PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Auto6R Şanzıman İle İlgili Herşey

Sayfa : 1 [2] 3

Selim Sümer
25-04-2012, 08:53
Kaptanım biraz daha ayrıntı verirmisin?Yazılım öncesi rahatsızlığın neydi?Şu meşhur 1-2 veya 2-1 geçişlerimiydi? Birde yüklemeden sonra alıştırma yaptılarmı tekrar?

Esat
25-04-2012, 08:58
Bende yukleteyim abi versiyon varmi

gokhancpt
25-04-2012, 09:01
Kaptanım biraz daha ayrıntı verirmisin?Yazılım öncesi rahatsızlığın neydi?Şu meşhur 1-2 veya 2-1 geçişlerimiydi? Birde yüklemeden sonra alıştırma yaptılarmı tekrar?
doğrudur, yüklemeden dolayı alıştırma yapıldı, bahsettiğin sesler ve vites geçişlerinde yığılma oluyordu, yığılmadan dolayıda enjektör alıştırması yapıldı.

gokhancpt
25-04-2012, 09:02
Bende yukleteyim abi versiyon varmi
esatım hangi versiyon bilmiyorum ama hem enjektör hemde şanzıman alıştırması yeni diye biliyorum

cmr_cihangir
25-04-2012, 09:03
Ben de bu sefer ki güncellemeye sıcak bakıyorum ve inşallah bu akşam ki buluşmada Gökhan kaptanla ayrıntıları görüşeceğiz ve kendisinden uygulama öncesi benim aracı da bir test etmesini uygulamaya gerek olup olmadığına dair inceleme yapmasını rica edeceğim.

gokhancpt
25-04-2012, 09:05
Ben de bu sefer ki güncellemeye sıcak bakıyorum ve inşallah bu akşam ki buluşmada Gökhan kaptanla ayrıntıları görüşeceğiz ve kendisinden uygulama öncesi benim aracı da bir test etmesini uygulamaya gerek olup olmadığına dair inceleme yapmasını rica edeceğim.
dostum ne demek, ben daha çok memnun olurum:arkadas

muhti
25-04-2012, 09:24
arkadaşlar, bu hafta sonu bizim aslana yeni bir yazılım varmış onu yüklettik. aracın vites geçişleri şimdi daha yumuşak ve sessiz oldu. pek ses yoktu zaten ama enjektör alıştırması için gidince buda aradan çıkmış oldu. garantisi devam eden ve bu ses ile ilgili sıkıntısı olan arkadaşlar servislerine bir uğrayabilirler...

bilgilendirme için çok teşekkürler. hazır arabada servisteydi şimdi aradım bende yüklettiriyorum yazılımı sesten rahatsızlığım vardı bakalım aracı alınca sonucu paylaşırım..

gokhancpt
26-04-2012, 10:38
bilgilendirme için çok teşekkürler. hazır arabada servisteydi şimdi aradım bende yüklettiriyorum yazılımı sesten rahatsızlığım vardı bakalım aracı alınca sonucu paylaşırım..

ozdemir, ne yaptın?

muhti
26-04-2012, 11:49
ozdemir, ne yaptın?

abi dün aldım aracı. bana senin araç için yazılıma gerek yok ama biz yine de olan yazılımı isteğiniz doğrultusunda uyguladık dediler ne demekse artık. :) vites geçişlerinin hafiflediğini sarsıntının bir nebze azaldığını söyleyebilirim. 2den 1 e düşerken ki seste bir değişiklik farkedemedim. psikolojik midir bilmem vites geçişlerinde ciddi bir rahatlama farkettim araçta. ayrıca hep geçtiğim 5 adet tümsek var durmaya yakın aynı hızla geçerken eskiden 1. vitese düşürürdü şimdi 1e atmadan 2yle geçti tamamından bu dikkatimi çekti..

Selim Sümer
26-04-2012, 11:55
Özdemir Bey, 2'den 1'e düşüşteki ses "trak" şeklinde biraz rahatsız edici bir sesmi?Benim aracımda havalar ısınmaya başlayınca tekrar duymaya başladım.

muhti
26-04-2012, 12:10
Özdemir Bey, 2'den 1'e düşüşteki ses "trak" şeklinde biraz rahatsız edici bir sesmi?Benim aracımda havalar ısınmaya başlayınca tekrar duymaya başladım.

evet aynen öyle bir ses. bende soğuk sıcak farketmiyor. yeterince test edemedim gerçi aldıktan sonra. pek takmıyorum kafayı gerçi sesi dinlememek en iyisi. :)

Esat
26-04-2012, 12:47
evet aynen öyle bir ses. bende soğuk sıcak farketmiyor. yeterince test edemedim gerçi aldıktan sonra. pek takmıyorum kafayı gerçi sesi dinlememek en iyisi. :)

bende 1-den 2 ye gecerkende var o ses kardesimdeki 110 luk onda yok bu ses garip :) gectimi kardesim ses:) guncellemeden sonra
en iyisi muzik acmak :)

gokhancpt
26-04-2012, 13:20
abi dün aldım aracı. bana senin araç için yazılıma gerek yok ama biz yine de olan yazılımı isteğiniz doğrultusunda uyguladık dediler ne demekse artık. :) vites geçişlerinin hafiflediğini sarsıntının bir nebze azaldığını söyleyebilirim. 2den 1 e düşerken ki seste bir değişiklik farkedemedim. psikolojik midir bilmem vites geçişlerinde ciddi bir rahatlama farkettim araçta. ayrıca hep geçtiğim 5 adet tümsek var durmaya yakın aynı hızla geçerken eskiden 1. vitese düşürürdü şimdi 1e atmadan 2yle geçti tamamından bu dikkatimi çekti..

ozdemir biraz da olsa bir düzelme olmasına sevindim. dün akşam cihan'ın arabasında 1 den 2 ye geçişlerde o sesi duydum, hoş daha önce benim araçta da vardı ama dediğim gibi şuan çok iyi. en güzel tarafı da seninde söylediğin gibi vites geçişlerinde ki rahatlık. :havali

anlaşılan bizim araçlarımızda aslında mekanik yönden bir problem yok, sadece güncellemeler ile tüm sorunlar çözülecek gibi...

ANKA
26-04-2012, 21:26
Arkadaşlar bu güncelleme sadece 2010-2011 modeller için mi yoksa bizim 2009 model delikanlıya da olur mu? Bu vites geçişi bugün yoğun trafikte beni de sıkıntıya soktu. Bocalayıp durdu araba bire atıyor sonra 2ye atınca yığılıyor araç olmadı tekrar 1 ... falan çıldırdım trafikte.

gokhancpt
26-04-2012, 22:51
Arkadaşlar bu güncelleme sadece 2010-2011 modeller için mi yoksa bizim 2009 model delikanlıya da olur mu? Bu vites geçişi bugün yoğun trafikte beni de sıkıntıya soktu. Bocalayıp durdu araba bire atıyor sonra 2ye atınca yığılıyor araç olmadı tekrar 1 ... falan çıldırdım trafikte.
Manual pozisyonuna alırsanız daha rahat edersiniz.

ANKA
26-04-2012, 23:24
Manual pozisyonuna alırsanız daha rahat edersiniz.

Haklısınız aslında dur kalk trafikte iken manuele almak bir çözüm olabilir. İşte insan sinirlenince beyni duruyor derler ya bendeki de aynen öyle oldu :) Ama trafik sıkışınca emniyet şeridinden giden veya karşı şeride geçip sonra önünüze geçmeye çalışan insanlar olunca trafikte yapacak birşey kalmıyor.
Öneri içi teşekkürler. Bu arada yazılım konusunda bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Gökay
27-04-2012, 07:40

Aracınızı aldığınızdan beri hiç yazılım yukleme yapmadıysanız,benim gibi 2009 model aracınıza şanzıman güncelleştirmesi yapabilirsiniz.

Çokta farkediyor,tavsiye ederim..

Ufuk
27-04-2012, 11:38
Benim araçta 1 den 2 ye geçerken Çakı açılma sesi çıkarıyor. Bende mi yükletsem acaba benimki de 2011 model. Bu arada yüklemek için servise gidip ne diyoruz. ve Bu işlem için extra para vs ödüyormuyuz. Servis ipe un sererse ne yapıyoruz :)

stormhan
18-05-2012, 19:26
Merhaba arkadaşlar. Son 15 gündür aracımın ani yavaşlamalarda vites küçültürken çok sarsıntılı şekilde vites geçirdiğini fark ettim."merak etmeee normaldir auto6r ın farkı bu!" demeyin :) aracımın ilk sahibiyim ve 75.000 km birlikteyiz yani herşeyine alıştım biliyorum.Ama bu sorun kafamı kurcaladı açıkçası.Mesela geçen günde 6. viteste seyrederken biraz rampa çıkıyordum ısrarla araç vitesi kücültmedi, yani gaza abandım anca vites küçülttü ve bayağı sarsıntılı oldu bu işlem.Acaba periyodik bakıma giderken bana söyleceğiniz birşeyler var mı?Yada tavsiye edeceğiniz birşey? Çünkü serviste şanzıman güncellemesi yapılıyormuş falan dedim, adam bana "o işlem gerekiyorsa yapılıyor abi" falan diye kıvırdı da :S İlginiz için şimdiden teşekkürler...

Ömer Gedik
19-05-2012, 01:34
stormhan

Bence özellikle bu şikayetleri belirterek bir şanzıman alıştırması yaptırın. Eminim farkedecektir. Bu arada buna güncelleme değil de alıştırma deniyor. Araç bilgisayara bağlı iken bilgisayarın verdiği direktiflere uyularak bir sürüş gerçekleştiriliyor.

stormhan
19-05-2012, 13:54
stormhan

Bence özellikle bu şikayetleri belirterek bir şanzıman alıştırması yaptırın. Eminim farkedecektir. Bu arada buna güncelleme değil de alıştırma deniyor. Araç bilgisayara bağlı iken bilgisayarın verdiği direktiflere uyularak bir sürüş gerçekleştiriliyor.
Teşekkür ederim Ömer Bey ilginiz için. Umarım eski konforuna döner aracım. Seviyorum otomobilimi :)

aras
19-07-2012, 00:50
Arkadaslar merhaba,
forumu bikaçgündür inceliyorum cok faydalı bilgiler mevcut ancak; bir türlü yaşadıgım sorunu yaşayan bir arkadas bulamadıgım için, siz degerli 308 sahibi arkadaslardan fikir almak adına yazıyorum.
geçen yıl 120.000km de aldıgım 2009 dizel 112 hp auto6r full servis bakımlı 308 premium aracımda, bikaç hafta önce ekranda ' VİTES KUTUSU ARIZALI' hatası verdi ; arabada herhangi bir vites geçiş problemi yok haraket ediyor , yetkili servise gittim bilgisayara bagladılar bi sorun bulamadık aynısı olursa tekrar gel dediler, uyarı tekrar cıktı tekrar götürdüm yine bilgisayarda bi sorun olmadıgını ama istersem şanzumanı söküp bakıcaklarını söylediler, hangi parçayı değiştireceklerini sordugumda ve fiyat istediğimde, şanzumanı sökmeden hiçbirşey söyleyemeyeceklerini herşeyin ozaman belli olacagını söylediler. Sizce şanzumanı söktürmeli miyim ? yaşadıgım sorunu daha önce yaşamış arkadaslarım varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. şimdiden teşekkürler

cmr_cihangir
19-07-2012, 10:08
aras, öncelikle kendinizi forum kurallarına uygun şekilde tanıtmanızı rica ederiz. Ayrıca 2009 senesinde 112 hp lik araç yoktu belirteyim ;)

bylal666
19-07-2012, 10:18
Auto6R aslında otomatik vites değildir, işlemciye sahip bir robotik mekanizmanın sizin yerinize vites değiştirmesi, debriyaj kullanması durumudur. Eğer CPU'nun yada o yazılımın başına herhangi bir sebeple bir şey gelirse de senin bahsettiğin durum ortaya çıkar sevgili dostum. Vites atmaz, 1 de gidersin. Manuel olarak kullanabiliyorsan, ya da geri vitese geçirebiliyorsan muhtemelen mekanizmada değilde cpu ya da yazılımda olan bir problem gibi geldi bana. Mekanizmada sorun ortaya çıksaydı muhtemelen geri vitese bile attırmazdı. Çünü tamamen robotik bir mekanizma kullanıyor Auto6R.

aras
19-07-2012, 13:22
ruhsatta motor gücü 80 kw yazıyor oda 112 hp ye takabul ediyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim, forumun acemisiyim eksik bişi yaptıysam affala

Yasin CCK
19-07-2012, 13:32
ruhsatta motor gücü 80 kw yazıyor oda 112 hp ye takabul ediyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim, forumun acemisiyim eksik bişi yaptıysam affala
.
80 Kw = 107.29 Hp

http://www.forumpeugeot.com/forumdisplay.php?24-Arac%FDm

Hoşgeldiniz aramıza. Verdiğim linkte bir konu açar, aracınızı ve kendinizi tanıtırsanız seviniriz ;) Keyifli forumlar...

gokhancpt
08-09-2012, 16:26
Aslanı ilk calistirip vitese takarken şanzıman 'dan rahatsız edecek şekilde ses çıkarıyor. Sanki debraja basmadan vitese geciriyormussunuz gibi , bir kaç kez yaptı , ama hareket ettiğinizde yada dur kalkta hiç bir ses yok. Pazartesi servise bir uğrayıp gosterecegim. Detayları paylasirim .

Selim Sümer
08-09-2012, 18:58
yapar dostum takma kafana.yarin bizim edc'yi bi test et hele.bakarsin aslan safarisini bitirirsin:-P

cmr_cihangir
08-09-2012, 19:50
Geçmiş olsun Gökhanım. Bu konularda ne kadar hassas olduğunu biliyorum. Gelişmelerden bizi haberdar et lütfen.....

Abdullah
10-09-2012, 13:27
Bu konuda gelişme oldu Gökhan abi gerekli açıklamayı yapacaktır fakat benden Auto6R 112HP lere ön bilgi olsun yeni yazılım güncellemeniz mevcut servisinize gidip yaptırabilirsiniz.

Taylan43
10-09-2012, 15:21
Bu konuda gelişme oldu Gökhan abi gerekli açıklamayı yapacaktır fakat benden Auto6R 112HP lere ön bilgi olsun yeni yazılım güncellemeniz mevcut servisinize gidip yaptırabilirsiniz.

Evet arkadaşlar daha cuma günü güncellettim bende, biraz da olsa farkediyor insan... Tavsiye ederim.

Selim Sümer
11-09-2012, 12:20
Bizim Gökhan'ın merakla beklediğimiz yorumu nerede acaba?

Alper90
11-09-2012, 12:25
Taylan abi nerede yaptırdın abimin aracınada kesinlikle lazım şanzımandan çok dertliyiz.

Abdullah
11-09-2012, 12:29
Bizim Gökhan'ın merakla beklediğimiz yorumu nerede acaba?

abi daha aracı almadı o yüzden aracı alana kadar yorum gelmeyecektir muhtemelen.

Selim Sümer
11-09-2012, 12:31
Anladım Abdullahcım.Aracın serviste kalması felan umarım tatsızlık yoktur.

gokhancpt
11-09-2012, 12:38
Anladım Abdullahcım.Aracın serviste kalması felan umarım tatsızlık yoktur.

dostum, araç bitti ama işlerden dolayı gidip alamadım. malum zaten eşimde son zamanlarda pek kullanmadığından ha evde otoparkta kalmış ha servisde kalmış pek farketmiyor;)
fakat aracı aldığım zaman neler yapılmış, sonuç nasıl, hepsini detaylı olarak paylaşacağım.

Alper90
11-09-2012, 12:42
Sabırsızlıkla bekliyoruz gökhan abi

Taylan43
11-09-2012, 15:03
Taylan abi nerede yaptırdın abimin aracınada kesinlikle lazım şanzımandan çok dertliyiz.

Alpercim ben Kütahya'da yaptırdım ama burada da yaparlar herhalde.. Aracın vitesi 2den 1e geçerken çıkan "tak" sesini daha duymadim, ayrica vites geçişleri daha bir iyi gibi geldi ama psikolojikte olabilir Alperim. Bence yaptırmakta fayda var.

gokhancpt
11-09-2012, 16:45
arkadaşlar, motor beyni ile ilgili son güncelleme geçen hafta cuma günü servislere gönderilmiş. özellikle 112 lik aracı olanlar servislerine gidebilir. bununla beraber şanzıman güncellemesi de yapılmış. aslanı servisten aldım. herhangi bir tak yada bahsettiğim garc sesi yok. özellikle trafikte dur kalk yaparakta testini yaptım. sorunsuz şekilde olmuş diyebilirim. yığılma filanda hissetmedim. eğer bu şikayetleriniz var ise servisinize başvurarak bu güncellemeleri yaptırabilirsiniz.
kimse servisinden "yeni güncelleme çıktı, buyrun gelin" diye bir şey beklemesin, servislerin en nefret ettiği şey yeni güncellemeler ile vakit harcamak.;)

Abdullah
11-09-2012, 16:57
arkadaşlar, motor beyni ile ilgili son güncelleme geçen hafta cuma günü servislere gönderilmiş. özellikle 112 lik aracı olanlar servislerine gidebilir. bununla beraber şanzıman güncellemesi de yapılmış. aslanı servisten aldım. herhangi bir tak yada bahsettiğim garc sesi yok. özellikle trafikte dur kalk yaparakta testini yaptım. sorunsuz şekilde olmuş diyebilirim. yığılma filanda hissetmedim. eğer bu şikayetleriniz var ise servisinize başvurarak bu güncellemeleri yaptırabilirsiniz.
kimse servisinden "yeni güncelleme çıktı, buyrun gelin" diye bir şey beklemesin, servislerin en nefret ettiği şey yeni güncellemeler ile vakit harcamak.;)

doğru söze ne denir? :tesekkur

Alper90
11-09-2012, 18:33
Tamam Taylan abi teşekkür ederim yarın bir baktıracağız artık :) Gökhan abi izlenimlerin çok güzel 508 daha keyifli olacak artık çünkü satmaya karar vermişti aracı belki vazgeçebilir bu yüzden çünkü içini ve dışını gerçekten çok seviyor.

Abdullah
13-09-2012, 09:22
Tamam Taylan abi teşekkür ederim yarın bir baktıracağız artık :) Gökhan abi izlenimlerin çok güzel 508 daha keyifli olacak artık çünkü satmaya karar vermişti aracı belki vazgeçebilir bu yüzden çünkü içini ve dışını gerçekten çok seviyor.

Alperim temennim satmamanız yönünde ama satılmaya karar verilirse mutlaka bana haber ver. ;)

sinan34
13-09-2012, 20:30
Bu gün aracımı enjektör alıştırması için servise bıraktım.

