PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Carbon Clean Hakkında

TanerHoca
19-03-2011, 21:59
bugün serviste 30.000 bakımı yapılırken carbon clean uygulaması teklif edildi ancak yaptırmadım.
daha önce konu ile ilgili olarak yaptığım internet oumlrında hem olumlu hem de olumsuz görüşlere
rastladım.uygulamayı yapan yerlere baılırsa bu uygulama tam bir mucize.oluşan kurumun
temizlenmesiyle motor gücü ve çekiş artıyor tüketim ve emisyon düşüyor vb.

acaba forum üyelerinden bu uygulamayı yptıran var mı? varsa deneyimlerini bizimle paylaşır mı?
çünkü benim için kağıt üstünde yazanlardan ziyade kişisel deneyimler daha önemli.
her türlü bilgi ve payaşımlarınızı bekliyorum çünkü 45.000 bakımında uygulatabilirim.

Ozan
19-03-2011, 22:15
Araç henüz 30.000 kmde.
Bu işlem için erken.Daha yüksek kilometrelerde düşün bence.

ibosener
19-03-2011, 22:18
Araç henüz 30.000 kmde.

100,000 üstü araçlarda yapılmasını da pek önermiyorlar ama. Taner hocam için geçerli değil ama bunu da hatırlatmakta fayda var.

TanerHoca
19-03-2011, 22:45
Araç henüz 30.000 kmde.

ozan ilk mesajımda da yazdığım gibi 45.000km için düşünüyorum zaten.

Araç henüz 30.000 kmde.

100,000 üstü araçlarda yapılmasını da pek önermiyorlar ama. Taner hocam için geçerli değil ama bunu da hatırlatmakta fayda var.

bunu dizel araçlar için değil de daha çok benzinli araçlar için söylüyorlar.

TanerHoca
19-03-2011, 22:46
Dizel motorların yakıtı olan motorin yani mazot bünyesinde ihtiva ettiği kükürt ve diğer kimyasallar nedeni ile kurum yapma özelliğine sahiptir. Bu kurumlanma ise bilhassa supap yuvalarında birikmekte ve motorun gerek hava almasında, gerek egzoz gazlarını dışarı atmasında zamanla zorlamalara neden olarak hem motorun performansı düşmekte, hem de tüketim artmaktadır. Son yıllarda geliştirilen özel Eurodizel özelliklerinde yakıtlarda ise kükürt miktarı oldukça az olmasına rağmen, kurumlanma sadece daha az ve uzun vadede olmakla beraber sorunu kökünden giderememiştir. Bu nedenle de ortalama 40-50 bin km'de bir Carbon Clean veya benzeri temizleme araçları ile bu kurumların temizlenmesi gerekmektedir. Carbon Clean'ın sık sık ve bilinçsizce ve bilhassa benzinli yaşlı motorlarda uygulanması ise hem motorun faydalı kurumlarını yakmakla, hem de bu kurumların bertaraf edilmesi de yağ yakma gibi sonuçlan üretmektedir. Ancak bu sadece benzinli motorlar için geçerlidir./Onno USTA

ALINTIDIR...

erener
19-03-2011, 23:12
Hocam, ilk 308 aracıma 45000 km bakımda Peugeot yetkili servisi olan Efe otoda Carbon Clean yaptırdım.
Aracın motor sesi çok ciddi değişti saat gibi mekanik bir ses ile çalışmaya başladı motor, ben yararlı olduğunu düşünüyorum çünki aracımın ivmelenmesi ve gidişi fark edilir oranda değişti.

Şimdiki 308 aracımada 45.000 bakımında hem Carbon Clean hemde hava emiş kısmından sıkılma yöntemi ile yapılan manifolt temizlik işlemi yaptıracağım.

