PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 106 Kullanıcılarına sorularım var.

elbruz
04-10-2016, 18:52
Arkadaşlar merhaba öncelikle aranıza 106 XR 1.4 alarak katıldım. Birçok peugeot sitesinden bu siteye üye olmayı tercih ettim umarım yapıcı yorumlar alabilirim. Benim sorum bu aracın aynısından kullanan arkadaşlara. Dikkatimi çeken aracın motoru çabuk ısınıyor yani sıcaklık göstergesinde ortada bir çizgi var 2 km gitsem o çizgiye geliyor ve onun üstünde ki çizgide fan çalışıyor. Kaloriferi açsam hemen sıcak hava geliyor. Sizde de böyle mi bu araçların motorları hemen ısınıyor mu? Şimdiye kadar kullandığım hiç bir aracın kolayca zorlamadan ısınan bir motoru olduğunu görmemiştim. Radyatörü de küçük gördüğüm kadarıyla. Acaba orjinalinde bu araçlar çabuk mu ısınır? Her türlü sorunu da giderdim motor ile ilgili ustaya da gittim normal diyor.

HamzaHakkı
04-10-2016, 19:44
Öncelikle hoşgeldiniz aracınız hayırlı olsun. 106 1.4 motor küçük bir motor hacmine sahip olduğu için diğer 1.6 ve 2.0 silindir hacmine sahip arabalara göre daha çabuk ısınır. Yaz döneminde ise kullanıma bağlı olmak üzere 2 km içinde ısınması normal olabilir önemli olan aracınız sürekli fan mı açıyor? Eğer sürekli fan açıyor ise termostat görevini yerine getirmiyor demektir.

elbruz
04-10-2016, 20:05
Öncelikle hoşgeldiniz aracınız hayırlı olsun. 106 1.4 motor küçük bir motor hacmine sahip olduğu için diğer 1.6 ve 2.0 silindir hacmine sahip arabalara göre daha çabuk ısınır. Yaz döneminde ise kullanıma bağlı olmak üzere 2 km içinde ısınması normal olabilir önemli olan aracınız sürekli fan mı açıyor? Eğer sürekli fan açıyor ise termostat görevini yerine getirmiyor demektir.

Hoşbulduk cevap için teşekkürler. Sürekli fan açmıyor ortada ki çizginin üstünde ki çizgiye gelince açıyor sanırım 90'a gelince, termostat 90'lıkmış sanırım. Ama bu çizgiye çabuk geliyor hiç zorlamadan geliyor. Bu arada termostat ve üst kapak contası değişti. Yine de çok çabuk ısınmasına şaşıyorum. Dediğim gibi en üstteki beyaz çizgiye gelince fan açıyor sonra o çizginin altına çok az düşsebile kapatıyor hemen. Ama motor iki üç kilometre gitse bile çabukça o çizgiye geliyor. Yani ortada ki çizgiyi geçiyor. Sizin araba da mı böyleydi. bu 1.4 motorlar hemen ısınıyor mu?

HamzaHakkı
04-10-2016, 20:46
Hoşbulduk cevap için teşekkürler. Sürekli fan açmıyor ortada ki çizginin üstünde ki çizgiye gelince açıyor sanırım 90'a gelince, termostat 90'lıkmış sanırım. Ama bu çizgiye çabuk geliyor hiç zorlamadan geliyor. Bu arada termostat ve üst kapak contası değişti. Yine de çok çabuk ısınmasına şaşıyorum. Dediğim gibi en üstteki beyaz çizgiye gelince fan açıyor sonra o çizginin altına çok az düşsebile kapatıyor hemen. Ama motor iki üç kilometre gitse bile çabukça o çizgiye geliyor. Yani ortada ki çizgiyi geçiyor. Sizin araba da mı böyleydi. bu 1.4 motorlar hemen ısınıyor mu?

