PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu kadarına da pes... Sıfır aracın orjinal jantlarını değiştirmişler...

ibosener
26-01-2011, 16:29
Az önce şikayetvar.com da gördüğüm şikayet bana pes dedirtti. Sizlerle de paylaşmak istedim... Sıfır aracın orjinal jantlarını teslimden önce değiştirip başkasına satmışlar. Bunu yapan da bayi üstelik...

PEUGEOT Orijinal Olmayan Parça! 16.11.2007 tarihinde CAN OTOMOTİV MAM. PAZ. A.Ş.’den Peugeot 207 PREMIUM 1.6 VTI 120 HP OTM. 5K otomobili peşin ödeme ile satın aldım. 2010 yılı içinde aracımın 2 adet jant kapağı kayboldu.

Bakım için aracı götürdüğüm Peugeot servisi Açı Otom. Turz. İnş. San.’den 2 adet jant kapağının takılmasını istedim.

Ancak serviste, bilgisayar üzerinden şasi numarası girilerek yapılan tetkikte, otomobilimin orijinal jantlarının “ALUMİNYUM” olması gerektiği bildirilmiştir.

Tabiidir ki şu anda alüminyum jantlara uygun kapak da bulunamamaktadır. Bu durum 29.11.2010 tarihinde PEUGEOT Genel Müdürlüğü’ne bildirilmiştir.30.11.2010 tarihinde Can Otomotiv görevlisi M**** K*** beni arayarak aldığım aracın jantlarının, aracın orijinalinde üzerinde bulunan jantlar olduğunu belirtmiştir.

Benim net bir şekilde orijinal jantların AÇI OTOMOTİV tarafından bilgisayardan bakılarak “Alüminyum” olduğunu belirtmem üzerine tekrar tetkik ederek bana döneceğini belirtmiştir.

İlgili aynı gün tekrar beni aramış ve bu defa orijinal araçta jantların alüminyum olması gerektiğini kabul etmiş ancak benden alüminyum jant ücreti alınmadığını ifade etmiştir. Benim aynen “Yani siz bana hiç bilgi vermeden aracın orijinal alüminyum jantlarını değiştirerek başka bir müşteriye mi sattınız?” Soruma “Evet” cevabı vermiş ancak benden alüminyum jant ücreti alınmadığını yinelemiştir.

16.11.2007 tarihinde satın aldığım aracın, bilgisayarda da gözüken orijinal alüminyum jantları, hiçbir bilgi ve onayım olmaksızın değiştirilmiştir.Durumu ilettiğim Peugeot Genel Müdürlüğü ve Can Otomotiv ortak bir korunma içgüdüsü ile beni haksız çıkarmaya çalışmış ve en ufak bir şekilde müşterilerini anlama ve memnun etme gayreti içerisinde olmamışlardır..

Kaynak : http://www.sikayetvar.com/sikayet/no/752508

ibosener
26-01-2011, 16:42
Bu da hem güldüren, hemde düşündüren bir şikayet ??? ;D

Techinn60 yazdı
GÖRAL PEUGEOT Güvenlik Arabamı Otel Gibi Kullanmış! Turbo arızası sebebiyle bayram arifesinde aracımı bırakmış olduğum Ankara Göral Peugeot servisinde, onarımın uzun sürmesi sebebiyle aracımı bayram sonrasında alabileceğim söylendi. Kabul ettim gerekli servis formunu imzaladım, depomda full'e yakın yakıt vardı ve bu km bilgisiyle birlikte form üzerinde işaretlendi. Bayram sonrasında aracımı almak üzere gittiğimde KM. Nin değişmediği ancak deponun yarıya kadar boşaldığını görüp hemen durumu Göral'a ilettim.

