PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 206'nın Soğutma Sıvısı Sıcaklığı Hakkında

abdullah_
27-12-2021, 08:29
Merhaba,

2005 model 206 1.4 16V lpg hiç bağlanmamış bir arabam var. Aslında kullanma kılavuzundan baktım ama soğutma sıvısı sıcaklığı beni yine de düşündürüyor. Çünkü orada göstergenin dibinden kırmızı çizgiye kadar olan bir aralık göstermiş ve bu aralık normal demiş. Tahmin ettiğim kadarıyla markaların en azından çoğunluğu itibarıyla, 100-105 derece gibi değerler yüksek seviyeler. Peugeot sıcak çalışır diyenler duydum, amenna. Ama forum üzerinden net bir bilgi edinebileceğime inanıyorum. Bu araçta optimum çalışma sıcaklığı nedir veya bir aralıksa da o aralık 70-105 gibi değil de daha yakın ifadelerle kaçtır?

Bir de şöyle garip bir durum var: Arabayı yaz-kış 2-5 dk. rölantide çalıştırmadan yürütmüyorum. Geçen gün yine aynı şekilde yaptım ve şehirdışına çıktım. Hararet 80'i geçmiyor. Hava 20 dereceyken şehirdışında kullandığımda yine bu şekildeydi. Hararetin 80'i geçmemesi bana motorun düşük sıcaklıkta kaldığını dolayısıyla daha çabuk yıprandığını, daha fazla yaktığını ve güç konusunda da verimsiz çalıştığını düşündürüyor; bu fikrim 206 için doğru mudur? Doğruysa, yaz ve kış termostatı diye tabir edilen bir durum varmış; mesele onu değişmek midir?

Uzun bir yazı olmasına rağmen okuyup cevaplayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar.

rocker307
27-12-2021, 08:43
Bende 206 yok 307 vardı, şimdi babamda. Düşük vites bozuk yol veya şehiriçi trafikte kalmadıkça pek yükselmez ısı. Fan açtığı çok nadir oluyordu. Uzun yolda önden de rüzgar alıyor sonuçta ısı yükselmez fazla. Ama bu konuda ömer daha net bilgi verecektir. Sinan da 206 kullanmıştı, o da görürse yazabilir tecrübesini.

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abdullah_
28-12-2021, 13:08
Bende 206 yok 307 vardı, şimdi babamda. Düşük vites bozuk yol veya şehiriçi trafikte kalmadıkça pek yükselmez ısı. Fan açtığı çok nadir oluyordu. Uzun yolda önden de rüzgar alıyor sonuçta ısı yükselmez fazla. Ama bu konuda ömer daha net bilgi verecektir. Sinan da 206 kullanmıştı, o da görürse yazabilir tecrübesini.

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Anlıyorum hocam; denk gelirler de cevaplarlarsa tam süper olur:D

Selamlar.

Ömer Gedik
28-12-2021, 21:32
Aracın harareti 80 dereceyi geçmiyorsa muhtemelen termostatınız arızalıdır. Son dönemdeki araçların hararet göstergesi kullanıcılarını rahatlatmak adına fabrikanın yazılımıyla sabit tutuluyor. Örneğin önceki aracım 2008 model 308'di. Araç ısındıktan sonra hararet sabit 90 gözükürdü. Halbuki sıcaklık yaklaşık 80-96 bandında geziyordu. 206 ve 307 de ise gösterge doğru veriyi sürücüye aktarıyor. Benzinli modellerde göstergenin 100 e çıktığını görebilirsiniz. Eğer 100ü aşıyorsa aracın fan sistemi, devirdaim ve diğer ilgili aksamları incelemek gerekir.

abdullah_
30-12-2021, 02:12
Aracın harareti 80 dereceyi geçmiyorsa muhtemelen termostatınız arızalıdır. Son dönemdeki araçların hararet göstergesi kullanıcılarını rahatlatmak adına fabrikanın yazılımıyla sabit tutuluyor. Örneğin önceki aracım 2008 model 308'di. Araç ısındıktan sonra hararet sabit 90 gözükürdü. Halbuki sıcaklık yaklaşık 80-96 bandında geziyordu. 206 ve 307 de ise gösterge doğru veriyi sürücüye aktarıyor. Benzinli modellerde göstergenin 100 e çıktığını görebilirsiniz. Eğer 100ü aşıyorsa aracın fan sistemi, devirdaim ve diğer ilgili aksamları incelemek gerekir.

Altın gibi bilgiler hocam, teşekkür ederim... Son olarak konuyla ilgili aklıma gelmişken; fan açma sıcaklığı nedir acaba ve söylendiğine göre fan "iki kademeli?" şekilde çalışıyormuş. Aslı astarı nedir?

Ömer Gedik
30-12-2021, 21:02
Altın gibi bilgiler hocam, teşekkür ederim... Son olarak konuyla ilgili aklıma gelmişken; fan açma sıcaklığı nedir acaba ve söylendiğine göre fan "iki kademeli?" şekilde çalışıyormuş. Aslı astarı nedir?

Evet fan çift kademelidir. Sizin aracınız için net değerler aklımda yok. 1. kademe 96C 2. kademe 104C gibi olabilir

abdullah_
30-12-2021, 21:24
Anlıyorum sağ olun hocam, teşekkür ederim ilginiz için. Eminim benzer durumu yaşayan kişilere de yardımcı bir konu oldu sayenizde.

Selamlar.