Servis danışmanına yeni yazılımı sordum kontrol ederek olmadığını söyledi. Yanılmıyorsam yazılım kontrolünü kendimizde yapabiliyoruz.
http://public.servicebox.peugeot.com
Bu ikinci alıştırma olacak ilkini ikinci ayda berkede yaptırmıştım.Şu andada aman aman bir sıkıntı yoktu sadece kalkışlarda hafiften bir şakırdama sesi geliyordu.

Ufuk
13-09-2012, 21:29
Bu gün aracımı enjektör alıştırması için servise bıraktım.

Servis danışmanına yeni yazılımı sordum kontrol ederek olmadığını söyledi. Yanılmıyorsam yazılım kontrolünü kendimizde yapabiliyoruz.
http://public.servicebox.peugeot.com
Bu ikinci alıştırma olacak ilkini ikinci ayda berkede yaptırmıştım.Şu andada aman aman bir sıkıntı yoktu sadece kalkışlarda hafiften bir şakırdama sesi geliyordu.

http://public.servicebox.peugeot.com (http://public.servicebox.peugeot.com/) burada nerde yapıyoruz ben bulamadım.

sinan34
13-09-2012, 22:16
Servis danışmanı bu siteden VIN\VIS (şasi) numarası girerek kontrol ediyor.Ben şu an yazılım olduğunu göremiyorum belkide normal kullanıcı olarak girdiğim içindir.
En azından BAKIM başlığı adı altında peugeot revizyonuna bakabiliyoruz.

Alper90
13-09-2012, 22:27
Alperim temennim satmamanız yönünde ama satılmaya karar verilirse mutlaka bana haber ver. ;)
Tamam kardeşim ama araç gidici büyük ihtimalle :)

Gökay
14-09-2012, 14:22
Auto6r ile istanbulun leş trafiğinde maşallah 3 senedir dere-tepe dolanıp kardeşçe geçiniyoruz amma velakin son zamanlarda mesela
dik rampaları 1 yada 2. vitesle hiç durmadan gayet keçi gibi tırmandıgımda hafif balata kokusu alıyorum.
Dur-kalkta yok olsa ısındı koktu dicem..

Hayır olsun deyip noktalıyorum :))

Abdullah
14-09-2012, 14:36
Auto6r ile istanbulun leş trafiğinde maşallah 3 senedir dere-tepe dolanıp kardeşçe geçiniyoruz amma velakin son zamanlarda mesela
dik rampaları 1 yada 2. vitesle hiç durmadan gayet keçi gibi tırmandıgımda hafif balata kokusu alıyorum.
Dur-kalkta yok olsa ısındı koktu dicem..

Hayır olsun deyip noktalıyorum :))

en kısa zamanda bir göstermek lazım derim.

sinan34
14-09-2012, 14:54
Bu gün servisten arabamı aldım 10 numara olmuş .
Kalkışlarda hafiften şakırdama vardı kalmamış diğer viteslerin geçişlerinde de ses seda yok hoşuma gitti.
Sanki kalkışlardaki hantallıkta birazcık azalmış gibi psikolojik veya tesadüf değilse.
Yaklaşık 130km yol yapmışlar.

Abdullah
14-09-2012, 14:58
Bu gün servisten arabamı aldım 10 numara olmuş .
Kalkışlarda hafiften şakırdama vardı kalmamış diğer viteslerin geçişlerinde de ses seda yok hoşuma gitti.
Sanki kalkışlardaki hantallıkta birazcık azalmış gibi psikolojik veya tesadüf değilse.
Yaklaşık 130km yol yapmışlar.

Güzel sorunun çözülmesine sevindim. Kazasız belasız sürüşler...

Alper90
14-09-2012, 15:55
evet yol yapmaları normal ancak şunu diyeceğim bişey var bizim 508i tekotoya götürdük ve güncelleme yok dediler ancak taylan abi kütahyada yaptırmış bize söylenen sadece esp güncelleme var dediler bizde istemedik son karar olarak madem şanzuman düzelmeyecek aracı satmaya karar verdik acaba istanbulda başka servislere gelmişmidir güncelleme servicebox'tan bakıldı ok denildi bu ne saçmalıktır anlamadım

gokhancpt
14-09-2012, 16:25
evet yol yapmaları normal ancak şunu diyeceğim bişey var bizim 508i tekotoya götürdük ve güncelleme yok dediler ancak taylan abi kütahyada yaptırmış bize söylenen sadece esp güncelleme var dediler bizde istemedik son karar olarak madem şanzuman düzelmeyecek aracı satmaya karar verdik acaba istanbulda başka servislere gelmişmidir güncelleme servicebox'tan bakıldı ok denildi bu ne saçmalıktır anlamadım
alper, geçen söylediğim gibi, uğraşmak beyfendileri yoruyor. şanzımandan şikayetim var de bakalım nasıl yapıyorlar.

orhun57
14-09-2012, 16:33
Alper sana tavsiyem birde aktif iriyıla gidin. Eminim birşeyler yaparlar.

Alper90
14-09-2012, 16:35
alper, geçen söylediğim gibi, uğraşmak beyfendileri yoruyor. şanzımandan şikayetim var de bakalım nasıl yapıyorlar.
abi söyledik sırf bu yüzden aracı satıcaz dedim adam olsa yaparım zaten falan diyor anlamadım acaba yıldırımda yaparlar mı

Alper sana tavsiyem birde aktif iriyıla gidin. Eminim birşeyler yaparlar.
Vallahi önce aramak lazım öyle yapacagım artıkın

gokhancpt
14-09-2012, 16:42
musait zamanda bir götür birde oraya baktır. benimde zamanında amortisörlerde bir sorun yok diyen muhterem servisimin söylediğini aktife gittiğimde ben daha bir şey demeden amortisörün değişmesi lazım diye değiştirmişlerdi. bu yüzden tek servise bağımlı kalmamak daha iyi.

orhun57
14-09-2012, 16:44
Aradım ben şimdi esp güncellemesi yapılan araçlar oldu ama şasi numarasını bakılıyormuş her araca aynı anda gelmiyor sonuçta bence bir arayıp sorun veya gidin. Haftaya bende gideceğim biraz şakırtı geldi bugün çoğalmadan gitmeli.

Alper90
21-09-2012, 20:38
Arkadaşlar bugün aktif iriyılda abimin aracının şanzıman güncellemesi yapıldı ve artık 508 hak ettiği kadarıyla güzel bence oldu bu sefer ancak şu konuda birşey söylüyorum tekoto bize güncelleme yok diyerek defalarca salladı gerekse abim gerekse babam söylenmesi gerekenleri bu insanlara söyledi ama benimde aracımdan soğumama bu insanlar sebep oldu.Her neyse aşırı derecede sinirliyim son bir bomba patlatacağım pazartesi günü etmiş olduğum telefonlar beni kesmedi yüz yüzede konuşmam gerek böyle ilgisiz umursamaz işini ciddiye almayan insanlar umarım piyasadan silinir bir an önce ve bu insanları şikayet edebileceğim en üst yer nereyse bunuda yapmak istiyorum bu konudada yardımlarınız bekliyorum.

orhun57
22-09-2012, 01:58
Arkadaşlar bugün aktif iriyılda abimin aracının şanzıman güncellemesi yapıldı ve artık 508 hak ettiği kadarıyla güzel bence oldu bu sefer ancak şu konuda birşey söylüyorum tekoto bize güncelleme yok diyerek defalarca salladı gerekse abim gerekse babam söylenmesi gerekenleri bu insanlara söyledi ama benimde aracımdan soğumama bu insanlar sebep oldu.Her neyse aşırı derecede sinirliyim son bir bomba patlatacağım pazartesi günü etmiş olduğum telefonlar beni kesmedi yüz yüzede konuşmam gerek böyle ilgisiz umursamaz işini ciddiye almayan insanlar umarım piyasadan silinir bir an önce ve bu insanları şikayet edebileceğim en üst yer nereyse bunuda yapmak istiyorum bu konudada yardımlarınız bekliyorum.

Bu gibi sebeplerden dolayı insanları çok soğutuyorlar. Aktife sormakla iyi yapmışın bana her zaman yardımcı oldular sağ olsunlar o gün aradım bende 508 için sordum (yukarıda da yazmışım zaten) olabilir demişlerdi iyi yapmışın Alper maalesef böyle bir fark oluyor uğraşmak işlerine gelmiyor zor geliyor.

Alper90
22-09-2012, 10:52
Valla orhun ben şikayetimi yapacağım ne gerekiyorsa yapacağım sen yazdıktan sonra zaten sorduk ancak fırsat bulabildik abs güncellemesi gelmiş onu bile yaptılar esp ile birlikte aktif iriyıl bu konuda iyi bence servis konusunda ve gayet ilgililer.

orhun57
22-09-2012, 11:28
İyi olmuş. Şikayet etmek gerekli dediğin gibi çünkü biz böyle ne uğraşacağım diye kestirip attığımız için bu kadar rahat size yok diyorlar.

sessizgece
02-11-2012, 15:13
başlığı okuduktan sonra direk servise gittim. Güncelleme benim araç için yokmuş. Doğru mu ki!:anlamadim

Abdullah
02-11-2012, 16:30
başlığı okuduktan sonra direk servise gittim. Güncelleme benim araç için yokmuş. Doğru mu ki!:anlamadim

şase numarasından baktılarsa doğrudur fakat aracın kalkışlarda 1 den 2 ye geçişte tak diye bir ses ile geçiyor vites değişimlerinde hopluyorsa bu sıkıntılarını bildir enjektör alıştımasıyla beraber yazılım güncellemesi yapılmasını istediğini söyle ;)

sessizgece
02-11-2012, 16:35
Teşekkürler. Diğer c.tesi için bakıma randevu aldım. O zaman tekrar görüşeyim. Aracım garantili. Bu işlemler için Ücret alınıyor mu, acaba? Hazırlıksız gidipte bozulmayalım sonra :gül4:

Abdullah
02-11-2012, 16:51
Teşekkürler. Diğer c.tesi için bakıma randevu aldım. O zaman tekrar görüşeyim. Aracım garantili. Bu işlemler için Ücret alınıyor mu, acaba? Hazırlıksız gidipte bozulmayalım sonra :gül4:

İşlemler garanti dahilindedir herhangi bir ücret alınmaz.

sessizgece
06-11-2012, 15:39
arkadaşlar bu güncellemenin gerçekten var olup olmadığını öğrenebileceğimiz bir yer var mı? işin doğrusu öyle bir zamandayız ki servislere bile güvenemiyorum.

oncumak
19-11-2012, 01:32
Ben de aracımın şanzımanından çok problem yaşıyorum.Gitmediğim servis kalmadı.Görüşmediğim müşteri temsilcisi kalmadı.Hiç bir sonuç alamadım.Bence daha iyi örgütlenip auto6r'den şikayeti olanlar daha aktif olmalı.Foruma yazmaktan başka eylem yapmalıyız.

gokayy
19-11-2012, 02:27
Auto6R değilde 207 gt aracım içinde yapmam gereken güncellemeler var araç garantide değil 2007 model bu güncellemeler için ücret talep ediliyormu ?

Abdullah
19-11-2012, 08:58
sessizgece; aracın şasi no sundan servislerden kontrol edebilirsiniz. Ancak birkaç servise gittikten sonra emin olabilirsiniz. Başka bir öğrenme yolu daha var. Bir internet sitesine şasi no girerek siz sorgulatıyorsunuz ama ne kadar güncel ve doğru bir site tartışılır. Forum içerisinde var adresi arama yapınız.

Oncumak; birçok arkadaşımız aynı sorunları yaşadı ve hepsi zamanla sorunlarını çözdüler. Öncelikle Auto6R den ne istiyorsunuz? Bu soru çok önemli ve nasıl kullanıyorsunuz.

Gökayy; Garanti dışı araç için eğer bu güncellemeler garanti dahilinden süregelen birşey değilse ücret alınır. Ama garanti dahailinde de aynı sorun olmuş garanti dışındaykende aynı sorun gerçekleşiyorsa garanti içerisine alıyorlar. Ayrıca iyi niyet garantisi gibi bir opsiyonda mevcut bu durum sizin tamamen servisle iyi geçinmenize bağlı :D

suat3
19-11-2012, 11:18
ben auto6r den gayet memnunum. hatta arabamdan geyet memnunum. yaklaşık iki ay önce aldım arabamı ve şu an iyi ki almışım diyorum. çünkü arabamda bence herşey var. donanım konfor ve ekonomi...
auto6r kullanırken bazı kriterleri belirlemek gerekiyor , ayrıca şunu unutmamak gerek, hassas bi şanzıman buna göre kullanmalısınız. ben ekonomik ve konforlu olsun diye gaza hafif dokunuyorum hem az yakıyor hem geçişleri hissettirmiyor. ama performans istediğimde gaza yükleniyorum araba resmen şahlanıyor, o zaman yakıtta artıyor vites geçişlerini de hissettiriyor.

sohbet23
19-11-2012, 20:13
kesinlikle bende temmuz ayından beri auto 6r kullanıcısıyım, aracımın şanzımanından ve geneli itibariyle bir sıkıntı yaşamıyorum

sessizgece
19-11-2012, 21:35
@abdullah
teşekkür ederim. konya yok dedi. ankara tekoto da yok. şimdilik güveniyorum. dediğin yerden de kontrol ettim. orada da görünmüyor. hayırlısı bakalım.

oncumak
24-11-2012, 00:09
Abdullah arkadaşım ben aracı alırken otomatik diye sattılar.tek isteğim otomatik aracın rahatlığını yaşamak istiyorum.Aracımı bende sakin ve gaz pedalına korkarak basıyorum.Zaten bu akaryakıt fiyatları ile aracımı hor kullanacak ve yakıtını arttıracak şekilde kullanmak mantıksız.Benim en büyük problemim işten eve evden işe giderken yoğun istanbul trafiğinde olmam.zaten otomatik tercih etmemin sebebi de bu.Ancak trafikte daha 5 dakika kalmadan silkelemeler yığılmalar kalkışta ani debriyaj kavraması 1 den 2 ye geçerken vuruntu vs vs.arabanın ne zaman ne yapacağı belli değil.gaza o kadar yavaş dokunuyorum yine vuruntu yapıyo.şaşırdım nasıl kullanmam gerktiği konusunda.bazen de hiç bir şey yokmuş gibi gayet güzel vitese geçiyo.uzunyolda hiç bir problemim yok.aracımı seviyorum.zaten sevmesem 7 sene 307 kullandıktan sonra 308 tercih etmezdim ancak bu şanzuman beni bıktırdı.ayrı teknolojiler olmadığını biliyorum ancak dsg li araç kullandım hiç birşey hissetmiyosun.arabanın kaçıncı viteste olduğunu bile anlamıyosun.peugeot niye bu teknolojiyi kullanmıyo.Kafama takılıyo.Peugeotun teknolojisi böyle bir şanzuman yapmaya yetmiyomu.Bedava verseler binmeyeceğim reno bile yaptı,pejo yapamıyo.2012 yılında böyle problemli bi şanzumanı kullanmayı pejo ya yakıştıramıyorum ve müşterisine değer vermediğini düşünüyorum.saygılar.

Yasin CCK
24-11-2012, 09:28
...ayrı teknolojiler olmadığını biliyorum ancak dsg li araç kullandım hiç birşey hissetmiyosun.arabanın kaçıncı viteste olduğunu bile anlamıyosun.peugeot niye bu teknolojiyi kullanmıyo.Kafama takılıyo...

Merhaba.

Söylediğiniz sıkıntılar 6R hakkında genel şikayetler ancak bu şikayeti eden arkadaşlar belirli bir süre kullanım stillerini uyarlayınca şikayetleri kalmadı umarım sizde de öyle olur.

DSG kıyaslamanıza gelirsek yarı otomatik aracınızı tam otomatik ile kıyaslamayın. Neden kullanmadıklarının nedenlerinden biri DSG'nin yakıt tüketimi sizin aracınızın yanına bile yaklaşamaz. Ayrıca VW forumlarına bir göz atarsanız DSG hakkında sayfalarca yazılmış şikayet ve arızalara rastlayabilirsiniz. Teknoloji biraz da şans işi...

erener
25-11-2012, 21:14
Abdullah arkadaşım ben aracı alırken otomatik diye sattılar.tek isteğim otomatik aracın rahatlığını yaşamak istiyorum.Aracımı bende sakin ve gaz pedalına korkarak basıyorum.Zaten bu akaryakıt fiyatları ile aracımı hor kullanacak ve yakıtını arttıracak şekilde kullanmak mantıksız.Benim en büyük problemim işten eve evden işe giderken yoğun istanbul trafiğinde olmam.zaten otomatik tercih etmemin sebebi de bu.Ancak trafikte daha 5 dakika kalmadan silkelemeler yığılmalar kalkışta ani debriyaj kavraması 1 den 2 ye geçerken vuruntu vs vs.arabanın ne zaman ne yapacağı belli değil.gaza o kadar yavaş dokunuyorum yine vuruntu yapıyo.şaşırdım nasıl kullanmam gerktiği konusunda.bazen de hiç bir şey yokmuş gibi gayet güzel vitese geçiyo.uzunyolda hiç bir problemim yok.aracımı seviyorum.zaten sevmesem 7 sene 307 kullandıktan sonra 308 tercih etmezdim ancak bu şanzuman beni bıktırdı.ayrı teknolojiler olmadığını biliyorum ancak dsg li araç kullandım hiç birşey hissetmiyosun.arabanın kaçıncı viteste olduğunu bile anlamıyosun.peugeot niye bu teknolojiyi kullanmıyo.Kafama takılıyo.Peugeotun teknolojisi böyle bir şanzuman yapmaya yetmiyomu.Bedava verseler binmeyeceğim reno bile yaptı,pejo yapamıyo.2012 yılında böyle problemli bi şanzumanı kullanmayı pejo ya yakıştıramıyorum ve müşterisine değer vermediğini düşünüyorum.saygılar.

Hocam aynı sıkıntıyı bende hevesle aldığım aracımda yasadım, isterseniz servise gidip vites alıştırması yaptırın bir nebze olsun düzelir ancak yinde sizi tatmin etmez. Ben dayanamadım ve aracımı sattım bu konforsuzluktan dolayı..

mimit
26-11-2012, 00:15

Merhabalar bu sarsıntılardan yığılmalardan kurtulmak için 308 i daha doğrusu auto6r yi biraz tanımak ve alışmak gerekiyor,klasik laf olarak bu konuda ama otomatik şanzımanlı bir araç değil 308iniz otomatikleştirilmiş düz vites kutusuna sahip,bahsi geçen dsg ve edc şanzımanlar hem yakıt hemde sorunsuzluk konusunda şuan çok başarılı değiller,son nesil 7 ileri dsg den çok şikayet var aynı şekilde edc de yüksek süratlerde sorun çıkartabiliyor, neyse bunları geçip ben aracıma nasıl alıştığı size anlatayım belki faydası olur sizede.

