PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Auto6R Şanzıman İle İlgili Herşey

Sayfa : [1] 2 3

haruntuncer
24-11-2010, 22:07
Merhabalar .
Bayram Tatilinde Ankara ya gittigimde şehir içi trafiginde bir şey dikkatimi çekti . vites 1 den 2 ye geçtiğinde bir ses geliyordu . Bayram arifesi acilen Göral Otomotivin Servisine götürdüm arabayı . Çok yogundu . Kırk rica ile bir baktırdım . Şanzuman kutusundan gelebilecegini söylediler . Bayram sonrasına randevu verip şanzuman kutusunun sökülmesi gerektiğini ve en az 3 gün serviste kalacagını söylediler . Ama Bu şekilde kullanılabilecegini , bir sorun açmayacagını söylediler . Tokat'a gelince buradaki servise götürdüm . Ancak servis yeni açıldıgı için gerekli makinalar ay sonuna gelecekmiş . Ancak bu arada ses iyice azaldı . Çok dikkatli dinler isem duyuluyor . Ben ay sonunu beklemeden Sivas Servise götürecegim sanırım .
Ancak merak ettigim böyle bir şey ile karşılaşan kimse oldu mu ?

hakan308
24-11-2010, 22:25
çok sıkışık trafikte çok dur kalk 1den 2e sonra tekrar 1e at yapınca bu ses çok geliyor diye okumuştum biyerde.bende arife günü görala lastik sormak için uğramıştım hınca hınç doluydu belki sizde ordaydınız ama tanışmadığımız için birbirimizin yanından geçip gittik belkide

haruntuncer
24-11-2010, 22:41
Evet mümkündür Hakan Kardeş . Belki karşılaşmışızdır . Göral Lastiklere çok fiyat istiyor . Şaşmazdaki lastikçileri tavsiye ederim . Çok güzel fiyatları var .
Benim araç sıkışık trafikte degil normal trafiktede , ilk kalkışta 1 den 2 ye geçerken yapıyor .

hakan308
24-11-2010, 23:11
bu vites gecis sesleri hakkinda bikac kez daha muhabbet donmustu konuyla ilgili arkadaslar size bilgi vericektir mutlaka...

Lastik konusuna gelince evet pahali ama yakit ceki kampanyasi bitmemis olsaydi lastikler piyasa fiyatinin biraz altina bile dusuyordu ama kampanya bitmis malesef zaten ben buldum michelin A4 195/65/15 ebadinda 4 adet 480 lira sinavlarim bitsin taktircam

haruntuncer
24-11-2010, 23:26
michelin A4 195/65/15 ebadinda 4 adet 480 lira

Michelin için çok güzel fiyat . Güzel günlerde kazasız belasız kullanırsınız inşaallah .

reisG
25-11-2010, 13:48
Arkadaşlar , otomatikleştirilmiş düz viteslerin (auto 6R , DSG, easytronic, M/M, dualogic, ASM vb.) kullanımı konusunda gerçek otomatik viteslerde farklı özellikleri vardır. bunların kullanım özellikleri aracın kullanım kitapçığında yazar. Bu tip vites kutularında debriyaja sizin yerinize elektronik olarak bilgisayar marifeti ile basılır . mesela trafikte durduğunuzda mutlaka vitesi park veya boş konuma almak zorundasınızdır. aksi taktirde debriyaj pedalı sürekli basılı olur 10.000 km.de bile baskı balata değiştirmek zorunda kalırsınız. sonrada forumlarda yok bu vites kötüdür baskı balata gider diye yazılara rastlar yanlış bilgilendirilmiş olursunuz.
Hakan'ın da yazdığı gibi auto 6R nin kullanımı konusunda Berker çok çok detaylı bir klavuz yazmış ve forumda yayınlamıştır. aratıp okumanız halinde tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

haruntuncer
25-11-2010, 18:13
Sevgili reisG konuyu açmadan önce Berker beyin de diger kullanıcılarında Auto 6R ile ilgili olan sorunlarını okudum . Aracım 5500 km de . Beni tedirgin eden ilk 4500 km böyle bir şeyle karşılaşmadım . son 1000 km içerisinde bunu yaptı . Bunun içinde buradaki arkadaşlara da sormak istedim .

isson
26-12-2010, 02:08
2-3 gündür böyle bir durum oluyor A konumunda trafikte beklerken hareket etmek istediğimde boşta gibi tepki veriyor sonra N ve A yapıyorum düzeliyor. Sizce neden olabilir?

Gökay
26-12-2010, 09:19
Nekadar süre A konumunda hareketsiz kalıyorsunuz?

Şanzıman uzun süre hareketsiz A konumunda kalırsa robotumuz onu otomatik olarak N konumuna alıyor,debriyajdan yememek için.

Eğer anlattığım gibi bir olaysa zaten göstergede A sembolu yanıp sönüyor bu esnada.

Tekrar N'ye alıp A'ya alınca yerine geçiyor akıllı şey :)

isson
26-12-2010, 12:47
Sanırım biraz uzundu. Otomatik olarak N yaptığını bilmiyordum. Kullanım kılavuzunda trafikte A da durabilir diye yazdığını hatırlıyorumda. Şu anda 15600 km de hiç daha önce olmamıştı.

Gökay
26-12-2010, 20:24
Sanırım biraz uzundu. Otomatik olarak N yaptığını bilmiyordum. Kullanım kılavuzunda trafikte A da durabilir diye yazdığını hatırlıyorumda. Şu anda 15600 km de hiç daha önce olmamıştı.

Bende bilmiyordum...Ta ki ;

Birgün seyir esnasında telefonum çaldı,çektim sağa, 3-5 dk.ya yakın konuştum sanırım sonra işim bitti telefonu yerine koydum, bastım gaza ki araba gitmiyor ??? noluyor yahu derken A sembolu yanıp sönüyordu :)

N --> A yapıp yoluma devam ettim :)

ahmet_murat
04-01-2011, 10:04
Benim sorunum daha başka. A'ya alıyorum ama göstergede A yazmıyor ve araba sanki manuele almışım gibi 1. vitesten yukarı çıkmıyor. Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu acaba? Araç daha 950 km'de ve acayip canım sıkıldı bu sabah.

reisG
04-01-2011, 10:25
Auto 6R tipi şanzımanlar düz vitestir. Sadece debrijaya siz basmazsınız bir bilgisayar vasıtası ile bu işlem yapılır. Bu yüzden trafikte durmalarda N pozisyonuna almanız debrijaj/baskı-balatayı korumak için yapmanız gereken en doğru harekettir. Berker'in forumdaki Auto 6R şanzıman kullanımı ile ilgili detaylı yazısını okumanızı öneririm.
Araçlarınız gerçek otomaik vites değildir. Belli kullanım koşula ve şartlarına uyulmaz ise problem çıkartabilir. Ve bu sistemin problemi değildir, kullanım hatasından kaynaklanır.

ahmet_murat
04-01-2011, 10:38
Benim sorunumun kullanıcı hatası olduğunu düşünmüyorum. Sabah arabaya biniyorum N pozisyonunda arabayı frene basarak çalıştırıyorum ve biraz ısındıktan sonra A'ya alıyorum vitese geçiyor ama A pozisyonunu ekranda göremiyorum ve 1'ci vitesten yukarı çıkmıyor araç sanki manuele alınmış gibi. İşe geldim akşam umarım bindiğimde tekrar yapmaz bu sorunu. Bunu ikinci kez yaptı bu arada. Olması servise gidicem.

reisG
04-01-2011, 10:58
Ben isson'un yazdıklarına genel bir cevap vermiştim. Sizdeki eletornik tarzda bir arıza olarak gözüküyor. Servis ziyaretini bence öne alın. Büyük problemlerin oluşmasına sebep olabilir.

Gökay
04-01-2011, 13:21
Muhtemelen A <-> M arası geçiş kısmında problem var.Pek kurcalamamak en iyisi ama kolu birkaç kez sağ sol yapınca Auto'ya geçiyormu?

ahmet_murat
04-01-2011, 13:28
İşin garibi ben hiç manuele almam bu sorunla karşılaşınca manuele alıp tekrar A'ya alayım dedim ama işe yaramadı. Hatta yolda durup kontağı kapat aç yaptım ama düzelmedi. Akşam tekrar denicez umarım anlık bir sorundur. Çok soğuk havada yapıyor sanki.

cihatgok
18-02-2011, 14:59
Benim sorunumun kullanıcı hatası olduğunu düşünmüyorum. Sabah arabaya biniyorum N pozisyonunda arabayı frene basarak çalıştırıyorum ve biraz ısındıktan sonra A'ya alıyorum vitese geçiyor ama A pozisyonunu ekranda göremiyorum ve 1'ci vitesten yukarı çıkmıyor araç sanki manuele alınmış gibi. İşe geldim akşam umarım bindiğimde tekrar yapmaz bu sorunu. Bunu ikinci kez yaptı bu arada. Olması servise gidicem.

bende de aynı sıkıntı oldu ve araç 1000 km de iken gerçekleşmesi insanın canını sıkıyor. aynı araçtan 2008 model olanını da kullanmıştım ancak hiç böyle bir sorun yaşamadım. bir defa yaptı daha sonra yapmadı. Vites N konumunda iken çalıştırdım A konumuna alınca ekranda "AUTO" yazmadı aynen manuel konum gibi...
ve hiçbir şekilde kendisi vites değiştirmiyor. ayrıca böyle olduğunda M konumundan daha manuel idi. yani durduğu yerde vites büyütüyor, küçültüyor, istediğiniz hızda istediğiniz vitese geçiyor. 1 kez yaptı başka yapmadı. durup geriye alıyorsunuz, "auto" kısa bir süre yanıp, hemen geri sönüyor. aslında "auto"suz bir şekilde aracı R konumuna almak imkansız ama oldu. soğuktan bir donma veya temassızlık olabilirmi diye düşündüm. ancak benim gibi bu sorunu yaşayanlar var ise cevaplarsa sevinirim.

ahmet_murat
25-02-2011, 16:20
Aynı sorunu sabah çok soğukta ben de yaşadım ama 2 kez oldu bana. Benim de aracım daha 1000km civarında idi. Şuan araç 4000de ve tekrar aynı sorunu yaşamadım.

Esat
25-02-2011, 16:36
aynı sorunu şimdi 3000 km de comfort pack te arkadaşım yaşadı araba serviste kalıcakmış 1 gün
bu sorun nazıl düzelir bilgisi olan varmı sogkla acaba bi ilgisi varmı bu işin sorun yaşayanlardan yazın sorun yaşayan varmı

Ozan
25-02-2011, 18:27
Sanki 112 likler biraz fos çıktı.112 lik ler piyasaya sürüldükten sonra forumda sorun mesajları had safhaya ulaştı.
Benim araç Şeytan kulağına kurşun henüz tık demedi daha ne şanzuman nede motor sorunu yaşadım.Çok km yapmama rağmen ;D(2009 model 11,500 Km.de)

TanerHoca
25-02-2011, 18:41
Sanki 112 likler biraz fos çıktı.112 lik ler piyasaya sürüldükten sonra forumda sorun mesajları had safhaya ulaştı.
Benim araç Şeytan kulağına kurşun henüz tık demedi daha ne şanzuman nede motor sorunu yaşadım.Çok km yapmama rağmen ;D(2009 model 11,500 Km.de)

laf aramızda yavaş yavaş ben de aynı şeyleri düşünmeye başladım.yeni motorda artan torkla auto6r şanzuman sanki uyum sağlayamamış gibi...

Gökay
25-02-2011, 18:55
Ben çoktandır bunu düşünüyorum,sadece de şanzıman değilki mesela Bosch'tan Siemens'e dönen elektronik parçalar, motorun şıkırdaması,yok enjektör alıştırması vs.

Bacanağada aldırdık yeni modeli umarım sorun yaşamayız :o

cihatgok
26-02-2011, 00:43

Bende biraz öyle düşünmeye başladım. Hem 110, hem 112 kullanan biri olarak şunları söyleyebilirim.

112 sanki şehir içi biraz daha fazla tüketiyor (araç yeni olduğu için olma ihtimali yüksek),
her zaman aynı karakterde çalışmayan bir motoru var (1500-2000 devir aralığında bazen sanki sübap sesi gibi bir "torultu" geliyor, aynı ses renault'un 1.5 motorunda da var - ben bunu üstten tek egzantrik ve silindir başı 2 sübap olayına bağlıyorum. emme veya ikisinde birden hidrolik bir derece veya zamanlama mekanizması var mı onuda bilmiyorum varsa ondaki bir şey olabilir)
112 çok çabuk soğuyor (110 da soğuyor ama uzunyolda yokuş aşağı giderken, 112 durduğu yerde de soğuyor)
ancak, daha çevik ilk kalkış (110 da yoğun trafiklerde ana yola çıkışlarda ilk başta biraz ağır kalıyordu bunda ööle bişey yok) veriyor. Daha ağırbaşlı ve eskisi sanki daha hırçındı. Hırçın olduğu halde daha iyi bir performans sunamıyordu.
turbo tepkisi çok iyi ve istikrarlı (turbo araçların en büyük dezavantajı istikrarsız gaz tepkisidir, ancak bu motorun turbosu 110 luk tan daha küçük ve çok kısa zamanda hemen devrini ve kondüsyonunu bularak motora ihtiyacı olan takatı hemen sağlıyor)

Bunlar benim görüşlerim.
Vites sıkıntısını bir daha yaşamadım. Araç 1500 oldu. Servise götüreceğim ama bir türlü vakit bulamıyorum. bu hafta sonu götürecektim grip oldum yatıyorum :(...
ancak şunu öğrenmiş olduk: ekrandaki "AUTO" yazısı tırışka değil. Yani sistem check yapıp gerçekten "AUTO" olduysa yazıyor o yazıyı ekrana. Eğer böyle olmasaydı bazı arızaları anlayamazdık (sistemde anlayamazdı). ve hasara neden olabilirdik. Doğrulanan bir sistem olması hoş, ama çalışmaması kötü ....

Ömer Gedik
01-03-2011, 09:33
Auto6R Şanzımanla ilgili tüm bilgiler, detaylar, sorunlar bu başlık altında paylaşılacaktır. Konuyla ilgili lütfen yeni başlık açmayın. Konu sabitlenmiştir.

ahmet_murat
02-03-2011, 10:40
Bence yine de aracımız piyasadaki muadillerine göre en başarılı araç. Bu yaşadığımız sounlar ufak tefek sorunlar. Diğer büyük markaların çok daha ciddi şanzuman ve motor problemleri var ve Peugeot kadar tüketicisinin arkasında değiller. Bu fiyata bu kalite bence çok iyi. Bir de şunu söyliyim kısa mesafalerde özellikle araç soğukken araca fazla yüklenmemek lazım yoksa şakırdamaya başlıyor, sanki ciddi bir sorun olacakmış hissi veriyor :(

cihatgok
02-03-2011, 19:58
Bence yine de aracımız piyasadaki muadillerine göre en başarılı araç. Bu yaşadığımız sounlar ufak tefek sorunlar. Diğer büyük markaların çok daha ciddi şanzuman ve motor problemleri var ve Peugeot kadar tüketicisinin arkasında değiller. Bu fiyata bu kalite bence çok iyi. Bir de şunu söyliyim kısa mesafalerde özellikle araç soğukken araca fazla yüklenmemek lazım yoksa şakırdamaya başlıyor, sanki ciddi bir sorun olacakmış hissi veriyor :(

Tamamen katılıyorum.

Zaten bu sınıf araçlarda seçenek ve rekabet çok olduğu için otomotiv bilgisi belli seviyenin üzerinde olan bilinçli tüketiciler ile körü körüne araç satın alanların tercihleri genelde standart. 1. tip iyi tüketiciler genelde bizim aracı (ve bazı iyi alternatifleri) tercih eder.

Soğukken özellikle yokuş yukarı tıkırtılı bir çalışma oluyor. Her ne kadar sebebinin mantıklı bir açıklaması olma ihtimali bulunmasa bile. O tıkırtının önüne geçmek sadece aracı durduğu yerde 1 dk. kadar çalıştırmak ve hareket eder etmez hep yokuş tırmanmamak.... ( hareketten sonra devir düşürülerek bir süre kullanılırsa gene yapmıyor. o sesi yapması için belli devirde kullanmak gerekiyor. - bu arada hem subap zamanlamadan olabileceği gibi partikül filtresinden de şüphelenmiyorum değil hani...)

Önemli olan zaten lokal problemler değildir, kronik bir sıkıntı olmasın yeter. Birçok yeni nesil dizel otomatik araçta çok değişken sıkıntılar var. DSG de buna dahil. bizimki 50 defa üst üste dur kalk yap hep aynı şekilde kavrama yapıyor ama DSG'de 10 defa falan dur kalk yaparsan daha sonra anlamsız bir titretme yapıyor....

Güven
02-03-2011, 23:54
Bu sorunları yeni motora bağlamak ne derece doğru olur bilemiyorum. Bende 112 bg lik kullanıyorum 20 bin kmde şükür şimdilik hiç sorun yaşamadım. Aktardığınız sorunların sebebini öğrendikten sonra bilgi verirseniz memnun olurum.

otmotvmhndsi
20-03-2011, 11:53
Yan Başlık : Auto6R Şanzıman Alıştırması

Evet arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce başlayan, ısınan balata sonrası motor titremesi ve silkelemesi olayı 508 Lansmanına gideceğim sabahta tekrarlanınca soluğu ertesi gün serviste aldım. Tabiki servise zaten "BİLGİLİ" gitmem gerektiği için bir gece önceden citroenci arkadaşlardan bilgi aldım. Onlarda da kullanılan MCP şanzıman bizim Auto6R olduğundan ve bu problemi daha önce yaşamış ve çözmüş olanlardan nasıl bir yol izlediklerini öğrendim...

Araç bilgisayara bağlanıyor ve "Şanzıman Alıştırması" başlıklı kısımdan uygulama yapılıyor. Bu uygulama temel olarak vites geçiş parametrelerini - kavrama noktasını vb. aracın baskı-balata ve diğer şanzıman organlarının durumuna ve konumuna göre güncelliyor. Araç yaklaşık 30dk boyunca kendi kendine durduğu yerde vites atıyor 1-2-3-4-5-6-5-4-3-2-1-R şeklinde.

