PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli çocuk kilidi gerçekten güvenlik sağlarmı? Kim icat etmiş bunu???

cihatgok
18-02-2011, 16:05
Merhaba, yeni tüm Peugeot marka otomobillerde standart olmaya başlayan elektrikli çocuk kilidinden memnun olan var mıdır diye merak ediyorum. Bu kilit sistemi aslında bir kilit veya emniyet sistemi değil sadece arka cam kumandalarını iptal eden kilidin arkadaki yolcuları her şekilde araç içine hapsetmeyi hedefleyen, ancak bunu yaparken emniyet-güvenilirlik gibi kavramlardan tamamen uzak duran bir sistemdir.
Bu konu ile ilgili olarak Peugeot-Türkiye'ye gönderdiğim maili buraya kopyalamayı ve kilit sisteminin kullanım zorluklarını paylaşmayı bir borç bilirim.

Merhaba,

Ocak 2011’de 308 modeli bir araç satın aldım.

Ancak, aracın arka kapılarında mekanik çocuk kilidi olmadığını fark ettim.
Bahsettiğim kilit mekanizması 80’li yıllardan itibaren donanım seviyesine bakılmaksızın her araçta bulunan bir sistemdir. Çok basit bir sistem olduğu için aracı alırken mekanik kilit sisteminin bu araçlardan kaldırılıp kaldırılmadığı kontrolünü yapmaya gerek duymadım. (Kardeşimin 2008 model 308’inde bu kilit mevcut idi).

PEUGEOT araçlarına marka sadakati ile bağlı olan ve mümkün olduğunca bilinçli davranmaya çalışan bir tüketiciyim.

Aracımdaki mevcut çocuk kilidi “Elektronik Çocuk Kilidi” olarak nitelendirilen ve sürücü kapısındaki “Arka Cam Kilitleme” butonu kullanılarak her iki arka kapının ve arka camların araç içerisinden açılmasını engelleyen bir sistem olarak çalışıyor. Bu sistemin kullanım şekli benim ihtiyacımı karşılamamaktadır. Çocuğumun ve arkadaki diğer yolcuların emniyetini de olumsuz etkilediğini düşünmekteyim. Bu yüzden çok basit ve maliyetsiz olduğunu değerlendirdiğim “Mekanik Çocuk Kilidi” uygulamasının bütün 308-3008-5008 gibi araçlardan neden kaldırıldığını anlayamadım.

Bu aracı tercih etme sebeplerim ise,

Marka sadakati (daha önce kullandığım PEUGEOT otomobillerinden memnun kalmam),
Tanıdığım kullanıcılarının memnuniyeti ve referansı,
Güvenlik ve çarpma testlerindeki (özellikle çocuk güvenliği alanlarında aldığı yüksek notlar) başarıları,
Satış sonrası hizmet,
Yakıt ekonomisi (Avustralya Guinness rekoru, TOSFED testi vs.)
Bakım kolaylığı ve bakım aralıklarının uzun olması (yakıt filtre değişimi, triger ve partikül filtresi bakım aralığı gibi)
Ve yedek parça fiyatlarıdır.

Aracı ve çocuk kilidini kullanım şeklim şöyledir (ihtiyacım):

Önde; Sürücü
Arkada; 1 çocuk – 1 yetişkin

1- Arka çocuk tarafı KİLİTLİ, yetişkin tarafı AÇIK,
2- Çocuk koltuğu kullanıldığından, arkada çocuk tarafının SÜREKLİ KİLİTLİ kalması,
3- Çocuk kilidi aktif iken ARKA CAMLARIN AÇILIP-KAPANABİLMESİ.
4- Çocuk ve arka yolcu için MAKSİMUM EMNİYET ve basit bir sistem (güvenilir).
5- Sistemi KONTROL ETMEME,

Mevcut araçtaki kullanımın dezavantajları ve beraberindeki olumsuzluklar şu şekildedir;

