PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor arıza lambası

bulento5
25-04-2017, 15:36
Arkadaşlar merhaba,
Bir hafta önce 1,6 hdi aracımda sarı renkte olan motor uyarı lambası yanmaya başladı. Bolu'da yetkili servis olmadığından özel bir serviste bu lambayı pc bağlayarak söndürdüler.2 gün sonra tekrar yandı bu seferde tanıdığım bir elektrikçiye götürdüm oda egzoz sisteminde bulunan sistemlerde bulunan kurum tarzı bir nedenden dolayı bernel marka bir katkıyı yüksek devirde 45-50 km kullanmamı söyledi. Sonrası dediği gibi aracı 3000 devir ve altı olmamak kaydı ile bir süre kullandım ve elektrikçiye obd cihazı ile bu ışığı söndürttüm. Ne var ki 3 gün sonra tekrar yanmaya başladı. Sizlerin de başına bu şekilde bir arıza geldi mi. Bu arada 1 hafta önce motor cam suyunu doldurur iken motorunda sağına soluna su tutmuştum bunla da alakalı olabileceğini düşünüyorum yorumlarınız var mı ? su temasından dolayı bakabileceğim yerler neresidir.
teşekkürler.

NecdetPek
25-04-2017, 15:50
Geçmiş olsun.

Benim 301 varken sarı ışık yanmış ve servise gitmiştim. Ancak servisteyken tekrar çalıştırınca bir türlü yanmamıştı. Bana biraz yüksek devirde kullanmamı ve partikül filtresinin temizlenmesi için motor sıcaklığının yüksek olmasını tavsiye etmişlerdi. Dediklerini yapmıştım. Ama aradan 3-5 gün geçtikten sonra yeniden yanınca, söndürmeden yine servise gittim ve aracı stop etmeden test cihazı ile kontrol etmelerini sağladım.

Sonuç olarak bütün mazot boruları ve ateşleme sistemi değişti. Neyse ki garantisi devam ettiği için herhangi bir maliyet çıkmadı. Bir daha da asla ışık falan yanmadı.

Siz motora su tutmakla bence iyi etmemişsiniz. Bir sürü elektronik devre var, kutularının içi nemlenmiş ve kısa devreler yapıyor olabilir. Servise bu konuda bilgi verdiniz mi bilemiyorum, ama kurutma işlemi yapmakta da yarar olabilir.

Tekrar geçmiş olsun..

efecelebi
25-04-2017, 16:33
Geçmiş olsun,

Bende de 301 var çok şükür hiç yanmadı

arıza lambasını söndürmek çözüm değil, neden yandığına bakıp o yönde çalışmak lazım, birçok nedenden ötürü yakabilir sonuçta, tekrar gidecek olursanız neden yandığına baktırın.

Necdet beye kesinlikle katılıyorum, dizel de olsa motor yıkamak bence yanlış.

bulento5
28-04-2017, 10:50
yorumlarınız için teşekkürler.

efecelebi
28-04-2017, 13:20
yorumlarınız için teşekkürler.

Kendi adıma rica ederim.

Bir gelişme kaydettiğinizde bize de bilgi verir misiniz?

bulento5
09-05-2017, 09:40
Merhaba bahsetmiş olduğum arıza lambasını 3 sefer bilgisayara bağlatarak söndürtmeme rağmen 2-3 gün içinde tekrar yanmaya başlıyordu. Geçen cumartesi günü oto sanayiye gittim bu konularda uzman bir arkadaşa gösterdim, o anda da halen lamba yanmaya devam ediyordu. Elektrikçi kendisinde orijinal yazılıma sahip bir arıza tespit cihazı kullanılarak hatanın geçicimi yoksa gerçekten bir arıza olup olmadığına dair bakılması gerektiğini belirtti. Yapacak bir şey olmayınca eve giderken biraz daha yakıt alayım dedim her neyse çeyrek depo olan yakıt yarım depo mazot aldıktan sonra ne alaka anlayamadım :) birden kendi kendine söndü. Yaklaşık 1 haftadır bir sıkıntı görmedim. Nasıl ve neden yanmaya başladı ve 15 gün sonra kendi kendine nasıl söndü bilemiyorum. Yakıt desem sürekli opet mazotu kullanıyorum.