Ayrıca aracım 2008 Ekim çıkışlıydı ve bu zamana kadar bir güncelleme olmamıştı. Ancak araç bilgisayara bağlandığında şanzıman içerikli bir güncelleme varmış onuda yükledik.

Sonuç: İlk kalkışlar ve kavrama İNANILMAZ değişti. Eskiden araba kalkmıyormuş gerçekten. Şimdi 1200 devir civarında inatlanmadan sert bir kalkış bile yapabiliyorum. Ayrıca güncelleme sayesinde yada şanzıman alıştırması + güncelleme sayesinde vites geçişlerindeki yığılma azaldı, şöyleki aracın gaz kesip tekrar gaz verme aralığı daha YUMUŞAK olduğundan sert bir kesilme hissetmiyorsunuz =)

Hepinizin bilgilerine...

cihatgok
21-03-2011, 00:05
Bende yeni yazılım yüklettim, soğukken ve araç güç ihtiyacı olduğunda hırıltı şeklinde gelen bir enjektör sesi vardı (1-2 viteslerde) o şimdi yok, ayrıca, vites geçişlerindeki yığılma azaldı, daha net ve agresif olmayan bir sürüş sergiliyor artık.
Örneğin; daha erken vites küçültüyordu ve yeterli traksiyon varken bile (yani çekiş yeterli olabilecekken) hafif bir güç ihtiyacında vites küçültüyordu ve bir alt viteste konforsuz, hırçın bir ileri atılma ile gereksiz bir şekilde kısa bir süre kükreyip tekrar bir üst vitese geçiyordu. şimdi daha ağır başlı sürüş sergiliyor. yol bilgisayarındaki ortalama yakıt tüketim değerleri 0.5 lt/100 azaldı.
Muhtemelen sebebi bu sakin sürüş stili.
ayrıca, direksiyon kumandası ile vites küçültme işlemini eğer devir 1400-1500'ün altına inecek ise yapmıyordu şimdi bu değer 1200 d/d. 1'den 2'ye geçerken fazla bir tork aktarımı var ise "ÇUKURT" diye bir ses geliyordu o ses de bariz azaldı.
Tavsiyem 112 HDI kullanan arkadaşlar yazılımı güncelletsin... Yenisinin numarası: *****96380

fectus
26-03-2011, 03:11
Berker, Nasıl yani ????

Bende aynı konu yüzünden 1 haftadır uğraşıyorum ve dün volan, baskı, balata değişti. Gerek yokmuydu yani??? Tüm uğraşlarıma rağmen garantiden karşılatmayıda başaramadım!!!

otmotvmhndsi
26-03-2011, 14:58
Berker, Nasıl yani ????

Bende aynı konu yüzünden 1 haftadır uğraşıyorum ve dün volan, baskı, balata değişti. Gerek yokmuydu yani??? Tüm uğraşlarıma rağmen garantiden karşılatmayıda başaramadım!!!

Abi bilgisayardan zaten baski balatanin kavrama yuzdesini fln goruyorlar diye biliyorum. Belki senin durumunda baski balata degismek zorundaydi ondan degistirmislerdir. Bu arada baski balata degisimi vb ne kadar tuttu???

cihatgok
28-03-2011, 09:49
Berker, Nasıl yani ????

Ben sizin dişli kutusunun durumunu bilmiyorum, ancak bendeki asıl şikayet bariz bir şekilde, özellikle 2. ve 1. viteste yokuş çıkarken enjektör sesi gelmesiydi, ve normal bir Dizel seviyesine indi. Eğer böylede düzelme olmasaydı, enjektör alıştırması yapacaklardı, yani prosedürüne göre farklı devirlerde motoru çalıştıracaklardı. (Ben uçak motorlarına da yapardım eskiden alıştırma prosedürü). Araç yeni olduğundan henüz düzene girmeye başladı ancak yakıt tüketiminin düştüğünden eminim...
Belki sizin balata bitmiştir. zannedersem balatanın durumunu actuator'ün konumuna göre zaten anlıyorlar serviste, belki başka bir problem vardı sizde...

fectus
01-04-2011, 01:47
Baskı balata değişimi için verilen faturdaki liste fiyatlarını yuvarlayarak yazıyorum, şu anda debriyaj setlerinde %25 indirim varmış fakat bu indirim hangilerine uygulanıyor bilmiyorum, yazdıklarım indirim uygulanmamış hali.

KDV Dahil Rakamlar

Debriyaj Kiti 283
Debriyaj Rulmanı 226
Komple Volant 887
Volant Civataları 8
Aks Keçesi 13
Aks Keçesi 19
ATF Şanzıman Yağı 42
Kavrama Revizyonu 613
Volanın Sökülmesi 26

GLR
01-04-2011, 02:37
Anladığım kadarıyla siz bu indirimden faydalanamadınız?Bu indirim sadece belirli bir servis tarafından mı yoksa yetkili peugeot servislerinin hepsinde mi uygulanıyor?Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Ömer Gedik
01-04-2011, 09:21
Baskı balata değişimi için verilen faturdaki liste fiyatlarını yuvarlayarak yazıyorum, şu anda debriyaj setlerinde %25 indirim varmış fakat bu indirim hangilerine uygulanıyor bilmiyorum, yazdıklarım indirim uygulanmamış hali.

KDV Dahil Rakamlar

Debriyaj Kiti 283
Debriyaj Rulmanı 226
Komple Volant 887
Volant Civataları 8
Aks Keçesi 13
Aks Keçesi 19
ATF Şanzıman Yağı 42
Kavrama Revizyonu 613
Volanın Sökülmesi 26

Servis çok ciddi fiyatlar belirtmiş.

Benim 154,750 km deki aslan da yavaş yavaş Volan ve Baskı Balata istemeye başladı. Ben ustam sayesinde çok çok uygun fiyat aldım ama kısa vadede yaptramayacağım sanırım. Bu arada 639 TL lik işçiliğe şaştım kaldım doğrusu. :s

Bilmeyen arkadaşlar için bir bilgi vereyim.

Soru: 308 110 Hp'de neden Volan değişir ve volan nedir?

Cevap: Volan motorun çıkış gücünün iletildiği parçadır. Yani motordan çıkan gücü ilk taşıyan dişlidir. 110luk güçlü modelde sartsıntı ve kalkış titremelerini azaltmak için Yaylı Volan kullanılmıştır. Sabit volanlar ömürlüktür ama yaylı volanlar km'ye ve kullanıma bağlı bozulur. Ayrıca yaylı volanlı 110luk 308'e arzu edenler için sabit 90Hp modelindeki Volan takılabiliyor.

Esat
04-04-2011, 23:01
aramıza hoş geldin ion keşke forum kurallarını bi okusaydın da bizde seni tanıyabilseydik

Ufuk
05-04-2011, 18:22
Bir Ay Önce 112bg Auto6r 308 Aldım. Bir önceki arabam 307 Tiptronic'ti onda manuel'de 1. vitesten 2. vitese geçişi araba kalktıktan hemen sonra 1000 devirde bile değiştirebiliyordum ama Bu araçta 2000 devirden önce manuel veya otomatikte değiştirmeme izin vermiyor. Kullanan Arkadaşlar deneyimlerini aktarırlarsa sevinirim..

Ömer Gedik
06-04-2011, 08:08
Bahsettiğiniz araç benzinlidir. 308 ise dizel. 308 de çok düşük devirde Turbo devrede değilken motor aşırı zorlanır zaten buna gerekte yoktur. Ayrıca neden 2000 devirden önce vites atmak istiyorsunuz ki?

Gökay
06-04-2011, 08:51
Arkadaşlar son zamanlarda dikkat ediyorum da,

araç 3. viteste yeterince devirlenmeden tak 4'e atıyor haliyle hafif bayılıp sonra toparlıyor.

Bununla ilgili ne yapılabilir.Şanzıman alıştırması bu iş için mi?

Esat
06-04-2011, 09:08
Arkadaşlar son zamanlarda dikkat ediyorum da,

araç 3. viteste yeterince devirlenmeden tak 4'e atıyor haliyle hafif bayılıp sonra toparlıyor.

Bununla ilgili ne yapılabilir.Şanzıman alıştırması bu iş için mi?

manuel vitesten daha az yakıt harcamasının sebebide budur zaten dogru devirde vites degiştirmesi siz daha devirli kullanmak istiyorsanız S modunda kullanın...

Ömer Gedik
06-04-2011, 09:18
Özellikle yeni olmayan 308 lerin bir şanzıman alıştırması faydalı olacaktır. Berker bu konuda çok iyi bir yol gösterici olmuş.

Gökay
06-04-2011, 09:23
Esatcım,

1,5 senedir kullanıyorum auto 6r ...

Haluk
06-04-2011, 10:41
baskı balata için verilen fiyat çok abartılı değil mi vw bile bu kadar almıyor

Ömer Gedik
06-04-2011, 11:12
baskı balata için verilen fiyat çok abartılı değil mi vw bile bu kadar almıyor

VW nin baskı balatası da volanı da daha pahalı. Eğer işin içine DSG nin baskı balatası vb girerse Peugeot'u katlar.

Ufuk
06-04-2011, 13:04
Arabayı İlk Aldığım Gün Kar Yağdı ve Yerler Buz oldu Haliyle arabada kar tuşu yok ayrıca direk gaza basınca yüksek tork ile teker döndüğü için patinaj yapıyordu. vitesi hemen 2 ye atınca tork düştüğü için arabayı patinaj yaptırmadan kullanırken faydalı oluyordu. Ben Kalktıktan hemen sonra 2'ye takmayı seviyorum ayrıca manuel tuşu olup ta istediğin gibi kullanamadıktan sonra manuel tuşu biraz anlamsız gibi geliyor.

Ömer Gedik
06-04-2011, 15:28
Ben Auto6R 2. viteste kalkıyor diye biliyordum sanki. Siz şimdi kar deyince aklıma geldi. Kullananlar daha iyi fiki verecektir.

Ufuk
06-04-2011, 18:00
Auto6R' yi 2 viteste kaldırabilen varsa nasıl başarabildiğini paylaşırsa sevinirim.
Acaba Yazılım güncellemesi falan mı gerekiyor.

fectus
06-04-2011, 18:22
Manuel mod'a aldığın zaman araç dururken vites yükseltirsen 2. Vites'e atar ve 2. Vitesle kalkabilirsin.

Aracın kalktıktan sonra 2000 devrin altında vites yükseltirsen normal vitesli bir dizelde arac stop etme egilimine girer, stop etmemesi için arac toparlayana kadar yarım debriyaj yapman gerekir ki buda debriyaj sistemine normalin çok üstünde zarar verir. Bu nedenlerden Auto6R'nin 2000 devrin altında vites yükseltmemesi son derece doğru bir davranış bence, manuel tuşu ile istediğin gibi kullanabilirsin ama normal vitesli bir arabada yaptığın hataları yapmana izin vermeyen bir sistem. Örneğin düz viteste olsan bile motor devri düştükçe vitesi düşürüyor arac.

Ufuk
06-04-2011, 19:07
Tşk.ler. Açıklama için... İlk Kez Dizel Araç Kullanıyorum. Düz viteste Benzinli fiat bravo ve Honda Civic Kullandım. Otomatik Viteste 307 tiptronik Kullandım ama hepside benzinli olduğu için belkide araç hareket eder etmez 2. vitese geçirince araba rahatlıyordu. Bu arabada böyle olunca değişik geldi. Gerçi araba ile ilk ayım tamamlanmadan kullanımına alıştım.. Hatta Direksiyonda ki vitese kullakçıklarına bile acayip alıştım :) Ama Tiptronik şanzımanlı araçtan sonra Auto6R Şehir içi Kullanım olarak çok rahat değil. Hill Holder + Auto6R, Tiptronik'in Keyfini vermiyor. Tiptronik'te Ayağını Frenden Kaldırınca Araba bayır yukarı olsa da İlerliyordu. Ama Auto6R'de bayır dikse 2 saniyeden öncede gaza bassan arkaya kaçırma yapıyor. Ama performans manuel vites + spor tuşuna bastıysa 112 bg arabam da mükemmel. Erciyes dağına 5. Vitesle araba çıktı.ki benzinli arabada olmayacak bir şey :)

mimit
06-04-2011, 20:32
aracın kendini boşa alması ekonomik olma sebeplerinden birisi zaten,yanlız ben patinaj çekti kısmına takıldım asr yokmu aracınızda,yani esp varsa asr de vardır :S gerçi karda falan hareket edebilmek için yeri geldiğinde asr yi devre dışı bırakmak gerekiyor ama.birde hill holder bırakmadan önce gaza çok basmamak lazım ozmn malum debriyaja yük biniyor buda baskı balata için pek iyi olmuyor,biliyorsunuzdur ama ben yinede hatırlatmak istedim.

fectus
06-04-2011, 20:55
Şehir içinde tam otomatik yada tiptronik kadar kullanışlı olmadığı kesin, konforu çok daha düşük ama Dizel'de DSG dışında en iyi seçenek bu:)

Arkaya kaçırma kısmında neden öyle olduğunu anlamadım, ben test sürüşünde özellikle araçta 5 kişi varken baya dik bir yokuşta hem öne hareket ederken hem arkaya hareket ederken deneme yapmıştım ve 1mm bile kaçırmamıştı ki şimdiye kadarki kullanımlarımda da hiç kaçırma yaşamadım.

mimit
06-04-2011, 21:01
son çıkan dsg ler hariç herhalde çift kavrama çift maliyet,bol arıza :) arkadaşımın golfu de 1 aydır serviste yatıyor da,araştırdığımız kadarıyla da bu son nesil dsg tam bir fiyasko...

Ufuk
06-04-2011, 21:29
fectus arkadaşımıza cevaben. Akay yokuşunda 2 kez kaçırma yaptı. Her zaman yaptığı bir şey değil. hemen farkına vardığım için frene bastım. Onun Dışında yapmadı ama dik yokuş yukarı tetikte olmada fayda var diye düşünüyorum. Yoksa normal yokuşta hiç problem çıkarmadı.

mimit
06-04-2011, 21:35
tamamen geri kaçırmama ister otomatik olsun ister triptonic,belli bir açıdan sonra imkansız zaten,bu en baba mercedes te bile böyledir yokuş kalkış desteği olmadıktan sonra,araçlar viteste ve belirli bir devirde duruyor bu yüzden geri kaçırmıyorlar,hatta düz yolda bulundukları vites konumu ile ileri yada geri gidiyorlar.auto6R ise düz vites mantığında olduğundan vitesi boşa alıyor bu yüzden geri kaçırıyor bunu engellemek içinde hill holder var.

Ufuk
06-04-2011, 21:45
Tiptronik te geri kaçtığı zaman yavaş kaçıyor. Auto6r+HillHolder'da geri kaçtığı zaman Jet Gibi Kaçıyor. İstersen Bayırda durduktan sonra 4 sn ayağını frenden çekip test edebilirsin :) 4.sn olayı Test edebilmek için HillHolder'in devreden çıkma zamanı

mimit
06-04-2011, 21:50
bende daha önce otomatik araç kullandığım için uzun süreler biliyorum dediğim mantık bu auto6r de araç boşta oluyor :) bende ilk başta zorlanmıştım ama şimdi çok rahat kullanıyorum,hele vites geçişlerini artık anlıyorum ayağımı hafifce çektiğimde o yığılma benzeri durumda olmuyor,bunu dışın da frenden çekip gaza biraz basarsanız rampada auto6r hiç geri kaçırmaz ama balata ömrünüz bence kısalır.

otmotvmhndsi
06-04-2011, 22:02
Tiptronik te geri kaçtığı zaman yavaş kaçıyor. Auto6r+HillHolder'da geri kaçtığı zaman Jet Gibi Kaçıyor. İstersen Bayırda durduktan sonra 4 sn ayağını frenden çekip test edebilirsin :) 4.sn olayı Test edebilmek için HillHolder'in devreden çıkma zamanı

Küçük bir düzeltme, Hill Holder 2sn aktif kalır, ayak frenden çekildikten sonra...

Ufuk
06-04-2011, 22:09
Aslına Bakarsan Bende Alıştım Sayılır. ;) İnsan Herşeye alışıyor :) Zaten Çokta şikayetim yok. Sonuç olarak Dizel Otomatik vites'te çok seçenek yok. Olanlar arasında Tork ve Beygir gücü olarak en süperi sayılır. Renault Megane dci-edc 105 bg 240 nm. Golf tdi - dsg 105bg 250nm. Bizimki 112bg 270nm. Auris değerlendirme dışı 1.4 ve MultiMode Berbat...

mimit
06-04-2011, 23:14
dizelde fransızlar dan başka tanımam :) bu aracımdan önce 2011 corolla almıştım 4 5 ay için de turbo dahil kadar çıkarmadığı arıza kalmadı,devir değişiyor,artık kimin iyi araç yaptığını sadece kullananlar bilebilir,işi fanatiklik boyutuna taşıyınca olay değişiyor tabi ki ama bence peugeot sürekli güzel ve kaliteli araçlar yaptı binmeye bilmeye mercedes bile sorun çıkartır. peugeot ihmale gelmez ama bakımlıyken de bence tadın dan yenmez.

cihatgok
11-04-2011, 16:38
Auto6R' yi 2 viteste kaldırabilen varsa nasıl başarabildiğini paylaşırsa sevinirim.
Acaba Yazılım güncellemesi falan mı gerekiyor.

Manuel kullanımda araç durur halde iken (ayak frende) 2. vites seçilir sonra gaz ve kalkış. Ancak yazılım güncellemeden önce benimkindede böyle bir durum yoktu. birde araç durur veya aşırı yavaşlarsa tekrar 1'e alır ve 2. vitesi 2000 d/d'dan önce seçemezsiniz...

Yani 1 sefer kalkış yapmanıza izin verir o kadar. Çok kullanışlı değil ama var böyle bir özellik. Karda bile çok işe yaramıyor, araç torku gayet yüksek olduğundan arada gazı gevşetmek gerekiyor o sırada vites tekrar 1 oluyor istemsiz bir şekilde...

