PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AUTO6R hakkında.. kişisel tecrübe ve yorumlarım.. DSG Vs AUTO6R

why35
16-06-2017, 10:49
Merhaba Arkadaşlar , ( 1.6 , e-hdi , auto6r - 2011-active )

Uzun süredir yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım ama artık tüm eleştirilere kulağımı kapatıp yinede 508 Auto6R hakkında acizane tecrübelerimi yansıtmak istiyorum.
Tüm arabalarımı otomatik alırım ve 2 sene ortalamadan sonra satarım.
Hyundai 98 model otomatiğinden Jetta nın DSG sine kadar uzunca bir süre kullandım ve şu an Auto6R ' dayım.. Amatör değil teknik ve donanım konusundada yarı profesyonel bir kullancıyım bu yüzden lütfen araba ve otomobil arasındaki kavramı daha anlıyamamış genç kullancıları yazdıklarımı yorumlamadan önce tarafsız olmaya davet ediyorum. İstisnaları elbette ayrı tutuyorum , boynumuz herkese kıldan incedir.

Öncelikle bende bir 508 severim ama burdaki bir çok arkadaşın gerçekleri görmesini engelliyecek kadar FANATİK değilim. Çünkü bu fanatiklik öyle bir boyuta gelmişki holiganlığa dönüşmüş durumda.
Şimdi buna gelicek yorumları aşağı yukarı tahmin ediyorum ama dediğim gibi insanların almadan önce TARAFSIZ yorumlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ve yinede yorumlarımı yapmak istiyorum.

Önce şu saçma DSG - Auto6R karşılaştırma saçmalığına hep gülüyorum okudukça ... yok dsg bozulursa cebiniz yanar ama autor6r cok ucuz , yok şöyle yok böyle...
Konuma maliyetden girmek istiyorum...

Jetta'mda 6ileri yağlı tip olmasına ragmen ve sorun cıkma olasılığı nerdeyse kuru tip 7 ileriye oranla sıfır denecek oranda bile olsa.. kavrama sorunu yaşadım ama benim sorunum aracı kullanmaya etki etmiyordu ama can sıkıyordu ve yaptırmaya karar verdim.. yurt dışındada baglantılarım olduğu için kavrama setini (dsg çift kavramadır) yurtdışından getirmeyi düşündüm fakat çok ilginçtir VW o kadar bir yedek parça fiyat politası oluşturmuşki dışardan getirmek yetkili servisden getirmekden daha pahalıya geldiği için yetkili servislere araştırdım , maalesef yetikil servislerimiz yine aa DSG mi gelsin paralar gözüyle baktığı için bana saçma sapan tekliflerle geldiler , yok megatronik dendir , ikisi birlikde değişmesi lazım , megatronik vana dandır oda değişecek , ikisi aynı anda değişmesi lazım vs , ben hepsine gülüp geçtim cunku sorunumun sadece kavrama olduğu biliyordum , kavga döğüş 3750 TL ortalama ile değiştirebilecekleri söylediler ve güvenmediğim için yaptırmadım .. burdaki özetim REVİZE MALİYET karşılaştırmasıdır , bu 3750 TL VW yetkili servis fiyatını bir kenara yazın... Şimdi gelelim DSG garanti kapsamına , VW dsg sorunun garantisini Türkiye'de 7 seneye çıkarttı bir süre önce yani çok düşük bir maliyetle revize edebiliyorsunuz güncel versiyon C ile , yani bir daha yaşamamak üzere... öyle her 100.000km de değişmesi şartda değildir.

Şimdi de AUTO 6R revize tecrübem...

