PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Shark

Sayfa : 1 [2]

mygold
16-02-2021, 17:37
hocam geçmiş olsun. Ankara'ya hoş geldiniz. aslında otobana para ödüyorsak karşılığını almamız gerekir . hazırlıksız yakalandılar desem o da değil kaç gün önceden meteroloji uyarıları yaptı .neyse dediğiniz gibi bende herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum..

NecdetPek
16-02-2021, 18:37
hocam geçmiş olsun. Ankara'ya hoş geldiniz. aslında otobana para ödüyorsak karşılığını almamız gerekir . hazırlıksız yakalandılar desem o da değil kaç gün önceden meteroloji uyarıları yaptı .neyse dediğiniz gibi bende herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum..

Çok teşekkür ederim hocam. Hoşbulduk.. :)

ayı_boğan
27-02-2021, 14:16
Çok uzun yıllardır araç kullanıyorum. Hemen hemen her tür durumla karşılaştım. Aşırı yağmur gördüm, aşırı sise tanık oldum, aşırı güneş altında kavrulurcasına yollarda ilerledim. Zaman zaman da karlar altında yolculuklar yaptım.

Bugün sabah İstanbul'dan Ankara'ya gitmek için yola çıktığımda bugüne kadar otoban şartlarında hiç karşılaşmadığım kadar aşırı karlı bir zemin üstünde ilerlemek zorunda kaldım.

Özellike GEBZE - DİLOVASI arasında yol resmen hiç bir çalışma yapılmamış haldeydi. Bir ara geri dönmeyi bile düşündüm. O aralık hem çok karanlık saatlerdi hem de o şartlar altında video çekmeyi beceremedim. :terli

İlerleyen bölümde Sakarya girişi bölümüne kadar çalışma yapılmış ve yol makul hızlara çıkmaya izin verecek hale gelmişti. Ama Sakarya girişi birden bire hiç bir çalışma olmayan bir bölümle karşıladı bizi. Ani bir hareket yapılsa araç çok kolay şekilde yoldan çıkabilirdi. Hatta İstanbul yönnde bir TIR geldiği yönün tersine dönmüş, bir otobüsle çarpışmış bir kaç tane de otomobil bu kazaya karışmıştı. Elbet sürücülerin hataları vardır ama Karayolları hiç iyi çalışmamıştı. :tehlikeli

Sonuç olarak sağ salim Ankara'ya ulaştık. Yorucu bir yolculuk oldu ama arada nispeten iyi sayılabilecek bölümlerde kısa bir kaç video çekmeyi başardım. Sizlerle paylaşmak istedim.

Kış şartlarında her zamankinden daha dikkatli araç kullanmanız gerektiğini Shark ve ben bir kere daha hatırlatır, hepinize kazasız, arızasız, sağlıklı günler dileriz. :kalp

https://www.youtube.com/watch?v=LkxjVYKsj9s

Kazasız belasız sürüşler Necdet abim.

NecdetPek
27-02-2021, 15:04
Kazasız belasız sürüşler Necdet abim.Çok sağol Mertim. Gelişinle ortalık şenlenmiş. :)

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayı_boğan
21-03-2021, 12:19
Çok sağol Mertim. Gelişinle ortalık şenlenmiş. :)

Necdet abim, konuyu canlandır :) Shark ne yapıyor , ne ediyor :nazar

NecdetPek
21-03-2021, 18:41
Necdet abim, konuyu canlandır :) Shark ne yapıyor , ne ediyor :nazar

Mertim hoşgelmişsin.. :)

Shark ve ben dolaşıp duruyoruz.. Garibim kahrımı güzel çekiyor. 144 bin Km'yi devirdik.. Artık ayrılık vakti yaklaşıyor.

Önümüzdeki ay içinde aksilik olmazsa bir değişiklik olacak diye umuyorum. Tekliflere açığız.. :)

NecdetPek
30-03-2021, 15:50
Mypeugeot uygulanması da yeni logoya geçmiş. :)
Telefondaki logo hoş duruyor, açılırken de güzel görünüyor. Menüleri yadırgadım biraz.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210330/46a06a2df72be50a492dd6f9fd294ce2.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210330/75a56421e3a0421cb59abaef6dfd0ac0.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210330/a11429ac470441c4885649f89d7d06b9.jpg

tsinanb
31-03-2021, 14:29
yeni logo uygulamada çok güzel görünüyor bence de :)

bu ay 7288 km mi :korku3 ortalama da yüksek, demek gaza bol bol basıyorsun Necdet abi :) sen babamı da geçmişsin ben ona çok km yapıyor diyordum :D

NecdetPek
31-03-2021, 17:06
yeni logo uygulamada çok güzel görünüyor bence de :)

bu ay 7288 km mi :korku3 ortalama da yüksek, demek gaza bol bol basıyorsun Necdet abi :) sen babamı da geçmişsin ben ona çok km yapıyor diyordum :D

:) Sinacım aslında daha fazla yol yapıyorum, geçen ay örneğin telefonu resetlemiştim, son anda yedek almadığımı farkettim, daha öncekini buldum da o nedenle az çıktı.

Ortalama ayda 6.000 Km garantisi var. 2,5 ayda bir Ömer Kardeşimi ziyarete gidiyorum. Güzel oluyor..:iyi

İzmir otobanı o kadar pahalı ki, aracın yakıtının bir önemi kalmadı artık. Git gel 750 TL otoban 500 TL yakıt ödüyorum.. :) Hatta bir sonraki aracın benzinli olmasına karar verdim..

mygold
02-04-2021, 11:15
Mertim hoşgelmişsin.. :)

Shark ve ben dolaşıp duruyoruz.. Garibim kahrımı güzel çekiyor. 144 bin Km'yi devirdik.. Artık ayrılık vakti yaklaşıyor.

Önümüzdeki ay içinde aksilik olmazsa bir değişiklik olacak diye umuyorum. Tekliflere açığız.. :)

hocam kazasız belasız nice yolculuklar dilerim .değişiklik olursa yeni 508 geliyor diyebilirmiyiz :)

NecdetPek
02-04-2021, 16:14
hocam kazasız belasız nice yolculuklar dilerim .değişiklik olursa yeni 508 geliyor diyebilirmiyiz :)Gönüllerde ne aslanlar yatıyor. Ama gerçekler ne olacak belli değil. :)

mygold
02-04-2021, 16:16
Gönüllerde ne aslanlar yatıyor. Ama gerçekler ne olacak belli değil. :)

Anlaşıldı hocam [emoji846] gonlüne gore olur inş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ömer Gedik
02-04-2021, 21:45
Necdet ağabey dilediğin gibi bir araç nasip olur inşallah

NecdetPek
08-04-2021, 20:06
Araçlarında otomatik silecek özelliği olan arkadaşlar sanırım benimle aynı şekilde düşünüyorlardır. Azıcık yağmur bile olsa, çıldırmış gibi çalışan silecekler.

Ben arada bir denediğimde silecek kollarının kopacağını düşünüp pasifleştiriyor, normal şekilde kullanmayı tercih ediyordum.

Taa ki geçenlerde bir yanlışlık sonucu otomatik sileceği aktif edip, ardından pasif ve tekrar aktif etmek için kolu aşağıya bastırdıktan sonraki durumla düşüncem değişmeye başladı.

Silecek makul hızlarda çalışmaya başladı. Daha doğrusu sanki farklı hız ayarları varmış gibi çalışıyor.

Bugün Uşak civarında çizeleyen yağmur deneme yapmam için ideal bir fırsat sundu ve videoya da çektim.. Çalışma şeklinde ciddi fark var. Otomatik silecek böyle olursa kullanılabilir bir hale geliyor.. :)

https://www.youtube.com/watch?v=gGRfcrptgBk

NecdetPek
19-04-2021, 20:30
Bugün 150 bin Km bakımı herzamanki gibi FP Otomotiv'de gerçekleşti.. Emeklerinden dolayı Ömer Kardeşime ve ekibine teşekkür ederim..:kalp

Hepinize kazasız, arızasız sürüşler dilerim.

