PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adblue kaynaklı sistem hatası ve Motor arızası.

R56
25-01-2017, 20:23
Merhaba Arkadaşlar,

Şanssız bir Yeni 2016 model 3008 kullanıcısıyım, Aracımı çok beğenerek aldım. İdda ediyorum gerçekten SUV sınıfındaki araçların ötesinde... Yine olsa yine tercih ederim.

Benim gibi Yeni 3008 Kullanıcılarına uyarıda bulunmak istiyorum.
Araçların büyük olasılıkla adblue sistemlerinde hasar ile karşılaşabilirsiniz.
Adblue dizel araçlarda kullanılan bir emisyon düşürücü likit. Adblue hatası ile karşılaştığınızda aracınız haraket eder tabi ama bu doğru bir durum değil tavsiyem bunu yapmayın. 2500km de bu hata ile karşılaştım servis depo değişmeli dedi 2 hafta depo bekledik.. ( Makinadır olabilir. Önemli olan bu sorunun ne kadar hızlı ve magduriyetsiz cozuldugu ) Devam edin dediler ettik.. Bana kalirsa dogru durum degil cunku -18 de adblue donma yapar ve buyuk olasilikla hortum pomba vb. Sistemlerde ariza meydana gelme olasiligi vardir. Bu riski ben firmaya guvenerek aldim siz almayin.
Çünkü sonrasında depo geldi değişti arıza silindi.
Sonra ; Araç tekrar motor arızası verdi.. Aracın hortumundada karlanma olmuş.. Büyük olasılıkla bir çatlak veya sizinti sonrasi bu sivinin hava ile temasindan kaynaklandi. Hortum degisecek dediler.. ok. Hala aracımı kullanıyorum buraya kadar sıkıntı yok...

Sonuç ;

-Sureç ? Bilinmiyor..
-Arıza veya buna bagli baska arizalar olabilirmi ? Muhtemelen, Peugeot SUV yaptı ama çok erken.. Yaptık oldu demek en kolayı. Evet yaparsınız ama olduğunu zannedersiniz. Bunu önlemek için Daha fazla, bircok sartta daha uzun sureler test edilmeli.

Bu kadar iddalı girdiginiz yeni bir segmentte bu kadar erken hata ile karsilasip gec cozum uretirseniz mide bulandirir ve 120.000 tl verip sikinti yasamamak adina sifir araba alan bir musteri herseyi soyler. Pejo bunu dinlermi ? Hiç zannetmiyorum.
Hatayı kabul etmek çok daha büyük sorumluluk ve erdem gerektiren firmaların işi..

-Araç 4000km de ve ben kendi aracimi kullanamiyorum ve ne kadar daha serviste yatacagi hakkinda kimsenin bilgisi yok cunku it ite it kuyruguna kurukda ureticiye donucek arac yeni oldugu icin parcanin fransadan gelmesi beklenecek bla bla bla..( min. 10 gun daha yatacak )
Bu durumdandan hicbir kimse rahazsiz degil bu cok normal bir durummus gibi kimse ozur bile dilemiyor.

Arkadaslar,

Dunyanin her yerinde ayipli mal buyuk utanc kaynagidir.. insanlara odedikleri paranin karsiliginda hicbirsey veremiyorsaniz benim icin ne artik o firma firmadir nede araba arabadir. 2.el aracimi sattim ve borca girerek buyuk bir hevesle inandigim yeni bir arac aldim ama ortaklada kursagimda biraktilar..
Iyi veya kotu 2.el bir aracta bunu kabul edersiniz ama sifirda bu rahatligi anlamiyorum.
Bizler kullanamiyacagimiz arabalarimi paralar harciyoruz ? herkes cok rahat.. Bence ayıp..
Her marka modelde yeni arac sahibinin basina gelebilir.
En azindan bu araci alan arkadaslar boyle bir durum oldugunda onlem alsinlar daha dikkatli davransinlar. Bu hatanin kronik olma olasiligina karsi firma ile temasa gecsinler.. En ufak hatada firmanin kafasina cokun aksi halde sadece satmaya devam edecekler.. Satmadan Yedek parca stogu yapmalilar veya hzili parca temin edip musteriyi ne kadar buyuk bir firma olduguna ikna etmeliler. Tabi firmadaki herkes bunun aksini savunabilir. ( meslek lisesi motor meğzunu veya sanayiden cikma ustaya gore hicbir sikinti yok herkes cok iyi biliyor isini ) ama ortada arcim yok aksam evine gidiyor yatiyor usatam ne mumessilin umrunda ne pejonun durumdan haberi var. Bu sadece bir arac meselesi degil benim icin pejo ve turkiye sorumlusu bes para etmez bir firma.

