PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 Yıl Dolarken Araçta Meydana Gelen Sorunlar

fectus
01-04-2011, 01:01
Aracımı sevmeme rağmen şimdiye kadar oluşan bazıları çözülen bazıları çözülmeyen sorunlar sonucu artık Peugeot'un düşük kalitede bir araç olduğunu düşünenlere katılıyorum. Kalite Detaylarda Gizlidir lafına fazlasıyla inanıyorum. Şimdiye kadar kendi aracım haricinde 4 kişiye daha Peugeot aldırmış olmaktanda üzüntü duyuyorum. Bende dahil beşimizinde bir sonraki aracının Peugeot olmayacağı kesin, hatta ekonomik durumumun izin verdiği ilk anda değiştireceğim aracı. Bazı arızalar basit teknik arızalar olsada oluştuğu koşullar göz önüne alınınca yarattığı sonuçlar boyunu aşabilir.

Sorunlara gelince:

1. Aracacın ilk aylarında şehirlerarası yolda fren sonrası ESP ve ASP devreden çıktı, kenara çekip aracı stop ettim ve bir daha çalışmadı. Telefonda geçen yarım saat sonrası teknik danışman yardımı ile çalıştı. Istanbula donuste fren altındaki bir müşürün kablosu değiştirildi. Seyahat sırasında yanımda Eşim ve 8 yaşındaki kızım vardı, gidiş gelişli ve emniyet şeridi olmayan yolda oldu bu durum.
2. Aynı arıza yine şehir dışında Ankara'dan Istanbula dönmek üzereyken oluştu. Bu sefer'de araç otomatikte 2. vites'in üzerine çıkmıyordu, ESP ASP devreden çıktı, durdurup tekrar çalıştırdığımda çalışmadı. Birkaç kez frene sert ani bas çek sonrası çalıştı tekrar. Istanbul'a dönüşte daha önce değişen kablo'nın girdiği noktadaki konnektörler karga burnu ile sıkıştırıldı.
3. Yine şehirlerarası yolda fren sırasında araç titreme yaptı, tahmin edeceğiniz gibi fren diskleri değiştirildi ve balatayı ben ödedim (20000'de değiştiği için balataları benim ödemem kabul edilebilir.)
4. 25000 km'deki Auto6R (debriyaj pedalı olmayan, yarı otomatik sistem) arabada baskı balata sorunu çıktı. Baskı, balata, volan değişti. Bir miktarını müşteri memnuniyeti kapsamında Peugeot karşıladı, garantiye girmiyormuş. Debriyaj pedalını kullanmayan "Ben" kullanım hatası yapmışım, debriyaj'ı yine "Ben" kullanmayacağım için hata yapacağım kesin.
5. Bakım sırasında trigger'den ses geldiği duyuldu ve garantiden trigger seti değiştirildi.

Bunlar çözülen sorunlardı, çözülmeyen ince detaylara gelince,

1. Kapıların kapanış sesleri berbat. Daha önce ayarlandı ama değişen birşey yok, kapı arası fitilide alıp takdırdım, değişen birşey yok.
2. Arka süspansiyonların sertliği arka koltuklar için müthis konforsuz ve sesli bir yolculuk sağlıyor. Yol tutuş için dense bile gayet iyi yol tutan sessiz süspansiyona sahip araçlar var aynı sınıfta, onlar nasıl yapıyor?
3. En ufak kötü zeminde sert süspansiyonunda etkisiyle kapılardan gelen berbat tıkırtılar 80'lerde bababım kullandığı hacı murat'da bile tahminim daha iyiydi, bir türlü sesler kesilemiyor.
4. Düşük hızlarda direksiyon dönük iken kötü zeminde ön takımlardan vuruntu sesleri geliyor, bu koşulu oluşturmak zor olduğundan servis duyamadı ve dolayısı ile nereden olduğu bilinmiyor.
5. Motor kapanırken oluşan tatsız sarsıntı. Motor kulakları özel bir yağ ile yağlandı ama değişen birşey yok.

Tabiiki aracın memnun olduğum birçok yanıda var ama en azından 4-5 sene sorunsuz kafam rahat bineyim diye 2010'lu yıllarda aldığım 44.000TL seyiyesinde bir aracın 2 yıl dolmadan 25.000km'de çıkarttığı bu sorunlar benim bakış açımdan düşük kalite kaynaklı ve bundan sonrası için beni endişelendiriyor. Tüm bunlar araçtan vazgeçmek ve bir daha Peugeot almamak için bence yeterli sebepler.

Cem B
01-04-2011, 01:14
2008 nisan 1 de yani bugün bu saatlerde askerden teskeremi almış eve dönüyordum.14 nisanda 90 bin km de bir 307 aldım 2006 model.1 yıl bindim aldıgım paraya bakım masrafı dışında bir tutar ödemeden 144 binde sattım.onu satıp 2008 308 hdi aldım.onu da 1 yıl kadar kullandıktan sonra kaza yapıp aralık ayında sattım.aldıgımda 26 binde olan araç kaza yaptıgım an 75 bin bakımına gidiyordu.sadece bakım masrafları yaptım hiçbir sorun çıkarmadan.