Ömer Gedik
20-04-2021, 20:59
Bugün 150 bin Km bakımı herzamanki gibi FP Otomotiv'de gerçekleşti.. Emeklerinden dolayı Ömer Kardeşime ve ekibine teşekkür ederim..:kalp

Hoş sohbetinle her geldiğinde mutlu ediyorsun abi :iyi Yine bekleriz. Keyifle kullanmanı dilerim.

ayı_boğan
29-05-2021, 08:41

Kazasız belasız sürüşler abi. Maşallah :nazar

NecdetPek
29-05-2021, 18:09
Kazasız belasız sürüşler abi. Maşallah :nazar

Mertim ne güzel seni görmek.. Foruma enerji katmışsın.. :)

Bu arada Shark'la yolun sonuna yaklaşıyoruz. Malum sitede ilana çıktı.
Aslında tam olarak yerine gelecek olana karar veremediğim için acele etmemeye çalışıyorum.

Yine de merak eden olursa veya ilgilenen olursa ilanı da şuraya ekleyeyim..

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-peugeot-508-active-922216382/detay

ayı_boğan
29-05-2021, 18:38
Mertim ne güzel seni görmek.. Foruma enerji katmışsın.. :)

Bu arada Shark'la yolun sonuna yaklaşıyoruz. Malum sitede ilana çıktı.
Aslında tam olarak yerine gelecek olana karar veremediğim için acele etmemeye çalışıyorum.

Yine de merak eden olursa veya ilgilenen olursa ilanı da şuraya ekleyeyim..

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-peugeot-508-active-922216382/detay

Hayırlı satışlar Necdet abim. Yeni kasa bakacağım diyordun abi , inşallah yine Peugeot ile yollara çıkarsın.Bu arada Pendik'e mi taşındın abi ? Avrupa yakasında biliyordum seni.

Ömer Gedik
29-05-2021, 18:40
Necdet ağabey hayırlı satışlar olsun. Yerine çok daha güzelleri gelsin inşallah

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NecdetPek
29-05-2021, 19:35
Necdet ağabey hayırlı satışlar olsun. Yerine çok daha güzelleri gelsin inşallah

Çok teşekkür ederim Ömercim. Sağolasın. :)

Hayırlı satışlar Necdet abim. Yeni kasa bakacağım diyordun abi , inşallah yine Peugeot ile yollara çıkarsın.Bu arada Pendik'e mi taşındın abi ? Avrupa yakasında biliyordum seni.

Sağolasın Mertim, bakıyorum elbette. 1.5 BlueHDI Yeni 508 Allure veya benzinli 3008 Allure Selection öncelikli, belki yine benzinli C5 Aircross Shine Bold.

Evi Pendik-Kartal tarafına taşıdık.. Gerçi evde geçen süre İzmir'de geçen süreden kısa.. Yine de komşu olduk sayılır seninle.. :)

Yasin CCK
02-06-2021, 10:01
Hayırlı satışlar Necdet hocam.

Adayların her biri birbirinden güzel :)

Kayınbabam için araştırma yaparken 3008 ve C5 Aircroos arasında kaldık. Ben 3008 için ısrar etsem de, 8 ileri vites nedeniyle C5'i tercih edildi :)

Citroen'in marjinal dış görünümü kimine çok güzel gelse de bence 3008 ile mukayese bile edilemez. Ancak C5'ı test ettikten sonra önyargılarım kırıldı. İç mekan oldukça başarılı. Meşhur süspansiyon sistemi gerçekten farklı. Dış görsel dışında hiç geri kalır yanı yok, tamamen tercih ;)

NecdetPek
02-06-2021, 10:38
Çok teşekkür ederim Yasincim.

Ben 3008 konusuna "oyuncakları" nedeniyle daha sıcak bakıyorum. Teknolojisi gerçekten çok çekici. Benzinli düşündüğüm için EAT8 zaten standart.

C5 A konfor konusunda gerçekten iddialı. Benim 2 çekincem var, ilki direksiyonu çok yumuşak. Yüksek hızlarda sertleşen direksiyonu tercih ederim. Bir de Konfor sağlayan amortisör sistemi yüksek hızlı girilen virajlarda insanın içine ilk başta biraz ürperti veriyor. Konforun bedeli de böyle oluyor sanırım. :)

İç hacim konusunda, rahatlık için C5A, dinamizm ve teknoloji açısından 3008 cazip. Ekonomi için ise 508 BlueHDI rakipsiz.. Karar vermek zor gerçekten. :)

rocker307
08-06-2021, 10:06
Ayrılık oldu sanırım Necdet abi hayırlısı olsun. Pandemiden dolayı görüşemiyoruz da özledik valla

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NecdetPek
09-06-2021, 14:51
Ayrılık oldu sanırım Necdet abi hayırlısı olsun. Pandemiden dolayı görüşemiyoruz da özledik valla

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiAz önce 9 haziran 2021 itibari ile Shark ile 158 bin km'lik yolculuğumuz sona erdi.

Ali Ömer kardeşime hayırlı uğurlu olsun.

Sağlıklı günlerde, hep güzel işler için kazasız arızasız kullanım dilerim.

rocker307
09-06-2021, 15:01
Az önce 9 haziran 2021 itibari ile Shark ile 158 bin km'lik yolculuğumuz sona erdi.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiYabancıya gitmemiş hayırlısı olsun[emoji4]

mygold
09-06-2021, 15:41
Az önce 9 haziran 2021 itibari ile Shark ile 158 bin km'lik yolculuğumuz sona erdi.

hayırlı olsun hocam

NecdetPek
10-06-2021, 04:58
hayırlı olsun hocam

Yabancıya gitmemiş hayırlısı olsun[emoji4]

Çok teşekkür ederim.

22 ay boyunca yoğun şekilde birlikte olunca insana tuhaf geliyor.

My Peugeot uygulamasını inceleyince ilginç istatistik bir rakama ulaştım.

22 ay süresince bir insan yaklaşık olarak 7 aydan fazla bir süreyi uyuyarak geçirir.

Kalan 15 aya yakın sürenin 2 ay 20 günlük kısmını Shark'ın direksiyonun da geçirmişim. Gerçekten çok yoğun kullanım dönemi oldu.

Shark'a ve onun sağlıklı çalışmasına imkan sağlayan, sonunda satılıp yine bir dostumuzun hizmetine sunulmasına da katkı yapan Ömer Kardeşime ve FP Otomotiv çalışanlarına candan teşekkür ederim. Sevgiler.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210610/0cd497e64db83a44129fb7ce1ccc2f5b.jpg

tsinanb
10-06-2021, 10:40
Alana da satana da hayırlı olsun Necdet abi :) aracın yabancıya gitmemiş olması da güzel. Sıradaki aslanı merakla bekliyoruz. Bence 3008 sizin için güzel bir tercih olacaktır. Yüksek yapısına rağmen yol tutuşu sınıfının en iyi araçlarından biri. Bir 508 kadar olmasa da iyi bir yol tutuşu var diyebilirim

NecdetPek
10-06-2021, 22:58
Alana da satana da hayırlı olsun Necdet abi :) aracın yabancıya gitmemiş olması da güzel. Sıradaki aslanı merakla bekliyoruz. Bence 3008 sizin için güzel bir tercih olacaktır. Yüksek yapısına rağmen yol tutuşu sınıfının en iyi araçlarından biri. Bir 508 kadar olmasa da iyi bir yol tutuşu var diyebilirim

:) 3008'e param yetmedi Sinancım.. Kuzenini aldım bugün.. Citroen C5 Aircross Shine 1.6 Puretech 180 Hp.