Her şeyden önce ben test edip araştırıp öyle almıştım yani sarsıntılar çok süpriz olmadı benim için. Bir süre aracı sürekli manuel modda kullandım ve vitesleri değiştirirken ayağımı gaz pedalından hafifce çektim, aynı manuel vites kutularında yaptığımız gibi, bu işlemi ilk önce vites kolundan sonrada direksiyon arkasındaki kulakcıklardan yaptım. bu şekilde sarsıntısız vites geçişleri sağlamak sakin kullanımlarda mümkün,daha sonra otomatik modda araç vites değiştirirken aynı şekilde ayağımı gazdan belli ölçülerde çekmeye çalıştım hemen olmadı ama yavaş yavaş otomatik moddaki sarsıntılardan da bu şekilde kurtuldum.çok sıkışık trafikte sadece 1 ve 2 vitesi kullandığınız zamanlarda manuel e geçip 2 viteste kalkış yapabilirsiniz,düşük devirdeki yüksek tork gücü bu işi rahatlıkla yapıyor,bunu pek zorda kalmadıkca yapmayın diyor servistekiler ama 50,000 km dir bu şekilde kullandım aracı bir sıkıntı olmadı daha.

wolo
09-12-2012, 15:05
benim auto6r şanzımanlı aracımda vites değiştirirken farların gücü biraz azalıp sonra yerine geliyor, çok karanlık yerlerde belli oluyor sizdede bunu gözlemleyen varmı acaba? direksiyonu çevirince olduğunu biliyorum ama bu sizdede oluyormu?

orhun57
09-12-2012, 16:12
benim auto6r şanzımanlı aracımda vites değiştirirken farların gücü biraz azalıp sonra yerine geliyor, çok karanlık yerlerde belli oluyor sizdede bunu gözlemleyen varmı acaba? direksiyonu çevirince olduğunu biliyorum ama bu sizdede oluyormu?

Ben bu durumu ilk defa duyuyorum. Bende böyle bir durum yok olsaydı kesin fark ederdim iki seneyi devirdim aracım 60.000km geçti böyle şeyleri anında fark ederim ama hiç olmadı. Demek vites değiştirirken voltaj oynuyor belki aküyle ilgili bir problem vardır. Ben garajdan çıkana kadar araç ikinci vitese geçiyor ve karanlık bir yer olsaydı fark ederdim akşam çıkacağım dışarı bu sefer daha çok dikkat ederim bakalım olacak mı buradan bildiririm size.

wolo
09-12-2012, 17:25
evet aküm biraz zayıf gibi geliyor ama zaten araç çalışır durumda olduğundan etkilememesi gerekir bakarsanız sevinirim

orhun57
09-12-2012, 17:33
evet aküm biraz zayıf gibi geliyor ama zaten araç çalışır durumda olduğundan etkilememesi gerekir bakarsanız sevinirim

Aküsü bitenler oldu onlar bile bahsetmedi böyle birşeyden. Zaten bizim araçlarda gelen akülerin ömrü 3 sene yani aynı durum bende de olmalı eğer sorun akü ise sonuç olarak benimki de zayıflamaya başlamıştır. Ben yarım saat sonra çıkacağım denerim iyice dikkat ederim döndüğümde yazarım.

wolo
09-12-2012, 19:55
tamam, bakalım görüp yorum yazacak başkalarıda olabilir

orhun57
09-12-2012, 20:43
tamam, bakalım görüp yorum yazacak başkalarıda olabilir

Bir kaç defa denedim fakat dediğiniz gibi olmadı maalesef. Bir servise göstermenizde fayda var başka bir durumda söz konusu olabilir yani aküden değilde elektrik aksamında bir sorun olabilir.

sessizgece
09-12-2012, 20:44
ben de yeni içeri girdim. fakat bende de öyle bir sorun yok

suat3
09-12-2012, 22:00
bende yaklaşık bi saat önce geldim eve, öyle birşey bende de yok..

buraks
09-12-2012, 22:20
bu auto 6r beni de deli etti başlarda.. az kalsın satıyodum aracı sonra kullandıkça farklı farklı stiller buldum kendime vites geçişini hissetmek istemiyosanız en iyi yöntem vitesi manuel değiştirin ve tam değiştirirken ayağınızı gaz pedalından çekip bir daha basın maalesef tek çözümü bu..onun dışında vuruntular bende de çok fazla oluyo 1-2 ye sarsıntılı geçişler çok fazla ama benim günlük 100 km yolum var otomatik olmak zorunda ve tasarruflu olmak zorunda o yüzden yasinin de dediği gibi hçbir otomatik dizelde bu ekonomi yok biraz mecrubiyetde var tabii..

bylal666
10-12-2012, 01:12
Vallahi ne yapaln söyleyeyim buradaki Auto6R hakkındaki yakınmaları okudukça benim VTI'daki çemkirdiğim Tiptronic AL4'e kurban olasım geliyor :D

wolo
10-12-2012, 21:37
teşekkür ederim benim akü çok zayıflamış bindiğimde economy mode diyordu zor çalıştı ama yinede çalıştı 3 gün çalıştırmamaıştım bakalım ne olacak akü fiyatları konusunda fikri olan varmı?

Ömer Gedik
11-12-2012, 09:53
Değişken destekli eletrik takviyeli direksiyonun çektiği akım sebebiyle farlarda çok az bir kısılıp açılma söz konusu oluyor bu da bir sıkıntı oluşturmuyor.

ayvazoglu
12-01-2013, 22:13
merhaba arkadaşlar
foruma yeni katıldım, ilk kez peugeot kullanıyorum ; daha önce sırasıyla vw,opel ve ford araçlarım oldu ve hepsi manueldi
ilk kez otomatik dizel kullanıyorum yani yarı otomatik
aracım henüz 250 km de ve 3 gündür kullanıyorum
bugün yaklaşık 30 dk yoğun trafikte dur kalk yaptım ve şooook, şanzıman arızası yazdı abs esp ve auto devre dışı kaldı , araç manuel olarak 3.vitese kadar geçiyor yukarı çıkmıyor, yokuş kalkış desteği de devre dışı
acil yol desteği aradım; çok dur kalk yapmışsınız sürüş tekniğiniz uygun olmadığı için debriyaj balatası ısınmış ve şanzıman korumaya geçmiş en yakın servise götürün dediler
gerçekten benim için bir şok, internette biraz araştırma yaptım; bu yaşanan durum yarı otomatiğin aşılamaz bir sorunu gibi geldi bana ;
kullanıclar ortak noktada buluşmuş gibi, yoğun trafikte manuele al ve durduğunda N konumuna getir,
işin komik yanı benim yarı otomatik araç almamın esas nedeni durk kalklarda vites ile uğraşmamak idi fakat gerekli araştırmayı yapmamışım anlaşılan
bu arada aracım peugeot 308 HDI Sportium 2012 model
yorumlarını bekliyorum ...

Safak065
12-01-2013, 22:26
İlginç, ben istanbul'un köprü tamiratı zamanında 3.5-4 saat yoğun köprü trafiğinde kaldım bunun 2 saati aralıksız dur kalk ile geçti ve sürekli araç otomatik durumundaydı hiçbir sıkıntı yaşamadım. Onun için Auto6R'nin kronik sorunu diyemeyiz çünkü kronik sorun konforsuzluk :)

Can ÖNEL
12-01-2013, 22:32
Geçmiş olsun. Umarım tekrarı yaşanmaz. Bir kişi daha yaşamıştı bu sorunu o kişiye de kullanım hatası demişlerdi. N konumuna almalıymışız. Uzun süreli dur kalklarda N konumuna alınabilir sonuçta debriyaja basmaktan konforlu. Biz de sportium aldık umarım başımıza gelmez, biizm buralarda pek trafik olmuyor gerçi. Ancak olursa şayet N konumuna alırım beklerken.

TanerHoca
12-01-2013, 22:37
merhaba.
bize sizi tanıma imkanı vermeniz ve 308 aracım bölümünde aracınızla ilgili başlık açarak gerekli paylaşımları oradan yapmanız bizleri sevindirecektir. :iyi

ayvazoglu
12-01-2013, 22:43
en kıssa zamanda aracımın fotoğraflarını çekip paylaşacağım tanışma amacı ile fakat bugün yaşadığım olay çok canımı sıktı öyleki aracı geri vermeyi bile düşünüyorum

TanerHoca
12-01-2013, 22:49
bu konuda forumda daha önce çok yazıldı çizildi.
aracınız otomatikleştirilmiş (robotize) baskı balatalı bir araçtır. sizin yerinize vites elektronik olarak değiştirilir.yani manuel araçtaki sistem elektronik olarak çalışmaktatır.bu aracı klasik tam otomatik araç gibi düşünmek ve böyle kullanmak bir takım hayal kırıklıklarına neden olmaktadır.konunuzu taşıdığım bölümde ayrıntılı yazılar var.

kesendemir
15-02-2013, 14:45
bu şanzumanlar için yağ değiştirme aralığı nedir?

Can ÖNEL
15-02-2013, 15:00
bu şanzumanlar için yağ değiştirme aralığı nedir?

Benim bildiğim manuel vites kutusunun yağ değişimiyle aynıymış. Yani sık değil uzun vadeli.

mae
26-02-2013, 17:07
Merhaba Değerli Arkadaşlar;
Geçtiğimiz ay 2009 model 308 aldım.
Şanzımana yabancıyım. Bu yüzden tecrubelerinizden yararlanmak istedim.
Tam otomatiklerden baya farklı.
Kış aylarında bu aracı hangi poziyonda park etmemiz gerekiyor? "N" de bırakıp el frenini çekersem donup yapışmasından korkuyorum. Bu baya zararlı ve tehlikeli bildiğim kadarı ile. El frenini çekmeden "A" da veya "R" de bırakırsak manueldeki gibi aynı mantıkla kaymasını engelleyecekmi? Bunun bir zararı varmı?
Şimdiden teşekkür ederim.

mimit
26-02-2013, 18:13
Ben el frenini sürekli çekiyorum,şimdiye kadar donma gibi bir durumda yaşamadım ki geçen sene ankara da - 16 18 leri görmüştük, aracı R yada A ya alsanız bile araç duruduğu zaman şanzıman kavramayı bıraktığı için zaten boştaymış gibi oluyor.

mae
26-02-2013, 18:28
O zaman eski tabirle viteste bırakmanın :) bir manası yok gibi. Ne bileyim soğuk havalarda el freni çekilmez donar yapışır diye öğrenmişiz hep. Bende pek yaşamadım ama dikkat ederdim hep. Belki son teknolojilerle bu durumda engellenmiştir. Kolay donmayan karışımlar varsa balatalarda bununda kolaylığını yaşıyor olabiliriz. Aldıktan sonra servise gitmiştim bir kaç bakımı için orada da sordum onlarda yadırgadı soruyu :) kendi aralarında bir istişare ettiler. En son biri abi sen A ya al en iyisi dedi. Demek bir manası yokmuş.

mimit
26-02-2013, 18:37
Eskilerin bir bildiği vardır elbet :) ben evimin önünde yada düz yerlerde n konu muna getirip el frenini çekiyorum,ama rampa aşağı yada yukarı olduğu zamanlarda duruma lastiği kaldırıma doğru çevirip hafif temas ettiğinde el frenini çekiyorum. onun dışında bazen R de bıraktığımda oluyor ama genelde boşta tutuyorum.

sohbet23
26-02-2013, 19:29
Şubat tatilinde iken memlekette Peugeot Bayisine uğradım (Elazığ) arkadaşlarla sohbet anında arabayı park halinde hangi viteste bırakayım dediğimde servisteki usta arkadaş N de bırak el frenini çek eğer R yada A da bıraktığında şanzıman karışabilir, Auto 6R de bir iki araçta şanzıman karışması ile karşılaştık dediler. Bende onun için N de el freni çekili halde bırakıyorum aracımı

mae
26-02-2013, 21:44
Ooo o zaman ciddi sikinti dikkat etmek lazim. Iyiki sormusum size :) yoksa bizim sanzimanda karisana kadar ole A da veya R de birakacaktik. Bundan sonra sizin gibi yapayim bende el freni dururken macera aramayalim. Aslinda yabanciyiz bu sanzimanlara ben C5 te tecrube ettim ilk cok hosuma gitmisti. Gerci otomotikten sonra baya zorlandim star-stopta vardi bir duyor bir calisiyor kontrol edemiyordum :) sonra alistim ve cok hosuma gitti sonra bunu aldim iste. Bu sanziman sayesinde hiz yapmayi biraktim :) yardimlarinizla ogrenecez artik.

suat3
26-02-2013, 22:05
ben arabayı park edince önce n konumuna alıyorm araba düz yerdeyse ayağımı frenden biraz çekiyorum, sonra frenleyip el frenini çekiyorum sonra stop ediyorum..kendimce birşeyler yapıyom işte.. :)

İlkay
26-02-2013, 22:25
Kullanım kılavuzuna göre:
Aracın durdurulması: Motoru durdurmadan evvel, boş viteste olmak için N konumuna geçebilirsiniz veya,
Aracı bir viteste bırakabilirsiniz. ( A ya da R ) bu durumda araç yerinden oynatılamaz.
Her iki durumda, aracı sabitlemek için park frenini mutlaka çekmelisiniz.

Ben kendi aracımı stop etmeden önce: Yokuş aşağı ise R konumunda. Düz bir zeminde ise A konumunda bırakıyorum. Yetkili servisten onayı alındı. Zaten kullanma kılavuzunda da viteste bırakılabileceği yazıyor.

mimit
26-02-2013, 22:33
Abi makyajlıların sistem bir acayip zaten,anlamadım gitti, siz freni bırakınca yürüyor araç bizimki öyle etrafa bakıyor :)

mae
26-02-2013, 22:45
Eeee her servis ayri bisey demis oldu :) bana sizinki ile ayni bilgiyi verdiler ama ben guvenmedim direk soylemedikleri icin hocama tam tersi bilgi vermisler mimit arada sirada ihtiyaca gore o sekilde par ediyormus :) nasil yapalim o zaman nasil park edelim neye karar verdik :) mimit ve hocam ilkay dedigi kullanma klavuzunda da varmis onami uysak :)

Gökay
26-02-2013, 22:49
Aracı viteste bırakıpta sonra arkaya 2 3 kişi binince çalıştırmak için N aldığında Küt diye vuruyor alttan...

N'de bırakıyorum yaz-kış,eğer çok dik rampadaysam belki o zaman vitese bırakırım...

mimit
26-02-2013, 22:51
taş taş, taş koycaz lastiğin önüne yad arkasına :) makyajlı kasalarda sistem biraz farklı ama geçen sohbetimizde öğrendiğime göre ayak frenden çekilince araç kavramada oluyor ve ilerliyor taki kapı açılana kadar,e stop edip kapıyı açsak kavramayı bırakmaz herhalde, en güzeli deneme yanılma yöntemi nerede ne zaman kaçırıyor,ne yapılırsa kaçırmıyor bakmak lazım tek tek.

İlkay
26-02-2013, 22:53
Abi makyajlıların sistem bir acayip zaten,anlamadım gitti, siz freni bırakınca yürüyor araç bizimki öyle etrafa bakıyor :)

Bu dediğin kendiliğinden yürüme işlevinin ismi: Otonom çekiş işlevi*

Bu işlev,düşük süratte (park etme manevrası,trafik sıkışıklığı...) aracınızı daha yumuşak bir şekilde hareket ettirmenizi sağlar.
Önceden vites konumu A,M veya R konumuna getirildikten sonra ayağınızı fren pedalından çektiğiniz anda araç hareket eder.

* 1.6 l e-HDI pf 112 bg Dizel motor ile donatılmış araçlar için geçerlidir der kılavuz.

mae
27-02-2013, 09:44
ilkay bey siz kullanma kılavuzu yemiş yutmuşsunuz :) MaşaAllah. Biz tembellik yapıyoruz galiba. :) Ama mimit in dediği yöntem bence uygun. Taş güzel en güvenlisi :) Gerçi başka bir markada yaşadığım bi şeyi anlatayım. BEni,m el freni çekme huyum yoktu pek. Aracı gene hafif rampa bir yerde 1 e alıp indim. Bahçede oturuken bir baktım araba durup durup geri bırakıyor. Ondan sonra bunada pek güvenmedim. Görmesek gidecekti aşağıya kadar. El freni şart gibi galiba. Hele hele bu şanzımanda bence riske atmayalım. Zaten yaz geldi. :) :) Boşta el freni uygun.

Can ÖNEL
27-02-2013, 09:59
Ben de kullanma klavuzuna göre yapıyorum. Servisteki elemanlar bazen abartabiliyorlar. Biz arabayı almadan önce servise gittim sordum. Vites geçişleri nasıl die. baya hissedersinzi dedi. kafam allak bullak oldu. Sonradan 208'i test edince rahatladım.

Ben düz yerlerde A'da ya da N'de. Yokuşlarda da konuma göre A veya R'de bırakıyorum. Park ederken, araç viteste ayağım frende stop edip motor tam anlamıyla durunca ayağımı frenden alıyorum, araç viteste askıda kalıyor sonra el frenini çekiyorum. Manuel araçlardaki gibi.

mae
27-02-2013, 10:07
Can Kardeş. Bir anormallik hisseiyormusun peki. Sence sıkıtnısı varmı? Bir anormallik olursa hissetmen lazım.

sessizgece
27-02-2013, 10:11
şanzumanın karışması olayı bana mantıklı geliyor. Şöyle ki; Aracımı vitesde bırakıp stop ettikten sonra tekrar çalıştırmaya çalıştığımda N konumuna almadan çalışmıyor, herkes de olduğu gibi. N konumuna aldığımda geçişi yapmıyor, bıraktığım vites de kalıyor ve tekrar kontak açıp kapatana kadar veya 1 dakikaya yakın N konumunu algılayamıyor. Bu durumdan tedirgin olduğumdan N de bırakır el frenini çekerim.
El freni donma olayı ise genelde doğuda yada hava sıcaklığı eksi 15 ve altına düştüğü durumlarda oluyor. Bırakın el freninin donmasını şanzuman yağı, hatta motorin bile donuyor.Hatta lastiklerin bile yere yapıştığını, debriyaj telinin dondan koptuğunu (1990) çok iyi bilirim. Kars da bu durumla çok karşılaştım. Bulunduğumuz bölge itibari ile el freninin donması durumu çok ekstrem bir durum olur.

suat3
27-02-2013, 10:16
Ben de kullanma klavuzuna göre yapıyorum. Servisteki elemanlar bazen abartabiliyorlar. Biz arabayı almadan önce servise gittim sordum. Vites geçişleri nasıl die. baya hissedersinzi dedi. kafam allak bullak oldu. Sonradan 208'i test edince rahatladım.