Ufuk
11-04-2011, 20:47
Cevap İçin Tşk.ederim.. :)
Evet Bugün arabayı almamın tam 1.ayı ve tüm vites seçeneklerini keşfettim. Güzel yanlarıda var kötü yanlarıda. Sanırım aradan zaman geçtikten sonra iyice alışırım. Ama Kesinlikle Auto6R için pişman değilim.
Dizel + Otomatik vitesi bir arada sunmak bir sanat olsa gerek hala çoğu otomobil şirketini 2.sini birleştirmeyi iyi bir şekilde başaramadığına göre :)

Gökay
16-04-2011, 21:21
Beyler debriyaj sistemi ısındığında bu titreme falan oluşuyo ya, göstergede herhangi bir uyarı çıkıyormu?

otmotvmhndsi
16-04-2011, 21:30
Hayır titreme olduğu zaman ekranda yada göstergede anormal bir durum yada ışık- arıza lambası yada uyarı çıkmıyor.

Gökay
21-04-2011, 08:26
Titreşimli gaz ve fren pedalından sıkıldığım için yarın servis randevusu aldım.Bakalım altından ne çıkacak...

Gökay
26-04-2011, 10:23
Titreşimli gaz ve fren pedalından sıkıldığım için yarın servis randevusu aldım.Bakalım altından ne çıkacak...

Yazılım güncelleme ve şanzıman alıştırması denen olay yapıldı dün itibariyle 5 saat serviste kaldım.

şikayetimin bitip bitmediğine henüz karar veremedim çünkü yoğun bir trafikten geçmedim.

Ama bildiğim şey varki; 2'den 1'e düşmeler daha konforlu ve mantıklı oldu.İlk yarım debriyaj türü kalkışlar daha bi düzeldi sanki...

Yada psikolojik :f1

Daha detayı merak eden olursa kullandıkça cevaplarım.

Ozan
26-04-2011, 17:37

Yazılım güncelleme ve şanzıman alıştırması denen olay yapıldı dün itibariyle 5 saat serviste kaldım.

şikayetimin bitip bitmediğine henüz karar veremedim çünkü yoğun bir trafikten geçmedim.

Ama bildiğim şey varki; 2'den 1'e düşmeler daha konforlu ve mantıklı oldu.İlk yarım debriyaj türü kalkışlar daha bi düzeldi sanki...

Yada psikolojik :f1

Daha detayı merak eden olursa kullandıkça cevaplarım.

Bende yarın bu işlem için randevu aldım.Hayırlısı bakalım...

Esat
26-04-2011, 17:57
Ozan abi başka süprizlerin varmı ?

Gökay
26-04-2011, 18:14
Ozan hayırdır sende ne varki bahsetmedin haftasonu?Beraber giderdik ..

Ozan
26-04-2011, 19:44
Ozan hayırdır sende ne varki bahsetmedin haftasonu?Beraber giderdik ..

Hiçbir sıkıntım yok.
Sadece aysonu aracın garantisi bitiyor.Bitmeden şu şanzuman güncellemesini garantiden halletmek istedim.Başka bir durum yok şükür.

pug308
29-04-2011, 00:32
Yan Başlık : Auto6R Şanzıman Alıştırması

Evet arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce başlayan, ısınan balata sonrası motor titremesi ve silkelemesi olayı 508 Lansmanına gideceğim sabahta tekrarlanınca soluğu ertesi gün serviste aldım. Tabiki servise zaten "BİLGİLİ" gitmem gerektiği için bir gece önceden citroenci arkadaşlardan bilgi aldım. Onlarda da kullanılan MCP şanzıman bizim Auto6R olduğundan ve bu problemi daha önce yaşamış ve çözmüş olanlardan nasıl bir yol izlediklerini öğrendim...

Araç bilgisayara bağlanıyor ve "Şanzıman Alıştırması" başlıklı kısımdan uygulama yapılıyor. Bu uygulama temel olarak vites geçiş parametrelerini - kavrama noktasını vb. aracın baskı-balata ve diğer şanzıman organlarının durumuna ve konumuna göre güncelliyor. Araç yaklaşık 30dk boyunca kendi kendine durduğu yerde vites atıyor 1-2-3-4-5-6-5-4-3-2-1-R şeklinde.

Ayrıca aracım 2008 Ekim çıkışlıydı ve bu zamana kadar bir güncelleme olmamıştı. Ancak araç bilgisayara bağlandığında şanzıman içerikli bir güncelleme varmış onuda yükledik.

Sonuç: İlk kalkışlar ve kavrama İNANILMAZ değişti. Eskiden araba kalkmıyormuş gerçekten. Şimdi 1200 devir civarında inatlanmadan sert bir kalkış bile yapabiliyorum. Ayrıca güncelleme sayesinde yada şanzıman alıştırması + güncelleme sayesinde vites geçişlerindeki yığılma azaldı, şöyleki aracın gaz kesip tekrar gaz verme aralığı daha YUMUŞAK olduğundan sert bir kesilme hissetmiyorsunuz =)

Hepinizin bilgilerine...

aynı sorunu araç 4 aylıkken yaşamıştım serviste aracı incelediklerinde cruise control arızası verdiğini belirtmişlerdi oysa araçta cruise yok daha sonra aracın beyninin bağlantı jakında silikonumsu bir çapak tespit ettiler ve sorunun bundan kaynaklanabileceğni söylediler.Daha sonra bu sorunla karşılaşmadım

Gökay
29-04-2011, 20:34
Şanzıman alıştırma ve güncelleme sonrası;

konfor ve sürüş daha iyi seviyeye gelsede,
yakıt tüketimi resmi olarak 0,2-0,3 lt. artmıştır.

18 aylık tecrübem sonucu ilk defa şehir içi 7,1 lt ortalama gördüm,
vatana millete hayırlı olsun :anlamadim2

Yasin CCK
29-04-2011, 22:34
Eee olcak o kadar, ne kadar ekmek o kadar köfte :dans

Ozan
29-04-2011, 22:38
Şanzıman alıştırma ve güncelleme sonrası;

konfor ve sürüş daha iyi seviyeye gelsede,
yakıt tüketimi resmi olarak 0,2-0,3 lt. artmıştır.

18 aylık tecrübem sonucu ilk defa şehir içi 7,1 lt ortalama gördüm,
vatana millete hayırlı olsun :anlamadim2

100 km.de bir kutu coladan daha az.Konfor daha önemli bir kutu coladan...

Gökay
30-04-2011, 11:29
Ozanım , ekranda 7.1 görünce benim keyfim kaçıyo ya psikolojik yani biraz,alışmışım orda maksimum 6.8'i görmeye aldığımdan beri :uzgun

Darkblue
04-05-2011, 21:45
Öncelikle herkese Merhaba, 2011 model 5008 premium pack auto6r sahibiyim, aracı aldığım ilk günlerde bazen 2. vitesten 1 düşerken şanzımandan küt diye bir ses geliyordu. servise söyledim. alıştırma diye bir işlem yaptılar bu sefer 1 den ikiye geçerken sürekli olarak aracın altına birisi çekiçle vuruyormuş gibi ses gelmeye başladı. sonra defalarca servise gittim vites alıştırması yapıp durdular fakat değişen hiçbir şey olmadı. bazı forumlarda benzer şanzımanda ve al4 adlı şanzımanlardaki sorunlarda şanzıman üzerindeki bazı valflerin değiştirilerek sorunun çözüldüğü yazılmış bu sorunu yaşayan var mıdır? Sorunları çözdürebilen var mı? şimdiden teşekkürler.

TanerHoca
04-05-2011, 21:55
10.Foruma üye olan her kişi ilgili bölümde kendini tanıtmak zorundadır varsa Aracı modelin Aracım bölümünde paylaşmalıdır.

sevgili Darkblue hoşgeldiniz.forum üyeliği ile ilgili olarak yukarıdaki yönergeyi izlemeniz gerekmektedir.

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1277.0

mimit
04-05-2011, 22:17
Öncelikle hoş geldiniz ama çok farklı iki teknolojiden bahsediliyor al4 ile auto6r çok farklı iki vites kutusu,yanlış bir bilgiye ulaşmışsınız.

Darkblue
08-05-2011, 17:26
Belirttiğiniz gibi farklı teknolojiler olailir fakat benim yaşadığım sorun ortada benzer bir problem sizde veya tanıdığınız başka auto6r kullanıcılarında oldu mu?

TanerHoca
08-05-2011, 17:58
10.Foruma üye olan her kişi ilgili bölümde kendini tanıtmak zorundadır varsa Aracı modelin Aracım bölümünde paylaşmalıdır.

sevgili Darkblue hoşgeldiniz.forum üyeliği ile ilgili olarak yukarıdaki yönergeyi izlemeniz gerekmektedir.

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1277.0

Darkblue; yukarıda alıntı yaptığım mesajımda sizden istenen şeyi yerine getirmediniz.
sakıncası yoksa kurala uymama nedeninizi öğrenebilir miyiz ???

Gökay
09-05-2011, 19:45
Tüketimim çok şükür eski seviyeye döndü,titrek robotum anca alişti sanırım. :aran

Darkblue
09-05-2011, 22:10
titremeyi 1. viteste gazdan ayağınızı çekince mi yapmakta? bende de benzer problem yazılım güncellemesi sonrası başladı.

Ozan
09-05-2011, 22:30
Tüketimim çok şükür eski seviyeye döndü,titrek robotum anca alişti sanırım. :aran

Bendede şehiriçinde alıştırmadan sonra şehiriçi tüketim ortalamasında 0.6 - 0.7 Lt.'ye yakın düşüş var.
Aracım artık şehiriçi tek haneli rakamlarda yakıyor. :alkis2

Gökay
10-05-2011, 07:25

Bendede şehiriçinde alıştırmadan sonra şehiriçi tüketim ortalamasında 0.6 - 0.7 Lt.'ye yakın düşüş var.

Daha önce ortalama ne gösteriyordu?

Gökay
10-05-2011, 07:27
titremeyi 1. viteste gazdan ayağınızı çekince mi yapmakta? bende de benzer problem yazılım güncellemesi sonrası başladı.

Benim gaz ve fren pedalım sürekli titriyor,sonradan eklettim bu özelliği :kizgin

TanerHoca
10-05-2011, 07:29

ben söyleyeyim:11.5 litre ortalama tüketim değeri vermişti ozan beyaz güvercini için...

Merak etma Kartalım, benimde şehiriçi 11.5Lt lerde dolaşıyor zaten

Gökay
10-05-2011, 07:40
:kac

Ozan
10-05-2011, 07:43

ben söyleyeyim:11.5 litre ortalama tüketim değeri vermişti ozan beyaz güvercini için...

Merak etma Kartalım, benimde şehiriçi 11.5Lt lerde dolaşıyor zaten

Benim arabam şehiriçinde V6 HDİ
Şehirdışımda 1.2 HDİ :)

TanerHoca
10-05-2011, 07:45
:kac

yalnız bildiğim kadarıyla forumdaki en düşük tüketim değeri de ozana ait:3.8 lt :iyi
uçların adamı :havali2

http://i1103.hizliresim.com/2011/3/27/10087.jpg

edit:kendisi buradaymış zaten :D

Gökay
10-05-2011, 08:05
Hocam şehir dışı tüketimle ilgilenmiyorum ben :D

Bana sabah-akşam Nişantaşı-Ataşehir İnönü Mh. yapan adamı getirin halimi anlar :yahoo

raptor
11-05-2011, 09:29
Her iki aracımda Auto6R ikisindende vites değişimlerinde bir ses duymadım şimdiye kadar ancak bildiğiniz gibi auto6r ı diğer otomatik viteslerlede karıştırmamak lazım yarım otomatik bir janzımandır bizimkiler ve bence çok ideal kullanım tarzı sunuyor ister manuel ister oto şeklinde...ancak beklenmeyen sesler duyulduğunda muhakkak servise gösterin derim aracı...

cengizz
14-05-2011, 12:50
Merhabalar 13.05.2011 cuma akşamı bayiden yeni aldığım araç daha evime gelmeden ilk kalkış esnasında bir anda oluşan sonra devirlendikten sonra kesiliyormuş gibi olan bir tıkırtımı desem, şıkırtımı desem garip ses peydahlandı.
İlk günden böyle bir durumla karşılaşmak beni bayağı bir huzursuz etti. :(

Burdaki arkaşlardan anladığım kadarıyla şanzıman alıştırması ve yazılım güncellemesi ile bu problemin aşıldığı, bu uygulamayı yaptırıpta muvaffak olan arkadaşlardan, hangi servis bu işte daha iyidir veya tüm servislerde uygulama aynımıdır? Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

γuяdaeя
14-05-2011, 12:53
Merhaba cengizz bey,
Forum kuralları 10. madde gereği kendinizi, aracınızı uygun başlıkta tanıtırsanız size daha kolay yardımcı olabiliriz.
İyi forumlar dilerim.

cengizz
14-05-2011, 13:29
Merhabalar

Forum kuralları 10. madde gereği kendimi tanıttım umuyorum

Dreamcatcher
14-05-2011, 14:13
Lütfen kuralda yazılanları uygulayınız..keyifli forumlar :)

otmotvmhndsi
14-05-2011, 14:31
Merhabalar 13.05.2011 cuma akşamı bayiden yeni aldığım araç daha evime gelmeden ilk kalkış esnasında bir anda oluşan sonra devirlendikten sonra kesiliyormuş gibi olan bir tıkırtımı desem, şıkırtımı desem garip ses peydahlandı.
İlk günden böyle bir durumla karşılaşmak beni bayağı bir huzursuz etti. :(

Burdaki arkaşlardan anladığım kadarıyla şanzıman alıştırması ve yazılım güncellemesi ile bu problemin aşıldığı, bu uygulamayı yaptırıpta muvaffak olan arkadaşlardan, hangi servis bu işte daha iyidir veya tüm servislerde uygulama aynımıdır? Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Aramıza hoşgeldiniz cengiz bey ancak kendinizi ve aracınızın fotoğrafları ile birlikte 308>Aracım bölümünde aracınızı paylaşırsanız seviniriz... Amacımız samimi ve DEVAMLI paylaşıma olanak sağlayan bir forum ortamını devam ettirmektir...

Bahsettiğiniz problem, 112hp lik yeni motorlu araçlardaki Enjektör Problemine benziyor. Şanzıman ile alakası yoktur bahsettiğiniz durumun. Servisin garanti dahilinde enjektör alıştırması yapması gerekiyor...

Forumda enjektör alıştırmasını araştırırsanız güzel bilgilere ulaşacaksınız...

Paylaşımınızın bol olması dileğiyle...

cengizz
14-05-2011, 20:50
Aramıza hoşgeldiniz cengiz bey ancak kendinizi ve aracınızın fotoğrafları ile birlikte 308>Aracım bölümünde aracınızı paylaşırsanız seviniriz... Amacımız samimi ve DEVAMLI paylaşıma olanak sağlayan bir forum ortamını devam ettirmektir...

Bahsettiğiniz problem, 112hp lik yeni motorlu araçlardaki Enjektör Problemine benziyor. Şanzıman ile alakası yoktur bahsettiğiniz durumun. Servisin garanti dahilinde enjektör alıştırması yapması gerekiyor...

Forumda enjektör alıştırmasını araştırırsanız güzel bilgilere ulaşacaksınız...

Paylaşımınızın bol olması dileğiyle...
[/quote]
Sayın Berker bey yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim. İyi forumlar

TanerHoca
14-05-2011, 21:03
Sayın Berker bey yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim. İyi forumlar

umarım bu "iyi forumlar" ben alacağımı aldım hadi bana eyvallah anlamında değildir.

ayrıca 3 mesajınız var ve bunların hiç birinde kendinizi tanıttığınıza dair bir bilgi yok.

Esat
14-05-2011, 21:05
Abi ben söylüyorum dinletemiyorum yeni ÜYE OLAN arkadaşlara otomatik PM yollansın gelen kutusuna nasıl sahibindene v.s üye ye oluyorsa ilk mesaj siteden geliyorsa kendini tanıtana kadar birşeyler yazamasın....
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

by_ekiz
04-07-2011, 22:59
Burası Karışmış Biraz :) Merhaba ForumPeugeot AiLesii :)
2009 model 1.6 HDİ auto6R Bugüne Kadar OLmayan Şey oLDu 1den 2ye Geçerken tak diye bir ses geliyor 2den 3e geçerkende oLuyor bu olay aradada 3den 4e geçerken yapıyor bu olayıı Çaresi Nedir Acaba Ne Önerirsiniz değerLi Forum BüyükLerim daha Önceden BöyLe bi Soruya Cevap Geldiyse Özür :)

Ozan
04-07-2011, 23:20
Makyajlı 308 lerde 6R şanzumanla alakalı yeni bir bilgi aldım Okan'dan.

Makyajlı araçlarda kullanılan yeni nesil 6R'da klasik otomatik viitesli araçlarda olduğu gibi freni bıraktığınızda araç hareket etmeye başlıyormuş.

Esat
04-07-2011, 23:37
buda daha şanzumana fazla yük binmesi demek degilmidir

by_ekiz
04-07-2011, 23:42

Esat abim Bigünde BU kdar Fark eder mi ki ?

Esat
05-07-2011, 09:50
Bi günde derken kardeşim kişisel tahminimi söyledim eger araba durur vaziyette atak yapmaya meyilli ise yani rolanti yüksekte ise buda yarım debriyaj yapıyor anlamına gelir bu tam otomatikte benzin sarfiyatı demek yarım kavramalı robotiks şanzumanlarda da yük demek bu benim kişisel fikrim tabi..

muhti
05-07-2011, 12:06

bi karışıklık olmuş, esat abinin cevabı ozan abiyeydi senin vites geçişlerindeki gelen sese değil. o sesler az da olsa bende de var bu arada.

by_ekiz
05-07-2011, 15:01

bi karışıklık olmuş, esat abinin cevabı ozan abiyeydi senin vites geçişlerindeki gelen sese değil. o sesler az da olsa bende de var bu arada.

