PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk araç ve kararsızlık

Ekfayaj
12-05-2016, 00:59
Hayırlı günler tüm forum üyelerine öncelikle. Arkadaşlar açıkcası 19 yaşına yeni gireceğim ve bundan 6-9 ay sonrasında araç almayı düşünüyorum ve şimdiden araştırmaya başladım açıkcası, herkesin yaptığı gibi (not: bazı arkadaşlar 3 sene önceden araştırıyormuş orası ayrı ;)

Şimdi bir kaç sorum olacak, açıkcası araç konusundan pek fazla anlamam ve yanımda alırken dahi götürecek pek bir yakınım yok. 3 kişilik bir aileyiz ve devamlı şehiriçi seyahat ayda 1 defa şehirdışı seyahat etmeyi düşünüyoruz. Neredeyse her gün aracı kullanırım yani çok uzun yol olmasa da.

Şimdi sorularımı madde madde sıralayım sizi de yormayım.
1- Peugeot 206 mı almamı önerirsiniz, 207 mi? Neden? (not: tek kapı olmayacak)

2- Dizelden yana düşünüyorum daha ucuz olduğundan dolayı ama benzin/lpg gibi bir seçenekte karlı olur mu benim durumumda hangisi daha iyi olur?

3- KM olarak en fazla ne kadar KM olan aracı satın almalıyım?

4- 207 benim aklıma daha fazla yattı fiyatlarda da çok fark yok gibi, ancak boyalı olması bir sorun oluşturur mu? (neredeyse hepsinde boya var bir yerinde de olsa)

Şimdilik bu kadar cevaplayan arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.

bacadir68
12-05-2016, 05:16
Ayda bir uzun yol yapacaksanız ben olsam b sınıfından ziyade c sınıfı tercih ederdim hatta bütçe elverirse d sınıfı. Gerçi kaç km yapacaksınız bilmiyorum ama zaman zaman c sınıfı araçlar bile aşırı yorgunluk yapıyor.

Dizel mi benzinli mi tamamen sizin kullanımınıza kalmış km bazında. Yılda 20000kmyi bulurum diyorsanız düşünmeden dizel alın. Ancak km yükseldikçe dizel aracı elden çıkarmak daha çok sorun yaratabilir.

Dizelse 100000km civarı, benzinliyse 70000km civarı araçlara bakın hatta 50000km. Ama bütçe önemli yine burada.

İki araç arasındaysan tercihin 2007 olsun. Sonuçta daha yeni bir araç olacak. Boyaya çok takılma bence büyük kazası yoksa. Ancak dikkat edeceğin ön parçalardaki boya. Şahsım adıma sağ ön çamurluk, kaput ve sol ön çamurluk boyalı bir aracı ben kolay kolay almam. Bu benim şahsi düşüncem. Büyük olasılıkla önden darbe almış be düzeltilmiştir. Birde sadece bagaj boyalı araçlar var, sedan bir modelse özellikle dikkat etmekte fayda var. O bölgelerde boya tek bir parçayla sınırlı kalmaz genelde. Güneş yanığınıda unutmayalım, 10 yaşından önce bir araçta güneş yanığı varsa o aracı alma. Kaliteli boya solmaz. Yani o patça boyalıdır. Ya da o kadar kötü malzemeyle pasta yapılmıştır ki o parçada bütün verniği sıyırmışlardır ve boya özelliğini yitirmiştir.

kral1840
12-05-2016, 08:19
Hayırlı günler tüm forum üyelerine öncelikle. Arkadaşlar açıkcası 19 yaşına yeni gireceğim ve bundan 6-9 ay sonrasında araç almayı düşünüyorum ve şimdiden araştırmaya başladım açıkcası, herkesin yaptığı gibi (not: bazı arkadaşlar 3 sene önceden araştırıyormuş orası ayrı ;)

Şimdi bir kaç sorum olacak, açıkcası araç konusundan pek fazla anlamam ve yanımda alırken dahi götürecek pek bir yakınım yok. 3 kişilik bir aileyiz ve devamlı şehiriçi seyahat ayda 1 defa şehirdışı seyahat etmeyi düşünüyoruz. Neredeyse her gün aracı kullanırım yani çok uzun yol olmasa da.

Şimdi sorularımı madde madde sıralayım sizi de yormayım.
1- Peugeot 206 mı almamı önerirsiniz, 207 mi? Neden? (not: tek kapı olmayacak)

2- Dizelden yana düşünüyorum daha ucuz olduğundan dolayı ama benzin/lpg gibi bir seçenekte karlı olur mu benim durumumda hangisi daha iyi olur?

3- KM olarak en fazla ne kadar KM olan aracı satın almalıyım?

4- 207 benim aklıma daha fazla yattı fiyatlarda da çok fark yok gibi, ancak boyalı olması bir sorun oluşturur mu? (neredeyse hepsinde boya var bir yerinde de olsa)

Şimdilik bu kadar cevaplayan arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.

bütçenize göre fikir vermek daha iyi olur.

207 güzel boya da önde olmasın yeter,birde değişen olmasın.değişen demek darbe almış demektir.
kaput ön iki çamurluk boyalı olmasın boyaların trameri de düşük tutarlı olsun yeter.

bütçenize göre 307 1.6 hdi 110 luk ve yine bütçenize göre 308 1.6 hdi 92(euro 5 olandan torku yüksek) ya da 110 luk tavsiye ederim

Ekfayaj
12-05-2016, 17:54
bütçenize göre fikir vermek daha iyi olur.

