PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 406 fren sistemi yardım

mmutlu
15-03-2011, 00:38
Arkadaşlar geçen ctesi günü değerli kızımla bir kaza atlattık
sizden bu konuda tecrübelerinizi paylaşmanızı isteyeceğim.
Fren hidrolik yağı max seviyede olan bir araçta fren boşalması sorunu neden kaynaklanabilir.
Kazadan sonra aracı çalıştırdığımda fren sisteminde herhangi bir problem yoktu
Ama kazadan sonra aracı bilgisyara bağladıgımda aracın ununbeyninin magnetti marelli 1.seviye chip tuning yapılmış bu yüzden bir sorun olabilir mi yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekürler...

mimit
15-03-2011, 00:55
chip tuning yüzünden bu tarz arızalar yaşanmaz,406 genelde frenlemeleri iyi araçlardır,fren merkezlerini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.bir defa aracım bende değilkende buna benzer bir sorun yaşamıştı babam ama sonrasında da frenlerde zayıflama vardı,kontrol ettirdiğimizde merkezlerin tam olarak çalışmadığı anlaşıldı değişti sorun çözüldü birde fren hidroliğinizi mümkünse dot 4 ile değiştirin.

bunların dışında panik anında bazen reflekslerimizi kontrol edemeye biliyoruz frene yeteri kadar sert basamamış da olabilirsiniz.

bununla geçmiş olsun diyorum...

mmutlu
15-03-2011, 01:35
yaklaşık 15 kereye yakın pompalicak kadar bi mesafe oldu vitesle yavaşladım ama yeterli olmadı baktırcam teşekür ederim öneriniz için

reisG
15-03-2011, 09:57
Aracınız da chip tuning çıktı demişsiniz. Demek ki aracınızı 2nci el olarak aldınız.
Bu arada 406 kaç model ? sormamın sebebi şu. 10 yaşını geçmiş araçlarda fren merkezlerinde sıkıntılar olmakta, tamirden çok fren merkezinin değiştirilmesi gerekmekte. Ayrıca fren hidroliği normalde bitmez seviyesi kontrol edilir. Ama aracın yaşına göre belli bir kullanım yılından sonra değiştirilmesi uygun olacaktır.
Chip tuning konusunda da benim yorumum şöyle olacak. Aracın ECU süne fabrikasyon ortamın dışında etki yapılmasını ben sevmiyorum, mutlaka ki bir yerde problem çıkma ihtimali oluyor.

Yasin CCK
15-03-2011, 11:53
...Chip tuning konusunda da benim yorumum şöyle olacak. Aracın ECU süne fabrikasyon ortamın dışında etki yapılmasını ben sevmiyorum, mutlaka ki bir yerde problem çıkma ihtimali oluyor.

Chip tuning problem çıkarmaz, daha doğrusu bu tür sorunlar yaşatmaz. En fazla motoru aşırı zorlamadan kaynaklanan mekanik sorunlar yaşarsınız.

Geçmiş olsun, büyük tehlike atlatmışsınız...

Ömer Gedik
15-03-2011, 12:39
Öncelikle geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla Ucuz atlatılmış.

Makine mühendisliğinde okumaktayım ve son proje konum Fren Ana merkezi üzerineydi. Bu sebeple yardımcı olabilirim diye düşünüyorum.

Sorunun birkaç farklı sebebi olabilir.

Fren ana merkezi içerisindeki pistonlardan yağ sızıntısını engellemek için o-ring ler bulunur. Bunlar hidrolik sızmasını engelleyerek kaliperlere basıncın iletilmesini sağlar bu parça zamana bağlı veya uyumsuz hidrolik sonucu bozulmuş olabilir.

Sistem boruları kaliper bağlantıları veya ana merkez çıkışı bağlantılarında yağ kaçağı oluşmuş olabilir.

Hidrolik kabının oturduğu yerlerde de contalar kaçırmış olabilir.

Nadir de olsa sistemdeki herhangi bir piston veya itici bağlantısı kırılmış olabilir. Örneğin westinghouse içindeki yayın üstüne gelen itici pistonun oturduğu bölge eğilmiş veya kırılmış olabilir.

En temel sebep ana merkez içindeki o-ringlerin yağ kaçırmasıdır çözümü tamir takımları ile o-ring lerin değişmesi veya ana merkezin değişmesi olacaktır.

mmutlu
18-03-2011, 19:43
Aracı ikinci el aldım evet 2.sahibiyim çok teşekür ederim verdiğiniz bilgiler için yapabileceğim çok bişi yoktu ya karşıdan sollama ya çıkan bir araca kafadan vurcaktım yada yan yola sapıp aracı kanala düşürcektim ben ilk önce hem karşı tarafın hemde kendimin canını kurtarmayı düşündüm aracı vites ve en son olarak el freni ile yavaşlatmasam sanırım arka taraf havaya kalkacak ve takla atıcaktım şansım varmış ama bir kez daha anladım peugeot gerçekten güvenli bir araç burnum dahi kanamadı emniyet kemeri ve airbag in önemini bir kez daha gördüm yaptıgım kazada aracın kaportasında en ufak hasar yok sadece ön farlar sis farları ve tampon ve airbagler değişecek

mimit
18-03-2011, 21:14
tekrar geçmiş olsun diyorum,parça konusundada sıkıntı yaşamayacağınız kesin,kaskonuz vardır umarım,yoksada parça konusunda farlar orjinal pahalı gelebilir ama bir arkadaşım farlarını yenilerken TYC diye bir markanın 406 için ürettiği farları satın aldı gayet güzel bir aydınlatmaları var.

Ömer Gedik
19-03-2011, 08:38
mmutlu, aracın kokpit airbag te patladı mı? Umarım kaskonuz vardır?

mmutlu
23-03-2011, 21:43
Evet maalesef kokpit airbag ide patladı zaten en büyük sorunda o bakalım nasıl hallolucak almanyadan getirtmeyi düşünüyorum

Soylukan
23-04-2011, 13:09
Arkadaşlar geçen ctesi günü değerli kızımla bir kaza atlattık
sizden bu konuda tecrübelerinizi paylaşmanızı isteyeceğim.
Fren hidrolik yağı max seviyede olan bir araçta fren boşalması sorunu neden kaynaklanabilir.
Kazadan sonra aracı çalıştırdığımda fren sisteminde herhangi bir problem yoktu
Ama kazadan sonra aracı bilgisyara bağladıgımda aracın ununbeyninin magnetti marelli 1.seviye chip tuning yapılmış bu yüzden bir sorun olabilir mi yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekürler...

Chip tuning uygulamasının fren tertibatındaki bu çapta bir sorun ile alakası yoktur.

Fren de dahil olmak üzere motor hidroliklerinin ömrü 3-4 senedir. Çok da kritik bir kimyasal yapıları vardır ki içlerindeki su oranı %1 e ulaşırsa çok ciddi problemlere yol açabilecek boşalmalar yaşanabilir bu yüzden değiştirmenizi öneririm.