PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sol Ön Taraftan Gelen Tıkırtı Sesi

oasis
01-12-2016, 21:55
Merhaba arkadaşlar, bu aralar aracın içinden dıştan gelen sesleriyle uğraşıyorum ve nerdeyse arabamdan soğudum. Sol ön taraftan kasislere ve bozuk yollara girince videodaki gibi bir tıkırtı geliyor. Ses bazen hiç gelmiyor ama çoğunlula var. Çok rahatsız edici bir ses. Aracın, Z rotları kontrol edildi sağdaki değişti soldakinde bir şey yok. Viraj demir lastikleri sökülüp bakılmadı ama kontrol edildi bir sıkıntı yok. Motor kulakları değişti. Yinede ses kesilmedi. Amortisör takozu olabilir diyoruz ama takoz böyle bir ses yapar mı? başına gelen var mı? fikri olan varsa söylerseniz sevinirim.

https://youtu.be/RVD4xO1KtUk

407 exe.b.
02-12-2016, 11:07
Ust amortisor takozu olabilir.

zafer407
03-12-2016, 07:02
Merhaba arkadaşlar, bu aralar aracın içinden dıştan gelen sesleriyle uğraşıyorum ve nerdeyse arabamdan soğudum. Sol ön taraftan kasislere ve bozuk yollara girince videodaki gibi bir tıkırtı geliyor. Ses bazen hiç gelmiyor ama çoğunlula var. Çok rahatsız edici bir ses. Aracın, Z rotları kontrol edildi sağdaki değişti soldakinde bir şey yok. Viraj demir lastikleri sökülüp bakılmadı ama kontrol edildi bir sıkıntı yok. Motor kulakları değişti. Yinede ses kesilmedi. Amortisör takozu olabilir diyoruz ama takoz böyle bir ses yapar mı? başına gelen var mı? fikri olan varsa söylerseniz sevinirim.

Salıncakları kontrol ettirmenizde fayda var

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

akk0212
03-12-2016, 08:02
aynı ses benim 307 den geliyordu rot kolunu değiştirdim ses geçti, direksiyonu hızlı bir şekilde sağ sol yapınca ses artıyordu, sizinde sorununuz aynı olabilir. dediğim parça bu
https://www.sonteklif.com/peugeot-308-rot-kolu-3051922?gclid=CJu_7tKs19ACFRHgGwodJncCuQ

oasis
04-12-2016, 15:24
herkes farklı bir şey diyo... Servis yolu gözüktü galiba :)

eren1977
04-12-2016, 16:38
Amortisör dahil süspansiyon elemanlarını kontrol ettirmek gerekiyor.

KAYA308
05-12-2016, 01:07
benim aracımda sağ taraftan tıkırtı geliyor 5 günlük araba daha ilk aldığım gün fark ettim yarın servise götürmeye niyetliyim ama sorun nerdendır en ufak fikrim yok.

Parola67
05-12-2016, 09:58

Aynı ses bende de oluyor arada. 18lik jant kullanıyorsan bazı kasisler malesef dikkatli kullansanda amortisör alt takozunu patlatıyor.Ön cam altındaki siyah plastik parçadan amortisör kulelerine bir bak derim.Üst takoz (vida,somun ve yuvarlak metal parçadan oluşuyor) ve vida yukarıdaysa patlamış demektir amortisörün alt takozu.

Tak tuk metal metale vurur sesi yapıyor. Hatta cam silecek kollarının alt mekanizmasına da baskı yaptığındna direk cam sileceklerim pat pat cama da vuruyor kasiste. Türkiye yollarının malum şartlarından dolayı ben malesef 2-3 ayda bir alt takozları yenilemek zorunda kalıyorum.

Videoda sesin tam olarak neden kaynaklandığını anlamak zor oluyor. Diğer arkadaşların dediği sebepler de olur. Dönüşlerde, ilk kalkışlarda, zorlamada vs gelen sesleri de takip etmek az çok hatanın kaynaklandığı yeri anlamayı kolaylaştırır. (misal belki aks sorunu, belki askı rotu, belki amortisör yada takozlar vs)

Peugeotcu
05-12-2016, 10:45
En iyisi servise götür sen.

oasis
05-12-2016, 11:09
Ses sürekli çıksa bulmak daha kolay ama bazen hiç çıkmıyor. Ama genelde bozuk yollarda duyuluyor. En iyisi servise götürmek.

YuHaN
05-12-2016, 18:49
Bendede çok şiddetli geliyordu lakırtılar bozuk yolda durasım geliyordu resmen amartisör usttakozu değişti tamamen kesilmedi ses ama bu şartlarda bunada şukur ediyorum. Bayada ucuz bişey 30 tl di.