Güvenlik kameralarından durumun izlendiği ve güvenliğin gece işini yapmayıp bayram süresince arabamda uyuduğu, kaloriferi max. Açıp aracı sabaha kadar çalıştırdığı görülmesine ve şikâyetim üzerine güvenlik şirketinin sözleşmesinin feshedileceği verildiği söylenmesine rağmen, durumun böyle olmadığı herhangi bir işlem yapılmadığı gibi bana da bu zararımı tazmin edecek bir yaklaşımda bulunulmadı. Şirket sahibiyle görüşme isteğim maalesef gerçekleştirilmedi görüştürülmedim. Ne bu marka ya ne de servise bir güvenim kalmadığını sizlerle paylaşmak istedim. *

Kaynak : http://www.sikayetvar.com/sikayet/no/687910/g/GORAL+PEUGEOT+Guvenlik+Arabami+Otel+Gibi+Kullanmis !

BahadırALTUN
26-01-2011, 17:31
Geçen gün servislerde yapılan işlemler konusunda bende yeni bir şeyler öğrendim. Aslında konu hakkında tahmininiz ötesinde bilgilerim var ancak bu beni hayret içerisinde bıraktı. Olay Peugeot Servisinde yaşanmamışştır. Başka markaya ait bir servistir.

Adam aracını servise bırakır araç garanti süreci içindeki yeni sayılabilecek bir araçtır. Servis işlemleri tamalanırken aracın kapısında servis içerisinde yaşanan kaza dolayısı ile ciddi bir kaporta hasarı oluşur. Araç sahibinden korkan servis müşteriye teslim için bekleyen sıfır plakasız aynı renkte bir aracın kapısı ile hasarlı kapıyı değiştirir. Servise gelen araç sorunsuz olarak sahibine teslim edilir. Sıfır araç kapısı da tamir edilir boyanır ve sıfır olarak satılır.

???

Gökay
26-01-2011, 18:27
1. mesajdaki konuda alıcıyı suçlarım ben.Aklın nerde ne mal aldığını bilmiyomusun? İnsan aracın jantlarının alüminyum yada sac vs. olduğunu nasıl anlamaz yahu. hele 3 sene geçmiş üstünden ;D

Diğer mesajlar içinse diyeceğim ;

Garanti bitmeden resmi servis eline düşürmek zorunda kalmasın kimseyi yüce Rabbim :)

Ömer Gedik
26-01-2011, 19:40
1. Mesajda firmanın veya Peugeot'un hiçbir suçu yok. Eğer jantlı araçta jant parası alınıp verilse başka. Sonuçta Sıfır jant lastik takılmış mı takılmış. Fabrikada alüminyum jant yerine sac jant takmasından ne farkı var? HİÇ.

2. Mesajda firmanın oluşan rezaleti gidermesi gerek diye düşünüyorum.

3. Bahadır abi bu tarz durumlar Türkiye'de firmalarda o kadar çok oluyordur ki inanın dikkat etmeyene ne mallar satılmıştır.

reisG
27-01-2011, 09:12
Bence de 1nci olayda Peugeot'un hiçbir suçu yok. Tamam adamlar üçkağıt yapmış . Ama otomobil alan birisinin o aracın özelliklerini ve donanımlarını bilmesi lazım. Bilmez ise , firma da da niyet kötü ise böyle şeyler olabilir.
Tabii bu yazılanlar tüm firmalarda oluyor. İşte çok yakın bir arkadaşımın babasının başından geçenler.
1996 yılında 0 km. Honda Accord alıyorlar. 5.000 km.de ilk bakıma Yeşilköy Honda'ya götürüyorlar. Arkadaşın babası tekstilci olduğundan aracı bırakıp Merterdeki işyerine taksi ile gidiyor Akşama doğru aracı gelir alırım diyerek. Yaklaşık öğlen saat 14:00 gibi servisten bir bayan telefon ediyor ve acil olarak servise gelin diyor. Adamcağız hemen servise gidiyor. Ne oldu diye soruyor. Adamı bir arabaya bindirip Şirinevler Ataköy -E5 üzerindeki büyük üst geçide götürüyorlar ki bir de ne görsün daha yepyeni Accord'u yan beton bariyerlere başka bir araçla birlikte birlikte yapışmış aracın hali içler acısı .Bu nasıl olur diye sorduğunda ,efendim öğlen tatilinde arkadaşlar deneme sürüşüne çıkmışlar diye söylüyorlar. Tabii olay başka servis çalışanları biraz piyasa yapalım diye arabayı alıp gezmeye çıkmışlar biraz da serserilik yapınca kaza olmuş. Adamcağız büyük uğraşlar vererek aracını yenisi ile değiştirmiş. Fakat onda da kaza yapan aracının rengi olan gri yerine siyah araç almak zorunda bırakılmıştı.

