PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç savruluyor.

r.cavus
10-07-2016, 10:34
Arkadaşlar merhaba. 2 hafta önce audi mi sattıktan sonra 2011 model 1.6 hdi 308 aldım. Araç ile ankaradan kırşehire giderken bozuk yolda arabanın gezdiğini ve yoldaki tün bozuklukların arabanın direksiyonundan hissedildiğini farkettim. Ayrıca virajı dönerken hafif bir tümsek dahi olsa arabanon arkası hafif şekilde kayıyor. Bu sıkıntılar kronik mi, değilse ankarada halledebileceğim iyi bir usta bilen var mı?

ercoooo
10-07-2016, 14:10
Oncelikle hayirli ugurlu olsun. Bende de 2010 308 var. Gerek virajlarda gerekse bozuk yolda hic kopma problemim olmadi. Bildigim kadariyla 308lerin arka tekerler de virajlarda 6 dereceye kadar donebiliyor. Yani kolay kolay kopmuyor. Yolda gezme problemi var mi diyecek olursak bazi bazi yaptigi oluyor ama ben bunu da acikcasi lastik ebatlarinin buyuk olmasina ve hb olmadina bagliyorum. Ama asiri derecede degil hafif bir gezmesi var. Yani kabul edilebilir bir derecede oldugunu soyleyebilirim

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

r.cavus
10-07-2016, 14:30
Oncelikle hayirli ugurlu olsun. Bende de 2010 308 var. Gerek virajlarda gerekse bozuk yolda hic kopma problemim olmadi. Bildigim kadariyla 308lerin arka tekerler de virajlarda 6 dereceye kadar donebiliyor. Yani kolay kolay kopmuyor. Yolda gezme problemi var mi diyecek olursak bazi bazi yaptigi oluyor ama ben bunu da acikcasi lastik ebatlarinin buyuk olmasina ve hb olmadina bagliyorum. Ama asiri derecede degil hafif bir gezmesi var. Yani kabul edilebilir bir derecede oldugunu soyleyebilirim

Teşekkürler. Aracınız yoldaki bozuklukları direksiyona hissettiriyor mu peki?

GOXIN
12-07-2016, 08:48
Merhaba, bu arkanın atması durumu bende de olmaya başladı. Dediğiniz gibi yoldaki hafif bir tümsekte arka kısım hafif hafif atıyor. Ben lastiklere yordum ama kontrol ettiremedim. Lastiklerin ömrü mü bitti acaba, derinlikleri iyi ama yanaklarında hafif hafif kılcal çatlamalar oldu. 35 hava basıyorum, öyleyken bile parmağımla hafifçe bastırınca içine giriyor. Lastik çok yumuşamış gibi geldi. Bu nedenle de arkadan atma yaptığını düşünüyorum. Çözüm bulduğunuzda alıntı yaparsanız sevinirim.

By CrAzY
12-07-2016, 10:50
Kıçı ben viraja hafif frensiz girdiğimde de çukur var ise hafif kıçı kayıyor çok sorun değil ama karda yaparsa sıkıntı

ercoooo
12-07-2016, 11:14
Teşekkürler. Aracınız yoldaki bozuklukları direksiyona hissettiriyor mu peki?
Yalan yok arac yoldaki bozukluklari herseyiyle hissettiriyor 😂 bozuk yolda direksiyonun tepkimesi oluyor ama ben onu lastik ebatina bagliyorum. Ne kadar genis lastik o kadar hissiyat

NecdetPek
12-07-2016, 11:37
Arkadaşlar merhaba. 2 hafta önce audi mi sattıktan sonra 2011 model 1.6 hdi 308 aldım. Araç ile ankaradan kırşehire giderken bozuk yolda arabanın gezdiğini ve yoldaki tün bozuklukların arabanın direksiyonundan hissedildiğini farkettim. Ayrıca virajı dönerken hafif bir tümsek dahi olsa arabanon arkası hafif şekilde kayıyor. Bu sıkıntılar kronik mi, değilse ankarada halledebileceğim iyi bir usta bilen var mı?

Aracın içine 301 kaçmış olabilir. :) Anlattıklarınız yayları değiştirmeden önce benim 301'de yaşadıklarıma benziyor. Hele bir de rüzgarlı havalarda da geziyor derseniz tam olacak.

CaglarB
12-07-2016, 13:20
Fiestayla biraz gezin, 308 iniz subaru impreza hissi verecektir :)
şaka bir yana lastikleriniz eskimiş olabilir. Bunun dışında Z rotlarada baktırmak lazım

GOXIN
12-07-2016, 13:42
Arkadaşlar bu kıç atma olayı son zamanlarda oldu. Daha önceden böyle bir şey yoktu. Şimdi lastik ömürleri ile ilgili biraz araştırma yaptım da benim lastiklerin (2012 model araç üzerinde geldi ve şu anda 61.000km de) emekliye ayrılma zamanı gelmiş. O nedenle bu sorun oluyor. Eskiden virajlara girerken gaza basardım şimdi frenle giriyorum. Lastik araştırması yapmak lazım ya da yine Michelin Energy saver larını alacağım.

mistercasp
12-07-2016, 20:38
arkalar bağımsız süspansiyon değilse ondan yapar virajlarda değilde bozuk yolda savrulma ve gezinme hissini...

Eren
13-07-2016, 06:13
8 yıl boyunca 308 kullandım, bahsettiğiniz sorunları yaşamadım.