PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RCZ Almak istiyorum, Yakıt / Komfor / Fiyat Tavsiye.

GTRsavas
12-02-2017, 18:08
Merhaba,

Uzun süredir kullandığım subaru impreza aracımı sattım yeni bir araba bakıyordum. Hayatım boyunca performans araçları kullandım. Artık bende az yakan bir araç alıp bundan sonra eşimle yaz tatillerinde bol bol gezmeye karar verdim :)
Spor modellere bakmıyordum, ve vasat görünümlü az yakan bir araç almaya karar vermiştim.
Bir arkadaşım "RCZ baksana, o kadar yakmıyor fiyatı da senin sınırlarında" deyince baktım haklıymış!

RCZ yi yolda gördüğümde çok iç geçirdiğim olmuştu ve ulaşılmaz gibi gelirdi. Bu kadar güzel dizayna sahip bir aracın bu kadar az yakabileceğini ve uygun fiyatlı olacağını hiç düşünmemiştim.

Sitede 200 hp tavsiye edilmiş ama benim kriterlerime göre 156 hp daha uygun gibi göründü. Altta paylaştığım sebeplerde hata var mı? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Yakıt
200 hp 156 hp den daha az yakıyor denmiş. Araştırmalarıma göre aralarında çok az fark olsada normal kullanıcı verilerine göre Düşük ve sabit hızda sadece uzun yolda ölçüldüğünde 156 hp 100km'de 6 lt'nin altında 200hp ise 6lt nin biraz üstünde yakıyor görünüyor. Şehir içi ve ortalama yakıtı sormuyorum, kullanıma bağlı olacağı için sağlıklı karşılaştırma olmayacaktır diye düşünüyorum. Bu rakamlar doğru mu? Doğru ise 1-2 lt daha az yakıcak diye başka araba almam :)

Komfor
200 hp yolu daha iyi kavrayıp daha iyi hızlanma ve fren sunsada doğal olarak daha sert yolculuk sunuyormuş, çukurları daha fazla hissettiriyormuş. Kabin sesi daha fazlaymış. Önceliğim artık performans olmadığı için bu yüzden yine 156 hp daha doğru bir tercih gibi göründü.

Renk
İstediğim renk beyaz, tek istemediğim renk ise siyah ve 200 hp ler tek renk ve siyah :) Sadece (Pahalı) Asphalt modelinde gri var. 156 hp istediğim renkte.

Fiyat
156 hp model benzer temizlikte 200 hp modelden daha ucuz olacaktır diye düşünüyorum.

Yükseklik
156/200 modellerde jant boyutları aynı mı? Ben 156 larda 18" jant var diye biliyorum ama bir satıcı 19" olduğunu söyledi.
RCZ stok hali ile ne kadar alçak? Tümseklerde durmak zorunda kaldığım, arabalı vapura korkarak bindiğim günlere geri dönmek istemiyorum :)

Temiz, az km de galeriden olmayan 156 hp RCZ arıyorum.
Üst sınırım 60 bin.

Görüşlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler
Savaş

tsinanb
12-02-2017, 22:03
Forumumuzda RCZ sahipleri azımsanmayacak sayıda. Onlar size daha iyi bilgi verecektir fakat benim naçizane fikrim 200 hp yönünde olur . Kullanıcılar 200 hp nin 156 lık otomatiklere göre daha az yaktığını söylüyor ve katalog verileri de bunu destekliyor. Şehir içi kullanımda bu fark daha net belli oluyor.

Rcz ler genelde beyaz renk satıldı o yüzden araç seçeneği çok fazla. 200 hp lerin büyük çoğunluğu siyah renkte ve az sayıda Asphalt donanımlı mat gri renkli arabalar geldi. Türkiye'de bilinen tek sedefli beyaz makyajlı kasa 200 hp rcz sahibi de forumumuzda rcz moderatörü @SerhatRCZ 😊

SM-G935F S7 Edge cihazımdan gönderildi.

OrkunRCZ
17-02-2017, 23:16
3 haftadır didik didik RCZ arıyorum, 60bin üst sınıra temiz RCZ bulamazsınız. Belki yüksek kmli olabilir ama ben yüksek kmli rcz almazdım şahsen.

