PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 Dış Aydınlatma Yazılım Güncellemesi

Ömer Gedik
15-10-2009, 08:41
Arkadaşlar Dün beni en son gittiğim servis olan Baykaralar dan arayıp Araç dış aydınlatma yazılım yükseltmesi olduğunu ve aracıma uygulamaları gerektiğini söylediler. Randevu vereceklerdi ben arayacağımı söyledim. Sorun nedir onu da bilmiyorum fikri olan var mı?

reisG
15-10-2009, 10:00
bende bilmiyorum ne ola ki?

reisG
15-10-2009, 10:05
baykaraları aradım belli bir üretim periyodundaki araçlara güncel yazılım yüklenmesi durumuymuş. bu durumda olanları gittikleri servisler çağırır dedi.

Ömer Gedik
15-10-2009, 10:27
baykaraları aradım belli bir üretim periyodundaki araçlara güncel yazılım yüklenmesi durumuymuş. bu durumda olanları gittikleri servisler çağırır dedi.

reisG söylediğini bende biliyorum fakat değişen nedir onu merak ettim.

reisG
15-10-2009, 11:04
bende değişen nedir diye sordum güncelleme diyor başka bir şey demiyorlar. farkı ne diye sorduğumda aynı yanıtı veriyorlar bence kendileri de bilmiyor ???

otmotvmhndsi
15-10-2009, 21:15
Peki hangi dönem araçlarını kapsıyormuş bu güncelleme?

reisG
15-10-2009, 22:29
şasi numarasına göre bir sıralaması var dediler benim aracım 2009 dediğimde sizi kapsamaz yanıtını aldım.ağırlıklı 2008 olanlarda varmış

Ömer Gedik
15-10-2009, 22:43
Berker eğer güncelleme varsa son gittiğin servis Seni arar. Bugün tekrar aradım ne olduğunu onlarda bilmiyor. Sabah 8,30 da baykaralardayım.

reisG
16-10-2009, 07:41
sabırsızlıkla haberleri bekliyoruz.

Ömer Gedik
16-10-2009, 09:15
Şu an servisten yazıyorum. Aracıma yazılım yüklendi ama yükletmesem daha iyi idi CC devre dışı kaldı şu an onla uğraşıyorlar.

TanerHoca
16-10-2009, 09:25
Şu an servisten yazıyorum. Aracıma yazılım yüklendi ama yükletmesem daha iyi idi CC devre dışı kaldı şu an onla uğraşıyorlar.

HAY BİN KUNDUZ!!!

reisG
16-10-2009, 09:27

bu çok kötü, inşallah ECU de problem olmaz. eğer olursa durum ciddi. CC de harici olarak servisten takıldığı için garanti kapsamı dışında kalma olasılığı var. :-\

reisG
16-10-2009, 10:00
HAY BİN KUNDUZ!!!

kaptan swing okumuş bir kişinin sözleri ;)

Ömer Gedik
16-10-2009, 10:21

bu çok kötü, inşallah ECU de problem olmaz. eğer olursa durum ciddi. CC de harici olarak servisten takıldığı için garanti kapsamı dışında kalma olasılığı var. :-\

sonrada takıldığını söylemedim onlar da anlamadı. Dedim yazılım yüklendi CC im çalışmıyor. Onlarda manuel yüklemiş. Sorun çözüldü. Tüm fonk larını denedim çalışıyor.

Yazılımdan sonra herhangi bir şey dikkatimi çekmedi ilerleyen zamanlarda olabilir belki. Ayrıca aracımı km göstergesinde çıkan ing. anahtarı ile teslim etmeye kalktılar sildirdim. Bakım uyarıları bozuldu o ayrı mesele napalım. ???

TanerHoca
16-10-2009, 10:26
kaptan swing okumuş bir kişinin sözleri

ee yaş 39 eski toprak sayılırız. ;D

yoktu ki çocukluğumuzda medal of honor, call of duty. biz de onlarla büyüdük ;)

ömer geçmiş olsun

reisG
16-10-2009, 10:29

sonrada takıldığını söylemedim onlar da anlamadı. Dedim yazılım yüklendi CC im çalışmıyor. Onlarda manuel yüklemiş. Sorun çözüldü. Tüm fonk larını denedim çalışıyor.

