PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 208 Cruise Sorunu

Burak37
02-12-2018, 12:21
Öncelikler herkese merabalar,

Bu aileye yeni katıldım. 2015 model 208 otomatik dizel 1.4 motor (active paket). Çok memnunum ancak Cruise yani hız sabitleme sistemini çalıştıramadım. Bilmediğimden mi yoksa arızalı mı onu anlamaya çalışıyorum. Bütün kullanım klavuzunu okudum, youtubeda videolar izledim ancak bir türlü aktive edemedim cruise sistemini. Ne yaparsam yapayım Cruise+PAUSE ibaresi 2-3kez yanıp sönüyor.

Kullanım klavuzuna göre; 40km üzerinde iken cruise açın, + yada - tuşlarına basınca hızınızı kayıt alacaktır ve Cruise+ON ibaresi yanacaktır diyor. Ancak aşağıdaki videoda olduğu gibi ON yazmak yerine sadece 2çizgi+PAUSE ibaresi yanıp sönüyor.

Denediklerim;
Araba dururken veya 40 altında seyirde ikin Cruise açıp hız ayarlamaya çalıştım, + ve - tuşlarına bastım > "Hızınız Cruise için çok düşüktür" mesajı geldi.
50km ile giderken +, - ve cruise çubuğunun ucundaki başlatma tuşuna ayrı ayrı bastım > Cruise 2çizgi+PAUSE ibaresi yanıp söndü.
60-70-80km ile giderken +, - ve cruise çubuğunun ucundaki başlatma tuşuna ayrı ayrı bastım > Cruise 2çizgi+PAUSE ibaresi yanıp söndü.

Hiçbir şekilde Cruise ON ibaresi yanmadı, hiçbir şekilde Cruise kısmına herhangi bir km ayarlayamadım.

Yine kullanım klavuzuna göre, aynen bu şekilde yanıp sönerse servise götürün hatalı bir durum vardır diyor ama 3çizgi+PAUSE yanarsa diyor. Bence 2 çizgi yanıyor. O yüzden servise götürmeden önce buraya yazayım dedim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=v7PiDz4WH3k

Videoda önce cruise açtım, 40 üzerine gelince +, - ve çubuğun ucundaki tuşlara ayrı ayrı bastım dediğim ibare yanıp söndü. Sonra Hız Sınırlayıcı limiterı açtım onda bir sorun olmadan ON yazıp işleve girdi (karışmasın zaten imleçleri farklı), sonra onu kapatıp tekrar cruise modunu denedim yine aynı iki çizgi yanıp söndü.

tsinanb
02-12-2018, 12:36
merhabalar öncelikle aramıza hoş geldiniz. ben de sizin aracın birebir aynısını kullanıyorum. evle üniversite arasındaki yolda sürekli cruise control kullanıyorum sorunsuz bir şekilde. anlattığınız şekilde çalışıyor sistem ama sizin araçta bir sorun olabilir. ben de her zaman gitmek istediğim hıza gelince cruise control kumandasında + tuşuna basıp aktifleştiriyorum hızı ve öyle devam ediyorum. bence servise uğrayıp durumu kontrol ettirin

Burak37
02-12-2018, 12:44
Teşekkürler hızlı yanıtınız için. Sanırım gerçekten bir sorun var ve servise gitmem gerekecek.

Arabanın aynısı sizde de olduğu için, far çubuğunun ucundaki tuşun ne işi yaradığını sorabilir miyim? Kullanım klavuzunda far bölümünde hiç bahsetmemiş. Sanırım multimedia sistemiyle alakalı olduğunu düşünüyorum ama işlevini çözemedim. Active paket bendeki 208, işlevsiz olma ihtimali var mı?

tsinanb
02-12-2018, 18:16
Teşekkürler hızlı yanıtınız için. Sanırım gerçekten bir sorun var ve servise gitmem gerekecek.

Arabanın aynısı sizde de olduğu için, far çubuğunun ucundaki tuşun ne işi yaradığını sorabilir miyim? Kullanım klavuzunda far bölümünde hiç bahsetmemiş. Sanırım multimedia sistemiyle alakalı olduğunu düşünüyorum ama işlevini çözemedim. Active paket bendeki 208, işlevsiz olma ihtimali var mı?

benim araç da active. soldaki kolun yani far çubuğunun ucundakii tuşun bizim araçlarda bir özelliği yok. sağdaki silecek kolunun ucundaki tuş ile multimedya ekranında yakıt tüketimi bilgileri arasında geçiş yapılabiliyor ama sürüş sayfası açıkken geçiş yapmıyor orası ilginç. mesela radyo sekmesi açıkken basınca birkaç saniye boyunca yakıt tüketimiyle ilgili bilgiler geliyor ekrana. belki üst paketlerde navigasyon falan olanlarda bir işlevi olabilir o tuşun ama hiç denemedim öyle bir araçta

ayı_boğan
02-12-2018, 18:56

O tuş sesli komut sistemi.

Burak37
02-12-2018, 22:58
O tuş sesli komut sistemi.

ama sürüş sayfası açıkken geçiş yapmıyor orası ilginç. mesela radyo sekmesi açıkken basınca birkaç saniye boyunca yakıt tüketimiyle ilgili bilgiler geliyor ekrana.
bu da beni çıldırtıyordu, yazılımsal bir sorun var sanıyordum ama demekki herkeste bu şekilde.

Cevaplarınız için çok teşekkürler çok yardımcı oldu gerçekten. Servise uğradıktan sonra buraya ne çıktığını yazarım.

Burak37
05-12-2018, 19:01
Sonunda servise götürdüm. 2gün yattı araba ama çözüldü. Sorunun kaynağını onlar da bilmiyorm işin komiği. Önce fren müşhüründen sanıp onu değiştirdiler ama çözülmedi. En son arabanın beynine tekrar uygun yazılımı attılar çözüldü. Bütün bakımları şuana kadar yetkili serviste yaptırmama rağmen içindeki yazılımın değişmiş olduğunu söylediler. 100tl gibi bir masraf ödedim ama halloldu nihayet.

tsinanb
05-12-2018, 21:16
Sonunda servise götürdüm. 2gün yattı araba ama çözüldü. Sorunun kaynağını onlar da bilmiyorm işin komiği. Önce fren müşhüründen sanıp onu değiştirdiler ama çözülmedi. En son arabanın beynine tekrar uygun yazılımı attılar çözüldü. Bütün bakımları şuana kadar yetkili serviste yaptırmama rağmen içindeki yazılımın değişmiş olduğunu söylediler. 100tl gibi bir masraf ödedim ama halloldu nihayet.

geçmiş olsun hocam sorunun çözülmesine sevindim. ben de yazılımla ilgili bir sorun olabileceğini düşünüyordum. arabanın garantisi yoktur sanırım garantide olsaydı ücret alınmazdı diye tahmin ediyorum yine de 100 ₺ ile kurtarmak da iyi bence :)

gecegoz
06-12-2018, 13:16
Hadi Geçmiş olsun,Büyük bir sıkıntıyı atmışsınız üzerinizden

ayı_boğan
06-12-2018, 14:42
Geçmiş olsun keyifli sürüşler.