PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : abs esp ve egzos emisyon faulty/hatası.....

teoman
09-01-2011, 19:36
bugün bir virajı geçerken sanırım esp devreye girdi ve ondan sonra abs and esp faulty diye mesaj çıktı, arabayı durdurdum çalıştırdım, arıza mesajı yok, check düğmesine bastım, diagnosis ok yi de gördüm, şu abs yi devreye sokayım dedim ( 50 kadar hıza çıkıp frene asıldım) abs devreye girmedi ve mesaj tekrar geldi, 2-3 deneme yaptım aynı mesaj tekrarladı herseferinde.Sonra durup direksiyonu tam tur önce sağ sonra sol yaptım bundan sonra denemeleri yaptım abs çalışıyor ve mesajı bir daha da görmedim ( direksiyonu tam tur döndürmemin mantığı, com2000 denen kart ile direksiyon arasındaki sarmal yassı kablo da problem olabileceğinden şüphelenmem).Görüş alayım arkadaşlar...

otmotvmhndsi
09-01-2011, 19:44
bugün bir virajı geçerken sanırım esp devreye girdi ve ondan sonra abs and esp faulty diye mesaj çıktı, arabayı durdurdum çalıştırdım, arıza mesajı yok, check düğmesine bastım, diagnosis ok yi de gördüm, şu abs yi devreye sokayım dedim ( 50 kadar hıza çıkıp frene asıldım) abs devreye girmedi ve mesaj tekrar geldi, 2-3 deneme yaptım aynı mesaj tekrarladı herseferinde.Sonra durup direksiyonu tam tur önce sağ sonra sol yaptım bundan sonra denemeleri yaptım abs çalışıyor ve mesajı bir daha da görmedim ( direksiyonu tam tur döndürmemin mantığı, com2000 denen kart ile direksiyon arasındaki sarmal yassı kablo da problem olabileceğinden şüphelenmem).Görüş alayım arkadaşlar...

Bahsettiğiniz gibi kablolardan dolayı bir problem olabilir. ABS nin devreye girmesi için sinyal gönderecek olan ABS Beyni çalışıyor ancak sistemi aktive edemiyor olabilir. Bu durumda bazen çalışma bazen çalışmama şeklinde sonuçlanabilir. Ancak genelde HATA kodları sistem RAM'inde saklanır. Siz bir kere bile arıza kodu gördüyseniz araç bilgisayara bağlandıktan sonra nerede hata olduğunu bilgisayar söyleyecektir. Ayrıca bu sistem sayesinde kabloda kısa devre yada tutuksuzluk olup olmadığıda ayrıca belirtiliyor. Bu sebeple bir an evvel servise gitmeniz doğru yol olacaktır diye düşünüyorum. Aksi halde ABS nin bazen çalışıp bazen çalışmaması ihtiyacınız olduğu bir anda size zorluk çıkartabilir hele hele geçirdiğimiz kış günlerinde...

Yasin CCK
09-01-2011, 19:49
Araçlarımız arada hata mesajı verip sonra kendiliğinden kendini onarabiliyor :)

Şaka bir yana bende belirli aralıklarla "anti-polition faulty" uyarısı alıyorum, arıza lambası yanıyor fakat belirli bir süre sonra düzeliyor. Serviste bilgisayara bağladığımızda hangi tarihte ne uyarısı verdiğini yazıyor fakat önemli birdurum olmadığı söylendi (Katalatik iptalinden kaynaklanıyor)

Sizde de anlık bir hata yaşanmış olabilir ama ABS devreye girmedi diyorsanız ciddi bir durumdur, ilk fırsatta servise uğrayın, dediğim gibi ne zaman ne hatası verdiği çıkacaktır ;)

teoman
09-01-2011, 19:50
teşekkür ederim, sn. berker, haklısınız, servise gittiğimde şu an göremediğim arıza mesajını görebilcek olmam güzel bir bilgi...

Yasin CCK
09-01-2011, 19:50
Kalpler karşılıklı Berker :D

teoman
09-01-2011, 19:55
kış şartlarında esp çalışmasa da olur ama abs önemli, haklısınız, bu da sanırım ayrı ve üzerinde çok tartışılacak bi konu olur....

Ömer Gedik
09-01-2011, 20:03
ESP,ABS nin faulty uyarısı vermesi sistemi herhangi bir durumdan ötürü kendisinin kapatmasından kaynaklı da veriyor. Mesela aşırı patinaja kalma, karlı zeminde sürekli savrulma gibi lastik dönüş değerlerinin çok farklılık oluşturduğu yerlerde bu tip durumlar olabiliyor. Bunu da sistem kendiliğinde bir süre içinde düzeltiyor bende kışın aynı durumu yaşadım ama sonra normal kullanım ile düzeldi. Siz yinede Servise bir gösterin muhtemelen anlık hatadır diye düşünüyorum. Çünkü olay olduktan hemen sonra tekrarlamışsınız.

ysf76
09-01-2011, 20:08
yakında rot balans yaptırdın mı? rot balansçı arkadaşım aracın lastiklerini sökmeden yapılan balans ta bu şekil problemlerle karşılaştığını söylüyor.birde balans işini lastkleri söktürüp ayrı bir makinede yaptırma tavsiyesinde bulunuyor.

teoman
09-01-2011, 20:21
rot balans ayarı yaptırmadım, değişen tek şart viraj da arabayı bilerek zorladım, esp nin o zaman devreye girdiğini düşünüyorum, ondan sonra mesajı gördüm.

reisG
09-01-2011, 20:24
Tüm arkadaşlar çok doğru açıklamalar yapmışlar. Buradaki görüşleri de hatırda tutarak bir servis ziyareti yapıp aracın bilgisayarda check edilmesi iyi olur diye düşünüyorum. ysf76 nın yorumu önemli bir not.bence de esp pek önemli değil ama ABS çok önemli..

Nothing
09-01-2011, 20:28
öncelikle gecmis olsun..ayni sorun gecen kis benimde basima gelmisti hareket halinde iken ilk frene bastigimda her seferinde ABS/ESP hatasi veriyordu sonra kontagi kapatip acinca duzeliyordu.Araci servise goturdum orda kontrol ettiler kablolarla ilgili bi sorun yada müşür benzeri bi seyden kaynaklandigini soylediler degistirdiler o parcayi sorun duzeldi.Sizde bi servise kontrol ettirseniz iyi olur.

TanerHoca
09-01-2011, 20:33
yakında rot balans yaptırdın mı? rot balansçı arkadaşım aracın lastiklerini sökmeden yapılan balans ta bu şekil problemlerle karşılaştığını söylüyor.birde balans işini lastkleri söktürüp ayrı bir makinede yaptırma tavsiyesinde bulunuyor.

enteresan.değişik zamanlarda 3 defa aracımın lastiklerine jantlar araçtan sökülmeden
araç üzerindeyken balans yapıldı.bu tür problemle hiç karşılaşmadım.

teoman
09-01-2011, 20:34
garantim bittiği için, arızali parçanın ne olabilcegi de önemli benim için, servis sonrası gelişmeleri yazarım arkadaslar...

otmotvmhndsi
09-01-2011, 20:49
ysf76 nın yorumu önemli bir not.bence de esp pek önemli değil ama ABS çok önemli..

Reis abi vallahi ABS ne ise belkide 10 kat daha önemli bir nimet olan ESP kışın benim için en az 2 kere hayat kurtardı.

Şöyleki, İncek bulvarında giderken gece -5 derece de tam bir virajı dönerken gizli buz oluşmuş yolda direksiyonu normal konumda kırmıştım (ani bir hareket yapmadım) ancak araçta kış lastiği olmasına rağmen önden kaydım ve ESP devreye girerek beni yola soktu, esp olmasaydı çok net şu an bu satırları yazamıyor olacaktım çünkü hızım 70-80 civarı idi ve dönemeseydim öpmem gereken koca bir duvar beni bekliyordu. Keza aynı şekilde aşırı yağmurlu bir gecede 50-60 civarı bir hızım olmasına rağmen gece olması nedeni ile su birikintisini görmedim ve aquaplanning denilen olay başıma geldi. Lastiklerim yaz lastiği idi ancak suya girer girmez arabanın önü arkası farklı bir doğrultu aldı sert bir müdahale ile ESP devreye girdi bir miktar kontra ile düzeltebildim yine düzeltemeseydim 2 şeritli yolda karşıdan gelen bir araçla kaza yapmam an meselesi idi... Dİkkat edilirse çok rahat görülebilirki yaşadığım hiç bir olayda FRENE BASMAKTAN kaynaklı bir sorun yok. Dolayısı ile ABS devreye sokmadım. Ancak ESP sayesinde 2 kere çok büyük kaza atlattım...