207 güzel boya da önde olmasın yeter,birde değişen olmasın.değişen demek darbe almış demektir.
kaput ön iki çamurluk boyalı olmasın boyaların trameri de düşük tutarlı olsun yeter.

bütçenize göre 307 1.6 hdi 110 luk ve yine bütçenize göre 308 1.6 hdi 92(euro 5 olandan torku yüksek) ya da 110 luk tavsiye ederim

Butce olarak 20.000 ila 24.000 arasi dusunuyorum aslinda ilkten cok yukselmek istemiyorum.

Ayda bir uzun yol yapacaksanız ben olsam b sınıfından ziyade c sınıfı tercih ederdim hatta bütçe elverirse d sınıfı. Gerçi kaç km yapacaksınız bilmiyorum ama zaman zaman c sınıfı araçlar bile aşırı yorgunluk yapıyor.

Dizel mi benzinli mi tamamen sizin kullanımınıza kalmış km bazında. Yılda 20000kmyi bulurum diyorsanız düşünmeden dizel alın. Ancak km yükseldikçe dizel aracı elden çıkarmak daha çok sorun yaratabilir.

Dizelse 100000km civarı, benzinliyse 70000km civarı araçlara bakın hatta 50000km. Ama bütçe önemli yine burada.

İki araç arasındaysan tercihin 2007 olsun. Sonuçta daha yeni bir araç olacak. Boyaya çok takılma bence büyük kazası yoksa. Ancak dikkat edeceğin ön parçalardaki boya. Şahsım adıma sağ ön çamurluk, kaput ve sol ön çamurluk boyalı bir aracı ben kolay kolay almam. Bu benim şahsi düşüncem. Büyük olasılıkla önden darbe almış be düzeltilmiştir. Birde sadece bagaj boyalı araçlar var, sedan bir modelse özellikle dikkat etmekte fayda var. O bölgelerde boya tek bir parçayla sınırlı kalmaz genelde. Güneş yanığınıda unutmayalım, 10 yaşından önce bir araçta güneş yanığı varsa o aracı alma. Kaliteli boya solmaz. Yani o patça boyalıdır. Ya da o kadar kötü malzemeyle pasta yapılmıştır ki o parçada bütün verniği sıyırmışlardır ve boya özelliğini yitirmiştir.

Yprumunuz icin cok tesekkur ederim hocam. Degisenli modellere genelde bakmiyorum sedan turu degilde normal 207 modellerine bakiyorum yada 206 modellerine.

Km olarak 70 ila 130.000 km arasinda cok arac mevcut degil dizeldense lpg de bir tercih olabilir sizin dediginize gore benim icin. Sehirdisi dedigim oyle cok uzak mesefe degil ortalama 4 ila 10 saatlik bir mesafr arasi yani.

ayzinim
12-05-2016, 18:06
Belirttiğiniz bütçenize göre 207 benzinli sizin işinizi görecektir. Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ancak İstanbul da yaşadığımdan yola çıkarak boyalı araç konusunu aklınıza takmayın. Bu trafikte çok normal.

LG-D958 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ekfayaj
12-05-2016, 21:32
Hocam Izmir'de yasiyorum burasininda Istanbuldan farki kalmadi acikcasi.

Benzin yerine lpg tercih etsem daha uygun olmaz mi bazilarinda mesel 1000tl covari hasar var diyorlar o tur modeller daha uygun oluyor sanki hasar kayitsiz hic bulamadim nedense.

Birde km olarak benzin olanlar daha az ve daha ucuza geliyor dediginiz gibi.

bacadir68
13-05-2016, 06:08
1000 lira hasar kaydı bir parçanın düzeltilip boyanması olur genelde. Bu meblaya parça değişimi olmaz diye düşünüyorum. Çünkü parça değişiminde zaten boya işin içine giriyor. Maliyet artıyor. Araç modeline göre tek seferde 1000 liraya kadar hasar kaydı genelde sorun olmaz. Yinede aracı göstermekte fayda var.

Unutmadan hasar kaydı sizi korkutmasın fazla düşük miktarlarda. Çünkü yasal olarak araç onarılmış belli ki. Ben çok hasar kaydı olmayan ama pertten daha beter durumda araç gördüm. İşin içine sigorta girince fiyatlar artıyor ee vatandaş gidiyor sanayide en uyduruk parçalarla aracı toplatıyor belki 3'te 1 fiyata geliyor. Böylelikle trafik sigortası ve kaskosu hasarsızlık indirimi devam ediyor.

Ekfayaj
13-05-2016, 19:44
Açıkcası düşündüm taşındım daha önümde 9 aya yakın bir süre var, bu sürede zaten bu yılın ortalarından beri incelemediğim araç kalmadı hepsinde maalesef bir sorun var. Sorunsuz olanlar ise en az 26K fiyattan başlıyor. Zaten elimde o fiyat olduktan sonra hiç neden 2. el alayım? Diye düşündüm.

Sıfır 15K peşinat vererek 50.000 civarına araç almaya karar verdim ve buda büyük ihtimalle Clio 4 Joy olacak. Teşekkür ederim tüm hepinize yardımlarınız için belki yine ara sıra sorularum olursa sorarım. Allah'a emanet.

Fth911
01-06-2016, 12:36
207'yi tercih edin, uzun yol da yapacaksaniz biraz daha rahat edersiniz. seçenekleri belirleyin ve iclerinde butcenize uygun olan, buyuk kazasi ve az km olanini tespit edin.