PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 406 - JBL Ses Sistemi Upgrade

Soylukan
02-02-2011, 17:27
Bildiğiniz üzere JBL sistemi olan 406'larda önde 2 adet tweeter 2 adet dip tweeter, 2 kapı kolonu, arka camın önünde 2 adet daha tweeter ve pandizotta da 2 adet 6 x 9 kolon olmak üzere 10 hoparlörden oluşan ve bagajda da JBL amfi tarafından desteklenen tatminkar bir ses sistemimiz var ve çoğumuz için yeterli ses imajını oluşturuyor.

http://i42.tinypic.com/bgy4hc.jpg

Lakin ne kadar kaliteli olursa olsun araç içerisinden gelen hoparlörlerin yapısı kağıt koni olduğundan yüksek seslerde bozulma yaşanabiliyor. Orjinal JBL sistemi bozmadan ve JBL amfi'den yararlanmayı da sürdürerek ufak bir upgrade ile ses sistemini "mevcut koşullar dahilinde" en iyiye taşımak mümkün.

Bu başlığı açtım zira amfinin kaldırabileceği ve birbirleri ile uyumlu olmasına çok dikkat ederekten yaptığım seçimleri siz 406 kullanıcıları ile paylaşmak istedim. Önceden uyariyim; bir audio gurusu değilim, hoparlör seçiminizi yaparken başkasının yorumlarından ziyade dinlediğiniz müzik tarzına hitap edebilecek, o frekanslara cevap verebilecek ürünleri araştırmanızda yarar görüyorum.

http://www.nesilelektronik.com/resim.php?g=300&r=img/urunler/4__700461c0a0cfbc931c6e043d2476c450.jpg

http://img42.imageshack.us/img42/9720/img0214iy.jpg

Upgrade'e öncelikle ses bozulması yaşadığım kapı hoparlörlerinden başladım; JBL GTO 6508c komponent kiti içerisinden 2 adet 16 cm kolon, 2 adet tweeter ve 2 adet crossover çıkmakta. Kolon ölçüleri birebir tuttuğundan kapı içerisindeki yuvaya tam olarak oturmaktadır. Kapı panelini sökmeye luzum olmadığını özellikle belirtmek isterim, sadece hoparlörün üst koruma plastiğini sökün ve vidalarından sökerek eski hoparlörü dışarı çıkartın.

http://www.rapidonline.com/netalogue/photos/M072675W01.jpg

Nedeni bilinmez ses kabloları sarı uçlu bir plastik koruma ile + ve - olarak ayrılmış halde göreceksiniz, bu Peugeot'dan aldığınız hoparlörleri kablo ile uğraşmadan klipsle yerine oturtmak için kullanışlı olsa da sizin aftermarket hoparlörü takmanız için telleri o sarı plastikten kurtarıp, yeni hoparlörün + - kısmına telleri bükerek yerleştirmeniz gerekiyor. (Tabi bir adet izolasyon bandı ile bu kabloları tuttururmanızda da bir hayli yarar var.)

http://thumbs2.ebaystatic.com/m/mUQhsUPKRdMjP3hGXV8m5Yw/140.jpg

Tweeter'ları da arka camın önündeki tweeter'lar ile değiştirdim. Burada fotoğraflayamadığım ama bilmeniz gereken önemli bir mevzu; arka tweeterı söktüğünüzde kabın içerisinde lehimli olduğunu fark edeceksiniz, araç içi plastiği delip biçmeden tweeterınızı oturtmanın yolu o kabı hasar vermeden açıp yeni tweeterınızı oraya sığdırmaktan geçiyor ki en esaslı konu da bunu yapabilmek ;D

http://www.ucuz-fiyat.com/backoffice/pictures/JBL-GTO938-300W-3YOLLU-OVAL-HOPARLOR_51136_large.jpg

Son olarak arka pandizotta bulunan 6 x 9 ölçülerindeki alan için de 2 adet JBL GTO 938 kullanarak işlemi bitiriyoruz. Ölçüler birebir tuttuğu için gayet sağlıklı bir şekilde oturmakta. Hoparlör içerisinde 2 adet de tweeter bulunduğu için araçtaki hoparlör sayısı 12 ye çıkıyor. :D

http://www.meka-shop.com/images/imagecache/150x113_GTO18T.jpg

Bu upgrade'i başarılı bir şekilde sonlandıracak sistemin son parçası da komponent setinizin içinden çıkan JBL GTO 18T tweeterlarından bir çift daha alıp cam önündeki tweeterları da bunlarla değiştirmek.