Kaza yaptıgım aracı serviste sıfır kilometre araç ile takas ederek yeniledim.şuan 21 binde ben kullanıyorum.Buna karşın geçen hafta aynı aracın beyaz tenginden 1 tane daha aldık.Buna memnuniyet göstergesi.

Sizin başınıza gelen sorunlar evet üst üste gelmiş.Bu durumda yapacak çok şey kalmıyor.Sanki sizin bu otobanda yolda kalma şikayetinizi bi şikayet sayfasından okumuş gibiyim:) benzerlik var sanırım.Her aracın marka modeli ne olursa olsun tipik ayrıntıları vardır başka model yada marka alacağınız bir araçta da farklıl sorunlar yaşayabilirdiniz.

mimit
01-04-2011, 01:59
Herşeyden önce şunu söylemeliyim ki yeni teknolojilerin randımanlı bir şekilde kullanılabilmesi için,üzerinden sanırım uzun bir zaman geçmesi gerekiyor,ben daha önceleride peugeot kullandım ve keyfi olarak aracımı sattım model yükseltmek için odur budur derken biraz aman geçti ve 2011 model toyota corolla aldım d4d aynı araçtan babamda kullanıyordu gayet sorunsuz bir şekilde,multi mod yani bizde auto6r gibi bir sitem var onlarda da baskı balata olayı bizimde başımıza geldi bu şanzımanın kendi has bir kullanım sitili var bizde bilmiyorduk öğrendik.neyse ben 2011 corollayı aldım gözümün önünde sağlam bir örnek olduğu için ama 4 ay sonra zarar ederek aracı satacak noktaya geldim ve sattım 21,000 km boyunca gerek malzeme kalitesizliğinden olsun,gerek motorun sorunlarından olsun araca tam olarak binemedim bile diyebilirim,en son 5 aylık araç için önüme 3500 tl lik bir fatura çıkardılar ve dedim ki satıyorum aracı,o şekil de tekrar peugeot a döndüm,wv almaya niyetledim ama o öve öve bitiremedikleri dsg leri 2011 modellerde tam bir baş belası olmuş,bir kaç kullanıcı ile görüştüm,birazda internetten takip edince ondan da vazgeçtim,ve elimdeki para ile alabileceğim en uygun araç olduğu için 308 tercihim oldu.Corollanın en son turbosu arızalandı yanlış yağ kullanımı sonucu ve bakımlarını yapan servis bunu kabul etmedi,sonra bütün yetkili servileri dolaştım ve birisi sadece beni dinledi evrakları alıp 2 gün süre istediler,2 gün sonra aracımı ücretsiz çekip garanti kapsamın da sorunlarımın büyük bir çoğunu çözdüler ama ne işe yarar ben artık araçtan soğudum, sözde 2011 model makyajlanmış kasa iyileştirilmiş bir araç,motorda bir iki parça değiştirilmiş ama uyum sağlamamış ve sorun çıkarmaya başlamış,tavsiyem imkanınız varsa başka yetkili servislerle de görüşmeniz,bu gun gerek rekabet koşulları olsun gerek küresel kriz diyelim bir çok firmada olumsuz etkiler yaratmış araçların kalitesinde bariz bir düşme söz konusudur,maliyeti düşürmek adına kullanılan parçaların kalitesi düşürülüyor maalesef,daha az para verip daha iyi bir araç alacağımıza daha çok paraya daha kötü araçlar alıyoruz.bu üzücü bir durum ama maalesef böyle. şimdi aracınızı sattığınızda daha iyisi almak isteyecekseniz haklı olarak bu konudan dili yanmış birisi olarak eğer böyle bir düşünceniz olursa güvenilirliğini ve sorunsuzluğunu ispatlamış ikinci el bir araca yönelmeniz daha doğru olur,müşteri ilişkileri hemen hemen her firmada aynı,sizi dinliyorlar ama icraat yok.

308 ile ilgili arka süspansiyonların sertliği olayına katılıyorum march person sistem kullanılmadığı için araç hatta biraz savrulmaya da müsait diyebilirim bu bir eksi,ama peugeot un dizelleri kadar sorunsuz ve ekonomik bir dizelde aynı sınıfta yok bunu da üstüne basa basa söyleyebilirim,en iyi örneği corolla ile verebilirim 1,4 90 hp 205 nm araç 55 lt yakıt deposu ve düz vites depoyu fulleyip şehir içi yaptığım yol 750 km civarı ama üstünde değil,1,6 112 hp 240 nm 60lt yakıt deposu ile 308 900 km yi geçiyor.

kalitenin ayrıntıda saklı olduğunu düşünüyorsunuz,haklısınız da peugeot u tercih etmemdeki bir etkende budur,çünkü o japon harikası olaraka ta bildiğimiz corolla tamamen ayrıntıdan yoksun bir araç haline gelmiş.Burda marka fanatikliği yaptığımı da düşünemeyin lütfen öyle birisi olsam ne toyota alırdım nede haftalarca wv skoda seat gibi araçları araştırırdım.