kürşatalp
19-03-2011, 23:14
2007 model peugeot 407 1.6 hdi executive aracıma 73k km de iken ,ekim 2010 da 75k km bakımı için antalya çakmaklı yetkili servisine sokmuştum.Oranın sahibi mehmet usta gerçekten önce insan olarak sonra usta olarak çok değerli bir şahsiyettir.Bizzat her gelen araba ile bir formen gibi ilgilenir sorununu öğrenir, çözümünü anlatır bunları yaparkende 30 yılı aşkın deneyimi ile çekirdekten yetişme usta olmanın verdiği bilgi ve birikimle konuşur.Ticari olarak kullanılan Peugeot partner aracımında yine bakımlarını orada yaptırırım.O zaman ben 75k bakımını yaptırırken 407 ye uygulatmıştım carbon clean işlemini mehmet ustanın tavsiyesi ile.Hatta bor powerda katmıştım aracıma o bakımda ,dışardan almıştım bor powerı.Benim şahsi düşünceme göre işlem fayda sağladı.Önceden duyduğum arabalanın ilk sabah çalışma esnasında attığı pis mazot kokusu bile kesildi ,belki yanma odalarının partikülden arınıp mazotun daha verimli yanması bunda etkili oldu.Arabanın 407 1.6 hdi lerde olan 1.ve 2. vites hantallığı bile sanki bir nebze azaldı araba daha iyi devirlenir oldu.Bence sarsıntı ve motor seside azaldı tam olarak ölçemesemde.Yani işin özü ben kesinlikle zararını görmedim ,faydasını ise kendimce gördüm.Eğer olurda 407 ye binmeye devam edersem 120k gibi yine yaptırmayı düşünüyorum aynı şeyleri.

TanerHoca
19-03-2011, 23:26
erener ve kürşatalp; benim için gerçekten önemli olan bizzat kişisel deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

ibosener
19-03-2011, 23:32
arkadaşlar illaki carbon clean yaptımak istiyorsanız bu yazdıklarıma carbon clean işinden ne kadar helal oldugu şüpeheli ekmek yiyenler çok ama çok kızacalar şimdi arkadaşlar malzemeleri veriyorum istekli arkadaşlar kendi araçlarında deneyebilirler (ha dersenizki ben servise götür orda öpülürüm pardon ustaya 80-300 ytl arası parayı seve seve veririm onuda paşa gönlünüz bilir) bir adet ilaç damlalıgı veya ben aracın başıda durmam derseniz bir serum şişe veya torbası ve hortumları 1 litre (renk tercihi size kalmış shell kırmızı bp yeşil po yeşil) antifreez alıyoruz aracımız benzinli ise filtreden gelen hortumu söküp aracı çalıştırıp damlalıga çektigimiz antifreezi hava emiş agzından damlalar halinde akıtıyoruz her iki damlalıkta bir gazı köklüyoruz dizelde ise itercoolerin emme manifodu tarafında emme agzına damlatıyoruz intercoolunuz yoksa direkt emme agzına (motorunuz 100,000km geçmişse sakınha çünki metal yorulması sonrası oluşan kılcal çatlaklara dolan karbon partükülleri yerlerini terk edecegi için çok kısa süre sonra elde ettiginiz %5-10 luk gücü kaybeceksiniz + çatlaklar onarılmaz şekilde büyüyecek) benzin ve dizelde kesinlikle yakıt yoluna vermeyin klasik dizelde düzgün bir çalışma ve çekiş artışı yakıt ekonomisi istiyorsanız 2 depoda 1litre 20-50 motor yagı 3-4 depodada hiç açılmamış fren hidroligini depoya boşaltıp üstünü fulleyin açık hidrolik kesinlikle kullanmayın sebebi hidrolik açıldıgında havadan nem toplar buda enjektör ve pompa elemanlarında karıncalanmaya sebeb olur hiç açılmamış hidrolikte sistemdeki karınca ve pasları temizler herkeze iyi akşamlar

ALINTIDIR...

Yukarıda da bir usta(!) nın tavsiyesi ;)

kürşatalp
19-03-2011, 23:34
Erener ile pişti olup aynı doğrultuda şeyler yazmışız.Demek gerçek bir faydası var bu işin.407 ye yarıyor carbon clean ve bor power(bor power adıyla satılan gerçek bor ürünü hologram falan var üstünde).Dediğim gibi ikisinin bana bakımdan hariç + bir maliyeti oldu ama yine vericem 120k bakımında hala aynı arabaya biniyor olursam.

TanerHoca
19-03-2011, 23:35
...

