PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj Sorunu

efe_60
04-09-2019, 08:49
Merhaba Arkadaşlar,

RCZ aracımda yaşadığım bir sorun hakkında fikir ve bilgilerinize ihtiyacım var.
Aracım 57.000 Km de 2013 model manuel 200hp rcz.
Aldığımdan beri debriyaj bana çok sert geliyordu. Fakat bunun araca özgü bir durum olabileceğini düşündüğüm için çok üstüne durmuyordum.
Dün otoparktan çıkarken debriyaj bian kavramadı ve araç 1 - 2 saniye geri viteste takılı kaldı.
Bugün sabah da araca bindim geri manevra için vitese taktım . Biraz geri gitikten sonra vitesi boşa alıp 1.vitese takmak için debrijaya bastım fakat debriyaj bastığım konumda takılı kaldı.
Aracı stop edip, debriyajı elimle eski konuma getirip, tekrar ittiğimde bıraktığım konumda kalıyor.
Sorunum alt merkez-debriyaj bilyesi falan mı yoksa daha farklı bir sıkıntı olabilir mi sizce.?
Ayrıca aracım yaz aylarında dahi ilk çalışma süresinde motor sesi çok gürültülü geliyor, fakat biraz devir yükseltince veya bir süre sonra kendiliğinden normal rolantiye dönüyor.
Bu durum normal midir.?

Teşekkkürler, İyi Forumlar.

Ömer Gedik
04-09-2019, 23:10
Debriyaj Merkeziniz bozulmuş gibi görünüyor.

efe_60
06-09-2019, 16:18
Ömer Hocam, teşekkür ederim. Bugün bir özel servise uğrayıp durumu izah ettim. Elbette araca bakıp kesin sorunu öyle tespit ederiz ama %99 debriyaj merkezi bozulmuştur. Aracın altına bakın yağ varsa %99.99 sorun budur dediler. Az önce aracı biraz geri itip alt kısma baktım ve hakikaten bir miktar yağın akmış olduğunu gördüm.
Yalnız merak ettiğim nokta usta 'alt merkezle beraber hazır sökmüşken baskı balatayıda değiştirelim' dedi. Alt merkezi sökmek için komple şanzuman mı inecek onu anlamadım.
Eğer öyleyse sanırım ciddi bir masraf çıkacak gibi görünüyor.