508 aracımı aldıkdan 1 gün sonra evet 1 gün sonra ki alırken Peugeot yetkili servisine sokarak tüm testleri yaptırıp ÜSTÜNE BASA BASA baskı-balata konusunu söyledikden sonra temiz hiç bir sorunu yok dediler.. ve içimde bir şüpheyle aldım ve bir gün sonra baskı balata sorunu başladı.. hemen kendimi peugeot yetkili servisine attım ve durumu anlattım ve önce şansuman güncellemesi ve alıştırma istedim bir ümit belki biraz daha ötelerim dedim cunku aracımı yeni almıştım ve ona bütce ayıramazdım.. Yetkili servisden rapor istedim ne kadar mal olur diye... baskı balatanın civatasına kadar fiyat cıkartarak bana 4000 TL lik fatura cıkardı !!! tabiiki tşkler diyip cıkdım ve dışarda özel servisde 2300TL yaptırdım.. orjinal parçalar kullanarak yan sanayi DEĞİL..bu arada her 100.000 ortalamasında sürekli revize etmeniz gerektiğini unutmayalım , tabii kullanıma göre azalabilirde bu km.

Bu iki rakamıda karşılaştırarak ooo DSG mi aman diyim cebinizi yakar ama auto6r öylemiii ... sanki bakkaldan ekmek alır gibi yaptırabilirsiniz diyenler içindi bu açıklamalar... bu iki tecrübe arasında fark sadece 3-4aydır aralarında yılların getirdiği döviz - enflasyon farkları filan yoktur.

ŞİMDİ gelelim kullanım tecrübe ve farklarına...

Arada bir bazen şu sözü dinliyorum lütfen kızmayın arkadaşlar onlar nasıl sizin yorumlarınızsa bunlarda benim yorumlarım.. hissetmek... ruhsuzluk... arkadaşlar ben en az sizin kadar belkide bir çoğunuzdan daha hastalık seviyesinde bir otomobil severim.. Ruh ve His istiyorsanız düz vites alıcaksınız otomatik değil kendinizi kandırmayın..

Şimdi yorumlarımdan önce her ikisininde teknik olarak birbirinden farklı şanzuman tipleri olduğunu unutmayalım biri tam otomatik çift kavramaları diğer ise yarı otomatik motorize denen bir şanzuman şekli elbette doğaları gereği çalışma şekilleri gereği farklılıkları olacaktır avantajları ve dezavantajları... İkisini karşılaştırmak elma ile armut gibi olacaktır ama konunun tekniğine girmeden çoğu kullanıcı için önemli olan geçişleri hissetmek.. kararsızlık anları.. vs gibi konulara değinmek istiyorum.

DSG nin tek dezavantajı AUTO6R fanatiklerine göre maliyettir ama yukarda birebir kendi yaşadığım tecrübeyi anlattım... maliyet konusunda yorumlar sizin...

Şimdi gelelim kullanıma.. Kullanım sırama göre tecrübelerimi anlatmak isterim..

DSG : Geçişlerini hissetmeniz için sadece sürücü koltuğunda olup devir saatine bakmanız gerek aksi takdirde hissetmeniz mümkün değil. ne düşürürken neden arttırıken .. çok atik ve gaz pedalina tepkileri çok hızlı. sollamalarda kesinlikle yarı yolda bırakmıyor. gerektiğinde iki vites birden düşürüyor ve siz bunu anlamıyorsunuz. yokuşlarda çok düşük hızlara düşmeniz bile gerekse kararsızlık yaşamayıp gerekli vitesde tutuyor. çift kavramalı olması benzin konusundada ekonomik olması saglıyor. dezavantaj olarak yokuş aşağıya inerken sürekli hızlandığı için her otomatikde olduğu gibi vites yükseltiyor ve hızlanmaya devam ediyor bunu manuel mode çekerek bir nebze engelliyorsunuz.

AUTO6R : Geçişler her ne kadar yeni güncelleme yapmış olsamda hissediliyor , ayağınız alıştığında tam vites geçişlerinde hafifce kaldırarak bu hissi azaltmak mümkün. rahatsız edicimi bu konu biraz göreceli ben almadan önce denedim ve kriterim ekonomi olduğu için bu kadarı kadı kızındada olur diyerek aldım , yokuş inişlerde düz vites gibi çalışıyor ve size motor freni yapıyor vites yükseltmiyor böylece sürekli frene basmak zorunda kalmıyorsunuz , dik yokuşlardan bahsetmiyorum elbette. sollamalarda aman dikkat , vitesi biraz geç düşürüyor ve debriyaj mantığıyla çalıştığı için size ciddi vakit kaybettiriyor sakın riskli sollamalara girmeyin , direksiyondan vites düşürüp öyle hızlanmalarınızı yapın ama direksiyonda düşürdükden sonra çok fazla beklemeyim cunku tekrar yükseltiyor vitesi , düşürüp yapıcağınızı yapın, kıyaslamalarım DSG ile yapılmakdadır o yüzden tüm yorumlarım goreceli olabilir herkese göre. En büyük sıkıntı yokuşlardaki kararsızlığı maalesef , dik bir yokuşda vites atmaması gereken yerde atıp sizi boğuyor ve tekrar vites düşürüyor buda ÇOK CİDDİ yığılmalara sebep oluor ve korna sesleriyle hızlanıyorsunuz bunuda vitesi düze çekerek çözebilirsiniz , vites aslında düz vites olduğundan ekonomi muazzam ölçüde , vitesi manuel de kullanırsanız bu sorunları ciddi ölçüce gideriyorsunuz ama o zaman neden otomatik aldım diye soruyor insan kendine.
aracı park ettiğinizde mutlaka el frenine güvenmek zorundasınız PARK konumu olmadığından.

Küçük bir notda Chip yaptırmayı düşünenlere AUTO6R 300NM tork limitine sahip teknik dökümanlarda belirttiğine göre bu yüzden 1.6 e-hdi zaten 270nm olduğu için chiple 300 ün üstüne cıkıyor tabii torku 300 limitindede tutabilirsiniz yazılım atarken , bu yüzden yazılım atarken dikkat.. DSG 6 ileri yağlı tip ya 350 yada 400 diye hatırlıyorum limit.

Genel sonuç.. bu vitesin ülkemizde tutulmamasından dolayı fiyatları Mk6 Jetta dizel dsg lerden çok daha uygun , aracın passat sınıfında olduğu düşünürsek piyasasının ne kadar düşük kaldığını anlıyabilirsiniz. Daha fazla para verip bır sınıf altında bir arabaya binmektense bu paraya bu donanıma binmeyi tercih ederim diyenlerdenseniz benim gibi evet alınır ayrıca inanılmaz ekonomik olduğunuda söyliyebilirim. Yeni kasası 2014+ aynı göğüs tüm donanımlar nerdeyse aynı sadece VİTES tam otomatiğe geçiyor ve tam iki katı fiyat... hiç bir model arabada böyel bir fiyat farkı göremessiniz , yine bu şanzumandan dolayı 508 in fiyatının hakkının çok altında olduğunu görebilirsiniz işte buda tekrar kesinlikle alınabilir yorumuna sebep oluyor TABİİ mutlaka almadan önce denenip bu vitesin size göre olup olmadığını anlamalısınız.