ibosener
27-01-2011, 10:02
Geçen gün servislerde yapılan işlemler konusunda bende yeni bir şeyler öğrendim. Aslında konu hakkında tahmininiz ötesinde bilgilerim var ancak bu beni hayret içerisinde bıraktı. Olay Peugeot Servisinde yaşanmamışştır. Başka markaya ait bir servistir.

Adam aracını servise bırakır araç garanti süreci içindeki yeni sayılabilecek bir araçtır. Servis işlemleri tamalanırken aracın kapısında servis içerisinde yaşanan kaza dolayısı ile ciddi bir kaporta hasarı oluşur. Araç sahibinden korkan servis müşteriye teslim için bekleyen sıfır plakasız aynı renkte bir aracın kapısı ile hasarlı kapıyı değiştirir. Servise gelen araç sorunsuz olarak sahibine teslim edilir. Sıfır araç kapısı da tamir edilir boyanır ve sıfır olarak satılır.

???

Bahadır bey yazdığınız olay bir başka cinlik (!) örneği :)

1. mesajdaki konuda alıcıyı suçlarım ben.Aklın nerde ne mal aldığını bilmiyomusun? İnsan aracın jantlarının alüminyum yada sac vs. olduğunu nasıl anlamaz yahu. hele 3 sene geçmiş üstünden ;D

Diğer mesajlar içinse diyeceğim ;

Garanti bitmeden resmi servis eline düşürmek zorunda kalmasın kimseyi yüce Rabbim :)

Sayın jakar1 "hırsızın hiç mi suçu yok" sizce ;) .... Servislere düşme konusunda da"amin" demekten başka bir şey gelmiyor içimden.

1. Mesajda firmanın veya Peugeot'un hiçbir suçu yok. Eğer jantlı araçta jant parası alınıp verilse başka. Sonuçta Sıfır jant lastik takılmış mı takılmış. Fabrikada alüminyum jant yerine sac jant takmasından ne farkı var? HİÇ.

2. Mesajda firmanın oluşan rezaleti gidermesi gerek diye düşünüyorum.

3. Bahadır abi bu tarz durumlar Türkiye'de firmalarda o kadar çok oluyordur ki inanın dikkat etmeyene ne mallar satılmıştır.

Sevgili Ömer sanırım sen işbaşı yapmadan işinin havasına girmişsin ;D ;D .... Bana göre öncelikle suçlu tabii ki bayi ama ardından Peugeot' un da sorumlu olması gerek diye düşünüyorum. Sıfır araç alınırken fabrika çıkışı donanım üzerinden fiyat pazarlığı yapılır ve araç alınır. Alıcı jantları değiştirin, fiyattan da şu kadar düşün demiş olsaydı, yada bayi sana şu fiyattan veririm ama jantları değiştiririm demiş olsaydı bayi ve pug suçsuz diyebilirdim. Bayi' nin yaptığı bence alenen hırsızlıktır (dolandırıcılık değil). Çünkü ben fabrika çıkışlı donanım üzerinden bir araç satın aldıysam (teslim almamış bile olsam), o araç artık benimdir. O araçtan sökülecek her parça hırsızlığa girer. Pug' un sorumluluğuna gelince, onlarda böyle bir olayı duyduklarında müşterinin zararını tazmin edip bedelini de bayiden almak zorunda olmalılar. Bayi yapmış bana ne dememeleri gerkir. Çünkü müşteri o bayi' ye giderken bayi' nin adına değil pug markasına gider.

