PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RCZ otomatik vites, gaza yüklenince çekiş kaybı

RCZ-THP200
10-08-2016, 22:19
Merhaba, 2014 yılında sattığım rcz thp200 manuel aracımdan sonra dayanamayıp bu seferde thp156 otm RCZ aldım ve foruma geri döndüm. Bu süreçt sırayla pug 3008 mcp, volvo v40 powershift t4, mercedes a180 7gtronic kullandım.. Şimdiki rcz çok temiz gerçekten.2012model 110bin km de ancak ilk sahibinden aldım. Bakımlı.. Almadan önce kısa bir sürüş yaptım şehiriçinde. O nedenle bişey anlamadım. Ama satışı yaptıktan sonra 70km lik yolda bişey farkettim ve 1 haftadır kafam burda :

özellikle gaza bastığımda hızlandığım süre boyunca devirlenirken sanki kısa kısa şanzıman aracı tutuyor gibi geldi. Yani motor gitmek isterken şanzıman atlama ve kısa kısa kaçırmalarla aracın hızlanmasına mani oluyor. Fakat vitesler sorunsuz inip-çıkıyor. İlk harekette sarsmada yok. Ama şanzımanda bişey var gibi. Servisi aradım, herhangi bir şanzıman bakımı varmı diye. Yok dediler. Yağıda ömürlük dediler. Ama aracı makineye bağlar arıza teşhisi yaparız dediler. Hata veriyorsa silince düzelir dediler. Saçma geldi.
Dünde tuhaf bi şekilde, aracı tazyikli su ile benzincide yıkadım, çıkarken vitesi R ye aldım, normalde gaza basmadan hareket ederdi araç, pedala basmadan ilerlemedi, sonra D ye aldım yine yürümedi, gaza basınca yürüdü,.. (şanzımanla mı ilgili yokuş iniş-kalkış desteği ile ilgili bi çakışmamı.. Bilemedim)
At6 şanzımanda böyle bişeye ne sebep olabilir? Otm şanzımanda en ufak kusur midemi bulandırır. Arabadanda soğumak istemiyorum. Fikir ve yorumlarınıza ihtiyacım var..

Not:Araç 2012, 110binde.. Lastiklerini dün sıfırladım, motor yağı, filtreler yeni, herhangi bir arıza ışığı da yanmıyor. Sadece sonsusturucu yu sökmüşler onuda aldım bagaj da, ilk fırsatta taktıracağım.

aokaymaz
11-08-2016, 08:08
Çok emin olmamakla birlikte önceki peugeot 307 otomatik ve şu anki 308 e hdi otomatik aracımdaki tecrübelerime dayanakak fren müşürünü değiştirin derim.20-25 lira gibi bişeydi. Denemekte fayda var. Bende bir kaç tane fren müşürü var değiştirdiğim zaman aracın çekişi ivmelenmesi bile değişiyor.

mimit
11-08-2016, 08:50
şanzıman yağı ömürlük gibi saçma sapan birşey olamaz,bu tip adamlar yüzünden otomatik araç almaya çekiniyor insanlar, sorun şanzımandanmıdır bilemiyorum ama,şanzıman yağını 50.000 km de bir değiştirmenizi tavsiye ederim.maliyeti 150 tl civarında olur.şanzımanın içinde yağ filitresi falanda var,büyük yaptığı işe garnati veren bir şanzımancı bulup aracınızın şanzımanına bakım yaptırın.

RCZ-THP200
11-08-2016, 19:54
Fren müşürü olayı nedir? Bildiğin frene basınva lambaları yakan mı? Ama araç giderken oluyor bu bahsettiğim sorunlar.. Frenlerken değil.

Bizim araçta şabzıman bakımından kastınız nrdir. Aşınan yıpranan bişey varmı bu at6 larda

aokaymaz
12-08-2016, 07:38
Fren müşürü olayı nedir? Bildiğin frene basınva lambaları yakan mı? Ama araç giderken oluyor bu bahsettiğim sorunlar.. Frenlerken değil.

Bizim araçta şabzıman bakımından kastınız nrdir. Aşınan yıpranan bişey varmı bu at6 larda

Fren müşürü stop lambasının yanmasından ziyade aracınızın frenine bastığınız açıyı algılayarak beyne sinyal gönderiyor ve o sinyale göre araç vites değiştiriyor. Bu parça arızalı yada sorunlu olduğunda aracın vites geçişleri düzenli olmuyor. Gazdan ayağınızı çekince araç yavaş yavaş hareket etmiyor. yada örnek olarak müşür sağlam iken 2500 devirde vites değiştirirken sorun olduğundan bazen 3000 bazen 3200 vs.. devirde değiştiriyor

Bu fren müşürü pejo parçacılarında 25 tlye alınabiliyor. En pejo servisenden 10 tlye aldım.

RCZ-THP200
12-08-2016, 08:00
Denemeye değer bence... Birde yüksek basınç benzin pompasından olabilirmi. Biz direkt şanzıman dedik ama.. Bu pompadaki yetersizlikten veya arızadan yaparmı ki.. Bu parça bizim araçlarda kronik hastaydı..

Bugün sabahda manuele aldım. 2nci vitestem 3bin deviri geçerken bi an gaz kesilip de vam etti

Ömer Gedik
12-08-2016, 08:05
Önce aracı cihaza bağlatın ardından yorum alın bence. Eğer hareket halinde kesiklik yapıyorsa Yüksek Basınçlı Benzin Pompası olma ihtimali yüksek.

mimit
12-08-2016, 10:45
şanzıman içinde de aşınan parçalar var,metal parçalar arasındaki balatalar teflon parçalarda bunların başında geliyor,ayrıca yüksek basınca maruz kalan valflerde zamanla aşınabiliyor,bunlardan daha kolay ömrünü dolduran malzeme ise yağdır.

RCZ-THP200
12-08-2016, 19:40
Bsi dahili hatası çıktı bugün.. Anladım ki park ve kapı altı eşik lambalarının led ile değiştirilmiş oldugundan kaynaklanıyor. Elektrikciye gidip hepsini orjinallerine cevirdim. orjinal son susturucuyuda sökmüştü sahibi. Ama almıştım. Onuda taktırdım. Sonra tekrar diagnosa soktum. Ve silinmiş arızalar.. Şimdilik daha iyi sanki. Ama arıza kodlarında turbo harici soğutucu elektrik motoru arızası diye bişey kaldı. Ve silinmiyor. Sanırım yurboyu aracı kapattıktan sonra soğutmaya devam eden harici bir devirdaim var, onla ilgili bi sorun olnalı. Çünkü açıklamada, artısında şase yazıuor. Reamini cektim koyacagım hepsini