Yukarıda da bir usta(!) nın tavsiyesi ;)

anlaşılan bu usta! yazdıklarını önce kendi üstünde denemiş vaziyete bakılırsa. :laugh:

Esat
19-03-2011, 23:39
hımmm bri 100k den sonra yapma diyor ötekide yapmış

mimit
19-03-2011, 23:46
406 aracıma ilk 110,000 km de yaptırdım katalizörüde bu km de söktürmüştüm özellikle tırmanışlar da daha bir istekli davranmaya başlamıştı araç,dziel bir araç sahibi arkadaşımda her 20,000 km de bir yaptırıyor,bende 20,000 ye geldiğinde araç yaptırıcam serviste fiyatı nedir bilmiyorum ama sanayide yapan yerler var bosch car servislerin bazılarıda yapıyor fiyatı ise 50 ile 60 arasında söylüyorlar.internette çok farklı bilgiler olması kafa karıştırıyor,sonucu canlı görmek için risk almak gerekiyor.

ibosener
20-03-2011, 00:10
Geçenlerde sizlere bahsettiğim gibi arabama chip tuning işi yaptırdım. Çok da verim aldığımı düşünüyorum. Herşeyim dört dörtlük olsun diye şimdi de carbon clean ve enjektör temizliği düşünüyorum. Carbon clean işlemini nereye yaptıracağıma karar vermeye çalışırken Bosch Car Service lerden biri, arabaya zarar verdiğini tespit ettiğimizden ötürü Alman servis müdürümüzün talimatı ile bundan sonra carbon clean yapmıyoruz dedi. Ne iş neresine nasıl zarar veriyor diye sordum. Uzun vadede subap lastiklerini kurutuyor un ufak ediyor dedi. Bilemiyorum sizin düşünceleriniz nedir? Yaptıran ve böyle birşeyi daha önce duyan var mı? Yorumlarınız için teşekkürler...

ALINTIDIR...

ben motor öğretmeniyim.siteye opel astram olduktan sonra arkadaş tavsiyesi ile katıldım herkese selamlar. konumuza gelince carbon clean uygulanan araçlarda yapılmış olan ve benim yaptığım araştırmalara göre genel bi iyileşme oluyor. fakat bu iyileşme yüksek km olan araçlar için pek söylenemez. temizlime esnasında uygulanan madde yanma odaları içerisindeki kurum ve oluşmuş maddeleri yerlerinden sökerken düşük bir miktar da korozyona sebep oluyor bu da pistonlarda komresyon kaçaklarına sebep olabiliyor hatta iş segman atmaya kadar varıyor fakat düşük km araçlar için uygulunması iyi sonuçlar verebilir.

ALINTIDIR...

TanerHoca
20-03-2011, 00:12
ibrahim felaket tellalı gibisin valla :laugh:

mimit
20-03-2011, 00:16
Bosch car servislere itimadım tamdır,elemanlarının büyük kısmı eğitimli oluyor,onlar yapmıyoruz dediyse vardır bi bildikler,ama ben gene zamanı geldiğinde sorucam,bu cevabı alırsam,carbon clean in adını ağzıma almam.

ibosener
20-03-2011, 00:30
ibrahim felaket tellalı gibisin valla :laugh:

Yok be Taner hocam. Kıskançlıktan yapıyorum dersem ne dersin :) ... Benim aslan 110K ya dayandı bende yaptırmak istedim ama bunları bulunca vazgeçtim. Şimdi bu konuyu görünce özellikle yüksek kilometresi olan diğer forum dostlarına uyarı olsun diye paylaştım.

kürşatalp
20-03-2011, 00:45
Bence 300000 km ve daha yüksek kmli motorlar için belki bu motora zarar verme işi doğru olabilir.40 sene hiç spor yapmamış birinin ,40 yaşında birden bire ağır bir fiziksel aktivite yapması vücudu hamlatabilir bu olay biraz buna benziyor.Aynı şekilde motorda 300000 km boyunca beraber çalışmaya alıştığı partiküllerden arınınca bir hamlık yaşayıp pes edebilir ;D.Fakat günümüz malzeme ve imalat mühendisliğine göre avrupa dizel arabalarda yağına ve periyodik bakımlarına dikkat ettikten sonra bence 100000 kusur kilometreler bile düşük sayılabilecek bir rakam.Adamlar triger kayışı gibi hayati bir parçada bile 1.6 hdi motorlar için 180000 km /10 yıl değişim süresi öngörüyorlar yani bu kadar güveniyorlar malzeme ve imalatlarına.Bence yağına ve bakımına özen gösterilmiş bir dizel araçta 100000 km nin falan lafı olmaz.Ben şahsım adına yaptırdım memnunum.Kısa vadede bir zararını görmedim.Zaten uzun vadede(300000 km nin üstlerinde) zararı olsa bile zaten o saatten sonra motor revizyon görme zamanına yaklaşıyor.Ben partnerede uygulattırıcam ,geçen ay 195000 km bakımında ben aracın başında değildim ama ilk fırsatta onada yaptıracağım bakalım onda nasıl bir tepki alacağız motordan.

