PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2009 - 308 1.6 Vti 4 ileri otomatik sorunu

Mete_han
14-07-2016, 09:36
Öncelikle merhaba. Aracı borç harç aldıktan sonra en azından otomatiğinde sorun çıkmadı diye sevinmiştim. Çünkü aldıktan sonra baya masraf yaptım. Ve... otomatiğinde cıkan arızayla moralmen cokmus durumdayım. Değerli vaktinizi alarak ozetleyeyim..

Araç bir çok yerden servis dahil araştırdım orj olduğunu umuyorum 80 bindeydi. Aldığımda sadece 1-2 arası bazen vuruntu oluyordu onun dısında bir sorun yoktu. Bunu cok takmadım arkadas 2 yıldır bu sekilde kullanıyor cunku 206sını. 2 ay bu sekilde bindim.

Sonra bu forumda okuduklarıma dayanarak yetkili serviste şanzıman yağını değiştirdim. Ancak yağ değişimi sonrası 3-4 arası da sarsıntı basladı cok hafif ve bu giderek arttı suan baya bariz sarsıntılı geçiyor. Bu arada 1-2 arası vuruntu da arttı. Bayramda uzun yolda belli bir süre yol aldıktan sonra oto. vites kutusu arzızalı diye uyarı veriyor bilgi ekranında araç kendini koruyama alıyor. Kar spor ışıkları yanıyor. Tipik bildiginiz durum.
Aç kapa yapınca duzeldi ama araçtakileri huzursuz etmemek için aç kapa yapmadım bir daha koruma modunda kullandım 300 km.

- Soırunlar yağ değişimi sonrası arttı. Ben bu aracın yağını bir kez daha değiştireceğim yarın serviste. Cunku aracın yağı komple değişmiyor. 3 litre civarı koyuluyor.
- Aracı sabah çalıştırıyorum sogukken ilk vites gecislerinde sorun yok 1-2 dahil, 3-4te sorunsuz. Ancak 2 dakika sonra vuruntular baslıyor.
- Şehir ici izinden bu yana 4 gündür 15km git gel yapıyorum hız limitleri nedeniyle 75i gecmiyorum 3-4 arası tak diye değil ama o sarsıntılı geçiş yine var. Ama oto. vites. kutusu arızalı uyarısı vermiyor. Tespit ettiğim kadarıyla bu arızayı uzun yolda ve 100-110 gibi 20-30 km seyrettikten sonra veriyor.
- Araba prins lpgli, benzinde kullandım benzinde de yapıyor.

Benim iki anladığım var;
1) Yağ değişince çözüm değil dert oldu değiştirdiğime pisman oldum
2) Soğutmada sorun var gibi ama soğutma sisteminde bir sorun olmadığına göre yağda sorun olduğu için soğutamıyor bence.
3) Yağı serviste değiştirip size bilgi verecegim... İlgileneceklerini sanmıyorum ama yağ soğutucu sökülüp temizlenebiliyorsa onu da isteyecegim.

Gelelim servislere...
- Bir usta aşama aşama gideceğiz arabayı 2-3 gun bırukmalısınız dedi. Bu arızayı vermeden önce gitmistim. Sarsıntı nedenini tespit edemedik dedi. Yazılımı yeniden attı farketmedi.
- Başka bir servise vanaları ve yağı değişterilim dedim 1000 lira dedi ama aracı görmeden olmaz düzelmezse karısmayız dedi. Ustamiz buyuk ıhtimal revizyonluktur diyor 3500-4000 i bulur dedi.

Yetkili servis dısını dusnmuyorum en azından muhatabım olur.
Malesef ne dısarda ne servislerde bu sanzımana hakim usta yok. Adam gelip geri basımı ağrıtmasın diye servisler komple revizyon diyor.

Herkes carpma pesinde. Sat derseniz bu sekilde satamam kesinlikle bana uymaz.

Arkadaşlar size sormak istediklerim sunlar;

- Aracım 2009 308 1,6 vti benzinli 4 ileri otomatik şanzıman, bu sanzımanını sıfırı internetteki pejo sitelerinde yok. Bu 207 deki AL4 ile aynı değilmiş.._ Hepsi pejo diye bir sitede 207ninki komple sıfır 3850 lira ama 308dekiyle aynı değil dediler. Bu aracı alırken arkadas korkma al şanzımanı komple 3500 demisti ama aynı değilmis hiç bir sitede de satısı yok. Benim şanzımanım AL4 degil mi : (

- Aracımın selenoidleri yeni tip mi?

- Yetkili servis revizyonu yaptıran var mı? Garantisi oluyor mu? Uzun soluklu ise yarıyor mu?

- Sizin bu sürecte önerileriniz neler..?

Ömer Gedik
14-07-2016, 09:52
Aracınızın şanzıman tipi AL4 ancak her AL4'ün ayarları farklıdır. Difransiyel diş sayıları muhtemel sizinki ile 207 farklıdır.

Aracın şanzıman yağı değişimi araca zarar vermez ya süreç devam ediyordur ya da yanlış bir işlem yapılmıştır. Araca kaç litre yağ konuldu? Seviye kontrolü nasıl yapıldı? Bilginiz var mı?

Mete_han
14-07-2016, 10:07
Ömer Bey; yağ yetkili serviste değişti ancak işlem hakkında bilgim yok tek bildigim faturada 3lt yazdığı.

Yağı bir kez daha farklı bir y. serviste değiştirmek benim fikrim, hatta bence bu aracın yağının değiştirilme sitili yanlış cunku tamamı değişmiyor. 2 kere değiştirme olayınıda yetkili honda servisinde duymustum bir deneyim olan 200 lirama olur 3500-4000 den önce denemek lazım. Bunalımdayım desey yeridir zaten suan maddi sıkıntı içerisindeyim birde bu baya huzurumu kacırdı, moralmen çokertti.

Süreclik bir durum yok simdilik ama arabayı bırak asama asama gidecegiz diyen yer daha mantıklı geldi. Pat diye revizyon demedi en azından. Simdi hata koduda olusmustur zaten beyinde. Hata kodundan su meshur elektro valf sorunu olup olmadığı anlasılır mı?

Uludag
15-07-2016, 13:05
Hocam büyük geçmiş olsun,durumu kendim yaşamış gibi hissettim benim de en büyük korkularimdan biridir otomatik vites sorunu,bu yüzden alamadim bir türlü otomatik vites bir araç.Umarim en zahmetsiz yoldan çözersiniz sorunu.

LG-H815 cihazımdan gönderildi

Mete_han
15-07-2016, 18:22
Aman hocam uzak dur lafın gelişi değil ciddi söylüyorum beni bitirdi tüketti

bylal666
27-12-2016, 10:22
Elektrovanalarda sorun var görünüyor, hiç kontrol ettirdiniz mi, belirli bir ömürleri oluyor, benim de elimden 2009 308 vti geçti, viteslerde problem ve uyarı yaşamıştım. Benzer problemler. Yağını değiştirirken elektrovanalarını da değiştirmiştim sorun gitmişti kaymak gibi olmuştu. Aracı o şekilde kullanmak dönülmez zararlar verebilir.