SerhatRCZ
18-02-2017, 09:05
Bu konuyu okudum cevaplayacaktım unutmuşum kusura bakmayın. Yazılarınıza istinaden şunları söyleyeyim bir kere şart aracın sedefli beyaz olmasıysa iş kesinlikle 156 hp otomatik vites almanıza gider. Başka alternatifiniz yok çünkü. 200hp önerilmesinin sebebi ise daha performanslı ve kesinlikle daha az yakıyor. Konfor konusunda haklısınız 200hp ler biraz daha sert ama şunu da söyleyeyim spor araç olduğu için her rcz özellikle 19 inç jant ile çok konforlu sayılmaz :). 156hp ler fiyat olarak biraz daha uygundur çünkü alternatifi daha fazladır. Alacağınız araç ekstra basılmamışsa orjinal ise kesinlikle tümseklerden rahatlıkla geçebilirsiniz. 4 yıldır 19 inç jantla rcz sürüyorum altını vurduğum kasis olmadı. Orkunun da söylediği gibi temiz düşük km li ve 60 bini geçmeyen rcz yok. Minimum 65 bin tl ye çıkmanız gerekir. 60 bine aldığınız rczler de ya hasar kaydı vardır yada km yüksektir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

GTRsavas
19-02-2017, 16:45
Cevaplar için teşekkürler.
Öncelikle limitimi 65 bine çıkarıyorum :)
Altının çarpmıyor olmasına sevindim. Hafta sonu bir galeriye gidip gördüğüm RCZ de ön tampon nerdeyse yere değiyordu. Park halinde oynanmamış görünen bir model görüp inceledim, yeterince yüksek görünüyordu. Bu araçların oynanmamış ve yıpranmamışını bulmak gerçekten zor olacak gibi görünüyor.

RCZForever
20-02-2017, 13:50
Serhat Hoca çok güzel yazmış içimizdeki en tecrübelilerden birisi o ama ben şu kasis olayına katılmıyorum maalesef :)...Aracın fabrika çıkışlı yüksekliği 1.350 mm ve bu hali ile bile her türlü kasisten ve çukurdan çok dikkatli geçmek gerekiyor... Hatta ön tampon altı bakalitim bu yüzden kırıldı :)... Belki de ben hızlı geçiyorum o yüzdendir :)....Konfor konusunda ise ben de aynı fikirdeyim yoldaki en ufak çukuru bile belinizde hissedersiniz :) ama bir zaman sonra araçtan aldığınız zevk size her şeyi unutturuyor...156 beygir otomatik RCZ ile şehir içi dur-kalk trafiğinde 11 litre / 100 km gibi rakamlara hazırlıklı olun ben ortalamada 8.2 litre / 100 km gibi bir değer yakalamıştım sonra LPG taktırdım rahat ettim :)....60 bin TL'lik bütçenizi biraz yukarı çekebilirseniz daha temiz ve güvenilir bir RCZ bulabilirsiniz....

Bekir
21-02-2017, 11:06
Bende naçizane fikirlerimi söylemek isterim. Serhatında dediği gibi beyaz 156 dan başka seçenek yok otomatik olması yakıt konusunda her ne kadar dezavantajlı gibi görünsede tam otomatik şanzıman ve şehiriçi rahatlığı düşünüldüğünde bu çok az olan yakıt farkını kapatıyor. Kasislerden geçerken normal otomobilden neredeyse farkı yok çok rahat geçilebiliyor eğer alçaltılmadıysa süspansiyonda tatlı bir sertlik var ben ilk aldığımda bunu hissetsemde zamanla alışılıyor zaten bu tarz araçlarda bu kaçınılmaz bir durum performans subarudan sonra ne kadar tatmin eder bilemem ama fiyat yakıt ve vergi dilimine bakılacak olursa fazlasıyla makul bir araç. Gelelim en önemli olan konuya alınacak araç km düşük orjinal oynanmamış araba bulabilirseniz çok mutlu olursunuz ucuz bir RCZ almak daha en başında sizi araçtan soğutur 65 70 bin arası iyi bir RCZ alınabilir.

hectoros14
23-03-2017, 09:01
abilerim kardeşlerim selamın aleyküm. rcz almak istiyorum üst limitim 65 bin tl. otomatik beyaz 156 tercihim.temiz önerebileceğiniz araç varmı ? ayrıca rcz ye güzel bir ses katacak egzoz önerileriniz nelerdir? teşekkürler şimdiden

tsinanb
23-03-2017, 14:16
Piyasadaki 156 lik otomatik rcz lerin çoğu sedefli beyaz renkte zaten. Seçenek çok olacaktır. Umarım gönlünüzce bir rcz bulursunuz

SM-G935F S7 Edge cihazımdan gönderildi.