ibosener
20-03-2011, 00:49
Bence 300000 km ve daha yüksek kmli motorlar için belki bu motora zarar verme işi doğru olabilir.40 sene hiç spor yapmamış birinin ,40 yaşında birden bire ağır bir fiziksel aktivite yapması vücudu hamlatabilir bu olay biraz buna benziyor.Aynı şekilde motorda 300000 km boyunca beraber çalışmaya alıştığı partiküllerden arınınca bir hamlık yaşayıp pes edebilir ;D.Fakat günümüz malzeme ve imalat mühendisliğine göre avrupa dizel arabalarda yağına ve periyodik bakımlarına dikkat ettikten sonra bence 100000 kusur kilometreler bile düşük sayılabilecek bir rakam.Adamlar triger kayışı gibi hayati bir parçada bile 1.6 hdi motorlar için 180000 km /10 yıl değişim süresi öngörüyorlar yani bu kadar güveniyorlar malzeme ve imalatlarına.Bence yağına ve bakımına özen gösterilmiş bir dizel araçta 100000 km nin falan lafı olmaz.Ben şahsım adına yaptırdım memnunum.Kısa vadede bir zararını görmedim.Zaten uzun vadede(300000 km nin üstlerinde) zararı olsa bile zaten o saatten sonra motor revizyon görme zamanına yaklaşıyor.Ben partnerede uygulattırıcam ,geçen ay 195000 km bakımında ben aracın başında değildim ama ilk fırsatta onada yaptıracağım bakalım onda nasıl bir tepki alacağız motordan.

Verdiğin bu bilgiler için teşekkürler, alacağın tepkiyi burada paylaşırsan bizede yol göstermiş olursun...

kürşatalp
20-03-2011, 01:11
Rica ederim ibrahim abi ne demek peugeot sever birisi olarak ve peugeot nun üstünden para kazanan biri olarak bu paylaşımları yapmak benim içinde büyük bir zevk.407 ile partnerin resiminide koyayımda yanyana tam olsun peugeot yu çekemeyenlere inat,inadına peugeot,inadına fransız.... ;D
http://i1103.hizliresim.com/2011/3/20/858.jpg

Ömer Gedik
20-03-2011, 01:16
Ne yani benim arabam ihtiyar mı oldu 153.000 kmde :) Kurumlarımla mutlu olayım diye anladım.

ibosener
20-03-2011, 01:20
Ne yani benim arabam ihtiyar mı oldu 153.000 kmde :) Kurumlarımla mutlu olayım diye anladım.

Benim söylemeye dilim varmadı Ömer. Kendin anlamana sevindim ;D ;D ;D

kürşatalp
20-03-2011, 01:26
Bence peugeot suna iyi bakan birinin elinde 150k km nin lafı olmaz.Resimdeki partner 200000 km de beni hiç üzmedi 1.6 hdi 90 bg motora sahip.Yakıtıyla olsun bakım aralıklarıylada olsun ,arabayı yeniliycek olsam en büyük aday yine peugeot partner tepee olurdu.(ama bürokratik engellerden ötürü otomobil faturası kestirip alamıyoruz partner tepee yi hal böyle olunca t plakada takamıyosun otomobil olmadığı için yoksa aklımda zenith pack var 110 hp)Ne multijetler var 500000 km sınırına dayanan,bence multijet yaparsa bende o hdi taksi ile motor revizyonu görmeden 500000 km yi geçerim(Arabayı şöför kullanıyor karayollarından emekli inter tır şöförü ,partnerin vitesleri biraz eksik geliyor ona ama idare ediyor sağolsun şöför abi) :D.Senin 308 de forumdan takip ettiğim kadarı ile bakımlı bir araç işi bilen birinin elinde, o araba bide uzun yolda kullanılıyor bir turbo değişimi ile motor revizyonu görmeden milyon km yapar diyesim geliyor.Yaparmı acaba? :D

ibosener
20-03-2011, 01:38
Bence peugeot suna iyi bakan birinin elinde 150k km nin lafı olmaz.Resimdeki partner 200000 km de beni hiç üzmedi 1.6 hdi 90 bg motora sahip.Yakıtıyla olsun bakım aralıklarıylada olsun ,arabayı yeniliycek olsam en büyük aday yine peugeot partner tepee olurdu.(ama bürokratik engellerden ötürü otomobil faturası kestirip alamıyoruz partner tepee yi hal böyle olunca t plakada takamıyosun otomobil olmadığı için yoksa aklımda zenith pack var 110 hp)Ne multijetler var 500000 km sınırına dayanan,bence multijet yaparsa bende o hdi taksi ile motor revizyonu görmeden 500000 km yi geçerim(Arabayı şöför kullanıyor karayollarından emekli inter tır şöförü ,partnerin vitesleri biraz eksik geliyor ona ama idare ediyor sağolsun şöför abi) :D.Senin 308 de forumdan takip ettiğim kadarı ile bakımlı bir araç işi bilen birinin elinde, o araba bide uzun yolda kullanılıyor bir turbo değişimi ile motor revizyonu görmeden milyon km yapar diyesim geliyor.Yaparmı acaba? :D

Ömer' den önce ben amin diyeyim Kürşatalp :)

Ömer Gedik
20-03-2011, 01:50
kürşatalp değerli görüşlerin için teşekkürler...

Benim araç gün itibariyla 153k km'yi devirdi. Bakımlarını hiç aksatmam. 15000 bakımını en geç 15300 de yaptırmışımdır. :D Çok şükür herhangi bir sıkıntı yaşamadım. 500k yı rahatlıkla göreceğini düşünüyorum.

otmotvmhndsi
20-03-2011, 11:31
Konuya yaşadığımız ACI bir tecrübe ile katkıda bulunayım...

Yıl 2004 - Araç OPEL ASTRA 1.6 CD - 65.bin km'de.

Satmaya niyetlendik, 101 nokta testi yaptırdık aracı almak isteyen şahıs ile. Araç aynı zamanda DYNO testinede girdi. Sonuç kaporta mekanik vb olarak %100 sağlıklı - çizik sürtük boya bile yoktu. Yürüyen fln. hiç bir şey yoktu. Gel gelelim 100hp çıkması gereken motor 81hp 124 Nm tork çıktı. Adam almadı.

Dedik aga durum niye böyle. "Abi Carbon Clean Yaptır". İyi dedik yaptırdık. Çıktık bir daha AYNI Dyno'ya oldumu araç 94hp 142Nm. Hey yavrum mutlu mesut ayrıldık.

Aradan 3000km geçti yol bilgisayarı Düşük Yağ Seviyesi. Hadiiii... Araç yağ yakmıyor gözüküyor en azından eksozdan çıkan beyaz yada mavi bir duman vb. yok. Ama 3000km de bir 1,5 lt civarında yağ eksiltiyordu.

Nitekim 1,5 yıl sonra sattık, kurtulduk.

Sözün ÖZÜ : Benzinli bir araç dahi olsa 65.bin km bile CANLI ÖRNEKTE görüldüğü üzere yararlı kurumların temizlenmesinden sonra piston yatakları, yanma odaları vb. yerlerde ince sızıntılar sebebiyle yağ eksiltme problemi yaşanıyor.

Şu anda 2006 Model TDCI Focusumuz var 84500 km de ve bu güne kadar yağ eksiltmedi. Ben inanıyorumki carbon clean yaptırdıktan sonra yağ eksiltmeye başlayacaktır.

Şahsi fikrim zaten hiçbir aracı 20 sene 300000 km kullanmak için almıyoruz.(kendi adıma konuşuyorum) 5-6 yıl maks. 100000 km gören bir araç için olur olmadık zamanlarda sonuçları hüsranla bitecek risklere atılmaya - heyecan aramaya gerek yok.

TDCI - HDI motorlar gerçekten güvenilir sağlam motorlar.Sizde maks. 100000 km kullanıp satacak iseniz tavsiyem carbon clean işlemini yaptırmamanız. Yada sık aralıklar ile her bakım sonrası - 15.bin km'de bir yaptırırsanız belki gerçekten zararı yerine faydası dokunabilir.

erener
29-04-2011, 09:11
Merhaba,

Bugun sabah aracımı 45.000 Km bakımı için TEK OTO yetkili servisine bıraktım , bana aracınıza Carbon Clean Enjektör temizleme işlemi yapalım dediler tabiki bende yapın dedim.