Ben bir satici olarak ithal ettigim urunlerde bu hatayi nasil cozuyorum ;

- Hata olur.. En kisa zamanda, Eger sistem durmus ise 24 icinde servis veririz.
- Hatadan eminsek cozeriz ve uretici firmaya bilgi veririz degil ise kisa sureli cozum uretir ve yakindan takip ederiz.
- Eger ayni hata tekrarlar veya kronik ise firmamazi korumak amaci ile ureticiye doner onun hakkini korumak icin anasini aglatir bizim ve partnerimizin nasilki huzuru kaciyorsa onlarada uyku uyutmayiz.. bittimi.. Hayir.
Dunyanin parasini alip kasasina koymayi bilen firmanin karsiliginda hizmet verme zorunlulugu vardir bu kaybin ve magduriyetin bedelini odetiriz.

Tabiki firma buyuk bir firma oldugundan bu sorumlulugu ve rahatsizligi en az bizim kadar hisseder ve geregini yapar. Yapmadigi veya yapamadigi durumlarda biz satici veya mumessiller devreye gireriz. Bu hem firmayi daha iyi hemde saticilari daha iyi ve BUYUK bir firma yapar.

Araba artik umrumda bile degil yasadigim magduriyet ise kendi aracimi kullanamama rahatsizligindan daha az degil.

Verdigim rahatsizlik icin ozur dilerim. Sizin aracinizi sorunsuz ve keyifle surmeniz dilegiyle, Sevgiler.

Ömer Gedik
26-01-2017, 10:05
Peugeot Türkiye ile hiç görüştünüz mü? Eğer görüştü iseniz sonucu ne oldu? Talihsiz bir durum olmuş ancak Peugeot Türkiye ürünlerinin arkasında durarak müşteri memnuniyetine öncelik veriyor. Karşılaştığınız durum bayii kaynaklı olabilir. Sizin adınıza üzüldüm. 3008 çok güzel bir araç

karayılan
26-01-2017, 10:32
Merhaba Arkadaşlar,

Şanssız bir Yeni 2016 model 3008 kullanıcısıyım, Aracımı çok beğenerek aldım. İdda ediyorum gerçekten SUV sınıfındaki araçların ötesinde... Yine olsa yine tercih ederim.

Benim gibi Yeni 3008 Kullanıcılarına uyarıda bulunmak istiyorum.
Araçların büyük olasılıkla adblue sistemlerinde hasar ile karşılaşabilirsiniz.
Adblue dizel araçlarda kullanılan bir emisyon düşürücü likit. Adblue hatası ile karşılaştığınızda aracınız haraket eder tabi ama bu doğru bir durum değil tavsiyem bunu yapmayın. 2500km de bu hata ile karşılaştım servis depo değişmeli dedi 2 hafta depo bekledik.. ( Makinadır olabilir. Önemli olan bu sorunun ne kadar hızlı ve magduriyetsiz cozuldugu ) Devam edin dediler ettik.. Bana kalirsa dogru durum degil cunku -18 de adblue donma yapar ve buyuk olasilikla hortum pomba vb. Sistemlerde ariza meydana gelme olasiligi vardir. Bu riski ben firmaya guvenerek aldim siz almayin.
Çünkü sonrasında depo geldi değişti arıza silindi.
Sonra ; Araç tekrar motor arızası verdi.. Aracın hortumundada karlanma olmuş.. Büyük olasılıkla bir çatlak veya sizinti sonrasi bu sivinin hava ile temasindan kaynaklandi. Hortum degisecek dediler.. ok. Hala aracımı kullanıyorum buraya kadar sıkıntı yok...

Sonuç ;

-Sureç ? Bilinmiyor..
-Arıza veya buna bagli baska arizalar olabilirmi ? Muhtemelen, Peugeot SUV yaptı ama çok erken.. Yaptık oldu demek en kolayı. Evet yaparsınız ama olduğunu zannedersiniz. Bunu önlemek için Daha fazla, bircok sartta daha uzun sureler test edilmeli.

Bu kadar iddalı girdiginiz yeni bir segmentte bu kadar erken hata ile karsilasip gec cozum uretirseniz mide bulandirir ve 120.000 tl verip sikinti yasamamak adina sifir araba alan bir musteri herseyi soyler. Pejo bunu dinlermi ? Hiç zannetmiyorum.
Hatayı kabul etmek çok daha büyük sorumluluk ve erdem gerektiren firmaların işi..

-Araç 4000km de ve ben kendi aracimi kullanamiyorum ve ne kadar daha serviste yatacagi hakkinda kimsenin bilgisi yok cunku it ite it kuyruguna kurukda ureticiye donucek arac yeni oldugu icin parcanin fransadan gelmesi beklenecek bla bla bla..( min. 10 gun daha yatacak )
Bu durumdandan hicbir kimse rahazsiz degil bu cok normal bir durummus gibi kimse ozur bile dilemiyor.

Arkadaslar,

Dunyanin her yerinde ayipli mal buyuk utanc kaynagidir.. insanlara odedikleri paranin karsiliginda hicbirsey veremiyorsaniz benim icin ne artik o firma firmadir nede araba arabadir. 2.el aracimi sattim ve borca girerek buyuk bir hevesle inandigim yeni bir arac aldim ama ortaklada kursagimda biraktilar..
Iyi veya kotu 2.el bir aracta bunu kabul edersiniz ama sifirda bu rahatligi anlamiyorum.
Bizler kullanamiyacagimiz arabalarimi paralar harciyoruz ? herkes cok rahat.. Bence ayıp..
Her marka modelde yeni arac sahibinin basina gelebilir.
En azindan bu araci alan arkadaslar boyle bir durum oldugunda onlem alsinlar daha dikkatli davransinlar. Bu hatanin kronik olma olasiligina karsi firma ile temasa gecsinler.. En ufak hatada firmanin kafasina cokun aksi halde sadece satmaya devam edecekler.. Satmadan Yedek parca stogu yapmalilar veya hzili parca temin edip musteriyi ne kadar buyuk bir firma olduguna ikna etmeliler. Tabi firmadaki herkes bunun aksini savunabilir. ( meslek lisesi motor meğzunu veya sanayiden cikma ustaya gore hicbir sikinti yok herkes cok iyi biliyor isini ) ama ortada arcim yok aksam evine gidiyor yatiyor usatam ne mumessilin umrunda ne pejonun durumdan haberi var. Bu sadece bir arac meselesi degil benim icin pejo ve turkiye sorumlusu bes para etmez bir firma.

Ben bir satici olarak ithal ettigim urunlerde bu hatayi nasil cozuyorum ;

- Hata olur.. En kisa zamanda, Eger sistem durmus ise 24 icinde servis veririz.
- Hatadan eminsek cozeriz ve uretici firmaya bilgi veririz degil ise kisa sureli cozum uretir ve yakindan takip ederiz.
- Eger ayni hata tekrarlar veya kronik ise firmamazi korumak amaci ile ureticiye doner onun hakkini korumak icin anasini aglatir bizim ve partnerimizin nasilki huzuru kaciyorsa onlarada uyku uyutmayiz.. bittimi.. Hayir.
Dunyanin parasini alip kasasina koymayi bilen firmanin karsiliginda hizmet verme zorunlulugu vardir bu kaybin ve magduriyetin bedelini odetiriz.

Tabiki firma buyuk bir firma oldugundan bu sorumlulugu ve rahatsizligi en az bizim kadar hisseder ve geregini yapar. Yapmadigi veya yapamadigi durumlarda biz satici veya mumessiller devreye gireriz. Bu hem firmayi daha iyi hemde saticilari daha iyi ve BUYUK bir firma yapar.

Araba artik umrumda bile degil yasadigim magduriyet ise kendi aracimi kullanamama rahatsizligindan daha az degil.

Verdigim rahatsizlik icin ozur dilerim. Sizin aracinizi sorunsuz ve keyifle surmeniz dilegiyle, Sevgiler.

Kesinlikle katiliyorum. Ancak bunu orta segment bütün firmalarda yaşanan bir problem olarak görüyorum. Buna benzer bir durumu sifir aldigim 2008 clas. Edi. Da yasadim. 2 arac aldigim icin arasindaki farklari mukayese etmemde çok basit oldu. Biri inanilmaz sorunsuzken digeri neredeyse saç baş yoldurttu. Kalkista titreme, trim sesleri, hoparlor cazirtisi, smeg ekran problemi, ön takimdaki hatalar derken bizi bezdirdi. 989 kmde severek aldigim 2. 2008 imi sattim. Kurtuldum. Ancak büyük umutlar bağlanip çocuk gibi sevinerek aldiğim bir arabada bu problemler bizleri yormaktan oteye gitmiyor. Peugeot turkiye konuyla ciddi alaka gösyterirken malesef servis dönüşlerinde tam aksini yasiyoruz. Servis konuya hakim ehli olmayinca sizin bilgi seviyeniz bile çoğu zaman servisteki elemanin üstüne çikabiliyor. Haliyle derdinizden anlamayan bir servis, sorunu çözecek gibi davranip servise söz geçiremeyen bir merkez iletişim bozukluğunun faturasi bizlere kesiliyor.
Bu gibi problemler her marka modelde cikar. Ama bence asil mesele tutarlilik. Benim asabimi bozan trk husus tutarsiz davranmalari. Mesela 2014 leon dsg tdi aldim 2008 sonrasi. Araci aldigimda sorun yokken tak kavrama sacmalamaya sirkelemeye başladi. Aracin garantisi bitmis. Ne yapacagini bilemiyorsun. Sonra hic ucret odemeden toplam 3500 tl lik iscilik ve parca seat tarafindan bedelsiz yapildi. 1 gunde aracim cikti. Sorunum çözüldü. Burda bir markayi ovmek degil derdim. Ancak ayni markaya sahip baska bir arkadasim ayni sorundan muzdarip 1 aydir servis yolunda mekik dokuyor. Sebebi o ildeki servisin ilgisizliği. Yani bunu firmaya mal etmekde yanlis. Bunun sebebide tamamen kurumsalliktan uzak servis anlayisidir. Bence merkezle iletisiminizi arttirin yaptirimlari onlar yapsin. Siz servisle ugrastikca cozum bulamayacaklardir.
Velhasil bizim ülkemizde bilinç kavramini tüm katmanlara yaymadigimiz sürece zincirin bir halkasinin kopmasi tüm sistemimizi etkiliyor. Bu sebebtendirki premium firmalar verilen paranin hakkini arabasiyla vermesede hizmeti ile veriyor.

NecdetPek
26-01-2017, 11:35
Bence de çok tatsız bir durum. Sıfır alınmış bir araçta sorun varsa bu fabrikasyondur ve kullanıcı kesinlikle mağdur edilmemeli. Arıza olabilir, eyvallah. Ama geçici araç verilebilir, veya ayıplı mal olduğu gerekçesiyle araç değiştirilebilir. Bunlar yapılmadan lafla peynir gemilerini yürütmek aslında uzun vade de firma imajına çok ciddi darbe vurmaktır ve zararı kurnazlıklarla müşteriye yıktıkları maliyetleri kat ve kat aşacaktır.