Ömer Gedik
10-01-2011, 09:10
ESP her zaman çok önemli bir güvenlik ekipmanı, en azından internet üzerinden bunnla ilgili birkaç video izleseniz durumun önemi anlaşılır. Bana kalırsa da ABS den çok çok daha önemli. Berker'e katılmamak elde değil

TanerHoca
10-01-2011, 10:06
ESP her zaman çok önemli bir güvenlik ekipmanı, en azından internet üzerinden bunnla ilgili birkaç video izleseniz durumun önemi anlaşılır. Bana kalırsa da ABS den çok çok daha önemli. Berker'e katılmamak elde değil

önemli olan insan hayatıdır. otomobillerde yer alan ve insan hayatını korumaya
yönelik gerek aktif gerekse pasif güvenlik (abs, esp, hava yastığı vb.) donanımlarının hepsi
önemlidir.türkiyeye araç getiren her firma türk insanına değer vermeli en azından opsiyon
olarak olsa bile her türlü güvenlik donanımını türk tüketicisine sunmalıdır.hepimiz bunu sonuna
kadar hakediyoruz.

teoman
12-01-2011, 00:56
arkadaşlar, arabayı bugün çok güvendiğim bi ustama götürdüm ( peugeot özel servis haramidere san.) problem le ilgili, ilk söylediği; fren müşürü arızalı olabilir ama biz yinede bilg. bağlanıp bi bakalım dedi.Bilgisayarla ABS ECU suyla ilgili yere gelince arıza mesajı verdi: ABS hava basıncıyla ilgili bi mesaj ( tam hatırlayamıcam), artı ardından fenle ilgili başka mesajlar.Mesajı silip gönderdi beni, anlık vermiş olabilir, o yüzden burda onu görmüş olabiliriz dedi.Mesaj silindi. 1-2 sa lik kullanımda sonlara doğru artık nerdeyse her frene bastığımda ABS/ESP faulty ile beraber, 'braking system faulty' de gelmeye başladı, aradım ustamı geri döndüm, tekrar bağlandık bilgisiyarla, ilgili yere gelince aynı mesajlar. Bu arada peugeot nun kullandığı peugeot 2000 di sanırım yazılımda ne güzel bişimiş, herşeyi görebiliyosun. Bütün sensörlerin ( müşür .....) inputlarını ve ECU ( beyin ) dan çıkış sinyallerini görebiliyosun, büyük kolaylık. Kontoller sırasında sürekli arıza vermesi çözüm için büyük artı oldu.Benim fren lambalarınında yanmadığını gördük yazılımdan, frene basıldığı bilgisi müşürden ECU ya gelmediği için burda değerlendirip ilgi fren lambalarının kontaktörlerinin çekili olmadığı bilgiside görülebiliyor yazılımdan.Fren müşürü değişti, pahalı bişi değilmiş, problem tekrarlamadı ondan sonra.

Not.Bu fren müşürü denen parça sorunlu olduğu için peugeot bu parçayı yenilemiş bilgilerinize.....

BahadırALTUN
12-01-2011, 08:08
Geçmiş olsun , ciddi bir şey şey çıkmadığına sevindim.

teoman
12-01-2011, 11:53
Tesekur ederim, Bahadır :)

Nothing
12-01-2011, 13:28
Ben dedimdi:)