Servisteki arkadaş 45.000 bakımı için gelen tüm araçlara öneriyoruz ve büyük çoğunluğunada bu işlemi yapıtıklarını söyledi.

Fiyatıda 30 TL + KDV imiş.

Bilginize

TanerHoca
29-04-2011, 11:57
Merhaba,

Bugun sabah aracımı 45.000 Km bakımı için TEK OTO yetkili servisine bıraktım , bana aracınıza Carbon Clean Enjektör temizleme işlemi yapalım dediler tabiki bende yapın dedim.

Servisteki arkadaş 45.000 bakımı için gelen tüm araçlara öneriyoruz ve büyük çoğunluğunada bu işlemi yapıtıklarını söyledi.

Fiyatıda 30 TL + KDV imiş.

Bilginize

uygulama sonrası kişisel izlenimlerinizi dört gözle bekliyorum.paylaşırsanız sevinirim. ;)

reisG
29-04-2011, 13:48
Ülkemizdeki motorinin belli bir kalite standartında olmaması sebebiyle yeni tip turbo destekli ve yüsek basınçlı enjektörlere sahip motorlara sahip araçlarda belli aralıklarla carbon cleean temizliği yapılması gerekli oluyor.

emax34
18-04-2013, 20:46
bende dun yaptim servis isini cuma aksami yola cikacagimdan 2000 km kalmis olmasina ragmen servisini yaptirayim dedim, iyi ki yaptirmisim, yag pompa kecesinden yag sizintisi olmus ve triger vs de yaglanmis, yolda basima cok daha buyuk bir bela acabilirdi, biraz masrafli oldu bu servis ama aslan kendine geldi resmen.
BU arada carbon clean olayini sormak istiyorum? saglikli bir yontemmi ve tavsiye edermisiniz? cok fark yaratiyormu ? kac km de bir uygulamak lazim?

tavsiyeler dogrultusunda yaptirmayi dusunuyorum.

mimit
18-04-2013, 22:04
carbon clean işini biraz karışık hocam, kimi öneriyor tavsiye ediyor,kimi gereksiz kandırmaca olarak görüyor kimiside yaptırdıktan sonra aracımda performans kaybı oldu diyor.ben olumsuz olabileceği noktalardan başlıyayım.

Dizel yada benzinli fark etmez araç 100,000 km yi geçmişse ve bu zamana kadar hiç carbon clean yapılmamışsa ustaların anlattıkları doğrultusunda bende tavsiye etmiyorum, nedenine gelince,zamanla aşınan parçalarda biriken kurumlar motor içindeki olası kaçakları ve sızıntıları önlüyor,bu kurumlar temizlendiği zaman aşınmış çizilmiş noktalardan kaçaklar başlıyor,buda kalitesiz yanma ve sıkıştırma esnasında kaçaklara yol açabiliyor, bunun için 100,000 km üstü araçlarda tavsiye edilmiyor.

Benim aracıma ilk uygulamam değil daha önce 30,000 de de uygulatmıştım,düzenli yapıldığından dolayı sanırım bende vay be dedirtecek bir fark olmasa da bugün 4.vites aracın gaz tepkimesinde bir iyileşme olduğunu fark ettim,dediğim gibi büyük bir şey değil ama aracını dinleyen bir kullanıcı olduğum için bunu fark ettim.60 80 bin aralığında ilk defa yaptıran insanlarla konuştuğumda onlar farkın daha belirgin olduğunu söylüyorlar,küçük oranda tüketimin düştüğünü söyleyenlerde var.benim ilk uygulatmam da cihaz 40 dakikada işlemi tamamlamıştı,bugün bir saate yakın sürdü ve bir ara motorun çalışması değişti 10 15 sn kadar,sonra düzeldi, egzos ucunun olduğu yerde hafif bir karartı da oluşmuştu,benzinliği değiştirmiştim ustamda fark etti geçen seferde temizledik bunun olmaması lazımdı,yakıta dikkat et dedi.ben bu şekilde kullanarak bir zararını görmedim,yakıtta bir farkta görmedim, dediğim gibi yüksek viteslerde çekişte bir fark hissettim,bu her araçta olacak diye bir şey de yok motorunuz zaten temizse şansınıza sürekli kaliteli yakıt alımışsanız,minimum düzeyde oluyor kurum tutma olayı.

