PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracın zemin döşemesindeki ıslaklık ve km sayacı sorunu

caglayan
01-03-2011, 12:46
Arkadaşlar merhaba foruma yeni üye oldum tanışma kısmında kendimi tanıttıktan sonra hemen konuya gireyim istedim.

Aracımın yolcu kımının zemininde özellikle yağışlı havalardan sonra bir ıslaklık mevcut. Önceleri paspasın ıslaklığıdır diye düşünüyordum, iki aydır özellikle paspasları yıkatmıyorum silip yerleştiriyorum. Bu gün paspasları kadırdığımda gene ıslak olduğunu farkettim, yaklaşık 20x20 cmlik alan nemli değil ıslak resmen. Son günlerde havaların yağışlı olduğunuda düşünürsek acaba alttan bir yerden su alıyor olabilir mi? Servise henüz bu konu için götürmedim.

Birde hız ve devir saatinin arasında kalan bölümdeki km sayacımın son rakamı çıkmıyor yada tek bir çizgi çıkıyor. 32000 olan km 3200 veya 3200- gibi gözüküyor. Servise baktırdığımda yazılımsal olabilir dediler ama vaktim olmadığı için baktıramadım. Bence ekranda bir arıza var ve değişmesi gerekecek.
Gösterge tablosu tamamen sökülecek sanırım, bu durumda sizce bir sorun yaşar mıyım?

reisG
01-03-2011, 13:22
Arcı sanırım 0 km aldınız.
2009 yılında belli 308ler için kontrol amaçlı geri çağırma oldu. ön camın yolcu tarafı köşe birleşim yerlerinde bazı araçlarda robotize hattaki problemden ötürü tam birleşmeme sorunu oluşmuştu. Geri çağırılan araçlarda hava ile kontrol yapıldı. problem olanların ön camları değiştirildi. Sizin içinde böyle bir çağırma oldu ve siz gitmediyseniz hemen gidin ve kontrol ettirin. Tabii bu ön yolcu tarafındaki paspas altında görülen ıslaklık olarak düşünerek yazdım. Eğer arka koltukların tabanındaki paspasların altında bir ıslaklık varsa , arka yan cam perdeleri takılı iken camları açıp kapamanız halinde perdenin çelik tel kaplı kenarları cam fitilinin arasına giriyor. ve cam kapanırken fitili içeri doğru kırıyor. böylece oralardan içeri su sızması olası. Zaten arka yan cam perdelerini satarlerken mümkünse perde takılı iken camı açıp kapamayın diyorlar..ıslaklık için 3ncü yorum. camlara aldığınızda film yaptırdığınız söylemiştiniz. o film takılırken veya sökülürken camlara baskı uygulayıp köşelerde esneklik yapılmış ve oralardan sızıntıya sebep verecek ince oluklar açılmış olabilir veya filmin montajı sırasında köşeleri maket bıçağı ile kerserken köşelerdeki fitil veya bakalit cam kouruyucuları kesilmiş olabilir ve oralardan da sızıntı yapmış olabilir.
Diğer ekran probelminde ise en baştan beri var is egarantiden değiştirirler. Şimdilerde oluşmuşsa yine büyük ihtimal garantiden değişim yaparlar. Kokpit değil sadece ekranın ilgili bölümünde işlem yapılıyor.

caglayan
02-03-2011, 01:17
Öncelikle teşekkür ederim,
Evet aracı Ağustos 2009'da sıfır aldım. Islaklıklar ön tarafta mevcut, filmleri yan ve arka cama yaptırmıştım ve bu camlarda, çok yağmurlu havalarda, perdelerde takılı iken bir problem yaşamadım.
Geri çağrılma olayını duymamıştım, sanırım sebebi bu olabilir, çünkü ön camda gerçekten böyle bir sorun varsa bu sızıntıyı farketmem çok zor, akan suyunda döşemelere ulaşma ihtimali yüksek. Bu bilgi işime çok yarayacak, belkide sorunu direk çözeceğiz. Ekran için verdiğiniz bilgi içinde ayrıca teşekkürler.

CES
14-03-2011, 14:55
Arkadaşlar merhaba foruma yeni üye oldum tanışma kısmında kendimi tanıttıktan sonra hemen konuya gireyim istedim.

Aracımın yolcu kımının zemininde özellikle yağışlı havalardan sonra bir ıslaklık mevcut. Önceleri paspasın ıslaklığıdır diye düşünüyordum, iki aydır özellikle paspasları yıkatmıyorum silip yerleştiriyorum. Bu gün paspasları kadırdığımda gene ıslak olduğunu farkettim, yaklaşık 20x20 cmlik alan nemli değil ıslak resmen. Son günlerde havaların yağışlı olduğunuda düşünürsek acaba alttan bir yerden su alıyor olabilir mi?