Ben düz yerlerde A'da ya da N'de. Yokuşlarda da konuma göre A veya R'de bırakıyorum. Park ederken, araç viteste ayağım frende stop edip motor tam anlamıyla durunca ayağımı frenden alıyorum, araç viteste askıda kalıyor sonra el frenini çekiyorum. Manuel araçlardaki gibi.
hocam bu şekilde park etmenin yanlış olduğunu düşünüyorum ben. arabayı bu şekilde askıda bırakmış oluyorsunuz, baskı balatya zarar veriyormuş, aslında yokuşta arabayı elfreniyle tutmak gerekiyor, ayrıca viteste bırakıp ekstra bir önlem almak gerekiyor. asıl yük frene binmeli sanırım.

sessizgece
27-02-2013, 10:17
edit
mesajım 2 kere düşmüş..

suat arkadaşıma katılıyorum. Araç park edildikten sonra el freni çekilmeli aracın yükü şanzumana değil el frenine bindirildikden sonra araç vites de bırakılmalı

mae
27-02-2013, 10:27
Eniştem Makine Yüksek Mühendisi ve araçlar ile ilgili baya çalışmaları var. Yakından da takip eder. Ben en iyisi ona bir sorayım cevabıda sizlerle paylaşayım bakalım onların görüşe ne?

Can ÖNEL
27-02-2013, 10:31
Can Kardeş. Bir anormallik hisseiyormusun peki. Sence sıkıtnısı varmı? Bir anormallik olursa hissetmen lazım.

Şimdilik yok bir sıkıntı. Ben kullanma klavuzuna göre hareket ediyorum. Olmaması da gerekir.

hocam bu şekilde park etmenin yanlış olduğunu düşünüyorum ben. arabayı bu şekilde askıda bırakmış oluyorsunuz, baskı balatya zarar veriyormuş, aslında yokuşta arabayı elfreniyle tutmak gerekiyor, ayrıca viteste bırakıp ekstra bir önlem almak gerekiyor. asıl yük frene binmeli sanırım.

Zaten yükü el freniyle paylaşıyor aslında. Ancak ekstrem bir durum olurda el freni kaçırırsa vites aracı olduğu yerde tutar. Elfrenini önce çekip aracı viteste bırakırsanız elfreni boşaldığında aracın vitese oturmama ihtimali var. En azından ehliyet kursunda böyle öğretmişlerdi bana. Bu nedenle ilk önce askıya alıyorum. Bunu zaten köye gittiğimde yapıyorum genelde. Ya da rampaya park edince. Benim %90 park ettiğim bölge düz bir alan. Düz alanlarda tercihim N'de bırakmak.

@sessizgece

Ben araca binince hemen frene basıyorum sertçe, sonra el frenini indiriyorum, araç vitesteyse boşa alıp kontağı çeviriyorum. Ekranda 1 görünüp hemen N yazıyor. İnşallah bir problem olmaz ilerde. Bazen vitesi A'da unutup marşa basıyorum, basmıyor vitesi N'e almamı istiyor. N'ye alıyorum anında N yazıyor sonra basıyorum marşı. Hiç böyle bir karışma olayı olmadı bende henüz, araç 3500km daha yeni.

Valla zor işmiş bu otomatik vites, ne varsa düz viteste var. :)

mae
27-02-2013, 10:38
Otomotikte sıkıntı yok Can :) onlarda park var alıyon kurtuluton. Hatta sen unutup almasan bile kendi alıyor parka. İlkin dediğim gibi bunlara yabancıyız biraz ama öğrenecez :)

mae
03-03-2013, 14:59
Arkadaşlar kusura bakmayın iş yoğunluğundan yazmaya vakit bulamadım. Sordum ben ve anladığım kadarı ile şöyle bir durum var. Çalışma prensibi yağ basıncına dayalıyımış. Araç ilerlermeye başlayınca motor ile doğru orantılı olarak yağ basıncı oluşuyor ve ona göre karar veriyor hangi vitese geçeceğine. Araç duruken bizim vitesin A da veya R de durmasının bir esprisi yokmuş. Park etmediğimiz zamanlarda değil sadece mesela kırmızı ışıkta duruken ile araç A da olsa dahi boştaymış gibi oluyormuş. Boşa alıyor değil boştaymış gibi oluyor. Tam otomotiklerde D de iken sürekli bir hareket oluyor fakat bizde bu olmadığından araç çalışır durumda iken bile sanki boştaymış gibi davranıyor. Park ettikten sonra A ya aldığında iteklersen gider mesela bir dene istersen dedi. Denedim hakkaten doğru. Aracı park edip vitese aldım ( A ya ) ittirdim baya baya sanki boşta gibi gitti. Özetle biz A veya R konumunda bıraksak dahi araç zaten boşta oluyor.O yüzden fark etmez ha A da bırakmışsın ha N de. N de bırakıp el frenini çekin bence en iyisi bu dedi. Donma falanda öle eski zamandaki gibi hemen olmazmış. Sessiz gecenin dediği gibi çok soğuk olması gerekiyormuş. - 20 ve üzeri gibi.

Can ÖNEL
03-03-2013, 15:33
Arkadaşlar kusura bakmayın iş yoğunluğundan yazmaya vakit bulamadım. Sordum ben ve anladığım kadarı ile şöyle bir durum var. Çalışma prensibi yağ basıncına dayalıyımış. Araç ilerlermeye başlayınca motor ile doğru orantılı olarak yağ basıncı oluşuyor ve ona göre karar veriyor hangi vitese geçeceğine. Araç duruken bizim vitesin A da veya R de durmasının bir esprisi yokmuş. Park etmediğimiz zamanlarda değil sadece mesela kırmızı ışıkta duruken ile araç A da olsa dahi boştaymış gibi oluyormuş. Boşa alıyor değil boştaymış gibi oluyor. Tam otomotiklerde D de iken sürekli bir hareket oluyor fakat bizde bu olmadığından araç çalışır durumda iken bile sanki boştaymış gibi davranıyor. Park ettikten sonra A ya aldığında iteklersen gider mesela bir dene istersen dedi. Denedim hakkaten doğru. Aracı park edip vitese aldım ( A ya ) ittirdim baya baya sanki boşta gibi gitti. Özetle biz A veya R konumunda bıraksak dahi araç zaten boşta oluyor.O yüzden fark etmez ha A da bırakmışsın ha N de. N de bırakıp el frenini çekin bence en iyisi bu dedi. Donma falanda öle eski zamandaki gibi hemen olmazmış. Sessiz gecenin dediği gibi çok soğuk olması gerekiyormuş. - 20 ve üzeri gibi.

Doğrudur hocam. Aracı A'da mı stop ettiniz yoksa araç stop halindeyken mı vitesi A ya aldınız? Benim bildiğim de debriyaj elektronik kontrollü olduğundan araç stop edince debriyajı bırakıyor. Size söyleyen kişi A'da iken aracın çalışır vaziyette devamlı kavramayı ayrık tuttuğu (debriyaja bastığı) doğrudur. Ancak elektrik kesilince debriyajı bırakması kavramayı yapıştırması lazım. Neyse çok da önemli değil N ve elfreni kullanmak daha iyi zaten ben de %80-90 öyle yapıyorum.

mae
03-03-2013, 15:46
A ya alıp stop ettim galiba. Stop ettikten sonra vitesle oymamaya özen gösteriyorum zaten:) Ama o zaman kırmızı ışıkta beklerken boşa almış gibi oluyor ama boşa almıyor dediği sizin dediğiniz galiba. Bu seferde baskı balata yıpranıyor demek mi? Boşamı alalım kırmızıda beklerken?

Can ÖNEL
03-03-2013, 15:50
A ya alıp stop ettim galiba. Stop ettikten sonra vitesle oymamaya özen gösteriyorum zaten:) Ama o zaman kırmızı ışıkta beklerken boşa almış gibi oluyor ama boşa almıyor dediği sizin dediğiniz galiba. Bu seferde baskı balata yıpranıyor demek mi? Boşamı alalım kırmızıda beklerken?

Stop&Start aktifken almıyorum çünkü motor devri duruyor dolayısıyla sürtünmeyle balata bitmiyor (benim düşüncem bu yönde). Ancak Stop&Start aktif değilken ben boşa (N) alıyorum.

mae
03-03-2013, 15:52
Aslında Ömer Bey de makine mühendisiymiş. Taner Hoca'nın da baya tecrubesi vardır. Bu konuda onlardan da yardım isteyebiliriz.

mimit
03-03-2013, 15:58
Aslında Ömer Bey de makine mühendisiymiş. Taner Hoca'nın da baya tecrubesi vardır. Bu konuda onlardan da yardım isteyebiliriz.

Kafanızda soru işareti bırakan nokta nedir?

Can ÖNEL
03-03-2013, 15:59

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?431-Auto-6R-Kullan%FDm-Tekni%F0i&highlight=Auto6r

Aslında bu konuda oldukça önemli bilgiler var. Sanırım bu konuda kimse daha falza konuşmak istemiyor. Sadece biz yeniler merakla sorular sorup duruyoruz. :)

mae
03-03-2013, 16:02
Sizin ki burjuva işi hocam star-stop bizde yok :) Bizimki normal kara düzen :) Bende boşa alayım bundan sonra kırmızıda. Rabbim kaza bela vermesin inş. Demin otoparkta yanıma sizinkinin siyahı park etti baya şık görünüyor. Baktım boş yer olsaydı değiştirecektim yerini :) Bizimkinin havası sönüyor :)

mae
03-03-2013, 16:16
http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?431-Auto-6R-Kullan%FDm-Tekni%F0i&highlight=Auto6r

Aslında bu konuda oldukça önemli bilgiler var. Sanırım bu konuda kimse daha falza konuşmak istemiyor. Sadece biz yeniler merakla sorular sorup duruyoruz. :)

Haklısınız heralde Hocam Neyse ben burayı iyi bir okuyayım. Sonrada takılalım kafamıza göre :)

mae
03-03-2013, 16:23
Aslında pek birşey yok mimit. Şanzımana yabancı olduğumuzdan bilmeden zarar vermeyelim diye bir kaç soru işareti vardı.

Mesela ;

kırmızı ışıkta boşa alalmmı
önce stop edip sonramı boşa alalım yoksa tam tersimi gibi ?

Ama neyse hocamın gönderdiği linke bir bakayım ben.

TanerHoca
03-03-2013, 16:25
sevgili mae benim araç manuel olduğu için auto 6r hakkında çok fazla pratik bilgim yok.ancak kullanım kitapçığı 154. sayfada şöyle bir ibare var:" aracı bir viteste bırakabilirsiniz.bu durumda araç yerinden oynatılamaz."
fakat her türlü mutlaka el freni çekilmesi isteniyor.

mae
03-03-2013, 21:55
Tesekkur ederim taner hocam :) bilgi kirliligi oldu bayada sonra toparladik :)

Ömer Gedik
03-03-2013, 23:45
El frenini mutlaka çekin.

Aracı N boş veya Stop etmeden evvel rampa aksi yönde viteste bırakabilirsiniz. Aracınızı kapattıktan sonra vitese alırsanız aracınız vites değişmez ve stop etmeden önceki viteste kalır.

stormhan
08-05-2013, 16:56
Merhabalar,
auto6R şanzımanda yağ değişimi km yok mu? Varsa kaçtır? Maliyetleri nelerdir? Değişim için hangi marka yağ ve model kullanılmalıdır?
Servise bu konuyu sorduğumda, şanzıman yağını müşteri talebi olmassa değiştirmiyoruz gibi bir cevap aldım (ne yani ömürlük yağ mı kullanıyor bu auto6R ??? diyecektim amaaa). İnternette biraz araştırdım her otomatik şanzımanın yağı, uzun ömür açısından değişmeliymiş ve hatta eğer sürekli şehir içi trafikte kullanıyorsak 60.000 km de bir değişmeliymişmiş...
Yorumlar sizde arkadaşlar, aslı astarı var mı bu işin?

stormhan
08-05-2013, 17:12
mesela bu yağ uygun mudur? http://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/2398/Mobil-BV-75W-80-Sanziman-Yag fiyatı da uygun gibi hani? Gerçi kaç LT almam gerek bilmiyorum ama :anlamadim

Ömer Gedik
09-05-2013, 09:33
http://www.forumpeugeot.com/content.php?155-MCP-Auto6R

Konu ile ilgili burada bilgi vermiştim.

Kullanılan Yağlar:
Şanzıman yağı ve ElektroHidrolik Aksiyoner Yağları birbirinden ayrıdır. Şanzıman ömür boyu yağlanmıştır.

Şanzıman Yağı: Total Transmisyon Vites Kutusu 75W80

Aksiyoner Yağı: Selenia Tutela Car CS Speed 75W (1 lt)

stormhan
09-05-2013, 10:01
http://www.forumpeugeot.com/content.php?155-MCP-Auto6R

Konu ile ilgili burada bilgi vermiştim.

Kullanılan Yağlar:
Şanzıman yağı ve ElektroHidrolik Aksiyoner Yağları birbirinden ayrıdır. Şanzıman ömür boyu yağlanmıştır.

Şanzıman Yağı: Total Transmisyon Vites Kutusu 75W80

Aksiyoner Yağı: Selenia Tutela Car CS Speed 75W (1 lt)

Teşekkürler Ömer Bey, bilgileri inceleyeceğim. Peki şanzıman yağımız belli km sonra değiştirilmeli midir? Yoksa servisin dediği daha mı doğru?

Ömer Gedik
09-05-2013, 10:12
Şanzıman Otm. olsa idi değiştirmekte fayda var diyebilirdim. Ama Auto6R ve diğer manuel şanzımanlarda Baskı-Balata değişiminde yağ değişimi daha makul.

stormhan
09-05-2013, 13:38
Bilgi için teşekkürler, baskı balatada bu durumu değerlendireyim o zaman

emax34
10-05-2013, 14:56
Benim arabada bu aralar kalkista titremeler olmaya basladi, vites geçişlerinde de benzer bir durum sozkonusu? acaba sorun nedir?

Ömer Gedik
10-05-2013, 15:22
Benim arabada bu aralar kalkista titremeler olmaya basladi, vites geçişlerinde de benzer bir durum sozkonusu? acaba sorun nedir?

Debryaj değişim istiyor muhtemelen

emax34
10-05-2013, 15:26
aman ne hos :)

desene bu kez de debriyaja birseyler sikisti :)

daha 55000 bindeyim bu kadar cabuk gidermi sence? tahmini fiyati ne olur bunun Omer kardeşim.

Ömer Gedik
10-05-2013, 15:27
aman ne hos :)

desene bu kez de debriyaja birseyler sikisti :)

daha 55000 bindeyim bu kadar cabuk gidermi sence? tahmini fiyati ne olur bunun Omer kardeşim.

Sen kullanınca normal abi :) Bana şasi son 8 yollarsan parça fiyatlarını yazarım.

emax34
10-05-2013, 15:40
hahah ne alaka kardeşim, alt tarafi biraz gazladik ara ara, arabada birsey var diyorum size inanmıyorsunuz bana :)
ruhsat yanimda değil ama dur bulmaya calisirim birazdan

Gökay
10-05-2013, 16:10
1750-1900 civarı resmi servis fiyatı vardı 6 ay once

320 ?
240 ?
970 volan
2 aks kecesi
yağ
--------
1530 parca fiyatı diye not etmişim kenara
?' lar nedir yazmamışım :)

emax34
10-05-2013, 16:35

320 ?
240 ?
970 volan
2 aks kecesi
yağ
--------

Bu durumda 1 adet satilik 2011 model cillop gibi sportium var arkadaşlar :) orijinal gti spoiler , parrot araç kiti ve bagajında sonax extreme full bakim seti ile beraber, her yıkamada cila uygulanmis on numara araçtır. 55000 km dedir.
:):):):)

mimit
10-05-2013, 17:48
hocam geçici bir durumda da olabilir,benim araçta ta bir defa oldu benzer bir durum,serviste şanzıman yazılımı güncellediler düzeldi,birde titreşim çok rahatsız edici değil ise veyakıt tüketimi artmadıysa,yüksek devirde hızda azalma yok ise bence baskı balatayı değiştirmeye gerek yok henüz.

emax34
10-05-2013, 18:02
hocam geçici bir durumda da olabilir,benim araçta ta bir defa oldu benzer bir durum,serviste şanzıman yazılımı güncellediler düzeldi,birde titreşim çok rahatsız edici değil ise veyakıt tüketimi artmadıysa,yüksek devirde hızda azalma yok ise bence baskı balatayı değiştirmeye gerek yok henüz.

yüksek devirde hizda azalma yok, ama yakit tüketimi 6.6lt nin altina inmedi , kalkista titreşim su an rahatsız etmiyor ama hissedilir duzeyde

emax34
10-05-2013, 18:04

320 ?
240 ?
970 volan
2 aks kecesi
yağ
--------

volan değişmeden bu is olmazmi acaba ?

Ömer Gedik
10-05-2013, 21:09
Volan değişim isterse ses yapar zaten. Çekişte azalma yok ise debriyaj ömrü vardır. Ben biraz sert kullandığını düşünüyorum abi o sebeple erken bitebilir. :)

Gökay
10-05-2013, 22:20
Silkeleme yoksa daha erkendir zaten endise etme bence.Sabah sogukken ve asiri dur-kalkta isinmadan dolayi silkeleme yapiyor tak tuk sesler geliyo kavramayi birakirken falan.Bunlarin hepsi var bende ve henuz kacirmiyo yada ben anlamiyorum.

emax34
11-05-2013, 11:56
Silkeleme yoksa daha erkendir zaten endise etme bence.Sabah sogukken ve asiri dur-kalkta isinmadan dolayi silkeleme yapiyor tak tuk sesler geliyo kavramayi birakirken falan.Bunlarin hepsi var bende ve henuz kacirmiyo yada ben anlamiyorum.

Sabah motor soğukken rampa kalkista kayis sesine benzer bir ses bir suredir zaman zaman oluyordu, bu aralar motor sicak yada soğuk farketmiyor, kalkislarda titreme yapıyor, debriyaj dan şüphelenmiyor değilim bende ama asiri sert de kullanmadım son donemde, arada esim de cok kullaniyor, dur kalk cok trafie giriyoruz o da bir dezavantaj. Fakat aracin yakit tüketimi 6.6 nin altina inmedi son 5000 km dir, ki full servis de yapilmis hali bu. tüketim ciddi fazla, cok trafiğe giriyorum fakat daha once bu kadar değildi gibi.

mimit
11-05-2013, 12:05
Auto6R ile bayanların arası pek iyi değil sanırım, benimde aracımı zaman zaman ablam alıp kullanıyor, ve ne zaman aracı ondan geri alsam ya olmayan bir ses duyuyorum,yada hafifi bir balata kokusu burnuma geliyor :) Canları sağ olsun.

emax34
11-05-2013, 12:08
Valla o konuda bizim hanim gayet iyi, hatta ben arabayi biraktigimdan daha iyi durumda ve daha performansli halde buluyorum, sanirim chip yaptırıp kullaniyor esim :)

tazcan
30-05-2013, 10:36
ömer bey ben sportium otomatik ile size katıldım önceki aracım manuel sportium idi 23 binde sattım sehir içi 6.5 sıcak havada 5.7 ortalam vardı şimdiki aracım 39 binde ama 15 gündür test ediyorum şehir içi yakıt ortalaması anuele göre teknik verilerde az yazıyor fakat 6.5 altına inemedim bu konuda cevabınızı bekliyorum

no_fear
07-06-2013, 17:08
Selamlar,

Öncelikle şehir içi trafikte beli bi süre dur kalk yapınca araba kalkarken baya titreme yapıyor sanki düz vites bir arabadastop edecekmiş hissi gibi bi his yaşatıyor.. Birde özellikle 1'den 2'ye (bazen 2'den 3'e geçerken ve 2'ye geri düşerken) geçerken ya da düşerken vites değişimlerinde bildiğiniz küt diye bir vuruntu sesi geliyor sanki kasisten geçermiş gibi.