Bu mesajınla, sanırım yeni görevine ısınma haraketleri yapmaya başladın ;D ;D ;D.

Bence de 1nci olayda Peugeot'un hiçbir suçu yok. Tamam adamlar üçkağıt yapmış . Ama otomobil alan birisinin o aracın özelliklerini ve donanımlarını bilmesi lazım. Bilmez ise , firma da da niyet kötü ise böyle şeyler olabilir.
Tabii bu yazılanlar tüm firmalarda oluyor. İşte çok yakın bir arkadaşımın babasının başından geçenler.
1996 yılında 0 km. Honda Accord alıyorlar. 5.000 km.de ilk bakıma Yeşilköy Honda'ya götürüyorlar. Arkadaşın babası tekstilci olduğundan aracı bırakıp Merterdeki işyerine taksi ile gidiyor Akşama doğru aracı gelir alırım diyerek. Yaklaşık öğlen saat 14:00 gibi servisten bir bayan telefon ediyor ve acil olarak servise gelin diyor. Adamcağız hemen servise gidiyor. Ne oldu diye soruyor. Adamı bir arabaya bindirip Şirinevler Ataköy -E5 üzerindeki büyük üst geçide götürüyorlar ki bir de ne görsün daha yepyeni Accord'u yan beton bariyerlere başka bir araçla birlikte birlikte yapışmış aracın hali içler acısı .Bu nasıl olur diye sorduğunda ,efendim öğlen tatilinde arkadaşlar deneme sürüşüne çıkmışlar diye söylüyorlar. Tabii olay başka servis çalışanları biraz piyasa yapalım diye arabayı alıp gezmeye çıkmışlar biraz da serserilik yapınca kaza olmuş. Adamcağız büyük uğraşlar vererek aracını yenisi ile değiştirmiş. Fakat onda da kaza yapan aracının rengi olan gri yerine siyah araç almak zorunda bırakılmıştı.

Pug' un suçu yok ama bence sorumluluğu var reisG. Gerekçelerimi de yukarıda açıkladım. Yanılıyor muyum? . Her markada bu tür olayların olduğu yada olabileceği konusunda sonuna kadar hak veriyorum. Benim bu şikayetleri paylaşmaktaki amacım markayı karalamak değildi zaten, sadece dostları (bir kez daha) bilgilendirmekti.

Alıcı aldığı aracın donanımlarını bilemk zorunda demişsiniz yerden göğe haklısınız. Burada sorun aslında jant değil, firma, bayi tüketici üçgeni. Size şöyle bir örnek versem: Mağazada 30-40 programlı bir çamaşır makinası beğenip satın aldınız. Normal şartlarda bunun kullanılan programları bir elin parmaklarını geçmez. Ama oldu ki bir gün hiç kullanmadığınız bir programı kullanmak istediniz ve çalışmadığını gördünüz, servis çağırdınız ve aldığınız yanıt "aaaa bunun beynini bir alt model olan 10 programlı beyinle değiştirmişler, o nedenle bu programı kullanamazsını". Bu durumda ne yapılmalı. Jant ile bu birebir aynı değil. jant' ı bir bakışta görebilirsiniz demeyin lütfen. Otomobil alan herkesin jant merakı olmasını bekleyemeyiz, adam alırken jantı şöyle böyle diye değil, diğer özellikleri için almış olabilir. Ama aldığım ürüne ödediğim para içinde bu da varsa ve bu bana verilmediyse burada bir terslik var bence.

