PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SİS FARI AYARI

InsMuh
18-12-2010, 15:45
10 gün önce 308'imin araç muayenesi yaptırdım, hafif kusurlu olarak geçti. buldukları kusur :"sis farı ayarsız" şimdi aklıma takıldı sis farına ayar yapılıyormu. yapılıyorsa nasıl?

TanerHoca
18-12-2010, 15:55
sis farların yaz-kış, gece gündüz-açık gezseydin ayarı bozulmazdı. ;D
kullanmadığın için ayarları bozulmuş 8)

mücahit özelden sis farı ayarı ile ilgii bir link attım. umarım işine yarar. ;)

Gökay
18-12-2010, 18:24
Hocam özelden değilde genelden atsaydın bizde faydalanırdık ;)

reisG
18-12-2010, 19:40
Tuvturk teki geri zekalı salak aptal beyinsizler birşeyler yazmak ve olası olarak aracın sonradan satışı yapıldığında ruhsat çıkması için hafif kusurunda olmaması gerektiğinden araçta birşey yoksa bile birşeyler yaratıyorlar.
Babamın Sebringine de birşey bulamayıp paslı egzos susturucusu diye yazmışlardı. Aracın tüm egzos sistemi paslanmaz çeliktir.
Tuvturk ten nefret ediyorum. Allah onları ve dolayısıyla doğuş grubunu bilidği gibi yapsın.

γuяdaeя
19-12-2010, 00:08
Tüvtürkten ve Doğuştan nefret etmeden önce onlara bu pastayı peşkeş çekenlerden nefret etmek lazım ama neresinden başlamak lazım bilemedim :-\

BahadırALTUN
19-12-2010, 01:23
Benim önceki 407 nin jantını 15" yazmışlardı. Bende muayeneden sonra jantlarımı değiştirdiler diye boş bulunup jantlara bakmıştım.

Ozan
19-12-2010, 11:31
Tuvturk ten nefret ediyorum. Allah onları ve dolayısıyla doğuş grubunu bilidği gibi yapsın.

Sanırım Doğuş grubu derken Tüvtürk'e ortak olan şirketini kastettin.Doğuş grubu derken içine yaklaşık 50-60 şirket giriyor.Ve eşimin çalıştığı NTV'de bu şirketler arasında.Adamların ekmeğini yiyoruz.Doğuş grubu olarak genelleme yapmayıp nokta atışı yapsan daha şık olurdu. ;)

Ozan
19-12-2010, 11:57
Biz ülke olarak şimdiye kadar sadece ruhsatı verip araç muayenesi yaptırmaya o kadar çok alışmışızki,bu gibi hafif kusurlar zorumuza gidiyor.
Adı üzerinde trafiğe çıkmasını engellemeyecek kadar hafif bir kusur bu.Adamların bunu beyan etmesi kadar doğal birşey yokki.Durumdan araç sahibini haberdar ediyorlar.Eskiden olsa "al baba şu 10 lirayı kusur musur yazma" deyip sadece kendimizi kandırabilirdik.
Etrafımıza bakalım muayene işini Tuvturk devraldıktan sonra trafikte enkaz gibi dolaşan stopları kırık sağı solu çarpık ve lambaları yanmayan araçlara eskisi kadar rastlıyormusunuz?Tuvturk öncesi yaptırdığım araç muayenesi 3 dk. sürmüştü.Motor şasi numaraları kontrolü far ve sinyal kontrollerinden sonra muayeneden geçmiştim inanılır gibi değil.Araç muayenesi toplam muayene kuyruğu ile birlikte 10 dakikamı almıştı.
Eskiden ruhsatı gönderirdiniz muayene mühürü basılıp akşam size geri gelirdi.Şimdi insanlar araçlarını muayeneye sokmadan önceki 1-2 gün en azından araçlarına sadece yakıt koyup gitmek haricinde bakım ve onarım eksik gidermek gibi şeylerle uğraşıyor.Sevdiklerimiz ve kendi canımızı emanet ettiğimiz otomobillerimizin muayenesi bence artık hakkıyla yapılıyor.

kürşatalp
19-12-2010, 14:41
Muayene işi ayrı bir konu olmakla birlikte doğuş grubunu bende sevmiyorum tabi bu benim şahsi fikrim kimseyi bağlamaz.Babama 2004 model 0 km b5 kasa passatı alıp , araçla ilgili muhtelif sorunlar yaşadığımızda vw diyalog un küstahca "bizim reklama ihtiyacımız yok biz arabalarımızı yok satıyoruz" deyip nerdeyse bizi suçlar tavrı daha dün gibi aklımda,vw showroomlarının durumu müşteriyle ilgi ve alakası,fiyat ve servis politikasıda ortada halk arabası görünümlü premium marka sanki.Bunun yanında garanti bankasının vefat etmiş bir kişinin kredi kartı ve hesaplarını kapatmada köhne olarak bilinen(bence öyle değil) vakıfbank ,ziraat bankası gibi bankalardan bile ağır ve aksak çalıştığını sinirlerimi gerdiğinide yine kendim yaşadım gördüm,garanti bankasının şikayet hattında bu kadar toplama insanı nasıl bir araya getirdiniz bir bankada demişliğimde vardır :).Bu sebeplerden ötürü tüvtürktede konsorsiyumun büyük ortaklarından olan doğuşun etkilerini kendi bakış açımdan çok rahat görebiliyorum.Mecbur kalmadıkça hayatımın sonuna kadar doğuş ve bağlı şirketlerinden hep uzak durucam,doğuş grubu 90 ların devlet kurumlarındaki gibi soğuk ve müşteriyle/vatandaşla ilgilenmeyen çalışanlarıyla(düzgün olanları tenzih ederim fakat geneli böyle) benden uzak dursun,artık devlet bankalarında bile memurlar müşteri geldiğinde hoşgeldiniz diyor ,bey diye hitap ediyor ama garantidekiler emekliliği gelmiş başbakanlık müsteşarı kıvamında.