Umarım sorunlarınızı en kısa zamanda çözer aracınızla tekrar barışır ve sürüşünden keyif alırsınız.

GLR
01-04-2011, 02:03
İlk önce belirteyim bu aracı ne kadar acımasız eleştirdiğimi eski üye olan herkes bilir.Çok ince detaylara takarım ve emin olun buradaki herkesten daha fazla servise gitti aracım.İlk bir buçuk senede(Aracım 3 yıllık şu an)15 defa kayıtlı girişim vardı servise.Tabi başka işler içinde gitmişti ancak çoğu tıkırtıyı çöz orasını değiştir gibi nedenler.Tavandaki siyah çıtaları bile garantiden değiştirdim leke var diye.

Bu aracı satmama sebebim ise belli 308 tam bir ihtiyaç arabası c sınıfı diesel 308 gibi bir araç her aileye lazım.Bugün bir b sınıfı fiesta,polo gibi ortalama donanım ve diesel bir aracın kaç tl den satıldığı belli 308 in fiyatlarıda belli.İmkanınız olduğunda bir üst sınıf bir araca geçmenizi tavsiye ederim.

Sorunlarınıza gelelim 1. ve 2. maddedeki sorunları ben yaşamadım.3 e gelirsek auto6r şanzımanlı araçlarda balata ömrü 20 25 bin civarı.Balataları zamanında değiştirmezseniz diskleriniz zarar görür buna çok dikkat edin.(Balata ve disk hiç bir markada garanti altında değil)

3 üncü disklerimi kullanıyorum ve 2 kere taşlandı.Bu normal değil tabiki.Kronik sorun olarak bahsettim defalarca hatta yeni değiştirdiğim disklerde sorun çıkınca peugeot tarafından tekrar değiştirttim zorla.

4.madde ben 70 bindeyim hafif sarsmalar başladı yavaş yavaş sizin kullanım koşullarınız ve güzergahınızla alakalı olabilir.308 yarı otomatik debriyajlı bir araçtır.0 km 6 aylık a6 ile aynı sorunu ben yaşadım garantiye girmedi girmez hiçbir markada garanti altında değil bu parçalar.

5. madde ise peugeot birçok 308 in triger setini garanti kapsamında ücretsiz olarak değiştirdi bu sorun özellikle 2008 ve 2009 modellerde vardı.

Beklentiler önemli tabiki ben a3 te kullandım bu sınıfta size garip gelebilir belki ama karşılaştırınca çok eksik görmezsiniz emin olun.Ayrıca bu aracın direksiyon tepkilerini hiç beğenmedim aldığımda yol tutuş bana göre ortalama yani vasattı(Benim görüşüm).

emax34
01-04-2011, 07:56
Arkadaslar,

Uzgunum ama bende Fectus arkadasima katiliyorum, benim yasadigim sorunlari hepiniz bilirsiniz, buradan sizinle paylasmistim. Sorunlarimin cozuldugunu malesef soyleyemeyecegim. Acikcasi birdaha Peugeot derlerse asla derim. Bugune kadar farkli segmentlerde bircok aracim oldu, karsilastirmak zor, hepsi farkli motorlara sahip farkli segmentlerdeki araclardi ama bana gore, P306 GTI dan sonra bitmistir. Su an disaridan bakildiginda cok hos gorunen bir araca sahibim belki oze seri olmasi nedeniyle ama tamamen disi seni ici beni yakar bir durum sozkonusu. Sorun yasamamak icin kafam rahat olsun diye 0 aldim, ama keske bu paraya farkli birsey alsaydim, kaybimm buyuk olacak orasi kesin. Ilk 500 km den itibaren sorun yasamaya basladim ve su an 10000 i devirmis bulunmaktayim, sorunsuz km ollmadi, torpido da kabarciklarin olusmasi ve aracin torpidosunun degismesine diyecek laf bulamiyorum zaten, bunu yasayan varsa ne hissettigimi anlar. Acikcasi bundan sonra piyangodan bile ciksa en ust donanim olsa bile galeriden cikarmadan satisini yaparim. Uzucu ama gercek, her markada elbet benzer olaylar olmustur ama inanin bana hicbiri Peugeot Turkiye gibi profesyonellik disi, sadece araci satalim gerisini bosver, bizim millete orj. Adaptif xenon gitmez janti kendileri arayip bulsunlar, opsiyonsuz da satar mantigiyla ilerleyen bir distributor (ki bence distributor cakmasi kosa bakkalindan beterler) degiller.
yani kisaca bu benim son peugeot, bundan sonra onunden bile gecmem.
Kusura bakmayin biraz agir oldu yazim belki ama 10 aya yaklasan surede sorun yasamamak icin alinan 0 bir aracla bu kadar olayi yasamak markayi bende sifirladi.