efecelebi
09-05-2017, 10:19
Merhaba bahsetmiş olduğum arıza lambasını 3 sefer bilgisayara bağlatarak söndürtmeme rağmen 2-3 gün içinde tekrar yanmaya başlıyordu. Geçen cumartesi günü oto sanayiye gittim bu konularda uzman bir arkadaşa gösterdim, o anda da halen lamba yanmaya devam ediyordu. Elektrikçi kendisinde orijinal yazılıma sahip bir arıza tespit cihazı kullanılarak hatanın geçicimi yoksa gerçekten bir arıza olup olmadığına dair bakılması gerektiğini belirtti. Yapacak bir şey olmayınca eve giderken biraz daha yakıt alayım dedim her neyse çeyrek depo olan yakıt yarım depo mazot aldıktan sonra ne alaka anlayamadım :) birden kendi kendine söndü. Yaklaşık 1 haftadır bir sıkıntı görmedim. Nasıl ve neden yanmaya başladı ve 15 gün sonra kendi kendine nasıl söndü bilemiyorum. Yakıt desem sürekli opet mazotu kullanıyorum.

İnşaALLAH bir daha yanmaz, fakat lamba sönse de geçmiş arızalara bakılabiliyor, yandığı anda gerçekten bakılsa sizin de içiniz rahat eder,

bilgilendirme için teşekkürler,

Keyifli sürüşler dilerim :)

NecdetPek
09-05-2017, 11:41
Sürekli yanmaktan lamba bozulmuş olmasın? :)

Şaka bir yana umarım sorun yoktur.

Semsem
23-05-2017, 00:34
Arkadaşlar merhaba, 301 1.6 dizel aracımda motor arıza lambası yanıp duruyor, p1352 hatası veriyor sürekli. tamirci bu arıza genelde soğuk havalarda olur diyor ama neden hata verdiğini de bilmiyor. Çok önemli değil dedi. Bende Elm327 cihazı aldım arıza yandıkça kendim siliyorum... bu arıza ile karşılaşan var mı, çözümü nasıl olacak, yardımcı olabilecek kimse var mı?

bulento5
23-05-2017, 11:15
Merhaba,
Daha önceki konularda belirttiğim gibi aynı dertten bende 15 gün sıkıntı yaşadım, defalarca arıza lambasını söndürtmeme rağmen tekrar yanmaya devam ediyordu. Açıkçası ne ve hangi sebepten arıza verdi ve ne oldu da söndü bilemiyorum. Fikir vermesi açısından kendi bulgularımı şöyle belirteyim;
*Arıza lambası yanmadan bir kaç öncesi motora su tutmuştum,sonradan kurumuş olabilir.
*Depoya katalizör temizleme sıvısı atmıştım, onun faydası olabilir.
*Birde araç bakımı yaptırırken hava filtresinin boru girişi tam yerine oturtulmamıştı, onu da yerine kendim taktım.
Birde sormak istediğim iki şey var,
Aracınızın gaz yeme veya ona benzer bir durum yaratıyor mu ?benim araçta lamba yanmasına rağmen böyle bir durum ile karşılaşmadım. Böyle bir durum varsa belki sıkıntılı bir arıza habercisi olabilir. Bir de Elm327 cihazını nereden ve kaç liraya aldınız ? ios ile çalışıyor mu ?
teşekkürler.

efecelebi
23-05-2017, 11:37
Gecmis olsun, hangi durum ve kosullarda arıza lambası yanıyor?

P 1352 için Google da arama yapinca:

Ateşleme sargısı A birincil devre arızası

Yazıyor

Semsem
24-05-2017, 00:06
Arıza uyarısı, son 3 haftadır var, 5-6 günde bir tekrarlıyor uyarıyı... arabayı akşam park ediyorum hiçbir sıkıntı yok, sabah çalıştırıyorum uyarı veriyor, kodu siliyorum, 5-6- gün sonra yine park ettikten sonra ertesi gün çalıştırınca tekrar arıza uyarısı veriyor. Arabanın çalışması, gaz yemesi veya çekişi ile ilgili herhangi bir sıkıntı yok, ama uyarı verdikçe sinirlerimi bozuyor, çözümünü de bulamayınca daha da bi işkilleniyorum...klima ile alakalı olabilir mi, klima tam olarak soğutmuyor son zamanlarda, gazı bitti sanırım, bununla alakalı olabilir mi acaba?

ELM327 cihazını da n11.com'dan aldım, 23 veya 24 liraydı sanırım, android uyumlu ios ile çalışmıyor, bu yüzden eski android telefonumu arabada taşımaya başladım. Bu cihazdan alacaksanız tavsiyem 54-55 liralık wifi'li olanı var ios ile de çalışıyor, 23 liralık cihazda iş görüyor ama ios ile çalışmaması sıkıntı, bu yüzden bende yakın zamanda wifi li olanı almayı planlıyorum.