Bir kaç saat önce İzmir'den geldim.. Yumuşak bir araba.. Motor ise canlı. Bastın mı fırlıyor ve elbette beklendiği gibi depoya göz koyuyor. :) Kısmette bu varmış, bakalım zamanla daha iyi tanırım. Paylaşımlar yaparım...
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210610/17f9f7c24f1f3f7146c3458031324869.jpg

tsinanb
10-06-2021, 23:13
:) 3008'e param yetmedi Sinancım.. Kuzenini aldım bugün.. Citroen C5 Aircross Shine 1.6 Puretech 180 Hp.

Bir kaç saat önce İzmir'den geldim.. Yumuşak bir araba.. Motor ise canlı. Bastın mı fırlıyor ve elbette beklendiği gibi depoya göz koyuyor. :) Kısmette bu varmış, bakalım zamanla daha iyi tanırım. Paylaşımlar yaparım...

Hayırlı olsun abi tekno gri ve shine çok güzel duruyor :) git gide daha güçlü ve daha çok yakan arabalar alıyorsun sonunda benzinliye geçtin sende :) bu motorla tüketim değerlerin nasıl olacak paylaşımlarını merakla bekliyorum. Kazasız belasız keyifli sürüşler :)

NecdetPek
11-06-2021, 06:54
Hayırlı olsun abi tekno gri ve shine çok güzel duruyor :) git gide daha güçlü ve daha çok yakan arabalar alıyorsun sonunda benzinliye geçtin sende :) bu motorla tüketim değerlerin nasıl olacak paylaşımlarını merakla bekliyorum. Kazasız belasız keyifli sürüşler :)

Teşekkür ederim Sinancım. Ben de hepmize kazasız, arızasız sürüşler diliyorum.

Dün alır almaz ilk işim MyCitroen Apk'yi yüklemek oldu. Ardından İzmir içinde bir kaç işim vardı onları hallettim, sonrasında İstanbul'a geldim, akşam saatlerinde de İstanbul içinde Pendik, Sabiha Gökçen, Kadıköy ve tekrar Pendik yolculuğu yaptım.

Günün özeti şu, toplam 6 saat 31 dakika kullanmışım. Ortalama 9.5 Litre :yardim

Güzergah olarak bakınca ise akşam İstanbul içi yolculuk ilginç oldu, 57 dakika sürmüş, ortalama hız 66 km tüketim 6.5 lt. Bu rakam ise çok makul. :kalp

Zamanla daha net bir sonuç olacaktır. Son yıllardaki biraz hızlı kullanmamın sonucu 508'in 2021 yılı ortalaması 7.5 litreydi. Bunda da 10 litre olursa hesaplarıma göre "makul" sayacağım.

Yasin CCK
11-06-2021, 17:19
Hayırlı olsun Necdet hocam. Kuzen de iyidir :)

Günün özeti şu, toplam 6 saat 31 dakika kullanmışım. Ortalama 9.5 Litre :yardim

:kac

NecdetPek
11-06-2021, 19:38
Hayırlı olsun Necdet hocam. Kuzen de iyidir :)

:kacÇok teşekkür ederim. :)

mygold
11-06-2021, 19:43

hocam hayırlı olsun kazasız belasız güle güle
kullan aslan yavrusunu [emoji2] modaya uymuşun yakışmış [emoji106]

NecdetPek
11-06-2021, 19:55
hocam hayırlı olsun kazasız belasız güle güle
kullan aslan yavrusunu [emoji2] modaya uymuşun yakışmış [emoji106]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildiMücahit Hocam çok teşekkür ederim. Şartlar böyle gelişti. Yolumuz C5 ile kesişti.

Ömer Gedik
11-06-2021, 21:54
Necdet ağabey çok güzel araç aldın Maşallah. Bugün canlı inceleme şansını da yakaladık. Rengi, donanımı ve motoru harika. Lastiklerdeki basınç düzeltme sonrası konfor yorumunu da merak ediyorum.

mygold
11-06-2021, 21:57
bence bu sene suv satışlarında birinciliği c5 aircross alır

rocker307
11-06-2021, 23:57
Hayırlı olsun Necdet abi[emoji4]

NecdetPek
12-06-2021, 00:42
Hayırlı olsun Necdet abi[emoji4]

Çok teşekkür ederim. Çok daha iyileri sizlere olsun. Gençler her şeyi hakediyor..:kalp

NecdetPek
12-06-2021, 00:57
Necdet ağabey çok güzel araç aldın Maşallah. Bugün canlı inceleme şansını da yakaladık. Rengi, donanımı ve motoru harika. Lastiklerdeki basınç düzeltme sonrası konfor yorumunu da merak ediyorum.

Emeklerine, özenine candan teşekkürler Ömercim. Sayende karar vermem kolay oldu. Tabii ilk ziyarete geldiğim kişi de sen oldun. Üstüne bir de yemek yedirdin. Eksik olma.

Lastik basınçları ayarlanınca doğal olarak daha konforlu oldu. Hatta setlerden ya da viyadük bağlantılarında geçişler sarsıntısı çok az hale geldi. Lastiklerde neredeyse olması gerekenin %50 fazlası basınçı konforu olumsuz etkiliyordu.

Hatta benim 508 (hala benim diyorum :)) gayet konforluymuş demiştim.. Diğer yandan yabana atmamak gerekli, 508 gerçekten konforlu bir araç. C5 amortisörleri ile bir tık daha yumuşak sarıyor yolu. O nedenle lastik havalarının ayarlanması verdiği duyguyu olumlu yönde etkiledi.

Aslında en çok merak edilen konulardan biri de sanırım şehir içi yakıt tüketimi. 100 Km'de aldık ama 1 günde 1000 KM'ye geldik bile.. O nedenle ilk yakıt tüketim değerleri bence makul bir seviyede. . Kastırmadan kullananlar için ekonomik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bugün İstanbul içi 225 Km yol yaptım. 1 saatlik yolda 6.5 litreyi de gördüm, acayip sıkışık bir yolda 9,3'ü de gördüm. Gün ortalamasını 8 litre civarında tamamladık.

Bu rakamlar benim 10 Litre beklentimin ciddi altında.

Sanırım uzun yolda, yüksek hızlarda durum biraz aleyhime dönecek gibi görünsede, artık ilk andaki kadar korkmuyorum.

Bir de hep söylenir, 5 bin Km sonra yakıt düşer gibisinden. Eğer o sözlerde biraz bile gerçeklik varsa performans ve beklentimin altındaki tüketim mutluluk verici olacak.

Tekrar emeklerin için teşekkür ederim.

Ömer Gedik
13-06-2021, 19:37
Ne demek Necdet ağabey her zaman sana yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. C5 Aircross güzel araç şimdiden bol keyifli sürüşler diliyorum.

ayı_boğan
15-06-2021, 11:24
Hayırlı olsun Necdet abim. Shine donanım olması çok güzel olmuş.Kazasız belasız sürüşler dilerim.Aslan demek alışkanlık oldu ama koca oğlana Maşallah :nazar

Benzinli seçenek aslında sana uymaz ama tabii ki senin tercihin.

Yeni aracın konusunu görmek isteriz :)

NecdetPek
15-06-2021, 14:38
Hayırlı olsun Necdet abim. Shine donanım olması çok güzel olmuş.Kazasız belasız sürüşler dilerim.Aslan demek alışkanlık oldu ama koca oğlana Maşallah :nazar

Benzinli seçenek aslında sana uymaz ama tabii ki senin tercihin.

Yeni aracın konusunu görmek isteriz :)Teşekkür ederim Mertim. :) Koca kuzene geçtik. Bakalım nasıl bir dönem yaşayacağız?

Konu açmak yerine burada devam edeyim diyorum. Yolculuk yapmaktan yazmaya paylaşmaya fazla fırsat olmuyor.

rocker307
15-06-2021, 21:05
Çok teşekkür ederim. Çok daha iyileri sizlere olsun. Gençler her şeyi hakediyor..:kalpSelamını da aldım, teşekkürler. Başka zamana biz de denk geliriz inşallah[emoji4]

NecdetPek
15-06-2021, 21:27
Selamını da aldım, teşekkürler. Başka zamana biz de denk geliriz inşallah[emoji4]

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiSevgiler.