hakan308
19-12-2010, 15:44
muayene isinde oyle sacma sebepler varki resmen dalga gecer gibi

-ferrari korna adi verilen adi ustunde ferrari kornasi gibi ses cikaran kornayi takmak agir kusur
-araca spor yay takip keyfiyen yere yakinlastirmak agir kusur
-muayeneyi yapan kisiye gore orjinalden buyuk jant takmak agir kusur
bu sekilde onlarca sacma sebep var diyorsunuzki muayene sıkılastiktan sonra piyasada dokuntu araclar azaldi. Sorarim size hangi trafik polisi cevirmeye falan girdiginiz zamanlar haricinde muayeneniz varmi yokmu diye bakiyor?duzen bi kere bastan yanlis muayeneyi bu sekle sokmak sadece birilaerine para kazandurmak tan baska bi ise yaramiyor bi dusunun PREMİO adi verilen servisler ne zaman acildi ve nerelerde yogunlasti?

reisG
19-12-2010, 18:02
doğuş grubu derken ben o dev şirketler grubunda çalışanlar hakkında tek kelime kötü düşünmem. Benim sözlerim o şirketin direkt olarak sahiplerine. Hele hele forum arkadaşlarımızı rencide etmeyi kesinlikle düşünmem düşünemem de . eğer üzdüysem çok çok özür dilerim.
Tuvturk'e gelirsek. bence eskiden nasılsa çok az farklı olarak yine aynı durum devam etmekte. şimdi. bu işten çok daha para kazanan başka şekiller ortaya çıktı. yazarak anlatmaya kalksak satırlarca yazmak gerekir. Bu iş başlayalı sanırım 3 sene kadar oldu. bu süre zarfında tüm kullanılmış olan araçların (2 senede bir binek araçlar, senede bir ticari kullanılanlar) problemsiz hale gelmiş olması gerekmekte idi. Çevreniz bir bakın ve birşeyin değişmediğini göreceksiniz.tabii bu benim fikir ve bakış açım.
Full bakımlı çelik egzos borusu olan araçlara paslı egzos yazan, neredeyse benzini bile yetkili serviste koyan bez yerine nerdeyse dili ile ML320sini temizleyen tek bir problemi olmayan araca bozuk far ayarı yazan ama caddelerde terör estiren taksi dolmuş, halk otobüslerinin hepsinin aynı hurda görüntü ve üzerinde seksen tane aksesuar ile gezmesine rağmen bu araçların nasıl tuvturkten geçtiğini anlamak için müneccim olmaya gerek yok.

InsMuh
19-12-2010, 23:53
herşey bi yana neden "TÜVTÜRK" değilde "TÜVTURK" . ya arkadaş bu Ü harfi almanlarda olunca oluyorda bizde olunca neden olmuyor :-\ ???

reisG
20-12-2010, 09:12
TÜRK kelimesine karşı bir alerji olduğundandır.

ibosener
12-01-2011, 10:08
sis farların yaz-kış, gece gündüz-açık gezseydin ayarı bozulmazdı. ;D
kullanmadığın için ayarları bozulmuş 8)

mücahit özelden sis farı ayarı ile ilgii bir link attım. umarım işine yarar. ;)

Hocam genelden yazmayacak mısınız? Bende bekliyorum.

Dreamcatcher
03-04-2011, 21:42
Kimse yazmamış ben yazayım bari :)
hocam sis farının ayarı alt taraftan tornavida yardımı ile yapılıyor..sadece tornavidanın ucunun girebileceği bir yer var..yalnızca yükseklik ayarı ..aracı ya lifte kaldırmanız gerek ya da kanalda altına girmelisiniz

Esat
03-04-2011, 21:59
manuel bi şekilde indiritip kaldırıyorsun galiba benimki çok yüksek :(

Dreamcatcher
03-04-2011, 22:06
Evet dostum ..ayar yaparken sislerin açık olmalı..karşıdaki yansımasına göre elle yapıyorsun...benim sislerin biri yukarda idi ilk aldığımda..ayarını kendim yapmıştım...bir de senin sislerde de xenon var..ayarla bence

Esat
03-04-2011, 22:10
genelde açmıyorum zaten sisleri yada açmadım gibi birşey ama genede ayarlatmak lazım....