PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 THP Premium mu 1.6 VTi Premium

isayalcinkaya
23-12-2010, 22:25
selam forum sitesine yeni üye oldum 207 aracımı sattım simdi 308 bakıyorum dizel araçlar çok pahalı bende 1.6 THP Premium mu 1.6 VTi Premium mu karar veremedim bunların farkı nedir acaba bide lpg taktırsam sorun yaşar mıyım şimdiden tsk ederim.

hakan308
23-12-2010, 22:39
Neden benzinli+lpg onu anlamis degilim.Yeni bi araç alicaksiniz ve iyi bir lpg icin 1600tl gibi bi harcama yapicaksiniz.Ustelik mutlaka bir tekleme sorunu bir performans dusmesi sorunu yasiyacaksiniz.Kisin aracin isinmasini bekliyeceksiniz dakikalarca.Uzun yolda dizel aracla bi depo ile durmadan 1200km yapmak varken 500kmde lpgniz biticek.Lpgli araclara uygulanan kapali otopark ambargosunu lpg sizdirmazlik raporunu bagajda o igrenc tupun goruntusunu ve bagajda kapladigi yeri,arka tamponun deldirmesini saymiyorum bile.Bir kere dizel alin kafaniz rahat olsun.Bu arada hosgeldiniz ;)

isayalcinkaya
23-12-2010, 22:48
tsk ederim hoşbulduk premium versiyonunun özellikleri ve görüntüsü çok güzel ama dizelleri çok pahalı dizel38 lirayken benzinlisi 30a alınıyor bir önceki aracıma lpg taktırmıstım bir sorun yaşamadım aslında kafam karısık comfort modelinin dizeli premiumun benzinlisine eşit bu noktada ne yapacağıma karar veremiyorum açıkcası

Ömer Gedik
23-12-2010, 23:59
1.6 HDI Premium aracı eğer düz vites istiyorsanız 32-33 gibi bulmanız mümkün. Bende LPG ye pek sıcak bakmıyorum.

Yine ikinci elde baacağını 1.6 THP ise 150 HP 240nm değerleriyle çok keyifli bir 308

m_u_r_a_t06
24-12-2010, 00:42
Aslında kabaca bir hesap yaptığımda LPG nin çokta karlı olmadığını düşünüyorum. Ortalama LPG fiyatı 2.2 TL. Örneğin 10 LT benzin tüketen bir araba 12 yada 13 LT LPG tüketiyor ve yine 1000 km de tahmini 3-5 LT de benzin harcıyor. LPG montajı, sızdırmazlığı, muayenesi artı maliyet. Birde yeni nesil araçlarda magnezit subapları yakma olayıda söz konusu. Tabi patlama, arabanın yanması gibi çok nadirde olsa oluşabilecek risklerde söz konusu. Bunları üst üste koyduğunda bana mantıklı gelmiyor. Ama 70 TL ye deponun dolduğunu bilmek güzel bir duygu ;)

reisG
24-12-2010, 08:36
premium donanımlı 2008 model bir düz vites HDI 110 bg.308 i 31-33.000 TL arasında alabilirsiniz yaklaşık 60-70.000 KM seviyesinde olur. -ki ben geçenlerde bir tane babylone kırmızı 2008 110 bg. HDI yi 64.000 km.de 32.000 e gördüm. ve inceledim.
Bu arada VTi ve THP motorlar nefis makinelerdeir. her devir bandında ivmelenme yaparsınız ben atmosferik VTi de bunu yapabiliyorum -ki THP ler de çok çok daha güzel makinelerdir. Ve bu ödüllü makinelere LPG uygulması ile yazık edersiniz. Ve olumlu bir çalışma oalcağına emin değilim. Çünki VTİve THP makinelerde PSA-BMW grubunun en son teknolojisi yer almakta valvetronic sistem ve ayrıca gaz kelebeği olmayan dijital anlık supap ayarlayıcıları var. LPG sisteminde bence çok sorun yaşarsınız.

BahadırALTUN
24-12-2010, 09:00
Hoş geldiniz ,

Bence daha önceki araçlarınızda yılda kaç km yaptığınızı düşünerek hareket ediniz. Dizele yada Lpg ye vereğiniz farkı benzine ödeyeceğiniz fazla miktarla kıyaslayın. Birde aracı ortalama kaç Km yada kaç yıl kullanacağınıza bakın.
Yılda 15.000. Km ve daha az yol yapıyorsanız bence Lpg ye bulaşmadan paşa paşa benzinli aracınıza binin.
15.000-30.000 arası yapıyorsanız Benzin + LPG ,
30.000 ve üzeri yapıyorsanız dizel alın.

Not: Yukarıda verdiğim km ler tamamen şahsi fikrimdir , hiç bir bilimsel hesaplama veya kaynağa dayanmamaktadır. İzinsiz kullnılamaz. ;D

hakan308
24-12-2010, 09:06
Hoş geldiniz ,

Bence daha önceki araçlarınızda yılda kaç km yaptığınızı düşünerek hareket ediniz. Dizele yada Lpg ye vereğiniz farkı benzine ödeyeceğiniz fazla miktarla kıyaslayın. Birde aracı ortalama kaç Km yada kaç yıl kullanacağınıza bakın.
Yılda 15.000. Km ve daha az yol yapıyorsanız bence Lpg ye bulaşmadan paşa paşa benzinli aracınıza binin.
15.000-30.000 arası yapıyorsanız Benzin + LPG ,
30.000 ve üzeri yapıyorsanız dizel alın.