_EsaT_
25-06-2021, 13:08
Hayırlı olsun Necdet hocam. F/P olarak güzel bir tercih.

NecdetPek
26-06-2021, 11:05
Hayırlı olsun Necdet hocam. F/P olarak güzel bir tercih.Çok teşekkür ederim. Nasılsa sık sık değiştiriyorum. Bir de böyle deneyelim dedik. :)

NecdetPek
02-07-2021, 14:23
21 gün önce aldığım C5 ile 5500 KM'ye geldim.

Shark ile yolları ayırdıktan sonra aynı tempo ile yollardayım.

5500 km'Lik yol deneyimimi Shark ile karşılaştırarak anlatmak istiyorum.

Konfor:

C5A denine akla gelen yeni nesil amortisörler ve konfor oluyor. Ben Shark ile yaşadığım konfordan sonra bana arada büyük bir fark duygusu vermediğini açıkça belirteyim.

Bazı çukurlardan falan geçerken bir tık daha yumuşak duygusu var, doğru ama "uçan halı" gibi benzetmelerin abartılı olduğunu belirteyim. Ya da 508'de konforlu olduğu için bana "vay be" dedirtmedi. Eski Amerikan arabaları gibi yaylandığı zamanlar oluyor. Bu durum da da örneğin eşim, "bu araba çok sallanıyor" diyerek Shark'a övgü düzüyor...) Konfor duygusu da kişiden kişiye değişiyor.

Koltuklar geniş ve rahat. Yan destekler zayıf, Shark gibi elektrikli değil elbette. Ama bel desteği sunulmuş. Arkada 3 tam koltuk olması arkada 3 kişi taşımayı kolaylaştırıyor. Doğal olarak arka da kol dayama yok, 2 kişi olunca ortada kol dayama olsaydı diyenler oldu.

Arka koltukların ileri geri gitmesi olumlu, koltukların altları boş resmen saklama gözü gibi kullanılabiilecek alan var. Shark ile kıyaslarsam tavan yüksekliği, ferahlık duygusu çok iyi.

Bagajın elektrikli olması keyifli. Ayak sensörü iyi çalışıyor. Farların LED olması ise harika. Uzun-kısa otomatik geçişleri keyifli. Karşıdan birini görür görmez kısalara geçmesi çok centilmence.:) Kokpit aslında sade. Öndeki araçla mesafeyi uyarması, arada bir kaç kere sağ sol yapınca, "bir kahve içseniz iyi olacak" demesi eğlenceli.
ACC ve şerit takip verimli çalışıyor. Öndeki araç ile mesafeyi koruması, yaklaşınca fren yapması insanı şaşırtıyor. Kontrolü bırakmış gibi olmak biraz da ürkütüyor. Kendi kendine durup, öndeki araç 3 saniye içinde hareket ederse tekrar yola devam etmesi, 3 saniyeden fazla beklerse MEM tuşuna dokunup sistemi tekrar aktifleştirmek eğlenceli oluyor. Ama böyle kullnılırsa büyük olasılıkla sık sık Ömer'e gidip fren balatası değişikliği istemek zorunda kalınır..:)

Yol Tutuş:

Yol tutuş açısındna bir sorun yok. Yine Shark ile karşılaştırarak söyleyeyim, onunla girdiğim viraj hızlarından bir tık daha yavaş giriyorum virajlara, ama aradaki yükseklik farkını düşünecek olursak yol tutuş açısından bir kayıp yaşatmadığımı söylemeliyim.

Rüzgar Etkisi:

Yan rüzgarlardan etkilenmesi beni şaşırttı. Ben çok daha fazla etkilenir diye düşünüyordum. Bu kadar yüksek bir aracın yan rüzgarlara bu kadar iyi tepki vermesini çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. 508 bundan daha fazla yan rüzgar etkisi alıyordu.

508'ın en büyük eleştiri aldığı noktalardan biri rüzgar sesiydi. Yan aynaların büyüklüğü ve şekli rüzgar sesine yol açıyordu. Shark'In kapı fitilleri içine akvaryum hortumu soktuğum için kapı fitillerinden fazla ses gelmiyordu, ama rüzgar sesi yine de vardı. Elbette ses derken yüksek hızlardan bahsediyorum. 150 km ve üstü hızlarda rüzgar sesi bariz duyuluyordu. C5A ile de yine yüksek hızlarda rüzgar sesi alıyorum. Üst hızlarda araç içi gürültü seviyesi arasında fark kalmıyor.

Performans:

En büyük fark elbette beklendiğ gibi burada. 50 HP'lik fark hemen hemen her an kendini hissettiriyor. Kalkışından, ara hızlanmalarına kadar canlı atik bir motor var. Gaza basmak yerine çoğunlukla gaza basmamak için mücadele ettiğimi söylemeliyim.

Yakıt:

Dizel ile benzinliyi karşılaştırmak çok doğru bir kıyaslama elbette değil. Ama ben gittiğim yolları ve performanslı kullanım şeklime göre bir kıyas yapmayı en azından fikir vermesi açısından önemli buluyorum.

Shark ile 2021 6 aylık kullanım ortalamam 7.5 litreydi. C5A'ya geçerken 10 litre ortalama benim için makul diyerek aldım. 5500 Kilometrelik kullanım boyunca ağırlıklı olarak İzmir İstanbul otobanı kullandığım için ve burada hız konusunda biraz daha fazla şans olduğu için şimdilik yakıt ortalamam 9.8 Litre. Sonuç olarak 10 litrenin altında kalması, limitlerim dahilinde görülse de İstanbul Ankara, Antalya, Balıkesir, Çanakkale gibi görece daha kalabalık yollarda daha düşük tüketim değerleri yakalamak mümkün görünüyor.

Normal kullanımlarda 7 litre civarı tüketim çok rahat yakalanır.

EAT6- EAT8 Farkı

Eat6'dan 8'e geçince daha yumuşak geçişler beklerdim. Ama vites geçişleri daha belirgin oldu. Bu da beklentimin altında bir durum. Açıkçası şaşırdım. Eat6 daha az vites değiştirdiği için belki de farketmiyordum, ama EAT8 7'den 5, 83den 6'ya falan çift vites düşürdüğü zamanlar daha belirgin şekilde değişikliği hissettiriyor. Hatta bir kaç keresinde kararsızlık yaşadığını da gördüm. Eat6 da hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım.

Sonuç olarak:

508 ile karşılaştırdığımda arada uçurum olmadığını, her iki aracında benim ölçülerime göre başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Performans isteyen byle bir motorlu aracı, ekonomi isteyen dizeli seçebilir. Diğer alanlarda arada ciddi bir fark yok.

mygold
02-07-2021, 16:32
hocam ellerine sağlık cok yararlı bilgiler edinmiş olduk teşekkürler

NecdetPek
02-07-2021, 20:21
hocam ellerine sağlık cok yararlı bilgiler edinmiş olduk teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildiBen teşekkür ederim Mücahit Hocam.

Ömer Gedik
04-07-2021, 21:18
Güzel ve faydalı kullanıcı yorumları olmuş. Eline sağlık abi

NecdetPek
04-07-2021, 22:22
Güzel ve faydalı kullanıcı yorumları olmuş. Eline sağlık abiTeşekkür ederim Ömercim.

tsinanb
07-07-2021, 10:18
Çok detaylı ve faydalı bilgiler olmuş Necdet abi. Bu arada maşallah iyi yol yapıyorsun yine kazasız belasız yolculuklar :)

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NecdetPek
07-07-2021, 19:49
Çok detaylı ve faydalı bilgiler olmuş Necdet abi. Bu arada maşallah iyi yol yapıyorsun yine kazasız belasız yolculuklar :)

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiTeşekkür ederim Sinancım. :) Asfalt eskitiyorum.

ayı_boğan
08-07-2021, 19:06
21 gün önce aldığım C5 ile 5500 KM'ye geldim.