Yazılımdan sonra herhangi bir şey dikkatimi çekmedi ilerleyen zamanlarda olabilir belki. Ayrıca aracımı km göstergesinde çıkan ing. anahtarı ile teslim etmeye kalktılar sildirdim. Bakım uyarıları bozuldu o ayrı mesele napalım. ???

Ömer çok geçmiş olsun. ucuz atlatmak bu olsa gerek.

reisG
16-10-2009, 10:31
kaptan swing okumuş bir kişinin sözleri

ee yaş 39 eski toprak sayılırız. ;D

yoktu ki çocukluğumuzda medal of honor, call of duty. biz de onlarla büyüdük ;)

ömer geçmiş olsun

aynı yaştaymışız. bonanzalar, conanlar, vb. tabii ki bunları basan şimdilerde varla yok arası yayın yapan tay yayınları,güzel yıllardı.

Burak
16-10-2009, 12:21
Peki yüklenen yeni versiyon yazılım neyi düzeltiyormuş ? Bilgi alabildiniz mi ?

Ömer Gedik
16-10-2009, 12:35
Peki yüklenen yeni versiyon yazılım neyi düzeltiyormuş ? Bilgi alabildiniz mi ?

onlarda bilmiyor. Makinaya bağlayıp otomatik yazılım yükletiyorlar. Zaten yeni yükleme gerekliyse Peugeot tan ararlar.

Selahattin
25-10-2009, 14:16
dün benide çağırdılar üstelik aracım 2009 model ;D salı günü gidiyorum tek otoya.duyduma göre bu yazılım yakıtıda azaltıp birsda performans sağlıyormuş..bakalm bide bizim aslana yüklesnler.gelişmelerden haber ederm sizi arkadaşlar...

otmotvmhndsi
25-10-2009, 14:51
dün benide çağırdılar üstelik aracım 2009 model ;D salı günü gidiyorum tek otoya.duyduma göre bu yazılım yakıtıda azaltıp birsda performans sağlıyormuş..bakalm bide bizim aslana yüklesnler.gelişmelerden haber ederm sizi arkadaşlar...

Dış Aydınlatma Yazılım Güncellenmesi, yakıtı azaltıp nasıl performans sağlıyormuş çok merak ettim ;D ???

InsMuh
28-10-2009, 09:45
arkadaşlar yazılım ön farların güçlendirilmesi ile ilgili.
ben yaptırdıktan sonra özellikle uzun farlarda gözle görülür bir iyileşme sağlandı.
daha öncesinde hiç memnun değildim uzunlardan . bu ayar iyi oldu.

Ömer Gedik
28-10-2009, 11:04
arkadaşlar yazılım ön farların güçlendirilmesi ile ilgili.
ben yaptırdıktan sonra özellikle uzun farlarda gözle görülür bir iyileşme sağlandı.
daha öncesinde hiç memnun değildim uzunlardan . bu ayar iyi oldu.

reisG bilgi verdiğin iyi oldu bende uzunlara bir dikkat edeyim. Birde şunu söyleyeyim ustama sordum bu nedir Sence diye BSI da yapılan işlem çok ayrıntılı olabilir anlamayabilirsin demişti.

Selahattin
29-10-2009, 16:00
valla bnde bgn yaptrdm bu işlemi bii fark göremedm ;D

Burak
29-10-2009, 20:01
Arkadaşlar açıkcası, bir bilgisayar mühendisi olarak, yazılımla farların iyileşmesi olayını pek anlamış değilim. Işık şiddeti değişmez sonuçta.. Adaptif farlar olsa anlayacağım. Veya koldan uzunları açtığımızda farın açılma hızı eğer yavaşsa v.s belki o tepki süresi iyileşebilir. Ama görüş olarak değişen birşey olmaz.

Bu arada farlardan ben pek memnun değilim. Farklı ampul v.s. deneyen var mı ? Hangi ampulleri kullanabiliriz ? Süresi kısa olan ampulleri tercih etmiyorum. Mercekli far bulabilirsem xenon'a geçmeyi de düşünebilirim.

otmotvmhndsi
29-10-2009, 23:28
308'in farları çok iyi aydınlatıyor bence. Ben Osram NightBreaker kullanıyorum ancak orjinal kullanırkende gayet güzeldi aydınlatma. Mercekli xenon olsa tadından yinmez tabiki ancak... ;D

kivanc
30-10-2009, 02:00
Ben Osram Cool blue kullanıyorum önceki arabamdada bunu kullandım 2 seneye kadar hiç bişey olmadı sonra sattım ama yinede birşey olmamıştır.Bu türlerin tek dezavantajları yağmur yağdığı zaman pek iyi olmuyor fakat xenon dada aynı şey geçerli cool blue nun 4000 kelvin olanı var tavsiye ederim.