Ömer Gedik
27-01-2011, 10:29
İbrahim abi

Konunun iş süreci veya iş ahlakı veya hırsızlıkla alakalı olduğunu sanmıyorum. Çünkü eğer durum müşteri aracın üzerinden jantlı görüp jantlı pazarlık ettikten sonra oluşsaydı müşteri haklıydı. Fakat araç jantsız olarak pazarlanmış. Bu tarz işlemlere ben soğuk bakmıyorum. Sonuçta müşteri bu araç jantsız ben jantlı araç istiyorum mu demiş Hayır. Alırken zaten istememiş. İsteyen müşterinin aracına jantlar takılmış ona fark eklenmiş bundan çıkarılmış. Bu işte yanlış birşey görmüyorum. Eğer yanlış görse idim baştan beri söylerdim. Eğer araca çıkma tabir edilen bir takım takılsa burda da müşteri haklıdır diyeceğim. Birde şu soru var. Bu müşterinin mağduriyeti hiç parasını ödemediği bir takım jantın parası ödenerek mi giderilecek?

reisG
27-01-2011, 11:25
Aracın sahibinin aracın std. olarak alüminyum alaşım jantlı olduğundan haberi bile yok.Ve bunun böyle olduğunun yıllar sonra öğreniyor. Büyük ihtimal aracının markasını bile bilmiyor olabilir. :D
Yazılan yazıdan anladığım Can otomotiv satış danışmanının da aracınız alümünyum alaşım jantlı fakat biz bu jantı sizin aracınızdan alıyoruz. Size saç jant ve kapak takıyoruz, alaşım jant parasını da araç fiyatından indiriyoruzdiye bir açıklama yapmadığını ben anladım.
Yazılanlara göre Can otomotiv üçkağıt yapmış, müşteri ise zaten aldığı araçtan bihabermiş.

ibosener
27-01-2011, 12:06
İbrahim abi

Konunun iş süreci veya iş ahlakı veya hırsızlıkla alakalı olduğunu sanmıyorum. Çünkü eğer durum müşteri aracın üzerinden jantlı görüp jantlı pazarlık ettikten sonra oluşsaydı müşteri haklıydı. Fakat araç jantsız olarak pazarlanmış. Bu tarz işlemlere ben soğuk bakmıyorum. Sonuçta müşteri bu araç jantsız ben jantlı araç istiyorum mu demiş Hayır. Alırken zaten istememiş. İsteyen müşterinin aracına jantlar takılmış ona fark eklenmiş bundan çıkarılmış. Bu işte yanlış birşey görmüyorum. Eğer yanlış görse idim baştan beri söylerdim. Eğer araca çıkma tabir edilen bir takım takılsa burda da müşteri haklıdır diyeceğim. Birde şu soru var. Bu müşterinin mağduriyeti hiç parasını ödemediği bir takım jantın parası ödenerek mi giderilecek?

Sevgili Ömer, reisG nin de dediği gibi alıcının aracın jantlarından haberi bile yok. Aracı satın alırken ne gördüğü bence önemli değil, çünkü sıfır araç sarın alıyor. 2. el alsa haklısın böyle gördün ben değiştirmiştim deme hakkı var. Sıfır araç alırken fabrika çıkışı neyse o araç verilmeli yada bir değişiklik söz konusuysa alıcıya açıkça bildirilmeliydi. İlk mesajdaki şikayet' te benim kırmızı ile vurguladığım "benden habersiz" diye bir bölüm var. Benim itirazım olayın o noktası. Zaten reisG de aynı noktayı özetlemiş. Diyelim ki araçta cd changer de vardı ama adam cd dinmlemeyen birisi (bende öyleyim radyonun çektiği yerde cd aramam). Bir süre sonra aracının -ONDAN HABERSİZ- cd changer' inin söküldüğünü duysa hakkını araması çok normal. Son cümlen için de şunu söyleyebilirim, Sıfır araç alırken ödediğimiz paraya -bize aksi bildirilmedikçe- fabrika çıkışı standart donanımın tümü dahildir. O nedenle "parasını ödemediği" diyemeyiz. Sana benim yaşadığım şöyle bir olayı örnek göstereyim. 1999 yılında barbaros bulvarında bulunan mitsubishi yetkili satıcısında (ben de o firmanın servis bölümündeydim) . Hafta sonu gelen, yer yokluğu nedeni ile gece dışarıda bırakılan bir aracımıza BJK maçı sonrası bazı taraftarlar hasar vermişti. Araç servise alındı, işlemden geçti ve komple boyandı. Daha sonra piyasa fiyatı 14,250 TL olan araç (yanılmıyorsam) 10,000 TL gibi bir bedelle satıldı ve alıcıya durum söylendi. Hatta imzalanan satış sözleşmesine de bu durum açıkça yazıldı. Şimdi alıcı, almaktan vazgeçer diye bu durumu gizleyerek aracı satıp, ortaya çıktığında da ama biz size bunun karşılığını fiyattan düştük demek sence doğru mu???