Shark ile yolları ayırdıktan sonra aynı tempo ile yollardayım.

5500 km'Lik yol deneyimimi Shark ile karşılaştırarak anlatmak istiyorum.

Konfor:

C5A denine akla gelen yeni nesil amortisörler ve konfor oluyor. Ben Shark ile yaşadığım konfordan sonra bana arada büyük bir fark duygusu vermediğini açıkça belirteyim.

Bazı çukurlardan falan geçerken bir tık daha yumuşak duygusu var, doğru ama "uçan halı" gibi benzetmelerin abartılı olduğunu belirteyim. Ya da 508'de konforlu olduğu için bana "vay be" dedirtmedi. Eski Amerikan arabaları gibi yaylandığı zamanlar oluyor. Bu durum da da örneğin eşim, "bu araba çok sallanıyor" diyerek Shark'a övgü düzüyor...) Konfor duygusu da kişiden kişiye değişiyor.

Koltuklar geniş ve rahat. Yan destekler zayıf, Shark gibi elektrikli değil elbette. Ama bel desteği sunulmuş. Arkada 3 tam koltuk olması arkada 3 kişi taşımayı kolaylaştırıyor. Doğal olarak arka da kol dayama yok, 2 kişi olunca ortada kol dayama olsaydı diyenler oldu.

Arka koltukların ileri geri gitmesi olumlu, koltukların altları boş resmen saklama gözü gibi kullanılabiilecek alan var. Shark ile kıyaslarsam tavan yüksekliği, ferahlık duygusu çok iyi.

Bagajın elektrikli olması keyifli. Ayak sensörü iyi çalışıyor. Farların LED olması ise harika. Uzun-kısa otomatik geçişleri keyifli. Karşıdan birini görür görmez kısalara geçmesi çok centilmence.:) Kokpit aslında sade. Öndeki araçla mesafeyi uyarması, arada bir kaç kere sağ sol yapınca, "bir kahve içseniz iyi olacak" demesi eğlenceli.
ACC ve şerit takip verimli çalışıyor. Öndeki araç ile mesafeyi koruması, yaklaşınca fren yapması insanı şaşırtıyor. Kontrolü bırakmış gibi olmak biraz da ürkütüyor. Kendi kendine durup, öndeki araç 3 saniye içinde hareket ederse tekrar yola devam etmesi, 3 saniyeden fazla beklerse MEM tuşuna dokunup sistemi tekrar aktifleştirmek eğlenceli oluyor. Ama böyle kullnılırsa büyük olasılıkla sık sık Ömer'e gidip fren balatası değişikliği istemek zorunda kalınır..:)

Yol Tutuş:

Yol tutuş açısındna bir sorun yok. Yine Shark ile karşılaştırarak söyleyeyim, onunla girdiğim viraj hızlarından bir tık daha yavaş giriyorum virajlara, ama aradaki yükseklik farkını düşünecek olursak yol tutuş açısından bir kayıp yaşatmadığımı söylemeliyim.

Rüzgar Etkisi:

Yan rüzgarlardan etkilenmesi beni şaşırttı. Ben çok daha fazla etkilenir diye düşünüyordum. Bu kadar yüksek bir aracın yan rüzgarlara bu kadar iyi tepki vermesini çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. 508 bundan daha fazla yan rüzgar etkisi alıyordu.

508'ın en büyük eleştiri aldığı noktalardan biri rüzgar sesiydi. Yan aynaların büyüklüğü ve şekli rüzgar sesine yol açıyordu. Shark'In kapı fitilleri içine akvaryum hortumu soktuğum için kapı fitillerinden fazla ses gelmiyordu, ama rüzgar sesi yine de vardı. Elbette ses derken yüksek hızlardan bahsediyorum. 150 km ve üstü hızlarda rüzgar sesi bariz duyuluyordu. C5A ile de yine yüksek hızlarda rüzgar sesi alıyorum. Üst hızlarda araç içi gürültü seviyesi arasında fark kalmıyor.

Performans:

En büyük fark elbette beklendiğ gibi burada. 50 HP'lik fark hemen hemen her an kendini hissettiriyor. Kalkışından, ara hızlanmalarına kadar canlı atik bir motor var. Gaza basmak yerine çoğunlukla gaza basmamak için mücadele ettiğimi söylemeliyim.

Yakıt:

Dizel ile benzinliyi karşılaştırmak çok doğru bir kıyaslama elbette değil. Ama ben gittiğim yolları ve performanslı kullanım şeklime göre bir kıyas yapmayı en azından fikir vermesi açısından önemli buluyorum.

Shark ile 2021 6 aylık kullanım ortalamam 7.5 litreydi. C5A'ya geçerken 10 litre ortalama benim için makul diyerek aldım. 5500 Kilometrelik kullanım boyunca ağırlıklı olarak İzmir İstanbul otobanı kullandığım için ve burada hız konusunda biraz daha fazla şans olduğu için şimdilik yakıt ortalamam 9.8 Litre. Sonuç olarak 10 litrenin altında kalması, limitlerim dahilinde görülse de İstanbul Ankara, Antalya, Balıkesir, Çanakkale gibi görece daha kalabalık yollarda daha düşük tüketim değerleri yakalamak mümkün görünüyor.

Normal kullanımlarda 7 litre civarı tüketim çok rahat yakalanır.

EAT6- EAT8 Farkı

Eat6'dan 8'e geçince daha yumuşak geçişler beklerdim. Ama vites geçişleri daha belirgin oldu. Bu da beklentimin altında bir durum. Açıkçası şaşırdım. Eat6 daha az vites değiştirdiği için belki de farketmiyordum, ama EAT8 7'den 5, 83den 6'ya falan çift vites düşürdüğü zamanlar daha belirgin şekilde değişikliği hissettiriyor. Hatta bir kaç keresinde kararsızlık yaşadığını da gördüm. Eat6 da hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım.

Sonuç olarak:

508 ile karşılaştırdığımda arada uçurum olmadığını, her iki aracında benim ölçülerime göre başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Performans isteyen byle bir motorlu aracı, ekonomi isteyen dizeli seçebilir. Diğer alanlarda arada ciddi bir fark yok.

Çok güzel ve yararlı bilgiler eline sağlık Necdet abim. Maşallah :nazar Kazasız belasız sürüşler.

NecdetPek
09-07-2021, 00:21
Çok güzel ve yararlı bilgiler eline sağlık Necdet abim. Maşallah :nazar Kazasız belasız sürüşler.Ben teşekkür ederim Mertim. Sevgiler.

NecdetPek
31-08-2021, 13:47
C5A ile 15 bin kilometreyi geçtik. Ne yazık ki haftalar boyunca İzmir de işim olduğu için içim cız ederek Arkas'a gidip ilk bakımını yaptırdım.

Uzun yıllar sonra ilk kez bakım için başka bir yere gitmek, Ömer Kardeşimle sohbet edemeden saatler geçirmek keyif vermedi.

Darısı sonraki bakımlara, tabii değişiklik olmaz, durmaya devam ederse. :)

Ömer Gedik
01-09-2021, 21:55
Necdet abi dün aklımdan geçtin uzun zaman oldu görüşemedik diye :kalp

Her zaman beklerim.

NecdetPek
02-09-2021, 07:33
Necdet abi dün aklımdan geçtin uzun zaman oldu görüşemedik diye :kalp

Her zaman beklerim.Hayırlı işler sağlıklı günler Ömercim. En az 15 gün daha İstanbul'a dönemeyeceğim netleşince 15.600 km de mecburen servise gittik. :)
2 ay 20 günde 15.500 km yol yapmışım.

Fena değil. :)

NecdetPek
11-09-2021, 21:52
Bugün ilk kez ekonomik kullanım şansım oldu.