servisler 20 bin yada 40 de bir öneriyor ben 30 binde bir yaptırıyorum.

jerpelea
01-01-2014, 14:57
Peki bu carbon clean işlemi yerine sıfır kmsi çok düşük araçlarda örneğin Würth veya STP gibi markaların dizel yakıt sistemi temizleyicilerini 15.000 km'de bir kullansak bir faydası olur mu ? daha doğrusu düzenli olarak bu temizleme katkılarını kullansak kurum vb. olayları en aza indirebilirmiyiz ?

HamzaHakkı
01-01-2014, 15:19
Peki bu carbon clean işlemi yerine sıfır kmsi çok düşük araçlarda örneğin Würth veya STP gibi markaların dizel yakıt sistemi temizleyicilerini 15.000 km'de bir kullansak bir faydası olur mu ? daha doğrusu düzenli olarak bu temizleme katkılarını kullansak kurum vb. olayları en aza indirebilirmiyiz ?

Evet bunları kullanmanız gerektiği zaten aracınız belirli yerlerinde yazar kullanma kılavuzu, yakıt dolum kapağı gibi yerlerde. Üretici bunu söylüyorsa kesinlikle faydası vardır diye düşünüyorum.

jerpelea
03-01-2014, 18:56
Evet bunları kullanmanız gerektiği zaten aracınız belirli yerlerinde yazar kullanma kılavuzu, yakıt dolum kapağı gibi yerlerde. Üretici bunu söylüyorsa kesinlikle faydası vardır diye düşünüyorum.

Farklı bi forumda şöyle bi yoruma denk geldim ne kadar doğru tabi bilemiyorum ama ;

"Merhabalar;
Bosch dizel sistemlerinde calisan bir ürün gelistirme mühendisi olarak yakıt katkılarını kulanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Cünkü temizleme ya da asinmayı azaltmak icin kullanılan bu ürünler kısa vadede yakıt sarfiyatını ve aracın performansını olumlu etkilese de uzun vadede püskürtme zamanlarının kaymasına ve enjektör ici temizlenemeyen balcık benzeri tortulara neden olmakta. Bu nedenle katkı kullanmak yerine sürekli sabit bir istasyondan yakıt almayı ve orjinal yakıt filtrenizi periyodu aksatmadan degistirmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu katkıları kullanmanız aracınızı EB590 standardı dısında yakıtla calistirmanız anlamına geliyor ki bu da olası hasarlarda yaptıgımız analizde cok kolay bir bicimde farkedilip "garanti dısı" ile tüm sucu size atabilmektedir.
Eğer cekiş ya da sarfiyat ile ilgili sorununuz varsa enjektörlerin ultrasonik temizleme ile serviste temizlenmesini (uzman kisi tarafından) tavsiye ederim.
keyifli, ekonomik ve güvenli sürüsler dilerim."

HamzaHakkı
03-01-2014, 21:14
İnternette yazan her yazıyı ciddiye alacak olursak hiç bir ürünü kullanamayız. Püskürtme zamanlamasını nasıl bozacakmış onu anlayamadım. Ayrıca aracın üreticisinin tavsiye ettiği bir katkı nasıl olur da aracı garanti dışı bırakır onu hiç anlayamadım.

Sarpkaya
14-03-2014, 18:20
common rail araç kurum bağlamaz.. temiz yakıt temiz sistem YOLA DEVAM.. benim atölyemde wynn's marka karbon temizleme aracı var belçikadan ithal 1lt lik yakıtla kısa sistem rölanti de yaklaşık 40 dk çalışır.. 1996 'dan bu yana çok araç bağlamışızdır.. kullandığım yakıtı koklasak kafamız güzel oluyor o derece keskin bi yakıt.. piyasadakileri bilmem ama ben bir kaç common rail araca denedim enjektörlerin masrafını ödedim kısa ve net..

qeneraL
19-08-2014, 11:39
Bende de 306 var 228 bin km'de bende bayadır araştırıyorum, 230 binde yaptırmalımıyım? Bazıları yüksek km ler yapmasın bazılarıda mutlaka yapılmalı yazmış kararsız kaldım. Gidip servise sorarsam yararlı veya yararsız mutlaka yapmak isterler.