PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt tüketimi normal mi

szgnatk
24-05-2019, 10:52
Aşağıda yaptığım km ortalama hız ve yakıt tüketimi var. Bu km bin 500 km si Adana Gaziantep arasında yapıldı geri kalanı şehir içi malesef kısa mesafe ve Yokuş inip çıkma. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190524/240a18c7669ac0127f15bb756ee3d8ab.jpg

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yasin CCK
24-05-2019, 13:45
Merhaba,

Önceki mesajlarınızdan anladığım kadarıyla aracınız yeni kasa dizel otomatik 508.
Kısıtlı bilgi ile normal veya anormal demek doğru olmaz.
Yakıt tüketimini ve ölçümünü etkileyen onlarca faktör var.

Tüketimi etkileyen;

Bakım durumu, lastik durumu

Ne kadar şehir içi ne kadar şehir dışı

Agresif kullanım, sakin kullanım
Yakıt kalitesi... gibi arttırılabilir.

Ölçümü etkileyen;

3490 km'nin ortalaması şu an ekranda görünen. Ölçüm birimi 100km'de kaç litre olduğu için km arttıkça doğru ortalamayı göstermekten uzaklaşacaktır.
Ortalama hızınız 28km olarak görünüyor, demek ki bu tüketimin içinde oldukça fazla şehir içi var. Şehir içi tüketimi demek yüksek tüketim demektir.
Bu iki etken nedeniyle bu ortalamaya az yada çok diyemeyiz.

Tavsiyem ; şehir içi ve şehir dışı olarak daha kısa mesafeli ölçümler yapmanız. Bildiğiniz üzere 2 farklı ölçüm bölümü var, bunları belirli aralıklarla sıfırlayıp tüketiminizi gözlemleyebilirsiniz. Aslanlarımız az yakması ile meşhurdur, söylediğim faktörlere dikkat ederek ölçümü daha sağlıklı yapacağınıza ve daha düşük değerler elde edeceğinize inanıyorum ;)

szgnatk
24-05-2019, 13:48
Merhaba,

Önceki mesajlarınızdan anladığım kadarıyla aracınız yeni kasa dizel otomatik 508.
Kısıtlı bilgi ile normal veya anormal demek doğru olmaz.
Yakıt tüketimini ve ölçümünü etkileyen onlarca faktör var.

Tüketimi etkileyen;

Bakım durumu, lastik durumu

Ne kadar şehir içi ne kadar şehir dışı

Agresif kullanım, sakin kullanım
Yakıt kalitesi... gibi arttırılabilir.

Ölçümü etkileyen;

3490 km'nin ortalaması şu an ekranda görünen. Ölçüm birimi 100km'de kaç litre olduğu için km arttıkça doğru ortalamayı göstermekten uzaklaşacaktır.
Ortalama hızınız 28km olarak görünüyor, demek ki bu tüketimin içinde oldukça fazla şehir içi var. Şehir içi tüketimi demek yüksek tüketim demektir.
Bu iki etken nedeniyle bu ortalamaya az yada çok diyemeyiz.

Tavsiyem ; şehir içi ve şehir dışı olarak daha kısa mesafeli ölçümler yapmanız. Bildiğiniz üzere 2 farklı ölçüm bölümü var, bunları belirli aralıklarla sıfırlayıp tüketiminizi gözlemleyebilirsiniz. Aslanlarımız az yakması ile meşhurdur, söylediğim faktörlere dikkat ederek ölçümü daha sağlıklı yapacağınıza ve daha düşük değerler elde edeceğinize inanıyorum ;)Güzel açıklama ve yorumlar için teşekkürler [emoji4]

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi