PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şanzımandan gelen ses

Ustad
29-05-2017, 08:50
Merhaba.aracım 508 2012 active 1.6 ehdi 115 auto6r modeli.aracı yeni aldım,baskı balata ve volantı özel serviste değiştirdim.benim problemim araç durmaya yakın 2. vitesten 1. vitese düşerken şanzımandan gelen hafif vuruntu şeklinde ses.kalkışta ve diğer vites geçişlerinde hiçbir şekilde ses gelmiyor fakat 2 den 1'e düşerken sürekli bu sesi duyuyorum.yaşadığım bölgede yetkili servis olmadığı aracı gösteremedim.benzer probleme çözüm bulmuş arkadaşların yardımını bekliyorum.saygılar

Kril508
29-05-2017, 12:14
Baskı balatası ve volant değişiminden sonra şanzıman alıştırması yapılmalı. alıştırma ayrıca belirli periyotlar halinde tekrarlanmalı bu alıştırma yapılınca 1 ve 2. vitesdeki vuruntu ve geçiş daha konforlu hale geliyor, ayrıca baskı balatası ve volantın kullanım ömrünü de hatırı sayılır derecede uzatıyor. bunu yapan özel servis oldukça az diye biliyorum işinin ehli bir usta bulmanız gerekir...

407 exe.b.
29-05-2017, 12:23
Otomatik vites aracın baskı balata volant değişimi için keşke yetkili servisleri tercih etseydiniz hocam.Klasik manüel vites bir şekilde halloluyor da robotik şanzıman zor iş.

Ustad
29-05-2017, 16:11
Araç bir anda vites kutusu arızası verdi ve vites takılı kaldığı için aracı zor çalıştırdım.aynı gün içerisinde 5 defa bu hatayı yapınca mecburen Alanya'da yetkili servis olmayınca en yakın özel servise gitmek zorunda kaldım.debriyaj seti değiştikten sonra şanzıman alıştırmasını formdan öğrendim.zaten aracımda yaklaşık olarak 3-5 dakika bilgisayara bağlı kaldı.bu süre zarfında alıştırma yapmış olması imkansız gibi gözüküyor.ben 2 den 1'e düşüş haricinde herhangi bir çekiş ve geçiş problemiyle karşılanmayınca problemin debriyaj seti değişimi sırasında yapılan mekaniksel bir hata olduğunu düşündüm.en kısa sürede şanzıman alıştırması yaptıracağım.