PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2011 F1 sezonu start aldı

Ozan
28-03-2011, 00:56
Formula 1 sezonu başladı. Sezonun ilk yarışı Avustralya Grand Prix'inde zafer, son şampiyon Sebastian Vettel'in oldu.

Formula 1'de yeni sezon Bahreyn'de yaşanan siyasi kargaşa nedeniyle Ortadoğu yerine Avustralya'da açıldı. Avustralya'ya son şampiyon unvanıyla gelen Red Bull pilotu Sebastian Vettel yeni sezona da iyi bir başlangıç yaptı. Yarışa pole pozisyonunda başlayan 23 yaşıdaki Alman pilot liderliği 58 tur boyunca korumayı başardı. 2 cepte start alan McLaren pilotu Lewis Hamilton, Vettel'in 22 saniye gerisinde ikinci oldu. Renault takımının Rus pilotu Vitali Petrov yarışı 3. sırada tamamlayarak, Formula 1 kariyerinde ilk kez podyuma çıktı.

Bu arada arkadaşlar yeni sezonda F1'in resmi lastik sağlayıcısı Pirelli oldu.Yarışlarda kullanılan lastiklerin tümünün Türkiye'de Türk mühendis ve işçiler tarafından üretilmeside bizim için mutluluk kaynağı.Ayrıca İstanbulpark pistinin sözleşmesi bu sene dolduğu ve sözleşmenin uzatılmadığı için bu seneki İstanbul yarışı ülkemizdeki son F1 yarışı olacak.

Ayrıca bu sene hareketli arka kanat uygulaması başladı.Pilotlar önündeki araba ile 1 sn fark kaldığında pistin FİA tarafından belirlenen bölümlerinde hareketli kanadı aktif edip 10-15 km.lik artı bir sürat kazanabiliyorlar.
Bu sene en sonunda F1 yayınlarınıda HD olarak TRT HD kanalından seyretmeye başladık.Yeni sezonda ben bilgi ekranınıda çok beğendim.Bilhassa kilometre devir ve vites görünümü harika olmuş.KERS'lerin açıldığınıda aynı ekranda görebilmek güzel.

cmr_cihangir
28-03-2011, 08:02
F1 adına Avustralya'da çok ciddi bir rekabet göremedim. Biraz Alonso ile Webber biraz da yarışın başlarındaki Buton ve Massa çekişmesi vardı onun dışında rutin bir yarış oldu. Hareketli kanatların ve KERS ( Kinetic Energy Recovery System yani Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi) pilotlara beklendiği kadar bir üstünlük getirmedi. Hatta anlayamadığım bir sebepten ötürü red bull KERS kullanmadı ve buna rağmen 1 ve 5. sıraları aldılar. Bence Buton'a da haksızlık yapıldı. Gıcık Massa'nın yüzünden (biraz Mclaren fanatikliğimizi belli edelim :-) )

Ama önümüzdeki yarışlar daha zevkli geçeceğe benziyor. Herkese yeni Formula 1 sezonunda zevkli seyirler dilerim.

Yasin CCK
28-03-2011, 08:54
Vitali Petrov'un ilk podyumu olduğu çok belliydi, aracı yanlış yere bıraktı safım :laugh:

Ozan
28-03-2011, 08:56
Button Massa çekişmesi keyifliydi.

γuяdaeя
24-04-2011, 16:11
Bu sezon Formula 1'in her ayağı için özel giysi hazırlatan McLaren Mercedes takımı, sıralama turlarında önünde lale, arkasında Ay-Yıldız bulunan kıyafetlerde İstanbul Park'ta boy gösterecek.

