PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer sıcak hava üflemiyor !!

Liko61
21-04-2019, 21:42
Arkadaşlar merhaba
2012 allure 508 imde en sıcakta ılık hava üflüyor. Sol taraf şoför tarafı ılık, sag taraf soguk üflüyor.
ustaya gösterdim. Biri kalorifer petegi dedi, digeri cift yonlu olduğu için fan klapalari dedi.
Napcam bilmiyorum. Yaşayan var mi sorunu ? Ayrıca belirteyim Klimada soguk hava guzel üflüyor sıkıntı yok gibi..
ayrica koltuk isitmada bi süredir çalışmıyor ? Yardım lütfen..

NecdetPek
22-04-2019, 07:26
Arkadaşlar merhaba
2012 allure 508 imde en sıcakta ılık hava üflüyor. Sol taraf şoför tarafı ılık, sag taraf soguk üflüyor.
ustaya gösterdim. Biri kalorifer petegi dedi, digeri cift yonlu olduğu için fan klapalari dedi.
Napcam bilmiyorum. Yaşayan var mi sorunu ? Ayrıca belirteyim Klimada soguk hava guzel üflüyor sıkıntı yok gibi..
ayrica koltuk isitmada bi süredir çalışmıyor ? Yardım lütfen..

Öncelikle geçmiş olsun.

Ne kadar benzer bir durum bilemiyorum ancak benim başıma geleni anlatayım.
Aracım 150 bin KM ye gelince devirdaimden damlatma yaparak su eksiltmeye başlamış, ben de farkında değildim.

Geçtiğimiz aylarda, hava da soğuk baktım kalorifer hiç iyi ısıtmaz oldu. Ya da biraz ısıtır gibi olsa da, ardından serin üflüyordu.

Hatta kalorifer peteği temizliği için araştırma bile yapmıştım. Sonra aklıma geldi, aracın suyunu kontrol ettim. Eksilttiğini farkedince tamamladım. Kalorifer anında ısıtmaya başladı.

Öncelikle suyu bir kontrol edin, herhangi bir eksiltme yoksa, kalorifer peteği temizleyen yerler var, onlardan birine gidin.

Koltuk ısıtması konusunda bir şey diyemeyeeğim. Elektrikle ilgili bir sıkıntı olabilir.

407 exe.b.
22-04-2019, 10:05
Kronik 407 sorunu 508de de varmış demek ki..
Sol ve sağa sicak soguk hava yollayan klapeler kırılmış gibi duruyor.Yaz ayinda da sana soguk ufleyen taraf sicak gelmeye baslayacak.Ben komple goguslugu sokturup yaptirdim zira klapeler kazanin icinde oldugu icin baska turlu ulasilamiyor.Eskiden komple kazan degisimi yaparlarmis ama su an klapeyi ayri bir yedek parca kategorisine sokmuslar.Kesinlikle yaptirmadan binilmiyor lanet ediyorsun araca.
İsinin ehli bir yerde yaptir , gogusluk acilmisken iki klapeyi de degistirt.Hazir acilmisken kazani da deterjanla guzelce yikasinlar.Ayrica islem sonrasi trim sesi almayacagin konusunda garanti al.Ben 2 sene once yetkili serviste klima gazi v.s dahil 1500 tlye yaptirmistim.

Liko61
22-04-2019, 18:48
Arkadaşlar degerli yorumlariniz teşekkürler.
ilk basta su eksiltmeye bakiyim ozaman. Antfriz ekleyecegim. Eger ole değilse ins klapalar değildir. On göğüs sökmek aklıma hiç yatmıyor, yazik etcem arabaya. On göğüsten gelen sesler baslayacak.
Avrupa yakası guzel pejocu usta servis öneriniz var mi ??

Ömer Gedik
23-04-2019, 10:03
Eğer bir yönden sıcak bir yönden soğuk üflüyor ise Klapedir. 407 lerde uyguladığımız bir işlem. 508'de duymamıştım henüz.

Maslakta yerim var isterseniz yardımcı olurum.

Liko61
25-04-2019, 22:22
Hocam yerinizin adı nedir uygun zamanda gelmeye çalışırım.

Ömer Gedik
25-04-2019, 22:52
Hocam yerinizin adı nedir uygun zamanda gelmeye çalışırım.Fp Otomotiv / aos 51.sk no:32

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi