PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aküden mi yoksa hepsi mi böyle..

Gökay
04-02-2011, 14:29
Ne zamandır yazacağım hep atlıyorum.

Gece farlarım açıkken mesela otoparktayım direksiyonu sağ sol oynatma esnasında far gücü azalıp geliyor.

Yada biraz karanlık örnek şehirler arası yolda robotun vites değişimi esnasında farlardan ışık gücünün çekilip geldiğini hissediyorum.

Aküm zayıf olabilirmi ( aldığımdan beri boyle sanırım ) ? Yada geneli mi boyle dikkat eden oldumu?

Ne yapmam gerekir.Şimdiye kadar aküden yana herhangi bir sıkıntım olmadı aracım hep 16 derece sıcaklıktaki kapalı otoparkta dinleniyor yeri geliyo 10 gün kontak açmıyorum sıkıntım olmadı aküden.

Yasin CCK
04-02-2011, 14:35
Bende de mevcut aynı durum ama ben aküye fazla yüklendiğime yoruyorum (Xenon ve Ses Sistemi)

Tam direksiyon kırmalarında güç azalmasının normal bir durum olduğunu duymuştum ama vites geçişlerinde olması şaşırtıcı..

6R kullanıcı diğer arkadaşlarda cevap yazarsa anlayabiliriz genel bir durum olup olmadığını ;)

haruntuncer
04-02-2011, 14:40
Benim aracım Auto 6R ama ne vites geçişinde nede direksiyon çevirdigimde farlarda bir güç azalması yaşamadım .

Gökay
04-02-2011, 15:49
Yasin,tam direksiyon kırması bile değil bahsettiğim;azıcık oynatmaya niyetlen hissediyorsun farlardan çekilip geldiğini...

otmotvmhndsi
04-02-2011, 15:58
Direksiyon kırılırken(araç duruyor, park etme manevraları esnasında) ve 6R de vites geçişlerinde bahsettiğiniz gibi ışıklarda anlık düşüşler yaşanıyor, bende de mevcut bu durumlar...

reisG
04-02-2011, 16:02
Pek çok modern araçta bu olmakta. mevcut akülerin volt gücü artık artan elektronik sistemleri zor kaldırıyor. kimi lüks ve büyük motorlu araçlarda ,Ömer'in 7.50 si gibi çift akü kullanımı da oluyor.
Renault'un bunu aşmak için 42Voltluk aküler üzerinde çalışma yaptığını okumuştum.
Direksiyonlarımız elektrik destekli hidrolik yapıya sahip ve hareketsiz dururken direksiyonu çevirdiğimizde elektrik sistemi haliyle aküden kullanacağı kadar enerji alıyor, hareketsiz olduğumuzdan akünün kendi kapasitesinden enerji kullanımı oluyor. Eğer farlarda açık ise farların anlık olarak güç kaybı yaşaması durumu oluyor. Hareket halindeyken bu durum olmuyor, Araçta enerji üretiliyor ve akünün enerji kaybı olmuyor.

Gökay
04-02-2011, 17:01
Sorun yok o halde :D teşekkürler arkadaşlar..