Esat
01-04-2011, 09:24
Burda yazılan bazı şeylere katılıyorum bazılarınada katılmıyorum kesinlikle sıfır bi araçta sıkıntı yaşamak hiç hoş birşey degil ama bazı arkadaşların isteklerine bakıyorum yok amaotisör çok sert yok kapı fitilleri şöyle falan diye ama sonucta bu aldıgınız arabanın belli bi fiyatı ve o fiyata göre fayda maaliyetinin yanında bazı özellikleri var bakın toyota corolladan şikayet eden bi üyemiz var ki googleye sorunsuz araba yazın karşınıza toyota çıkar yanlız şöyle birşey var kaç bin araba satılıyor bu foruma kaç kişi üye ve kaçı sorun yaşamış mesela bende sabah arabayı çalıştırdıgımda radio dan ses alamıorum(bluetooth cd aux hepsinden ses geliyor) sonucta bu araba olayıda beyaz eşya gibi şans işi..
tabikide kimse osrun yaşamak yaşatmak istemez bunun yanında PT ninde zayıf müşteri politikası eklenince olaylar dahada bi çıkmaza giriyor herhalde bence bizim isteklerimizin yanında aldıgımız arabanın bize sunduklarıda çok önemli 35 40 liralara bu arabalar bence çok normal ki golflerde a3 lerde ne kronk arızalar var bi söylesem hayret edersiniz he onlarla pejo arasındaki fark onlar bu sorunları çözüyorlar bizimkiler ne oldugunu bulmaya çalışyorlar...

fectus
01-04-2011, 12:45
Haklısın Esat, markanın proeblemleri çözme konusuna yaklaşımı buradaki en önemli etkenlerden biri, üzmeden çözseler pek umrumuzda olmayabilir ama bu kalitenin düşük olduğu gerçeğini değiştirmez.

Başka bir arkadaşın yazdığı gibi tüm araçlarda durum bu hale geldi fikrine kısmen katılıyorum çünkü kullanıcı kitlesi son derece memnun olan araçlarda var.

Önemli konular dışında yazdığım amortisör, fitil gibi konular içinse aslında üzücü olan son derece basit konular olmasına rağmen sonuçları size kalitesiz araba hissi uyandıracak kadar kötü.

Beyaz eşya gibi şans işi kısmına ise maalesef çok karşıyım, kalite sistemi oturmuş bir üreticide şans işi diye birşey yoktur.

mimit
01-04-2011, 12:58
bende belirttiğim üzere 2011 corollamı sırf servisin ilgisizliği yüzünden sattım diye bilirim ki aracımı 42,000 in üstünde bir rakama aldım ilk çıktığı zamanlarda bu makyajlı kasaların,hatta bir ara hiç bunlarla uğraşmayım dedim yıllarca 406 kullandım gidip 2004 güzel bir dizel alayım birazda para harcayıp rahat rahat bineyim fikri bile geçti aklımdan,sonuçta kalitesinden emin olduğum bir araç baştan aşağı bir bakımını yapınca da uzun yıllar gene sorunsuz bir şekilde bine bileceğim bir araç.emin olun sizi çok iyi anlıyorum,ben şikayetlerimi toyota ya bildirdiğimde bana verdikleri cevap bantta hata olmuştur,bütün araçların aynı şekilde olduğu anlamına gelmez buda,diyorum ki ozaman giderin bu hataları,aldığım cevap beyfendi görüşmeniz kayıt altına laınmıştır,şikayetleriniz incelenip size geri dönülecek,daha dönecekler bakalım :)

Bir servis düşünün araca hangi yapın konulacağını bilmiyor,ustalara servis müdürüne kitapcığı gösteriyorum diyorum ki bunun koymanız lazım mış siz farklı bişey koymuşsunuz,ee yanlış yağ yüzünden turbo arızalanmış diyende sizsiniz bunu kim çözecek diyorum,bize böyle bir bilgi gelmedi diyorlar.308 i bakıma götürürken de yağı dışardan alıp götürücem, mobil 1 formula esp 5/30 full senteteik :)

Esat
01-04-2011, 13:02
Haklısın Esat, markanın proeblemleri çözme konusuna yaklaşımı buradaki en önemli etkenlerden biri, üzmeden çözseler pek umrumuzda olmayabilir ama bu kalitenin düşük olduğu gerçeğini değiştirmez.

Başka bir arkadaşın yazdığı gibi tüm araçlarda durum bu hale geldi fikrine kısmen katılıyorum çünkü kullanıcı kitlesi son derece memnun olan araçlarda var.

Önemli konular dışında yazdığım amortisör, fitil gibi konular içinse aslında üzücü olan son derece basit konular olmasına rağmen sonuçları size kalitesiz araba hissi uyandıracak kadar kötü.

Beyaz eşya gibi şans işi kısmına ise maalesef çok karşıyım, kalite sistemi oturmuş bir üreticide şans işi diye birşey yoktur.

Bugun bosch Epson veya İphone kalitesiz denilemez degilmi 3 de de sorun yaşadım ve sorunlar diretildi hepside garantiden degiştirildi

reisG
01-04-2011, 13:11
Satırlar dolusu yorum yazmayacağım. Benim ve tanıdığım arkadaşlarımın başına gelenler bunlarıineternette araştırdığımda bu sorunları yaşamış yüzlerce kişi olduğunu da gördüm.
*Nokia akıllı telefonalrının çökmesi, kapanması ve Nokia servis ve distribütörün kesinlikle ilgilenmemesi. Değişim yapmaması
*VW Doğuş otodan alınmış 1 günlük Golf V FSi nin ertesi sabahı çalışamamsı çekici ile götürülmesi motor arızasının fabrikasyon olması 2 ay boyunca arkadaşımın araçsız kalması VW Türkiye nin tek kelime yorum yapmaması arkadaşın ancak Almanyaya şikayet yazısı yazması ile değişim yapılması
*Bir kız arkadaşımın Merivasının ön elektrikli camlarının arızalanması servise gitttiğinde bir kaç ay böyle kullan sonra arka otomaiklerde bozulacak zaten öyle değiştiririz zaten aracın 55.000 km. olmuş 70.000 de kronik olarak elektrikli direksiyon sisiteminin bozulacak bizce sat daha iyi olur demmesi...

CES
01-04-2011, 13:28
Arkadaşlar buraya yazılanları görünce kendimi çok şanslı hissediyorum. 308'imi Ağustos 2011'de aldım ve burda yazılan sıkıntıların hiçbiri ile karşılaşmadım. Bunda Sportium gibi özel bir seri almamda etkisi varmıydı bilmiyorum; ama ne kapısından ses geliyor ne motor kapatırken titriyor ne su alıyor, ne disklerinde/balatalarında bir arıza meydana gelmedi.
THP motorlu Sportium'u alırken, bunun yerinde ekonomi için dizel önerilmişti; ama diğer auto6r sahiplerinin şakırtı problemini görünce kendimi çok şanslı ve hissediyorum ve THP konusunda iyi bir şeçim yaptığımı düşünüyorum.
Bu arada sözüm meclisten dışarı ve affınıza sığınarak söylemek istiyorum; özellikle Peugeot kullanırken eşşeğe biner gibi değil de Türkiye şartlarını da düşünerek biraz daha hassas davranılması kanaatindeyim.

fectus
01-04-2011, 13:49
Benim servis konusunda en ufak bir şikayetim yok, ilgileri olsun bilgileri olsun son derece memnunum ama onlarında yapacağı bir yere kadar, ellerinden geleni yapıyorlar.

Bence sorunları savunmak için başkalarında da var demek savunma yada çözüm olamaz, marka ilerlemek istiyorsa kötüye değil iyiye odaklanmalı. Sonuçta günün koşullarında 44.000TL seviyeleri ciddi rakamlar, ucuz araba almıyoruz.

Araç serviste iken yedek araç olarak 2011 HDi Auto6R verdiler, araç yeni olduğundanmıdır yoksa birşeyler değiştirilmişmi bilmiyorum ama motor sarsıntısı, kapı sesleri, ön süspansiyondan gelen ses o araçta yoktu, hatta gayet iyi seviyede idi. Vites tepkileride çok daha iyiydi ve revizyondan sonra benim aracın vites tepkileride gayet iyi oldu. Yeni olduğundan bana farklı gelmedi ise zamanla çıkan sorunlara çözümler geliştirerek daha iyi seviyeye getirmiş olmaları muhtemel.

Ben aracımı gerçekten çok özenli kullanan birisiyim, hatta yakın çevrem başıma gelenlerin titizliğim yüzünden olduğunu söylüyor fakat bence durum tersi titizliğim yüzünden bunları fark ediyorum, normal bir kullanıcı umursamayabilir.

Esat
01-04-2011, 14:11
Tabikide dediginiz gibi üstünü örtmek dogru degil ama sizde ne aldıgınızı bileceksiniz hocam araç tam otomatik degil zamanla kavramasında basskısında sıkıntılar yaşamanız muhtemel ki tüm yarım otomatiklerde bu sorun var ayrıca 308 sert süspansiyonlu bi araç 2011 sonuna dogru makyajlanıcak kasada amartisörler dahada yumuşatılmış 44000 tl tabikide az bi rakam degil ama gidip 60 lira verip golf alın süspansiyo diyecek lafım yok ama dsg şanzumanın komplikasyonlarıyla dolu piyasa artı iç hacim bagaj arka oturma diz mesaafesi anlıyacagınız bu paralara albileceginiz en dolu ve en geniş arabalı alıyorsunuz onuda unutmamak lazım
Saygılar..

