PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Namiştain(yay sız coiloversiz alçaltma)

Esat
28-03-2011, 14:52
Namiştain diye bi sistem duydum bu sistem maslakta bi usta tarafından yapılıyor(Nizamettin Karabak)
Ben yeni duydum bu sistemi bu sistemde ne coilover nede yay süspansüyon başka birşeye ihtiacınız yok ayrıca bi avantajı daha var araba zıplamıyor konfordan da ödün vermiyorsunuz (ATA 84 plakalı citroen C5 te bu ayrıntıyı Taner abi için belirttim) bindim arabaya sürdüm süper ve sizin istediginiz kadar alçaltılıyor araç isterseniz 5 isterseniz 3 isterseniz 7 artık kaç santim isterseniz

Yasin CCK
28-03-2011, 14:58
İyi güzelde nasıl ?

Mevcut helezonlaramı bir işlem uygulanıyor yoksa bir aparatmı takılıyor?

Esat
28-03-2011, 15:01
Yasinim mevcut amarörtisörleri presleyerek yapılıyor internetten araştır adam manyak bi adam bende nasıl olur kırılır kurulur patlar çatlar dedim x5 ler rangeler neler neler geliyor adama kafayı yedim o dedigim arabanın sahipleride hastadır yani türkiyede sunroof lu kombo yoktu bunlarda var c5 te 19 inç jant falan var yani lastik alırlar michelin falan bi araştır googleden bak

Yasin CCK
28-03-2011, 15:12
Mali hocam duymasın :laugh:

Küçük bir araştırma ve soruşturma ile çok meşhur biri olduğunu öğrendim.

Fiyatlar ne durumda?

Esat
28-03-2011, 15:17
Yani normalde 500 ila 700 arası bi fiyat istiyorlar ama bizim elemanlara yanılmıyorsam 300 lira bi maaliyet çıkmış ama bu sistem efsane bi sistem kendi amörtisörün ve zıplama yok

cmr_cihangir
28-03-2011, 15:33
Esat sen aslanına bu sistemi yaptırmayı düşünüyor musun?

Esat
28-03-2011, 16:03
Esat sen aslanına bu sistemi yaptırmayı düşünüyor musun?

abicim konfordan ödün vermeden çok abartmadan şöle bi 3.5 4 cm olabilir aslında

hakan308
28-03-2011, 16:38
yaptırmayın amortisorleri bi yıla kalmaz elinize alırsınız benden soylemesi

Esat
28-03-2011, 16:42
Hakanım öyle konuşuyorsun güzelde bu adamdan haberin varmı
egzozun iskenderi ne ise amortisörün iskenderide bu adam

MaLi
28-03-2011, 16:57
valla sonunda girceğiz şu modifiye yay işine.
kökten sorunu çözeceğiz. :)

şimdi kendimce bir yorum yapayım. amartisör ile olması bana mantıksız geliyor. nasıl bir presleme uygulayabilirki? hani deseler boyunu kesiyor. ama oda olmaz sonuçta. arabayı taşıyan yay, amartisör değil. amartisör yayın salımını yumuşatmak için kullanıyor.

ama şöyle bir olasılıkta var. yayı alırlar ısıtarak boyunu kısaltıyordur, sonrasınada gerekli ısıl işlemleri yaptırabiliyor olabilir.
Sonuçta Nam Amertisör trışka bir firma değil.

Esat
28-03-2011, 16:59
valla sonunda girceğiz şu modifiye yay işine.
kökten sorunu çözeceğiz. :)

şimdi kendimce bir yorum yapayım. amartisör ile olması bana mantıksız geliyor. nasıl bir presleme uygulayabilirki? hani deseler boyunu kesiyor. ama oda olmaz sonuçta. arabayı taşıyan yay, amartisör değil. amartisör yayın salımını yumuşatmak için kullanıyor.

ama şöyle bir olasılıkta var. yayı alırlar ısıtarak boyunu kısaltıyordur, sonrasınada gerekli ısıl işlemleri yaptırabiliyor olabilir.
Sonuçta Nam Amertisör trışka bir firma değil.

