PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : (406 Coupe 2.2) İlk Çalıştırmada Dizel Sesi ve Yağ Viskozite Seçimi

ARC4070
27-01-2022, 22:37
Herkese merhaba, bir konuda adım atmak için bilginize ve fikrinize ihtiyacım var. 🙂

Aracım 2.2 406 Coupe. Motor soğuduğunda ilk çalıştırmalarda dizel sesi veriyor ve yağı biraz ısınınca tamamen normale dönüyor. Yağı yaklaşık 4 bin km önce Motul 6100 5w40 ile değişmiş. Yağ seviyesi eksik değil, aracımı satın aldıktan sonra eksileni yine aynısıyla tamamladım.

Sorunun çözümü ile ilgili çevremde çok çeşitli şey söyleyen var;

-Havalar soğuk olduğu için hidrolik iticilerin yağ ısınana kadar dolmadığı ve bunun bir sorun olmadığı.(Ben sorun olarak görüyorum?)
- 5w40 yerine tam sentetik bir yağ kullanmam gerektiği. (5w30) gibi.

Aracımı yaklaşık 2 ay önce satın aldığım için daha sıcak havalardaki ilk çalıştırma tepkisini bilmiyorum. Bu ses haricinde başka hiçbir aksaklık yok.

Aracımın bu sesle videosunu çekmedim ama örnek olarak bir video ekliyorum. Ses aynı bunun gibi dizel sesi ancak video kaydından mıdır bilmem bu kadar gürültülü değil.

https://youtu.be/Mo3OApG-L3w

Çözüm için nasıl bir yol izlemeliyim? Hepinize teşekkür ederim.

Ömer Gedik
01-02-2022, 21:44
Merhaba,

İtecekler içindeki yağı tutamıyorsa tekrar dolana kadar ses yapar. Bu bozulmanın başlangıcıdır.

ARC4070
01-02-2022, 22:20
Merhaba,

İtecekler içindeki yağı tutamıyorsa tekrar dolana kadar ses yapar. Bu bozulmanın başlangıcıdır.
Öncelikle değerli cevabınız için teşekkür ederim. İtecek değişimi bu aşamada gerekli bir hareket olur mu yoksa değişim için ısındığında da bu sesi yapana kadar beklemeli miyim? Viskozite seçimi hakkında 5w30 ya da 0w40 tam sentetik bir yağa geçmem hem bu ses için ya da genel anlamda faydalı olur mu sizce?

Edit: İmla