PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 1.6 HDI Auto6r vitesi boşa atmak ve bakşa bir soru

liberian
17-09-2016, 16:22
Merhaba Arkadaşlar

2009 model Peugeot 308 1.6 HDI otomatik dizel araç hakkında birkaç sorum olacak. Yanıtlarsanız sevinirim.

1. Bu araç otomatik vites olduğundan yokuş aşağı giderken vitesi boşa atmanın zararları nelerdir?
2. Bilindiği gibi bu modelde "P" (Park) vitesi yok. Dolayısıyla eğimli bir zeminde / yokuşta park ettiğinizde el freninin insafına kalıyorsunuz, bu da aracı park ettiğimizde aklımızın araçta kalmasına neden oluyor. Bu sorum ise aracı el freninin çektikten ve kontağı kapattıktan sonra park edilen eğime göre "A" (Automatic) modunda veya "R" (geri viteste) bıraksak sıkıntı olur mu?

Teşekkürler
Kolay gelsin

xweser
17-09-2016, 19:17
Merhaba Arkadaşlar

2009 model Peugeot 308 1.6 HDI otomatik dizel araç hakkında birkaç sorum olacak. Yanıtlarsanız sevinirim.

1. Bu araç otomatik vites olduğundan yokuş aşağı giderken vitesi boşa atmanın zararları nelerdir?
2. Bilindiği gibi bu modelde "P" (Park) vitesi yok. Dolayısıyla eğimli bir zeminde / yokuşta park ettiğinizde el freninin insafına kalıyorsunuz, bu da aracı park ettiğimizde aklımızın araçta kalmasına neden oluyor. Bu sorum ise aracı el freninin çektikten ve kontağı kapattıktan sonra park edilen eğime göre "A" (Automatic) modunda veya "R" (geri viteste) bıraksak sıkıntı olur mu?

Teşekkürler
Kolay gelsin

P olanda da el freninin insafına kalıyorsunuz. Bende duydum eğimli yerde eğimin tersi yönünde, viteste parketmeyi. Ben hiç yapmıyorum, daha doğrusu ciddi eğimli yerde daha parketmedim. Ama viteste parkedildiğinde vitese yük bindiği için şanzımana zarar verebileceği söylenmekte. İşin ehli olanlar daha doğru cevap verecektir.

Birinci sorunuzda ise kesinlikle boşa atılmaması, viteste gidilmesi tavsiye edilmekte.

kral1840
18-09-2016, 11:24
Merhaba Arkadaşlar

Teşekkürler
Kolay gelsin

dizel hiçbir aracımı boşa atmadım şimdiye kadar atmamda.sizde atmayın.
park araç boşta tekeri kaldırım tarafına çevirip ama tekeri kaldırıma değdirmeden el frenini çekiyorum ayağımı frenden çekip aracın yükünü el frenine bırakıyorum,sonra frene basıp aracı yönüne göre ya A ya da R ye bırakıp stop ediyorum.böylece yük viteste olmuyor.

liberian
19-09-2016, 19:32
bilgiler için teşekkür ederim

daha detaylı bilgi verecek arkadaşların yanıtlarını bekliyorum