PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kahve Alana Ford Bedava

ayı_boğan
08-12-2019, 21:50
Kahve alana Ford bedava demek isterdim ama değil.

Amerikalı otomotiv devi Ford ve yine Amerikalı popüler fastfood zinciri McDonald’s, hem çevreci hem de karlı bir proje için bir araya geldi. Ford, McDonald’s’ın kahve çekirdeği atıklarını, üreteceği otomobil parçalarının far yuvaları başta olmak üzere diğer farklı bileşenlerinde kullanacak.

Kahve çekildikten sonra hiçbir işe yaramayan ve çöpe atılarak değerlendirilemeyen kabuk kısmı, artık Ford modellerinde hayat bulacak. Elbette bunun için kahve kepeği öncelikle dayanıklı bir malzemeye dönüştürülecek. Bunun için mühendisler düşük oksijenli ortamda, yüksek sıcaklıkta kepeği ısıttıktan sonra plastik ve diğer bazı bileşenlerle karıştıracak. Ortaya çıkan karışım herhangi bir forma dönüştürülebilir durumda olacak.

Ford’un yeni projesi, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı atılmış bir adım. Şirket, bu proje kapsamında öğüttüğü kahve atıklarından plastik üretebilecek ve üretilen bu plastikler, alışılagelmişin aksine doğal bir yapıya sahip olacak. Yani bu plastiklerin üretiminde petrol neredeyse hiç kullanılmayacak. Ayrıca kahve atıklarından üretilmiş olan plastik malzemeler, benzerlerine oranla yaklaşık yüzde 20 daha hafif olduğu için nihai üretim otomobillerinin daha verimli ve hızlı olması sağlanacak.

İlk etapta Ford’un Kuzey Amerika’daki fabrikalarında kullanılması planlanan kahve artıklarının ilerleyen dönemde başka üreticilere de ilham kaynağı olması bekleniyor.

https://imagizer.imageshack.com/img921/1443/58nRfl.jpg

Ömer Gedik
08-12-2019, 21:52
Mcdonalds Mustang :gül6:

Youtuber'ların izlensin diye attığı başlıklar geldi aklıma :dans4

ayı_boğan
08-12-2019, 22:01
Mcdonalds Mustang :gül6:

Youtuber'ların izlensin diye attığı başlıklar geldi aklıma :dans4

ahahahahhaa konu hakkında spoiler verme , tıklansın :)