Bunun sebebi ne olabilir ? Baski, balata, volant uclusu mu ? Bu arada araba 2010 model ve tabi ki auto6R :)

e_uludag
07-06-2013, 21:02
Selamlar,

Öncelikle şehir içi trafikte beli bi süre dur kalk yapınca araba kalkarken baya titreme yapıyor sanki düz vites bir arabadastop edecekmiş hissi gibi bi his yaşatıyor.. Birde özellikle 1'den 2'ye (bazen 2'den 3'e geçerken ve 2'ye geri düşerken) geçerken ya da düşerken vites değişimlerinde bildiğiniz küt diye bir vuruntu sesi geliyor sanki kasisten geçermiş gibi.

Bunun sebebi ne olabilir ? Baski, balata, volant uclusu mu ? Bu arada araba 2010 model ve tabi ki auto6R :)

Titreme olayını hiç yaşamadım ama bizim araçta da bahsettiğiniz küt sesi 4. vitese geçerken geliyor, her zaman gelen bir ses değil, zaten vites geçişleri bariz duyuluyor, kalkışlarda şanzumanın yavaşlığı isyan ettiriyor, gerçi bizim hanım şikayetçi değil gayet memnun ama passat ın dsg şanzumanından sonra auto6r hiç çekilmiyor. Motor kalk gidelim diyor, şanzuman otur ne acelen var diyor sanki. Işıklardan kalkarken dikkat ediyorum astra, focus, linea, golf, fluence hepsi tazı gibi fırlıyor bizim 308 aheste aheste kalkıyor.

Özetle ben bu şanzumana hiç bir zaman alışamıycam.

Özkan
07-06-2013, 22:19
benim de @no_fear'ın sorunu gibi bir problemim var oda İstanbul trafiğinde belli bir süreden sonra dur kalkta araç 1 de kalkıp yoluna 1 de devam ettiğinde genelde hızlanma olmadığından gazı pedaldan çektiğimde araç vuruntu gibi sarsma yapıyor fakat 1. vitesten 2.vitese geçtiğimde pedalı gazdan çektiğimde bir sıkıntı olmuyor.Sizde de trafikte bu tarz bir problem oluyormu ?

e_uludag
08-06-2013, 00:04
benim de @no_fear'ın sorunu gibi bir problemim var oda İstanbul trafiğinde belli bir süreden sonra dur kalkta araç 1 de kalkıp yoluna 1 de devam ettiğinde genelde hızlanma olmadığından gazı pedaldan çektiğimde araç vuruntu gibi sarsma yapıyor fakat 1. vitesten 2.vitese geçtiğimde pedalı gazdan çektiğimde bir sıkıntı olmuyor.Sizde de trafikte bu tarz bir problem oluyormu ?

Bu şikayeti bir kaç kişiden duyduktan sonra geçenlerde yoğun trafikte özellikle dikkat ettim, kalkışta titreme veya vuruntu gibi bir durum olmuyor, sadece çok dur kalktan sonra 1 ve 2. Viteslerde geçiş sesleri artıyor. Araç 52000 km de, ileride ne olur bilmem.

emax34
08-06-2013, 07:46
Bu şikayeti bir kaç kişiden duyduktan sonra geçenlerde yoğun trafikte özellikle dikkat ettim, kalkışta titreme veya vuruntu gibi bir durum olmuyor, sadece çok dur kalktan sonra 1 ve 2. Viteslerde geçiş sesleri artıyor. Araç 52000 km de, ileride ne olur bilmem.

Yogun trafikte titreme hatta kalkarken kesinti yapma durumu bende de mevcut arkadaşlar, vites geçişlerinde vuruntuyu söylemiyorum bile de, 1 den 2 ye geçişte zorlaniyor misali bir durum da sozkonusu diyebilirim. Aracim 57000 de :)

e_uludag
08-06-2013, 11:29
Yogun trafikte titreme hatta kalkarken kesinti yapma durumu bende de mevcut arkadaşlar, vites geçişlerinde vuruntuyu söylemiyorum bile de, 1 den 2 ye geçişte zorlaniyor misali bir durum da sozkonusu diyebilirim. Aracim 57000 de :)

Belki çift kavramalı şanzumanlarla kıyaslandığında ciddi arızalar çıkarmıyor ama bana çok kullanışsız geliyor. Geçenlerde şu sıkıntıyı farkettim, yokuş aşağı bir yolda ışıklarda durdum, önümdeki araç hafif ilerleyince bende 1. Vitesteyken ayağımı frenden çektim araç yavaşça hızlanmaya başladı bu arada ışık yeşile dönünce gaza basıp yoluma devam edeyim dedim, gaz pedalına bastığımda 2 sn kadar boşluk oluştuktan sonra sert bir silkeleme ile araç yola devam etti. Yani aracın vites geçişlerini kontrol eden bir robot var tamam ama debriyajı kullanma konusunda malesef inanılmaz acemi...

1 den 2 ye geçişlerdeki zorlanmadan kasıt sizin istediğiniz anda değilde kendi kafsına göre geçiyor durumunu kastediyorsanız aynı durum bizim araçta da mevcut.

Ömer Gedik
09-06-2013, 12:21
1-2 vites geçişlerindeki yüksek tork değişimleri mevcut silkelemeyi hissetmenize sebep olur. Vites geçişlerinde ayağınızı gazdan çekmenizi tavsiye ediyorum.

asdfg112
09-06-2013, 19:36
hayret, ben çok hafif bir silkelenme hissediyorum aracımda. belki de benim beklentilerim düşüktür, veya iyi anlaşıyorum auto6r ile.

peki arkadaşlar, s&s özelliğini kullanırken araba durduğunda vitesi boşa almamız gerekiyor mu gerekmiyor mu? biliyorum bir sürü cevap var bu konu hakkında ama ben net bir şey bulamadım. yorum yapan arkadaşlar da pek fazla kaynak göstermemiş veya açıklama yapmamış. bilen biri yardımcı olursa çok müteşekkür olacağım.

bacadir68
09-06-2013, 20:27
s&s için vitesi boşa almanız sistemi devre dışı bırakır. ayağınız frende olduğu sürece s&s aktif olacaktır. frenden ayağınızı çektiğinizde aracınız tekrar marş yapacaktır.

e_uludag
10-06-2013, 11:41
hayret, ben çok hafif bir silkelenme hissediyorum aracımda. belki de benim beklentilerim düşüktür, veya iyi anlaşıyorum auto6r ile.

Zaten sadece auto6r' yi kullanıyorsanız bünye yavaş yavaş alışıyor sisteme (öğrenilmiş çaresizlik :) ) ama otomatik şanzumanlı başka bir araç kullanıp tekrar auto6r' ye döndüğünüzde problem oluyor.

asdfg112
10-06-2013, 17:21
s&s için vitesi boşa almanız sistemi devre dışı bırakır. ayağınız frende olduğu sürece s&s aktif olacaktır. frenden ayağınızı çektiğinizde aracınız tekrar marş yapacaktır.

vitesi boşa almak sistemi devre dışı bırakmaz. stop'tan sonra vitesi boşa ayağınızı frenden çekebilirsiniz. eğimli yerse el frenini hafif kaldırmanız yeterli olacaktır.

canidaes
16-07-2013, 08:27
Merhaba arkadaşlar,
Hızlı ve kısa bir soru sormak istiyorum. Yeni aldığım 2012 model e-hdi arabamda vitesi auto konumuna getirdiğim zaman gösterge panelinde sadece Auto yazıyor ve sağında solunda herhangi bir vites numarası göremiyorum. Kullandığım test aracında durum böyle değildi, okuduğum kadarıyla aracın manuel'inde de mutlaka vites numarasının görüneceği yazıyor auto konumunda.
Bu konu hakkında bilginiz var mı?

Can ÖNEL
16-07-2013, 08:49
Merhaba arkadaşlar,
Hızlı ve kısa bir soru sormak istiyorum. Yeni aldığım 2012 model e-hdi arabamda vitesi auto konumuna getirdiğim zaman gösterge panelinde sadece Auto yazıyor ve sağında solunda herhangi bir vites numarası göremiyorum. Kullandığım test aracında durum böyle değildi, okuduğum kadarıyla aracın manuel'inde de mutlaka vites numarasının görüneceği yazıyor auto konumunda.
Bu konu hakkında bilginiz var mı?

Bizim aracımız da 2012, bizde vites numarası yazıyor. Bizim gösterge biraz farklı ama gözükenler RN123456.

gokhungok
25-07-2013, 03:08
Bütün postları okumak isterdim ancak çok fazla eğer yazıldıysa özür dilerim şimdiden.

Mevzu şu; 2008 model 308 dizel otomatik araç, 142.000 km'de. Otomatik.

Son bir haftadır yaptığı şey şu; Genellikle 3 ve üstü viteslerde hızlanmak istediğimde bir yerden sonra debriyaj kavramayı bırakıyor, devir hızlıca maksimuma çıkıyor ve yavaş hızlanıyor. Belirli bir müddet sonra da debriyaj kavrıyor. Balata kokusu geliyor. Vites yükseldikçe daha erken yapıyor. Bayırda da daha erken yapıyor.

Balata mı bitti? Mekanik mi ya da elektriksel-bilgisayar problem mi?

Ne yapacağım, ne kadar masraf çıkarır?

reisG
25-07-2013, 08:21
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Forumpeugeot ülkemizde bilgi kaynağı olarak çok önemli bir noktaya gelmiştir. pek çok konuda hepimiz elimizden geldiği kadar bilgiyi burada paylaşıyoruz. Auto 6R şanzumanlar hakkında ve kullanma teknikleri konusunda tüm bilgiler bu topicte mevcut. Biz yazarken ve hazırlarken çok emek ve vakit harcadık.Sorularınızın cevaplarını kısa bir incelemeden sonra bulacaksınız.

e_uludag
25-07-2013, 11:09
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Forumpeugeot ülkemizde bilgi kaynağı olarak çok önemli bir noktaya gelmiştir. pek çok konuda hepimiz elimizden geldiği kadar bilgiyi burada paylaşıyoruz. Auto 6R şanzumanlar hakkında ve kullanma teknikleri konusunda tüm bilgiler bu topicte mevcut. Biz yazarken ve hazırlarken çok emek ve vakit harcadık.Sorularınızın cevaplarını kısa bir incelemeden sonra bulacaksınız.

:alkis:alkis

gokhungok
25-07-2013, 12:04

Sevgili resiG, şimdi baştan itibaren okumaya başlıyorum. Umuyorum soruma cevap bulabilirim. Yoksa arkama bakmadan gideceğim ve iyi anılarla hatırlamayacağım bir forum olarak kayıtlara geçer.

reisG
25-07-2013, 12:24
Sevgili Gokhun, yazı dilinde bazen okurken söylenmek istenenden farklı anlamlar çıkabilir. Ki şimdi de öyle olmuş anlaşılan, Bizim amacımız foruma her üye olan yeni arkadaşımızın daima bizimle kalmasıdır. 2009 yılında bu site kurulurken ve onun öncesinde de böyleydi. Halen de böyle. Benim önceki mesajımda anlatmak istediğim topic içinde arama motorundan search ettiğinde kolaylıkla araştırma yapılabilecek bir istemdi.Zaten hiç kimseye 20 sayfa tutan bilgileri satır satır araştır denilmez. Eğer istediğin bilgileri bulamaz isen tahmin edemeyeceğin kadar çok arkadaşımız sana tecrübelerini aktarıp sorularına yanıt verebilecektir. Daima aktif ve kalıcı olman dileğiyle :)

gokhungok
11-08-2013, 14:32
Bütün postları okumak isterdim ancak çok fazla eğer yazıldıysa özür dilerim şimdiden.

Mevzu şu; 2008 model 308 dizel otomatik araç, 142.000 km'de. Otomatik.

Son bir haftadır yaptığı şey şu; Genellikle 3 ve üstü viteslerde hızlanmak istediğimde bir yerden sonra debriyaj kavramayı bırakıyor, devir hızlıca maksimuma çıkıyor ve yavaş hızlanıyor. Belirli bir müddet sonra da debriyaj kavrıyor. Balata kokusu geliyor. Vites yükseldikçe daha erken yapıyor. Bayırda da daha erken yapıyor.

Balata mı bitti? Mekanik mi ya da elektriksel-bilgisayar problem mi?

Ne yapacağım, ne kadar masraf çıkarır?

Demiştim daha önce,

Bunun akabinde, servise götürdüğümüzde debriyajında sıkıntı olmadığını söylemişlerdi, ben tatmin olmamıştım, debriyajda gün geçtikçe daha çok kaçırmaya başlamıştı. Velhasıl kelam, dün götürdüğümüzde servise, debriyajın bittiğini söylediler, bıraktık. Bugün çağırdılar ve daha başka bir sıkıntı olduğunu söylediler, gittik baktık.

Debriyaj'ı yapmayı sağlayan, hidrolik servo demek istiyorum ona, debriyajın içine hidrolik yağ sızdırmış.

Mesleki eğilimimden de ötürü az çok haşır neşirim durumla. Merak ettiğim şeyler şunlar;

-İlk başta balata bitti de daha fazla sürtünmeden doğan aşırı ısınma mı, o hidrolik mekanizmada hasara yol açtı da sızdırdı?
-Hidrolik parça tamamen bağımsız arıza yapıp yağ sızdırdı ve debriyajın aşınmasına sebep oldu?
-Bundan önce gittiğimizde sorun yok demeseler ve ilgilenseydiler durum daha farklı olurdu ve bunla ilgili herhangi bir hak talep etme şansım var mı?
-Balata, o elektronik parça ve hasar gören debriyaj kapağı artı işçilik için 1500 lira masraf makul mu?
-Bu şekilde bir problemle karşılaşıldığına rastlandı mı hiç?

aydın
13-08-2013, 17:06
selam arkadaşlar 3 ay önce sportium aracımı satmıştım ve alışkanlık sanırım tekrar 308 bakıyorum ve bir premium plas buldum fakat bu şanzuman olayı çok kafama takılıyor aşırı trafiğe gelmiyor titremeler vs.. ancak sevdiğim bir araç sormak istediğim bu debriyaj volan takımının serviste 2000 tl civarında olduğu dışarıda yaptıran yada parça alan arkadaşlar fiyat bilgisi verirlerse sevinirim yani uygun bir yapımı varmıdır şimdiden teşekkür.

aydın
13-08-2013, 17:07
bu arada halen aracın fotosu kalmış yanda içimden kaldırmakta gelmiyor

Gökay
13-08-2013, 18:18
Yazmistim biyerlere disarda 1700 1800 tl tutuyo degisim

suat3
17-08-2013, 22:04
Meraba arkadaslar tatil nedeniyle uzun süredir foruma takilamiyordum. Tatil suresince arabamin sanjimaninda bazi problemler hissettim. Aslinda bazilari daha once vardi ben auto6 nin normal karakteri oldugunu dusunmustum. Sorunlar su sekilde, ozellikle 1. ve 2. vites gecislerinde sarsinti vardi. Son donemlerde park ederken bazen kavramayi bırakıyordu, bide ayagimi gazdan cektigimde ard arda vites kuculturken hafif sarsinti hissediliyordu. Bugun servise gittim deneme surusunden sonra sanjiman alistirmasi ile sorunun giderilecegi soylendi. Sanjiman alistirmasi yapildi ve usta ile tekrar deneme surusune ciktik sorunun giderilmedigini gorduk. Daha sonra bazi incelemeler sonucunda gaz pedalinin kelebek kısmında problem oldugu ayrica 1. ve 2. vites gecislerindeki vuruntularin normal olmadigini bu nedenle baski balatanin takim halinde garanti kapsaminda degistirilmesini onerdi. Pazatesi randevularin yogun olmasindan dolayi sali gunu arabayi servise birakabilecegimi soyledi.ayrica parca icin istanbula haber verilecegini soyledi. Toplamda birkac gun araba serviste kalacakmis. Bu noktada tavsiyelerinizi almak istiyorum. Aracim 2011 model 25000 km de makyajli kasa.
..(mobilden yaziyorum yazi karekterleri icin ozur dilerim)

e_uludag
18-08-2013, 13:00
Meraba arkadaslar tatil nedeniyle uzun süredir foruma takilamiyordum. Tatil suresince arabamin sanjimaninda bazi problemler hissettim. Aslinda bazilari daha once vardi ben auto6 nin normal karakteri oldugunu dusunmustum. Sorunlar su sekilde, ozellikle 1. ve 2. vites gecislerinde sarsinti vardi. Son donemlerde park ederken bazen kavramayi bırakıyordu, bide ayagimi gazdan cektigimde ard arda vites kuculturken hafif sarsinti hissediliyordu. Bugun servise gittim deneme surusunden sonra sanjiman alistirmasi ile sorunun giderilecegi soylendi. Sanjiman alistirmasi yapildi ve usta ile tekrar deneme surusune ciktik sorunun giderilmedigini gorduk. Daha sonra bazi incelemeler sonucunda gaz pedalinin kelebek kısmında problem oldugu ayrica 1. ve 2. vites gecislerindeki vuruntularin normal olmadigini bu nedenle baski balatanin takim halinde garanti kapsaminda degistirilmesini onerdi. Pazatesi randevularin yogun olmasindan dolayi sali gunu arabayi servise birakabilecegimi soyledi.ayrica parca icin istanbula haber verilecegini soyledi. Toplamda birkac gun araba serviste kalacakmis. Bu noktada tavsiyelerinizi almak istiyorum. Aracim 2011 model 25000 km de makyajli kasa.
..(mobilden yaziyorum yazi karekterleri icin ozur dilerim)

Ustanız 1. ve 2. Vites geçişlerindeki sarsıntıların baskı balata değişimi ile giderilebileceğinin garantisini veriyor mu?

suat3
18-08-2013, 14:09
Normal olarak dusundugum fakat normal olmayan bazi sarsintilar mevcutmus. Bunlarin giderilecegini soyluyor. Auto 6 nin karekteristik hissedilen gecislerini gideremez zaten. Benim aracta daha fazla hissediliyor cunku. Ayrica yuksek viteste degisimler daha sarsintisizdi. Son donemlwrde hissedilir oldu..

e_uludag
18-08-2013, 15:57
Normal olarak dusundugum fakat normal olmayan bazi sarsintilar mevcutmus. Bunlarin giderilecegini soyluyor. Auto 6 nin karekteristik hissedilen gecislerini gideremez zaten. Benim aracta daha fazla hissediliyor cunku. Ayrica yuksek viteste degisimler daha sarsintisizdi. Son donemlwrde hissedilir oldu..

