PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yağmurlu havalarda..

drwhiskey
28-01-2011, 23:11
izmir'de şu günlerde aşırı yağışlar var. yağmur yağarken bazı sorunlarla karşılaşıyorum. paylaşmak ve çözümü varsa öğrenmek istiyorum.

-aracım henüz 3 aylık bile değil ancak sağ silecek düzgün silmiyor. uç kısmında su çizgileri bırakıyor. neyse ki sol silecek üzerinden geçip toparlıyor. belli ki sol silecekte bir sorun var. garantiden değiştirebiliyor muyuz?

-yağmur yağdığında, aynaları çok fazla kullanan biri olarak sıkıntı çekiyorum. yan aynaları camlardaki sulardan göremiyorum. buğuyu giderdik derken yağmurdan hiçbir şey seçilmiyor. bundan önceki aracımda yağmur yağdığında dikiz aynasının açısında yağmur olmuyordu. bu sorunu halletmek için ne tavsiye edersiniz?

--yağmurla alakası olmasa da ayrı bir konu açmadan buraya yazayım; aracım 1400-1500 devirde iken ilk 3 viteste tıkırtı yapıyor. bu ses tam göğsün ortasından geliyor gibi. içeriden değil de kaput içinden geliyor gibi. sallanan ve çarpan bir şey var. eski aracımda da ilk 2 ayda böyle bir sorun olmuştu. serviste hemen gidermişlerdi. ancak servise gidecek zaman bulamıyorum. bu tıkırtı konusunda herhangi bir tavsiyesi olan var mı?

teşekkürler

muhti
28-01-2011, 23:28
silecek silerken çizgi halinde su izi bırakıyorsa silecek lastiğinin çizginin bulunduğu noktada camla temasını engelleyen çok ufak bir yaprak tarzı cisim bulunuyor olabilir yada silecek lastiğinde ufak bir yırtık bulunabilir diye düşünüyorum.

Gökay
29-01-2011, 00:06
Yağmurda rezistansı açınca aynalarda problem olmuyor.

drwhiskey
29-01-2011, 09:48

aynanın üzerindeki su damlacıklarından değil de, camda olan su damlacıklarından bahsediyorum.. piyasada bazı ürünler var su kaydırıcı cinsten. acaba onlar işe yarar mı?

silecekte herhangi bir yhabancı cisim yok. ama o çizgilerin oluştuğu yerde bir katlanma söz konusu. kırık da yok. düzeltiyorum tekrar bozuluyor. garanti kapsamına girer sanırım(?)

reisG
29-01-2011, 09:53
Sileceği garanti kapsamına sokmazlar. Getz lerde de sol büyük silecekte bir problem vardı. Hiçbir zaman garantiye sokmadılar ama sonraki yıllarda kaliteyi arttırıp olayı çözmüşlerdi. Sileceği bir nevi sarf malzemesi olarak görmekteler.

emax34
29-01-2011, 14:04

aynanın üzerindeki su damlacıklarından değil de, camda olan su damlacıklarından bahsediyorum.. piyasada bazı ürünler var su kaydırıcı cinsten. acaba onlar işe yarar mı?

silecekte herhangi bir yhabancı cisim yok. ama o çizgilerin oluştuğu yerde bir katlanma söz konusu. kırık da yok. düzeltiyorum tekrar bozuluyor. garanti kapsamına girer sanırım(?)

Arkadaslar ozellikle kis aylarinda su itici yaptirmanizi tavsiye ederim, benim aynalara kadar tum camlarda var ve ozellikle 60km ustu gercekten ciddi farklar olusuyor. Otomatik silecekler daha az calisiyor bu bir gercek :) ve silecekten gelen o vicik ses yok :). Benim diger kullandigim araclarda da hep uyguladigim birseydir ve zararini gormedim aksine yarari cok oldu. Omru bazen fazla uzun olmuyor, 1ayda belki ozelligini yitiriyor ama cok basit bir uygulama ve maliyeti de ucuz kendiniz yaparsaniz. Envai cesit marka var yerli yabanci, alin temiz cama puskurtup, mikrofiber bir bezle yayin tabaka olusturacak sekilde.Yaklasik 3 dk veya bana gore 1 sigara icimlik sure bekleyin :)), Ardindan temiz bir (tercihen microfiber) bezle nemli olarak silin ;) bu kadar, bu islemi yaptiktan sonra uyguladiginiz cama su atin ve farki gorun :)
En az silecek kadar onemli bence.
Silecek lastigi olarak Bosch un muz silecekleri var twin diye bir model model ismini su an tam hatirlamiyorum, tavsiye ederim, birkac arkadasim da ondan kullaniyor oldukca memnun. Silgi kismi cift oldugu icin daha puruzsuz ve iz birakmadan siliyor :)