Cellchuk
18-01-2012, 23:36
Öğlen 12.40 gibi işe gitmek üzere aracıma bindim ardından yola çıktım bi süre sonra yol bilgisayarında ESP / ASR hatası verdi ardından Egsoz Emisyon hatası verdi araç hiç bi şekilde 90km yi geçmiyordu gazın dibine kadar basıldiğinda bildiğiniz gibi vites küçülür ve atak bi şekilde sollamanızı yapardınız fakat vites dahi küçülmedi.Akşamda eve dönerken herhangi bir hata yoktu herşey normaldi sizce neden böyle bişi yapmiş olabilir.Yarın sabah servise götürücem fakat sizdende bilgi almak istedim
Şimdiden ilgi ve alakanıza tşk.ederim
(Peugeot 308 Comfort Pack Auto 6R 112 hp 2011 Model 28.200 km)

mimit
19-01-2012, 01:40
araç kendini chek etmeden marşa basmış olabilir misiniz ? Anlık bir hata olduğunu düşünüyorum,servise göstermekte fayda var tabi ki ama araçta farklı bir mazot kullanıldıysa bir anlık bir karmaşa oluşmuş olabilir.

Cellchuk
19-01-2012, 13:19
Aracin check etmesini bekledim yakit ise son 2 aydir opetten aliyorum ondan oncesinde surekli shellden alirdim soguklardan oldu herhalde tabi kesin cvb da servisten alicaz ilginiz icin tsk ederim

Ömer Gedik
22-01-2012, 08:39
Egsoz emisyon hatası dediğiniz hata nedir? Aynen bu şekilde mi belirdi ekranda.

Zemin karlı ise ve araç patinaj a düştüyse ESP ASR ABS hataları verir.

Cellchuk
26-01-2012, 12:15
Motora pislik girmiştir dediler bi dahada olmadi hayırlısı artık, bugünde 30.000 bakımına verdim ekstra bişi varsa çıkar herhalde..
ilgi ve alakanız içinde çok tşk.ederim

wolo
22-07-2012, 15:55
bugün toprak-tozlu yolda gittik ( köy yolu gibi bozuk ) biraz ani fren yaptık ve abs esp faulty çıktı ekrana ve şuan esp ve abs lambaları yanıyor başına gelen varmı çözüm önerisi olan varmı acaba? stop edip çalıştırdım kapıları kilitledim fayda etmedi

wolo
22-07-2012, 16:26
Reis abi vallahi ABS ne ise belkide 10 kat daha önemli bir nimet olan ESP kışın benim için en az 2 kere hayat kurtardı.

Şöyleki, İncek bulvarında giderken gece -5 derece de tam bir virajı dönerken gizli buz oluşmuş yolda direksiyonu normal konumda kırmıştım (ani bir hareket yapmadım) ancak araçta kış lastiği olmasına rağmen önden kaydım ve ESP devreye girerek beni yola soktu, esp olmasaydı çok net şu an bu satırları yazamıyor olacaktım çünkü hızım 70-80 civarı idi ve dönemeseydim öpmem gereken koca bir duvar beni bekliyordu. Keza aynı şekilde aşırı yağmurlu bir gecede 50-60 civarı bir hızım olmasına rağmen gece olması nedeni ile su birikintisini görmedim ve aquaplanning denilen olay başıma geldi. Lastiklerim yaz lastiği idi ancak suya girer girmez arabanın önü arkası farklı bir doğrultu aldı sert bir müdahale ile ESP devreye girdi bir miktar kontra ile düzeltebildim yine düzeltemeseydim 2 şeritli yolda karşıdan gelen bir araçla kaza yapmam an meselesi idi... Dİkkat edilirse çok rahat görülebilirki yaşadığım hiç bir olayda FRENE BASMAKTAN kaynaklı bir sorun yok. Dolayısı ile ABS devreye sokmadım. Ancak ESP sayesinde 2 kere çok büyük kaza atlattım...

otomobili satın almamdaki en büyük etkenlerden biridir aracımda esp olması bunu tüm tanıdıklara tavsiye ediyorum. sürüş eğitimi aldığımda bu farkı çok çok iyi görmüştümayrıca bu konudaki videolarıda izleyin derim ve şuandada arıza ışığı yanıyor burada okuduklarıma göre bana servis yolu görünüyor

byhakan
23-07-2012, 01:24
308 lerin ilk serilerinde bu hatalar oluşuyordu. servis fren müşürünü değiştirmişti eski aracımda.. aracınızda birde abs sensörleri var aslında hatanın kaynağı abs sensörleri. tekerleri söküp abs sensörlerini temizletin, çamur dahi kaçsa bu hatayı verip abs yi devredışı bırakıyor. benim aracımdada aynı uyarı oluşmuştu ve abs devre dışı kalmıştı, garantili olduğu için servis sağ ön teker abs sensörünü değiştirmişti....

