PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 301 ön taraftan gelen Ses şikayeti

bulento5
30-05-2016, 10:38
Arkadaşlar merhaba,
2013 model 301 aracımda ön taraftan gelen tabiri caiz ise lok lok tarzı sesler peyda oldu, Bolu da birkaç tamirci ve rot balanscıya aracı gösterdim kimisi amortisör kimisi aks kimisi de farklı farklı tespitlerde bulundular. Yakında yetkili servis olmadığı için buradan belki sizlerin de başından aynı problem gelmiştir diye yazma gereği duydum,
Tamirciler aracın ön takımında kesinlikle sıkıntı olmadığını tüm yürüyen parçaların sağlam olduğunu beliriyorlar, fakat küçük çukurlarda bile geçerken ön kısımdan belirtmiş olduğum amortisör sesine benzer ses çıkıyor.(daha önceki aracımda amortisör arızalı idi ama her kasiste veya engelde lokurtu şeklinde ses çıkarıyordu) sağa veya sola dönüşlerde yarım debriyaj yaptığınızda titreşim ile gelen tıkırtıda dikkatimi çekti. Kendi fikrimce direksiyon kutusu ile alakalı bir yerde hareketli bir parça üzerinde sanki bir gevşeklik ve boşluk var sanki gibi.
Konu ile ilgisi veya bilgisi olan arkadaşların tespit ve önerilerini rica ederim.
saygılar.

NecdetPek
30-05-2016, 11:05
Arkadaşlar merhaba,
2013 model 301 aracımda ön taraftan gelen tabiri caiz ise lok lok tarzı sesler peyda oldu, Bolu da birkaç tamirci ve rot balanscıya aracı gösterdim kimisi amortisör kimisi aks kimisi de farklı farklı tespitlerde bulundular. Yakında yetkili servis olmadığı için buradan belki sizlerin de başından aynı problem gelmiştir diye yazma gereği duydum,
Tamirciler aracın ön takımında kesinlikle sıkıntı olmadığını tüm yürüyen parçaların sağlam olduğunu beliriyorlar, fakat küçük çukurlarda bile geçerken ön kısımdan belirtmiş olduğum amortisör sesine benzer ses çıkıyor.(daha önceki aracımda amortisör arızalı idi ama her kasiste veya engelde lokurtu şeklinde ses çıkarıyordu) sağa veya sola dönüşlerde yarım debriyaj yaptığınızda titreşim ile gelen tıkırtıda dikkatimi çekti. Kendi fikrimce direksiyon kutusu ile alakalı bir yerde hareketli bir parça üzerinde sanki bir gevşeklik ve boşluk var sanki gibi.
Konu ile ilgisi veya bilgisi olan arkadaşların tespit ve önerilerini rica ederim.
saygılar.

Merhaba,

Az önce Forum Otomotiv'e gittim. Benim 301'in de ön sağ tarafından gelen "Lak" sesine bir çare bulunması için derdimi anlattım. Bende ki ses, özellikle tümseklerden geçerken, inişe geçtiğinde bariz duyuluyordu. gerçekten can sıkıcı bir durumdu. Bütün belirtiler amortisör arızası gibi görünüyordu, ama amortisör zaten 6 ay önce değişmişti. Eksik olmasın Ferit usta bir süre inceledikten sonra, amortisörün üst vidasının yeterince sıkılmadığını farketti ve iyice sıktı. Ne ses kaldı ne lak ne tık. Harika bir hale geldi.

Yakınlardaysanız adres belli, Forum Otomotiv, uzaktaysanız, en yakın ustaya bu şekilde anlatın belki benzer bir durumdur.

Şimdiden geçmiş olsun.

bulento5
01-06-2016, 10:15
Arkadaşlar merhaba,
Yukarıda açılmış olan Peugeot 301 ön taraftan gelen lokurtu tarzında gelen sesler için bir bilgilendirme yapma gereği duydum, boluda yetkili servis olmadığı için dün sanayide özel bir Peugeot tamircisine gittim daha önce bahsetmiş olduğum gibi ön takımda her şey sağlam olduğunu belirtti ve bu sesi sadece amortisörün çıkarabileceğini söyledi.Kısaca anlatmam gerekirse araç üzerinden çıkan amortisör aşağı yukarı bastırıp bırakınca çıkmasında her hangi bir sıkıntı görmedik sadece mili sağa ce sola sallayınca bir kaç mm boşluk tarzı oynama vardı ve tamirci bu arızalı kanaatine vardı.Neyse yeni amortisörü yerine taktık ve aracı test için biraz kasisli bir yolda denedim fakat şimdi daha farklı sanki boşta sallanan bir sey var gibi yine ön taraftan lokurtular gelmeye devam etti, tekrar geri döndüğümde tamirci kaputu açınca amortisör sabitleme vidasının altındaki çevresi lastikle çevrili pulu değiştirdi ve tekrar sıktı denediğimde ne ses kaldı nede sıkıntı. Buradan vermeye çalıştığım mesaj 301 araçlarınızda ön taraftan gelen bu gibi sesler için ilk önce ön takımı iyi bir rot balansçıya kontrol ettirdikten sonra eğer yürüyen aksamlar sağlam ise kesinlikle amortisör arızalı diye söktürmeden bu lastikli pulu kontrol ettirin boşu boşuna paranızı tamircilere yedirmeyin.
(Ek bilgi; kaput açılıp bahsettiğim bu amortisör vida ve altında görülen lastik takoz elle bile sallandığında rahat bir şekilde sallanıyor.(normal) allen ucu ve vidası yeterli sıkılıkta olmak kaydı ile,bozuk arızalı filan diyen tamircileri ciddiye almayın.

erman83
06-07-2016, 02:34
Çok teşekkürler aynı sıkıntıdan muzdaripim yarın bakacağım

yalnızefe
10-11-2016, 23:14
Teşekkürler aynı sıkıntıyıda ben yaşamaya başladım hadi hayırlısı bakalım. En kısa zamanda baktıracağım.