Bu vesileyle aklıma gelen bir konuyu da paylaşmak istiyorum. Araçları rutin bakımlar için servislere götürüyoruz. İşlem sonrası servisten aracımızı teslim alırken bir servis görevlisi genellikle şöyle diyor.
" Sizi merkezden arayacaklar, aldığınız hizmetle ilgili sorular soracaklar, lütfen 10 verin" Genelde de bu isteğe uyuyoruz. Ufak tefek sıkıntılar bile olsa kırılmasınlar, üzülmesinler diye arayan merkez yetkilisine 10 deyip kurtuluyoruz. Aslında bu mekanizma servislerin daha iyi hizmet verebilmeleri için düşünülmüş, müşteri gözüyle nasıl göründüklerini anlamayı amaçlayan bir sistem. Ama bizler kimseyi üzmemek adına aslında uzun vadede servislerin daha iyi hizmet vermesini sağlayacak olan bir araştırmayı içi boş hale getiriyoruz. Dostlar alışverişte görsün mantığıyla herşeyin 10 puanlık olduğu sahte bir ortam yaratıyoruz.

Kişisel olarak ben ne zaman bir servis görevlisi bana 10 verin diye telkinde bulunsa, neden , hiç mi eksiğiniz yok diye soruyorum.Takılma amacıyla. Ama ne yalan söyleyeyim aradıkları zaman hem arayandan bir an önce kurtulmak hem de serviste çalışanlara bir fatura çıkar korkusuyla 10 deyip geçiyorum. Ayrıca ben düşük puan versem, durduk yere gittiğim servis, hiç bir farkı olmadığı halde diğer servislerden geriye düşecek. Yine gerçekçi bir sonuç elde edilemeyecek.

Bu sahte puanlama sistemi yerine daha farklı kontrol sistemlerinin kurulması gerekli olduğunu düşünüyorum.

Örneğin ne zaman servislere gitsem, oradaki müşterilerle sohbet ederim. Dertlerini dinlerim. Bir çoğuna bir dokun bin ah işit durumu olduğunu görüyorum. Ama sonuçta insanlar tek başlarına sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Bence Peugeot Türkiye forumları takip etmeli. Buralarda anlatılanları ciddiye alıp, gerektiğinde bire bir ilişkiye geçmeli. Servislere bir de buralardan bakmayı standart haline getirmeli.

Başka önerilerde geliştirilebilir mutlaka.

Leon79
12-02-2017, 10:05
Merhaba, lütfen yanlış anlamayınız ancak geçmişte forumlarda provakasyon amaçlı çok sanal araba arızaları görmüş duymuş biri olarak.

(sizin gerçekten sıkıntı yaşadığınız aşikar)

Bir kaç sorum olacak.

Aracınız p84 kasa Peugeot 3008 II mi? (bugün satışta olan 3008 mi? yoksa bir önceki mi?) p84 3008 ile ilgili sizin yaşadığınız problemi daha önce hiç duymadım, aracınız özelinde bir problem olması gerçekten üzücü.
Yetkili servisinizin ismini, servise giriş tarihinizi ve servisinizdeki çalışanların yaklaşımlarını (eğer sizin için bir sakıncası yoksa) paylaşabilir misiniz?

HUAWEI NXT-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer Gedik
12-02-2017, 11:10
Leon79

Kendisinin bilgilerini Peugeot Türkiye ile paylaşarak hızlı sorun çözme ve mevcut servis sorunları iyileştirme adına faydalı olmaya çalıştık. Parça da çok kısa sürede temin edildi zaten

Selamlar,

Sent from my SM-N920G using Tapatalk

Leon79
13-02-2017, 07:22
ForumPeugeot olarak desteğiniz için teşekkürler, arkadaşımızın yaşadığı sorunun giderilmesi güzel haber umarım başka bir sıkıntı yaşamadan aracını güzel günlerde kullanır.

