PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gaz pedalı ve zeminde titreme

raikkonen
28-06-2018, 11:07
Merhaba arkadaşlar.
Son birkaç aydır beni aracımdan soğutma noktasına getiren ancak yetkili servisin test sürüşünde bile görmezden gelerek uğraşmayı reddettiği bir sorunum var. 2014 model 208 Etg5 aracım var. Active paket.
Araç düşük hızlar ve tam düz epoksi zeminler dahil gaz pedalına basarken ve hızlanırken pedallar üzerinde hissedilir şekilde olmak üzere bir titreşim / gıcıklanma ortaya koyuyor. Acaba sorun bende mi diyerek yolcu mahaline geçtim ve arkadaş sürerken kendi yolcu koltuğumun altında da yani taban/zemin bölümden gelen aynı titreşimi hissediyorum.

Geçen senelik bakıma girdi (Bursa yetkili servisin birisinde), rot balans yapıldı, tüm filtreler değişti, 0w30 yağ konuldu hatta MYST yağlama temizliği bile yapıldı ama sonuç nafile. Ön arka lastikler teker olarak jant ile birlikte çapraz rotasyon da yapıldı üstelik. Motor ve şanzıman kulaklarına da bakılsı diye biliyorum.

Netten yaptığım araştırmalar aks, kulaklar ve travers gibi korkutucu seviyede parça masrafı olabilecek potansiyel sebeplere delalet ediyor.

İyice huzursuz oldum. Sizce en muhtemel sebep nedir? Lastiklerim 4.5 yıllık fabrikasyon Bridgestone 4 mevsim lastik ve araç 40.000 km olmasına az kaldı.

Ustalara ve tecrübeli arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar.

hatan
28-06-2018, 14:25
Eğer araç hareket etmediği halde motor rolantide çalışırken de pedal/taban titreşim yapıyorsa motor kulaklarının içindeki conta/lastikler sorunludur. Motor rolantide çalışırken elinizle motordaki gövde+akslar+kulaklar+..vb. büyük parçaları tek tek tutup titreşimin kaynağını bulun.
Ama eğer sadece araç hareket halinde iken sorun oluyorsa, o zaman akslar, rulmanlar, lastikler, diskler,.... uzar gider. Tek tek bakılmalı.
Fakat kendi tecrübeme göre genelde lastikler 3 yıl sonra kendiliğinden sertleşir ve içindeki telleri bozulmaya başlar, denemek için 4 lastiği değiştirin çözülür.

raikkonen
29-06-2018, 10:55
Eğer araç hareket etmediği halde motor rolantide çalışırken de pedal/taban titreşim yapıyorsa motor kulaklarının içindeki conta/lastikler sorunludur. Motor rolantide çalışırken elinizle motordaki gövde+akslar+kulaklar+..vb. büyük parçaları tek tek tutup titreşimin kaynağını bulun.
Ama eğer sadece araç hareket halinde iken sorun oluyorsa, o zaman akslar, rulmanlar, lastikler, diskler,.... uzar gider. Tek tek bakılmalı.
Fakat kendi tecrübeme göre genelde lastikler 3 yıl sonra kendiliğinden sertleşir ve içindeki telleri bozulmaya başlar, denemek için 4 lastiği değiştirin çözülür.

Hocam yanıtınız için teşekkürler. Rölantide vites N konumunda iken yani araç durağan pozisyonda iken titreme yok. Pedalda normal. Lakin hareket etmeye başladıktan kısa bir süre sonra gaz pedalında gıcıklanma ve titreşim hissediyorum. Servis herşeye baktı sanırım zaten ve sorun bulamadı. Ben bu aracı 4 seneden fazladır kullanıyorum. Daha önce konfor anlamında kabin ve gaz pedalı yağ gibiydi. Ancak şimdi çekilmez hale geldi.

Jant eğriliği olup olmadığını lastikleri söktürmeden başka nasıl test edebilirim? Şöyle ki eğer jantta veya aks grubunda bir sorun olsa hız yaparken de direksiyon / trimler ve diğer elemanlar grup halinde bangır bangır titremez mi? Bendeki titreşim mikro boyutta ama rahatsız edici hocam.

hatan
29-06-2018, 11:01
Rica ederim faydam olduysa ne mutlu, Rolantide sıkıntı yoksa, O zaman sorun jant ve/veya lastiklerdedir. Ön lastik veya jantların veya fren disklerinde eğrilik varsa bu titreme olur, hıza bağlı çok artışı olmaz sabit bir titreme olur, Sizin araçta "Jank+lastik+aks" da titreme ve balansızlık sorunu var bu üçünün aynı anda ayar yapılması sorunu bence çözer.
Bunun için rot balansçıların bazılarında, lastikler araçta takılı iken vitesi boşa alıp lastikleri tek tek kendisi döndürüp bu 3 ünü de aynı anda balans yapan bir cihaz var, onu yaptırın.

Kruvazör
09-07-2018, 10:40
Sanırım aynı sorun bende de var sürekli gaz pedalında bir titreme var.

raikkonen
09-07-2018, 10:54
Sanırım aynı sorun bende de var sürekli gaz pedalında bir titreme var.

Aracınız hangi model yılı hocam, teyit etmek için soruyorum 208 mi bir de?

Baskı balata, rot balans durumu nedir ayrıca, bende ayağı gıcıklıyor resmen ve sürüş zevki sıfıra indi.

raikkonen
16-07-2018, 12:39
Alınan yakıt (en son birkaç ay önce Opet'ten) ile ilgili olabilir mi arkadaşlar? Katılan alkol etanol oranı ile ilgili?

Kruvazör
01-10-2018, 22:29
Aracınız hangi model yılı hocam, teyit etmek için soruyorum 208 mi bir de?

Baskı balata, rot balans durumu nedir ayrıca, bende ayağı gıcıklıyor resmen ve sürüş zevki sıfıra indi.

Hayır hocam 307 sw premium model otomatik şanzıman hala geçmiş değil.