PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Conta yanması sonrası rcz problemleri

Kkaradeniz
05-04-2018, 22:22
Sevgili arkadaşlar, değerli abiler,

2011 rcz 156 hp otomatik aracım kronik termostat problemine bağlı olarak hararet yaptı ve conta yaktı, bunu takiben blokta 0.05 mm üst kapakta ise 0.15 mm atıklık meydana geldi, bloktaki atıklık çok fazla olmadığı için bloğa dokunmadım, ancak üst kapağı 0.2 mm taşlattım mecburen çünkü üst kapak çok pahalıydı. Kapağın taşlanması sonrası subabları subab guide larını bujileri filtreleri vs herşeyi sıfırladık, Herneyse bu biçimde motoru topladık ilk 1 aylık kullanım da hiç bir sıkıntı yoktu, 1 ay sonra araçta rölantide ve düşük devirlerde titreme problemi başladı, rölanti devrinde çok anlamlı bir salınım yok ancak aracın rölantisi düşük yani 700 gibi duruyor normalde daha yüksekti 900-1000 arasıydı. Yüksek devirlerde hiç sorun yok, çekiş güzel, gaza oturunca çok iyi kesintisiz canlı biçimde hızlanıyor vs ancak gaza okşar gibi hafif basınca araç aptallaşıyor, titreyerek kesik kesik ilerliyor vs.

servis kapak taşlanmıyor bunlarda diyip kestirip atıyor olmadık bir maliyet çıkarıyor. Bilemiyorum belkide çok basit bir sıkıntım var o nedenle bunun altına girmek istemiyorum, zaten altından kalkmamda beni zorlayacak.

diğer ustalar yapıcak bişey yok diyor sat diyor, kimsenin günahına girmek arkamdan sövdürmek istemiyorum o nedenle aracı satmıyorumda.

başka çözümlerde var ancak haramdır diye asla yapmam.

yani kısaca aracımıda seviyorum bunu en az maliyetle çözmek istiyorum, zira çok fazla para harcadım bu güne kadar.

bu konuda yardımlarınızı ve değerli fikir ve yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler

Ömer Gedik
06-04-2018, 22:07
Aracınıza cihaz bağlayıp arıza okuması yaptırdınız mı?

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bacadir68
07-04-2018, 05:39
Aracınız 2011 model bu demek oluyor ki 2021'e kadar kanunen yükğmlülükler var. Sorunun kronik olduğunu ispatlayabilirseniz tüketici kanunu kapsamında firma masraflarınızı karşılamak durumunda.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SerhatRCZ
07-04-2018, 09:21
Yaklaşık 5 yıldır RCZ kullanıyorum. Aracın kronik sorunları var evet ancak Türkiye şartlarında ki en büyük kronik sorunlardan birisi de iş bilmez servis/usta gerçeği!!! Eğer ki imkanınız varsa aracınızı çekici ile Ömer Gedik'in servisine yönlendirin emin olun sizin için hem daha ekonomik bir çözüm olacak hemde kafanız rahat etmiş olacak. 5 yıldır tüm sorunlarımızı çözdü. Yeri istanbul maslakta.

Kkaradeniz
07-04-2018, 13:14
Arkadaşlar, abiler katılımınız için teşekkürler öncelikle,

aracı cihaza bağlatıyorum evet, çeşitli zamanlarda çeşitli geçici arızalar veriyor cihazda, ancak kalıcı bir arıza yok, motor arıza ikaz lambası hiç yanmıyor, yani bu kadar vuruntulu abuk sabuk çalışırken nasıl motor arızası yanmıyor onuda anlamış değilim ya neyse.

geçici hatalardan, yüksek yağ basıncı verdiği oluyor, yağ basınç regülasyonu hatası veriyor, yağ elektrovana hatası veriyor, genel olarak yağ ile hatalar veriyor, buna ek olarak ilk çalıştırmada triger zincirinde rattle dedikleri ses var, ısınınca geçiyor.

bunlara ek olarak aşırı yakıt tüketimi var yani eskiden 9 lt ortalama tüketim şu anda 11 lt oldu sakin kullanımda bile.

dediğim gibi rölanti devri düşük çalışıyor 700 gibi, çok hafif bir salınım var sadece işte 720 680 arası gibi,

Ben şahsen üst kapağın 0.2 mm taşlanması ile bütün bu sistemin alt üst olacağına inanmıyorum, inatla başka bir problem olduğunu düşünüyorum, sizce bunlarda kapak asla taşlanmaz dikiş tutmaz çok hassas sistem efsanesi gerçekten doğru mu bu konudaki fikir ve tecrübeniz nedir ?

Abi kronik problem olduğunu herkes biliyor serviste dahil ama bıktım artık birşeyleri anlatmaya çalışmaktan servise ustalara, yani abi araçtaki problem çok basit bir problemde olabilir fakat ne ustalar ne servis ya en basitinden acaba bu motor hava mı alıyor bi yerden acaba diye bile bakmaya tenezzül etmiyor, bi akıl yürütmeye çalışmıyor, yada ne bileyim bi maf sensörünü söküp te temizleyeyim bakalım demiyor, hep laf ondan yapmaz bundan yapmaz, servise giderim kapak taşlama olmaz... bende ne yapacağımı şaşırdım.

Öner abinin servisine getirmek isterim en azından tanışmak için ama bunun için zamanım yok şu anda, yıllık izne ayrılınca yapabilirim bunu, o zamana kadar bu biçimde yardımlarınızı rica edeceğim.

Kkaradeniz
08-04-2018, 14:36
Rölanti devrinin düşük olmasının sebebi nedir ?
servise bu problemle gittiğimde otomatik ayarlıyor yapacak birşey yok diyorlar,
bu konuda fikriniz var mı ?

NecdetPek
08-04-2018, 15:00
Rölanti devrinin düşük olmasının sebebi nedir ?
servise bu problemle gittiğimde otomatik ayarlıyor yapacak birşey yok diyorlar,
bu konuda fikriniz var mı ?Öncelikle geçmiş olsun.

Çok benzer sorunları daha önce yaşayan arkaşlarımız olmadığı için aracınızdaki sorunları burada yazarak ne çözebiliriz ne de gerçekçi teşhisler koyabiliriz. İlk fırsatta araç ehil ellere teslim edilmeli. Servislerde gösteriş, ihtişam muhteşem ama ne yazık ki ustalık aynı oranda değil.

Burada doyurucu yanıtlar alamayacağınız için canınız sıkılmasın. Serhat arkadaş en güzel çözümü önermiş. Bir an önce Euro Repar FP Otomative gidip aracı teste sokun. Çalışmasına baksınlar. Önerilerini somutlaştırsınlar. Ona göre gelişmeleri bizlerle de paylaşırsınız. Bizler de bilgilenmiş oluruz. Sağlıklı günler dilerim.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kkaradeniz
09-04-2018, 17:01
Müsait zamanda götüreceğim, ilginize teşekkür ederim.