Ben bir sene kadar kullanmıştım 106'yı ama arabanın fan açtığını hiç hatırlamıyorum. Eğer dedğiniz gibiyse araçta bir sorun olduğu aşikar, termostat contasının değişmesi bu sorunu ortadan kaldırmaz termostatın kendisini değiştirmeniz gerek fakat sorun termostattan olmayabilir kesin termostat demek aracı görmeden mümkün değil. Hangi şehirdesiniz eğer İstanbulda iseniz Ömer Abi size yardımcı olabilir.

elbruz
04-10-2016, 23:03
Ben bir sene kadar kullanmıştım 106'yı ama arabanın fan açtığını hiç hatırlamıyorum. Eğer dedğiniz gibiyse araçta bir sorun olduğu aşikar, termostat contasının değişmesi bu sorunu ortadan kaldırmaz termostatın kendisini değiştirmeniz gerek fakat sorun termostattan olmayabilir kesin termostat demek aracı görmeden mümkün değil. Hangi şehirdesiniz eğer İstanbulda iseniz Ömer Abi size yardımcı olabilir.

Ankara'dayım. Termostat contası değil , termostadın kendisi ve motor üst kapak contası değişti, çıkan conta delik deşikti yani değişmesi doğru olmuş. Ama yine de çabuk ısınıyor. Daha önce radyatörde değişmiş. Devir daim yapıyor dediler. Anlam veremedim. Hiç bu kadar çabuk ısınan bir araç görmemiştim.

HamzaHakkı
04-10-2016, 23:10
Radyatör orjinal mi takılmış yoksa çin malı yan sanayi mi? Eğer kalitesiz bir radyatör takılmış ise soğutması yetersiz olabilir daha önce başka bir araçta başıma geldi.

elbruz
05-10-2016, 10:25
Radyatör orjinal mi takılmış yoksa çin malı yan sanayi mi? Eğer kalitesiz bir radyatör takılmış ise soğutması yetersiz olabilir daha önce başka bir araçta başıma geldi.

Nasıl anlaşılır acaba?

HamzaHakkı
05-10-2016, 11:59
Nasıl anlaşılır acaba?
Üstünde markası yazar.

elbruz
05-10-2016, 12:09
Marka olarak ne yazar? Birde başka neyden olabilir fikri olan varsa?

elbruz
05-10-2016, 18:11
Arkadaşlar yardımlarınıza ihtiyacım var aracı alalı bir ay olmadı 1400 tl motor ısınma sorunu için masraf ettim hala aynı? yok mu yorumu olan?

elbruz
05-10-2016, 22:55
Foruma fikir verenler olur diye üye olmuştum ama forum gördüğüm kadarıyla çok hareketsiz beklediğimden. Bir arkadaş yorum yaptı sadece.

ssgti
06-10-2016, 12:01
uzun yıllar önce sizden farklı motorlu 106 gti sahibi olmuştıium. Kısa süre sonra satmıştım. O arabanında ısısının kısa sürede yükseldiğini hatırlıyorum. Göstergede 90 dereceyi geçmiyorsa sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Bu tip sorunlara tıkanık tadyatör yol açsada Radyatör tıkalı olsa arabayı devirli kullandığında hararetin 90'ı aşması gerekir. Forumda 106 sahibi az olunca bu konu hakkında bilgi sahibi olanda yok. Bu nedenle yanlış bilgi vermeme adına paylaşımda az oluyor.

elbruz
06-10-2016, 18:03
uzun yıllar önce sizden farklı motorlu 106 gti sahibi olmuştıium. Kısa süre sonra satmıştım. O arabanında ısısının kısa sürede yükseldiğini hatırlıyorum. Göstergede 90 dereceyi geçmiyorsa sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Bu tip sorunlara tıkanık tadyatör yol açsada Radyatör tıkalı olsa arabayı devirli kullandığında hararetin 90'ı aşması gerekir. Forumda 106 sahibi az olunca bu konu hakkında bilgi sahibi olanda yok. Bu nedenle yanlış bilgi vermeme adına paylaşımda az oluyor.

Yorum için teşekkürler. Doksan dereceyi geçmiyor yani en üst çizgiyi ama ortada ki çizgide neden hiç durmuyor diyorum kendi kendime. Radyatör daha önce değişmiş yani yeni gibi duruyor ama yan sanayi ya da kaliteli bir şey değilse yine de değiştireyim belki faydası olur diyorum.