Esat
01-04-2011, 14:16
Arkadaşlar buraya yazılanları görünce kendimi çok şanslı hissediyorum. 308'imi Ağustos 2011'de aldım ve burda yazılan sıkıntıların hiçbiri ile karşılaşmadım. Bunda Sportium gibi özel bir seri almamda etkisi varmıydı bilmiyorum; ama ne kapısından ses geliyor ne motor kapatırken titriyor ne su alıyor, ne disklerinde/balatalarında bir arıza meydana gelmedi.
THP motorlu Sportium'u alırken, bunun yerinde ekonomi için dizel önerilmişti; ama diğer auto6r sahiplerinin şakırtı problemini görünce kendimi çok şanslı ve hissediyorum ve THP konusunda iyi bir şeçim yaptığımı düşünüyorum.
Bu arada sözüm meclisten dışarı ve affınıza sığınarak söylemek istiyorum; özellikle Peugeot kullanırken eşşeğe biner gibi değil de Türkiye şartlarını da düşünerek biraz daha hassas davranılması kanaatindeyim.

Bu arada Ces haklısın hakketten arabaya binmeyi bilmekte başka bi meziyet sözüm meclisten dışarı....

fectus
01-04-2011, 15:51
Bakış açılarımızın farklı olduğu aşikar, arabaya nasıl binileceği konusunda da daha fazla polemiğe gerek yok, söyleyeceğimi söyledim. Siz aracınızdan memnunsanız sorun yok, ben memnun değilim. Yazdığım konular hakkında çözün öneriniz varsa memnuniyetle dinleyeyim, lütfen sadece polemik yaratmak için yazı yazıp yine panayır yerine çevirmeyin.

Esat
01-04-2011, 16:05
Bakış açılarımızın farklı olduğu aşikar, arabaya nasıl binileceği konusunda da daha fazla polemiğe gerek yok, söyleyeceğimi söyledim. Siz aracınızdan memnunsanız sorun yok, ben memnun değilim. Yazdığım konular hakkında çözün öneriniz varsa memnuniyetle dinleyeyim, lütfen sadece polemik yaratmak için yazı yazıp yine panayır yerine çevirmeyin.

Hocam kesinlikle düşünce farklılıklarımız oldu ama bu sizin alınacagınız kadar çok degil bazen klavye dilden çıkan gibi duyguları anlatmaz biz kesinlikle sizin sorunlarınız çözülüp mutlu olmanızdan yanayız bunu yürekten söylüyorum.
Belirtmek istedigim zaten bu tür süspansiyon fitil v.s bu arabanın bilinen şeyleridir diye en sonda arkadaşımızın kullandıgı tabir size bize degil meclisten dışarı bi tabir idi yanlış anlaşılmamak dilegiyle
saygılar..

reisG
01-04-2011, 16:12
Sonuçta,yine yazı dilinden çıkan yanlış anlamalar bittiği ve herkes keyifli haline geldiğine göre konuyu kapatabiliriz sanırım. Hepimiz fayda/maliyet unsurlarının çeşitli bölümlerini düşünerek Peugeot'ları aldık. Ve kullanmaktayız. Ağırlıklı olarak PT ve servislerin zihniyetinden kaynaklanan sıkıntılarımız da epey fazla. Buna da çözüm bulacağımız ve yardım göreceğimiz yegane platform burası.
Ki pek çok konuda forumda yardımlaşma ile çözümlere ulaşıldı.

GLR
01-04-2011, 16:29
Burda yazılanlar arasında en önemli nokta bu araçlarda çıkan sorunların büyük çoğunluğu tek araçta çıkan sorunlar değil.Birçok kullanıcının yaşadığı,şikayet ettiği çözülmüş ya da çözülemeyen sorunlar olması.Kesinlikle her markada aynı sorunlar var diyemem ama parça değişimi zamanı geldiğinde garantiye giren parçalar her markada belli.Her markanın bir kalite standartı olduğuda bir gerçek.

Günümüzde peugeot alan büyük kesim hdi motor ekonomosi,rakiplerinden uygun fiyat ve donanım terchihlerini ön planda tutarak alım yapıyorlar.

Mimit toyota corolla dan bahsetmiş ben geçen ay 10 15 km kullandım bu aracı(Diesel otomatik) bana kuş gibi geldi hiç güven vermedi.

308 daha ağır ve sağlam gidiyor yolda.Aracımın 225 taban lastiklerinin etkiside var tabi ama genel olarak bana o hissi veriyor.Vites geçişlerini auto6r ile bile kıyaslamam.Daha geniş desen o da değil.Performans ve malzeme kaliteside vasat.Ancak müthiş bir 2.el piyasası var 2009 model 40 bindeki araç gözü kapalı 38 bine satıldı.2 yıl sonunda garantisi devam ediyor ve saydığım tüm eksilere rağmen(araç tipsiz) marka güven veriyor.

