PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5008 Sag ön taraftan gelen ses (gicirti/tikirti)

HakON
03-04-2021, 15:14
Merhaba Arkadaslar,

2015 model manuel vites bir 5008 sahibi olarak Forumu bir süredir misafir modunda takip ediyordum. Ancak son olarak yasadigim soruna bir türlü cözüm bulamayinca aktif olarak da üye olmaya karar verdim :).

Benim aracimdaki sorun, yaklasik 2-3 ay önce ilk kez KIS dönemi baslangicinda fark ettim; sabahlari ilk calistirma ile birlikte sag ön taraftan bir gicirti sesi -nasil tarif edeyim karyola sesi gibi- kisa süreli geliyor ve kesiliyor. Araci hareke gecirince ve düsük vites degisikliklerinde yani debriyaj dan ayagimi cekince kisa bir gicirti ve gaza basinca yine kisa bir gicirti seklinde cok sinir bozucu bir ses bu.. Bir müddet takip ettim ve gözlemim sunlar oldu: 1- Arac soguk iken yapiyor ve isininca artik yapmiyor 2- Sadece vites degisiklerinde ve gaza ilk basinca yapiyor 3- Cukurlara girince gelen ses farkli.

Sonra tamirciye gittim. Sagolsun bizim usta daha dogru düzgün test etmeden hemen hükmünü verdi: V kayisi ve gergi bilyasi/kasnagi degismesi gerekiyor. Isin acikcasi cok icime sinmedi hemen hüküm vermesi. Cünkü forumda bu konuda motor kulaklarini isaret eden birkac benzer örnek var. Ama o kadar kendinden emindi ki eli mahkum tamam dedik ve V kayisi ile bilrlikte 1 adt büyük olan gergi kasnagi degisitirildi. Ancak maalesef ertesi gün araci calistirdigimda tekrar yine o gicik ses merhaba dedi; ben halen burdayim:(. Tekrar ustaya gittigimde simdi bana altarnatörü degistirmemiz lazim diyor!!:S Yani halen akli orada kaldi. Ve ayrica cok pahali da bir deney!!

Simdi yardim talebim; 1- Ses hakkinda görüs ve önerileriniz? 2- Ustamin kararlari hakkinda görüsleriniz 3- Internette buldum; sorun degismeyen diger kücük olan gergi kasnagi ile igili olabilir mi? 4- Ya da forumda daha önce söylendigi gibi motor kulaklarina mi odaklanmaliyim, nasil?

Cevap ve yorumlariniz icin simdiden cok tesekkür ederim. Saglikli günler.

Ömer Gedik
03-04-2021, 18:35
Merhaba,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Manuel vitesli 5008 bildiğim kadarıyla pek yok. Aracınız gümrük girişili vb. mi? Aracınızda hangi motor mevcut?

Ses sorununuza gelince ses sadece hareket edince mi geliyor. Durduğunuz yerde ses var mı?

HakON
04-04-2021, 11:20
Tesekkür ederim Ömer bey.

Ben aracin 3. sahibiyim. Ilk sahibi araci avrupadan getirmis. Motor 2.0 Dizel.

Durdugu yerde bahsettigim "gicirti" sesi kesinlikle yok! Tabii ilk calistirmada, o ilk -normal motor sarsintisinda- duydugum haric. Ama arac dururken gaza bastigimda kesinlikle yok.

Ancak harekete gectikten sonra ikinci vitese gecerken o yigilma aninda ve 2. vitesteki ilk gaza basarken ilk ivmelenme aninda geliyor. Ayrica yüksek vitesten düsüge aldigimda da oluyor.

Arac hareket halinde iken denemek icin tümsege giriyorum ya da bosa alip gaza basiyorum; ses yok!!

Özetlemek gerekirse, harekete bagli sanki birseyler gevsek hissi veriyor bana.

Ömer Gedik
04-04-2021, 21:03
Buradan bir şey söylemek zor. İncelemek lazım.