Ömer Gedik
06-10-2016, 18:30
Bu tarz problemlere görmeden yorum yapmak doğru olmaz. Eğer doğru noktada fan açıp kapatıyorsa sorun olmaz.

Bu tarz bir soruna Aracın devirdaim pallerinden birinin veya bir kaçının kırılması sebebi olabilir veya yan sanayi bir şu pompasi suyu yeteri miktarda devirdaim yapmıyor olabilir.

Forumda 106 kullanıcısı oldukça az. Umarım daimi olup bu sayının artmasına katkıda bulunursunuz. Hamza arkadaşımız da eski bir 106 kullanıcısı olarak elinden geldiğince bilgi vermeye çalışmış.

Sent from my SM-N920G using Tapatalk

elbruz
06-10-2016, 18:47
Bu tarz problemlere görmeden yorum yapmak doğru olmaz. Eğer doğru noktada fan açıp kapatıyorsa sorun olmaz.

Bu tarz bir soruna Aracın devirdaim pallerinden birinin veya bir kaçının kırılması sebebi olabilir veya yan sanayi bir şu pompasi suyu yeteri miktarda devirdaim yapmıyor olabilir.

Forumda 106 kullanıcısı oldukça az. Umarım daimi olup bu sayının artmasına katkıda bulunursunuz. Hamza arkadaşımız da eski bir 106 kullanıcısı olarak elinden geldiğince bilgi vermeye çalışmış.

Cevap için teşekkürler. Fan açıp kapattığı nokta doğru ama bu noktaya inanılmaz çabuk ulaşıyor. Durduğu yerde gaza basmadan bile bu noktaya gelmiş oluyor. İstanbul'da olsam göstermek isterdim. Üst kapak contasını değiştirdim. Gerçi çıkan contanın durumunu görünce iyi ki değiştirmişim dedim. Bundan bağımsız olarak çok çabuk ısınması rahatsız ediyor beni. İki km gitsem hemen en üst nokta olan sanırım 90 dereceye geliyor ve orada fan açıyor o derecenin altına düşüyor biraz. Çok da sakin kullanıyorum iki bin devirde vites değiştiriyorum diyebilirim. Devir daim palleri dediğiniz nedir? daha önce hiç duymadım, görünen bir yerde mi? Radyatör daha önce değişmiş ama orjinali ile mi bilmiyorum yeni görünüyor. Radyatörün su pompası nerede? radyatör ile dahili bir parça mı bunu da duymamıştım o halde radyatörden ayrı ise su pompasını değiştireyim?

Ömer Gedik
06-10-2016, 18:54
su pompası demek devirdaim demektir.Ikisi aynı şey yani sökmeden pallerini yani suyu devirdaim yapan kısmını göremezsiniz.

elbruz
06-10-2016, 23:17
su pompası demek devirdaim demektir.Ikisi aynı şey yani sökmeden pallerini yani suyu devirdaim yapan kısmını göremezsiniz.

Su pompası ile, su kollektörü aynı parça mı acaba şu linkteki?

Ömer Gedik
07-10-2016, 19:19
Aynı parçalar değil elbette

ssgti
08-10-2016, 06:55
Şu ihtimalde var. Conta değişirken kapak taşlandı mı? Kapak taşlama işlemiş motorlarda hararet hızla yükselir. Hatta çok taşlanmış kapaklarda yüksek devirli kullanmalarda hararet yapar.

elbruz
09-10-2016, 09:09
Şu ihtimalde var. Conta değişirken kapak taşlandı mı? Kapak taşlama işlemiş motorlarda hararet hızla yükselir. Hatta çok taşlanmış kapaklarda yüksek devirli kullanmalarda hararet yapar.

Yok bu işlem yapılmadı diye biliyorum ama başka bir yere görüldü bir test yapıldı su da bekletilmiş sanırım. Bir gün sonra geldi buna da üç yüz ellli tl vermiştim.

