PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 308 Klima Problemi - Motora Aşırı Yük

ablkbs
17-05-2016, 08:00
Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2009 308 Premium Auto6R 118.000 KM'de.

Aracı ocak ayında aldım ve aldığımdan beri yeni yeni klimayı açmaya başladım.

Problem şu ki, araç 1. viteste giderken klima açıksa ayağımı gazdan çekinde neredeyse frene basmış kadar yavaşlıyor. Şanzıman vitesi boşa alana kadar motor üzerinden resmen fren yapıyor. Diğer viteslerde herhangi bir problem yok, klima açıkken araç çekişten düşmüyor, yakıt gözle görülür şekilde artmıyor.

Klimanın motor için bu kadar yük oluşturması normal mi acaba? Yoksa klima motorundaki bir problem mi motoru bu kadar zorluyor? Görüşlerinizi bildirebilir misiniz?

mimit
17-05-2016, 12:59
ben anormal bir durum olduğunu düşünmüyorum, auto6r zaten farklı bir şanzıman, klimada 2,0 cc de bile motorda bir fark hissettiriyor,soğutmasında bir sorun yoksa bence durum normal,auto6r tam otomatik olmadığı için gazı bıraktığınız zaman düz vitesli araçlar gibi yavaşlamaya başlar.

ablkbs
04-10-2016, 15:34
Merhaba arkadaşlar,

Kayıtlarda bulunması açısından çözümü not ediyorum. Klima sistemindeki gaz ölçümü yapıldı eksik gazı tamamlayan klimacı arkadaşın sisteme 800 gr gaz doldurduğu tespit edildi.

Araştırmalarım sonucu fabrika çıkışı gaz miktarının 425 gr olması gerektiğini öğrendim. Gazı 425 gr'a çektik ve hiç bir problem kalmadı.

Klima tam açıkken bile çekişte, kalkışta hiç bir problem kalmadı.