Burak
30-10-2009, 12:13
ben önceki aracımda (ford focus) "çakma" diye tabir edilen xenon kit kullanmıştım. Yağmurda falan sorun yoktu ancak siste bir felaket. O nedenle sisleri normal sarı ampul bırakmakta fayda var.

Tabi karşıdan gelenler için biraz kötü oluyor. Her ne kadar ampul şapkası olsa da yukarlara ışık sızması oluyor. O nedenle mercek kullanımı şart. Cool blue deneyebilirim ilk etapta... Çok mavi ışık olsun da istemiyorum. 4000K yerine 6000K olanı var mıdır ? O daha beyazdı diye hatırlıyorum.

MaLi
30-10-2009, 15:14
4000K daha çok sarıya çalar.
6000K da beyaz
sonrasında da maviye kaçmaya başlar.

normal ampil olarak zaten 6000K bulmanız çok zor.
hatta yok diye biliyorum.

otmotvmhndsi
30-10-2009, 17:25
4000k , 6000k ya göre daha sarı ancak lümen olarak daha iyi değere sahip. Ancak bazı markaların 6000k ları mavi yanıyor dikkatli olmak lazım.

standart halojen h7 6000k olmasada 5000k bulabilirsiniz. Ancak çakma xenonlarda 4300k değeri olan fabrikasyonu bulamazsınız, çok zordur ve pahalıdır. Ancak her yerde 6000K bulunur...

Eren
30-10-2009, 17:43
yazılım güncellemesi yapıldı ve artık aracımın ışıkları kapanmıyor, malesef eve geldigimde farkettim..yarın yine servis yolu göründü..

kivanc
30-10-2009, 18:54
birde 5000k olanı var fakat o çok maviye kaçacak bu beyaz yanıyor.Sis konusuna katılıyorum kesinlikle sarı olması lazım.Park lambalarınıda beyaz yapınca kötü oluyo çünki tam beyaz yok:)

Ömer Gedik
30-10-2009, 21:58
yazılım güncellemesi yapıldı ve artık aracımın ışıkları kapanmıyor, malesef eve geldigimde farkettim..yarın yine servis yolu göründü..

Kontrol etmiyorlar mı? Bu servis mantığını anlamıyorum. Çok sinir bozucu... Ayrıca bana da kontrol etmeden verdiler.

Eren
31-10-2009, 13:54
sabah servise gitmeden tekrar kontrol edeyim dedim, nasıl oldu bilemiyorum düzelmiş.. :) Kontrol ediyorlar ancak lakayt adamlar işte sürekli bir iş temposu içinde fahiş fiyatlarla insanları aldatmaktan bu tür şeylere fırsatları pek olmuyor gb..

Ömer Gedik
31-10-2009, 14:00
sabah servise gitmeden tekrar kontrol edeyim dedim, nasıl oldu bilemiyorum düzelmiş.. :) Kontrol ediyorlar ancak lakayt adamlar işte sürekli bir iş temposu içinde fahiş fiyatlarla insanları aldatmaktan bu tür şeylere fırsatları pek olmuyor gb..

Bende aracı teslim aldığımda bakım işareti yanıyordu ayrıca Cruise Control üm çalışmıyordu. Düzelttip tekrar teslim ettiler.

Burak
06-11-2009, 16:43
Olay basına düşmüş :

http://www.haberaktuel.com/turkiyedeki-peugeot-308ler-servise-haberi-233769.html

Fransız otomotiv devi Peugeot'un Türkiye'deki servisleri, Puegeot 308 marka otomobil sahiplerine, komut dışı far ve ikaz sinyallerinin çalışması sorunuyla ilgili genel servis çağrısı yaptı.

İŞLEM ÜCRETSİZ YAPILACAK

Peugeot 308'lerin bazılarında far ve ikaz lambalarının sürücünün komutu dışında kendi kendine çalışması sorunuyla karşılaşılınca, durum Fransa'daki Peugeot merkezine bildirildi. Yapılan araştırmada bu sorunu ortadan kaldıracak bir program hazırlandı ve yetkili servislere gönderildi. Sorunu çözecek ilave programın aracın elektronik beynine yüklemesinin yapılabilmesi için Peugeot 308 sahipleri servislere çağrılmaya başlandı. İlave program yükleme işlemi ücretsiz yapılacak.

