PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardım arkadaşlar bana kafayı yedirtecek bu arıza ışığı 😡

blnd
02-05-2017, 19:09
Arkadaşlar herkese merhaba. Bnm sorunum sürekli motor arıza ışığının yanması ve bu arızanın giderilememesi. Yaptığım işlemler 1.partikül filtresini söktük temizledik 2.enjektörleri söktük tamir ettirdik 3. Yağını bütün filtreleri değiştirdik 4.bilgisayardan tekrar partikül filtresini temizlettim bütün arıza kodlarını sildirdim 5. Hava basınç müşürünü değiştirdim ama yinede bir türlü arızanın kaynağını bulup gideremedik. Bu işlemleri yapmadan önce arabanın çekişi düşüyordu. Çekiş düzeldi bu seferde yokuştan çıkarken motor arıza ışığı yanıyor. Kafa yedirtti bana bu arıza sigaraya başladım tekrardan. Acill yardımlarınızı bekliyorum araçtan nefret edecek duruma geldim şuan...
not: araç Peugeot 308 1.6 HDİ ACTİVE 2013 model

blnd
02-05-2017, 19:48
https://imageshack.com/i/pnJ4HWyOj

blnd
02-05-2017, 19:49
Araç en son bilgisayar da bu arızayı veriyor arkadaşlar.

efecelebi
02-05-2017, 21:09
Çok kötü bir durum gerçekten de.

Fakat sakin olmaya çalışın, ufacık hatalar büyük arızalar gibi görünebiliyor bazen.

hangi ikamet ediyorsunuz bunu belirtirseniz belki usta ya da servis tavsiyesinde bulunan arkadaşlar olabilir.

Geçmiş olsun.

blnd
02-05-2017, 21:52
Mardin'de oturuyorum hocam. Burdaki servise gittim adamlar servisi yeni açıktıkları için arızayı gidermek için yeterli donanım yok diyip gönderdiler. Bende mecbur sanayiye gittim fakat bir haftadır gidip gelmeme rağmen çözemediler sorunu bir türlü.

Pars
02-05-2017, 22:50
İnşAllah en kısa zamanda düzelir ben size yardımcı olmaya çalışacam.bana ilk önce arcın Şase numarasını özelden atarmısınız VF3 diye devam eden numara ...

Ömer Gedik
03-05-2017, 08:42
Bu arızanın birden çok sebebi olabilir. Debimetre ve Turbo Elektrovanasına baktınız mı?

blnd
03-05-2017, 09:36
hava debimetre müşürünü değiştirdik yine aynı arızayı verdi hocam parçanın değiştiğini bilgisayardan da onaylattık fakat arzı ışığı tekrar yandı.

Ömer Gedik
03-05-2017, 10:33
hava debimetre müşürünü değiştirdik yine aynı arızayı verdi hocam parçanın değiştiğini bilgisayardan da onaylattık fakat arzı ışığı tekrar yandı.

Debimetre müşürü diye bir parça yok. Debimetre bir bütündür. Değiştiğiniz parçanın fotoğrafı var mı?

blnd
03-05-2017, 11:36
Debimetre müşürü diye bir parça yok. Debimetre bir bütündür. Değiştiğiniz parçanın fotoğrafı var mı? https://www.google.com.tr/search?q=peugeot+308+hava+debimetresi&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjo0JH8sdPTAhXEBZoKHVfXB3YQ_AUICigB&biw=1280&bih=918#imgrc=nrVyeaQ2pVbsrM:
resim yükleyemedim bu linkte verilen parçaya benziyordu değiştirilen parça. sanırım sadece hava debimetresi diye geçiyor parçanın adını yanlış yazmışım.

yk2548
09-06-2017, 09:15
hocam sizin sorununuz büyük ihtimalle turbo wesgatesinde veya bunu kontrol eden valfte. bir önceki nesil motorda başıma gelmişti. turbo içerisinde basınç dolduğunda kelebekler açılıp fazla havayı dışarı atmak ister. turboda kelebekler takılmışsa veya bunu kontrol eden piston(wesgate)bozuksa en son olarakta bu pistona vakum yapan elektovalfe tıkanmışsa bu arızayı verir. 6 ay uğraşmıştım. turbo revizyon oldu ve elektrovalfe değişti. 100.000 km bindim daha sonra tık demedi.

emreugur
15-09-2017, 23:47
Aynı sorunu bir kaç gün önce yaşadım ben. Hava debimetresi arızasından dolayı hatta "depollution system faulty" diye bir hata veriyordu. Giriş çıkış hava ölçümleri hatalı olduğu için arıza ışığı yakıp duruyordu. Parçayı değiştirdik, soketi güzelce temizledik şimdi zımba gibi :)