1- Her iki arka kapıyı aynı anda (!) kilitleme zorunluluğu,
Biz arkada 1 çocuk ve 1 yetişkin olarak seyahat etmekteyiz. Yani çocuk kilidi aktif iken arkadaki yetişkinleri de kilitlemek (!) zorundasınız. Sağ-sol ayrı çalışmayan bir sistemdir.
2- Her kullanımda kilitleme-kilit açma zorunluluğu,
Arkadaki yolcuların inmesi-binmesi için her seferinde kilidi kaldırmak ve yeniden kilitleme yapmak zorundasınız (Kilidi unutma ihtimalini çok artırıyor) ve buna bağlı olarak, araca çocuk ile her iniş-binişte kilidin aktivasyon durumunu kontrol etme gereği doğmaktadır. Araç sürücüsü değiştiğinde, araç yıkandığında, vale parkında bu butonun kullanılıp kullanılmadığının (kasten veya sehven) kontrol edilmesi gerekmektedir. Sürücü iş yükü gereksiz artmaktadır.
3- Arka camları da (!) kilitleme zorunluluğu,
Çocuk kilidi aktif iken arkadaki yolculara ve çocuğa cam açma-kapama özgürlüğü hiçbir şekilde sağlanamamaktadır.
4- Elektronik olması sebebi ile güvenilirlik (reliability) ve emniyet (safety) sorunu ortaya çıkmaktadır.
Herhangi bir kaza anında (ön kapıdaki basit (!) butonun çalışmaması, sıkışması, araç güç beslemesindeki olası problem veya sürücünün bilinçsiz olması durumunda) arkadaki yolcuların tahliyesi imkansızdır. Camlar da açılamadığından arkadaki yolcuların ön kapılardan tahliyesi (!) gibi bir zorunluluk ortaya çıkmaktadır.
5- Sistemin doğru çalışıp çalışmadığı anlaşılamamaktadır.
Eğer bu fonksiyon kullanıcı için kritiklik arz ediyor ise, her kullanımda doğru çalışıp-çalışmadığının test edilmesi ihtiyacı doğabilir.

Ancak, mekanik çocuk kilitli bir mekanizmada bu olumsuzluk ve kullanım zorluklarının hiçbiri yaşanmaz.

1- Arka kapıları birbirinden bağımsız kilitleyebilme,
Çocuk hangi tarafta ise o tarafı kilitleme özgürlüğünüz vardır.
2- Bir kez çocuk kilidini aktif kale getirdikten sonra bir daha kontrol etmeye gerek yoktur.
Sistem basit ve mekaniktir. Kontak anahtarı ile çevrildiğinden yanlışlıkla açılma ihtimali yoktur (basit tasarım çözümü).
3- Sürücü kapısında bulunan buton sadece arka camları kilitler.
Mekanik çocuk kilidi aktif iken arka camların kumandaları kullanılabilir durumdadır.
4- Basit ve mekanik olduğundan güvenilir ve emniyetlidir.
Sadece çocuk tarafı kilitlendiği için, herhangi bir kaza durumunda yetişkinler araçtan kolaylıkla tahliye olabilir (en kötü ihtimalle, arka camı açıp kapıyı dışarıdan açabilirler).
5- Sistem 1 kere test edildiğinde doğru kullanımı ortaya çıkar.
Sistem çok az kullanılmaktadır, sadece 1 kere kilitlersiniz ve bir daha ihtiyacınız olana kadar kilidi açmazsınız.

Bu durumu müşteri ilişkilerine internet sitesi aracılığı ile ilettim. Çok kısa bir süre içerisinde bana geri dönüş yapıldı (hem genel müdürlük, hem bayii).
Müşteri hizmetleri eğer teknik olarak mümkün ise, mevcut elektronik kilidin mekanik kilit sistemi ile değiştirilebileceğini belirtti. ABC Otomotiv teknik personeli de (Servis Müdürü Sn. .....) bu konuda bana yardımcı olabileceklerini söylediler.
Ancak ellerinde yedek parça olmadığından (mekanik sistemin sipariş edilmesi gerektiğinden) ve işlemin garanti kapsamında yapılabilirliği konusunda kendilerine bilgi verilmediğinden net bir cevap alamadım.

Sonuç olarak,

Mevcut elektronik arka kapı kilitlerinin (P/No: 9137 V3 / 9138 Z7) mekanik çocuk kilitli versiyon (P/No: 9137 V2 / 9138 Z6) ile garanti kapsamında veya parça fiyat farkı tarafımdan karşılanacak şekilde değiştirilmesi (değiştirilebilirliği) konusunda yardımcı olabilirseniz hem çocuğumun ve ailemin aracı emniyetli bir şekilde kullanmaları sağlanacak hem de benim yeniden “ÇOK MEMNUN” Peugeot müşterisi olmam sağlanacaktır.

Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

reisG
18-02-2011, 16:51
kendinize göre haklısınız. Mekanik olan çocuk kilitlerinde arka kapının iç tarafında bir madeni para veya tornivida ile çevrilen basit bir yuvarlak parçadan müteşekkil olan ve her iki arka kapı içinde ayrı ayrı olduğundan birbirinden bağımsız olan mekanik sistemleirn dediğiniz gibi ayrı ayrı kullanabilme özgürlüğü vardır. Ve bu bir tercih sebebi olur. Bende eski tip TVlerin TV üstünde bulunan yuvarlak ses açma ,kapama ve ayrı ayrı düğmeli kanal ayar modüllü olanlarını istiyorum. Kumanda üzerinden tık tık gitmek veya sesi yavaş yavaş açmak veya yavaş yavaş kapatmak istemiyorum. Kanal numaralarını ezberlemek te istemiyorum. Ama ne yapalım teknoloji bçyle ilerlemekte.
Bu arada elektrikli çokcuk emniyet kilidi arka elektrikli camlar ile birlikte gelen ve donanıma göre std. veya opsiyonel olan bir özelliktir.
Başlığınıza gelecek olursak elektrikli çocuk emniyet kilidi gerçekten güvenlik sağlar en az mekanik olanla aynı oranda.

ibosener
18-02-2011, 16:56
İsteğiniz, yapılabilirlik, gereklilik vs gibi durumlar bir tarafa, duyarlı bir tüketici olarak girişimde bulunmanız, ve PT tarafından da gözardı edilmemesi (en azından çözümsüz bırakılmamış, çözüm yöntemi ayrıca belirlenebilir) benim açımdan sevindirici. Hem size hemde PT ye teşekkür etmem gerekir sanırım

γuяdaeя
18-02-2011, 16:59
Daha önce kullandığım 2008 model 308 VTi otomatikde de arka kapı çocuk kilidi elektrikli idi. Sanırım bu donanımla gelen birşey. Elektrik paketine ya da stil paketine ekleniyor olmalı.
Aracı kullandığım 2.5 sene zarfında en ufak bir arızaya şahit olmadım, olanı da duymadım. Elektrikli park sistemi kadar güvenli bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Sizin kullanım amacınıza yönelik her iki kapıya ayrı ayrı kumanda edememek can sıkıcı olabilir. Elektronik bazen hayatı çok kolaylaştırıyor ama mekaniği aradığımız zamanlar da oluyor :)

cihatgok
18-02-2011, 17:18
Bu konuda hala PT'den tekrar bir geri dönüş beklemekteyim. Ancak, ilgileri, anlattığınız konu veya problemleri sıkılmadan istekli ve ilgili bir şekilde dinlemeleri gayet güzel.

Teknoloji ilerledikçe bu ve bubun gibi durumlar karşımıza daha çok çıkcak...

İmalat maliyetinin düşürülmesi, yedek parça stoğunun düşürülmesi, bütün sistem ve/veya parçaların birçok modelde birbiri yerine kullanılabilmesi teknolojinin ve seri üretimin zorunluluğu. ancak her ne olursa olsun otomotiv gibi temeli montaja dayanan sanayii ürünleri ve insan hayatını etkileyen sistemlerde emniyetin ve en önemlisi güvenilirliğin (reliability) her zaman göz önünde bulundurulması gerekir. elektronik sistemlerin güvenilirliği ise ancak, basit tasarım, diğer sistemlerden bağımsızlık ve yedekleme ile çözülebilir.

yani, yol bilgisayarına bağlı bir enmiyet öğesinin ne kadar emniyet sağladığı her zaman tartışmaya açıktır.

Ozan
18-02-2011, 19:00
Benim canavarın arkada elini kolunu bağlayan elektrikli çocuk kilidini icat eden mühendisten,araçlarımızda bu özelliği sunan Peugeot'dan,Türkiye paketi dahilinde bu özelliğe sahip araçları ithal eden Peugeot Türkiye'den Allah Razı olsun,Ölenlerinin mekanı cennet olsun.

Sn.Cihatgok;sizin için rantabl olmayabilir ancak ben gerçekten bu özellikten çok memnunum.

3,5 yaşındaki kızım koltuğunda bağlı iken bırakın emniyet kemerini açmayı artık yeni hedefi doğrultusunda koltuğunun isofix bağlantılarını kurcalamaya başladı.İsofix bağlantıları kırmızı renkli olduğu için hoşuna gitmiş ve oynamak istemiş.Bana verdiği cevap bu.

Arkadan inecek olan varsa tuşa basmam 0,05 sn. mi alıyor.Aktif olup olmadığında ekranda yazı ile belli ediyor.Ekranda yazıyı kaçırdıysanız ışıkla ikaz ediyor.

Arkada eşim camı açmamı isterse bunuda yapmam 1,5 sn mi alıyor.

Cam açma özgürlüğü konusuna gelince Kızım babaannesinin (yani annemin) aracı Fiesta'da koltuğundan eğilip manuel olan arka camları eli rahatlıkla açıp kapayabiliyor.308 o özgürlüğü ondan aldığı için çok memnunum.

Ayrıca servisten öğrendiğim üzere araçlarımız kaza anında tüm kilitleri devredışı bırakıyor.Yani kaza anında kapı sıkışmamış veya kapı kolları kopmamışsa aracın arka kapıları açılarak araçtan tahliye rahatlıkla sağlanabilir.

reisG
18-02-2011, 20:27
Benim canavarın arkada elini kolunu bağlayan elektrikli çocuk kilidini icat eden mühendisten,araçlarımızda bu özelliği sunan Peugeot'dan,Türkiye paketi dahilinde bu özelliğe sahip araçları ithal eden Peugeot Türkiye'den Allah Razı olsun,Ölenlerinin mekanı cennet olsun.

Sn.Cihatgok;sizin için rantabl olmayabilir ancak ben gerçekten bu özellikten çok memnunum.

3,5 yaşındaki kızım koltuğunda bağlı iken bırakın emniyet kemerini açmayı artık yeni hedefi doğrultusunda koltuğunun isofix bağlantılarını kurcalamaya başladı.İsofix bağlantıları kırmızı renkli olduğu için hoşuna gitmiş ve oynamak istemiş.Bana verdiği cevap bu.

Arkadan inecek olan varsa tuşa basmam 0,05 sn. mi alıyor.Aktif olup olmadığında ekranda yazı ile belli ediyor.Ekranda yazıyı kaçırdıysanız ışıkla ikaz ediyor.

Arkada eşim camı açmamı isterse bunuda yapmam 1,5 sn mi alıyor.

Cam açma özgürlüğü konusuna gelince Kızım babaannesinin (yani annemin) aracı Fiesta'da koltuğundan eğilip manuel olan arka camları eli rahatlıkla açıp kapayabiliyor.308 o özgürlüğü ondan aldığı için çok memnunum.

Ayrıca servisten öğrendiğim üzere araçlarımız kaza anında tüm kilitleri devredışı bırakıyor.Yani kaza anında kapı sıkışmamış veya kapı kolları kopmamışsa aracın arka kapıları açılarak araçtan tahliye rahatlıkla sağlanabilir.

Benim Ceren ile yaşadıkları yaşıyorsun sende . bu donanım iyi ki var....

berker
19-02-2011, 15:12
Arkada iki canavar. Her an camı/kapıyı açıp 100+ hızla giderken dışarı fırlamak için fırsat kolluyorlar.
>:D >:D
Ben sırf bu özellik için peugeot alırım, O derece yani.

Tabi ihtiyaca göre kullanışsız geldiği durumlar da olabilir. Ama ben çok mennunum.

cihatgok
20-02-2011, 19:21
Tabiki birçok kişiye göre kullanışlı olabilir. Genel ve Havacılık sertifikasyonunda çalışan biri olarak şunu belirtmem gerekirki, kaza anında kapıların serbest kalma özelliği tabiki var ve araç kullanım klavuzunda da yazıyor. Ancak konu emniyet ve insan hayatı olduğu için avrupa birliği regülasyonlarına göre böyle bir özelliğin standardı ve/veya test verileri ile doğrulanması ve bunun deklere edilmesi gerekir. yani ne kadarlık bir veya hangi yöndeki negatif ivme ile bu kilit serbest kalmaktadır? elektronik olduğu için, eğer ki bu kapı release olmaz ve ön kapıdaki çok basit bir kumanda butonunun switch'i sıkışması veya bozulması durumunda arka taraftakiler ön kapılardan veya başka şekilde aracı terk etmek durumundalar.
Benim herkese tavsiyem, araç içinde cam kırma ve kemer kesme aparatı bulundurmalarıdır. ben öööle yaptım. ALLAH ihtiyaç göstermesin ancak kötü şey hayatta 1 kere olur. konu çocuklarımız ise hassas olmak lazım.