Anlayamadığım servislerin bu tarz sarsıntılar için doğrudan baskı balata değiştirmesi, manuel şanzumanda değil ki kullanım hatasından kaynaklı erken aşınsın, sonuçta siz gaza bastığınızda baskı balataya en az zararı verecek şekilde tasarlanmış bir mekanızma vites geçişlerini sağlıyor.

Gökay
18-08-2013, 16:59
Anlayamadığım servislerin bu tarz sarsıntılar için doğrudan baskı balata değiştirmesi, manuel şanzumanda değil ki kullanım hatasından kaynaklı erken aşınsın, sonuçta siz gaza bastığınızda baskı balataya en az zararı verecek şekilde tasarlanmış bir mekanızma vites geçişlerini sağlıyor.

Sadece 3 dakikada yakarım o balatayı ben :)
Robotic sistem kullanıcı hatasını absorbe edemiyor,bilinçli kullanmak lazım bizim şanzımanları.

Can ÖNEL
18-08-2013, 18:18
Sadece 3 dakikada yakarım o balatayı ben :)
Robotic sistem kullanıcı hatasını absorbe edemiyor,bilinçli kullanmak lazım bizim şanzımanları.

+1

Hissetmek gerek. Eğer manuel şanzıman sistemini bilmeyen biri alır, otomatik bu diye kullanırsa çok rahat sisteme zarar verebilir.

e_uludag
18-08-2013, 19:09
+1

Hissetmek gerek. Eğer manuel şanzıman sistemini bilmeyen biri alır, otomatik bu diye kullanırsa çok rahat sisteme zarar verebilir.

İllaki 3 dakikada bırakın baskı balatayı komple aracı da yakarsınız da :) sonuçta hepimiz bilinçli insanlarız, 25000 km deki bir aracın şanzuman sarsıntısını gidermek için ustanın ilk aksiyonu nasıl komple baskı balatayı değiştirmek oluyor bu kısmı anlamıyorum. Biz de 308 ile ilk tanıştığımızda nasıl kullanılacağını bilmiyorduk, ki diğer aracımız DSG şanzuman, maksimum 5-10 gün sonra araçla anlaşmaya başlıyorsunuz zaten.

Can ÖNEL
18-08-2013, 20:12
Servis hiç bir zaman gerçekten gerek görmedikçe garantiden değişim yapmıyor. Ben kronik sorun olan salıncak burçlarını bile söylediğimde test yapar bakarız dediler. Sanki ben direksiyon tirtremesini anlamayacağım. Çok da ucuz bir parça. Bence gerek görmedikleri şeyleri değiştirmezler. Eğer değiştrimek onarmaktan kolaysa (ekonomikse) değişim yapıyorlar.

suat3
18-08-2013, 21:47
Ben ikinci el olarak aldim araci 8bin km deydi. Benden onceki sahibi nasil kullandi bilmiyoeum ama, ben araci detayli bir arastirmadan sonra ve birkac deneme surusunden sonra aldim. Bu sanziman hakkinda da detayli arastirma yaparak sanzimani zorlamadan kullanmaya calistim. Bilincli bir kullanici oldugumu dusunuyorum. Sanzimandaki sorunun fabrikasyon hatasi olabilecegini de dusunuyorum. Cunku simdiye kadar hic zorlamadigim ve 25bindeki aracin boyle bir ariza vermesi normal degil.
Bende normalde servislerin kolay kolay degisim yapmadiklarini duymusum. Benim aracta ikinci deneme surusunden sonra baski balatanin degismesi gerektigi soyledi. Hatta ben o kadar buyuk bir sorun oldugunu sanmiyordum sanziman alistirmasi ile sorunun halledilebilecegini dusunmustum.

ozkan
07-10-2013, 11:24
Arkadaşlar merhabalar,

Forumda yeniyim. Bundan dolayı birazdan bahsedeceğim konu daha önceden işlenmişse şimdiden özür dilerim. Öncelikle aracımı tanıtmak sonrada sorundan bahsetmek istiyorum. Aracım 2009 model 308 auto6r. şuan 94000 km de. Aracımı iki ay önce aldım. Aldığımda 90.000 km deydi. İki aylık süreçte 4bin km yol yaptım.

Arkadaşlar, aracımda yaklaşık son bir haftadan beri şöyle bir sıkıntı var. Vitesler 1 den 2 ye, 2 den 3 e, 3 ten 4 e ve çok nadir bir şekilde 4 ten 5 e geçerken vuruntu yapıyor. Vuruntudan kastım şu: örneğin 2 den 3 e geçerken tam geçiş sırasında ayaklarımın altından iki defa olmak üzere GUP GUP ya da DUP DUP diye tok bir ses geliyor ve vites bu şekilde değişiyor. Ya da 3 ten 2 ye düşerken de aynı ses mevcut.

Bu aracın içinden duyulan ses. Sessiz bir yolda iken aracın camını açıp dışarıdan sesi dinlediğinizde isetam vites değiştiği anda içerden GUP GUP olarak duyulan ses dışarıdan ÇITIRT olarak duyuluyor.

Sizde sorun nedir? Ben debriyaj seti (volant, baskı, balata) olarak düşünüyorum ancak bazı arkadaşlarım sorunun şanzımandan kaynaklanabileceğini ya da daha farklı sorunlar olabileceğini söylüyor.

Sizce sorun nedir ya da nelerdir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılar

e_uludag
07-10-2013, 12:16
Arkadaşlar merhabalar,

Forumda yeniyim. Bundan dolayı birazdan bahsedeceğim konu daha önceden işlenmişse şimdiden özür dilerim. Öncelikle aracımı tanıtmak sonrada sorundan bahsetmek istiyorum. Aracım 2009 model 308 auto6r. şuan 94000 km de. Aracımı iki ay önce aldım. Aldığımda 90.000 km deydi. İki aylık süreçte 4bin km yol yaptım.

Arkadaşlar, aracımda yaklaşık son bir haftadan beri şöyle bir sıkıntı var. Vitesler 1 den 2 ye, 2 den 3 e, 3 ten 4 e ve çok nadir bir şekilde 4 ten 5 e geçerken vuruntu yapıyor. Vuruntudan kastım şu: örneğin 2 den 3 e geçerken tam geçiş sırasında ayaklarımın altından iki defa olmak üzere GUP GUP ya da DUP DUP diye tok bir ses geliyor ve vites bu şekilde değişiyor. Ya da 3 ten 2 ye düşerken de aynı ses mevcut.

Bu aracın içinden duyulan ses. Sessiz bir yolda iken aracın camını açıp dışarıdan sesi dinlediğinizde isetam vites değiştiği anda içerden GUP GUP olarak duyulan ses dışarıdan ÇITIRT olarak duyuluyor.

Sizde sorun nedir? Ben debriyaj seti (volant, baskı, balata) olarak düşünüyorum ancak bazı arkadaşlarım sorunun şanzımandan kaynaklanabileceğini ya da daha farklı sorunlar olabileceğini söylüyor.

Sizce sorun nedir ya da nelerdir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılar

sessiz bir yolda iken camı açtığınızda duyduğunuz ses vites değiştiren robotun sesi ve bu çıtırt sesi bildiğim kadarıyla normal, yalnız her vites geçişinde hissettiğiniz vuruntu çok normal gelmedi, bazen çok yoğun trafikte dur kalk yaptığımda vuruntu duyuyorum yalnız 2 den 1 e geçerken, onun dışında bazen 3 ten 4 e geçerken araç tam devrini alamadığında tık diye bir ses duyuyorum. Sizden önce kullanan arkadaş ne şekilde kullanmış o da önemli zira auto6r çok sıkıştırmaya gelmiyor, dikkatli kullanmak gerekiyor.

Debriyaj setini komple değiştirseniz de beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz, auto6r sesli çalışan bir şanzuman.

ozkan
07-10-2013, 12:58
sessiz bir yolda iken camı açtığınızda duyduğunuz ses vites değiştiren robotun sesi ve bu çıtırt sesi bildiğim kadarıyla normal, yalnız her vites geçişinde hissettiğiniz vuruntu çok normal gelmedi, bazen çok yoğun trafikte dur kalk yaptığımda vuruntu duyuyorum yalnız 2 den 1 e geçerken, onun dışında bazen 3 ten 4 e geçerken araç tam devrini alamadığında tık diye bir ses duyuyorum. Sizden önce kullanan arkadaş ne şekilde kullanmış o da önemli zira auto6r çok sıkıştırmaya gelmiyor, dikkatli kullanmak gerekiyor.

Debriyaj setini komple değiştirseniz de beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz, auto6r sesli çalışan bir şanzuman.

Selamlar e_uludağ,

hocam başka bir 308 auto6r ile deneme sürüşü yaptım. o araçta böyle bir sıkıntı yok. hatta bugün vuruntuyu direksiyonda dahi hissetmeye başladım. aracın içindeyken daha öncede dediğim gibi vites değişimini GÜP GÜP diye ses duyuyor ve alttan vuruntu hissediyorsunuz. tıpkı hafif bir çukura yada kasise süratli girdiğinizde gelen ses gibi. ses aracın içindeki herkes tarafından duyuluyor ve kullanan kişi ayrıca pedallarda bu vuruntuyuda hissediyor. ancak bugün direksiyonada vurduğunu hissetmeye başladım.

Aracımı yetkili servisten aldım. Bundan dolayı 6 aylık garantisi var. Serviste usta ile deneme sürüşüne çıktık. Ustaya göre bu durum normalmiş !!! Ben ısrarla aracı kendilerinden ilk aldığımda böyle bir sıkıntı olmadığını, 2 ay kadar sonra bu sıkıntı meydana geldiğini söyledim ama adam ısrarla yok yok normal bu dedi. sonra bende başka bir 308 ile deneme yapmak istedim. getirdiler aracı. ancak araç henüz 14 binde 2012 model bir araç. tabi onu test edince aradaki farkı anladı.

Önce şanzıman / motor kulaklarına baktı sıkıntı yok dedi. Ben hala debriyaj setinde sıkıntı olduğunu tahmin ediyorum ancak tecrübeli bir 308 kullanıcısı olmadığım için başka bir durum olabilir mi diye sizlerin fikrini almak istedim.

Saygılarımla

Gökay
07-10-2013, 13:09
Özellikle 2'den 1'e düşerken bam güm sesleri özellikle yoğun durk-kalk trafikte mevcut bir durum ama tabi sesi duymadan yorum yapmak çok zor.

Vites sayısı yükseldikçe geciş sesleride azalan bir yapı Auto6r,sizde yuksek viteslerde hala vuruntu varsa mekanik bir sıkıntı oldugu aşikardır bence..

ozkan
07-10-2013, 13:19
Özellikle 2'den 1'e düşerken bam güm sesleri özellikle yoğun durk-kalk trafikte mevcut bir durum ama tabi sesi duymadan yorum yapmak çok zor.

Vites sayısı yükseldikçe geciş sesleride azalan bir yapı Auto6r,sizde yuksek viteslerde hala vuruntu varsa mekanik bir sıkıntı oldugu aşikardır bence..

Hocam size şöyle tarif edyim. Araç 1. viteste hareket ettiniz biraz hızlanıyorsunuz, devir yolun eğimine göre 2bin 2bin500 devirde tam vitesi ikiye attığı anda tam ayklarınızın altından yani pedallerin altından güp güp diye ses ve sarsıntı veriyor. 2 den 3 e geçerken gene böyle. 3 ten 4 e bazen oluyor. ancak 4 ten 5 e ve 5 ten 6 ya ses yada vuruntu yok. yada tam tersi 4 -> 3, 3->2, 2->1 vites düşüşlerinde hissediliyor. Bu durumda araştırmalarıma göre;

Selenoid
Debriyaj seti (volant, baskı balata)
şanzıman motor kulağı yada takozu (bunlar kontrol edildi sıkıntı yok)

ihtimalleri üzerinde duruyorum. Birde ne kadar mantıklı bilmiyorum ama aracımın geçen hafta triger seti, devir daim ve alternatör ü değişti ve sıkıntı da bundan sonra olmaya başladı. bence bu bir raslantı ama yinede aklıma takılıyor.

kesendemir
08-11-2013, 11:47
Merhabalar,

yaklaşık bir yıldır kullandığım 308 1.6 HDI Auto6R şanzumanlı aracımda son zamanlarda gelen sesten korkuyorum. Aracım soğukken 2. vitese geçişte bazen bir gıcırdama veriyor , sanırım vites atarken gaza yüklediğimde yapıyor bunu. yoksa sakin vites atışında hissetmiyorum. Diğer vites geçişlerinde soğuk veya sıcakken hiçbir ses yokken neden 2. viteste ses gelsin ki diye düşünüyorum? Acaba şanzuman yağı mı yenilenmeli? aracım 83.000 km de bu arada.

asdfg112
08-11-2013, 16:50
Merhabalar,

yaklaşık bir yıldır kullandığım 308 1.6 HDI Auto6R şanzumanlı aracımda son zamanlarda gelen sesten korkuyorum. Aracım soğukken 2. vitese geçişte bazen bir gıcırdama veriyor , sanırım vites atarken gaza yüklediğimde yapıyor bunu. yoksa sakin vites atışında hissetmiyorum. Diğer vites geçişlerinde soğuk veya sıcakken hiçbir ses yokken neden 2. viteste ses gelsin ki diye düşünüyorum? Acaba şanzuman yağı mı yenilenmeli? aracım 83.000 km de bu arada.

araç ısındığı zaman da 1'den 2'ye geçerken ses yapıyor mu şanzıman?

sesin niteliği de önemli sanıyorum. çat diye iki metalin birbirine değme sesi mi yoksa sürtme-gıcırdama tarzı bir şey mi?

kullandığınız trafik koşulları nasıl? 83bin km boyunca herhangi bir problem çıkardı mı şanzıman, debriyaj balatası değişimi oldu mu hiç?

babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi :) çok soru oldu sanırım. bilgili arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaktır.

kesendemir
08-11-2013, 20:45
araç ısındığı zaman da 1'den 2'ye geçerken ses yapıyor mu şanzıman?

sesin niteliği de önemli sanıyorum. çat diye iki metalin birbirine değme sesi mi yoksa sürtme-gıcırdama tarzı bir şey mi?

kullandığınız trafik koşulları nasıl? 83bin km boyunca herhangi bir problem çıkardı mı şanzıman, debriyaj balatası değişimi oldu mu hiç?

babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi :) çok soru oldu sanırım. bilgili arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaktır.

ilgin için teşekkür ederim. şöyle cevaplayayım:
gelen sesin niteliği sürtünme sesi. vites geçtikten sonra hafif bir sürtünme sesi geliyor sonra diğer viteslerde devam etmiyor. ama her zaman da yapmıyor bunu. Yani bazen yapıyor.
Araç bu sesi ısındığı zaman çok çok nadir yapıyor. hatta 2 defa filan duyduğumu hatırlıyorum.
Gaziantep'te yaşıyorum çok kötü değil trafik yoğunluğu olsun, yokuş yukarılar olsun. yolum dümdüz diyebilirim trafik yoğunluğu ise çok az diyelim. Araç bu km ye kadar herhangi bir sorun çıkardığını zannetmiyorum. Araç aldığımda 55.000 km idi.

asdfg112
09-11-2013, 17:07
ilgin için teşekkür ederim. şöyle cevaplayayım:
gelen sesin niteliği sürtünme sesi. vites geçtikten sonra hafif bir sürtünme sesi geliyor sonra diğer viteslerde devam etmiyor. ama her zaman da yapmıyor bunu. Yani bazen yapıyor.
Araç bu sesi ısındığı zaman çok çok nadir yapıyor. hatta 2 defa filan duyduğumu hatırlıyorum.
Gaziantep'te yaşıyorum çok kötü değil trafik yoğunluğu olsun, yokuş yukarılar olsun. yolum dümdüz diyebilirim trafik yoğunluğu ise çok az diyelim. Araç bu km ye kadar herhangi bir sorun çıkardığını zannetmiyorum. Araç aldığımda 55.000 km idi.

sürtünme sesiyse ben baskı balatanın eskimiş olabileceğini düşünüyorum. bazı arkadaşlar 100bin km'den önce auto6r'nin kolay kolay debriyaj balatası eskitmeyeceğini söylüyor, bunu da dikkate almak lazım. ama bence 80 bin km bu tür sorunlar için normal uzunlukta.

ANKA
07-12-2013, 01:40
Benim autor6 da 50250 km oldu, şükürler olsun aramız gayet iyi. O az yakıyor beni de yormuyor varsın geçişleri hissettirsin, çok canı sıkıldığında yığılma yapsın. Biz öyle alıştık ki birbirimize nerde nasıl hareket edeceğini bilen iki dost gibiyiz. Ne ben onu üzüyorum ne de o beni. O kadar forum gezdim okuyorum daha şöyle kronik bir arıza okumadım, 100bini deviren onlarca autor6 var biri de revizyona girmemiş. Bence dizel ve otomatik birlikteliğinin en ekonomik ve sorunsuz kombinasyonudur autor6. Koskoca peugeot 2014 model araçlarında bile halen bu şanzımanı kullanıyorsa ısrarla çift kavramalı şanzımana geçmiyorsa bir bildikleri vardır diyorum. Çünlü sorun ve şanzıman yazdınızmı arama motorlarına hemen sıralanıyor dsg, mmt...
Yaza doğru bir sportium düşünüyorum yine autor6 bakalım artık. Can satarsa kırmızı aslanı yaza doğru talip olurum belki :)

jerpelea
01-01-2014, 00:36
Arkadaşlar aracımı alalı 4-5 ay oldu şuan 3000 km.de fazla kullanmıyorum aracı. Mesajlara biraz göz attım "Şanzıman alıştırması" ve "Enjektör alıştırması" gerektiğini gördüm.
Ben bu alıştırma olaylarını hiç yaptırmadım aracı aldığım bayiiden de böyle bi bilgi vermediler. Tabi araç galeriye gelmeden bu tür işlemler yapılıyor mu hiç bilgim yok. Aracımı hiç servise de götürmedim ama aracı alıp 300km şehir içi normal kullanımdan sonra uzun yola çıktım sonra gidiş geliş 2500km kat ettim. Bu yolculuk süresince genelde sakin kullandım fakat ara sırada aracı sıkıştırdım. Viteslerde falan bugüne kadar bi sıkıntı yaşamadım. Tek sıkıntı daha doğrusu sıkıntı değilde Auto6R'nin normal olanı 1. 2. ve 3. vites arasında ki vites geçişlerini biraz hissettirmesi. Bu olayda benim için önemli değil zaten. Bunun haricinde araçta bir sıkıntı yok. Tabi çevremde aynı araçtan olmadığı için karşılaştırma imkanım yok bu yüzden bana göre normal diyeyim bi sıkıntısını görmedim. Şanzımanada ilk başta alışamamıştım fakat 1 ay kullanımdan sonra aracın nerde nasıl tepki vereceğini bilip ona göre gaza basıyorum.
Acaba şanzıman ve enjektör alıştırmasını yaptırmam gerekli mi ? yada gerekli olduğunu nasıl anlayabilirim. Daha önce bu şanzıman tipinde araç kullanmadım. Hep manueldi araçlarım o yüzden bu alıştırma olayına gerek var mı yok mu pek çözemedim.