byhakan
23-07-2012, 01:37
Hata mazot filtesinde kesinlikle, mazot filtreniz dolduğu pompaya giden mazot akışı yavaşladığı için bu uyarıyı verir. hatta 3000 deviri hiç geçmez 3000 devirde sınırlar aracı. en kısa sürede mazot filtrenizi değiştirmeniz aracınız için çok iyi olur. mümkünse filtreyi orjinal kullanın, kesinlikle yan sanayi kullanmayın, oda aynı hatayı verecektir.
abs hatasıda abs sensörlerinin kirlenmesinden dolayı oluşabilir. lastikleri söktürüp abs sensörünü temizletin. balata spreyi işinizi görür. sensörü sökmedende temizleyebilirsiniz.

wolo
23-07-2012, 12:49
şuanda servisteyim ( maslakta özel bi servis ) fren müşürü değişecek dendi cruise control ile birlikte parçayı aldım şuan değişip sınırlayıcılı cruise takılıyor cevap için teşekkürler

FL
31-07-2012, 22:49
öncelikle herkese iyi akşamlar.Herkes farklı yorumlar yazmış bende başıma geleni anlatıp sizin yorumlamanızı isteyeceğim.

Daha önce hava krililiği hata msg 3-4 defa çıktı araçta genellikle bakımın yaklaştığı dönemlerde olduğu için filtreler tıkalı diye çok umursamıyordum.Bu hafta sonu Arabayı çalıştırmak istediğimde yine hava kirliliği hatası ve ESP/ABS hatası verdi.Araç 30-60-90 km hızda giderken gaz kesme kısa süreli gaz yememe sorunu oluştu.Gaza biraz daha fazla basınca araçın hızlamasında sorun yok ve gaz kesme ve titeme sorunu gidiyordu.

Aracı Ümraniye sanayide ustama götürdüm cihaza bağladı ve hataları sildi.ERG de sorun olduğunu iletti.Tekrar hata verdiğinde gelmemi istedi.1 gün boyunca aracı kullandım hata msgları sılındıkten sonra herhangı bır sorun cıkmadı.Ertesı gun ıse gıttım yolda sorun yok aksam cıktıgımda yıne aynı hatalarhava kırlılıgı / esp / abs hemen ustaya goturdum ERG de sorun oldugunu degısmesı gerektıgını ılettı.700-800 TL :) Yarın aracı bırakıcam temızlemeye calısacak.alınan mazotun kotu olmasından kaynaklı kurum yapmıs olabılecegını ılettı.

sızde de benzer sorun olabılır bılgınıze.

wolo
01-08-2012, 19:29
bence otomobilde en birinci öncelikle dikkat edilmesi gereken husus yakıt. eski aracımla manisada zorunlu kalıp aldığım yarım depo mazot o dönemde astramı tam 8 ay boyunca hırpalamıştı bulgaristandan aldığım 4 depo mazot ile zor düzelttim

Furkann
18-01-2013, 23:09
Konu oldugu icin Burdan devam etmek istedim bugun Kayseri'den kirikkale ye dondüm ve dönüşte hava filtresini değiştirmek istedim . Malum 308 motoru epey karışık oldugu icin usta mazot filtresini de söküp takmış heralde .. Arac bana geldiginde emisyon hatası uyarısıyla birlikte motor işaretinin yandığını farkettim .. Servisi aradım net birsey soylemediler..
Yanliz arac çekisinde herhangi bir problem yok , yani 3000 devri geçmez emisyon hatası olsa dediler boyle bir durum soz konusu değil . Aracı bilgisayara baglayip söndürdüm ışığı ama 1 saat sonra tekrar yandı .. Ne yapmam gerekir neden olur boyle birsey ? Acil yardım bekliyorum .