Not: Yukarıda verdiğim km ler tamamen şahsi fikrimdir , hiç bir bilimsel hesaplama veya kaynağa dayanmamaktadır. İzinsiz kullnılamaz. ;D

eee ben şimdi yılda 25000 km yapıyorum o zaman benzin + lpg mi kullanmam lazım ??? ??? ???

Daha önemlisi arabayı satıp benzin+lpg li 308 mi alayım yoksa motoru falanmı değiştiriyim ??? ??? ???

Yardımlarınızı bekliyorum çıldırmak üzereyim ??? >:( ;D ;D ;D ;D ;D ;D

BahadırALTUN
24-12-2010, 09:12
eee ben şimdi yılda 25000 km yapıyorum o zaman benzin + lpg mi kullanmam lazım ??? ??? ???

Daha önemlisi arabayı satıp benzin+lpg li 308 mi alayım yoksa motoru falanmı değiştiriyim ??? ??? ???

Hakan kardeşim sana önerim Dizel + Lpg + Nos (sadece çok acil durumlarda kullanılacak) ;D
Bunu sürekli kullan 5-6 hafta sonra hiç bir şeyin kalmaz çıldırmana gerek yok .

Bu arada isayalcinkaya arkadaşımız kusurumuza bakma konuyu sulandırdık biraz

hakan308
24-12-2010, 09:17

Hakan kardeşim sana önerim Dizel + Lpg + Nos (sadece çok acil durumlarda kullanılacak) ;D
Bunu sürekli kullan 5-6 hafta sonra hiç bir şeyin kalmaz çıldırmana gerek yok .

Bu arada isayalcinkaya arkadaşımız kusurumuza bakma konuyu sulandırdık biraz

Benzin fiyatlarının malum seviyede olduğu ülkemizde dizele LPG uygulayıp arada bi 100 shot NOS basabilsem ve bunu 5-6 hafta sorunsuz kullanabilsem beni dahi ilan ederler ;D ;D ;D ;D

Bu arada evet Bahadır abinin dediği gibi ne kadar süre kullanmayı düşünüyorsunuz yılda ne kadar km yapıyorsunuz uzunyol mu şehir içi mi kısa mesafemi bunların hepsi seçiminizi etkileyecek durumlar bunlarıda belirtirseniz size yardımcı olmamız kolaylaşıcaktır ;)

mygold
24-12-2010, 09:20
hakan kardeşim mazotun kokusunu almışız ki seninde bi daha bırakacagını sanmam.. tirkayi misali ;D ;D
zaten az bişey lpgden basedince kokusunu aldın çıldıracaktın nerdeyse ;D ;D ;D

haruntuncer
24-12-2010, 09:50
Sayın isayalcinkaya merhaba . Bende arkadaşlar ile aynı görüşteyim . Yani benzinli bir araç alıp ona LPG taktıracaksınız , sonrasında çıkacak bakım ve diger masraflarla birlikte dizel bir aracın fiyatına yaklaşacak . Benim tavsiyem dizel bir araç alıp bu tür sorunlarla ugraşmamanız .

hakan308
24-12-2010, 12:43
hakan kardeşim mazotun kokusunu almışız ki seninde bi daha bırakacagını sanmam.. tirkayi misali ;D ;D
zaten az bişey lpgden basedince kokusunu aldın çıldıracaktın nerdeyse ;D ;D ;D

Aynen Mücahit abi LPG kokusunu aldım sabah kafayı yiyordum ;D ;D

isayalcinkaya
24-12-2010, 18:25
iyi akşamlar arkadaşlar yorumlarınız için tsk ederim. Bugün bir araştırma yaptım hem göral hemde abc peugeotu telefonla arayarak bilgi aldım bilgi sonucunda 308e tüp takmıyorlarmış ve önermiyorlarmış bende düşündüm yorumlar dizel ağır bastığı için bende lpgden vazgeçtim şimdi dizel 308e bakıyorum araştırmaların sonucunda inşallah dizel bir araç alacağım Allahın izniyle bir önceki aracım 207 di sıfır alıp lpg taktırmıstım memnundum aslında lpgden ama 308lere olmuyormuş bunda da vardır bir hayır diyerek araştırmalarıma dizel 308e yönlendirdim.

TanerHoca
24-12-2010, 18:34
umarım istediğiniz gibi bir araç bulur ve keyifle binersiniz.

haruntuncer
24-12-2010, 21:35
Dizel en uygun tercih . Tebrik ediyorum . Sıfır mı alacaksınız ikinci el mi ? Az kullanılmış İkinci el alacaksanız forumdan satan arkadaşlarımız var .

isayalcinkaya
26-12-2010, 00:26
az kullanılmış 20.000 25.000 kmde bakıyorum forumdaki arkadaşlarla irtibata geçiyim ozaman tsk ederim