Bu arada sorun göstergede imiş. Gösterge fazla gösteriyormuş. Gösterge söküldü tamir edildi geri takıldı. Şimdi normal gösteriyor. Buna da yüz tl verdim. Baya masraflı oldu bu yeni yol arkadaşım benim için ama şimdi iyi oldu.

Ömer Gedik
10-10-2016, 05:40
Eğer 90dan sonraki çizgiye gidip geri dönüyorsa göstergenin normal hali budur. Eğer gösterge fazla gösteriyorsa bunu elle siz bile ayarlardınız. 100 tl bu işlem için büyük para. Ücretsiz yaptığım araçlar var. :/

elbruz
16-10-2016, 11:08
Eğer 90dan sonraki çizgiye gidip geri dönüyorsa göstergenin normal hali budur. Eğer gösterge fazla gösteriyorsa bunu elle siz bile ayarlardınız. 100 tl bu işlem için büyük para. Ücretsiz yaptığım araçlar var. :/

Elle yapılır mıydı bilmiyorum. Sökmek gerekti ve baya da zor söküldü daha önceden sanırım ters vida mı takmış nedir. Tam şase yapmıyor mu ne dediler. Sökünce bir ampül ile devreleri kontrol etti. Sonra aldı göstergeyi yukarı götürdü geri getirdi taktı. Eğer dediğiniz gibi kazık yediysem üzüldüm. Zaten bir sürü paraya mal oldu bana bu araç. Ayrıca taktıktan sonra göstergede daha önce ses yapmazken şimdi giderken az bir ses geliyor sanki km sayacı artık sesli çalışıyor gibi.

Pars
16-10-2016, 20:18
Aracınız km teli yerine tam oturmamış olabılır ..

Ömer Gedik
18-10-2016, 08:32
Araç 97 ve üzeri ise ki öyle sanıyorum km teli yok. Ancak montajda yapılan bir işlem sebebiyle titreşim alınıyordur. Sizin işlem için gösterge tamamen dağıtılmıyor.

elbruz
22-10-2016, 09:39
Araç 97 ve üzeri ise ki öyle sanıyorum km teli yok. Ancak montajda yapılan bir işlem sebebiyle titreşim alınıyordur. Sizin işlem için gösterge tamamen dağıtılmıyor.

Evet 98 model. Gösterge tam olarak dağıtılmadı. Titreşim sesi gibi gelmedi bana, araç hareket edince geliyor hızlandıkça artıyor sayaç dönme sesini benziyordu. Bu neden böyle diye sorduğumda km saati sesli dönmeye başladı ses ondan geliyor dedi. İstersen tekrar sökeyim dedi ama için el vermedi. Çünkü bazı vidaları çok zor söktü. Ters takılmış daha önce kısa vida takılmış buna dedi. Km saati sayaçlı manuel döne döne çalışanlardan. Peki ne yapsam sessiz çalışır eskisi gibi?

sentalis
05-04-2017, 19:45
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katılan 6 aylık 106 xr sahibiyim. Hararet sorunu ile bende tanışmış biri olarak sorunumu hala çözemedim. Uygun devirde kullandığım halde 2 km de bir fan açıyor. Yalovada göstermedeğim usta kalmadı. Fan müşiri dediler. Fakat aklım pek kesmesede 80 tl verip kahverengi başlı bir fan müşiri aldık taktık sonra uzun yola gidip geldim yine fan açma sorunu ile karşı karşıya kaldım hatta bende ibre yok kırmızı hararet ışığı var o koyulaşıp fan açıyordu. Sonra ustaya götürdüm eski fan müşirini fırçada temizledi ve 80 lira verdiğim fan müşirini söküp elime verdi eski fan müşirimide yerine taktı. Bu seferde hararet ışığım yanmıyor fakat 2 km de bir yine fan açıyor hatta yolda hızlı gittiğim hallerde bile fan açıyor. Şimdide orjinal fan müşirini al dediler. Orjinalini 140 tl ye istettim. Bu cumartesi gelecek. Yanlız fan müşiri değilse parça elimde kalacak. Bir akıl verin ne edeyim nasıl yapayım bilemedim.