İki marka ve kullanıcıları arasındaki fark toyota kullanıcıları daha uzun vadeli düşünüyor peugeot beğenisi ise garanti bittiğinde aşkta bitiyior gibi.(Öküz öldü ortaklık bitti misali.)

Esat
01-04-2011, 16:37
Ahmetcim yazdıkalrın güzel şeyler ama benimde bahsettigim bu her birinin kronik negatif yönleri var yok diyenede her platformda konsurum bundan önceki aracım auris mmt dizel di ne oldu biliomusun her bindigimde kusma hissi yaşadım

GLR
01-04-2011, 16:49
Seni anlıyorum abi o bende de oldu ki benzeri şanzımanı hiç sarsmadan kullanmama rağmen o araca alışamadım.Diğer markalarda yok diyemezsin tabiki ama şansada bağlayamazsın.Burada konuşulan arızaların hepsi bilinmeyen şeyler değil sonuçta.Şans olsa biri çıkar bunları yazar bende şaşırırdım.

Bu araç ortalama beklentileri karşılamıyor mu?Sonuna kadar karşılıyor sayabileceğim ve vazgeçmemin zor olacağı artılarda var.Fectus u bu noktaya getiren olay baskı balata sorunu bence.25 bin olmadan bende öyle bir sorun çıksa belki o gün satabilirdim aracımı.Her zaman kendimi insanların yerine koyarak bakmaya çalışıyorum.

Esat
01-04-2011, 17:33
ahmetcigim burda da hırlama gürleme giriyor araya biraz sonuçta adamların elince bi koz var kullanıcı hatası ve onu kullanıyorlar eger biraz prosedür biliyorsan sorununu çözüyorlar aynı olay benim projeksiyonda başıma geldi ve projeksiyonun lambası 900 tl öyle ucuz bişey degil

erener
01-04-2011, 17:40
Sayın fectus ,
Sizinki sadece şanssızlık bana göre ve başka bir markada alsanız bunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ben aracımdan çok memnunum hatta bu nedenle 2006 model 320i aracımı sattım.

saygılar

GLR
01-04-2011, 17:58
sayın erener daha önce donanım haber de yazıyordunuz sanırım.bunlar sizin mesajlarınız değil mi?değilse kusura bakmayın merak ettim sadece.

Merhaba Arkadaşlar,
Şöyle bir foruma bakayım dedim, nede olsa eski 308 cilerdenim ve gördüğüm herşey aynı genelde hep sorunlar üzerine konuşuluyor ve gerçekten 308 sorunlu bir araç, foruma bakın sorun yaşamayan yok..

Geçen ay kendim 320d aldım eşimede 4 gün önce 2006 Focus Ghia TDCI+tekno pack araç aldım.

tabiki 308 i bmw ile değil ama focus ile kıyaslayacağım.

2006 model Focus ile eski 2009 model 308 araasında dağlar kadar fark var. bu fark anlatmakla bitmez. kalite kendini hemen belli ediyor daha seri daha kemikli bir araç ford..

Peugeot alacak arkadaşlara kişisel tavsiyem Fransız araçlarından ve özellikle Peugeot tan uzak durun iyi araştırın derim.

3 Mayıs 2010; 13:15:44

Selamlar,

Eski 308 sahibi birisi olarak forma aklıma geldiği için bir bakmak istedim. Nede olsa aracımın resmi bu sayfalarda hala dolaşıyor. Son yazılanları uzun uzun okumaya gerek duymadım.

2009 Model 308 ile yaklaşık 45.000 Km yapmış birisi olarak ve 308 satıp ( artık sorunlarına dayanamıyordum çünki) yerine BMW ve eşime focus aldıktan sonra rahata kavuşmuş idim.

tabiki focus 2006 Model Ford Focus TDCI+Ghai+Tekno paket eşimin aracı ile kıyaslayacağım.

Araç 2006 Model olmasına rağmen tek bir ses bile yok. Nede olsa alman üretimi bir araö kaliteli ve kaslı bir otomobil.

Kısaca 308 güzel olabilir kullanıcıları için ama onlarda farklı araca binmediği içindir.

Boşuna dememişler Fransızdan uzak duracaksın.. Bir daha Pejomu asla-- tövbe almam daha anca bedeva verecekler....

Tşk.

GLR
01-04-2011, 19:44
Esat abi baskı balata tamamen kullanıcı hatasına giriyor doğrudur.Bunu daha önceki mesajımda belirttim kullanılan güzergah ve şartlarda bunda etkili olabilir.Ancak bu sorunuda çok düşük km ler de yaşayan kullanıcılar var.Gördün mü bilmiyorum 2 bin tl ye yakın fatura çıkmış.