Bu sıkıntını kaynağı "genellikle" sağ ayağınızın hemen yan tarafında bulunan ısı çıkışının arkasındaki kalorifer tesisatında meyadana gelen arızadır. Bu durumun teyidi paspasın üzerinde bulunan suyun renginden ve kokusunda tespit edebilirsiniz, su yağlı ve kokulu ise mutlaka ilgli bölgede kaçak vardır.
Bu durum için aracınızı yaşı nedeniyle sanayiye götüreceğiniz varsayarsak:
1- İyi niyetli ve işi bilen bir usta 50.Tl karşlığında ilgili bölgedeki (havalandırma çıkışının arkasındaki) kaçağı giderir ve en fazla parçayı değiştirir. Netice olarak yalnızca fanı çıkışı açıklarak sıkıntı giderilir.

2- Kötü niyetli ve/veya tecrübesiz bir usta ön gögüsü söküp ısıtma/soğutma tesisatına bu yolla müdahale eder. Bu şekilde ise 250 Tl(200.-Tl sökme takma + 50 TL parça değişimi ücreti) gibi bir rakama sanayiden ayrılınır.

Sorunununuz bir diğer kaynağı da kapı içlerinde yer alan fitillerin / kanalların tıkanması vasıtası ile içeriye yağmur suyunun girmesidir ki bu genel de arka kapılarda meydan gelir. Ancak bu durumçok daha ucuz ve basit bir müdahale ile çözümlenebilir.

reisG
14-03-2011, 15:01
Çağlayan arkadaşımız sorunu hakkında yorumları aldı ve sonrasında nedense kayboldu. Sorunun çözülüp çözülmediği konusunda da herhengi bir dönüiş yapmadı. Bizde açıkçası bu topiği unutmuş ve bir kenara bırakmıştık...

caglayan
21-03-2011, 00:31
reisG, siteminizde haklısınız fakat;
Aracımı 30bin bakımı ve bu sorunlar için yaklaşık on gün önce servise götürdüm. Km gösterge ekranını siparişle getirteceklerini söylediler. Islaklıkların nedeninide camlara daha önce film takıldığı için, kapılar söküldükten sonrada izolasyonunun tekrar yapılması gerektiğini bu yapılmadıysa buralardan gelebileceğini söylediler. O gün kaporta bölümü yoğun olduğundan dolayı daha sonraki bir güne randevu almamı istediler, bende ekran geldikten sonra ikisini beraber hallederim diye düşündüm. Ancak eşimin hamile olması ve sonunda 3 gün önce kızımızın aramıza katılmasından dolayı sipariş edilen parçanın gelmesine rağmen servise gidemedim. Bu tatlı nedenden dolayıda foruma uzun zamandır giremedim kusuruma bakmayın. Bu konuyla cevap yazamama rağmen ilgilendiğiniz içinde ayrıca teşekkürler.

Sizin söylediğiniz ön cam fitilinden kaynaklı bir geri çağrılma olduğundan bahsettim, onlar bu konuda kendilerine birşey gelmediğini öyle bir çağrılmada aracın servis kayıtlarına girildiğinde merkezden bildirim geldiğini, benim araçta da böyle bir şey olmadığını söylediler. Hava ile kontrol yapmadılar ve sanırım nasıl yapılacağınıda bilmiyorlar. Acaba bu testi nasıl anlatabilirim servise?

CES, aracım Ağustos ayına kadar garanti kapsamında. Bahsettiğiniz gibi arızanın kalorifer tesisatında meydana gelen arıza olup olmadığına da baktıracağım, ama ıslaklık yaratan su yağlı yada kokulu olmuyor. Verdiğiniz fikir için teşekkür ederim.

reisG
21-03-2011, 09:41
Çağlayan , istersen aylarca bize cevap yazma :) Kız babası olmak gibisi var mı? Seni ve eşini tebrik ederim.Minik meleğe upuzun ve sağlıklı bir ömür dilerim. Aracının resimlerini eklediğin linkte araba da bebek var yazısı ilgimi çekmişti. Ama bir şey yazmadım. Gerçekten bir bebek hem de bir Melek varmış. Benim de bir kızım var. Çocuk sahibi olmak ve onu büyütmek harika bir duygu.
Ön camdaki olası sızdırmanın hava ile kontrolü şöyle oluyor;
-Önce hangi köşeyi kontrol edeceklerse o köşeye ait A sütununun içten döşemesini çıkarıyorlar.Sonra kontrol edilecek köşenin dışarıdaki kısmının altta cam ile birleştiği yerdeki bakalit kaplamayı bir az kaldırıyorlar veya tamamen çıkarıyorlar. sonra O açık kalan yerden basınçlı hava tutuyorlar içerden de bir kişi eli ile havanın içeri girip girmediğini kontrol ediyor. Açması ve kapaması ile yaklaşık 15 dk.lık bir işlem.