Sürçi lisan ettiysek affola

Saygılarımla arkadaşlar

mimit
16-06-2017, 20:22
dsg -Auto6r karşılaştırma saçmalığıan gülüp,karşılaştırma yapmak biraz değişik olmuş. Otomobil dünyasında bir çok şey özellikle ikinci elde şans işidir,fanatik ise maalesef önüne geçemediğimiz durum.garanti sonrası 12.000 tl harcanan ama adam olmayan dsg yüzünden aracını satan arkadaşım var,millet auto6r yi gömerken gidip aldım ekonomi önceliğim olduğu için aracım pert olana kadar sorunsuz bindim.bir başkası bu şanzımanda 30.000 km de bir baskı balata değiştiriyor,bir başkası dsg ile 200,000 km yi sorunsuz görüyor. Forumlarda japonuna toz kondurmayan ama servisten çıkartamadığı için küfür eden insanları da gördüm.sonuç itibari ile ne satıcılar sattıkları şeyleri biliyorlar nede kullanıcılar aldıklarını nasıl kullanacaklarını biliyorlar.bu kıyaslamalarda kesinlikle adil ve mantıklı değil.Karşılaştırmaya açık bile değiller.maliyet için dsg nin karşısına edc yi çıkarmak lazım yada powershit i auto6r nin karşısına mmt vs. Çalışam prensipleri aynı olmayan şeylerin maliyetini karşılaştırmak kullanıcı açısından bence yersiz. Önce şunu sormak lazım Tek mi Çİft mi? cevap ne tek nede çift te olabilir tabi cvt gibi birşey var sonuçta.

HamzaHakkı
16-06-2017, 23:43
Auto6r tabi ki dsg ile bir tutulacak bir şanzıman değil, ama ben dsg hakkında da Auto6r hakında da söylenenlerin biraz uç örnekler olduğunu düşünüyorum. DSG gerek spor otomobillerde gerekse günlük otomobillerde kullanılıyor. Stage 5 modifiye edilmiş bir golf6 stock dsg ile sorunsuz yürüyebiliyor fakat auto6r denildiği gibi performans için geliştirilmiş bir şanzıman değil tamamen ekonomi odaklı bir şanzıman, onun için böyle bir şanzımandan DSG performans beklemek saçma olur :) İki şanzımanın da sorunsuzluğu tartışılır. Fakat gerek dsg gerek auto6r kullanıcıları içinde durumu holiganlığa taşıyan var :)

Auto6r şanzımanlı bir araç kullandım ve dedim ki Auto6r bana göre değil ve buna bağlı olarak şuan kullandığım 508 1.6 hdi aracın özellikle manuel olanın aradım buldum ve aldım. 508 fiyat performans olarak segmentinde bir rakibi daha olmayan bir araç bence, gerçekten rahat D segmenti olduğunu, ağırlığını hissettiren bir araç ha 508 in auto6r modelini alır mıyım almam :) Ne olursa olsun ben her zaman manuelden yanayım :D

mimit
17-06-2017, 22:05
golf 6r daki dsg ile 1.2 tsi daki dsg de bir değil, auto6r üretim amacını yerine getiriyor, tek kavramalı otomatikleştirilmiş sistemlerin kralı Pagani huayra nın kullandığı sistem olsa gerek yani auto6r nin daha hızlısı ve 1000Nm torka dayanabilen bir benzeri.

Gökay
18-06-2017, 16:20
Kusura bakmayin yeni birsey ogrenecegim diye okudum sonuna kadar ama bunlar artik yillardir yazilan seyler,birakin elmayla armutu karsilastirmayi.

xweser
18-06-2017, 19:30
konfor anlamında karşılaştırmak çok saçma olur ama maliyet açısından Ömer Usta daha net bilgiler verebilir. En azından auto6r açısından.

why35
19-06-2017, 10:27
Arkadaşlar yorum yapmadan önce keşke yazdıklarımı okuyupda cevaplasaydınız zira okumadığınız yazdıklarınızdan belli , direk başlığa önyargıyla girip cevap yazmışsınız.

Tek tek arkadaşlar cevap yazmayı borç bilirim..bazı arkadaşlara yazdıklarımı copy-paste yapmam daha özet olucağı kanısındayım.