Bir arkadaşın Nissan Xtrail 1.3 160 Hp lik benzinli aracı ile benim C5A. 1.6 180 Hp
birlikte yola çıktık. 3 saat boyunca o önde nasıl giderse peşinden öyle gittim.

Sonuç olarak 7.3 lt tüketen Nissan'a göre 6.5 lt tüketen Citroën farkı ortaya çıktı.

Benzinli bir araç için değer bence iyi.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210911/602b5b2d395437487003a3f0b7149bef.jpg

Ömer Gedik
11-09-2021, 21:58
PSA motor kalitesi yine farkını ortaya koymuş bence :fiuw Ayrıca Nissan'da CVT var sanırım, hem performans törpülüyor hem de yakıtın artmasına sebep oluyor.

ayı_boğan
12-09-2021, 18:39
C5A ile 15 bin kilometreyi geçtik. Ne yazık ki haftalar boyunca İzmir de işim olduğu için içim cız ederek Arkas'a gidip ilk bakımını yaptırdım.

Uzun yıllar sonra ilk kez bakım için başka bir yere gitmek, Ömer Kardeşimle sohbet edemeden saatler geçirmek keyif vermedi.

Darısı sonraki bakımlara, tabii değişiklik olmaz, durmaya devam ederse. :)

Maşallah :nazar Necdet abim , kazasız belasız sürüşler.

tsinanb
13-09-2021, 23:36
çok iyi bir değer bence maşallah :)

NecdetPek
15-09-2021, 10:51
PSA motor kalitesi yine farkını ortaya koymuş bence :fiuw Ayrıca Nissan'da CVT var sanırım, hem performans törpülüyor hem de yakıtın artmasına sebep oluyor.

Motor-şanzıman uyumu ve verimliliği konusunda bence tartışmak bile artık abes. Benzinli olsun, dizel olsun farketmiyor. Hem ekonomiki hem performanslı hem de dayanıklı bir ikili olduklarını kanıtladılar. Gerisi beğeni, ayrıntılardaki farkların tartışması olabilir. :)

Maşallah :nazar Necdet abim , kazasız belasız sürüşler.

Çok sağolasın Mertim. Hepimize....:)

çok iyi bir değer bence maşallah :)

Sinancım teşekkür ederim. Eğer ekonomik sürüş odaklı kullanılsa çok daha iyi değerler de yakalanabilir. Zaten 101 Km ortalama hız aslında hiç de fena değil ve elbette bedeli yakıtın artmasıdır. Ayrıca ben takip sırasında ACC'yi 170'e ayarlayıp Nissan'ın peşinden gittim. O ne kadar basarsa otomatikman hızlanıp, yavaşladığında aynı şekilde yavaşladım. Tembel işi oldu biraz.:) Halbuki ACC yerine kişisel kullanım özellikle yüksek hızlarda daha ekonomik sonuç veriyor. Çok rahat şekilde 6 litre ortalamalar yakalanır.

NecdetPek
03-11-2021, 11:24
Citroën C5 Aircross ile yolculuğumuz daha önceki araçlara oranla kısa sürdü.

Bugün yeni sahibine teslim ettim. Bundan sonra yeni evinde sağlıklı, mutlu günlerde kullanılmasını diliyorum. :)

Artık yeni kedi peşinde dolaşabilirim.

tsinanb
03-11-2021, 13:05

Bugün yeni sahibine teslim ettim. Bundan sonra yeni evinde sağlıklı, mutlu günlerde kullanılmasını diliyorum. :)

Erken bir ayrılık olmuş, hayırlısı olsun Necdet abi sıradaki kediyi merakla bekliyorum :)

mygold
03-11-2021, 13:17

hocam hayırlı olsun . yeni kedi modelini merak ettim ufak ipucu isteriz hocam

NecdetPek
03-11-2021, 14:26
Erken bir ayrılık olmuş, hayırlısı olsun Necdet abi sıradaki kediyi merakla bekliyorum http://www.forumpeugeot.com/images/smilies/gül1.gif

Yüksek araçlarla aram pek hoş değil. Aldığım ilk günden itibaren yüksek olması kullanım alışkanlıklarım açısından tekrar gözden geçirmeme yol açtı.
Yeni kedinin yere daha yakın olacağı kesin.. :)

hocam hayırlı olsun . yeni kedi modelini merak ettim ufak ipucu isteriz hocam

Mücahit hocam, ilk kez 200 bin bandını göremeden bir araç satmış oldum. 4.5 ay içinde sadece 32 bin Km yol yapabildim.. :koskos

Bakalım hayırlısı ile yeni kedi patisini göstersin o an paylaşımı yaparım.

NecdetPek
03-11-2021, 16:07
C5A ile yaşadıklarımı kısaca değerlendirmek istiyorum...

Ekim ayı C5A ile tamamladığım son ay oldu. Toplam 8080 Km ile yolları aşındırmışız.

Kasımın ilk 3 gününde toplam 974 Km yapabilmişim.

Sonuç olarak 10 Haziran 2021 günü İzmir'de başlayan birlikteliğimizi 3 Kasım 2021 günü Kartal'da sonlandırdık.

Bu süre içinde toplam 31.600 Km den fazla yol yaptık.

4 ay 23 gün süren bu yolculukta 17 gün 4 saat 45 dakika boyunca direksiyon başında olmuşum.

143 günün 17 gününden fazlası direksiyon başında geçmiş. Yaklaşık yüde 12'si ..:kac

Böylesine yoğun bir kullanım sonucu C5A'nın çok işlevsel bir AİLE ARACI olduğunu gözlemlediğimi söylemeliyim.

Sakin sakin kullanıldığında 180 beygirlik benzinli motoruna rağmen son derece ekonomik olduğunu gördüm. Zorlamayın, 6 litreler civarında bir kullanım hemen yakalanıyor.

Geniş iç hacim, sessiz motor, giderek kimsenin kuşkusu kalmayan EAT8 şanzıman ile bence şehir içi, şehir dışı yolculukları için güzel olanaklar sunuyor.

Yaz aylarında 5 yetişkin tatile gittik. Herkes kendisi için ayrılan TAM koltuklardan birine oturdu. Çünkü araçta gerçekten TAM 5 koltuk var. Hepside ileri geri hareket edebiliyor. Arka koltuklar az da olsa geri yatabiliyor. Cam tavanın ferahlığı da eklenince sıkılmadan yolculuk yapmak keyif verdi.

Kliması güçlüydü. Soft-Normal-Hard seçeneklerinden Normal'i kullanmak en sıcak günlerde dahi yetti. Hatta üşüdük diyenler oldu.

Led farlar görüş olanağını güçlü tuttu. Otomatik uzun-kısa far opsiyonunun bu kadar konfor sağlayacağını önceden düşünmemiştim. Her fırsatta uzunlar devreye girdi, önde giden bir araç varsa, ya da karşıdan bir araç görünürse anında kısalara geçerek kimseyi rahatsız etmeden çalışması çok iyi düşünüldüğünün kanıtıydı.

Active Cruise Control (ACC) normal cruise kontrole göre çok daha kolaylık sağlıyor. Ben genellikle ACC gibi yarı otonom özellikleri kullanmam diyordum ama C5A ile bunun da kullanışlı olduğunu öğrenmiş oldum. Otobanda sık sık kullandım. Üstelik ACC ile giderken araç ekonomikliğinden de ödün vermedi. Öndeki araca göre hızını ayarlaması ve bunu gayet başarılı yapması beni etkiledi. Hatta daha da ileri özellikler olsa, kendiliğinden sollasa gibi düşüncelere de kapıldım.:)

Şerit takip sistemi, normal şartlarda araca biner binmez kapattığım bir özellikti. Ama işime yaradığı zamanları da inkar edemem. Zaten asıl işlevi de benim kullandığım şekil olabilir. Özellikle gece yolculuklarında insan uyuklarsa, şeritten çıkarsa gibi durumlarda hayat kurtaran bir özellik olduğunu söylemeliyim.
Şerit üstüne geldiğinizde önce direksiyonu düzeltmesi sonra ısrar ederseniz sesli uyarıda bulunması dikkatinizi tekrar toplamanıza yarıyor. Çok şükür böyle bir duruma düşmedim, uyuklamadım ama insanlık hali. Olması bence gerekli bir özellik.