Sonuç: Kablolarda herhangi bir değişikliğe gidilmediği ve hardcore bir uğraş verilmediği için ses kalitesinde mucizevi bir artış beklemeyin ancak artık çok daha geniş frekanslara cevap verebilen ve yüksek seslerde çok daha az bozulma yaşayacağınız bir sisteme sahipsiniz. Üstelik uygun bir fiyata ve işçilik-montaj derdi yaşamadan.

mygold
02-02-2011, 17:43
bu guzel paylaşım için teşekkurler.bende 308 ıcın fazla yer kaplamayan bır kutulu subwoofer ve 4 kanallı bir anfi arayışındayım. tavsiyelerinizi alabilirm.

ibosener
02-02-2011, 17:46
Bu güzel bilgiler için teşekkürler.

Ömer Gedik
02-02-2011, 19:40
Soylukan

Güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık. Benim araçta amfi olmadığı için hiç ses beklentim de olmuyor. :)

mmutlu
22-02-2011, 18:23
Arkadaşlar bende aracıma ses sistemi kurmaya karar verdim ama yardımlarınızı bekliyorum
Şu an elimde pioneer deh 5150 ub ana ünite ve arkalar için
KENWOOD KFC-M6952A 500 W 6X9 hoparlör
kafamda önlere
HERTZ DCX 165 16.5 hoparlör alıp
bass olarak da 1000 W Pioneer Champion series düşünüyorum
Amfi olarak herhangi bir fikrim yok bu sistemden ne kadar verim alabilirim yada sizin tavsiyeleriniz nelerdir...

mygold
22-02-2011, 19:17
mono anfi ile woofer , 4 kanal anfi ile companent hoparlorleri beslersiniz sound show yaparsınız. companent hop alacaksanız focal yada dls marka secin ama biraz pahalıdır. anfide ise en kaliteli markalar audison , dls, focal tercih sebebidir. bıraz daha hesaplı olsun dersenız audisonun yan urunu hertz olabilir veya jbl, kicker, audio system alınabilir.
yeni sistem yapmış biri olarak tavsiyelerim bunlar..

TanerHoca
22-02-2011, 19:40
mücahit bu işe bayağı geç girdin ama hızlı ısınmışsın ;)

mygold
22-02-2011, 19:53
taner hocam elektronik cihazları hep sevmişimdir. aslankral için oto ses sistemlerini araştırırken cok guzel bir ugraşı oldugunu farkettim. baya birikim var. burdan seve seve paylaşırız. bu arada hocam aslankraldaki sistem hoplatıyo yani... ;)

Soylukan
20-12-2011, 19:57
http://img37.imageshack.us/img37/2127/photoeyo.jpg

Bugün ne zamandır fırsat bulamadığım, meğerse sistemin en önemli komponenti olan ön tweeterları da bir çift JBL GTO18T ile değiştirdim.

Öncelikle standart ön tweeterlarımız tam anlamıyla bir rezalet, daha önceden montajını gerçekleştirmiş olduğum sistemin diğer hoparlörlerinin geniş frekanstaki seslerini boğmaktan başka bir işe yaramıyormuş. GTO18T lerin montajıyla beraber sistem gerçek performansına ulaştı ve boğukluk ortadan kalktı.

Tüm 406 kullananlara tavsiyemdir ön tweeterınızı kaliteli bir marka ile değiştirin, fark inanılmaz boyutlarda.

BEYAZ
20-12-2011, 20:55
benım tivitırlar iyi gibi geldi bana. bu arada benım hoparlörler harman :)

Soylukan
20-12-2011, 21:05

Harman çok iyidir,

vallahi şu çıkan tweeterları şu an evde amfiye bağladım dinliyorum bunları dacia ya koymaya bile utanırım, bilgisayar speakerı olur anca.