Sevgili mimit arkadaşımın ilk yorumu hakkında ..

yazımdan copy-paste olarak başlıyım "Şimdi yorumlarımdan önce her ikisininde teknik olarak birbirinden farklı şanzuman tipleri olduğunu unutmayalım biri tam otomatik çift kavramaları diğer ise yarı otomatik motorize denen bir şanzuman şekli elbette doğaları gereği çalışma şekilleri gereği farklılıkları olacaktır avantajları ve dezavantajları... İkisini karşılaştırmak elma ile armut gibi olacaktır ama konunun tekniğine girmeden çoğu kullanıcı için önemli olan geçişleri hissetmek.. kararsızlık anları.. vs gibi konulara değinmek istiyorum."

karşılaştırma konusuna gelince , amacım başındada yazdığım gibi karşılaştırmak değil , hangisinin daha iyi olduğunuz TESPİTİ DEĞİLDİR. Ben ne otomobil dergisi yazarıyım nede 5thGEAR gibi bir program sunucusuyum , burdaki yorumlarım benim gibi alım arifesinde bazı modeller arasında kalıpda TEKNİK olarak DEĞİL kullanımda gerçekten söyledikleri gibimidir , anlatılanlar doğrumu , kullananların yorumlarını okumakda fayda var gibi düşünen insanlar için KULAKDAN DOLMA bilgilerden değil TARAFSIZ bir kullanıcının KULLANIM yorumlarıdır TEKNİK değil.

Ayrıca bakım masrafları konusu ise anlattıklarınızı herkes zaten biliyor herhalde ilk arabasını alacak kişi bile bu şansızlıkların kendisininde başına gelme ihtimalini bilir. Maliyet hakkındaki yazdıklarım OLAĞAN DIŞI durumlar hariç iki şanzuman içinde çıkacak ORTALAMA ve BEKLENEN maliyetleri karşılaştırmak içindir , oo DSG mi ocağıma incir ağacımı dikiceksin bak AUTO6R öylemi diyip insanları yanlış yönlendiren için tecrübe paylışımıdır.

Sevgili hamzahakkı arkadaşım...

copy-paste olarak başlıyım yine "Şimdi yorumlarımdan önce her ikisininde teknik olarak birbirinden farklı şanzuman tipleri olduğunu unutmayalım biri tam otomatik çift kavramaları diğer ise yarı otomatik motorize denen bir şanzuman şekli elbette doğaları gereği çalışma şekilleri gereği farklılıkları olacaktır avantajları ve dezavantajları... İkisini karşılaştırmak elma ile armut gibi olacaktır ama konunun tekniğine girmeden çoğu kullanıcı için önemli olan geçişleri hissetmek.. kararsızlık anları.. vs gibi konulara değinmek istiyorum."

hangi örneklerim uçdur örnek verebilirmisiniz yazımdan , örnek verdiğimi hatırlamıyorum ama ?

performans ve ekonomi konusuna gelince.. yine bir copy-paste "benim gibi evet alınır ayrıca inanılmaz ekonomik olduğunuda söyliyebilirim" ayrıca DSG sadece performans için üretilmiş bir şanzuman değildir , ufak tefek uyarlamalarla araç performansına göre değişikliklier gösterir , JETTA nın 1.6TDI DSG 105beygir 250nm torkluk aracında kullanılır 6R dada , bizim 508'imizden çok daha düşük motor verilerine sahiptir olmasına ragmen DSG kullanılır , gördüğünüz gibi konumuz performans değildir. YİNE söylüyorum bu bir karşılaştırma değildir , zaten kendinizde açıklamışsınız neden otomatik almak istemeyişinizi. Yine yazımdan bir copy-paste ile bitirmek istiyorum "Daha fazla para verip bır sınıf altında bir arabaya binmektense bu paraya bu donanıma binmeyi tercih ederim diyenlerdenseniz benim gibi evet alınır"

Sevgili mimit arkadaşımın ikinci yorumu hakkında.. elbette üstede yazdığım gibi ufak tefek dokunuşlarla motor gücünü kamçılamamak ve dayanıklılığı arttırmak için değişiklikler yapılır , en basitinizden kuru 7 ileri yağlı 6 ileri buna çok basit bir örnektir. Görevini zaten yerine getiriyor ona şüphe yok.