muhti
29-01-2011, 15:42
su itici (yağmur kaydırıcı) konusuna tamamen katılıyorum. bende kendim uyguluyorum ve yararını görüyorum.. hatta abartıp cam tavana bile uyguluyorum bazen :)

Seramana
14-11-2011, 22:53
Kış tekrar geldiğine göre konuya bir güncelleme yapayım dedim. Aşırı yağmurlarda 308 için konuşuyorum silecek hızının son seviyesi oldukça yavaş kalıyor :kafa Buna bir çözüm var mıdır? Mesela silecek motorunu değiştirsek??

Abdullah
15-11-2011, 00:43
Kış tekrar geldiğine göre konuya bir güncelleme yapayım dedim. Aşırı yağmurlarda 308 için konuşuyorum silecek hızının son seviyesi oldukça yavaş kalıyor :kafa Buna bir çözüm var mıdır? Mesela silecek motorunu değiştirsek??

sonunda benimle aynı dertten müzdarip biri geldi :D kimseye anlatamadım yetmiyor diyorum herkes yeterli diyor :D

Seramana
15-11-2011, 01:52

sonunda benimle aynı dertten müzdarip biri geldi :D kimseye anlatamadım yetmiyor diyorum herkes yeterli diyor :D

Abi kim yeter diyor Allah aşkına önümü göremiyorum ya resmen :D Milletin orta derecesi bizim en hızlı. Ama silecek yapısından sanırım ama ona göre güçlü motor koymalılardı.

Ömer Gedik
15-11-2011, 09:39
Bana yetiyor ve çok hızlı kullanmıda bile yetersiz kalmadı. Okul için sürekli uzun yol yaptım ve bazen ciddi yağmurlarla boğuştum ama görüşüm kapanmadı. Şu ana kadar görüşümü kapatan tek şey Metrobüslerin sıçrattığı suydu. :S

Yasin CCK
15-11-2011, 10:01
Sizin oralarda muson yağmurları mı yağıyor :D

gokhancpt
15-11-2011, 10:05

yasin, eskiden sizin oralarada güzel yağmur yağardı diye hatırlıyorum :cilgin

Seramana
15-11-2011, 16:16
Eylül ayında izmirden istanbula gidişimde şiddetli sağanak yağmura maruz kaldık ve cidden sileceklere çok küfür ettim. Ayrıca yanımda başka arkadaşım vardı kendisinin aveo su var ve dediği şu benim 50bin lira verdin aldın ama benim silecekler daha iyi :bee Diğer araçlarla karşılaştırın belki farkı o zaman daha rahat hissedebilirsiniz.

Yasin CCK
15-11-2011, 17:01

yasin, eskiden sizin oralarada güzel yağmur yağardı diye hatırlıyorum :cilgin

Hala yağar kaptan, zaten bir tek yağmur yağar :D

TanerHoca
15-11-2011, 17:42
aksine ben de özellikle silecekler otomatik modda iken delice çalışma hızından muzdaribim. :kafa
manyak gibi çalışıyorlar resmen, sanki muson yağmuru yağıyor. bu akşam söve saya geldim eve :bam3
otomatik sileceğim var aşırı hızlı çalışdığı için elle silecek çalıştırıyorum :kizgin

Yasin CCK
15-11-2011, 17:54
aksine ben de özellikle silecekler otomatik modda iken delice çalışma hızından muzdaribim. :kafa
manyak gibi çalışıyorlar resmen, sanki muson yağmuru yağıyor. bu akşam söve saya geldim eve :bam3
otomatik sileceğim var aşırı hızlı çalışdığı için elle silecek çalıştırıyorum :kizgin

Desenize Gümüş Ok'un silecekleri Ok gibi çalışıyor :cilgin

Seramana
15-11-2011, 20:33

Hocam motorları değiştirelim o zaman :D