Ömer Gedik
06-11-2009, 16:52
Burak paylaşım için sağol ama ben hiç böyle bir sıkıntı yaşamamıştım. ???

Abdullah
26-01-2010, 14:40
selamlar arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar aranızdayım beni DH dan hatırlayanlar olabilir. Bu yazılım güncellemesi hakkında servisin tanıdık olması sayesinde biraz da servisteki elamanlarla aramın iyi olması dolayısıyla öğrendiğim şu bu güncelleme gündüz farları için yapılan bir güncelleme. Yazılım dan sonra dikkat ettiniz mi bilmem ben baktığımda gündüz farlarım yanmıyordu. Yol bilgisayarı menüsünden baktığımda gündüz far ayarının off olarak ayarlandığını gördüm. Neden kapatılıyor diye soranlarınız olursa tanıdık bir oto elektrikci ustam var. Sol ampülüm patlamıştı o yüzden yanına uğradım değiştirmek için ampülü değiştirirken birşeye dikkat etti gündüz farlarının duy kısmı aşırı ısıdan eriyecek gibi olmuştu oda bant sardı. eğer dikkat etmediyseniz ve gündüz farlarını kullanıyorsanız lütfen bir kontrol edin.

Birde sizlerden bir ricam olacak şimdi benim ampül yine patladı ve Halojen ampül takmak istiyorum 6000K yada 5000K derecesinde bir beyazlık olmasını istiyorum Phlips ve Osram arasında kaldım DH da bu konu üzerine çok tartışmıştık fakat sizleri tekrar rahatsız ederek uzun ömürlü kullanacağım bir ampül tavsiyesi istiyorum.

Saygılarımla...

reisG
26-01-2010, 15:21
Merhaba hoşgeldin,
benim gündüz farlarıda arabayı aldıktan 4-5 ay sonra sol ampul yanarak kullanım dışı kaldı tek ampul çalışmazken ceza yememek için bende sistemi off konumuna getirdim. çabuk gitmesinin sebebi buysa ilginç

Abdullah
26-01-2010, 15:58
hoşbulduk reisG sanırım sebebi bu olabilir bende çok sinir oldum bu duruma ama yapacak birşey yok demekki pug kendini biraz daha geliştirmesi lazım. Bu arada araca ampül alıcam Philips Power2Night ile Osram Night Breaker arasında kaldım sence hangisi olmalı?

reisG
26-01-2010, 16:06
Bu seçimin yanıtını en iyi Berker verir diye düşünüyorum. Benim tercihim Philips olurdu.

Abdullah
26-01-2010, 16:07
bende philipse doğru kaydım 67 tl ye buldum hepsi burada da bakalım berker ne diyecek.

otmotvmhndsi
26-01-2010, 16:32
Kış aylarında tercihiniz bence beyazlıktan yana olmasın. Özellikle Gece-Gündüz Beyaz yanan ampül istiyorsanız kullanımda görüş kaybı yaşayacaksınız.

Hem Osram NightBreaker hemde Philips XtremePower Kullandım. Gece gözüken kısmı itibari ile ikiside beyaz... Ancak gündüz sarı yanıyorlar... Açtığım konuda iki ampül arasındaki farkları yazdım...

XtremePower hem ÖMÜR , hemde Aydınlatma olarak Osramın önünde...

Eğer mali yön sizin için sıkıntı olmayacaksa tercihiniz Philips XtremePower olsun, başka bir model değil...

Abdullah
26-01-2010, 17:34
berker bilgiler için çok teşekkür ederim fakat ampülün mavi olmasını istemiyorum Power2Night extremePower dan daha mı kötü hem ömür olarak hemde aydınlatma olarak.

otmotvmhndsi
26-01-2010, 17:36
XtremePower'ın cam kısmı mavi değildir...

XtremePower, Power2Night'tan çok daha performanslı.

Halojen Ampül'de birinci XtremePower.