Sevgili gökay arkadaşım... copy-paste "İkisini karşılaştırmak elma ile armut gibi olacaktır ama konunun tekniğine girmeden çoğu kullanıcı için önemli olan geçişleri hissetmek.. kararsızlık anları.. vs gibi konulara değinmek istiyorum."

ayrıca biri 13 yılını doldurmuş diğeride belki 7-8 senesini doldurmuş bir şanzuman hakkında yeni bir şey öğrenmeyi beklemek sanırım biraz haksızlık olur , artık tüm piyasa (işin uzmanları) bu iki şanzumanıda son civatasına kadar yemiş bitirmişlerdir. Ben bir mühendis değilim bunlara yeni bir yazılım yapıcak yada aparat.. o yüzden nasıl bir yenilik bekliyordunuz anlıyamadım. Ayrıca yıllardır SİZ okuyorsunuz duyuyorsunuz , burası bir paylaşım yeri değilmi , bilmek öğretmek için yeterli değildir , bilgi paylaştıkca çoğalır. Ben almadan önce aylarca internetde Türkçe-İngilizce forum-video okudun inceledim ama yazdıklarımın bir çoğunu ya okumadım yada bölük pörçük tarafsızlık uzak yorumlar okudum. Bunlar benim gibi almadan önce kullanım açısından ne tip farklılıkları gösterdiğini KİŞİSEL olarak yorumlayan bir yazıdır yine söyliyelim yorulmadan bir test yada karşılaştırma yazısı değildir.

Sevgili xweser arkadaşım.. konfor açısından karşılaştırmakdan ziyade bu aracın piyasa fiyatındaki haksız düşüklük yüzünden bir alt segmendeki araçlarla nerdeyse aynı kefedeler , 2012-13 model Dizel bir otomatik araç almak isteyenler bir anda JETTA Tdi ile aynı fiyat aralığında görüyorlar bu arabayı ve daha nicesini , sonrada doğal olarak kıyaslama (TEKNİK DEĞİL KULLANIM ) içine giriyorlar.

Maliyet açısından ise , özel servisler ve ustalarda fiyat aralığı uçurum gibidir , işte bu yüzden tarafsız kalabilmek ve güvenli garantili iş yaptırmak adına ÖZEL değil YETKİLİ servis fiyatları verdim. Malum yetkili servis fiyatları NERDEYSE tüm Türkiye'de aynıdır.

En sonda ben yazılanlara yorum yapmak isterim , keşke yazılanlara farklı bakış açılarından değilde KULLANIM açısından yazdıklarıma ilave ARTI yada EKSİ yorumlar olsaydıda , yine almak isteyen arkadaşlara yol gösteren acizana bir rehber olsaydı.

Teşekkürler

mimit
19-06-2017, 19:44
Yazdıklarını okudum,hatta yanlışta bir cevap vermemek için bazı yerleri iki defa okudum ama sizin yapmak istediğiniz şeyle yaptığınız şey arasında fark var.Beni tanıyan arkadaşlarımda bilirler marka fanatikliğim yoktur,araç alırkende satarken kar edermiyim,zararım olur mu diye düşünen bir tipte değilimdir,arabadan beklediğim şeylerin başında güvenlik var sonrasında sürüş keyfi. İos la android karşılaştırmak bana göre saçma bir olay, ama android li samsun ile sony karşılaştırması daha mantıklı geliyor mesela.

HamzaHakkı
19-06-2017, 20:18
Ben sizin verdiğiniz örneği kastetmedim zira dediğiniz gibi örnek de vermediniz. Sadece DSG masraf açtı 10 bin TL harcadım yine adam olmadı ya da Auto6r bozuldu serviste 4 bin TL harcadım sorun hala devam ediyor gibi örneklerin uç örnekler olduğunu vurgulamak istemiştim :)