Bu arada aklıma şimdi geldi araç soğukken bi yerden çıkmak için vitesi geriye attığımda kaputtan TAAK diye bi ses geliyor. Motor sıcakken bu ses baya azalıyor yani TIK diye bi ses geliyor ama soğukken baya sesli TAK sesi var. Farklı forumlara falan baktım bu durum için normal yazmışlar çevremde başka aynı araçtan olmadığı için onlarda durum nasıl canlı olarak bakma fırsatım olmadı. Nedir bu işin aslı ? Normal mi bu durum ?

Can ÖNEL
01-01-2014, 13:51
Genellikle alıştırma Vuruntu, sarsıntı, titreme, yığılma sorunları yaşandığında yapılıyor. Şikayetiniz yoksa alıştırmaya gerek yok. Normal kullanımınıza devam edin aracı çok zor durumlarda bırakmayın kolay kolay bir sorunla karşılaşmazsınız.

jerpelea
01-01-2014, 14:49
Genellikle alıştırma Vuruntu, sarsıntı, titreme, yığılma sorunları yaşandığında yapılıyor. Şikayetiniz yoksa alıştırmaya gerek yok. Normal kullanımınıza devam edin aracı çok zor durumlarda bırakmayın kolay kolay bir sorunla karşılaşmazsınız.

Anladım sağolun yorum için, dediğiniz tarzda problemler henüz yok inşallah ilerki zamanlarda da oluşmaz.

CenkAyvaz
09-01-2014, 12:30
Merhabalar
Ağustos ayında siteye katılmış olmama rağmen pek paylaşımcı olamadım. Ama son zamanda başıma gelen olaydan sonra acaba başkasının da başına bu şekilde bir problem gelip gelmediğini merak ettiğimden dolayı yazma ihtiyacı hissettim.
Aracım Auot6R otomatik vitesli ve her zaman yapmasa da yaklaşık olarak 15 günde bir silkeleme yapıyor. Sanki düşük devirde yüksek vites ile gitmeye çalışıyor muşunuz gibi ya da mazot filtresi tıkanmışta gitmeye çalışıyor muşunuz gibi silkeliyor. Servise gittiğimde tabi ki her zaman yapmadığı için anlayamadılar. Hata kodlarına baktıklarında da herhangi bir hata kodu gözükmüyor. En son dün yaptığında servisi aradığımda bu işi kesinlikle çözmeleri gerektiğini aracı alıp istedikleri kadar onlarda kalıp sorunsuz bir şekilde bana teslim etmeleri gerektiğini kibar bir şekilde dile getirdim. Haftaya aracı bırakacağım ve Almanya üzerinden bağlantı kurup sorunu çözmeye çalışacaklar.

Şuan araçta herhangi bir sıkıntı yok. Muhtemelen aracın yazılımsal bir problemi var. Mekanik bir problem olsa şuan için araç aynı problemi tekrar etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu şekilde bir tecrübesi olan var mı acaba?

Alpertarık
09-01-2014, 13:44
Benim aracımda (5008) da aynı sıkıntı olmuştu. Özellikle 40-50 km/h arası hızlarda düşük devirde oluyordu. Bu sorundan dolayı değil ama yakıt tasarrufu ve yakıt sisteminin temizliği için würth marka enjektör temizleyici kullandım ve silkeleme diye bir sorun kalmadı. temizleyiciyi kullandıktan sonra yaklaşık 10 bin km yol yaptım ve her hangi bir sorun yok. Temizleyici sıvıyı da toplamda 4 adet kullandım ve bir dolu bir boş şeklinde iki depoda bir koydum. Yakıt tüketimim de ortalama 1-1,2 lt aşağı düştü.

mimit
23-01-2014, 11:05
benim araç 95.000 km yi devirdi,ve yavaş yavaş kalkışlarda bir titreme oluyor,hatta araçta 4 5 kişi + bagajda yük varsa özellikle soğuk havalarda bu titreme çok fazla oluyor 1200 1700 devir arası, bunun için bugun servise gittim, Doktora giderken iyileşen hasta psikolojisine sahip aracım tabi ki de tamda beklediğim gibi test esnasında sanki hiç bir anormallik yokmuş gibi davrandı. Aracın km sini baz alarak usta baskı nın yavaş yavaş değişim zamanı geldiğini ama 20,000 km daha idare edebileceğini söyledi. Gittiğim servis Ankara da ki anlaşmalı servisimiz.

gelelim can alıcı kısıma, baskı balata seti ile birlikte,volant da değişiyormuş, hemen aklıma 307 lerde ki tek kütleli yada kuru olarak adlandırılan volant a geçişler geldi,bu konu hakkında istediğim cevabı alamadım, volant artık eğilmiş olabilir dediler ki,bu titremeyle birlikte stop ederken oluşan hafif sarsıntı sanırım bu yüzden, sanayide torna ile geçici bir çözüm bulunur belki ama biz yetkili servis olarak bu riski alamayız dediler.

indirimsiz fiyat olarak 2350 tl gibi bir rakam çıkıyor,bu rakam üzerinden forum indirimimiz gerekli parçalar ve işçilik için uygulanacak. benim için maliyet biraz daha artacak çünkü kapılarımın ayarlarının gözden geçirilmesini istedim,sanırım sol arka kapı fitilin de de sıkıntı var biraz fazla ses geliyor oradan.

Şu aşamada yaptırıp yaptırmamakta kararsız kaldım, iyice bitene kadar devam mı etsem yoksa değiştirsem mi bilemedim,20 bin km sonra triger zamanı da gelmiş olacak o zaman maliyet iyice artacak, hemen peşine kasko ve sigorta zamanı geliyor. sanırım yılın ilk çeyreğinde biraz fazla harcamamız olacak araç için.

asdfg112
23-01-2014, 20:55
Sizin araç manuel miydi?
@mimit

mobil gönderi...asus memopad

mimit
23-01-2014, 22:10
Sizin araç manuel miydi?
@mimit

Hayır auto6R

ANKA
23-01-2014, 23:05
Fiyatın içine neler dahil Mehmet? Tam değişim için iyi bir fiyat gibi geldi bana. Ama kilometren düşük bence. Yani baskı balata değişimi için erken gibi. Gerçi araçları nasıl, ne kadar yükte ve nerede kullandığımız çok önemli. Merakla bekliyorum sonucu.

mimit
24-01-2014, 09:08
km nin düşük olduğunu ustalarda söyledi ancak annem için uzun soluklu bir tedavi dönemi başlıyor sürekli hastaneye gidip gelicez, tamda böyle bir dönemde bı sıkıntı çıkartırsa bunla uğraşacak zamanım olmayacak, artı dediğim gibi ileride triger seti falanda çıkacak. :/ henüz ne yapacağıma karar veremedim açıkçası.

Fiyata dahil olanlar listede şu şekilde geçiyor
Debriyaj seti
debriyaj dayanağı
aks keçesi 2 adet ama kodları ve fiyatları farklı
komple volant
volant civatası
manuel şanzıman yağı 1lt. + işçilik

Can ÖNEL
24-01-2014, 12:12
Geçmiş olsun Mehmet Bey. Annenize de acil şifalar dilerim. Kilometre erken olmuş bence de aklımda sürekli kendi aracımızın da böyle olabileceği geliyor. Fiyat çok yüksek geldi açıkcası. Her auto6rli 308in günün birinde bunu yaşayacak olması da cabası. Dilerim en ekonomik şekilde hallolur.

mimit
24-01-2014, 12:47
Bu sarsıntı olayı sürekli olan bir şey değil, kendi kullanım tarzımı göz önüne alarak 120,000 km yi rahat bulabileceğimi düşünüyorum ama dediğim gibi tam ihtiyacım olduğu anda bir sıkıntı çıkartırsa o zaman çok zorlanırım.bu tarz durumlarda da insan birazdaha paranoyak oluyor malum, benim şuan bu işlemi yaptırmak istemem tamamen önlem amaçlı, ihtiyaç olduğundan değil, dün ve bugün en ufak bir titreme olmadı. 35 40 bin km de balatası biten auto6r le re göre bence iyi yerdeyiz,bilinçli kullanıma devam :D

gHoSt_308
10-03-2014, 11:47
arkadaslar mrb.

soru basit gelebilir, cahilliğimi mazur görün. ilk otomatik aracım olduğu için doğru kullanmak istiyorum.

rampalarda 1den 2ye atması uzun sürüyor bazen. ben de kulakçıklardan 2ye atıyorum direk.

kulakçıklardan vites değiştirirken gazdan ayağımızı çekmek gerekiyor mu?

veya vitesi manuel modda kullanmak istediğimde vites değiştirirken yine ayağımı gazdan çekmem gerekiyor mu

mimit
10-03-2014, 12:01
Rampa yukarı sabit bir devirde çıkıyor iseniz araç 2. vitese atmaya bilir,biraz daha gaza basmanız gerekiyor,ama sizinde 2 ye atmanızda bir sakınca yok yeter ki vites değişim sonrası araç devri çok düşük kalmasın, auto mod da yada manuel de fark etmez vites geçişlerinde ayağınızı gazdan biraz(tamamen değil) çekerseniz sarsıntısız vites geçişleri yakalayabilirsiniz, şehir içi trafik yada ışıklarda 20 sn üzeri beklemelerde de vitesi boşa almanızı tavsiye ederim.

Auto6r tam otomatik bir şanzıman olmadığından karakteri alışala gelmiş otomatiklerde farklı, ama alıştıkça kullanımının çok zevkli olduğunu göreceksiniz.

orhun57
10-03-2014, 12:03
arkadaslar mrb.

soru basit gelebilir, cahilliğimi mazur görün. ilk otomatik aracım olduğu için doğru kullanmak istiyorum.

rampalarda 1den 2ye atması uzun sürüyor bazen. ben de kulakçıklardan 2ye atıyorum direk.

veya vitesi manuel modda kullanmak istediğimde vites değiştirirken yine ayağımı gazdan çekmem gerekiyor mu

Rampada bunu yapması herhangi bir şekilde güç kaybı yaşatmamak için geç vites atar ben de bazen yeterli olduğunu düşünüp sizin gibi vites atıyorum. Kulaklardan ve ya vitesten yaptığınız maunel geçişlerde ayağınızı gazdan çekmeniz sadece sizin konforunuz içindir. Autoda bile gazdan çekmenize gerek yok. Gazdan çekmezseniz eğer vites geçişleri daha hissedilir oluyor sadece.

gHoSt_308
10-03-2014, 12:06
Rampa yukarı sabit bir devirde çıkıyor iseniz araç 2. vitese atmaya bilir,biraz daha gaza basmanız gerekiyor,ama sizinde 2 ye atmanızda bir sakınca yok yeter ki vites değişim sonrası araç devri çok düşük kalmasın, auto mod da yada manuel de fark etmez vites geçişlerinde ayağınızı gazdan biraz(tamamen değil) çekerseniz sarsıntısız vites geçişleri yakalayabilirsiniz, şehir içi trafik yada ışıklarda 20 sn üzeri beklemelerde de vitesi boşa almanızı tavsiye ederim.

Auto6r tam otomatik bir şanzıman olmadığından karakteri alışala gelmiş otomatiklerde farklı, ama alıştıkça kullanımının çok zevkli olduğunu göreceksiniz.

Rampada bunu yapması herhangi bir şekilde güç kaybı yaşatmamak için geç vites atar ben de bazen yeterli olduğunu düşünüp sizin gibi vites atıyorum. Kulaklardan ve ya vitesten yaptığınız maunel geçişlerde ayağınızı gazdan çekmeniz sadece sizin konforunuz içindir. Autoda bile gazdan çekmenize gerek yok. Gazdan çekmezseniz eğer vites geçişleri daha hissedilir oluyor sadece.

hızlı cevaplarınız için çok teşekkür ederim. vites geçişlerinden çoğu kişi rahatsız ama aksine benim hoşuma gidiyor. keyifle kullanıyorum

konu dışı olacak ama,

mesajlarımdan alıntı yapıldığında uyarı gelmiyor

ayarlardan '' mesaj geldiğinde beni popup penceresi açarak uyar '' seçeneğini aktif hale getir dedim, ama yine de alıntı yapıldığında bildirim çubuğunda gözükmüyor.

orhun57
10-03-2014, 12:11
hızlı cevaplarınız için çok teşekkür ederim. vites geçişlerinden çoğu kişi rahatsız ama aksine benim hpşuma gidiyor. keyifle kullanıyorum

Ben de çok severek kullanıyorum. Manuelin keyfi, otomatiğin rahatlığı.

asdfg112
10-03-2014, 13:08
6r, çift kavrama ya göre daha az konforlu ama esas konforu sağlayan şey otomatik olması:) internette biraz araştırma yapınca sorunsuz olduğunu gördüm. Ankaranın trafiğinde çift kavramanın arıza yapma olasılığı yüksek bu nedenle 6r kullanmak çok daha mantıklı bence

kozanibo
10-03-2014, 13:19
Sanırım citroendeki mcp şanzıman bu

mimit
10-03-2014, 13:22
Sanırım citroendeki mcp şanzıman bu

citröen ile peugeot arasında aynı olmayan tek şey tasarım,bi birde citröenlerin oyuncakları biraz daha bol,opsiyon listesi kısa :)

jerpelea
10-03-2014, 16:47
arkadaslar mrb.

Hocam diğer arkadaşlar yardımcı olmuş zaten yeterince fakat birşey eklemek istiyorum aracınızın şanzıma tamamen robotize olduğu için sizin ona hangi vitese geçmesi gerektiğini gaz pedalıyla hissettirmeniz gerekiyor. yani rampa çıkarken gaza sabit basarsanız ve belli bir devri geçmezse vites değiştirmez. bu olay her türlü yol şartı için geçerli. bende ilk 2 ay alışamamıştım araba şehir içinde sapıtıyordu daha sonra sistemin mantığını kavrayıp aracın gaz pedalına o şekilde hükmetmeye başlayınca hiç sıkıntımız kalmadı aslanla :)
ben ne istediğimi ona sağ ayağımla söylüyorum oda hemen yerine getiriyor :)

bu arada ayağınızı gazdan çekmenize pek gerek yok yani ben şahsen hiç gazdan çekmiyorum. ayrıca arkadaşların dediği gibi uzun süreli duraklamalarda vitesi boşa atın çünkü manuel araçta ayağınız debriyaja basılı ve araç vitesteymiş gibi olur.

kazasız belasız sürüşler.

asdfg112
10-03-2014, 16:49
Emin değilim ama uzun süreli duraklamalarda 6r kendisi boşa alıyor galiba vitesi. Çünkü şanzımandan vites geçiş sesi geliyor. Özellikle start stop devreye girdiğinde hemen boşa alıyor sanırım.
Teknik bilgisi olan biri aydınlatırsa sevinirim:)

gHoSt_308
10-03-2014, 18:25
Hocam diğer arkadaşlar yardımcı olmuş zaten yeterince fakat birşey eklemek istiyorum aracınızın şanzıma tamamen robotize olduğu için sizin ona hangi vitese geçmesi gerektiğini gaz pedalıyla hissettirmeniz gerekiyor. yani rampa çıkarken gaza sabit basarsanız ve belli bir devri geçmezse vites değiştirmez. bu olay her türlü yol şartı için geçerli. bende ilk 2 ay alışamamıştım araba şehir içinde sapıtıyordu daha sonra sistemin mantığını kavrayıp aracın gaz pedalına o şekilde hükmetmeye başlayınca hiç sıkıntımız kalmadı aslanla :)
ben ne istediğimi ona sağ ayağımla söylüyorum oda hemen yerine getiriyor :)

bu arada ayağınızı gazdan çekmenize pek gerek yok yani ben şahsen hiç gazdan çekmiyorum. ayrıca arkadaşların dediği gibi uzun süreli duraklamalarda vitesi boşa atın çünkü manuel araçta ayağınız debriyaja basılı ve araç vitesteymiş gibi olur.

kazasız belasız sürüşler.

açıklama için teşekkürler. alışmaya başladım aslında, ama bazen inat ediyor atmıyor ikiye. ben de kendim atıyorum, bazen de ben atayım derken kendisi atıyor :)

kısa süre içerisinde anlaşacağız.

bu gün bir arkadasın leonuna bindim, arka koltuğa oturunca aracımı bir kez daha sevdim. ikisi de C segmenti ama, bariz genişlik farkı var.

jerpelea
10-03-2014, 20:56
açıklama için teşekkürler. alışmaya başladım aslında, ama bazen inat ediyor atmıyor ikiye. ben de kendim atıyorum, bazen de ben atayım derken kendisi atıyor :)

kısa süre içerisinde anlaşacağız.

bu gün bir arkadasın leonuna bindim, arka koltuğa oturunca aracımı bir kez daha sevdim. ikisi de C segmenti ama, bariz genişlik farkı var.

rica ederim. aynen dediğiniz gibi benim boyum 1.86 clio 4 ve golf 7'nin arka koltuklarında yolculuk yapmış biri olarak aslanın gözünü seveyim diyorum :)

Emin değilim ama uzun süreli duraklamalarda 6r kendisi boşa alıyor galiba vitesi. Çünkü şanzımandan vites geçiş sesi geliyor. Özellikle start stop devreye girdiğinde hemen boşa alıyor sanırım.
Teknik bilgisi olan biri aydınlatırsa sevinirim:)

bende bunu merak edip kitapçığı karıştırmıştım ve ordada uzun süreli duraklamalarda vitesin N konumuna getirilmesi gerektiği yazıyordu. zaten bende eski manuel aracımızdan alışkanlık olmuş ışıkta falan durunca direk boşa atarım ayağımı debriyajdan çekerim aynı şekilde pejoda da bu alışkanlığı kazandım direk boşa atıyorum vitesi :)

asdfg112
10-03-2014, 20:57
Jerpelea, senin araba kaç model acaba?

Edit ; 2011 modelmiş. Eski jenerasyon 6r ile sonraki arasında yazılımsal farklar var diyecektim ama zaten seninki de yeniymiş:)

BAYKARA
19-04-2014, 23:17
Selam;

15-20 gündür kullandığım 2011 308 Otomatik dizel aracımda 3. Vitresten 2.vitese düşüşte ( otomatikte iken ) bi ses gelmekte. Bu ses sizlerde de mevcutmu? Olağanmı? Yok ise nedenleri neler olabilir acaba?

İlk defa bu şanzımanı kullandığımdan anlayamadım..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

KAYA308
29-11-2014, 11:05
Selam;

15-20 gündür kullandığım 2011 308 Otomatik dizel aracımda 3. Vitresten 2.vitese düşüşte ( otomatikte iken ) bi ses gelmekte. Bu ses sizlerde de mevcutmu? Olağanmı? Yok ise nedenleri neler olabilir acaba?

