PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon Manevralarında Titreme AUTO6R Dizel

cmkrpck
12-10-2009, 16:16
Arkadaşlar selam,

bu konuyu daha önce donanimhaber de de sormuştum ve Berker bayağı ayrıntılı bir cevap vermişti zamanında.

Burada tekrar açmak istiyorum konuyu çünkü halen bir çözüm yok.

Sorun şu şekilde ortaya çıkıyor, arabanız dururken motoru çalıştırıyorsunuz, vitesi A, R, N herhangi bir konuma alıyorusunuz (Auto6R ler için söylüyorum) ve bu konumdayken freni köklüyorsunuz ve hiç ayağınızı çekmeden direksiyonu tam sol veya tam sağ çeviriyorsunuz, direksiyon en sona doğru yaklaşırken hatta en sonuna dayanırken diyeyim tekerleklerden başlayan ve direksiyonda bariz bir şekilde hissedilen bir titreme oluşuyor,

ben bu sorunu ABC Ankarada sordum yapacak bir şey yok dediler, hatta orada iki tane daha 308in bu şekilde titrediğini bizzat kendim gördüm, daha sonra TEKOTO ankaraya gittim ve burada da aynen ABC de olduğu gibi sorun yok dediler, orada da bir tane daha 308 de bizzat kendim aynı testi yaptım, ve o 308 de de titreme oldu, ben de hepsinde herhalde oluyor dedim ve kafama takmadım, ama berker arkadaşımız aynı testi yaptı ve onda olmadığıni gördü, hatta videoya bile çekmişti yanlış hatırlamıyorsam.

sizden ricam eğer fırsat bulursanız bunu test etmeniz ve sonuçları paylaşmanız, aslında belki farkında olmadan da yapmış olabilirsiniz, özellikle park sırasında ayağınız frende olduğundan bu manevralar çok sık yapılıyor ve sizde de bir titreme varsa fark etmiş olabilirsiniz,

Burada özellikle belirtmek istediğim direksiyon hızlı çevrilecek ve frene tam basılı olunacak, direksiyon çevirilirken bir titreme olmuyor, yalnızca direksiyon sona dayanırken oluyor dikkatinizi çekerim,

yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler..

reisG
12-10-2009, 16:26
dizel motorlu ve auto 6 r olanlarla benzinli motorlar arasında farklı teknik (yukardaki tarzda) durumlar var mı acaba?

Ömer Gedik
12-10-2009, 22:52
aracınız bunu her zeminde yapıyor mu? Birde sadece merak ettim aracınızdaki lastikler ne marka?

γuяdaeя
13-10-2009, 00:14
Direksiyon pompası sonlara doğru bir şekilde zorlanıyor. Titreme hissetmedim ama benim arabada da cızırtı şeklinde ses geliyor mesela. Bir sorun olarak görmedim. Hidrolik direksiyonlu çoğu arabada var sanırım bu.

cmkrpck
13-10-2009, 08:12
her türlü zeminde yapıyor, özellikle dik yokuşlarda geri veya ileri manevra yaparken ama düz zeminde de yapıyor, bir de lastikler continental orjinal lastiklerim, peugeot türkiyeye de yazdım ama cevap alamadım.

gHoSt_308
18-02-2014, 14:47
yeniden konu açmak istemedim, buradan sorayım.

aracım 2008 model 1.6 hdi autoR6

130 km hızı geçtikten sonra direksiyondaki titreme neden olabilir. aklıma ilk olarak balans ayarı geldi ama, önceki sahibi 2 ay önce yeni lastik almış.

bir de fren yaparken titreme oluyor.

Ömer Gedik
18-02-2014, 14:52
yeniden konu açmak istemedim, buradan sorayım.

aracım 2008 model 1.6 hdi autoR6

130 km hızı geçtikten sonra direksiyondaki titreme neden olabilir. aklıma ilk olarak balans ayarı geldi ama, önceki sahibi 2 ay önce yeni lastik almış.

bir de fren yaparken titreme oluyor.

Fren titremelerinin sebebi salıncak burçları

Sabit hızlarda yaşanan titremeler balans problemi. Zaten 2 ay önce takılan lastiğin ikinci bir balans görmesi gerekir.

gHoSt_308
18-02-2014, 14:58

Sabit hızlarda yaşanan titremeler balans problemi. Zaten 2 ay önce takılan lastiğin ikinci bir balans görmesi gerekir.

peki çok masraflı mıdır bu salıncak burçlarının değişimi

Ömer Gedik
19-02-2014, 00:54
peki çok masraflı mıdır bu salıncak burçlarının değişimi

Çok masraflı bir işlem değil.

jerpelea
19-02-2014, 03:40

Ömer bey konu kirliliği yaratmadan bende bi soru sorayım

Bizim araçta 2013 model ağustos ayında aldık henüz 3500km de. Son 2 gündür 145 155 km hızlar arasında titreme yapıyor. Hemen aklıma balans geldi fakat çok garip bi titreme. Şöyleki şanzımandan titreme yapıyormuş gibi çözemedim tam. Direksiyon titriyor, araç aşırı titriyor, sanki ayaklarımın altında son ayar açılmış titreşim makinası var gibi :)
Sadece 145-155 arasında olan bir titreme bu hızlardan önce ve sonra titreşim sıfır. Balans harici bir sorun olabilir mi acaba ? Şu ana kadar hiç servise gitmedim. 3 hafta önce aradım o zaman araçta hiç sorun yoktu gerek yok gelmenize 1 yılı doldurunca gelin dediler.
Bu titreme olayından sonra servise telefon ettim getirin bakalım diyorlar fakat servis bana 70km uzaklıkta. İşlerimden dolayı gitmek mümkün olmuyor.

GOXIN
19-02-2014, 08:11
Yüksek hızlardaki frenlemelerde oluşan direksiyon titremesinin sebebi Ömer'in de dediği gibi salıncak burçları. Bu kronik bir sorun, servise gittiğinizde hemen değiştirip, veriyorlar arabayı ve bundan sonra olmuyor. Araç garantili olsun yada olmasın bunun ücretsiz değiştirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Sorunun ne olduğunu araştırmaya gerek yok, servise gidip şikayetinizi anlatırsanız hemen değişimi yapıyorlar.

gHoSt_308
19-02-2014, 08:31
Çok masraflı bir işlem değil.

teşekkür ederim Ömer Bey