O zamn Pardon :) Peki Çözümü Fılan Yokmu Bu OLayın Abicim 3den 4e Geçerkende Yapmaya Başladı :(

Esat
05-07-2011, 15:37
çakı açar gibi bir ses ise o normal vites geçiş sesi başka birşeyden bahsediyorsan bilemem kardeşim özdemir sagolsun açıklamış düşüncelerimi benim cevap Ozan abiyey di:)

gokhancpt
05-07-2011, 22:57
arkadaşlar, ben artık sorun olarak bakmıyorum(tabi herkesin bakış açısı farklıdır) forumda yazılanlara bakarsak gerek sanzıman gerekse enjektör bir çok araçta yaşandı(yada bazılarımızda devam ediyor) bence boşverin aslanın keyfini çıkartın :nargile

p.s: aynı sesler benim aracımdada var ama abdullahın yaptığı gibi birazcık müzik sesini yükseltmek hepimize faydalı gelecek :havali

Ufuk
05-07-2011, 23:06
çakı açar gibi bir ses ise o normal vites geçiş sesi başka birşeyden bahsediyorsan bilemem kardeşim özdemir sagolsun açıklamış düşüncelerimi benim cevap Ozan abiyey di:)

Evet bu sesler Normal 2500 Bakımında Bende ABC peugeot yetkilini servisine sormuştum. Normal dediler Hatta İnanmadığımı görünce 5008 Auto6r Test arabası vardı onu kullandım. Aynı sesler ondan da geliyor 1 den 2 geçerken çıkırt diye bir ses 2 den 3 e geçerken çok daha azalmış hali olarak..

drwhiskey
13-07-2011, 14:05
ses için çözüm:

aracı çalıştırın, düz bir yola çıkın. manuele alıp "s" tuşuna basın. vites değiştirme işlemini 3000 devirde yapın(özellikle 1. ve 2. viteslerde). bir süre böyle kullanın. ama az az gaz vermeyin. hızlanmaları hissedin. yani biraz sportif kullanın. daha sonra otomatiğe geçip "s" tuşuna tekrar basın(spor kullanımdan çıkın). aracı durdurup ani hızlanma yapın. aracı 4. vitese çıkana kadar seri bir şekilde kullanın. bir süre de böyle kullanın. tabi bu anlattıklarımı 5 dk içinde de yapabilirsiniz. ama o kadar kısa tutmayın siz :) hem aracınızın gücünü anlarsınız hem de sorun çözülünce(umuyorum) rahatlarsınız. bu arada bu kadar yazdım ama garanti diye bir şey demiyorum. mantığı nedir bilemiyorum. benim aracım bu şekilde düzeldi.

aynı ses bende de vardı. şu an hiç ses yok. o ses özellikle yokuş inerken 2. vitese geçişte korkutuyordu beni. dediğim gibi şu an hiçbir ses duymuyorum. arada canı sıkılınca(çok nadir) yapıyor ama en son ne zaman yaptı hatırlamıyorum bile.

Seramana
28-07-2011, 00:24
benim arabam daha 3800km oldu. N den 1 geçince bir çat sesi. 1 den 2 ye gelirkende bi takırtı ve yığılma oluyor. Şimdi bizim aslanında mı yazılımın güncellenmesi gerekiyor. Nedir bu tam anlamadım :D

Abdullah
28-07-2011, 07:51
benim arabam daha 3800km oldu. N den 1 geçince bir çat sesi. 1 den 2 ye gelirkende bi takırtı ve yığılma oluyor. Şimdi bizim aslanında mı yazılımın güncellenmesi gerekiyor. Nedir bu tam anlamadım :D

Sarmana yazılım güncellemesi bu sesler gelmesede fabrikanın yayınladığı birşey olduğu için servise gidip hatırlantmanda ve yaptırmanda fayda var. 112HP lik motorlarda bu vites geçişlerindeki sıkıntı birçok araçta mevcut fakat yığılma tamamiyle kullanıcı ile alakalı yanlış anlamayın kötü kullanıyorsunuz demiyorum fakat Auto 6R şanzımana alışık olmayan biri aracı mutlaka yığılma yaptırtıyor.

cmr_cihangir
28-07-2011, 08:05

Araç hareket halindeyken N den A ya mı alıyorsunuz ? Böyle bir durumda "çat" sesi gelebilir normal. Eğer dediğim gibiyse bu şekilde aracınızı vitese atmamanızı öneririm. Ayrıca araç soğukken vitesin 1 den 2 ye geçişlerinde ufak bir tıkırtı hemen her Auto6r de oluyor tabi ki bende de oluyor. -Gökhan'ın aracı hariç Maşallah diyorum- . Yakında aracı ilk 15000 km servisine sokacağım. Bu yeni yazılımı yükletmeyi ve bir de öyle kullanmayı düşünüyorum. Bu hususta bir gelişme olursa sizlerle paylaşırım.

Seramana
28-07-2011, 13:57
Evet anladığım kadarıyla bir sıkıntı yok şuan herşey normal görünüyor.
Yalnız bugün Göral ı aradım. Dedimki şanzuman için yazılım güncellemesi varmış haberiniz varmı? Adamlar yok öyle birşey dediler. Yazılım falan yüklemiyoruz biz.
Peki alıştırma diye birşey varmış onu biliyormusunuz dedim. Evet ama arıza olmadığı müddetçe öyle bir işleme gerek yok dediler.

Acaba adamlara kendimi yanlış mı ifade ettim yoksa Göraldakiler poşetmi :D

Dreamcatcher
28-07-2011, 14:00
Evet anladığım kadarıyla bir sıkıntı yok şuan herşey normal görünüyor.
Yalnız bugün Göral ı aradım. Dedimki şanzuman için yazılım güncellemesi varmış haberiniz varmı? Adamlar yok öyle birşey dediler. Yazılım falan yüklemiyoruz biz.
Peki alıştırma diye birşey varmış onu biliyormusunuz dedim. Evet ama arıza olmadığı müddetçe öyle bir işleme gerek yok dediler.

Acaba adamlara kendimi yanlış mı ifade ettim yoksa Göraldakiler poşetmi :D

İlk pejomu göral dan alma hatasını yapmıştım,şimdi kapısından dahi geçmem,size de tavsiye etmem,sakın ha uzak durun..
ABC pejo dan daha fazla bilgi alabilirsiniz,üstelik müşteri memnuniyeti için ellerinden geleni yaparlar..

Seramana
28-07-2011, 14:28
Evet bende bu aracı alana kadar çekmediğim acı kalmadı. Bundan önce de ABC ile işlerimi hallediyordum ama son densizliklerinden sonra bir daha gitmedim.

Göral'da ise araban 1 ay sonra gelicek ama biz seni madur etmeyeceğiz. Sen parayı yatır bakiyeni tamamla sana yedek araç verelim dediler. Bende kaskodan parayı aldım krediyi çektim ve yatırdım. Sonuç noldu? Hiçbirşey. Param orda 1.5 ay yattı. Daha almadığım araç için kredi taksidi ödedim. Ama yanlarına bıraktım mı tabiki de hayır. Hergün gittim kıyameti kopardım. Ortalığı ayağa kaldırdım. Müşterilerine rezil ettim. En sonunda adamlar ne aksesuar vereceklerini şaşırdılar. 700 lira da iskonto yaptılar. Yetmedi MTV yide onlara yatırttım. :D

Sırf orda evvelden ustamız orda diye onlara gidiyorum. Ama şimdi çaktırmadan bir ABC ye gidip soracağım. :)

Dreamcatcher
28-07-2011, 14:30
ABC den şaşma..ama herzaman kerkese de güven olmaz tabi..

gokhancpt
28-07-2011, 16:26
acı servis tecrubelerinden sonra, serviste sorduğunuz bir soruyu ve arızayı muhakkak başka bir servise daha gösterin derim. bazen ufak olan bir problem için karşınıza arabanızda istenmeyen sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. fakat bildiğim bir şey varsa, 112 ler için hem enjektör hem de şanzıman güncellemeleri çıktı diye biliyorum.

birde dün akşam şöyle bir kanıya vardım ki buna cihan bizzat şahit oldu, ömer benim aslanı sürerken senki o aslan benim aslan değildi :)
bundan söylemek istediğim şu ki; önemli olan bu şanzımanı nasıl kullanacağımızı bilmek diye düşünüyorum.

Seramana
28-07-2011, 21:01
Göral ve ABC ye gittim bugün ikiside zaten son yazılım yüklü. Şanzuman gayet iyi hiç birşeyi yok dediler :) Yinede istanbula gidince bide orada baktırıcam bakalım doğrumu diyorlar.

ABC ye ısınamıyorum çünkü çok ukalalar. Bugun o bagaj çıtasını adam dur hocam yaaaaa buranın en büyüğü benim daha benim elime gelmedi dedi. 1 saat sonra Göraldan takılı şekilde çıktım. Varın siz yorumlayın.

mimit
04-08-2011, 17:31
son 2 ay içinde 4 yada 5 kez sorun olup olmadığından emin olamadığım bir durum ile karşılaşıyorum,rampa aşağı araç hareket halinde iken ve vites konumu A da olmasına rağmen vites değiştirdikten sonra ayağımı gazdan çekince şanzıman kendini boşa alıyor devir rölanti seviyesine iniyor araç hızlanıyor gaz pedalına biraz basınca tekrar vitese geçiyor ama aracın hızına göre hep düşük vitesler oluyor ve inanılmaz bir yığılma aile birlikte tabi ki devirde birden 4000 in üzerine çıkıyor bu durum sebebi ne olabilir,en son dün akşam buna benzer bir olay yaşadım ama bu sefer ben gaza basmadan araç kendi vitese geçti 6 7 saniye kadar boşta kaldı,bu arada gösterge paneline göre araç vitesde gözüküyor yan şuan hatırlamıyorum ama araç en son hangi vitesteyse o rakam gözüküyor daha sonra geçtiği vites görünüyor.

Ozan
04-08-2011, 23:11
son 2 ay içinde 4 yada 5 kez sorun olup olmadığından emin olamadığım bir durum ile karşılaşıyorum,rampa aşağı araç hareket halinde iken ve vites konumu A da olmasına rağmen vites değiştirdikten sonra ayağımı gazdan çekince şanzıman kendini boşa alıyor devir rölanti seviyesine iniyor araç hızlanıyor gaz pedalına biraz basınca tekrar vitese geçiyor ama aracın hızına göre hep düşük vitesler oluyor ve inanılmaz bir yığılma aile birlikte tabi ki devirde birden 4000 in üzerine çıkıyor bu durum sebebi ne olabilir,en son dün akşam buna benzer bir olay yaşadım ama bu sefer ben gaza basmadan araç kendi vitese geçti 6 7 saniye kadar boşta kaldı,bu arada gösterge paneline göre araç vitesde gözüküyor yan şuan hatırlamıyorum ama araç en son hangi vitesteyse o rakam gözüküyor daha sonra geçtiği vites görünüyor.

Yokuş aşağı inerken ben herzaman manuel olarak vites değiştiriyorum,olası yığılmanın önüne geçmenin tek çaresi bu.
Hızın yavaşsa yani 1.vites seviyesi dahilindeyse boşa atma olayı benim araçtada oluyor.Ancak freni bırakınca yada gaza basınca bir üst vitese geçiyor.

mimit
04-08-2011, 23:17
bende yüksek viteslerde oluyor 4 5 gibi yani araç 4 ten 5 geçiyor rampa aşağı olduğu için ayağımı gazdan çekiyorum ve vites kendini boşa alıyor daha sonra fren yada gaza bastığımda araç 3. vites e geçiyor doğal olarak devir yükseliyor ve yığılma bu esnada oluyor

Ömer Gedik
04-08-2011, 23:18
Bende hiç böyle şeyler olmuyor :kral

Ozan
04-08-2011, 23:30

Senin araban sosyete değil.Halk işi...
Biz sosyeteler sol ayağımızı sadece yürümek için kullanırız :keyifli

Ömer Gedik
04-08-2011, 23:46

Senin araban sosyete değil.Halk işi...
Biz sosyeteler sol ayağımızı sadece yürümek için kullanırız :keyifli

Sosyete yığılmaya bağlı kafa sallamayı seviyor olmalı :alkis

Sol ayak kullanmaya devam :aran

mimit
04-08-2011, 23:55
normalde kullanırken vites geçişlerinde ayağı hafif gazdan çekince(düz vites gibi) ne yığılma oluyor nede başka bir şey rahatlığı da cabası :)

qarrulous
05-08-2011, 01:27
Peki ben bir şey sorucam bizde 3008 var 1.6 HDi 112bg Auto6r , gerçi burada "Ara"ma yapmıştım ama tam olarak net bir cevap alamadım hala, vites geçişlerindeki mesela; 1'den 2'ye, 2'den 3'e yani tüm vites geçişlerinde bir "Tık Sesi" duyuyorum, bu normal midir?

mimit
05-08-2011, 01:33
çok şiddetli bir ses değilse normal,araç çalışır vaziyette iken manuel konuma alıp birden iki ye atarsanız o sesi daha iyi duyabilirsiniz,şöyle düşünün debriyaja basıp vitesi 1 2 3 4 5 e takarken bir ses çıkar bu duyduğunuz sesde auto6r nin vites değiştirme sesi,birde servislerde şanzıman alıştırması yapılıyor auto6r li araçlara servisinizden bunu kontrol ettiriniz yapılmamış ise yapmalarını isteyin.daha sessiz ve yumuşak geçişler olacaktır işlem sonrası.

qarrulous
05-08-2011, 01:37
çok şiddetli bir ses değilse normal,araç çalışır vaziyette iken manuel konuma alıp birden iki ye atarsanız o sesi daha iyi duyabilirsiniz,şöyle düşünün debriyaja basıp vitesi 1 2 3 4 5 e takarken bir ses çıkar bu duyduğunuz sesde auto6r nin vites değiştirme sesi,birde servislerde şanzıman alıştırması yapılıyor auto6r li araçlara servisinizden bunu kontrol ettiriniz yapılmamış ise yapmalarını isteyin.daha sessiz ve yumuşak geçişler olacaktır işlem sonrası.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için, araç daha 500km'de bile değil o yüzden bu olay çok canımı sıkmıştı, bunu 2.500km bakımında bir servise danışayım dediklerinizi aynen ileteyim, tekrar teşekkür ederim, yüreğime su serptiniz..

mimit
05-08-2011, 01:52
bende ilk başta çok kafaya takmıştım bu durumu önceki aracımda tam otomatik ti hemen onunla kıyaslıyordum,oysaki çok farklı bir teknoloji,hatta bir çok 308 ide test ettim durum hepsinde aynı :) olayı büyük ölçüde düz vites mantığı ile düşündüğünüzde alışmak daha kolay oluyor,kullanım olarakta düz vites mantığındaki gibi vites geçişlerinde ayağı biraz gazdan çekince geçişlerdeki bir anlık yığılma da ortadan kalkıyor.

qarrulous
05-08-2011, 01:58
bende ilk başta çok kafaya takmıştım bu durumu önceki aracımda tam otomatik ti hem onunla kıyaslıyordum,oysaki çark farklı bir teknoloji,hatta bir çok 308 ide test ettim durum hepsinde aynı :) olayı büyük ölçüde düz vites mantığı ile düşündüğünüzde alışmak daha kolay oluyor,kullanım olarakta düz vites mantığındaki gibi vites geçişlerinde ayağı biraz gazdan çekince geçişlerdeki bir anlık yığılma da ortadan kalkıyor.

Haklısınız, dikkat etmem lazım demekki geçişlerde.. Sağ olun.

serbalci
16-08-2011, 12:17
arkadaşlar merhaba ; 2008 308 1.6 HDİ 112 auto6r aracım var 100.00 kmde. arac 1-2 ve 3. viteslerde bir türlü gitmiyor. spora alıyorum manuel kullanıyorum. şahinler, ford transitler bile beni geçiyor. vites ve motor güncelleme ve alıştırmalarınıda yaptırdım ama bir türlü verim alamıyorum. acaba baskıyı mı değiştirmem lazım. yardımcı olursanız sevinirim. sonucta 112 beygirlik ve torku çok yüksek bir araç ama git-mi-yor

TanerHoca
16-08-2011, 12:27
arkadaşlar merhaba ; 2008 308 1.6 HDİ 112 auto6r aracım var 100.00 kmde. arac 1-2 ve 3. viteslerde bir türlü gitmiyor. spora alıyorum manuel kullanıyorum. şahinler, ford transitler bile beni geçiyor. vites ve motor güncelleme ve alıştırmalarınıda yaptırdım ama bir türlü verim alamıyorum. acaba baskıyı mı değiştirmem lazım. yardımcı olursanız sevinirim. sonucta 112 beygirlik ve torku çok yüksek bir araç ama git-mi-yor

öncelikle hoşgeldiniz.
lütfen forum kuralları 10. maddenin gereğini yapınız. :iyi

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1277.msg50510#new
"10. Foruma üye olan her kişi ilgili bölümde kendini tanıtmak zorundadır varsa Aracı modelin Aracım bölümünde paylaşmalıdır."

cihatgok
16-08-2011, 15:36
Merhaba,

Arkadaşlar, benim anlamadığım burada onlarca A6R kullanıcısı 1-2 veya 2-1 geçişlerinde "tıkırt" - "çıtırt" - "çukurt" diye sesler gelebildiğini beyan edip, servislere bunları danışırken;

bu servis milleti anladığım kadarı ile hemen herkese "bu normal, hani abi ses yok, sesi çok dinleme veya bize bu şikayetle gelen kimse yok, bak 3008, 5008, diğer 308'leri kullan hepsi aynı" edasındaki tavırlarına tüm hızı ile devam etmekte.

Benim araba 112 A6R ve 10.000 km oldu, bu sesler her zaman aynı şiddetle ve her zaman olmamakla beraber arada sırada gelmekte ve gittikçe azalıyor mu yoksa ben mi alışıyorum orası bilinmez.

Buradaki kriterin tamamen otomatikleştirilmiş diğer transmisyonlar ile kıyas olmalı. A6R bunun kralı.