Tamamını oku (http://www.htspor.com/formula_1/haber/623942-istanbula-ay-yildiz)

γuяdaeя
24-04-2011, 16:38
Türkiye GP 6-7-8 Mayıs'ta. En ucuz yer çim tribün fiyatı da 70 TL. Var mı bu sene yarışa gideniniz?

mimit
24-04-2011, 17:14
ben gidecektim ama tam sınav zamanıma denk geldi.son yarış olma ihtimali beni üzüyor,ama gitmeyen arkadaşlarım varsa bir fırsatını bulup kesinlikle gitsinler derim.yanınızda biraz kulağınıza tıkamak için pamuk bulundurun yada eczaneden kulak tıpası alın ve start öncesi piste olabildiğince yakın olun :) inanılmaz bir atmosfer inanılmaz bir gürültü inanılmaz bir adrenalin...

Ozan
24-04-2011, 22:31
Ben ilk yarışa gitmiştim.
Yoğun trafik nedeni ile piste uzak bir yerde aracı bırakıp yürümüştüm.Piste varmama 100mt.kala start verildi.İnanılmaz gökgürültüsü gibi bir ses vardı.Pist dışındaki otoparkta ne kadar alarmlı araba varsa hepsinin alarmları öttü.Aradan 10 sn.geçip araçlar kalktıktan sonra tüm sesler kesildi.Genelde seyredenlerin çoğu kulaklık takıyordu ama ben o seslerden dolayı zevkten 4 köşe olarak tüm yarışı seyrettim.İnsan ömründe bir kere bile olsa imkanı varsa mutlaka canlı olarak seyretmeli sadece bu sesleri duyabilmek için.TV'deki gibi yarışa hakim olamıyorsunuz ancak kurulan dev ekranlardanda TV yayınını seyredebiliyorduk.

Ya sonrasına ne demeli.E-6 ya çıktık ve bir baktıkki yarışı seyreden herkes E-6 da birer Schumi olmuş.Makas makas üstüne.Normal hızda seyreden tek araç bendim herhalde:)

Yasin CCK
24-04-2011, 22:42
Ya sonrasına ne demeli.E-6 ya çıktık ve bir baktıkki yarışı seyreden herkes E-6 da birer Schumi olmuş.Makas makas üstüne.Normal hızda seyreden tek araç bendim herhalde:)

:gul5

Türk milleti zekidir :ralli

γuяdaeя
24-04-2011, 23:10
Ben Türkiye'de henüz gidemedim hep bir aksilik çıktı. Hayatımda izlediğim, daha doğrusu gökgürültüsünü dinleyebildiğim tek F1 yarışı 2005 Monaco GP oldu. Tesadüfen Nice'e bir toplantıya gitmiştim Pazar günü serbest gündü ve doğru Monaco'ya vınnladım. Ayakta araçları uzaktan görebilecek kadar izleme imkanı 60 avrocuktu. Ben de gittim bi kafeye oturdum, dev ekrandan yarışı izleyip, 50 metre öteden geçen araçların sesini dinledim :)

Ozan
25-04-2011, 08:34
Ben Türkiye'de henüz gidemedim hep bir aksilik çıktı. Hayatımda izlediğim, daha doğrusu gökgürültüsünü dinleyebildiğim tek F1 yarışı 2005 Monaco GP oldu. Tesadüfen Nice'e bir toplantıya gitmiştim Pazar günü serbest gündü ve doğru Monaco'ya vınnladım. Ayakta araçları uzaktan görebilecek kadar izleme imkanı 60 avrocuktu. Ben de gittim bi kafeye oturdum, dev ekrandan yarışı izleyip, 50 metre öteden geçen araçların sesini dinledim :)

Benim arkadaşlar var orada Albert ilen Garolin.
Bilsem bir kanal yaptırırdım sana tüh geç haberim oldu üzüldüm bak. :kafa

γuяdaeя
08-05-2011, 17:08
İyisiyle kötüsüyle bir Türkiye GP daha geride kaldı. Uzun zamandır seyrettiğim en güzel yarışlardan biriydi. Arka sıralardaki çekişme GP'ye heyecan kattı :)