TanerHoca
21-03-2011, 11:09
tebrikler! minik yavruya Allah analı babalı sağlık içinde bir ömür versin. :)

sizi de evli ve çocuklu üyeler arasına ekliyorum.

caglayan
21-03-2011, 14:10
Çağlayan , istersen aylarca bize cevap yazma :) Kız babası olmak gibisi var mı? Seni ve eşini tebrik ederim.Minik meleğe upuzun ve sağlıklı bir ömür dilerim. Aracının resimlerini eklediğin linkte araba da bebek var yazısı ilgimi çekmişti. Ama bir şey yazmadım. Gerçekten bir bebek hem de bir Melek varmış. Benim de bir kızım var. Çocuk sahibi olmak ve onu büyütmek harika bir duygu.
Ön camdaki olası sızdırmanın hava ile kontrolü şöyle oluyor;
-Önce hangi köşeyi kontrol edeceklerse o köşeye ait A sütununun içten döşemesini çıkarıyorlar.Sonra kontrol edilecek köşenin dışarıdaki kısmının altta cam ile birleştiği yerdeki bakalit kaplamayı bir az kaldırıyorlar veya tamamen çıkarıyorlar. sonra O açık kalan yerden basınçlı hava tutuyorlar içerden de bir kişi eli ile havanın içeri girip girmediğini kontrol ediyor. Açması ve kapaması ile yaklaşık 15 dk.lık bir işlem.

Teşekkürler, gerçekten bir melek ve harika bir duygu babalık. Allah onları bize bağışlasın. Tarifinizin bir çıktısını alıp direk kaportacının eline vereceğim, bir anlatım hatası olmaması için. Ben aracı bu kadar özenle gözüm gibi bakarken böyle bir durum canımı sıkıyor. Peugeot servisi Tekirdağ merkezde yok, yaklaşık 65km mesafede Lüleburgazdaki Arıner'e gidiyorum servisin uzak olmasıda bir dezavantaj yaratıyor. Aracı bırakıp işime bakamıyorum mecburen başında bekliyorum.

Tamerhocam, sizede ayrıca teşekkürler, amin inşallah. Ekleyin tabiki, onur duyarım.

Esat
21-03-2011, 14:16
Bende burayı atlamışım tebrik ederim hocam allah acısını göstermesin hayırlı evlat olsun

γuяdaeя
21-03-2011, 22:05
Allah analı babalı uzun ve sağlıklı bir ömür nasip etsin.. Gözünüz aydın :)

caglayan
22-03-2011, 10:55
Esat ve Yurdaer, amin inşallah. Teşekkür ederim.

CES
22-03-2011, 18:13
Tebrikler, uzun ve sağlıklı ömürler. :)

ibosener
23-03-2011, 09:03
reisG, siteminizde haklısınız fakat;
Aracımı 30bin bakımı ve bu sorunlar için yaklaşık on gün önce servise götürdüm. Km gösterge ekranını siparişle getirteceklerini söylediler. Islaklıkların nedeninide camlara daha önce film takıldığı için, kapılar söküldükten sonrada izolasyonunun tekrar yapılması gerektiğini bu yapılmadıysa buralardan gelebileceğini söylediler. O gün kaporta bölümü yoğun olduğundan dolayı daha sonraki bir güne randevu almamı istediler, bende ekran geldikten sonra ikisini beraber hallederim diye düşündüm. Ancak eşimin hamile olması ve sonunda 3 gün önce kızımızın aramıza katılmasından dolayı sipariş edilen parçanın gelmesine rağmen servise gidemedim. Bu tatlı nedenden dolayıda foruma uzun zamandır giremedim kusuruma bakmayın. Bu konuyla cevap yazamama rağmen ilgilendiğiniz içinde ayrıca teşekkürler.