1.4 peugeot 207, 1.6 Astra, 1.2 palio, 1.3 Punto, 1.3 corsa (çevremde otomatikleştirilmiş arabası olan kim varsa) ile kıyaslamak için hepsinin arabalarını kullandım. Ama hepsinin bazı zayıf noktaları var, ama genel durumda, özellikle hızlı vites geçişi ve seçim hataları konusunda A6R KRAL Transmisyon.

Takmamak lazım.

Not: yeni 308 gaza basmadan gidiyorsa da bu iyi birşey, aracı zorlamaz, kavrama daha düşük tork radyal hızda çalışır. Aracın harekete yetecek kadar rölanti torku (130 Nm@1000 d/d) olması tüm olumsuzlukları çözer.

Selim Sümer
11-12-2011, 13:21
Arkadaşlar merhabalar.Bazılarınız biliyordur.Ben'de de A6R'li 33 bin km'de 3008 var.Geçtiğimiz yaz ilk defa şanzımanın 2'den > 1'e vites düşürmelerinde şiddetli bir "trak" sesi ve fren pedalında bile hissedebildiğim bir vuruntu farketmeye başladım.Bu sıkıntı biraz yol yaptıktan sonra başlıyordu ve dur-kalk trafikte olmam veya normal seyir yapmam birşeyi değiştirmiyordu.İlk günden itibaren de her duruşta vitesi boşa alan bir kullanıcıyım.İlk gittiğim servis normal olduğunu söyleyerek özellikle sıcak yaz aylarında bunun olacağını söyledi.Daha sonra şanzıman alıştırmasını okuyunca başka bir yere gittim.1 Hafta boyunca geçişler oldukça yumuşaktı.Sonra tekrar başladı.Bu arada sonbahar geldi havalar soğudu ve ses+vuruntu mucizevi şekilde kesildi.Son 3 aydır sadece bir defa bu rahatsızlığı yaşadım.Dediğim gibi benim sıkıntım sadece 2'den 1'e düşürmeler de ortaya çıkıyor.Aranızda uzun senelerdir bu şanzımanı kullananlar var.Alışmammı gerekiyor?Yoksa ters giden birşeylermi var? Teşekkür ederim.

mimit
11-12-2011, 16:36
2 den 1 e manuel olarak çektiğinizde bu şikayetleriniz oluyor mu?

Selim Sümer
11-12-2011, 17:58
2 den 1 e manuel olarak çektiğinizde bu şikayetleriniz oluyor mu?

Evet.Manuel veya spor mod 'da kullanim birseyi degistirmiyor maalesef.

mimit
12-12-2011, 00:21
sıcak yaz aylarında bende bir iki defa gürültülü hatta sarsıntılı bir geçiş olmuştu,sonrasında manuel de denediğimde ise sarsıntı olmayınca servise başvurduğumda, aşırı sıcaklarda bu tip tam otomatik şanzımanların bile bu tip anlık sorunlar çıkartabileceğini söylediler peşinede bir yazılım güncellemesi yapalım demişlerdi,sonrasında ise kesildi.havalarda soğuduğu için bir daha olmadı.

Güven
12-12-2011, 22:55
Arkadaşlar, aracıma mecburen 6-7 kişi almak zorunda kaldım ve ön koltukta iki kişi oturdu vites auto modundaydı koltukta oturan kişinin çarpmasıyla manuele geçti o şekilde kullandım ve vites arıza uyarısı verdi ama daha sonrasında vites arıza uyarısı çıkmadı. Böyle bir durum başınıza geldimi servise gitmeye gerek varmı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Ufuk
12-12-2011, 23:03
Arkadaşlar, aracıma mecburen 6-7 kişi almak zorunda kaldım ve ön koltukta iki kişi oturdu vites auto modundaydı koltukta oturan kişinin çarpmasıyla manuele geçti o şekilde kullandım ve vites arıza uyarısı verdi ama daha sonrasında vites arıza uyarısı çıkmadı. Böyle bir durum başınıza geldimi servise gitmeye gerek varmı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Auto modunda iken manuel'e geçirince veya tersini yapınca Normal şartlarda uyarı veya arıza vermez Başka bir şey olmuş yıllardır ben bunu yaparım henüz bir şey olmadı.

gilgin
27-12-2011, 13:03
Arkadaşlar, birkaç kişiden yeni 2012 508'lerde Auto6R şanzımanda ayağı frenden çekince tam otomatikler gibi ileri doğru ilerlediği bilgisi geldi, bu işin aslını öğrenebilecek var mı acaba? Yani bu bir yazılım farkı mı, yoksa donanımla mı alakalı? Sadece yazılım ile alakalı ise diğer tüm Auto6R'li araçlarda da böyle bir yazılım güncellemesi ile araçlarımız bu özelliğe sahip olacaktır.

Ömer Gedik
27-12-2011, 13:06
e-HDI modellerinde ara ara olan durumdur. Mikro Hybride sisteminin enerjisinden kaynaklanıyor bildiğim kadarıyla.

gilgin
27-12-2011, 13:09
e-HDI modellerinde ara ara olan durumdur. Mikro Hybride sisteminin enerjisinden kaynaklanıyor bildiğim kadarıyla.

Ara ara? Ama sadece yeni 2012 alanlar böyle bir durumdan bahsetmişler ;

http://forum.donanimhaber.com/m_41260210/mpage_31/key_/tm.htm

Ömer Gedik
27-12-2011, 13:24
Okudum ama bu olayın model yılı ile bağlantısı yok. e-HDI larda olabilen bir durum. Bir sorun değil. Bende 2011 308 e-HDI aracı test ederken fark ettim ama sürekli yapmıyordu.

gilgin
27-12-2011, 13:27
ok, teşekkürler cevap için

drwhiskey
27-12-2011, 13:28

Ara ara? Ama sadece yeni 2012 alanlar böyle bir durumdan bahsetmişler ;

http://forum.donanimhaber.com/m_41260210/mpage_31/key_/tm.htm

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=2389.50

bu sayfada eski 308 ile yeni 308 arasındaki farklar kısmında belirtmiştim. ara ara olan bir şey değil. kullanma kılavuzunda otonom hareket olarak geçiyor. stop konumundayken frenden ayağı çekince çalışıp ufak ufak hareket ediyor. ama normal otomatikler gibi değil. eğer lambada durup vitesi "N" konumuna getirip bekliyorsak (araba stop konumunda oluyor, frene basmaya gerek yok), yeşil yandığında "A" ya aldığımızda otonom hareket çalışmıyor. bu hareket nedense bana araca zararlı gibi geliyor. çünkü otomatiklerdeki hareketi sağlamak için araç yarım debriyaj yapıyor (sanıyorum). mümkün olduğunca bu şekilde bırakmamaya çalışıyorum. gaza basıyorum. ayrıca bu hareket sadece ilk kalkışta değil, 2. viteste de oluyor. 2011 308 imde arabaya yavaşlayınca 1. vitese geçiyordu. ancak 2012 de 1. vitese düşmek için araç çok bekliyor. yani neredeyse durmak gerekiyor. araç sanki 1. vitese düşmemek için 2. viteste yarım debriyaj yapıyor. sonra kendi kendime "adamlar biliyordur herhalde işlerini" deyip geçiyorum.

Gökay
27-12-2011, 14:40
2011 308 imde arabaya yavaşlayınca 1. vitese geçiyordu. ancak 2012 de 1. vitese düşmek için araç çok bekliyor. yani neredeyse durmak gerekiyor. araç sanki 1. vitese düşmemek için 2. viteste yarım debriyaj yapıyor. sonra kendi kendime "adamlar biliyordur herhalde işlerini" deyip geçiyorum.

tam aradığım özelliği koymuşlar :) trafikte bunu yaşamamak için manuele alıyorum genelde :)

Ömer Gedik
10-01-2012, 13:08
Auto6R sıkıntıları olmayan bir şanzıman ve baskı balata değişen forumda herhangi bir arkadaşımız olmadı sanıyorum. Baskı Balatasının ortalama 80-100 bin km gideceğini düşünüyorum. Burada kullanımında payı var. Sonuçta araç manuel bir şanzımana sahip ve bu şekilde kullanılmalı.

Auto6R konusu yeterince bilgi sağlıyor.

emrexxcv
10-01-2012, 13:11
Auto6R sıkıntıları olmayan bir şanzıman ve baskı balata değişen forumda herhangi bir arkadaşımız olmadı sanıyorum. Baskı Balatasının ortalama 80-100 bin km gideceğini düşünüyorum. Burada kullanımında payı var. Sonuçta araç manuel bir şanzımana sahip ve bu şekilde kullanılmalı.

Auto6R konusu yeterince bilgi sağlıyor.

ömer arkadaş belki anlamamıştır sonuçta ilk defa otomatik aldım diyo kaldı ki 6r manuel otomatik hiç kullanmayan biri için sorun teşkil edecektir bence.

ender44
10-01-2012, 13:11
kırmızı ışıkta n ye almam gerekiyormu start-stop yetermi

Dreamcatcher
10-01-2012, 13:12
Ender eleştirilere boşver sen,aracının keyfini sür..son derece güzel bir aslanın var:)
Konuşanlar boşa konuşur..

emrexxcv
10-01-2012, 13:13
Ender eleştirilere boşver sen,aracının keyfini sür..son derece güzel bir aslanın var:)
Konuşanlar boşa konuşur..

:alkis2

TanerHoca
10-01-2012, 13:15
ender eleştiren arkadaşlar auto 6r araç sahibi iseler eleştirilerini değerlendir.
ama eğer auto 6r araç sahibi değillerse yorumlarına gül geç :iyi
nasıl olsa memlekette işkembeden konuşmak bedava.

ender44
10-01-2012, 14:28
peki kullanan arkadaşların yorumları nasıll kimse cevaplamamış

muhti
10-01-2012, 14:33
aracınız hayırlı olsun. ilk başta yadırgamanız normal. kullandıkça alışıp, seveceğiniz bir şanzımandır. ben kırmızı ışıklarda n ye alıyorum evet almakta gerekiyor uzun ömürlü olması için fakat benim aracım start stoplu değil sizinki için birşey diyemeyeceğim. aracınız performans ve tüketim olarak tatmin edecektir sizi diye düşünüyorum. bu arada aracınızın resimlerini de bekliyoruz. active mi yoksa access donanıma mı sahip?

Burak
10-01-2012, 15:01
ben 308'i 90 binde satmıştım, o zamana kadar hiç sorun çıkarmadı bana. bence en az 120 bin km götürür. diğer çift kavramalı araçlara göre daha sorunsuz ve az bakım maliyeti gerektireceğini düşünüyorum.
Işıklarda boşa alırsanız debriyaj ömrünü arttırabilirsiniz. Ama dur-kalk trafikte ben almıyorum açıkcası (belki almak doğrusu ama ) sadece ışıklarda dururken alıyorum. Stop&start olayının debriyaja bir faydası yok. Siz boşa almaya devam edin derim.

Aracınız şahane bence. Söylentilere kulaklarınızı tıkayın. Her markada problem çıkabilir. Peugeot 308 sorunsuz ve problemsiz bir araç bence. Oldukça da ekonomik. Dizel + otomatik ikilisini en iyi uygulayan firma olduğunu düşünüyorum. Beğenen çok beğeniyor, beğenmeyen de hiç beğenmiyor. :havali

gokhancpt
10-01-2012, 15:21
Ender, auto 6 yi özellikle istanbulun yoğun trafiğinde kullanan biri olarak gayet memnun olduğumu söyleyebilirim. önemli olan bunun otomatik bir arabayı değilde manuel bir arabayı sürerken yapmamız gerekenleri yapabilmemiz. yani bir yerde durduğunda "n" pozisyonuna almak, rampa çıkarken manuel pozisyona alarak devrini sizin ayarlamanız, araç devrini alıp vites değiştireceği zaman ayağınızı gazdan çok hafif çekmeniz bu sistemi daha çok alışmanıza yardımcı olacaktır. Malatya da çok fazla trafiğin olmadığını düşünürsek bizden daha keyifli süreceğinizde kesin :iyi
aracınıza güle güle binmeniz dileğiyle :nazar

mimit
10-01-2012, 16:33
bende auto6r ile donatılmış bir 308 kullanıcısıyım,genelde manuel de kullanıyorum,nedense direksiyon arkasında ki kulakcıkları kullanmak eğlenceli geliyor bana. bence tek eksisi vites geçiş hızı bira daha hızlı vites geçişlerine sahip olsa çok daha güzel olabilir. bir çok kişi toyota nın multimod undan dolayı olumsuz yoprumlar yapıyorlar aracıma binen herkes neden geri kaçırmıyor sorunusunu soruyor hill holder dan haberleri yok :) çünkü en çok toyota görmüşler,araca binip biraz gezdikten sonra fikri değişen çok oluyor.

ender44
10-01-2012, 22:03
peki debriyaj balatası çabuk aşınıyor diyolar dogrumu 10 binde eskiten var forumda okudumda

Gökay
10-01-2012, 22:31
peki debriyaj balatası çabuk aşınıyor diyolar dogrumu 10 binde eskiten var forumda okudumda

Benim 25bin km oldu yoğun yokuş dur-kalklarında ses gelmeye başlıyor hafiften,eskiden yoktu...Bu yoğun kullanımımla forumda ilk ben değiştiricem sanırım :bilmem

ender44
10-01-2012, 22:36
peki forumda yazan arkadaşlar var 90 bine kadar geldi tık yok diyolar bunlar yalanmı konuşuyor sizin araç da auto 6r mi debriyaj balatası peugeot servisteki usta kırmızıda vitesi n konumuna alman gerkmiyor zaten start-stop devreye giriyor ayrıca auto6r de debriyaj sürekli yarıda kalmıyor dedi şimdi kim dogru söylüyor anlamış değilim

gokhancpt
10-01-2012, 22:42
Şu an aracım 11000 km de. 50 bin km yi geçmiş birçok arkadaşımız da var. Bence bunlara takilmayin ve keyfini çıkarmaya bakın. Hatta.
Izin gününüzde kömürhan a kadar gidip hem söylediklerimizi doğruluğunu anlarsınız hemde bizim yerimize güzel bir kavurma yer fotoğraflarını bizimle paylaşırsınız
:havali
Ender, aslanın keyfine varmak için söylenenlere aldırış etme, elektronik te arabada şans işidir.

fectus
10-01-2012, 22:43
Ben gayet dikkatli bir kullanıcı olmama rağmen 25000 km'de baskı balata yaktı. Garanti bitmemiş olmasına rağmen garanti dışıdır dendi ancak müşteri memnuniyeti kapsamında %60'ını Peugeot karşıladı. Yeni takılan'da 10000 km sonra ses yapmaya başladı ama sorun yok sadece ses dediler. Sanki 60 model araba kullanıyoruz sürtünme sesleriyle kalkıyor araba berbat bi durum ve arabanın bu ve birkaç başka sorunundan ben son derece soğudum.

ender44
10-01-2012, 22:54
kömürhan köprüsüne geçen hafta gittim kavurmayı yedik araba alınca allah nasip etti kurban kestik yaptık kavurmayııı darısı size inşallah şimdi gelelim konumuza arkadaş 25 binde yedim balatayı dikkatli kullanıcı olmama ragmen diyor bu nasıl oluyor ya bir arkadaş tam açıklarmı lütfen gerçek 308 kullanıcıları tecrübelerini benle paylaşsınn bu debriyaj balatası çabuk bitermi eger öle ise ben 2010 model opel astrayı yeni kasa keşke takasa vermeseydim şimdi yavaş yavaş üzülmeye başlıyorum

Dreamcatcher
10-01-2012, 23:07
Ender kardeşim bu kadar titizlenmene hiç gerek yok,bin arabana gez yahu ..
Olasılıklar üzerine yaşam kurulmaz :)

Abdullah
10-01-2012, 23:20
Ben gayet dikkatli bir kullanıcı olmama rağmen 25000 km'de baskı balata yaktı. Garanti bitmemiş olmasına rağmen garanti dışıdır dendi ancak müşteri memnuniyeti kapsamında %60'ını Peugeot karşıladı. Yeni takılan'da 10000 km sonra ses yapmaya başladı ama sorun yok sadece ses dediler. Sanki 60 model araba kullanıyoruz sürtünme sesleriyle kalkıyor araba berbat bi durum ve arabanın bu ve birkaç başka sorunundan ben son derece soğudum.