Abdullah
19-01-2013, 00:19
Konu oldugu icin Burdan devam etmek istedim bugun Kayseri'den kirikkale ye dondüm ve dönüşte hava filtresini değiştirmek istedim . Malum 308 motoru epey karışık oldugu icin usta mazot filtresini de söküp takmış heralde .. Arac bana geldiginde emisyon hatası uyarısıyla birlikte motor işaretinin yandığını farkettim .. Servisi aradım net birsey soylemediler..
Yanliz arac çekisinde herhangi bir problem yok , yani 3000 devri geçmez emisyon hatası olsa dediler boyle bir durum soz konusu değil . Aracı bilgisayara baglayip söndürdüm ışığı ama 1 saat sonra tekrar yandı .. Ne yapmam gerekir neden olur boyle birsey ? Acil yardım bekliyorum .

furkan seninde söylediğin gibi konu burda olduğundan diğer konuyu sildim. Bu arada anlayışın ve araştırıp bu konuyu burada görüp buradan devam ettiğin için teşekkürler...

orhun57
19-01-2013, 01:23
Furkan öncelikle geçmiş olsun. Ustan tanıdıktır akrabadır alınma gücenme ama o ustaya bir daha gitme en iyisi. Hava filitresini bulamaması ayrı bir sıkıntı hava diye mazot filitresini kurcalaması ayrı bir mevzu. Konu hakkında bilgim yok ama sabahtan bir servise götür mutlaka.

Furkann
19-01-2013, 10:52
Furkan öncelikle geçmiş olsun. Ustan tanıdıktır akrabadır alınma gücenme ama o ustaya bir daha gitme en iyisi. Hava filitresini bulamaması ayrı bir sıkıntı hava diye mazot filitresini kurcalaması ayrı bir mevzu. Konu hakkında bilgim yok ama sabahtan bir servise götür mutlaka.
Kardeşim akraba falan değil ama sucu tam ustaya atmak istemiyorum cunku 4 gun hic binmedim araca gelince bunla karşılaştım .. Ben yokken sirketteki elemana vermiş babam arabayı o getirdi bana hatta .. Servise gideceğim ama Kırıkkale'de servis yok telefon hakkımı kullanacağım tekrar ..

orhun57
19-01-2013, 12:00
Kardeşim akraba falan değil ama sucu tam ustaya atmak istemiyorum cunku 4 gun hic binmedim araca gelince bunla karşılaştım .. Ben yokken sirketteki elemana vermiş babam arabayı o getirdi bana hatta .. Servise gideceğim ama Kırıkkale'de servis yok telefon hakkımı kullanacağım tekrar ..

Umarım büyük bir sorun çıkmaz. Telefonla hiç değilse neler olabileceğini öğrenmeye bak genelde pek söylemezler.

Furkann
19-01-2013, 12:33
Umarım büyük bir sorun çıkmaz. Telefonla hiç değilse neler olabileceğini öğrenmeye bak genelde pek söylemezler.

insallah servisle konustum tekrar anlık hata olduğunu servise gidip bu hatayı 75 tl + KDV karşılığında sildirebilecegimi söylediler ..

Furkann
19-01-2013, 12:34
furkan seninde söylediğin gibi konu burda olduğundan diğer konuyu sildim. Bu arada anlayışın ve araştırıp bu konuyu burada görüp buradan devam ettiğin için teşekkürler...

Konuyu gördüm fakat yeni konu açmamın sebebi başlık olarak Abs esp egsoz emisyon olması benimki ayrı bir konu oldugu icindi ..

orhun57
19-01-2013, 13:07
Varsa tanıdığın bir yer orada yaptır o kadar paraya değmez Furkan.

Furkann
19-01-2013, 13:21
Varsa tanıdığın bir yer orada yaptır o kadar paraya değmez Furkan.
Aynen oyle kardeşim araçta herhangi bir sıkıntı yok ama uyarı ışığı yanması deli etti beni ona uğraşıyorum :)

ayvazoglu
26-01-2013, 16:20
Merhaba arkadaşlar
Peugeot 308 1,6 HDI Sportium aracımı alalım 1 ay bile olmadı
300 km'de ABS ESP hatası vermişti ; bu hatayı verdiğinde araç 3.vitesten yukarı çıkmıyor, automatic vites çalımıyor, ABS EBS ECO mod ve hillholder devre dışı kalıyor. Bu hatayı verdiğinde yol yardımı çağırmıştım.Yol yardım gelip aracı düzeltmişti ve bana şunu söylemişti : "Sağ tekerlekteki ABS sensörü önüne metal bir parça gelip yapışmış ,hatanın sebebi bu. Burayı temizledim hata düzeldi"

Bugün TEM,de giderken 900 km'de aynı hatayı tekrar verdi yol yardımı aradım ve aracı servise götürdüm. Servisin dediği aynen şu :" Bu seferde sol tekerlekteki ABS sensörü önüne metal bir parça gelmiş, temizledik sorun çözüldü" Ayrıca bana gittiğim yolların metal parçacıklar olma ihtimali yüksek yollar mı diye de sordu ve bunun garantisi olamayacağını her zaman olabilecek bir arıza olduğunu söyledi.
Ben de kendisine " Daha önce Opel İnsignia, Ford Focus, Opel Corsa araçları kullandığımı, böyle bir arızayla hiç karşılaşmadığımı ve gittiğim yerlerin normal yol olduğunu , yoldan geçmeden önce de yollarda metal parçacığı olup olamayacağını bilemeyeceğimi söyledim.

Yeni aldığım aracımla daha 1000 km olmadan bu tür bir arıza yaşamak ve her an her yerde bu hatanın tekrar edebileceğini düşünmek beni huzursuz ediyor ve araçtan soğutuyor.

Bu konu hakkında yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

mygold
26-01-2013, 18:01
öncelikle geçmiş olsun.. aynı yolda senelerce başka marka araçları kullandıgınızı ama boyle bir sorunla karşılaşmadıgınızı belirtmişiniz. durum boyleyse bence sorun servis tarafından iyi tespit edilememiş. servistekiler geçiçi çözüm sunmuşlar ;ne demek "metal parçayı temizledik düzeldi" oyle herşeyde hemen hata veren sensörü peugeot kullanmaz.... başka bir serviste çözüm aranabilir.

ayvazoglu
26-01-2013, 19:31
Teşekkürler,
yol yardımı aramıştım ve yol yardımın yönlendirdiği servise götürdüm , bu gibi durumlarda en yakın servise yönlendiriyor galiba,
bir daha hata tekrar ederse önerebileceğiniz servis varmıdır?

ANKA
26-01-2013, 19:43
Ben ne çamurlu, tozlu yollarda kullandım. Daha hiç böyle bir arıza verdiğine şahit olmadım. Araba işi şans işi derler ama bu şans biraz da mygold'un dediği gibi iyi bir servis seçiminden geçiyor. Bana da pek mantıklı gelmedi abs sensörüne metal yapışması. Baştan savma bir çözüm üretmişler. Siz peugeot müşteri hizmetlerini arayın durumu anlatın bakın sorununuz nasıl çözülüyor.

dirtyharry
26-01-2013, 21:46
Gecmis olsun tekrardan sifir bir aracta bu sensor arizasi temizlemekten ziyade degisim olmasi sart.hemde garanti kapsaminda olmasi lazim metal yapismasi balata tozu vb durumlardan bukadar kolay etkilenmemesi lazim bende de aynisi oldu ilki arizayi uc ay once on sag tekerde oldu yaptirdim.ucgun sonrada arka sag tekerde ariza verdi bu hatalar arka arkaya oldu aracim 7 yasinda ve 110 binde bu arizalar oldu dusunun artik*
ayrica bu sensorlerin duzgun calismasi cok onemli tekerlerin donusunu algiladigi icin sanzimana bile etki eder teker hizini algilayamadigi icin sanzimanda tutarsizlik vb durumlara sebep olur bende vuruntuyada sebep olmustu sensorleri degistirince sorun halledilmisti.

ayvazoglu
26-01-2013, 21:59
Peki yine aynı durum olursa ne yapmamı önerirsiniz; yol yardımı mı arayayım yoksa daha farklı bir servise mi götüreyim? Yol yardım gelirse yine sensörü temizleyip takacaktır diye düşünüyorum, yoksa aldığım yerin servizine mi götüreyim ( Açı otomotiv den aldım )