Yorgunluk tespit sistemi de neşe katıyor. Uzun süre kullanırsanız, kahve fincanlı uyarı çıkıp, bir mola vermeyi öneriyor. :)

Acil fren destek sistemi önünüze aniden atlayan bir şey olursa devreye giriyor. Kalbiniz yerinden fırlayacak gibi oluyor ama araba duruyor.:) Bir kere taksinin biri soldan önüme resmen zıpladığında devreye girdi ve işe yaradı gerçekten. Ayrıca aracın frenlerini olağan üstü durumlarda bariz şekilde güçlendirdiğine de tanık oldum. Hızla bir araca yaklaşıyorken frene bastığınızda Acil Fren Desteği'de devreye girerek fren pedalını çok daha güçlü hissetmenize yol açıyor.

Stop&Start özelliği İstanbul dışı şehirlerde severek kullandığım, zaman zaman durunca devreye girdiği için beğendiğim bir özellik. Ama İstanbul trafiğindeyken bu özelliği mutlaka kapatıyordum. 10 saniyede bir stop edip, çalışması insanı üzüyor.

Aracın beğenmediğim en büyük özelliği, o heybetli haline rağmen, paçalar kirlenmesin diye kapıların plastiklerinin marşpiyelleri de kapatacak şekilde yapılmış olması ve yere yakınlığı nedeniyle kaldırım kenarlarına park edildiğinde kapıları açmanın ve araçtan inmenin zorluk çıkartması oldu. Ya da "kapıyı yavaş aç, kaldırıma dikkat" gibi uyarılarda bulunmak zorunda kaldım. :)

Kör nokta uyarı sistemi çok iyi çalışıyor. Çok da işe yarıyor. Bence her araçta olmalı.

Geri görüş kamerası çözünürlüğü düşük olsada ben ne bunda ne de bundan önceki PSA araçlarımda şikayetçi olmadım. İşe yarıyor, amaca uygun.

Rüzgar sesi bu araçta da vardı ve olmaması zaten garip kaçardı. Elbette yüksek hızlarda bu rahatsız edici oluyor. Normal kullanımlarda, 140'lara kadar oldukça sessiz bir araç olduğunu söyleyebilirim.

Yol sesi konusunda biraz daha çalışılabilir. Eğer kullanma süremi 2 yıla çıkartsaydım, büyük olasılıkla Ziebart veya muadili bir firmaya ses yalıtımı yaptırmayı düşünüyordum. Güzel asfaltta yağ gibi giderken stabilize yollarda tekerlek sesi, özellikle arkalardan gelen ses benim gibi sese duyarlı insanları rahatsız eder. Aşırı mı derseniz, elbette bir Japon arabası gibi değil. Ama daha sessiz olabilirdi. Ya da yollar daha kaliteli asfalt ile kaplanabilirdi.:)

Müzik sistemi vasattı. Keşke en azından 1 tane daha USB girişi olsaydı. Ondan müzik dinlerken, diğerinden Android Oto veya Car Play ile navigasyon kullanmak mümkün olurdu. Ben müzikleri telefona yükledim, hem navigasyon hem müzik aynı anda tek usb'de bağlanmış oldu.

Bagajın elektrikli olması, ayakla açılması, kapanması rahatlıktı. Ayrıca gerçekten de açılıp kapanıyordu. :)

Amortisörleri ile ünlenen bir araç olduğu için o konuya fazla girmeyeceğim. Ancak "uçan halı" falan diyenler bence abartıyor. Araç yaylanıyor, yumuşak tepkiler veriyor ama uçan halı falan da değil. Ne de olsa bir C SUV olduğunu unutmamak gerekli.

Sese duyarlı olduğum için kapı içlerini konfor paket denen kadife gibi bir şeyle kaplamıştım. Kapı içlerine konan hıvır zıvır ses yapmıyordu. O nedenle işe yardı.

Kol dayamanın altındaki hazne resmen bir derya. 8 tane yarım litrelik su şişesini dolduruyordum. Yazın serin de tutuyor. Çok çok güzel bir alan. Bayıldığım yerlerin başında geliyor desem abartmış olmam.

Motor-şanzıman konusunda fazla söze gerek yok. İkisi de kendini kanıtlamış ve güvenlikten ödün vermeden performans ve ekonomiyi bir arada yakalama şansı veriyorlar.
İniş ya da çıkış bu araç için fazla farketmiyordu. O nedenle de örneğin 508 de olduğu kadar üst hızlara çıkmadan ortalama hızları yüksek tutmak mümkün oluyordu. Güçlü motor, uyumlu şanzımanla birlikte güven veriyor.

Zaman zaman ani yüklenmelerde 8'den veya 7'den 4'e düşmesi gerektiğinde normal moddayken beklediğini gözlemledim. Bunun da nedeninin aracın ekonomi odaklı kurgulanmasına bağladım. Fırsat verilse hep yüksek viteslerle gitmek istiyor. Zaten 2750-3000 devir aralığında kalmayı çok seviyor. Çok ender de olsa böyle ani vites düşürmenin gerektiği zamanlarda gecikme oldu. Elbette spor moda alınca böyle bir bekleme asla olmuyor.

Direksiyondan vites pedalları da yine sık kullandığım bir özellik oldu. Sürüş tarzım gereği özellikle inişlerde aracı sadece frenle kontrol etmek yerine 1 veya 2 vites düşürerek kontrol etmeyi seviyorum. Direksiyondaki vites pedalları bana çok uygundu.

Aklımda hazır sıcağı sıcağına kalanlar bu kadar.

Sonuç olarak 4 ay 23 gün birliktelik geçirdiğim C5A ile mutlu ayrıldık. Yeni sahibine hayırlı olmasını, forumumuzdaki bütün arkadaşların da kazasız, arızasız, sağlıklı günlerde araçlarını kullanmasını dilerim.

mygold
03-11-2021, 16:26
hocam tam size yakışır bir değerlendirme olmuş cok faydalı olacaktır tesekkur ederiz sagolun

NecdetPek
03-11-2021, 19:47
hocam tam size yakışır bir değerlendirme olmuş cok faydalı olacaktır tesekkur ederiz sagolun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildiÇok teşekkür ederim hocam.

tsinanb
04-11-2021, 14:04
çok detaylı ve faydalı bir yazı olmuş c5 aircross almayı düşünenler için harika bir yazı :)

Ömer Gedik
04-11-2021, 21:43
Necdet ağabey, yine senden beklediğimiz bir değerlendirme yazısı... C5 Aircross'u incelikleriyle ilk ağızdan öğrenmiş olduk. :superman

NecdetPek
04-11-2021, 23:04
Geldi... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211104/85a9911fb0711fe503313b6c4ba8a11f.jpg

NecdetPek
05-11-2021, 09:44
Geldi... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211104/85a9911fb0711fe503313b6c4ba8a11f.jpg

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiUmduğumdan hızlı oldu. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211105/0be79add99bc06af58b8690fac3b05ce.jpg

rocker307
05-11-2021, 18:53
Bu sefer hızlı ayrılık olmuş hayırlısı[emoji4] değerlendirme de şahane olmuş[emoji1319][emoji1319][emoji1319]

NecdetPek
06-11-2021, 08:48
Umduğumdan hızlı oldu. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211105/0be79add99bc06af58b8690fac3b05ce.jpg

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiYollarda... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211106/572ece090747c752c7b516062b8aebb4.jpg

mygold
06-11-2021, 08:50
hocam hayırlı olsun guzel tercih güle güle kullanın[emoji106][emoji2321]

NecdetPek
06-11-2021, 09:30
Merhaba arkadaşlar.