Öncelikle sen kesinlikle ne iyi bir kullanıcısın nede titiz bir kullanıcı. Tamam Auto6R 112 HP lik euro 5 motorlarda enjektörlerinden sorunluydu bu sorunuda alıştırma yaparak çok rahat giderdiler. Senin gibi kullanıcılar ve peugeot düşmanları yüzünden insanlar yanlış izlenime kapılıyorlar. Bir araç 25000 de baskı balata değiştiriyorsa ya o fabrikada çıkan tek hatalı araç sana gelmiştir yada sen hatalısındır bu bariz belli zaten servisde sendeki hatayı görmüş ve %60 karşılamış oda iyi niyetlerinden sadece. Auto6R kullanıcıları size sesleniyorum Fectus dan başka baskı balata değiştiren yada aracı 60 model gibi kalkanınız var mı?

kömürhan köprüsüne geçen hafta gittim kavurmayı yedik araba alınca allah nasip etti kurban kestik yaptık kavurmayııı darısı size inşallah şimdi gelelim konumuza arkadaş 25 binde yedim balatayı dikkatli kullanıcı olmama ragmen diyor bu nasıl oluyor ya bir arkadaş tam açıklarmı lütfen gerçek 308 kullanıcıları tecrübelerini benle paylaşsınn bu debriyaj balatası çabuk bitermi eger öle ise ben 2010 model opel astrayı yeni kasa keşke takasa vermeseydim şimdi yavaş yavaş üzülmeye başlıyorum

Ender için rahat olsun Auto6R nin 112 HP lik motorlarında tek sorun enjektör sorunu oda alıştırma yapılarak çok kolay bir şekilde gideriliyor ilk zamanlar bu hata olduğunda servis tecrübesizdi ve çok uğraştırıyorlardı keza forumumuzdan Emax arkadaşımız bu konuda tam 1 ay uğraşmıştır fakat şuan herşeye rağmen aracının keyfini sürmektedir ve bu keyfi aracına yaptığı ufak dokunuşlarla katlamaya devam etmektedir. İçin rahat olsun çok güzel bir aracın var güle güle kullan. Kimseye kulak asma malum ülkemizde Peugeot düşmanı çok.

ender44
10-01-2012, 23:21
bu güne kadar sürekli hep yanlış araç seçtim çok zarar ettim opel haricinde şimdi 308 e döndüm ve iş arkadaşlarım dahil herkezin tepkisiyle karşılaştım ne yapim ben bu kadar tepkiyi alacaıgımı sanmıyodum bu auto 6r de debriyaj balatası olayı baya kafamı agrıttı forumda uzun yıllar kullanan arkadaşlarda yokki cvp versinler bana ben peugeot markanın 25 binde balatayı sıyırmasına aklım almıyor eger böyle ise bu araç ticaret piyasasında yerini alamaz diye düşünüyom ama dünya genelinede baktıgımızda peugeot en alt sıralardaa satışolarak

Esat
10-01-2012, 23:32
bu güne kadar sürekli hep yanlış araç seçtim çok zarar ettim opel haricinde şimdi 308 e döndüm ve iş arkadaşlarım dahil herkezin tepkisiyle karşılaştım ne yapim ben bu kadar tepkiyi alacaıgımı sanmıyodum bu auto 6r de debriyaj balatası olayı baya kafamı agrıttı forumda uzun yıllar kullanan arkadaşlarda yokki cvp versinler bana ben peugeot markanın 25 binde balatayı sıyırmasına aklım almıyor eger böyle ise bu araç ticaret piyasasında yerini alamaz diye düşünüyom ama dünya genelinede baktıgımızda peugeot en alt sıralardaa satışolarak

dostum arkadasim bir senede 30 bin yapti balatasi daha bitmedi hepsinide istanbul trafiginde yapti ayrica o goklere cikarilan DSG sanzuman varya interneti arastir dur sorun yumagindan baska birsey degil nerdeyse ithal etmeyecek wv gurubu sanzumani ayrica onda da baski balata var tam otm oldugu halde sen rahat ol uykularin kacmasin ruyanda baski balata goruyorsundur muhtemelen yapman gerkenen tek sey cok agresif kalkislar yapmamak...

ender44
10-01-2012, 23:44
teşekkür ederim sorunlarıma açıklık getirdiğiniz için

mimit
10-01-2012, 23:51
yarı otomatik şanzıman kullanılan toyotaları inceleyip oradanda pay çıkartabilirsiniz.bu araçlarda da çok çabuk baskı balata bitiren kişiler olmuştur.

Bu aracı tam otomatik bir şanzıman gibi kullanırsanız erken baskı balata yersiniz.yokuş kalkış destek sistemi aracı bırakmadan gaza yüklenen,vites değişimlerinde gaza basan insanlar görüyorum bunları görünce de bu tip sıkıntıların normal olduğunu düşünüyorum.

2007 model corollamız da bizde bu hatalara düştük 45,000 km de baskı balata değişti,sonrasında araştırınca işin aslını öğrendik ve kitabına uygun hareket ettik,aracım 32,000 km ye geldi 2010 model 112 hp lik motor seçeneğinde ve şu ana kadar bu durumdan ötürü bir sıkıntı çıkartmadı.

Arkadaşlarınız size tepki gösteriyor olabilir,onların kafasında çünkü ya alman yada japon vardır ve fransızlar araba yapamıyordur. bu tip durumlarla bende çok karşılaşıyorum ki bu benim 3. peugeotum ve servise milyarlar dökecek kadar gözü kararmış bir tasarım manyağıda değilim. ama onlar bana uzun süre kullanmadıkları araçları överken ben onlara 17,000 km de turbo yiyen corollamdan, biraz daha eski gene 20,000 km civarında triger kopartan wv bora aracımızdan, çocukluk arkadaşıma aldığımız 2011 golf ün daha 1 haftalık olmadan dsg şanzımanın ömrünü doldurduğunda ve 1,5 ay şanzıman beklediğimizden, bahsediyorum ve onlar anlamadığım bir şekilde bu markalara toz kondurmuyor.

Ben sadece anlatıyorum,ikna etmeye çalışmıyorum kimseyi,ha bu durum aslında hoşuma gidiyor çünkü bir süre sonra peugeot a binmek bir ayrıcalık olacak bence :) beğenmeyen binmesin, ama kullanmayan da yorum yapmasın. çıktığı zamanı göz önüne alarak o satış rakamlarında kimse bu ekonomik aracı bu donanımlarla bu fiyata vermiyordu.algıda seçicilik durumdan kaynaklı sanırım inanılmaz da 308 hdi görüyorum yollarda.

gokhancpt
11-01-2012, 00:19
Ender, uzun lafın kısası konuya cevap yazan herkes uzun yıllar araç kullanan insanlar. Su an is gereği sehir dısında olan Cihan dostumuzun 3 arabasında 308 olmuş, sanırım halinden mutlu ki aynı araçtan almaya devam etmiş. Ayrıca bizler birer 308 kullanıcıları olarak sorduğun soruya cevap vermeye çalıştık. Bu arada bir önceki aracımda sizinki gibi 2009 Opel astra idi. O arabayı da sıfır almıştım, alırken onun icinde baskı balata,yok beyni yok şurası dediler ama arabamı gecen sene 52 bin km de iken takasa verip 308 aldım. Hiç te pişman olmadım. Ondan önceki aracımda 2006 model 207 idi. O da sıfırdi. Aslında ne kadar laf kalabalığı yaparsak yapalım bunlar şans işidir. Aracınızı artık almışsiniz, kazanız belanız güle güle kullanmayı Allah nasip etsin. Tavsiye olacaksa mimit ve benim ilk mesajımda belirttiğimiz gibi aracınızın yarı otomatik bir sisteme sahip olduğunu unutmayın ve vites geçişlerinde birazcık gaz kesmeniz, rampa çıkarken Manuel'de çıkmanız,durduğunuz sırda N pozisyonuna getirmeniz, ilk 2500 bakımına gittiğinizde içinizin rahatlaması için güncellenen sanziman alıştırması var ise güncelleme yaptırmanız seklinde olacaktır.

Esat
11-01-2012, 00:19
teşekkür ederim sorunlarıma açıklık getirdiğiniz için

bu arada bende auto 6r kullanicisiyim gerci tam otm bi sanzumana gecme asamasindayim(tamamen sahsi begenim dogrultusunda degisik bi araba sececegim icin kesinlikle memnununiyetsizlik degil BENZINLI arac) Masallah hic bi skntim yok 19000 km yaptim dedigim gibi yokuslarda geri geri gelirken dikkatli olup cok skisk trafikta yuklenme yapmassan sorun olmaz

gilgin
11-01-2012, 00:38
Bırakın isteyen istediğini söylesin. Siz aracınızın keyfini çıkarın. Bu araçları kullanmadan sallayan ve kulaktan dolma bilgiler ile atıp tutan çok var. Auto6R yaptığım tüm araştırmalar sonucunda en sorunsuz robotize şanzıman olarak karşıma çıktı. Ben 508 Auto6R kullanıyorum, aracım 1410 kg, emin olun hiç tedirgin değilim. Ayrıca masraf çıkarsada masrafı da o çok övülen DSG, Powershift gibi çift kavramalılar kadar değil. Rahat olun, keyfini çıkarın. Soruna sebeb olabilecek tek hata yazılım ile motor gücünü büyütmek. Bu şanzıman aracın mevcut tork değerinden daha yüksek torka maruz bırakılırsa çabuk dağılabilir.

eyup_31
11-01-2012, 01:06
ender arabanın keyfini sür kardeşim.... sakınılan göze çöp batarmış...

EMRE
11-01-2012, 01:10
bu peugeot dusmanlarini anlamis deilim.308 den onceki aracim 206 nin balatasini 115000 km de degistirdim.dahada 20000 km daha giderdi ama rulmani bozuldu. hala kullanmakta oldugumuz 307 hdi arcimizin kini 105000 km de degistirdik en az oda 30000 km daha giderdi onunda rulmani bozuldu.gelelim 308 auto6r ye arkadasim senin hicbir ozel caba harcamana gerek yok zaten auto6r senin icin herseyi dusunur.mesela birkac ornek manuele al istedigin kadar zorla aracin kendini vede seni riske atmamak icin otomatikteymis gibi mudahale edecek vitesi icinde bulundugu duruma gore ya yukseltecek yada dusurecektir.diyelimki a konumunda isikta veya herhangi bir yerde duruyorsun vitesi n konumuna almadin. hic merak etme auto6r yine senin yapmadigini yapip kendini n konumuna alacaktir.kisacasi sen kasitli olarak bu sanzumani dagitmak istemiyorsan normal kullanimda basarman imkansiz.araciniz sizin icin herseyi dusunur merak etmeyin.10000 km de ve 25000 kmde balata bitiren arkadaslarimizinda bunu basarmalari icin ayni anda hem frene hemde gaza basip balatayi yakmalari gerekir.araci tek elden kullanmakta onemli.aracin 2. else gecmiside onemli.balatalari biten arkadaslar boyle yapmistir demiyorum ama mutlaka vardir mazide bir gecmisi.sen aracina gule gule huzurla saglikla ve kazasiz belasiz bin ve bunlari dusunme ne kadar dogru bir secim yaptigini zamanla anlayacaksin ve insallah burada bizlerle paylasacaksin.

ender44
11-01-2012, 07:31
arkadaşlar teşekkür ederim aydınlatmalarınız için

mechanix
11-01-2012, 13:27

İlk önce aracınız hayırlı olsun...

Satış rakamları; satılan ülkenin şartlarına, fiyata ve ihtiyaca göre değişen bir şeydir. Bazen de Türkiye'de olduğu gibi tamamen kulaktan dolma bilgilere ve geçmişten gelen alışkanlıklara bağlıdır. Bir arabanın diğerinden az satması onun kötü bir araba olduğu anlamına gelmez. Sadece araba için değil maalesef tüm tüketim mallarında Türkiye'de bir efsane yayıldı mı buna herkes inanır ve hiç bilgisi olmasa bile körü körüne iddia eder.

Çok üzülerek söylüyorum ama size arabayı kötüleyen insanların %99'u bunu kıskançlık nedeniyle yapmaktadır. Ben 308 aldıktan sonra bunu yakın çevremde bile gördüm. Çok sevdiğim ve güvendiğim insanların merak edip de arabaya bakmadıklarına bile şahit oldum. Hala da neden olduğunu çözebilmiş değilim.

Ben Auto6R kullanıcısı değilim ama size tavsiyem forumdaki değerli ve bilgili arkadaşların tavsiyelerini dinleyip arabanızı kurallara uygun bir şekilde kullanmanızdır. Neticede satın almış olduğunuz bir makinedir ve her makine kuralına uygun bir şekilde kullanılmalı ve zamanı geldiğinde bakıma alınmalıdır.

Çok güzel bir arabanız olduğunu unutmayın. Kötülemeye çalışanları da hiç dinlemeyin. Tekrardan hayırlı olsun.

Burak
11-01-2012, 14:03
Satış rakamları; satılan ülkenin şartlarına, fiyata ve ihtiyaca göre değişen bir şeydir. Bazen de Türkiye'de olduğu gibi tamamen kulaktan dolma bilgilere ve geçmişten gelen alışkanlıklara bağlıdır. Bir arabanın diğerinden az satması onun kötü bir araba olduğu anlamına gelmez. Sadece araba için değil maalesef tüm tüketim mallarında Türkiye'de bir efsane yayıldı mı buna herkes inanır ve hiç bilgisi olmasa bile körü körüne iddia eder.

Bravo, süper özetlemişsiniz. :alkis2

Ben de 5008 almayı düşünüyorum dediğimde yakın çevrem hep "emin misin ?" şeklinde sorular soruyordu. O vereceğin paraya kia jeep alınır, jetta alınır passat alınır v.s. bir çok tavsiye aldım.
Benim kriterlerime peugeot daha uyuyordu onu aldım. Sorun çıkabilir veya çıkamaz bu her markada başınıza gelebilir. Bizim şirketteki jetta'ların bir çoğu şanzıman arızasıyla servise gitti. Sadece 1-3-5 çalışan jetta vardı benim arkadaşta mesela, 2-4-6 vites tarafı bozulmuştu. Komple şanzıman değişti. bunlar olabiliyor.

Benim kriterlerim şunlardı : dizel + otomatik + ekonomik tüketim + ekonomik bakım maliyeti + güvenlik unsurları + kullanım konforu + geniş ve ferah hacim + gerektiğinde devasa bagaj + arka koltukta çocuk koltuğu ile birlikte +2 kişi rahat seyahat etmesi + tipini beğeniyor olmam. Bunlar sağlayan en uygun araç 5008'di ve ben de aldım.

no_fear
11-01-2012, 14:15
Bizim aslan 53000 e geldi ve Auto6R halen ilk gunku gibi :nazar

mechanix
11-01-2012, 14:50

Bravo, süper özetlemişsiniz. :alkis2

Ben de 5008 almayı düşünüyorum dediğimde yakın çevrem hep "emin misin ?" şeklinde sorular soruyordu. O vereceğin paraya kia jeep alınır, jetta alınır passat alınır v.s. bir çok tavsiye aldım.
Benim kriterlerime peugeot daha uyuyordu onu aldım. Sorun çıkabilir veya çıkamaz bu her markada başınıza gelebilir. Bizim şirketteki jetta'ların bir çoğu şanzıman arızasıyla servise gitti. Sadece 1-3-5 çalışan jetta vardı benim arkadaşta mesela, 2-4-6 vites tarafı bozulmuştu. Komple şanzıman değişti. bunlar olabiliyor.

Benim kriterlerim şunlardı : dizel + otomatik + ekonomik tüketim + ekonomik bakım maliyeti + güvenlik unsurları + kullanım konforu + geniş ve ferah hacim + gerektiğinde devasa bagaj + arka koltukta çocuk koltuğu + 2 kişi rahat seyahat etmesi + tipini beğeniyor olmam. Bunlar sağlayan en uygun araç 5008'di ve ben de aldım.

Teşekkür ederim. Siz de nasıl araç alınması gerektiğini güzel özetlemişsiniz. Zaten araç alacak insanlara şunu söylüyorum. Araba alırken ilk önce kriterlerinizi belirleyip sonra ona göre araba arayacaksınız. Otomatik vites araç şanzımanları diğerlerine göre daha hassas ve karmaşık olduklarından problem çıkarma olasılıklarının yüksek olması normaldir. Buna çok övülen DSG şanzıman da dahildir. Eğer çok titiz ve evhamlıysanız düz vites araç alın olsun bitsin.

Ahmet Ç.
11-01-2012, 16:36
istanbulda yasayan, 2010 model 30.000 km de jetta dsg sanzumanlı aracı olan yakın arkadasıma servis sanzumanın değişmesi gerektiğini bildirmis.
Ve meğer jettaların bu durumunun kronik olduğunu servisten öğrenmiş.
VW sasırttı diye dert yanıyor.

Hasan_33
11-01-2012, 17:41
Benim kriterlerim şunlardı : dizel + otomatik + ekonomik tüketim + ekonomik bakım maliyeti + güvenlik unsurları + kullanım konforu + geniş ve ferah hacim + gerektiğinde devasa bagaj + arka koltukta çocuk koltuğu ile birlikte +2 kişi rahat seyahat etmesi + tipini beğeniyor olmam. Bunlar sağlayan en uygun araç 5008'di ve ben de aldım.