γuяdaeя
26-01-2013, 22:15
Peki yine aynı durum olursa ne yapmamı önerirsiniz; yol yardımı mı arayayım yoksa daha farklı bir servise mi götüreyim? Yol yardım gelirse yine sensörü temizleyip takacaktır diye düşünüyorum, yoksa aldığım yerin servizine mi götüreyim ( Açı otomotiv den aldım )

Tekrar olursa bence aldığınız yere gidin ve değişim talep edin. Aynı sebepten 3 defa arıza olmaz, olmamalı.

mygold
26-01-2013, 22:17
aynı durum tekrar yaşanırsa temizleme degıl kesınlıkle değiştirme talep edin hatta bu konuda kesinlikle israrcı olun.. garantili bir araçta daha fazla ertelemeden parçanın değiştirilmesi , yapılması gerekendir ..

Can ÖNEL
26-01-2013, 22:40
Başınıza gelen olaya üzüldüm kendimi yerinize koydum. Gerçekten moral bozucu ve size verdiği güvensizliği anlayabiliyorum. Bu denli önemli bir parçanın önüne pislik gelmesinden dolayı arıza yapacağını sanmıyorum çünkü yürüyen aksam üzerinde ve dışarda hem de aracın altında teker üzerinde, bu kadar nazlı bir parça olamaz. Bence kesinlikle bu parçada bir sorun vardır.

Diğer yorumlara katılıyorum aracınızı aldığınız yere götürüp durumu izah edin ve sürekli bu düşünceyle yola çıkamayacağınızı izah edin ve değişim talep edin. Çok pahalı bir parça olduğunu da sanmıyorum, 206'ların ki tanesi 37TL imiş. Bence değişmeleri gerekir. Size 2500km yada 3 ay sonra gelin demişlerdir ilk kontrol için en azından bu kontrol sırasında rapor tutturup değişim talep edin. Hatta tüketici hakları gereği aynı hatayı veren ürün yenisiyle değiştirlir diye biliyorum. Umarım sorunuzu kalıcı bir şekilde çözerler. Geçmiş olsun.

ayvazoglu
26-01-2013, 22:58
Değişim talep edin derken araç değişimi mi? :-)
Bu arada ilk arızada sağ taraftaki sensör ikinci arızada sol taraftaki sensör hata vermişti yani aynı taraf iki kere değil.

Ömer Gedik
26-01-2013, 23:08
Servis ilginç bir yaklaşım sergilemiş. Otomobiller seri üretim öncesi her türlü yola şartlarında test edilir. Haliyle yaklaşım komik olmuş.

Bence de servisi değiştirip konuyu irdeleyin.

Hasan_33
26-01-2013, 23:10
Anladigim kadariyla; ilk arizada yol yardimi gelip sensörün kirlendigini söyledi, temizleyip düzeltti. 2. seferde de servise götürdünüz orda da sensörün kirlendigini söylediler. Yani farkli kisiler ayni sebebi mi söyledi, cok tuhaf...sebebin bu olmasi cok mantiksiz, baska bir servise gitmeniz ilk secenek.

ayvazoglu
26-01-2013, 23:35
İlk seferde gelen yol yardım ikinci sefer gittiğim yetkili servisten geldi zaten, aynı servisteki yol yardım.

Hasan_33
27-01-2013, 00:10
İlk seferde gelen yol yardım ikinci sefer gittiğim yetkili servisten geldi zaten, aynı servisteki yol yardım.

anlasildi, servis degistirmeniz en mantiklisi

Hburak
28-08-2013, 21:13
Selam arkadaşlar bu egzoz emisyon arızası benimde başıma geldi servise gösterdim aşağıda ki adımların yapılması gerektiğini belirttiler;
Enjektör temizlikleri 992 TL (Harici işçilik )
RGE Kumanda elektro vanası 105 TL
Enjektör işçilik 225 TL
Egzoz geri dönüş vanası 702 TL
KDV Dahil 2350 TL gibi uçuk bir rakam çıkardılar dışarıda bu işlemlerin Max. 1500 TL olacağına dair fiyat aldım ki buda en kötü senayo pompacı enjektör değişimi yaparsamış :s

Şimdi kafama takılan konu bunları serviste yaptırırsam bu ekipmanlar garanti kapsamına giriyor mu sizce dışarıda mı yoksa servisinde mi yaptırmalıyım?