Abdullah
27-01-2010, 00:38
çok teşekkür ederim Berker.

ozan308
09-10-2010, 14:29
arkadşlar banada mektup geldi farların güncellenmesiyle alakalı fakat ben xenon kullanıyorum.yinede götürmem gereklimidir?

Ömer Gedik
10-10-2010, 15:51
Tabi ki gerekir gidin yazılım güncellemesi yaptırın. Diğer konu bu konu ile bağlantılı olduğu için kaldırılacaktır.

mygold
10-10-2010, 16:23
bu guncelleme ıle neler geliyor bılen varsa bılgı beklıyoruz. bana guncelleme ıle ılgılı bır uyarı gelmedı...

ozan308
12-10-2010, 16:56
bu guncelleme ıle neler geliyor bılen varsa bılgı beklıyoruz. bana guncelleme ıle ılgılı bır uyarı gelmedı...

genelde 2008 model 308'lere servisten mektup geliyor.farlarınızın güncellemesi için servisimize başvurun gibi bi yazı.

Yasin CCK
14-03-2011, 16:07
Konu hortlamış olacak ama bana daha yeni ulaştılar, plaka değiştiği için şase numarasından ancak bulmuşlar, buyrun servisimize ücretsiz güncellemeyi yapalım, yedek anahtarı ve code kartıda getirin dediler, mutlak yapılması gereken bir güncelleme mi ? Yaptıran veya yaptırmayan arkadaşlar varmı?

MTN
14-03-2011, 16:55
yasin bey bundan 2 ay evvelde beni çağırdılar gittim. Ön kaputa saglamlaştırıcı bir parça taktılar. ayrıca yazılımı güncellediler. ( internet yoluyla ) garantim bitmiş olmasına ragmen herhangi bir ücret almadılar. Ayrıca yaptırdığım iyi oldu en azından sistem aracın tüm opsiyonlarını güncelledi ve herhangi bir arıza olmadığınıda teyid etti zaten yaparlarken bende baktım .

mimit
18-03-2011, 22:52
bana telefonla ulaşıldı,güncelleme için size en yakın yetkili servisimize başvurun dediler bendeki değişiklik ise şu oldu önceden kontağı kapattığımda farlar açıksa açık kalıyordu,sesli uyarı veriyordu,şimdi kontağı kapatınca farlarda kapanıyor komple onun dışında bir değişiklik gözüme çarpmadı daha.her şey normal gözüküyor. Güncellemeden bir kaç gün sonra xenon taktırdım,ondada bir sıkıntı yok ama bir kaç gündür araç çalışırken arada sırada akü ışığı yanıyor birde onun için servise götüreceğim.

Dreamcatcher
01-04-2011, 07:50
ilk 308 imde de şu an kullandığımda da piyasada satılan 10000 k xenon kitlerden kullanıyorum.Gece yolculuklarında çok rahatlık sağlıyor gündüzleri de görünüm olarak farkedilir bir güzellik veriyor..
Uzun farlarımda ve sislerde orijinal ampuller duruyor,durumdan çok memnunum, hiçbir sıkıntı yaşamadım..

Yasin CCK
01-04-2011, 10:03
Hüsmen hocam güncelleme durumu farklı bir durum, xenon ile alakalı değil, bende 8000K xenon kullanıyorum.

Peugeotun söylediği özellikle 2008 model 308'lerde farların kendiliğinden kapanabilme durumu olabiliyormuş. Bunu bir yazılım yükleyerek gideriyorlarmış.

Dün beni 3.kez aradılar, hala gitmemişsiniz diye, Peugeot bu aramadan sonra doğabilecek hasarlardan sorumlu değildir dediler. Ciddiye aldım bu sefer :D Bugün güncellemeye gidiyorum servise...

Dreamcatcher
01-04-2011, 10:08
Farkındayım dostum..ama konunun içinde geçtiği için yazmayı uygun gördüm sadece

Yasin CCK
01-04-2011, 10:35
Farkındayım dostum..ama konunun içinde geçtiği için yazmayı uygun gördüm sadece

İyi yaptın hocam ;)

teoman
01-04-2011, 10:50
bende bazen seyir halindeyken, ekranda aydınlatma AUTO oluyo kendine kendine, sanırım bununla ilgili bir durum olsa gerek, ancak arayan soran olmadı, 'sorunsuz çalışan sisteme çomak sokmamak' adına yazılım yüklemek istemiyorum ama gece kullanımda farların kapanma durumu büyük tehlike....