5008 alasim geldi :)

gilgin
12-01-2012, 01:45
Bu 5008 gerçekten çok güzel bir araba, ben bir 0 eksik aldım ama :D

ender44
12-01-2012, 10:12
şimdi arkadaşlar bu start-stop da kırmızı ışıkta aracı N konumuna getirmem gerekiyormu dün fransadan aradılar beni ben fransızcayı çok iyi bilirim bu arada onlarda kullanma klıvuzunda yazdıklarını beyan ettiler ama ben okudum bi şey yazmıyor kullanıcı arkadaşlardan yorum bekliyorum bu arada fransızlar a araçlarının durumunu sordum ve 309 için hazırlıklara başlanmışş

Abdullah
12-01-2012, 10:22
şimdi arkadaşlar bu start-stop da kırmızı ışıkta aracı N konumuna getirmem gerekiyormu dün fransadan aradılar beni ben fransızcayı çok iyi bilirim bu arada onlarda kullanma klıvuzunda yazdıklarını beyan ettiler ama ben okudum bi şey yazmıyor kullanıcı arkadaşlardan yorum bekliyorum bu arada fransızlar a araçlarının durumunu sordum ve 309 için hazırlıklara başlanmışş

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=2871.0

izlemenizi tavsiye ederim boşa almanıza gerek yok

ender44
12-01-2012, 10:36
şu an girdiğim net sınırlı açılmıyor verdiğiniz link açıklarmısınız

Abdullah
12-01-2012, 10:58
şu an girdiğim net sınırlı açılmıyor verdiğiniz link açıklarmısınız

ender bey verdiğim linkte video olduğundan videoyu da size açıklayamayacağımdan biraz zahmet olacak kusura bakmayın sınırsız internet bağlantısı olan bir yerden izleyip anlayabilirsiniz. Start&Stop özelliğini türkçe bir şekilde test ortamında kullanımını ve tekniğini açıklayan bir video vermiş olduğum link. Sizin sorunuza istinaden durduğunuzda boşa almanıza gerek yok frene bastığınızda aracınız zaten stop etmiş oluyor.

ender44
12-01-2012, 21:02
kusura bakma askeriyenin netinde açılmıyor şimdi evdeyim izledim teşekkür ederim yardımların için

GLR
12-01-2012, 23:52
Eğer siz aracınızdan memnunsanız kimsenin lafına aldırış etmeyin.Bunun 308 veya başka bir araç olmasıyla alakası yok.
Kimin işine nasıl gelirse ihtiyaçlarını o yönde karşılar.Kendi aracımda 90 bine yaklaştı auto6r şanzımandan bir ara şüphelendim ama son bakımda mepada bir sorun bulamadılar.

ender44
13-01-2012, 00:10
ben 2004 yılında astsb.çvş ken 206 colorline almıştım tipi çok hoştu iç dizaynı falan aracı galericiden aldım ve ilk aldıgım aracımdı benim daha sonra yaklaşık olarak 3 yıl aracı sürdüm ve aracı 13 bine almıştım bana sanayi masrafları dahil 4 binlira gibi bir ücret çıkardı bu sorunlar:gergi bilyeleri,eksoz düşmesi,baskı balata,direksiyon bilyası,amastör patlaması.......hatırladıklarım bu kadar daha sonra opel astra yeni kasa aldım ve 2 sene sürdüm daha sonra arkadaş beni peugeot bayisine gittim ve direk 308 in test sürüşünde buldum kendimi begendim aracımın üzerine 4 bin lira vererek 308 dizel otomatik auto 6r start-stop modelinin içinde kendimi buldummben 206 dan sonra çok büyük yemin ettim bir daha peugeot almamaya yeminimmi bozdum şimdi 3 gün oruç tutcaz anlaşılan bu arada 206 yıda 2 nci el 25 bim km de almıştım o zamanın benzin itre fiyatı faturası hala bende noztalji olsun diye saklıyom 1.70 krş tu yıl 2004 şimdi aldıgım bu 308 inşallah sorun çıkarmaz kib arkadaşlar

gilgin
13-01-2012, 01:24
ben 2004 yılında astsb.çvş ken 206 colorline almıştım tipi çok hoştu iç dizaynı falan aracı galericiden aldım ve ilk aldıgım aracımdı benim daha sonra yaklaşık olarak 3 yıl aracı sürdüm ve aracı 13 bine almıştım bana sanayi masrafları dahil 4 binlira gibi bir ücret çıkardı bu sorunlar:gergi bilyeleri,eksoz düşmesi,baskı balata,direksiyon bilyası,amastör patlaması.......hatırladıklarım bu kadar daha sonra opel astra yeni kasa aldım ve 2 sene sürdüm daha sonra arkadaş beni peugeot bayisine gittim ve direk 308 in test sürüşünde buldum kendimi begendim aracımın üzerine 4 bin lira vererek 308 dizel otomatik auto 6r start-stop modelinin içinde kendimi buldummben 206 dan sonra çok büyük yemin ettim bir daha peugeot almamaya yeminimmi bozdum şimdi 3 gün oruç tutcaz anlaşılan bu arada 206 yıda 2 nci el 25 bim km de almıştım o zamanın benzin itre fiyatı faturası hala bende noztalji olsun diye saklıyom 1.70 krş tu yıl 2004 şimdi aldıgım bu 308 inşallah sorun çıkarmaz kib arkadaşlar

Allah güle güle kullanmayı nasip etsin. İlk aracınızda sizden önce kullanan kişinin de belki kurbanı olmuş olabilirsiniz (tabi bu bir ihtimal, arkadaşın günahını da almayalım). Peugeot yeni nesil araçlarında gerçekten sorunsuzluk yönünden sınıf atlamış durumda, takmayın, unutun geçmişi. Bende 508 var, aracımı ilk aldığımda bir müddet "vw varken 508 alınırmı" veya "peugeot aracının her tarafı takır tukur ses yapar" gibi söylemlerin etkisinde kaldım, arabadan devamlı bir ses aradım. Bir tık duydum, tamam işte başıma geldi dedim, baktım bozuk paraları küllüğün içine koymuştum, onlar takırdamış, başka bir gün gene sesler geldi, arka koltukta oturan annem boş su şişesini kapı gözünde unutmuş, yine bir gün ses var, bagajda unuttuğum çocuk koltuğuymuş. Sonra kendime dedimki ; "bir takım vw fanatiğinin etkisinde kalma, bu araç süper bir araç, hakkını yeme, keyfini çıkar " . Size de tavsiye ederim.

ender44
13-01-2012, 22:57
bende çok soru soruyorum ksura bakmayın aracımız da p modu yok servis n konumuna al el frenini çk diyor malum hava kış kışın araç viteste bırakılır el freni çekilmez benim bildiğim peki ne yapacam ben n yemi alacam yokuş yularısıysa ev ya kendiliğinden kayarsa araç

muhti
13-01-2012, 23:28
bende çok soru soruyorum ksura bakmayın aracımız da p modu yok servis n konumuna al el frenini çk diyor malum hava kış kışın araç viteste bırakılır el freni çekilmez benim bildiğim peki ne yapacam ben n yemi alacam yokuş yularısıysa ev ya kendiliğinden kayarsa araç

siz servisi boşverin bana da özellikle sormama rağmen n de bırakın demişlerdi. ilk yada 2.gündü sanırım yokuşta kaymıştı aracım. düz yolda n de bırakabilirsiniz el freniyle birlikte fakat yokuşta aracınızı viteste bırakın. yokuş aşağı ise r de yokuş yukarı ise a da bırakın tabiki el freniyle birlikte.

ender44
14-01-2012, 07:53
o zaman p sistemini neden yapmıyorlar bi peugeotta yok diğer bütün araçlarda var neyi düşünerek yapmamış bunlarr

mimit
14-01-2012, 11:04
P sistemi tam otomatik ve çift kavramalı sistemlerde mevcuttur(dsg,edc).toyota multi-mod ta da P konumu yoktur mesela.

Ömer Gedik
14-01-2012, 18:45
Aslında sıkça söylediğimiz birşey var. Auto6R ve benzerler tamamen manuel şanzıman mantığı ile çalışır. Manuel şanzımanlı araçta P modu var mı? :) Aynı o misal.

Aracı kapatmadan önce vitese alıp güvenlik sağlayabilirsiniz. Yalnız aracı kapattıktan sonra vitese alırsanız aynı etkiyi bırakmıyordu.

ender44
14-01-2012, 21:57
308 2012 model kokdayama(kolçak) orjinalini servis 360 lira fiyat biçti sizin bildiğiniz orjinal olan ve fiyatı düşük olan bir yer varmı?

TanerHoca
14-01-2012, 22:12
308 2012 model kokdayama(kolçak) orjinalini servis 360 lira fiyat biçti sizin bildiğiniz orjinal olan ve fiyatı düşük olan bir yer varmı?

bu konunun sayfalarca konuşulduğu başlık var.sorularımızı ve mesajlarımızı ilgili başlıklara yazarsak hem bilgiye ulaşmak hem de forumda düzen tutturmak daha kolay olur . ;)

aradığınızı bulma konusunda forum içi arama motoru bu size yardımcı olacaktır. :iyi

bu da ilgili konunun linki:http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=165.0

fectus
15-01-2012, 04:05
Bende arabayı çok beğenerek almıştım ama http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=2002.msg34765#msg34765 burada da anlattığım sorunlar beni bezdirdi. Çalıştığım şirket Fransız şirketi olmasına rağmen tüm araçlar alman araçları ve onları kullandıkça insanların neden araba alman alınır dediğini daha iyi anlıyorum. Tabiiki 308 kötü araç denemez fakat üstün bir arabada değil. Tüm dünyadaki satış rakamları göstergesi bence. Piyasada bu kadar insan eleştiriyorsa tek akıllı bizlerizde adamlar salak mı yani, ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Param olsun 2 dk tutmam arabayı ama biniyoruz işte. Haa ben detaylara çok takılıyor olabilirim, başkaları oldukça memnun olabilir ama ne zaman ne çıkaracak diye binmek beni huzursuz etmeye yetiyor.

Ayrıca yaşadıklarım öle seyrek rastlanan durumlarda değil. Peugeot satış sonrası hizmetler müdürü ile oldukça uzun saatler konuştuk ve detayları açıkladı, sanmayınki sadece ben bunları yaşadım. Serviste benimle birlikte baskı-balata değiştiren birisi 3.Kez yaktığını ve daha önce hiçbir arabada bunun başına gelmediğini anlattı.

Arabayı nasıl kullandığım konusunda nasıl ahkam kestiğinizi hiç anlamadım. Peugeot satış sonra hizmetler müdürü ile konuşmalarımdan ve benim nasıl bir kullanıcı olduğumu gördükten sonra %60'ını karşıladılar, arızaya ilk müdahale ettiklerinde tamamını benim karşılamam gerektiğini garanti dışı bir durum olduğunu söylemişlerdi. Senin gibi kullanıcılar yüzünden gibi laflar ederken lütfen daha dikkatli ve seviyeli olun. Karşınızda nasıl bir insan olduğu hakkında en ufak bir fikriniz yokken bu saygısızlık niye?

ender44
15-01-2012, 08:31
ben 2012 model auto 6r dizel aracımı aldım sürüyom umarım bana anlattıklarım gibi sorun çıkarmaz

Yasin CCK
15-01-2012, 12:22
Param olsun 2 dk tutmam arabayı ama biniyoruz işte.

Bu kadar memnuniyetsizseniz, aracınızı satıp yada takasa verip değiştirebilirsiniz. Sahibinden'de 308'e olan ilgi çok yüksek ;)

Haa ben detaylara çok takılıyor olabilirim, başkaları oldukça memnun olabilir ama ne zaman ne çıkaracak diye binmek beni huzursuz etmeye yetiyor.

Sürekli bu olumsuz düşünceden yola çıkarsanız her zaman olumsuzlukları çekersiniz. SECRET :)

Çalıştığım şirket Fransız şirketi olmasına rağmen tüm araçlar alman araçları ve onları kullandıkça insanların neden araba alman alınır dediğini daha iyi anlıyorum. Tabiiki 308 kötü araç denemez fakat üstün bir arabada değil.Tüm dünyadaki satış rakamları göstergesi bence. Piyasada bu kadar insan eleştiriyorsa tek akıllı bizlerizde adamlar salak mı yani, ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Arkadaşımızın hitap tarzından rahatsız olmuşsunuz ama sizinde eleştiri biçimizde pek doğru değil. Bende bir Peugeot sever ve kullanıcısı olarak sizin yazdıklarınızdan rahatsız oldum açıkçası.

Saygılar...

Dreamcatcher
15-01-2012, 12:39
Yasin,söylediklerine 100% katılıyorum :havali

TanerHoca
15-01-2012, 13:18
sevgili fectus; bir insanın aracıyla sorun yaşadığında bundan rahatsızlık duyması ve bunu dile getirmesi
gayet normal.

ancak yazınızda bazı mantık hataları olduğu da gözden kaçmıyor: şöyle ki bir aracın kalitesi ile satış rakamları
arasında ilişki kurmuşsunuz ki bu son derece komik.sizin bu mantığınızla yola çıkarsak satış rakamlarına bakıldığında fransız renonun fluance ve symbol modelleri türkiyede satılan en kaliteli araçlar oluyor.

yine fransız şirketinin alman aracı kullanması örneğiniz de bu bağlamda değerlendirilebilir.madem ki
şirket çalışanısınız o halde ticari faaliyet gösteren bir şirket için en önemli kriterin ticari kaygılar
olduğunu siz benden daha iyi bilirsiniz.yani ticari anlamda kim daha fazla avantaj sunarsa şirkette
tercihini ona göre yapar.sizin şirkette böyle yapmış anlaşılan...

Abdullah
16-01-2012, 10:35
arkadaşlar söylenecek söz bırakmamışlar fakat yinede

Karşınızda nasıl bir insan olduğu hakkında en ufak bir fikriniz yokken bu saygısızlık niye?

bu soruyu sormadan önce dönüp yazdığınız yazıya ve önce kendi kullandığınız uslüba bakmalısınız ve buranın forumpeugeot olduğunu unutmamalısınız.

fectus
16-01-2012, 12:38
Saygılı ve üslübu uygun olduğu sürece tüm eleştirilere açığım, sizlerinki gibi. Ancak arkadaşın yazdıkları maalesef böyle değil.

Öncelikle sen kesinlikle ne iyi bir kullanıcısın nede titiz bir kullanıcı. Senin gibi kullanıcılar ve peugeot düşmanları yüzünden insanlar yanlış izlenime kapılıyorlar.

Benim üslubunda varsa sizi rahatsız eden yer lütfen özelden yazınız bende gerekli düzeltmeyi yapayım fakat kişisel hiçbir içerik yazmamaya her zaman özen gösteririm, arac icin yazdığım şeyleri kimsenin kişisel almaması gerekir.

İyi yada titiz bir kullanıcı olup olmadığımı kimse bilemez, aksine araçlarıyla bu kadar uğraşan bu forumlarda vakit geçiren herkesin titiz ve iyi kullanıcılar olduğu kanısındayım. Ayrıca Peugeot düşmanı felan'da değilim, çevremdeki insanlar bolca eleştirmesine rağmen dinlemeyip aldım arabayı, bu düşmanlık göstergesimi?

Forum'un amacı "arabalarımız süper, ne iyi yapmışız, benim hiç sorunum yok, en iyi ben bilirim" ise bana çok birşey katmayacak demektir ve kimseyede faydası olmaz. Yaşanan sorunları paylaşıp çözümler bulmak amaç olmalı. Bunun yanıda tabiiki memnun olduğumuz yönlerinide yeri geldiğinde paylaşıyoruz.

Satış rakamları konusuna gelince Türkiye'de ki satışlardan bahsetmedim. Aracın kendi sınıfında ve klasında sayılabilecek araçlar içerisinde (Golf, Astra, Focus, Civic, Corolla gibi) dünyadaki rakamlara bakıyorum.

Şirketin araçların neden seçildiğine değil, hor kullanılmalarına rağmen kullanırken edindiğim izlenime dayanan bir yorumdu.

Hata bulup eleştiri yapmak yerine ne anlatmaya çalışdığımı anlamaya çalışmak, açık değilse sormak daha iyi olmaz mı?

Sürçi lisan etti isem affola, amacım kimseyi kırmak değil. Yanlış düşünüyor veya yazıyorsam lütfen uyarınız ama önce lütfen neyi kastettiğimi anlamaya çalışınız.

ender44
16-01-2012, 12:43
peki sizce orta sınıf araçlarda en kaliteli olan araç hangisi

Abdullah
16-01-2012, 13:23
Son yazınızdan anladığım kadarıyla ilk yazınızdan dolayı sizi yanlış anlamışız tabiki bu forumda herkes birbirinin yaşadığı sorunları çözmeye çalışıyor yardımcı olmaya çalışıyor bizde sürçi lisan ettiysek affola sizin gibi anlayışlı insanlar olduktan sonra çözülemeyecek bir sorun olmayacaktır. Umarım aracınızın sorunu en kısa sürede hallolur ve bir daha böyle birşey başınıza gelmez keyifle kullanmanız dileğiyle...

Ömer Gedik
16-01-2012, 16:13
Yazı dili kaynaklı anlaşmazlık forumlarda her zaman olabilmektedir ama çözüme bu kadar yapıcı yaklaştığınız için teşekkürler.

ender44
16-01-2012, 23:38
arkadaşlar 2012 e-hdi auto 6r nin özelliklerini nasıl bir şanzıman olduuğunu söyliyim fransadan akrabalarımın dediğine göre;
1-auto 6r ilk çıktığında araç yerinde a konumundayken ileri gitmiyomuş,şimdi gidiyor
2-araç yokuşlarda çekmiyorsa otomatik vites düşürüyor
3-kırmızı ışıkta debriyaja kesinlikle vuruntu yapmıyor
4-geriye attığında araç kendini geri geri atıyor baskıyı tam yapıyor
5-el freni çekili iken araç geriye takarsanız harekit etmiyor
6-bu sistem ferrarinin alt yapısını kullunıyor
7-debriyaj balata ömrü servis 80-90 bin km diyor
bu saydıklarım fransa feugeot fabrikasında çalışan akrabam söyledi isteyene isim ve adres tel verebilirim.araç hakkında baya şeyler söyledi gizli kodlar falan ama unuttum herkeze iyi akşamlar bu arada 308 yeni kasasını yaparken almanların ellerinden aldıkları prestiji geri almak için yapmışlar

TanerHoca
16-01-2012, 23:45
ender44 umarım akrabanızın 308 hakkında söyledikleri sizi bir nebze olsun rahatlatabilmiştir. :havali

gokhancpt
16-01-2012, 23:49
Ender, paylaşımların için teşekkürler. :havali
Artık senden yeni paylaşımlarıda bekliyoruz ;)

ender44
16-01-2012, 23:55
opel astra2010 yeni kasayı verip peugeot 308 e binmem inanın çok canımı sıktı bu aracı eşim için aldık opel sürüş kalite ya rüya gibi bir araba takasa verdim adamlara anahtarı verdiğim an 5 dakka geçmeden araıcımı satın aldılar peugeot 308 bana tip olarak çok hoş geldi konfor sitil dizayn süspansiyonlarıda yumuşatmışlar opelin yavaş yavaş aratmıyor.allah utandırmasın bütün arkadaşlara iyi sürüşler

ender44
16-01-2012, 23:58
bu arada arkadaşlar otomatik değilde manuel araç konusunda baya tecrübeliyim ben hava astsb.teknikeriyim uçakların motor işleriyle ilgileniyom araçların motorlarınıda çok iyi bilirim hergün tamirini yapıyozzz

mimit
17-01-2012, 00:12
şu gizli kodları öğrenebilirmiyiz :)

ender44
17-01-2012, 00:17
valla söyledi ben anlamadım aracın başında değildim teyp ayarlarından bir tuşa 3 sn gibi beklettiğinde araç sürümünü fabrika çıkış tarihini motor suyu sıcaklığının kaç olduğunu hızının dijital olarak gösterdiğini söyledi ama hangi tuş bilmiyom sorar öğrenirim yarın kısmetse

mimit
17-01-2012, 00:38
ben çok severim böyle şeyleri,öğrenme fırsatınız olursa ve bizimle paylaşabilirseniz çok sevinirim :)

gilgin
17-01-2012, 02:57
Fransa'da ki akrabalarına bir de 2011 şanzımanlara bu anlattıkların yazılımla eklenebiliyor mu? yoksa biz avucumuzu mu yalıyacağız :'(

ender44
17-01-2012, 13:57
sanırım servis yazılımı yüklüyor 450 lira karşılıgında ben sordum fransadan yazılım aktarılıyor dediler 450 falan maliyeti vrmışş