Bence Harman hoparlörlerine takım bir çift tweeter al, oha bu neymiş demezsen ben bırakacam bu 406 işlerini :D

Ozan
20-12-2011, 21:19

Harman çok iyidir,

Bende evimde Harman kullanıyorum.Ev sistemlerinde de güzel bir seçimdir.

BEYAZ
20-12-2011, 21:44
şimdi sadece harman yok sanırım harmanla/cardon birleşmişmi ne oldu:) burak emmi önlere orjinal tivitırmı alıyım veya ne alıp takıyım?tam yerıne oturacak şekılde

Soylukan
20-12-2011, 22:37
şimdi sadece harman yok sanırım harmanla/cardon birleşmişmi ne oldu:) burak emmi önlere orjinal tivitırmı alıyım veya ne alıp takıyım?tam yerıne oturacak şekılde

Harman/Kardon 'dur zaten bildim bileli, bizde fii tarihinden kalmış bir pikabı vardı. Özellikle amfileri mucize gibidir.

Valla tweeter tam oturacak bişey demişin şöyle diyim; orjinal tweeter üstteki kapağa monte halde duruyor onu ayırdığında aşağıda oldukça büyük bir alan mevcut, piyasadaki neredeyse tüm tweeterlar uyar.

Orjinal alma, ben JBL GTO18T aldım(90 lira fiyatı var) aynisini arka tweeter olarak da kullandığım için ses kalitesine kefilim, sana da tavsiyem olur. Bu arada zaten JBL de Harman/Kardon'un markası :iyi

BEYAZ
20-12-2011, 23:14
valla benım hoparlörün arkasında sadece harman yazıyor:) ondan oyle bişi sordum.tivitırları hiç sökmedim.ama benım tivitırlardan bata bi ses geliyor tivit tivit:D yeterli gibi geliyor bana :ralli

Soylukan
20-12-2011, 23:57
valla benım hoparlörün arkasında sadece harman yazıyor:) ondan oyle bişi sordum.tivitırları hiç sökmedim.ama benım tivitırlardan bata bi ses geliyor tivit tivit:D yeterli gibi geliyor bana :ralli

Geliyor gelmesine de kaliteli değil, dar bir skalası var ben ikisini de denediğim için söylüyorum. Buluşmalara fln katılıyorsan yan yana çeker dinleriz farkını anlarsın. :havali

BEYAZ
21-12-2011, 00:00

Geliyor gelmesine de kaliteli değil, dar bir skalası var ben ikisini de denediğim için söylüyorum. Buluşmalara fln katılıyorsan yan yana çeker dinleriz farkını anlarsın. :havali
doğrudur tabi.iyiolacağı kesinn. :ask

sirinbaba
27-05-2014, 13:28
selam soylukan bahsettiğin sıkıntıyı yaşıyorum orginal hoparlörler çalışmıyor bende değiştirmeye kalktım fakat standart bi ses alamadım pionner takmıştım bi kaç işin uzmanıyla görüştüm hepsinin ortak söylediği üzürinde ki orginal anfiyi kullanacaksan orginal 406 nın üzrindeki mid bas hoparlörlerin dışında kullanamassın diyolar sen 2 ve 4 kanal dan falan bahsediyolar sen nasıl sesin artıcağından bahsettin şaştım kaldım çünkü ben denedim pionner ler sesi açın ca çat çat diye ses yapıyor üstelik sifir sana şarşırdım doğrusu :)

rocker307
27-05-2014, 14:10
ilk mesajı okudum ama bence yanlışlıklar. hızlıca okuduğum için ayrıntılı cevap yazamayacağım ama gördüklerimi söyleyeyim. müsait bir anımda da bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiler verebilirim isterseniz..

öncelikle kağıt konili hoparlörler kötü ses vermez. tam tersi kağıt koniler daha temiz ses verir ama dayanıklılığı azdır. kötü ses vermesinin de iki sebebi vardır: patlaklık, deforme olma veya amfinin gücünün yetmemesi.. ayrıca biraz daha ayrıntıya girersek bunun sebebi anaünitenin veya kabloların kalitesizliği de olabilir. akü bile bu işte önemlidir.

müsait olduğum bir ara isterseniz bu konudaki daha önce paylaştığım yazıları alıntı yaparım;)