Sizin söylediğiniz ön cam fitilinden kaynaklı bir geri çağrılma olduğundan bahsettim, onlar bu konuda kendilerine birşey gelmediğini öyle bir çağrılmada aracın servis kayıtlarına girildiğinde merkezden bildirim geldiğini, benim araçta da böyle bir şey olmadığını söylediler. Hava ile kontrol yapmadılar ve sanırım nasıl yapılacağınıda bilmiyorlar. Acaba bu testi nasıl anlatabilirim servise?

CES, aracım Ağustos ayına kadar garanti kapsamında. Bahsettiğiniz gibi arızanın kalorifer tesisatında meydana gelen arıza olup olmadığına da baktıracağım, ama ıslaklık yaratan su yağlı yada kokulu olmuyor. Verdiğiniz fikir için teşekkür ederim.

Bunun olduğu yerde başka şeyin önemi yoktur. Allah bahtını açık, ömrünü uzun etsin arkadaşım

caglayan
26-03-2011, 11:43
Ces ve iboser teşekkür ederim. Henüz servise gidemedim. Konu hakkında yazmamamın sebebi budur. ::)

caglayan
01-04-2011, 00:06
http://img840.imageshack.us/img840/241/dsc0058122.jpg (http://img840.imageshack.us/i/dsc0058122.jpg/)

Sonunda bugün servise gidebildim. Öncelikle km sayacını hallettiler. Komple kadran ve göstergeler değişti, ufak kılcal çizikler vardı bahaneyle onlarda gitti. Şıkır şıkır oldu maşallah.

Islaklık sorunu için usta; kesinlikle filmler ve mid takımı takılması sebebiyle kapılar söküldüğü için kapı iç izalasyonundan kaynaklanacağını söyledi ve tüm kapıların izalasyonu parça değişmeden yapıldı. Filmler sökülürken kalan yapışkanlar vardı ve arka camda tutulma yapıyordu, cam ve fitilleri temizlendi. Tüm bu işlemler garanti kapsamında olmadığından sadece 50 tl tuttu. Bu işlemi ben Tekirdağ sanayisinde yaptırsaydım en az bu kadar öderdim ve ne kadar güvenilir olurdu? Arıner'e teşekkürler, çok memnunum servisimden ;D Yolunuz trakyaya düşerse yada bu civarda oturanlar kesinlikle bu servisi tercih edin.

Trakyada bahar yağmuru çok olur, ıslaklık olursa yakın zamanda belli eder. Devam ederse zaten diğer ihtimaller garanti kapsamında değerlendirilir. Umarım ıslaklık devam etmez ve bu konu burada kapanır. Bu konuda bana yardımcı olan tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ederim. Ha bu arada göstergeleri photoshopladım :D

γuяdaeя
01-04-2011, 03:45
Hadi gözün aydın hocam.. güle güle kullanman dileğiyle ;)

reisG
01-04-2011, 08:44
Herşey çözülmüş, sevindim. Arıner'i not ettim. Yazlıkta olduğumda ihtiyaç olursa mutlaka ziyaret edeceğim.

Yasin CCK
01-04-2011, 10:32
Pırıl pırıl kadrana hayranlıkla bakarken ibreyi gördüm, o nee dedim :o Allahtan dip not düşmüşsün ;D

Çok şık olmuş, güle güle kullan ;)

muhti
01-04-2011, 12:10
hararet kadranını da ortaya alsaydın photoshop oldugu belli olmazdı en azından :D

caglayan
01-04-2011, 14:12
Herşey çözülmüş, sevindim. Arıner'i not ettim. Yazlıkta olduğumda ihtiyaç olursa mutlaka ziyaret edeceğim.

Reisg umarım ihtiyacınız olmaz. Teşekkür ederim arkadaşlar.

Unuttuğum bir nokta daha var, motorum olması gerktiğinden farklı ses çıkartıyormuş. Ses izolasyonundan olsa gerek benim çok dikkatimi çekmemişti. Triger kayışının olduğu kısım hafif pas hafifte tozlanmış. Kompresörle temizledi usta, hiç bir ses kalmadı. Yenisinin takılmasına gerek var mı dediğimde gene aynısı olur dendi. Her bakımda bu kısmı temizletmekte fayda var anladığım kadarıyla. Motorun sesi farkedilir biçimde azaldı. Bu işlemi ben söylemeden yapmaları ayrıca hoşuma gitti.

Muhti motor daha ısınmadan bu km'de, ısınsındığında ibre ters dönüyor :D

TanerHoca
01-04-2011, 15:32
sıkıntınızın hallolması sevindirici.
ayrıca "arıner" için bir notta ben düştüm uzman nickli üyemiz adına.

Esat
03-04-2011, 22:00
240 ı görmüşssün hocam :P ;D