Evet her şey yolunda gitti ve yeni 508 GT-Line 1.6 Puretech 180 HP'lik araca kavuştum.

Detaylı paylaşımları önümüzdeki günlerde yaparım. Şimdilik 2 gündür birlikteyiz ve sadece 1200 Km kadar yol yapabildim.:)

Genel bilgiler şöyle.

2021 Mart trafiğe çıkışlı, 2020 Model

Sedefli Beyaz

13.500 Km'de aldım.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211106/d839ad40cc49cd7c61928312e605e97c.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20211106/9460a4b12fec5727aa2b6f2ab0744e36.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20211106/dcd5c407001a1f12b8000b5c878c8c52.jpg

NecdetPek
06-11-2021, 09:38
çok detaylı ve faydalı bir yazı olmuş c5 aircross almayı düşünenler için harika bir yazı http://www.forumpeugeot.com/images/smilies/gül1.gif

Teşekkürler Sinancım.

Necdet ağabey, yine senden beklediğimiz bir değerlendirme yazısı... C5 Aircross'u incelikleriyle ilk ağızdan öğrenmiş olduk. :superman

Genel olarak şurası yumuşak, burası sert plastik, arka koltuk şöyle gibi çok genel tanıtımlar zaten youtube'da dolu. Kullanan gözüyle ve kullanacaklara fikir olması amacıyla yazmaya çalıştım. Unuttuğum yerlerde mutlaka vardır. Ama genel olarak bir fikir verdiyse ne mutlu bana.

Bu sefer hızlı ayrılık olmuş hayırlısı[emoji4] değerlendirme de şahane olmuş[emoji1319][emoji1319][emoji1319]

Teşekkür ederim güzel kardeşim.

Evet bu sefer normalden 8 kat daha hızlı bir ayrılık oldu. Ama hedef başkaydı ve şartlar öyle gelişmişti. Sonuçta ayrılık zorunluluk değil, keyifli nedenlerle oldu. :)

hocam hayırlı olsun guzel tercih güle güle kullanın[emoji106][emoji2321]

Hocam teşekkür ederim. Öyle bir dönemdeyiz ki elimizdeki araçların değerini iyi bilmemiz gerekli.. Hep birlikte sağlıklı ve mutlu günlerde araçlarımızın keyfini sürelim. :)

rocker307
06-11-2021, 13:24
Bakalım yerine ne gelecek. Pardon gördüm şimdi detayları[emoji28] Yüksek araçlar bana da cazip gelmiyor ama aile için iyi. Seçim güzel olmuş bence hayırlı olsun. Bende de bir sürpriz var da konuyu açamadım daha[emoji2]

tsinanb
06-11-2021, 14:34
hayırlı olsun Necdet abi yeni araç kedi değil bildiğin aslan :D çok güzel bir tercih olmuş bence kazasız belasız keyifli sürüşler

NecdetPek
06-11-2021, 17:31
Bakalım yerine ne gelecek. Pardon gördüm şimdi detayları[emoji28] Yüksek araçlar bana da cazip gelmiyor ama aile için iyi. Seçim güzel olmuş bence hayırlı olsun. Bende de bir sürpriz var da konuyu açamadım daha[emoji2]

Çok sağol. Hadi bakalım bizde sendeki sürprizi merakla bekliyoruz. :)
Hayırlısı olsun.

hayırlı olsun Necdet abi yeni araç kedi değil bildiğin aslan :D çok güzel bir tercih olmuş bence kazasız belasız keyifli sürüşlerSağolasın. Bana aslandan çok MORS gibi geliyor. :) https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211106/3a609780998e365827803faea8744681.jpg

_EsaT_
07-11-2021, 18:30
Hayırlı olsun Necdet abi, açıkçası ben bekliyordum böyle bir değişimi. Tam sana göre aslan.

NecdetPek
07-11-2021, 21:15
Hayırlı olsun Necdet abi, açıkçası ben bekliyordum böyle bir değişimi. Tam sana göre aslan.

Çok teşekkür ederim.:) Aslında ilk çıktığında Ömer'e eğer liftback olursa ilk sıraya yazarım demiştim. Kısmet oldu çok şükür.

Çok daha iyileri, yada gönüllerde yatan aslanlar sizlerin olsun. :kalp

ayı_boğan
15-11-2021, 21:22
Aalana satana hayırlı olsun Necdet abi. Gittiğine üzüldüm ama yerine gelen aslanı duyunca çok ama çok sevindim.

NecdetPek
15-11-2021, 21:32
Aalana satana hayırlı olsun Necdet abi. Gittiğine üzüldüm ama yerine gelen aslanı duyunca çok ama çok sevindim.

Çok teşekkür ederim Mertim.. :)

NecdetPek
31-12-2021, 22:29
Bütün arkadaşların yeni yılda sağlıklı, mutlu, başarılı günleri bol olsun.

Hepimize kazasız, arızasız sürüşler dilerim. :)

mygold
01-01-2022, 21:14
Bütün arkadaşların yeni yılda sağlıklı, mutlu, başarılı günleri bol olsun.

Hepimize kazasız, arızasız sürüşler dilerim. :)

tüm arkadaşlara sağlıklı mutlu yıllar dilerim .

rocker307
02-01-2022, 09:33
Herkese mutlu, sağlıklı yıllar dilerim[emoji4][emoji1588]️

NecdetPek
04-01-2022, 20:51
Bugün depoyu doldurdum. :)

Teşekkür belgesi aldım. Ekonomideki büyümenin gerçek belgesi bu olsa gerek. :) https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220104/85450583d4a0410fc23ca2cb6450d5ad.jpg

Ömer Gedik
04-01-2022, 21:09

Teşekkür belgesi aldım. Ekonomideki büyümenin gerçek belgesi bu olsa gerek. :) https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220104/85450583d4a0410fc23ca2cb6450d5ad.jpg

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiOff maşallah :(

rocker307
04-01-2022, 21:13
Yandık valla arabayla gaza basmaya korkuyorum. Yakında çıkaramaz oluruz

NecdetPek
04-01-2022, 21:45
Bir şey farkettim, ekonomik kullanmak isteyenler için işe yarayabilir..

Depoda yakıt azalmış, yakıt uyarı ışığı yanmış ve benzinciye de daha çok yolunuz varmış gibi düşünün. Araç inanılmaz az yakıyor... :terli Strese dayabilirseniz tabii....

Dün bizzat yaşadım, ciddi bir ekonomik sürüş oldu...:) Gerçi sonra "teşekkür belgesi" veriyorlar, orası ayrı konu.

rocker307
05-01-2022, 00:30
Önümüze fiyat listesini asarsak da işe yarayabilir ama sık sık yeni çıktı almak gerekir[emoji28] malum sürekli zam yapılıyor

NecdetPek
05-01-2022, 08:27
Önümüze fiyat listesini asarsak da işe yarayabilir ama sık sık yeni çıktı almak gerekir[emoji28] malum sürekli zam yapılıyor

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiO yöntemde kağıt masrafı çok olur. :)

rocker307
05-01-2022, 09:33
O yöntemde kağıt masrafı çok olur. :)

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiAynen abi kağıt da pahalandı ya sorma.. okulda fotokopi için kimse bol kağıt kullanamıyor artık

ayı_boğan
07-01-2022, 16:54
Necdet abim senin Mors konusu yok muydu :) Shark'ı mı özlüyorsun abi :)

NecdetPek
07-01-2022, 18:38
Necdet abim senin Mors konusu yok muydu :) Shark'ı mı özlüyorsun abi :)

:D Gerçekten de Mors diye konu açmıştım değil mi? El alışkanlığı ile Shark'a yazmışım.. Yaşlılık işte...:kac

mygold
07-01-2022, 18:40

yakında tahminim altta mesaj olarak “Takdir Ederiz” yazacak hocam [emoji3]