PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 406 beyin-elektrik-klima sorunları hk

daniel
29-07-2019, 15:54
Merhaba, aranıza Ankara'dan yeni katıldım. 2004 yılından bu yana peugeot kullanıcısıyım. 106 quiksilver, 206 xt, 406 sv, 307 xt gibi eski nesil çok sayıda peugeot marka aracım oldu. Peugeot markasını her koşulda seven bir kullanıcıyım. Şu an elimde 2004 model 406 SV BVA var. Mekanik olarak hiçbir problemim olmayan araçta malum elektrik anlamında çok çaresiz kaldım.

Arabamda engine immobiliser fault, airbag fault uyarıları var, ayrıca klimam hiçbir koşulda çalışmıyor.

Klimadan başlamak istiyorum. Klimamın gazı var, kompresör sağlam, müşürler sağlam, kumanda düğmesi sağlam, hatta beyindeki klima rölesi de sağlammış. Ancak klima kompresörüne elektrik gitmiyormuş. Tam 6 tane çok övülen elektrikçiye gittim (hatta bazıları beyin tamircisiydi) Hiçbiri sorunun kaynağını bulamadı. Hepsi aracı haftaiçi bırakmamı ve bir kaç gün bakıp incelemek istediklerini, tesisatta kaçak olduğu için beynin elektriği kestiğini söylediler. Arabanın beynini önceki sahibi çok kurcalatmış, en çok dedikleri de bu. En son gittiğim bir beyinci ise aracın immobiliserinin iptal edildiğini bu sebeple klimanın da çalışmadığını söyledi. (immo ile klima ne alaka bilemedim)

Aracımı çok seviyorum, hiçbir masraftan çekinmiyorum. Ancak bu araçların elektrik donanımı hassas olduğundan güvenilir bir ele teslim etmek istiyorum. Ankara'da özellikle 406 beyin ve elektriğinden anlayan önerebileceğiniz bir elektrikçi var mıdır?

Şimdiden teşekkürler

mimit
29-07-2019, 18:15
klimayı devreye sokmanın bir çok farklı yolu var ama en güzeli orijinal sistemi çalışır hale getirmek. ustaların çoğu deneme yanılma yoluyla sorunu çözebiliyor elinizde elektrik şeması olsa bile sorunu çözemiyorlar.

şaşmaz sanayi sitesinde akkaş elektronik onur usta var,ptt nin bir alt sokapı olması lazım klips dünyasının yanı hayattan bezmediyse beyini inceler gerçekten kurcalanmış mı anlar,açılmamış beyine kurcalanmış diyorlar,beyin ile bsi yi karıştırıyorlar birde hg elektrik elektronik var gene şaşmazda.bir görüşün derim.

aribag uyarıları da aynı şekilde farklı sebeplerde olabilir peugept planet yada diag box ile hatalar okunur program zaten muhtemel çözüm yollarını da söylüyor kullanan kişiye.

daniel
29-07-2019, 19:16
Çok teşekkür ederim. Hg elektronik duymuştum, hatta diğer elektrikçiler epey olumsuz yorum yapıyorlar muhtemelen işlerinde iyiler çamur atıyorlar. Onur usta'yı ve diğerini deneyeceğim. Bu arada 406 toplama konusunda kendimi deli sanırdım, siz benden daha delisiniz çalışmalarınızı okudum hayran kaldım. Bu ikinci 406 bendeki. Yıllar evvel 2001 model sunrooflu en fullü vardı, karosere su alıyordu çok uğraştırmıştı. Bir de bundan 7-8 sene önce kimse pejo elektroniğinden anlamıyordu. Hız göstergesinin arada takılı kalmasını müşürden olduğunu bile bilmeyen yetkili servisler vardı. İstemeyerek de olsa satmak zorunda kaldım. Şimdi ne sorun varsa yaptıracağım, 406 bir tutku bende :)

Ömer Gedik
30-07-2019, 08:15
Aracınızı tanımayaan kişilere teslim etmeyin bence. Ankara ekibimizden mimit'in önerilerini dinleyin derim. Ankara'da benim tanıdığım bir yer yok maalesef.

daniel
30-07-2019, 13:22
Kesinlikle dinleyeceğim, hatta mimit'in önerdiği yerler de haftaiçi aracı bırak derlerse bu kez bırakacağım aracı. Tam istediğim cevabı vermiş sağolsun. Orjinal sistemi çalıştırmak derdindeyim, yoksa kompresöre tesisat çekelim başka düğmeden açarsın diyen dahi oldu. Çok teşekkürler
Aracınızı tanımayaan kişilere teslim etmeyin bence. Ankara ekibimizden mimit'in önerilerini dinleyin derim. Ankara'da benim tanıdığım bir yer yok maalesef.