PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava filtresi değişim aralığı

szgnatk
05-05-2019, 07:20
Merhaba dostlar normalde 15 bin de tüm filtreler değişirken hava filtresi de değişiyor acaba öncesinde değişim yapan var mı faydası olur mu mesela 7 binde bir değiştirsek.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

odyofil
05-05-2019, 09:06
Tıkanmış hava filtresini değiştirince aracın performansındaki artışı hissetmeyen yoktur.
Hava filtresini hareketli parçalar gibi hangusi önce gelirse km ile ya da zamana bağlı değiştirmek benim de hep kafamı kurcalamıştır.
Mantığım diyorki arada kontrol etmeli gerektiğinde beklemeden değiştirmeliyim.
Temiz havalı bir yerde belki bakıma kadar gider ama yaşadığımız şehirler toz duman.
Her bakımda bir tane fazla hava filtresi alıp bagaja atayım, arada açar bakar kendim değiştiririm der dururum kendi kendime. Şimdiye kadar yapamadım. Bir kere daha aklıma düşürdünüz...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

szgnatk
05-05-2019, 09:23
Aslında yaşadığım yer aşırı tozlu bir dahaki bakımda yedek alayım 7 - 8 binde değiştirmek mantıklı gibi geliyor bana.

odyofil
05-05-2019, 09:31
Aslında yaşadığım yer aşırı tozlu bir dahaki bakımda yedek alayım 7 - 8 binde değiştirmek mantıklı gibi geliyor bana.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiBir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür.

Sadece ikimiz kalmayalım, aracının diğer bakımlarını eksiksiz yaptıranları da davet edelim bu uygulamaya. Tabii aylarca arabasını yıkamasa da tozlanmayacak kadar havası temiz yerlerde yaşayanlar bakım zamanını beklemeye devam etsin.

bacadir68
05-05-2019, 09:35
Birde şu açıdan bakın. Aslında 30000km iş görebilecek ORJİNAL bir hava filtresini zaten 15000kmde değiştiriyoruz.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

odyofil
05-05-2019, 09:48
Birde şu açıdan bakın. Aslında 30000km iş görebilecek ORJİNAL bir hava filtresini zaten 15000kmde değiştiriyoruz.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiHavası daha önce filtre edilen tertemiz bir laboratuvar ortamında olabilir.

Denemesi bedava, hava filtrenizi çıkartıp kontrol edin.

Hala temiz ise nerede yaşadığınızı söyleyin. Emekli olunca oraya taşınabilirim :-)

odyofil
05-05-2019, 09:54

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiDiğer parçaların orijinal olanı ile orijinalinin tipkisinin aynisi gibi gorunen ya da hatta aynı üreticinin ürettiği parça arasında söylediğiniz fark mutlaka vardır.

Hava filtresi ne kadar kaliteli olsa da ömrü ne zamana ne yapılan km'ye değil.... doğrudan kullanıldığı ortamdaki toz yoğunluğuna bağlı olacaktır.

bacadir68
05-05-2019, 11:13
Havası daha önce filtre edilen tertemiz bir laboratuvar ortamında olabilir.

Denemesi bedava, hava filtrenizi çıkartıp kontrol edin.

Hala temiz ise nerede yaşadığınızı söyleyin. Emekli olunca oraya taşınabilirim :-)

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiHavada partikül yoksa zaten filtreye gerek yoktur. Denemesi bedava ;)
Diğer parçaların orijinal olanı ile orijinalinin tipkisinin aynisi gibi gorunen ya da hatta aynı üreticinin ürettiği parça arasında söylediğiniz fark mutlaka vardır.

Hava filtresi ne kadar kaliteli olsa da ömrü ne zamana ne yapılan km'ye değil.... doğrudan kullanıldığı ortamdaki toz yoğunluğuna bağlı olacaktır.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiÜretici hava şartlatını düşünmüş olamaz mı bu km durumunu belirlerken. Avrupada 30000kmde yaptıkları bakımı üklemiz için malesef yarı zamanda planlıyor üreticiler. Neden? Çünkü onlarda düşünebiliyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

odyofil
05-05-2019, 11:56
Havada partikül yoksa zaten filtreye gerek yoktur. Denemesi bedava ;)Üretici hava şartlatını düşünmüş olamaz mı bu km durumunu belirlerken. Avrupada 30000kmde yaptıkları bakımı üklemiz için malesef yarı zamanda planlıyor üreticiler. Neden? Çünkü onlarda düşünebiliyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiÜretici trafik şartlarını, düzenini (düzensizliği) hesaba katarak yağ, yağ filtresi ve diğer hareketli ekipmanların akibetini önceden tahmin edebilir. Ama benim dolaştığım yerlerdeki hava şartlarını ve hava filtresinin ne zaman dolacağını bilemez. Ancak ben daha sık aralıklarla kontrol ederek görebilirim.

Gelişmekte olan bir ülkenin sürekli gelişen bir şehrinde yaşadığım için buralar inşaat şantiyesinden farksız, otomobilden çok sarı kamyon var trafikte. Biraz tepeden bakınca şehre, maalesef aşağıda bir toz bulutunun içerisinde yaşadığımızı görüyorum.

szgnatk
05-05-2019, 12:05
Ben de Gaziantep'te yaşıyorum. İnanın günlük kilo kilo toz yutuyoruz. Ben de hal böyle olunca acaba erken değiştirmek elzem mi diye sorayım dedim

odyofil
05-05-2019, 12:24
Filtre, gözenekleri tıkanıp hava akışına engel olmaya başladığında değiştirilmeli. Keşke araç bilgisayarında hava akış uyarısı da olsaydı. Olan bir araba marka modeli görmedim. Üreticilere buradan sesleniyorum, ister geri bildirim ister son kullanıcı talebi olarak alın.
Motor yağ seviyesini, akü voltajını, fren hidrolik ve hatta lastiklerin hava basıncını gõsteriyorsunuz da hava filtresinin durumunu niye göstermiyorsunuz?

