PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik basınç sensörü...

murtibey
16-11-2016, 23:27
Arkadaşlar herkese merhabalar...
Memlekette lastikçilerimiz hala levye ile kanırtarak lastikleri janttan çıkardıklarından (tabi bu işlem sonrası jantlarımızın ne hale geldiği malum) ben de yaz-kış
sökme-takma olmasın diye önceki her aracımda olduğu gibi yeni 308'de de servisten dörder adet jant ve lastik aldım.Ancak lastik basınç algılayıcısının durumunu
hiç akıl edemedim.Şimdi sormak istediğim aracın üzerindeki jant lastiği söküp kışlıkları taktığımda ekrandaki algılama uyarısı ne tepki verecek.Bu işlemi bizzat kendisi tecrübe eden var mı?
Çünkü servislerden biri lastik basınç sensörlü siboplardan almam gerektiğini söylerken (yaklaşık 1000 tl ) diğeri yeni 308'lerde lastik basınç algılayıcısının lastik içinde olmadığını farklı bir şekilde algılama yaptığını
problem yaşamayacağımı söyledi.Hatta yedek parça bölümünde bu ürünü ekranda da bulamadılar fiyat vermek için...
Bilgi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

Ömer Gedik
17-11-2016, 09:05
Merhabalar,

Lastik basınç sensörü tabir edilen parça Yeni 308'de bulunmamaktadır. Sistem tekerlek hız sensörlerinden dönüş hızı ölçüp bilgi vermektedir. Böylece lastik değişimlerinde yaşanan bahsettiğiniz durumun önüne geçilmiştir.

ssgti
17-11-2016, 10:16
2008 lerde de basınç sensörü yokmu Ömer?

Ömer Gedik
17-11-2016, 12:06
Ondan emin değilim Cem abi ama bakarım :)

Sent from my SM-N920G using Tapatalk

mmusavir
17-11-2016, 23:01
passatlarda lastik basınç düğmesine uzunca basılınca en son lastik basıncını kayıt ediyor öyle bi düğme varsa yeni lastikleri taktıktan sonra böyle bi uygulama yapin

murtibey
17-11-2016, 23:59
Ömer kardeşim paylaşımın için teşekkür ederim...
Lastikleri bir değiştireyim neler olduğunu paylaşırım sizlerle...

murtibey
19-11-2016, 11:56
Mail atmıştım konuyla ilgili Peugeot Türkiye'ye dün dönüş yaptılar aynen Ömer beyin dediği gibi yeni nesil 308'lerde bu sistemin lastik içi ile bağlantısının olmadığını söylediler.Sistem farklı bir şekilde çalışır hale getirilmiş.Ben de gittim jant-lastik değişimini yaptım.Uyarı,ikaz ışığı vs. hiç bir problem yok.

SerhatRCZ
19-11-2016, 12:19
Konu çözülmüş ama bende yazayim. 308 imi aldigim gün Ömer jant lastik degisimi yapti ve hicbir sorun yasamadik. Bilginize.

SM-N7505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

karaca01
01-11-2018, 11:30
Hiçbir sıkıntı yaşamazsınız merak etmeyin bende değiştirdim ve bunlarda sensör lastik dönüş hızından hesapliyormus

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murtibey
06-02-2019, 15:46
Yeni bir durum tespit ettim,aracı iş yeri otoparkında sağ yanından sıfır duvara yanaştırıp park ettim.Gece çıktım gitmek için tabi aracın sağ yanı duvara çok bitişik olduğundan sağ arka lastiği aracımı aldığım günden beri ilk kez kontrol edemeden bindim iyi mi?Ayıptır söylemesi bahtsız bedevi tarzında bir insan olduğumdan başıma gelen beni hiç şaşırtmadı.Sağ arka lastik patlaktı ve ben ancak 20-30 mt. gittikten sonra farkına vardım.İşin trajik yönü lastik basınç sensörünün bu durumda hiç uyarı vermemiş olmasıydı.En ufak bir durumda yanan ikaz ışıkları oturmuş lastikte uyarı vermedi.Paylaşmak istedim.

ayı_boğan
09-02-2019, 00:50
Yeni bir durum tespit ettim,aracı iş yeri otoparkında sağ yanından sıfır duvara yanaştırıp park ettim.Gece çıktım gitmek için tabi aracın sağ yanı duvara çok bitişik olduğundan sağ arka lastiği aracımı aldığım günden beri ilk kez kontrol edemeden bindim iyi mi?Ayıptır söylemesi bahtsız bedevi tarzında bir insan olduğumdan başıma gelen beni hiç şaşırtmadı.Sağ arka lastik patlaktı ve ben ancak 20-30 mt. gittikten sonra farkına vardım.İşin trajik yönü lastik basınç sensörünün bu durumda hiç uyarı vermemiş olmasıydı.En ufak bir durumda yanan ikaz ışıkları oturmuş lastikte uyarı vermedi.Paylaşmak istedim.

Geçmiş olsun, uyarı vermemesi hakkında servise gösterdiniz mi ?

murtibey
10-02-2019, 15:19
Teşekkür ederim.Bu ay sonu zaten yıllık bakım için servise gideceğim o zaman baktırırım.
Umarım arızalı çıkmaz çünkü garantisi bitmiş falan bir dünya konu uzayıp gider.

Ömer Gedik
10-02-2019, 15:24
Teşekkür ederim.Bu ay sonu zaten yıllık bakım için servise gideceğim o zaman baktırırım.
Umarım arızalı çıkmaz çünkü garantisi bitmiş falan bir dünya konu uzayıp gider.Sadece 20 30 metre gittiginiz icin patlak ikazi vermemis olabilir. Servis bilgilendirmesini bekliyoruz.

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murtibey
26-02-2019, 15:18
Arkadaşlar herkese tekrar merhabalar.Bugün servisteydim malum periyodik bakım.
Yaşadığım sıkıntıyı serviste söyledim.Bana aktarılan,ilk tip yani siboplara takılı olan lastik içi basınç sensörleri gibi değilmiş bu ikinci versiyon olanlar.
Yani lastik havasında bir değişiklik olup olmadığını tespit edebilmek için lastiğin belirli sayıda dönmesi gerekiyormuş.Hangi iki tur sayısı arasında bu ölçüm yapılıyor,bu sayı nedir onu net diyemediler 100 mü 300 mü?
Duran yada hareket halindeki aracın lastiği patladığında ve ikinci ölçüm değerinin alınmasına atıyorum 80 tur kaldıysa ikazı ancak o 80 tur tamamlanınca veriyor.Kafama yattı ne yalan söyleyeyim.