Mali hocam sende biliyorsun bu adamlar bu işi profesyönel yapıyorlar bizde 97 99 lu yıllarda tipolar vardı bizde ısıtır yapardık bu işleri cahillikti tabi tamamen ama bu adam öyle böyle bi adam degil kimse kullandıgı teknigi söylemek istemez ama amatör bia damın önünde kalbur üstü(100 bin euro ve üstü) arabalar gelmez

MaLi
28-03-2011, 17:13
belkide amartisörün içindeki gazı veya yağı değiştiriyordur.

GLR
28-03-2011, 17:43
Esat abi bu yöntemi daha detaylı anlatabilir misin? Benim bilgim dahilinde bu işlem asla coilover ve orjinal spor yayın(h&r,eibach) yerini tutamaz.Orjinal parçalarla oynamak ise zaten sağlıklı bir uygulama değil.En uygun yöntem spor yay+spor amortisör kombinasyonu ya da coilover.Sana bu işlemi kim anlattıysa lafa başlarken bunu söylemesi gerekir.

Yasin CCK
28-03-2011, 17:47
Esat abi bu yöntemi daha detaylı anlatabilir misin? Benim bilgim dahilinde bu işlem asla coilover ve orjinal spor yayın(h&r,eibach) yerini tutamaz.Orjinal parçalarla oynamak ise zaten sağlıklı bir uygulama değil.En uygun yöntem spor yay+spor amortisör kombinasyonu ya da coilover.Sana bu işlemi kim anlattıysa lafa başlarken bunu söylemesi gerekir.

+308

Esat
28-03-2011, 17:55

Namiştain yazdıgın zaman internette tüm bilgilere ulaşabilirsin Ahmetcigim benimde bildigim şey siizn kadar olan şeyler googleden araştır ben sizden de ksıırım bu konuda sadace böyle birşeyi duydugum zaman şok oldum ilk başta bende ısıtılma falan sandım ama öyle degilmiş adam profesyönel bi adam

hakan308
28-03-2011, 18:03
Hakanım öyle konuşuyorsun güzelde bu adamdan haberin varmı
egzozun iskenderi ne ise amortisörün iskenderide bu adam

evet haberim var ve son senelerdede baştan savma iş yaptığını ciddi anlamda modifiye ile uğraşan herkes biliyor

GLR
28-03-2011, 18:12
Abi sana daha fazla bilgi verir misin diye sormamın nedeni sağlıklı bir uygulama olmadığını biliyor musun ya da iyice araştırdın mı sorularının cevabını almak istedim.Çünkü bu uygulamayı yaptırmayı düşünmüş(vazgeçmiş) veya yaptıran arkadaşlarım var.Lüks araçlarına yaptıranları o kadar büyütme.Çoğu baba parasıyla alınmış arabaya harçlıklarla modifiye yapmaya çalışan kesimin yaptırdığı uygulamalar.(Ağır oldu biraz ve kendimide kattım bu kesime)

hakan308
28-03-2011, 18:32
Kısacası size olayı şöyle anlatayım Nizamettin usta amortisördeki yağ deliklerini kapayarak amortisörü sertleştiriyor ve aracın yere yakınlaşmasını sağlıyor.Tabi bu işlemleri görmüş amortisör daha kısa mesafede çalışıyor ve araç çok sekme yapıyor.Ayrıca ön takımda ciddi hasarlar ve gıcık sesler meydana geliyor.Koni bile spor amortisörü spor yayla kullanın derken salınımı spor yaya göre daha fazla olan yayı sporlaştırılmış(!) amortisör ile kullanmak sizce ne kadar doğru?
Düşünün 160 ile giderken yolda bir çöküntüye girip çıkıyorsunuz.Amortisör sert olduğu için esnemeyi ememeyip işi yayın üzerine atıcak yayda orjinal yumuşak salınım oranı spor yaya göre daha fazla olduğu için arabayı yerden havalandırcak gibi yapıcak belki sektirecek?Peki o zaman nizamettin usta sizi kurtarabilcekmi ; )

GLR
28-03-2011, 18:35
Forum yine amacına ulaşmıştır... ; )