CaglarB
13-02-2017, 09:03
otomobiller teknolojik olarak ilerledikçe ve küresel piyasada maliyet düşürme savaşı devam ettikçe. Yeni nesil araçlarda kalite düşüşünü ciddi olarak görüyoruz.
2000 model araba 2017 model arabadan daha kaliteli olabiliyor.
Bunun dışında servislerin ciddi bir denetime girmesi şart! Özellikle Türkiye'de peugeot bu kadar kötü bir imaj içerisindeyken bu gibi sorunlar imajı daha da aşağı çekecektir.
Servislerin bu gibi davranışları çoğunlukta olduğu için peugeot kornik sorunlu araç imajında. dsg gibi bir örnek var bu ülkede halen çatır çatır satılıyor ama. sonuçta İmaj her şey oluyor.
Aklı başında insanlar bu nedenlerle peugeotlardan uzaklaştıkça, peugeot pejo oluyor ve çoğunlukla ucuza, arabasına bakmayan, kültürsüz bir topluluğun eline düşüyor... Bu kısır döngünün de zaten yıllardır farkındayız.
Geçmiş olsun umarım aracınıza severek binmeye devam edebilirsiniz.

mmusavir
14-02-2017, 14:30
hayırlı olsun öncelikle allah kaza bela vermesin sizi anlıyorum taz taze aldığınız arabada sorun çıkması canınızı sıkar tabiki de bence sorunu servisle kalmayıp müşteri hizmetlerine taşımanız gerekir.(müşteri hizmetlerine taşıdıysanız) nasıl bir dönüş oldu? Servislerin denetimi şart hatta bütün çalışanları görevine göre sınavdan geçirmeli geçemeyeninde ciddi eğitimlere alınmalı sonuçta tamir edeceği araç yakından tanımalı

dogussanki
18-02-2017, 11:39
Ayni arizayi baska marka ve model aracta yasamis birisi olarak oncelikle gecmis olsun demek isterim.Eski marka aracimda da depo full olmasina ragmen Addblue uyarisi cikti ve ne yaptilarsa cozemediler.
Surec ayni sekilde ilerlemek uzereyken (ki yasadigim yerde sivinin yada sistemin donma imkani yok) tamamen baska bir yolla,yani sistemi aractan sokerek sorundan kurtulduk.Tabi buna sorundan kurtulma denirse!!!

Maalesef bazi sistemler tam gelistirilmeden araclarda uygulanmaya calisiliyor ve ulkemizdeki en buyuk eksiklik maalesef YETKILI SERVIS lerin bilgi eksikligi.Ulke genel distrubutorlerinin egitim stratejisindenmi kaynaklaniyor yada maliyet dusurme adina deneyimsiz eleman calistirmaktanmadir bilmiyorum ama is uzmanlik alanina girince maalesef sinifta kalmaya mecburuz hermazan!

Yaptiginiz uyari ve bilgilendirme icin tesekkurler...

erolgul
18-04-2017, 18:18
Fransa forumlarindan biraz arastirdim, 3008 ve 308 modellerinde adblue de sorun ciktiginda adblue deposunu yeni modelle degistiyorlarmis, sanirim bu bilinen bir probleme, ama turkiyedeki durumu tam olarak bilemiyorum

Ömer Gedik
18-04-2017, 18:37
Fransa forumlarindan biraz arastirdim, 3008 ve 308 modellerinde adblue de sorun ciktiginda adblue deposunu yeni modelle degistiyorlarmis, sanirim bu bilinen bir probleme, ama turkiyedeki durumu tam olarak bilemiyorum
Türkiye'de bir boru ve kablo değişimi ile olay çözüldü diye biliyorum. Detayları araç sahipleri daha iyi bilir. Servisler bülten uyguluyor sanırım.

Sent from my SM-N920G using Tapatalk