PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 206 1.4 16V 2005'te Yağ Çubuğunun Kırılması

abdullah_
07-02-2022, 13:09
Allah isterse bir kulunun işini, mermere geçirir dişini; istemezse, muhallebi yerken kırılır dişi. Aynen bu minvalde bir durum.

Bugün sabah motor da hazır soğukken soğutma sıvısı seviyesi, motor yağı seviyesi ve genel görsel kontrol yapayım diye bakmak için arabaya gittim. Motor yağı çubuğunu çekerken min. max. ibaresinin olduğu plastik bölüm çat diye kırıldı karter tarafında içeride bir yerde kaldı. Plastiğin ortalama 1,5 cm belki biraz daha fazlası karterde bir yerde. Arabayı zaten kullanmayacaktım; çalıştırmadım... Tabi asıl konu, bu vaziyette diğer yağ değişimine kadar arabayı kullanmam mümkün mü? Arızaya neden ola da bilir olmaya da bilir mi dersiniz, hiç çalıştırmadan çekici ile servise götür karteri açıp çıkarsınlar sonra tak öyle devam et mi dersiniz? Riski var mı?

Kırılan yağ çubuğu yan sanayi bu arada; iki üç ay önce öncekinin ucu da çatlak olduğu için değişmiştim.

Kazasız, arızasız, keyifli sürüşler olsun.

Ömer Gedik
07-02-2022, 23:56
Yağ pompa ağzında süzgeç olduğundan ötürü sorun yaşamazsınız. Kullanabilirsiniz.

abdullah_
09-02-2022, 21:05
Teşekkür ederim abi cevabın için. Son olarak; süzgeç hem benzinli hem dizellerde mevcut mu ve bu süzgeç olmadan da aracın çalışması mümkün mü? Yoksa bir şekilde bu parça entegre edilmediğinden, aracın çalışması mümkün olmaz diye bir şey var mı?

Ömer Gedik
10-02-2022, 21:48
Teşekkür ederim abi cevabın için. Son olarak; süzgeç hem benzinli hem dizellerde mevcut mu ve bu süzgeç olmadan da aracın çalışması mümkün mü? Yoksa bir şekilde bu parça entegre edilmediğinden, aracın çalışması mümkün olmaz diye bir şey var mı?

Bütün araçlarda var diyebilirim.

abdullah_
13-02-2022, 10:40
Anladım, tekrar teşekkür ederim.

Kazasız sürüşler.

abdullah_
03-04-2022, 13:27
Yaklaşık 2 aydır yağ çubuğu parçasını çıkarmadan kullanıyorum. Şehiriçi ve şehirdışı karışık şekilde, çoğu zaman sakin nadiren-bazen de tam gaz yüksek devir olmak üzere kullandım ve içerideki kırık yağ çubuğu parçası ile ilgili en ufak bir anormallik hissetmedim.

İyi günler dilerim cümleten