İlk defa bu şanzımanı kullandığımdan anlayamadım..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

bu konunun ilk sayfalarında sorunuzun cevabı mevcut.

ilk 4 sayfada okuduklarımdan sonra auto6r alınmaz gibi geldi yok ses yapıyor yok vites atmıyor bu sorunlarla genelde ilk otomatik aracını kullananlarmı karşılaşıyor yoksa 6r ayrı birşeyde alışmak zamanmı alıyor düz vites araba bakmaya başladım :) çokmu problemli bu şanzıman?

BAYKARA
29-11-2014, 11:17
bu konunun ilk sayfalarında sorunuzun cevabı mevcut.

ilk 4 sayfada okuduklarımdan sonra auto6r alınmaz gibi geldi yok ses yapıyor yok vites atmıyor bu sorunlarla genelde ilk otomatik aracını kullananlarmı karşılaşıyor yoksa 6r ayrı birşeyde alışmak zamanmı alıyor düz vites araba bakmaya başladım :) çokmu problemli bu şanzıman?

Şuan 3008 6r kullanıyorum. Şanzımanda kararsızlıklar var evet ama tabii kullanımlada alakalı. 308 kullanırken aşırı sorunum yoktu lakin 3008 için aynı şeyi söyleyemeceğim. Heleki 2.vitesdeyken ve düşük hızda sokak arasında giderken gaza dokununca şöyle bi gitsemmi gitmesemmi diyip 1.vitese düşüşü ve bu düşüş esnasındaki vuruntusu yokmuuu! Şaheser :) o nedenle devamlı sport modda kullanıyorum ben.

KAYA308
29-11-2014, 11:39
Şuan 3008 6r kullanıyorum. Şanzımanda kararsızlıklar var evet ama tabii kullanımlada alakalı. 308 kullanırken aşırı sorunum yoktu lakin 3008 için aynı şeyi söyleyemeceğim. Heleki 2.vitesdeyken ve düşük hızda sokak arasında giderken gaza dokununca şöyle bi gitsemmi gitmesemmi diyip 1.vitese düşüşü ve bu düşüş esnasındaki vuruntusu yokmuuu! Şaheser :) o nedenle devamlı sport modda kullanıyorum ben.

ne yalan söyleyeyim okudukça tiksindim :) düz vites daha mantıklı olacak

mimit
29-11-2014, 12:19
Auto6R ye sorunlu gibi davranmak aslında başlı başına bir sorun,bunun nedeni ise alırken gerekli bilgiye sahip olmamak,satıcılarında satış yapabilmek adına gerekli bilgileri vermeyişinden kaynaklı, otomatik vites dendiği zaman aklımıza ilk gelen klasik tam otomatik tork konvektörlü şanzımanlar geliyor ama iş böyle değil, 127.000 km boyunca auto6r kullandım ve hala kullanıyorum 120,000 kmyi biraz geçince baskı balata volant değişimine gittim,ustalara göre daha çok idare ederdi ama ben değiştirmeyi tercih ettim, vites geçişlerindeki sarsıntı rampa başlarında ikinci viteste kalması falan bunlar sorun değil,arıza da değil, direksiyon kutusunun altındaki kulakcıklar kullanıcıya sürekli bir müdahale imkanı sunuyor, bu sisteme konforsuz yada sorunlu gözüyle bakıp düz vitese geçmek çok doğru bir mantık gibi gelmiyor bana, bir kulakçığa dokunmak sorun oluyorsa rampalarda yeri geldiğinde 3 den2 ye 2den 1 e vites düşürmek hammallık olur, zaten performans olarak manuelden bir farkı yok :) siz ani hızlanmak isterseniz auto6r ani hızlanır,siz yumuşak bir vites geçişi için ortam yaratırsanız vites geçişleri sarsıntısız olur, bunun dışında ilk defa turbolu araç kullananların turbo gecikmesi gibi turbonun çalışma prensibiyle ilgili terimleri ve bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmemesi de bazı kullanım memnuniyetsizliklerine yol açar.

ANKA
29-11-2014, 12:37
Aslında Mehmet'e katılmamak elde değil, çok doğru yazmış. Aracın torku yüksek olduğu için kışın 2. viteste kalkabiliyor, hani kış modu olarak kullanılabiliyor. Zaman zaman araç birden yokuş çıkacağını anlayamıyor ve 2. viteste tırmanmayı deniyor, o ara da devri çok düşürmemek için çok acele davranıyor ve vuruntu oluşuyor. Aslında bu bir hata değil aracın güvenli bir şekilde ilerlemesi için bir davranış şekli. Benim oturduğum yerde düz yoldan köprü çıkışı var ve ters yönde oradan çıkmak için 160-170 derecelik bir dönüş yapıp dik bir rampadan çıkmak gerekiyor siteye girmek için, burada autor6 tabi ki öylebir yere çıkacağını tahmin edemediği için vitesi 1'e atmıyor, ben hemen müdahale edip sol elimle bir tık yapıyorum ve tüm güç ve ihtişamı ile tırmanıyoruz mini rampayı. Yani aracı tanımak çok önemli, bu araç bu şanzıman sayesinde şehir içinde o kadar zorlasak da 6 - 6,5 litre yakıyor, debriyaja basma derdiniz olmuyor, 150binlere kadar baskı balatayı çok güzel koruyabiliyor ve değişimi neredeyse çoğu manuel aracın baskı balata değişiminden çok daha hesaplı oluyor.
Varsın arada bocalasın vitesler, ben ne güne duruyorum sol elimin bir tık hareketi ile sorun falan kalmıyor. Autor6 aslında her zaman dosttur, dostlar bazen minik yardımlar ister, yardım etmezsek dostsuz kalırız :) Ben seviyorum r6'yı.

KAYA308
29-11-2014, 13:08
mimit ve ANKA teşekkür ederim yazdıklarınız için.
Auto6r bakmaya devam,manuel le nasıl uğraşıcam diye düşünüyordum hep içim rahatladı resmen :)

jerpelea
29-11-2014, 13:12
Aslında Mehmet'e katılmamak elde değil, çok doğru yazmış. Aracın torku yüksek olduğu için kışın 2. viteste kalkabiliyor, hani kış modu olarak kullanılabiliyor. Zaman zaman araç birden yokuş çıkacağını anlayamıyor ve 2. viteste tırmanmayı deniyor, o ara da devri çok düşürmemek için çok acele davranıyor ve vuruntu oluşuyor. Aslında bu bir hata değil aracın güvenli bir şekilde ilerlemesi için bir davranış şekli. Benim oturduğum yerde düz yoldan köprü çıkışı var ve ters yönde oradan çıkmak için 160-170 derecelik bir dönüş yapıp dik bir rampadan çıkmak gerekiyor siteye girmek için, burada autor6 tabi ki öylebir yere çıkacağını tahmin edemediği için vitesi 1'e atmıyor, ben hemen müdahale edip sol elimle bir tık yapıyorum ve tüm güç ve ihtişamı ile tırmanıyoruz mini rampayı. Yani aracı tanımak çok önemli, bu araç bu şanzıman sayesinde şehir içinde o kadar zorlasak da 6 - 6,5 litre yakıyor, debriyaja basma derdiniz olmuyor, 150binlere kadar baskı balatayı çok güzel koruyabiliyor ve değişimi neredeyse çoğu manuel aracın baskı balata değişiminden çok daha hesaplı oluyor.
Varsın arada bocalasın vitesler, ben ne güne duruyorum sol elimin bir tık hareketi ile sorun falan kalmıyor. Autor6 aslında her zaman dosttur, dostlar bazen minik yardımlar ister, yardım etmezsek dostsuz kalırız :) Ben seviyorum r6'yı.

Auto6r Ankara'da öğrenilir hocam :) O yokuşları görünce bu ne biçim otomatik demiştim ama 2 günde alışınca çok keyifli gelmeye başlamıştı araç.

asdfg112
30-11-2014, 16:55
Arkadaşlar overboost ile arabalarimizin torku 285nm ye kadar çıkabiliyor. Bu bir sanziman için çok yüksek bir değer. Auto6r kullanıcılarının deneyimlerine bakarsak eğer, bu sanziman en az 100bin km balata ihtiyacı duymadan görevini yapıyor.

1-Bu kadar yüksek torku sorunsuz aktarıyor (manuelle aynı performans)
2- manuelden daha düşük yakıt tüketiyor
3- arıza ihtimali düşük ve çıkaracağı masraf manuel ile aynı

Bence 6r nin en büyük tercih sebepleri bunlar. Konforsuz diyen varsa manuel de kullanabilir tabi.

KAYA308
30-11-2014, 18:39
Arkadaşlar overboost ile arabalarimizin torku 285nm ye kadar çıkabiliyor. Bu bir sanziman için çok yüksek bir değer. Auto6r kullanıcılarının deneyimlerine bakarsak eğer, bu sanziman en az 100bin km balata ihtiyacı duymadan görevini yapıyor.

1-Bu kadar yüksek torku sorunsuz aktarıyor (manuelle aynı performans)
2- manuelden daha düşük yakıt tüketiyor
3- arıza ihtimali düşük ve çıkaracağı masraf manuel ile aynı

Bence 6r nin en büyük tercih sebepleri bunlar. Konforsuz diyen varsa manuel de kullanabilir tabi.

iyi özetlemişsiniz.

konuyu baştan sona okudum :) ortalarda çok fazla kötümserlik var moralim bozuldu son 3 sayfada biraz biraz iyimser oluyor.
o kadar şeyi okuyunca kafam karıştı.halen forumda olanların büyük çoğunluğuda auto6r kullandığı için çekimser kaldım.

freakness
03-12-2014, 14:38
Herkese selamlar,

Benim aracımda 122000 km ye geldi, havaların da soğuması ile birlikte yavaş yavaş kalkışlarda sallama oluyor, serviste balata değişimi yaptırmak istemiyorum, ustam hallederim dedi, sizce servis dışında birine bu işi yaptırmak ne kadar doğru yada manuel bir araca göre baskı balata değişimi yapmak çok mu farklı?

Birde daha önce değiştirmiş arkadaşlar varsa parça listesini bana verebilir mi?

şimdiden teşekkür ederim

mustafa508
03-12-2014, 15:23
Herkese selamlar,

Benim aracımda 122000 km ye geldi, havaların da soğuması ile birlikte yavaş yavaş kalkışlarda sallama oluyor, serviste balata değişimi yaptırmak istemiyorum, ustam hallederim dedi, sizce servis dışında birine bu işi yaptırmak ne kadar doğru yada manuel bir araca göre baskı balata değişimi yapmak çok mu farklı?

Birde daha önce değiştirmiş arkadaşlar varsa parça listesini bana verebilir mi?

şimdiden teşekkür ederim

bu sallamanın soğuk havalarda daha az olması gerekir diye biliiyorum gerçi havanın etkisi azdır ama sonuçta ısındıkça sarsıntı artar. birde asıl sarsıntının sebebi debriyajın bitmesinden önce volant denilen parçanın özelliğini yitirmesinden kaynaklanıyor ki tam olarak aşırı ısınmadan özelliğini yitiriyor.(tamamen kendi arabamdaki deneyimlere dayanarak yaptığım bir yorumdur) tabi sizin arabanınzda soğukken var olup ısındıkça azalan bir titreme varsa başka ama bence siz baskı balata ve volant birlikte değiştirecek sekilde yapın hesabınızı birde şanzıman yağı aks keçeleri v.b. değişimi şart değil ama değişse iyi olur cinsinden masraflar var.

freakness
03-12-2014, 15:43
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, sanırım bu 120000 km bu araçlar için bir milat niteliğinde, birkaç kişi de aynı sebeplerden dolayı aynı km de değişime gitmiş, volant da dahil değiştirmişler. Bende o şekilde komple bir değişime gideceğim.

Siz nasıl bir serviste işlemlerinizi yaptırdınız?

Gökay
03-12-2014, 15:57
Soguktada titrer cok isinincada
2 durumda da ayni tepkiyi verir

freakness
03-12-2014, 17:07
Soguktada titrer cok isinincada
2 durumda da ayni tepkiyi verir

Servis ve parça konusunda bilgi verebilir misiniz?

Gökay
03-12-2014, 18:53
Ben henuz degistirmedim
Gittigi yere kadar #direnAuto6r diyorum :)
Ama 2300 e varan bir masrafi oldugunu tahmin ediyorum
1.5 sene once 1800 civariydi niyetlenmistim (ozel servis)

mimit
04-12-2014, 08:57
baskı balata volant değişimi ufak tefek ekstralar ile birlikte 1800 2000 tl arası tutuyor özel servislerde,gittiğiniz servise bağlı olarak fiyatta oynama olacaktır.ben 120.000 de baskı, balata, volant, triger seti komple(kayışlar bilyalar dahil), debriyaj bilyası, aracın fren hidroliği,soğutma suyu,direksiyon hidroliği ve diğer bir kaç ufak işlem için 2500 tl gibi bir ücret ödedim yıllardır gittiğim ustaya. benim aracım euro5 motor 112 hp ve 110 luklara göre parça fiyatları biraz daha yüksek 110 luklar biraz daha ucuza çıkabilir hatta belki sabit tek kütleli volant a geçişte yapılabilir. biz denedik ama parça yuvaya uymadı.

Ömer Gedik
04-12-2014, 09:05
Auto6R için sabit volan olmaz. Çünkü debriyaj bilyası hidrolik tip buna uygun başka debriyaj balatası yok.

Volan
Debriyaj seti
Debriyaj bilyası
Volan civataları
Aks keçeleri
Şanzıman yağı(aksiyoner değil)

Değişmelidir.

Eğer parçaları dışarıdan alacaksınız mutlaka şasi no ile isteyiniz. Debriyaj rulmanı farklı çıkabiliyor.

freakness
04-12-2014, 11:13
Auto6R için sabit volan olmaz. Çünkü debriyaj bilyası hidrolik tip buna uygun başka debriyaj balatası yok.

Volan
Debriyaj seti
Debriyaj bilyası
Volan civataları
Aks keçeleri
Şanzıman yağı(aksiyoner değil)

Değişmelidir.

Eğer parçaları dışarıdan alacaksınız mutlaka şasi no ile isteyiniz. Debriyaj rulmanı farklı çıkabiliyor.

İlk önce verdiğiniz bilgiler ve ayırdığınız zaman için teşekkür ediyorum.

Debriyaj rulmanı olarak bahsedilen sanırım bu parça.

http://www. (http://www.hepsipeugeot.com/PEUGEOT-308-DEBRIYAJ-RULMANI-MCP-OTOMATIK-EURO4-MOTOR,PR-8050.html)...

Diğer parçaları da bu firmadan almak istiyorum. Firma dediğiniz gibi şasi no alarak çalışıyor. Oldukça memnunum firmadan umarım bu seferde beni mahcup etmez.

ANKA
04-12-2014, 11:17
Yani 120.000 km binip o kadar ciddi bir bakım için ödenen para 2000-2500 ise hiçbir şey denmez. Bence çok makul. Peugeot 308 HDI autor6 aslında tam bir ekonomi ve performans aracı.

freakness
04-12-2014, 11:38
Şimdi firmayı aradım, toplam yazılan parçalar 1000 TL civarı tutuyor. :Usta ne alır işçilik bilmiyorum. Yalnız şanzıman yağında tam bir karara varamadık, aksiyoner yağı ile şanzıman yağı arasındaki fark nedir? Aksiyoner yağı nasıl bir bakımda değişiyor?

Ömer Gedik
04-12-2014, 11:54
Şasi no verilerek alınan parçalarda sorun olmaz ancak hepsi 1000 TLye mal olmaz. Gidipte yan sanayi parça almayın. Daha sonra kısa sürede yine masraf açacaktır Size

2lt 75W80 Şanzıman Yağı alacaksınız tıpkı diğer Manuel şanzımanlarda olduğu gibi yağ değişecek. Aksiyoner yağı Şanzıman aksiyonerinin yağıdır. Debriyaj bilyasını ve diğer mekanizmayı yağlar.

Bu şanzımanı bilmeyen bir yerde bu işlemleri yaptırmayın.

Ayrıca ticari sitelerin linklerini paylaşmayınız.

KAYA308
04-12-2014, 12:16
Şimdi firmayı aradım, toplam yazılan parçalar 1000 TL civarı tutuyor. :Usta ne alır işçilik bilmiyorum. Yalnız şanzıman yağında tam bir karara varamadık, aksiyoner yağı ile şanzıman yağı arasındaki fark nedir? Aksiyoner yağı nasıl bir bakımda değişiyor?

sadece volan 1100 küsür TL diye biliyorum siz başka bir yer bulun o iş için en iyisi.

Recep_Ali
23-12-2014, 08:48
İyi bir usta hepsini 1500 tl ye yapabileceğini söyledi.
Volan balata vs

e_uludag
23-12-2014, 13:53
Ben bu işlemi yaptırdım, 1500 tl civarı tutuyor, doğrudur, yalnız benim 308 2009 model, a6r nin ilk versiyonu, bu arada 120 bin km de 1500 tl şanzuman masrafı hiç makul değil lütfen kendimizi kandırmayalım, bu masrafı çıkartmadan daha fazla km yapabilen araçlar var:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

ANKA
23-12-2014, 15:57
Ben bu işlemi yaptırdım, 1500 tl civarı tutuyor, doğrudur, yalnız benim 308 2009 model, a6r nin ilk versiyonu, bu arada 120 bin km de 1500 tl şanzuman masrafı hiç makul değil lütfen kendimizi kandırmayalım, bu masrafı çıkartmadan daha fazla km yapabilen araçlar var:)

Sadece merakımdan soruyorum otomatik dizel olup baskı balatası 1500'den az tutan araç hangisi?

Recep_Ali
23-12-2014, 16:00
Manuel carravella da 160.000 km de değiştirdim sanırım.
Muadil otomatik vites arabalar kaç binde değişiyor.

Bir de bu araç kaç km de triger değişiyor.
Bilenlerden cevab bekliyorum.

Gökay
23-12-2014, 16:15
Auto6r'da tam şamaroğlanı ha
Gelen vuruyo giden vuruyo
Halbuki hic suçu yok garibimin :)

e_uludag
23-12-2014, 16:20
Soruyu otomatik dizel diye sorarsanız passat 165000 km de 2007 model, değişmedi, zaten konu motor değil şanzuman.

e_uludag
23-12-2014, 16:21
Triger 120 bin km de değişiyor diye biliyorum.

Recep_Ali
23-12-2014, 16:22
Zincirli mi bunlar acaba.

Recep_Ali
23-12-2014, 16:30
Şimdi peugeot servisini aradım 120.000 km de değişiyormuş.
Ford da 140.000 km de değişiyor.
Aynı motor değil mi.
150.000 km gider bence.
İhtiyaten düşük söylediklerini tahmin ediyorum.