PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 206 Araçta subab sesi

selox
20-12-2016, 07:18
Selam arkadaşlar. 206 1.4 hdi dizel 2003 aracimda 1 aydır sebebini çözemediğim bir ses var.
Baştan başlayım. 1 ay once araçta takır tukur bir ses geliyordu kayistan mi falan diye düşünürken ertesi gün koku geldi arabayı durdurdum bıraktım. Cekiciyle servise götürdüm kasnak dağılmış plastik trigere kaçmış contasi sente atlatmış trigerin lastiğini de bozmuş.
Araba çalışmadı orada sente ayarı yaptı düzeldi. 1. Hafta sonunda subab sesi gelmeye başladı sak sak sak. Sonra gitti ses. Bir sure sonra yine geldi. Biraz mesafe alınca yine gitti. 1 aydır 5 günde bir geliyor ses gidiyor.
Sente ayarından kuskulaniyorum. Çekiş ve turboya geçiş zamanı iyi. Turboda çok sessiz çalışan araç o ses nuksedince turboda da duyuluyor. Ne yapayım sizce tuzağa düşmeyim.

ssgti
20-12-2016, 07:48
Sente kaçık olsa çekiş iyi olmaz. Subaplarda sorun olsa devamlı ses gelirdi. Arada sırada gelen seslerle sorunun tespiti bellide en zor arıza tespiti.Sesin kaynağını dinlemeden sorunu bulmak çok zor. Motor yataklarından tutunda Yen'i kasnağa kadar bir çok noktada sorun olabilir.

selox
20-12-2016, 10:27
Sente kaçık olsa çekiş iyi olmaz. Subaplarda sorun olsa devamlı ses gelirdi. Arada sırada gelen seslerle sorunun tespiti bellide en zor arıza tespiti.Sesin kaynağını dinlemeden sorunu bulmak çok zor. Motor yataklarından tutunda Yen'i kasnağa kadar bir çok noktada sorun olabilir.

ses o dediğim olaydan sonra gelmeye başladı ve ben sanki sente ayarını yapamadı mı diye düşünmüştüm. Sente ayarı hassasmıdır. Biraz kaçma var ve zaman zaman ses yapıyor olamaz mı ?

HamzaHakkı
20-12-2016, 10:56
Sente ayarı kaçmış olsa zaman zaman değil sürekli sorun olur. Ayrıca performansta düşme olur.

LG-H735 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

selox
20-12-2016, 13:05
Sente ayarı kaçmış olsa zaman zaman değil sürekli sorun olur. Ayrıca performansta düşme olur.

LG-H735 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayrete düştüm ya :) nedir ne değildir yorum da yapamıyorum. Dün yoktu bugün yok yarın bikaç gün daha olmaz sonra oluyor.
İsterseniz biraz sesle ilgili birşeyler söyleyeyim;

Vites değiştirirken debriyaj yaptığımda boşa aldığı için ses daha net duyuluyor pervane gibi tırrrrr diye düşüyor ses devirle birlikte.
2800 devirde ayağımı gazdan çektiğimde de tırrrr diye devirle birlikte düşen bir ses var.
Hızlanırken turboda çok sessiz çalışıyor. sıkıntı yok. ama bu ses varken turboya geçince tırr sesini yine duyuyorum.
Rolantide gaz verip çektiğimde yine devirle artan ve azalan bir ses.
Ses geldiği gün kontak açıp kapamak sorunu çözmüyor. Ya yarına kadar beklemem gerekiyor düzelmesi için yada bir miktar yol katetmem gerekiyor.