Önceden akü suyu seviyesini de bakarak kontrol ederdik. Şimdi cam suyu dışında kendimiz bir şey yapmıyoruz. Hava filtresini kontrol edeceğim kim ne derse desin. Umarım sökebilirim.

rocker307
05-05-2019, 12:24
Ben 15bini bırakın 10bini bile beklemiyorum 7-8binde bir bakıma sokuyorum. Orjinal olması da önemli (araç 307sw, yer İstanbul)

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

szgnatk
05-05-2019, 12:27
Ben 15bini bırakın 10bini bile beklemiyorum 7-8binde bir bakıma sokuyorum. Orjinal olması da önemli

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi hava filtresini bilmem ama motor yağı ve filtresi için bence 7-8 bin kilometre Erken Özellikle motor yağı için. Bütçenizi çok fazla zorlar birkaç izlediğim Video da motorium çok erken değiştirmenin hiçbir faydasının olmadığını söylüyorlardı ki Bence böyle

odyofil
05-05-2019, 12:31
Ben 15bini bırakın 10bini bile beklemiyorum 7-8binde bir bakıma sokuyorum. Orjinal olması da önemli (araç 307sw, yer İstanbul)

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiPek çok kişi hatta özel servis filtre mi filtre işte diyerek yerine uyan en kolay bulunan en ucuzu ile değiştirebiliyor. Orijinali ile hava geçirgenliğinin aynı olmasına imkan yok. motorun ona göre ayarlandığını düşünerek ben de kendi kullandığım araçta orijinali tercih ediyorum.

odyofil
05-05-2019, 12:40
hava filtresini bilmem ama motor yağı ve filtresi için bence 7-8 bin kilometre Erken Özellikle motor yağı için. Bütçenizi çok fazla zorlar birkaç izlediğim Video da motorium çok erken değiştirmenin hiçbir faydasının olmadığını söylüyorlardı ki Bence böyle

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiErken değiştirmek gereksiz olabilir, ama hepimiz aynı şartlarda kullanmıyoruz. Hepimizi aynı ortak kalıba sokmak doğru olmayacaktır. Ortalama kullanıcı için üreticinin önerdiği yeterli olacaktır. Ya fizik kurallarının sınırlarını zorlayarak kullanan, aşırı uç şartlarda yaşayan İstanbul trafiği mağdurları ne yapmalı? Başkası için erken olan onun için geç olabilir.

rocker307
05-05-2019, 14:27
hava filtresini bilmem ama motor yağı ve filtresi için bence 7-8 bin kilometre Erken Özellikle motor yağı için. Bütçenizi çok fazla zorlar birkaç izlediğim Video da motorium çok erken değiştirmenin hiçbir faydasının olmadığını söylüyorlardı ki Bence böyle

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiYağ için erken ama ben çok km yapmıyorum zaten, senede 10-15bin km. Hava filtresi değişmişken yağı da aradan çıkarıyorum. 2 senede 3 bakım görüyor ortalama

rocker307
05-05-2019, 14:54
Pek çok kişi hatta özel servis filtre mi filtre işte diyerek yerine uyan en kolay bulunan en ucuzu ile değiştirebiliyor. Orijinali ile hava geçirgenliğinin aynı olmasına imkan yok. motorun ona göre ayarlandığını düşünerek ben de kendi kullandığım araçta orijinali tercih ediyorum.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiAyrıntıyı belirtmeyi unutmuşum, hata bende:) senede 10-15bin km yapıyor bizim aslan. Orijinal konusunda aynı fikirdeyiz[emoji106]

Ömer Gedik
05-05-2019, 21:19
Eğer taklit ya da muadil ürün kullanmaz iseniz orjinal ürün sizi 15.000km götürür. Elbette 7-8binde değişirseniz daha iyi olur.

Bu arada yukarıdaki mesajları okudum. Odyofil'in yazısına cevaben yazıyorum. 2016 yılı itibariyle PSA grubu araçlarda değişken bakım aralığı geldi. Bunu da araçta yıpranan parçalara göre aracın kendisi belirliyor. Özetle bakım aralığınız standartta 15binde iken yeni araçlarda 13binde olur 17binde...

odyofil
05-05-2019, 21:56
Eğer taklit ya da muadil ürün kullanmaz iseniz orjinal ürün sizi 15.000km götürür. Elbette 7-8binde değişirseniz daha iyi olur.

Bu arada yukarıdaki mesajları okudum. Odyofil'in yazısına cevaben yazıyorum. 2016 yılı itibariyle PSA grubu araçlarda değişken bakım aralığı geldi. Bunu da araçta yıpranan parçalara göre aracın kendisi belirliyor. Özetle bakım aralığınız standartta 15binde iken yeni araçlarda 13binde olur 17binde...

İşte arabamda olmasını istediğim özellik buydu: bakım aralığını ihtiyaca göre aracın kendisinin belirlemesi harika.

Benim müstakbel RCZ ne kadar yeni bir tane bulsam da 2016 model olamayacak :-(