PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şanzıman / motor ağlama sesi?

raikkonen
20-04-2018, 14:10
Herkese merhaba,
208 ETG5 kullanıcısıyım. 2018 başında (Ocak ayı son hafta) aracımın aküsü değişti. Bu olaydan sonra tesadüf müdür veya yetkili servisin yaptığı bir müdahale midir bilmem, araç 2. ve 4. viteslerde belirgin olmak üzere araç 2000 devir civarı gaz yiyince veya bazen de gazdan ayağınızı çekince "ağlama" diye tabir edilen uğultu ile karışık diferansiyel sesi üretmeye başladı. Geçişlerde veya çekişte sorun yok. Sizde bu ses var mı? Veya ne yapmam gerekir. Şanzımanı indirtmem doğru mu zira araç daha 35000 km'de.

Çok sıkıntı yarattı bu araç, malesef hasbel kader üretilmiş ve üzerinde fazla çalışılmamış bir model görünümü çiziyor her hali ile.

Teşekkürler arkadaşlar!

Ömer Gedik
20-04-2018, 21:45
Bu sorunu servise tekrar giderek dile getirdiniz mi?

HamzaHakkı
21-04-2018, 22:40
Ses seviyesi çok mu rahatsız edici seviyede? Söylediğiniz ses bir çok otomatik araçta mevcut.

raikkonen
01-05-2018, 16:10
Bu sorunu servise tekrar giderek dile getirdiniz mi?
Henüz dile getirmedim ustam. Test ve gözlem yapıyorum yola çıktıkça. Periyodik bakım yaklaşıyor, o zaman söylemeyi düşünüyorum ama hasbelkader şekilde şanzımanı indirtip boşa masraf çıkartmak ve daha beter olmasını da istemiyorum, biliyorsunuz şanzıman açılması ve inmesi ciddi kalifiye eleman gerektirir, malesef bu kalibrede kişi bulunduğum bölgede tam anlamıyla yok.

Şimdi de ana konudan ayrı olarak gaz pedalında ayağı gıcıklayan bir titreşim sorunu başladı, düşük hızlarda düz asfaltta da hissediyorum gaza dokununca ve yeni farkettim, lastik havaları ve balans ile geçmezse ne yapmamızı önerirsiniz?

Psikolojim bozuldu desem yeridir bu araç yüzünden.

raikkonen
01-05-2018, 16:12
Ses seviyesi çok mu rahatsız edici seviyede? Söylediğiniz ses bir çok otomatik araçta mevcut.

Hocam rahatsız etmeye başladı diyebilirim. Önceden de genelde araçta müzik sesi ile seyehat eden birisi olarak bu denli bir ses rahatsız etmiyordu. Şimdi müzik açık veya kapalı kulağım devamlı bu sese odaklanıyor. Araç ETG5 robotize şanzıman ve son (birkaç sene oluyor) yazılım güncellemesi yapılmıştı, 45-50 km/h hızla 2000 deviri geçince hemen 4. vitese atıyor ve siz bu esnada biraz daha hızlanmak için gaza bastığınızda ağlama / uğultu sesi gibi bir ses geliyor, diferansiyel sesi gibi. Ayrıca sanki 2. viteste hızlanırkende bir süre bu ses geliyor. Ama geçişlerde ve çekişte bariz bir sorun yok, yani sadece ses sorunum var.

hatan
09-05-2018, 12:22
Aracı 90 KM/h civarı hızda iken boş yolda vitesi boşa atın, eğer ses kesiliyorsa/değişiyorsa şanzımandan olması kuvvetle muhtemeldir. Ama bu sesde bir değişiklik yoksa, o zaman 4 teker rulmanları, debriyaj rulmanı, lastiklerde sertleşme vb. ihtimaller öne çıkar. Benzeri bir ses bende yaşadım 2 yıllık lastiklerim sertleşmiş onları atınca ses düzeldi.

raikkonen
26-05-2018, 17:03
Aracı 90 KM/h civarı hızda iken boş yolda vitesi boşa atın, eğer ses kesiliyorsa/değişiyorsa şanzımandan olması kuvvetle muhtemeldir. Ama bu sesde bir değişiklik yoksa, o zaman 4 teker rulmanları, debriyaj rulmanı, lastiklerde sertleşme vb. ihtimaller öne çıkar. Benzeri bir ses bende yaşadım 2 yıllık lastiklerim sertleşmiş onları atınca ses düzeldi.

Araç otomatik hocam. 90 kmh ile giderken N konumuna mı almamı istiyorsunuz? YARI OTOMATİK şanzımanda bu tehlikeli olmaz mı?

Ayrıca rölantide de gaza basıp ayağımı çektiğinde devir düşerken hafif bir ağlama sesi geliyor sanki.

Pejo şanzımanları hep böyle 30-40 bin km dayanacak kalitede mi üretiliyor sizce? Eğer öyleyse lanet olsun.