GLR
21-01-2012, 03:16
arkadaşlar 2012 e-hdi auto 6r nin özelliklerini nasıl bir şanzıman olduuğunu söyliyim fransadan akrabalarımın dediğine göre;
1-auto 6r ilk çıktığında araç yerinde a konumundayken ileri gitmiyomuş,şimdi gidiyor
2-araç yokuşlarda çekmiyorsa otomatik vites düşürüyor
3-kırmızı ışıkta debriyaja kesinlikle vuruntu yapmıyor
4-geriye attığında araç kendini geri geri atıyor baskıyı tam yapıyor
5-el freni çekili iken araç geriye takarsanız harekit etmiyor
6-bu sistem ferrarinin alt yapısını kullunıyor
7-debriyaj balata ömrü servis 80-90 bin km diyor
bu saydıklarım fransa feugeot fabrikasında çalışan akrabam söyledi isteyene isim ve adres tel verebilirim.araç hakkında baya şeyler söyledi gizli kodlar falan ama unuttum herkeze iyi akşamlar bu arada 308 yeni kasasını yaparken almanların ellerinden aldıkları prestiji geri almak için yapmışlar

Benim 308 86 binde demek zamanı gelmiş debriyaj balatanın.

stormhan
31-01-2012, 17:34
Dün gece korku dolu anlar yasadım arkadaşlar :) Dun gece aracımla yaklaşık 30-40 derecelik bir eğim olan bir yokuşta durup arkadaşımı bekliyordum.Arkadaşımı aldım zaten arabam çalışır vaziyetteydi ( Ankara'da araçlar bu soğuklarda stop edilmiyor, yoksa donup ölüyorsun :gul5 ) Vites N konumunda idi.50 metre sonra falan duracağım için Hiç A konumuna almadan aracımı boşta yokuş aşağıya tabir-i caiz ise saldım :) O an fark etmedim mi, nasıl oldu anlamadım yokuştan inerken aracım titremeye ve sarsılmaya başladı.Hızım da çok çok düşük.Hemen göstergelere baktım bir terslik var mı diye.Hemen aracı aracı durdurdum.Tabi bir korku bir telaş malum auto6R şanzuman Allah korusun :nazar Ama sonunda anladım.Arkadaşım, ki kendisi kabul etmiyor ama :D sanırım çantasıyla vitese çarpıp aracı R konumuna getirdi ve bu sebeple bu durumu yaşadım.Benim sorum ise ben bu durumu atıyorum 100 km hızla giderken yaşasaydım?Yani malumunuz Auto6R şanzuman normal geleneksel otomatik şanzumanlar gibi değil, araç seyir halinde R konumuna geçmiyor.Fakat auto6r hemen,rahatlıkla konumu değiştirebiliyorsunuz R,N,A arasında.Açıkçası bunun için bir uyarı, önlemi yok mu yanlış bir hareket için?Yoksa yandaki yolcular güvenlik açısından çantasıyla binmesinler mi? :gul5 İyi akşamlar herkese...

Gökay
31-01-2012, 20:58
Arac durmadan R'ye gecmiyor bildiğim kadarıyla.Yani kol Rye gider ama şanzıman emri gerçekleştirmez.Hemde Rye gecse bile uyarı sesini duymuş olmalısınız Tııınnnnn diye :)

sinan34
31-01-2012, 21:47
Arac durmadan R'ye gecmiyor bildiğim kadarıyla.Yani kol Rye gider ama şanzıman emri gerçekleştirmez.Hemde Rye gecse bile uyarı sesini duymuş olmalısınız Tııınnnnn diye :)

R de iken yokuş aşağı ileri yönde hareket ettiginde bir şey olmadı.
Kısa süreli,mesafeli manevralarda vitesin çatur çutur sesini duymaktansa A da iken geriye R de iken ileriye gitmek mantıklı.

Uzman arkadaşlar yorumları ile bizi bilgilendireceklerdir.

gilgin
01-02-2012, 04:34
sanırım servis yazılımı yüklüyor 450 lira karşılıgında ben sordum fransadan yazılım aktarılıyor dediler 450 falan maliyeti vrmışş

Başka bir arkadaş servise sordu, şanzımanların farklı olduğu bilgisi geldi. Keşke dediğiniz gibi yazılımla halledilse, parası problem değil.

ender44
01-02-2012, 08:42

Başka bir arkadaş servise sordu, şanzımanların farklı olduğu bilgisi geldi. Keşke dediğiniz gibi yazılımla halledilse, parası problem değil.

peugeot lar AL4 şanzıman kullanıyor ilk çıktığı günden beri bence başka servisleri ara ben sivastayım sor istersen ahmet var servis şefi çokkkk iyi anlıyor bu işlerden mercedes servisinden adamı yüksek maaş vererek almışlar 03462151962 no bu ara seni bilgilendirsin

Gökay
01-02-2012, 10:17
AL4 şanzıman tam otomatik olanlar,bizim Auto6r ile benzerlik elma ile armut gibi...

Ömer Gedik
01-02-2012, 10:50
AL4 nereden çıktı yahu :S

Şun şanzıman farklılığını irdelemek istiyorum ama bana iki farklı şasi no lazım. Temin edebilen olursa Service Box tan bu konuyu irdeleyeceğim.

stormhan
01-02-2012, 12:10

Tecrübe etmek isterdim ama cesaret gerektiriyor :) Yine de cevabınız için teşekkürler :iyi

ender44
01-02-2012, 15:27
ben yeteri kadar araştırma yaptım peugeot 308 gerçekten tek şanzıman kullanıyor oda AL4 şşanzıman bu şanzımanın debriyajını çıkarıp yerine robotize ekipman koyarak karşımıza auto 6r teknolojisi çıkıyor bu da şu demek oluyor manuel şunzımanla aynı sadece debriyaja otomatik kendi basıyorr eğer araştırmak isterseni googdan AL4 şanzıman diye araştırın bakın o yüzden peugeotların otomatik şanzımanı fazla sorun çıkarmıyor

TanerHoca
01-02-2012, 18:15
bildiğim kadarıyla AL4 şanzuman ile Auto6R tamamen birbirlerinden farklı iki
şanzuman tipi.

Ömer Gedik
01-02-2012, 19:28
ender çok yanlış şeyler söylüyorsun ve bunda ısrar ediyorsun.

AL4 denilen şanzıman 4 İleri Tork Konvertörlü bir otomatik şanzıman dır.

Auto6R ise 6 İleri bir Manuel Şanzımanın bir kavrama sistemi adapte edilerek otomatikleştirilmesi

gilgin
01-02-2012, 19:34
Bence de söyledikleriniz yanlış ender. Okuyan arkadaşları yanlış yönlendirmiş olmayalım sonra.

ender44
01-02-2012, 22:43
sayın arkadaşlarım mercedes bayisinden ve daha önce almayada bmv fabrikasında çalışan ahmet usta var sivas ofz plazada görev yapıyor 03462151962 den servis şefi ile görüşün bana dediği bu senin aracında al4 şanzıman var dedi peugeottun kullandıgı şanzımanda genelde budur dedi ben onun yalancısıyım isterseniz arayın sorun ben nettende baktım dogru söyledikleri ayrıca peugeot asiistansı arayın onlarda siza aynı şanzımandan bahsedecek ben onların yalancısıyımm

Ömer Gedik
01-02-2012, 22:46
Yazdıklarım kesin ve net doğrudur aksinin iddiası komik olur. Her teknik elemanla bu konuda tartışabilirim.

Gökay
01-02-2012, 23:05
Sevgili Ahmet ustanın Auto6r'den haberi yok, o hala AL4'te kalmış :D :nargile

ender44
01-02-2012, 23:22
ben anlamam şanzımanlardan ben duyduklarımı söylüyom neyse iyi geceler

Ant308
06-02-2012, 21:14
Arkadaşlar 1 yıldır 308 comfort pack Auto6r kullanıyorum genel olarak çok memnunum arabamdan ancak başımdan geçen bir olayı sizinle paymaşmak istedim. Aracı tam geçen sene bu zaman 7 şubatta aldım. gayet sorunsuz biniyorum ancak bu 1 sene zarfında farklı zamanlarda 7-8 defa ilk çalıştırmada vitesi auto konumuna almama rağmen (ki sürekli Auto konumunda kullanıyorum) otomatik moda geçmedi.Bazen stop edip tekrar çalıştırınca bazende manuel olarak işe gidip akşam dönüşte çalıştırdığımda düzeliyordu. sürekli yapmadığı için çok üzerinde durmadım. neyse geçen cumartesi (28 ocak ) antalyada yetkili servise gittim arızayı anlattım .cihaza bagladılar ve tespit ettiler arızayı fakat nasıl çözeceklerini bilmediklerini ve peugeot ya mail atmaları gerektiğini aracında orda kalması gerektiğini söylediler.bende o halde pazartesi bırakayım ne yapıyorsanız yapım dedım. İşin İlginçleşmesi burda başlıyor pazartesi sabah aracı bıraktım işe geldim akşama doğru aradılar ve arabanın aktivatör adında bir parçasının arızalı olduğu parçanın ellerinde olmadığını istanbuldan ordada yoksa fransadan isteneceğini bu sürede arabamın yerıne yedek araba verileceğini söylediler.
Yedek araba geldi kendi arabam serviste cuma günü oldu dedim gidip bi bakayım ne oldu ne zaman çıkacak durum nedir.cuma işten çıktım saat 6 gibi servise gittim görevliye arabanın durumu nedir ne zaman çıkacak diye sordum oda parça beklendiğini ve yedek parça departmanından yanımda bilgi alarak 15-20 gune anca parçanın geleceğini geldiğindede burda 1 gün montajının süreceği bildirildi.Kolay gelsin dıyerek ayrıldım servisten.
Bugün Yani pazartesi benım servise uğramamın çok büyük bir etkisi olmuşki :) öğlen aradılar ve aracın hazır olduğu yedek arabayı getirip teslim almam gerektiği söylediler.Gittim aldım arabamı .Tabii sordum cuma günü 15-20 gune gelen parça pazar gunu servislerin tatil oldugu düşünülürse nasıl bir gunde geldi takıldı arabaya ve öğlen gittiğimde araç yıkanmış tertemizdi.
Kıvırmalar başladı tabi yok acele oldugunda gelebiliyormuş yok başka servisten almışlar. Çok üzerlerine gitmedim sonuçta değiştirdik diyorlarsa ve bu görünen bi parça değil yanı balata olsa yağ olsa açar bakarsın değişmişmi değişmemişmi. ama hal ve tavırlarından ve olayın gelişme sürecinden kesinlikle araca el sürmediklerini adım gibi biliyorum.
Ve son bomba iş emrine sol arka kapıdan rüzgar sesi alıyor onada bakılsın yazdırmıştım. tamam baktık dediler tecrubeye çıktık ses yıne aynı ses kaportacıyı çağırdık görevli diyorki ustam buna bakmıştıkya kapıdan rüzgar alıyordu ses yıne var :) ustanın cevabı : hangi kapıydı:) neyse baktı etti bu ses 308 lerde normal dedi. dedim tamam anlaşıldı konu sen benım anahtarımı getir :)
Şimdi aynı arızayı adım gibi biliyorumkı 1 ay içinde yıne yapacak ve ben gidip servis mudürünü o vites kutusunun içine aktive edecem. tamam sahtekarlık ilgisizlik her serviste var bundan önce 207 vardı ankaradaki meşhur servislere götürüyordum ama bu arkadaşlar iyice aşmışlar kendilerini.. kafanızı agrıttım kusura bakmayın ...

musti55x
06-02-2012, 23:24
308 auto6r kullananlar için güzel bir tecrübe .Bende 308 vti benzinli klasik otomatik kullanıyorum fakat hiç bir sıkıntı çıkmadı şu ana kadar..

muhti
06-02-2012, 23:35
otomatik moda geçmedi derken ben tam olarak anlayamadım sorunu. bilgi ekranında kaçıncı viteste oldugunu gösteren rakamın üzerinde auto yazmıyor mu bu bahsettiğiniz sırada yani vitesi sola manuel konuma almış gibi mi davranıyor araç?

Ömer Gedik
07-02-2012, 08:50
Servisin tespiti doğru görünüyor fakat belki bununla ilgili bülten olduğunu farkedip gerekli düzenlemeyi yapmışlardı. Bülten olup olmadığını bilmiyorum sadece tahmin ediyorum.

Ayrı bir konu ise hakikaten beni çıldırtıyor. Peugeot'un bültenlerini takip etmeyen servislere diyecek söz bulamıyorum.

Arka kapınızdan gelen ses ile ilgili Peugeot Bülteni ile çözümü mevcut. Hamur gibi bir ürün getirip camın oturduğu alandaki bir üretim boşluğunu doluduyorlar ses kesiliyor.

ender44
07-02-2012, 10:56
her adaçda böyle şeyler oluyor inanınki muhtemelen servis parça yerine yazılımı tekrar yükleme yapmışlardır.

keremsahin
07-02-2012, 12:08
Arkadaslar Selamlar

Bu sabah aracimda problem yasadim. Aracim 39000 de,2011 model 308 Auto6R. Yolda trafik yavasladiginda frene bastim ve arac titremeye basladi, motor sallaniyor gibi. Garip bir titreme, sanki manual araclarda olurya hani debriyajdan ayagini cok cekersin sallanir arac,ona benzer. Sonra iyice durdum, vites 2 den 1 e dustu, arac kalkmadi. Ayni sekilde sallaniyor ama ilerlemiyor. Motoru durdurdum, calistirdim problem ayni, motor sallaniyor gibi, ama arac kalkmiyor, cok cok yavas milim miim ilerliyor.
Cekici cagirdim beklemeye basladim. 15-20 dk sonra bir daha denedim,hicbir problem yok. Peugeot asistani aradigimda debriyaj ile alakali olabilir demisti,bende korkmustum. Fakat servise cok rahat gittim,problem tekrarlamadi. Eger debriyaj balatasindan olsa arac bir daha calismaz,mumkun degil ilerlemezdi , degil mi? Siz buna benzer bir problem yasadinizmi? Sizce neden olmus olabilir?
( Shell ve Opet ten alirim mazotu, genelde Shell GTL )

Enjeksiyon alistirmasi ve Motor beyni yuklemesi 8. ayda,25000km bakimi sirasinda yapildi en son.

Saygilar

Tesekkur ederim.

Ant308
08-02-2012, 08:30
otomatik moda geçmedi derken ben tam olarak anlayamadım sorunu. bilgi ekranında kaçıncı viteste oldugunu gösteren rakamın üzerinde auto yazmıyor mu bu bahsettiğiniz sırada yani vitesi sola manuel konuma almış gibi mi davranıyor araç?

şöyleki aracı çalıştırdığımda kalkış yapmak için el alışkanlığı sürekli auto modda kullandığım için A ya alıyorum ekranda N nin üzerinde Auto yazması gerekirken manueldeymiş gibi Auto yazısı kayboluyor ve araç tıpkı manuele alınmış gibi 1 viteste kalkıyor sonra Auto moda geçmediği için bağırmaya başlıyor. Bana denilen aktivatör adlı parçanın arızalandıgı ve garantiden değişeceğiydi .

maltster
26-03-2012, 22:28
Arkadaşlar linki açmada problem yaşıyorum. Ben de servise sorduğumda "N konumuna almamıza gerek yok" cevabını almıştım. Tabi sizlerin teyidi içimi daha da rahatlatacaktır.

Beyaz 2012 308 e-hdi auto 6r access

Esat
26-03-2012, 22:40
Arkadaşlar linki açmada problem yaşıyorum. Ben de servise sorduğumda "N konumuna almamıza gerek yok" cevabını almıştım. Tabi sizlerin teyidi içimi daha da rahatlatacaktır.

Beyaz 2012 308 e-hdi auto 6r access

Sevgili maltster bizler seni tanimiyoruz hani belki sen bizi taniyor olabilirsin ama kendini bize bir baslik altinda tanitirsan hem yazdiklarina bir cevap bulursun hemde daha sicak bir karsilamayla karsi karsiya kalirsin umarim forum kurallarini okumussundur...

ANKA
05-04-2012, 15:54
Ben aldığımda biraz ürkmüştüm ama şimdi sıkıntı yok alıştım. bence gayet başarılı bir vites kutusu. Hızlanmak isteyip de aracın tepki vermediğini söyleyenler bence aracı tanımıyor.
Önce okumak anlamak lazım ve bu yön çoğumuzda eksik malesef. Aracı almadan millet neler dedi yazsam roman olur.
Ama ben bilinçli insanların yorumlarını okuyup aldım aracımı ve mutluyum.

gokhancpt
25-04-2012, 08:41
arkadaşlar, bu hafta sonu bizim aslana yeni bir yazılım varmış onu yüklettik. aracın vites geçişleri şimdi daha yumuşak ve sessiz oldu. pek ses yoktu zaten ama enjektör alıştırması için gidince buda aradan çıkmış oldu. garantisi devam eden ve bu ses ile ilgili sıkıntısı olan arkadaşlar servislerine bir uğrayabilirler...

Selim Sümer
25-04-2012, 08:47
Garantisi olmayanlar taka tuka devam diyorsun yani :)

cmr_cihangir
25-04-2012, 08:48
Gökhan kaptan, güncelleme umarım sürüş konforunu arttırmıştır. Hayırlı olsun...

gokhancpt
25-04-2012, 08:49
Garantisi olmayanlar taka tuka devam diyorsun yani :)

dostum fiyat olarak kaça yapılıyor bilşmiyorum ama taka tuka gitmene gerek yok;)

gokhancpt
25-04-2012, 08:50
Gökhan kaptan, güncelleme umarım sürüş konforunu arttırmıştır. Hayırlı olsun...

cihanım, ilk defa aracın vites geçişlerini pek hissetmiyorum:havali