Ozan
20-02-2011, 22:26
Benim herkese tavsiyem, araç içinde cam kırma ve kemer kesme aparatı bulundurmalarıdır. ben öööle yaptım. ALLAH ihtiyaç göstermesin ancak kötü şey hayatta 1 kere olur. konu çocuklarımız ise hassas olmak lazım.

Allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.Bilhassa çocuklarımızı.
Genelde ailemle beraber sayahat halinde olduğumda hep kendimi şartlandırıyorum.Bir şeye çarpmam gerekirse arabanın solundan yani benim tarafımdan çarpmak için.İnşallah Allah isteyen herkese mutlaka çocuk sahibi olma duygusunu tattırır.Bunu insan evlat sahibi olunca daha iyi anlıyor.

cihatgok
21-02-2011, 16:41
Evet sevgili dostlar, bu konu ile ilgili dün gece biraz standart, kanun ve regülasyon araştırdım EU ve US içinde..
Kapı kilitleri standardı ECE R 11 / EC 2001/31 / EC 1998/56 / EC 1970/176 imiş, ancak bunlarda "child safety lock" ile ilgili herhangi bir standart yok. (bana sorarsanız olması lazım). Çocuk güvenliği ile ilgili kısımlar ise ECE R 16 ve supplement kısımları, burada da child safety seats and equipments var tamamen ve ISOfix standartları, koltuk sınıfları falan var.
Bu arada bizim arabadaki kilit sistemi de patenti Daimler-Benz e ait olan Gmeiner (mucidinin adı)tipi arka kilit mekanizması imiş. Bu kilit te arka iki kapı kilidinin birbirinden bağımsız çalışması zaten imkansız. kilit, bir direnç köprüsü yardımıyla birbirine bağlı çalışıyor. (patenti: http://www.freepatentsonline.com/4652768.pdf ), ayrıca kaza anında kilitleri serbest bırakan mekanizma ise, patenti sony electric co. da olan ve collusion sensor'e (airbag sensörü) bağlı çalışan bir sistem (patenti: http://www.freepatentsonline.com/6081758.pdf).
Burada benim için önemli olan şey ise, PT ve Servis bunları değiştirebileceklerini söylemişlerdi ancak bu imkansız gibi görünüyor sistemin çalışma prensibi ve tasarımından dolayı.
Ama keşke kapılar birbirinden bağımsız kilitlenebilse idi. yada bu elektrikli olsun eski tip te olsun, o sadece bir latch (kilitleme) mekanizması.
Neyse, elektronik sisteme itimadınız az ise benim gibi cam kırma aparatı bulundurmak lazım... :(

ibosener
21-02-2011, 16:59
Güzel bir araştırma, güzel bilgiler. Teşekkürler

cihatgok
21-02-2011, 23:20
Güzel bir araştırma, güzel bilgiler. Teşekkürler

Ben teşekkür ederim, işim gereği böyle şeyleri her gün yapıyorum zaten havacılık sektörü için. Ancak bu ve bunun gibi konularda bilgiye ihtiyacı olan olursa foruma girdikçe yardımcı olmaya da çalışırım. BİLGİ PAYLAŞTIKÇA DEĞER KAZANIR.
Bu arada yakıt sarfiyatı ve araç verimlilik sınıfı ile de bir araştırma yapacağım vakit bulunca, onuda yakıt sarfiyatı sıkıntısı olan bir başlığa veya yeni bir konuya yazarım. benim araç 7 lt/100 gösteriyor yakıt sarfiyatı, daha önce 2008 model 308 110 hdi kullanmıştım a6r, onda bunun gibi anlık 15-16 değerleri pek görünmüyordu. bu gazı bırakır bırakmaz "0" gösteriyor dokununca 6-7 lerden başlıyor...
neyse kilitden girdim başka yere sıçradım, burada bırakayım.