Fectus mesajını görmedim kusura bakma.Hangi serviste değiştirdiğini indirimle beraber sana mal olan fiyatı yazarsan memnun olurum.

fectus
01-04-2011, 20:56
İlk mesajımda "Bir miktarını müşteri memnuniyeti kapsamında Peugeot karşıladı" yazmıştım, yarısı gibi bir rakamı Peugeot karşıladı, ancak kullanım güzergahım ve kullanımımla ilgili bir sorun olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Daha önceki arabamı 180.000km'de sattım ve debriyaj değişmemiş durumdaydı.

Parçalar bende, inceleteceğim. Gerçekten zorlanma olmuş yoksa bu hale gelmezdi şeklinde bir yorum alırsam o zaman yapmışız demekki bişiler diyeceğim. Ancak debriyaj pedalı olsa ben kesinlikle böyle bir durum yaşamazdım, Auto6R'nin bu konuda bir zaafiyeti olduğu kesin. Arıza istatiğine göre yokuşu veya trafiği yoğun şehirlerde oluyormuş bu sorun sadece. Bunu satarken söyleseler alırmıydım sizce bu arabayı? Üstelik yoğun tarfiğe giren bir güzergahımda yok, ilk farkettiğimde Şişli Cevahir civarında yoğun trafikteydim, ayda yılda bir girerim böyle trafiğe. 1-2 kez yoğun trafiğe girince böyle olacaksa işimiz var.

GLR
01-04-2011, 21:09
Fectus aynı olayı bana capacity kapalı otoparkına girmek için yokuş yukarı trafikte beklerken yaptı.Hem de bu olay 1 sene önceydi.Daha sonra böyle bir durumla nişantaşı abdi ipekçiye çıkan yokuşta trafikte yaptı başka karşılaşmadım.Ta ki artık düz yolda trafikte ilerken gaza hafif dokunuşlarda hafif titremeler yapmaya başlayana kadar.Her zaman yapmıyor tabiki ama değişme zamanı gelmiş geçiyor.Yani günlük şehiriçi kullanımında İstanbul gibi bir yerde çok fazla dayanmıyor.

Ömer Gedik
01-04-2011, 22:27
Konu kilitlenip incelemeye alınmıştır.

fectus
09-04-2011, 19:46
Servisteki trim ustası rahatsız olduğundan bakım sırasında kapılardan gelen seslerle ilgili birşey yapamamışlardı. Dün sabah aracı tekrar servise bıraktım ve ustayla çıktığımız test sürüşünde birçuk noktadan gelen sesleri gösterdim ve oda tespitlerini yaptı. Akşam arabayı aldığımda ustanın gerçekten süper bir iş çıkarttığını gördüm. 3 kapıyı söküp izolasyon yapmış, orta konsol, bağaj, arka koltuk kapanma yerleri hatta stepnenin üzerindeki alet kısmı çarpınca ses çıkartmasın diye ona bile izolasyon yapmış.

Sonuçta gerçekten tüm sesler kesilmiş, kapı kapanış sesleri oldukça iyi hale gelmiş:) Basit bir konu belki ama kesinlikle arabanın verdiği kalite hissinin artmasına neden oluyor, dünden beri biraz kafam rahatlamış ve arabaya olan soğukluğum azalmış durumda:) Sadece bir noktadan arasıra gelen bir tıklama sesi var ama nereden olduğu anlaşılmıyor.

Tabii bunlar aslında Peugeot'a olan kızğınlığımı gidermiş sayılmaz. Servis'te ustanın basit bir izolasyon maddesi kullanarak yaptığı izolasyon, sesleri bu denli iyi hale getirebiliyorsa bu neden fabrikasyon olarak yapılmıyor? Ayrıca sol arka kapı kilit temas noktasında bariz kaportadan içerde kalmış, iyi kapanış sağlamak için bunu yapmış sanırım, buda arabanın kupasındaki üretim hatasını gösterir bence.

fectus
03-06-2011, 10:23
Geçen hafta aracın garantisi bittikten 10 gün sonra benzincide kaldım, araç çalışmadı. Göstergeler felan saçmaladı, özel servis çağırıp çekerek götürdük arabayı ve sorun Akü'de çıktı. Bitmemiş, başka bir sorundan dolayı Akü sizlere ömür, Mutlu akü taktık.

Ayrıca araç benzincide takviye kablosu ile çalışmadı, ancak serviste bilgisayara bağlayıp arıza kayıtlarını silince çalıştı. Şehirler arası yolda felan olsak al başına bela.

Dreamcatcher
03-06-2011, 10:37
Geçmiş olsun dostum...daha beteri de olabilirdi..sorunsuz sürüşler..

Gökay
03-06-2011, 13:14
Akü sorunu saatli bomba gibi , sırayla ziyarete geliyor sanırım..Geçmiş olsun.