Esat
28-03-2011, 18:48
Kısacası size olayı şöyle anlatayım Nizamettin usta amortisördeki yağ deliklerini kapayarak amortisörü sertleştiriyor ve aracın yere yakınlaşmasını sağlıyor.Tabi bu işlemleri görmüş amortisör daha kısa mesafede çalışıyor ve araç çok sekme yapıyor.Ayrıca ön takımda ciddi hasarlar ve gıcık sesler meydana geliyor.Koni bile spor amortisörü spor yayla kullanın derken salınımı spor yaya göre daha fazla olan yayı sporlaştırılmış(!) amortisör ile kullanmak sizce ne kadar doğru?
Düşünün 160 ile giderken yolda bir çöküntüye girip çıkıyorsunuz.Amortisör sert olduğu için esnemeyi ememeyip işi yayın üzerine atıcak yayda orjinal yumuşak salınım oranı spor yaya göre daha fazla olduğu için arabayı yerden havalandırcak gibi yapıcak belki sektirecek?Peki o zaman nizamettin usta sizi kurtarabilcekmi ; )

Hakancıgım bu adam babamın oglu degil tabi ama sen bu bilgileri kafandan mı yazıyorsun yoksa tezini kanıtlayabilecek buluguların varmı bence bu olay öyle olsa bu adam bu iş üstünde bu kadar uzun sürelerde ekmek yiyemez dükkanını kapatırdı atladıgın bazı yerler vardır bence bu adam dünya çapında bazı belgeleri alamazdı sonçta yay herkesin bildigi birşey yada koni yada yayları ısıtmak ama ama bu sistemi şahsen ben ilk defa bu gün gördüm duydum test ettim

06cnk
29-03-2011, 19:18
abi bu olayı genelede 5cm'lik 6cm'lik yaylardan tatmin olamayanlar tercih ediyo adam gidiyo direk 8-9cm bastırıyo.Araştırmalarıma göre 1-2 sene sonra amortisörü patlatıyormuş o yağ deliklerinin kapanması bunu tetikliyormuş sen anladiğim kadarıyla 3-4cm bir şey istiyosun bence 3-4 cm bir şey için hiç girme bu olaya abi al eibach 3,5cm yay sıkıntı yaşama ben 2 aydır kullanıyorum emin ol konforda çok bir şey kaybettirmiyo,yürüyen aksam için arabanı ve amortisörünü riske atma derim tabiki bu benim şahsi fikrim takdir senin abicim

okann
29-03-2011, 22:06
Namiştain diye bi sistem duydum bu sistem maslakta bi usta tarafından yapılıyor(Nizamettin Karabak)
Ben yeni duydum bu sistemi bu sistemde ne coilover nede yay süspansüyon başka birşeye ihtiacınız yok ayrıca bi avantajı daha var araba zıplamıyor konfordan da ödün vermiyorsunuz (ATA 84 plakalı citroen C5 te bu ayrıntıyı Taner abi için belirttim) bindim arabaya sürdüm süper ve sizin istediginiz kadar alçaltılıyor araç isterseniz 5 isterseniz 3 isterseniz 7 artık kaç santim isterseniz

Esat abi Nizam usta'yı iyi tanırım. Bu güne kadar 2-3 kez yay taktırdım onlarda. Kaç kez de yay preslettim.
Eğer bahsettiğin olay senin arabanda ki yayları presletmekse yapma esat abi. Spor yay hemen hemen aynı fiyat. Hatta beraber gideriz nizam usta takma parası almaz ?

Esat
29-03-2011, 22:47
Kardeşler(Cenk ve Okan) ilgniz ve bilgileriniğz için teşekkür ederim şöyle diyeyim kesin yay konusuna karsıyım bu konuda benim için kapanmıştır varsın leylek olsun ama ben zaten birazda olsa kaybolan komforumu yayla tamamen kaybetme yolunda degilim(bu arada bekledigimden daha az komfor kaybına ugradım eşim bile 18 i rahat kullanıyor)

MaLi
29-03-2011, 23:04
aslında işler sakin olsa diyeceğim gönderin yaylarınızı istediğini boya getirelim.

:)