reisG
27-01-2011, 12:12
Benzer bir durumu ben geçen Haziran'da yaşadım. Forumu takip edenler bilir. Renault Laguna Coupe 2.0 lt turbo alma durumumuz vardı. Ülkemize 2010 model olarak girmiş tek beyaz araç Flash otoda idi. Ayrıca arabada Carminat navigasyonda vardı . Ve ülkedeki tek araçtı. Aracı Gemlikte gemiden indiriken önden vurmuşlar, airbag açılmamasına rağmen ön tampon kaput farlar panjur ve bir kısım mekanik aksam Bursa fabfikada yapılmış.Bu bize söylendi.Liste fiyatı 42.000 euro olmasına rağmen 73.000 TL ye bırakıyorlardı.

ibosener
27-01-2011, 12:15
Benzer bir durumu ben geçen Haziran'da yaşadım. Forumu takip edenler bilir. Renault Laguna Coupe 2.0 lt turbo alma durumumuz vardı. Ülkemize 2010 model olarak girmiş tek beyaz araç Flash otoda idi. Ayrıca arabada Carminat navigasyonda vardı . Ve ülkedeki tek araçtı. Aracı Gemlikte gemiden indiriken önden vurmuşlar, airbag açılmamasına rağmen ön tampon kaput farlar panjur ve bir kısım mekanik aksam Bursa fabfikada yapılmış.Bu bize söylendi.Liste fiyatı 42.000 euro olmasına rağmen 73.000 TL ye bırakıyorlardı.

Olması gereken de bu zaten reisG.

γuяdaeя
27-01-2011, 18:08
Şu birinci örnekte araç Premium paket. Alu jantlı jantlı olması gerekmiyor mu? Yoksa Premiumlarda da mı alu jant opsiyon?
Tüketici bilinçsiz olabilir, ama bayii de bir o kadar ahlaksız görünüyor...

TanerHoca
27-01-2011, 18:55
herkesin her konuda bilinçli olması beklenemez ki!
belki adam cep tel konusunda uzmandır ama otomobilden hiç anlamıyordur.
kendisine otomobil alan ama otomobilden hiç anlamayan bir çok insan tanıdım.

burada önemli olan tüketicinin bilinç düzeyinden ziyade kurumların
tüketici karşısındaki tutumudur.milyon dolarlık işletmeler kuruyoruz
ama maalesef hala şark kurnazliği ile iş yapıyoruz.

ne olursa olsun böyle bir durumda ben kendimi aldatılmış hissederim.

ibosener
28-01-2011, 08:13
Şu birinci örnekte araç Premium paket. Alu jantlı jantlı olması gerekmiyor mu? Yoksa Premiumlarda da mı alu jant opsiyon?
Tüketici bilinçsiz olabilir, ama bayii de bir o kadar ahlaksız görünüyor...

Zaten sorun da o Yurdaer. Fabrika çıkışında jant var, bayi onu söküp başkasına takıyor, bu adama normal jantlı veriyor. Ve bunu adamdan habersiz yapıyor. Habersiz yaptığını da kabul ediyor. Bu olayda bayinin ahlaksızlığı kadar Pug Türkiye' nin de duyarsızlığı söz konusu bence...

herkesin her konuda bilinçli olması beklenemez ki!
belki adam cep tel konusunda uzmandır ama otomobilden hiç anlamıyordur.
kendisine otomobil alan ama otomobilden hiç anlamayan bir çok insan tanıdım.

burada önemli olan tüketicinin bilinç düzeyinden ziyade kurumların
tüketici karşısındaki tutumudur.milyon dolarlık işletmeler kuruyoruz
ama maalesef hala şark kurnazliği ile iş yapıyoruz.

ne olursa olsun böyle bir durumda ben kendimi aldatılmış hissederim.

Bu söylediklerinize bende katılıyorum Taner hocam.

γuяdaeя
28-01-2011, 09:26
Zaten sorun da o Yurdaer. Fabrika çıkışında jant var, bayi onu söküp başkasına takıyor, bu adama normal jantlı veriyor. Ve bunu adamdan habersiz yapıyor. Habersiz yaptığını da kabul ediyor. Bu olayda bayinin ahlaksızlığı kadar Pug Türkiye' nin de duyarsızlığı söz konusu bence...

İbrahim hocam, daha önceki mesajlarda alüminyum jantın parası alınmamış ve bu normalmiş gibi yorumlanmış, ona binaen yazmıştım yorumumu.
Ben premium araç alacağım ve bayi jantları sökecek, sonra da sizden zaten parasını almadık, bıdı bıdı yapmayın diyecek... Allah muhafaza ;D

Ömer Gedik
28-01-2011, 09:30
Dipnot halinde vereyim 207 PRemium da Alüminyum jant hiçbir zaman standart olmadı. Araç 1,6 motorlu ise 16" opsiyon sunulur o da 800 TL gibi bir bedeldi.

ibosener
28-01-2011, 09:31

İbrahim hocam, daha önceki mesajlarda alüminyum jantın parası alınmamış ve bu normalmiş gibi yorumlanmış, ona binaen yazmıştım yorumumu.
Ben premium araç alacağım ve bayi jantları sökecek, sonra da sizden zaten parasını almadık, bıdı bıdı yapmayın diyecek... Allah muhafaza ;D

Hocam deyiminizi iltifat olarak alıyorum ;). İbrahim diye hitab edebilirsiniz.

O yorumu Ömer arkadaşımız getirmişti ve bende şakayla yeni görevine ısınma turları yapıyorsun demiştim ;D ;D malum servislerde ilk devreye giren savunma sistemi "garanti dışı, kullanıcı hatası" oluyor yaaa sanırım Ömer' de bu refleksini geliştiriyor (Ömer umarım bu şakalarıma alınmazsın)

ibosener
28-01-2011, 09:41
Dipnot halinde vereyim 207 PRemium da Alüminyum jant hiçbir zaman standart olmadı. Araç 1,6 motorlu ise 16" opsiyon sunulur o da 800 TL gibi bir bedeldi.

Eğer dediğin gibi ise sen yorumlarında haklsın tabii Ömer. Ancak biz Müşterinin şikayetinde yazılanlar üzerine konuşuyoruz. İlk mesajda kırmızı ile yazdığım cümleler. Cümlelerden birisi, "bilgisayar üzerinden şasi numarası girilerek yapılan tetkikte, otomobilimin orijinal jantlarının “ALUMİNYUM” olması gerektiği bildirilmiştir" diyor, diğerinde de "Benim aynen “Yani siz bana hiç bilgi vermeden aracın orijinal alüminyum jantlarını değiştirerek başka bir müşteriye mi sattınız?” Soruma “Evet” cevabı vermiş" diyor. Yani satıcı bayi müşteriden haberssiz yaptığı değişimi kabul ediyor. Öyle olmasaydı Zaten aracınızda Alü. jant yoktu beyefendi demesi gerekirdi. Değil mi?

Müşterinin yazdıkları eksik yada yalansa zaten söylenecek bir şey yok.

reisG
28-01-2011, 10:58
Benim bir kaptan arkadaşımda 2008 model 207 1.6 VTi 120 Bg. otomatik var. Tek donanımla geldiğini ve 5 kollu alüminyum alaşım jantın std. olduğunu söyledi. O da yıllardır Peugeot kullanır ve araca meraklıdır. Ömer'in anlatmak istediğini ben anladım. 308lerin comfort paketlerinde de alüminyum alaşımlı jantında içinde bulunduğu stil paket ops. donanımdı. Fakat PT ülkemize neredeyse tüm comfortları stil paket getiriyordu. Bu yüzden comfort alanların hemen hepsi stil + elk. paketi de alıyordu. Bunun benzer örneği 2001-2003 yıllarında 206 Roland Garros modelinde yaşanmştı. Araç özel deri döşemesi arka elektrikli camları cam tavanı ile eksiksiz bir std. donanıma sahipti fakat çok şık olan 14 inchlik alüminyum alaşımlı jant ops. donanımdı .PT ise hemen hemen tüm 206 Roland Garros'ları al.alaşımlı jant ile ithal etmişti. Ben bir iki tane kapaklı janta sahip 206 Roland Garos görmüştüm.

Ömer Gedik
28-01-2011, 11:40
Reis abi 207 1.6 ların %90 nından fazlası jantsız. 800 TL yi janta vermek istemiyordu müşteri zamanında. Ben bir tane 1,6 HDI jantlı satmış idim ancak o kadar.

reisG
28-01-2011, 11:54
VTI 120 bg. otomatikleri bunun dışında tutmak gerekir diye düşünüyorum.

Ömer Gedik
28-01-2011, 12:02
Hayır Reis abi :) Jantlar opsiyonel idi Stil paket vb gibi sürekli gelen ürünler de değildi.

ibosener
28-01-2011, 13:12
Konu jant' lardan açılmışken buyrun bir başka jant sorunu (Aslında sorun çok çok farklı, ama konu jant :D )

PEUGEOT OTOMOTİV Opsiyonel Ürünleri Araç Alırken Vermiyorlar Yedek Parça Olarak Fazla Paraya Satıyor! 2011 model Peugeot Partner tepee Premium pack 110 Hp almayı düşünüyordum ve nihayetinde Aralık’ın son haftası karar verdim ve ödemesini yaptım. Ocak ayının ilk haftası teslim alacağım inşallah. Arabayı alırken full olabilmesi için bütün opsiyonel paketleri ile almak istemiştim. Çelik cant paketi hariç hepsini yaptırdım. Çünkü bayi çelik cant ancak aracın üstünde fabrikadan geliyor.

Onun dışında yedek parça olarak alabilirsiniz dedi. Hâlbuki opsiyonel fiyatı 600 TL iken yedek parça olarak 1500 TL’ne geliyor. Konu ile ilgili Peugeot Türkiye merkezini aradım, onlarda aynı şeyi söylediler. Açıkçası çok bozuldum bu duruma. Neticede opsiyonel de ABS araca sonradan takılamayabilir ama tavan barı ve çelik cant sonradan değişebilir parçalar olarak takılabilir. Ben Peugeot Otomotiv Türkiye'nin fazladan para kazanmak için geliştirdikleri bir taktik olduğunu düşünüyorum.

Onlara müşteri memnuniyetini düşünüyorsanız sitenizde ve broşürlerinizde belirdiğiniz 600 TL Karşılığında aracıma çelik cant takmanızı rica ediyorum dedim. Ancak onlar söylemlerinde ısrar ederek bana bunun mümkün olmadığını söylediler. Bunun üzerine ben de Tüketici Haklarımı kullanacağımı gerekli bütün girişimlerde bulunacağımı söyledim.
Konuyu sizinle de burada paylaşmak istedim.*

Bu nasıl bir satış politikasıdır ???. Opsiyonel varsa uygula, yada yazma. Haksız mıyım? :D

reisG
28-01-2011, 13:32
ibosener, son yazdığınız forumda canlı canlı konu olmuştu,
aracın sahibi arkadaş ! olayı anlatmış ve 2 mesaj atıp sırra kadem basmıştı.
http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1596.0

ibosener
28-01-2011, 13:47
Bu kadarına da (bu kez kendime söylüyorum) pes :D :D :D. Forumun gücü ve etkisini unutmuşum. Uyarı için teşekkürler reisG.